Evacuatie dreigt rondom Fréjus Groot enthousiasme voor Eisenh Blok huizen verwoest door gasexplosie: twee doden mm Starfighter of Mirage voor Ned. luchtmacht? SLAPEND OVERROMPELD DOOR VUUR (voor zeker 2500 mensen) Woeste rivier groot gevaar Breuk Tunesië- Twee mannen en zes vrouwen ternauwernood ontsnapt PRESIDENT IN KARATSJI Politie wil snel loonoverleg Op zondagmorgen in Purmerend ORDER VAN f 600 MILJOEN Algeriji Twee gewonden; vier kinderen uit puin gered Twee runners vermist r Hulp voor Fréjus Turken dansten op straat MAANDAG 7 DECEMBER 1959 J Directeur: H. DE RUIG ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4469 v Hoofdredacteur: Ur. J A. H J- S. BRUINS SLOT m Hl Massa-vaccinatie Brandlucht Sprong J. DE VRIES agEf Minister Visser spreekt met ambtgenoot Strauss Zie verder pag. 3 4e kol.) Ondeelbaar geheel SLEEP RAAKTE LOS" Naar 9 miljoen gulden Stand luth. kerkbouwactie Rotterdam: Witte de Withstraat 23 TeleJ. 115700 16 I.) Poetbus 1112 Postgiro No. 424519. Klachtendienat abonnementen 18.3019 30 uur. Zaterdags 17IB uur. Telefoon 115700. Huygensplein 1 Telefoon 183467 (3 lijnen» Postbus 1091 Postgiro No. 424867. Klachtendienst 183019.30 Telefoon 362560. Spuiweg 132 Telef. 4570. Dtiuou».... Thomas 4 Kempisstraat 6 a Telef. 65401. Abonnementsprijs 61 cent per week. f 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks. 's-Gravenhege: Dordrecht: Schiedam: (Geldig tot dinsdagavond) VORSTGRENS BOVEN NEDERLAND Veranderlijke bewolking met later kans op enige neerslag. Krachtige tot harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost. Ten noorden van de grote rivieren temperaturen van nul tot min 5 graden. Ten zuiden van de grote rivieren temperaturen van min één tot plus 4 graden. Vier hotelgasten gedood bij brand in hoofdstad ».er hotelgasten drie meisjes en een Amerikaanse militair kwamen vannacht om 't ieven bü 'n korte, felle brand in hotel De Lely aan de Leliegracht in Auutcraam. Twee in het bote! wonende gezin nen en twee meisjes konden zich tijdig in veiligheid stellen. DE burgemeester van de Franse rampstad Fréjus, André Loetarü, heeft aangedrongen op ide spoedige bonw van dammen in de rivier de Reyran, ten einde een nieuwe over stroming van de stad te voorkomen. Hij zei, dat, wanneer het weer tunk gaat regenen, zeker 2500 mensen rond om Fréjus uit voorzorg zullen moeten worden geëvacueerd, „Voordat de (thans vernielde) Malpasset-stuwdam er was," zei Loetard, „was de rivier de Reyran dikwijls een woeste stroom, die de vallei teisterde. Nu is het ge vaar nog groter, omdat de rivier geen bedding meer heeft. Het water vloeit over het gehele dal uit." De grote watermassa's die na net bezwijken van de stuwdam van Mal- passex, het dal waarin Frejus ligt. teisterden, hebben een aantal Duitse landmijnen blootgelegd, waardoor een nieuw gevaar is ontstaan. De directe omgeving van de verwoeste dam is af"ezet vanwege deze mijnen. Een stalen brug van Amerikaanse makelij is in Fréjus aangekomen en zal terstond na zijn aankomst worden gemonteerd ter vervanging van de brug op de hoofdweg langs de kust van Toulon naar Nice, die is wegge spoeld na het bezwijken van de dam vn Malpasset. De 130-toos brug was na de tweede w—eldoorlog in het oosten van F—nkrijk in pebruik venom°n, maar is twee maand*"» geleden door een n'miwe betonnen bmg varvangen, ge demonteerd en r ap Besancon ge- b~=cht. De brue is thans on vijftien zware vrachtauto's van Besangon naar Fréjus vo'-voerd. Op bevel van de commissie van on derzoek van vijf ministers is de gehele bevolking van FréJns en omgeving het afgelopen weekeinde ingeent te gen tyfus. De vacrb-rOe was verplicn aa-gezien er gevaar bestond voor he ui'breken van een tyfI'S-epidemie. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft zondagavond be kendgemaakt. dat to4 dusver in het ge bied van Fréjus 323 slachtoffers van de damdoorbraak zijn geborgen. Er JN verband met vele verzoeken dienaangaande, deelt het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis mede, dat gif ten ten behoeve van de slachtof fers van de ramp, die het Zuid- franse stadje Fréjus heeft ge troffengestort kunnen worden op zijn gironummer 22000 (op gi rostrookje vermeldenramp Zuid-Frankrijk)De gestorte gel den zullen worden overgedragen aan het Franse Rode Krats. S worden nog ongeveer honderd personen De politie heeft zaterdag gezegd dat de opzichter van de dam, Marius Andreserro, de berichten heelt te gengesproken, dat hij de betonnen muur van de dam op de dag v0°j" de ramp heeft horen „kreunen Andreserro heeft de politie verteld, dat hij woensdagavond met zijp vrouw en kind is gevlucht, toen hij het eerste gekraak van de dam hoorde. Terwijl zondag opnieuw tientallen slachtoffers begraven werden, trol men op het stadhuis voorbereidingen voor een huwelijk: een huwelijk zon- der bruidesom. Laatstgenoemde, de 20-jarige André Capra, kwam om in de vloedgolf, nadat hij eerst zijn moe der in veiligheid had gebracht. Zijn bruid, de twintigjarige Irene Jodar. wil nu postuum met hem in de echt verbonden worden. Volgens de ge meentelijke functionarissen zal zij daar zeker verlof voor krijgen van de betrokken autoriteiten In Parjjs wordt verwacht dat presi dent de Gaulle spoedig eer. bezoek aan het rampgebied zal brengen. (Van een onzer verslaggevers) Drie meisjes en eer» Ameri kaans militair zijn vannacht om streeks vüf uur in Amsterdam om het leven gekomen bij een felle brand, die binnen een uur tijds het hotel Le'y aan de Lelie gracht (tussen Keizersgracht en Prinsengracht) volledig in de as legde. De slachtoffers zijn de 19- jarige Betty Herfst, de 21-jarige Lientje Lappé, de 22-jarige Alie Beumkens en een 21-jarige Ameri kaan, Cartens genaamd. Hoteleigenaar W. M. van Zaags- veld was vannacht om vier uur naar bed gegaan. Drie kwartier later schrok hij wakker van een harde klap en op dat moment ontdekte hij dat de slaapkamer vol rook stond. Hij wekte zijn echtgenote, mevrouw A. van Zaagsveld-Maarssen en zijn der tienjarig dochtertje Agr.es. „Brand, vluchten," schreeuwde hij en in paniek renden vader, moeder en dochter naar de trap, die van de eerste verdieping naar de begane grond voerde. Agnes durfde haar vader -die met geschroeid haar de straat oprende niet te volgen en klampte zich aan haar moeder vast. Mevrouw Van Zaagsveld liep naar het raam aan de voorzijde van het huis, schoof het raam open en wilde met haar dochter naar beneden .sprin gen. Maar het 'was .alleen Agnes die naar'benéden'sprong en door haar va der en de eigenaar van het beneden het hotel gelegen café „Prinsen", de heer W. F. Kremer, werd opgevangen. Me vrouw Van Zaagsveld werd even later via een brandweerladder in veiligheid gebracht. De heer Kremer bewoonde met zijn echtgenote en zijn dertienjarig doch tertje Corry de achterzijde van de eer ste verdieping. Zij slaagden erin het pand tijdig te verlaten, nadat mevrouw Kremer door de scherpe brandlucht was ontwaakt. De slachtoffers zijn gevallen op de derde etage, waar de meisjes Herfst, Lappé en Beumkens overnachtten, alsmede de Amerikaanse militair. Twee van de slachtoffers zijn ver brand, de twee anderen moeten door de rook gestikt zijn. De stoffelijke overschotten werden per ziekenauto naar het Wilhelmina Gasthuis over gebracht. In een achterkamer op de derde ver dieping sliepen het 27-jarige kamer meisje Ellis Janssen en haar 22-jarige vriendin Edith Scholte, die na haar be zoek was blijven overnachten. Edith werd kort voor vijf uur wak ker door een brandgeur, waarop zij Ellis wakker maakte. De meisjes wilden het hotel via de trap verlaten, maar zagen zich de weg door hoog oplaaiende vlammen ver sperd. Zij keerden daarop terug naar hun kamer, klommen uit het raam, wisten (Zie verder pag o. /e kol.) PRESIDENT Eisenhower is van daag in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji aangekomen voor bespre kingen met president Ajoeb Khan. De Amerikaanse staatsman werd op bij zonder geestdriftige wijze ontvangen. De twee presidenten maakten onder daverende toejuichingen een autorit door de versierde stad. Pakistan is het derde land dat Eisenhower op z«n bpring-evenü kwam de aap Sam cerug van de ruimtereis, die hij vrijdag maakte met een Amerikaanse raket. Zoals gemeld, bracht de raket een cabine, waarin Sam was geplaatst tot een hoogte van negentig kilometer Een torpedobootjager viste de cabine later uit zee op. De foto werd ge maakt toen Sam uit de capsule werd ge haald. Volgens de officieren en de man schappen van de torpedobootjager was de aap toen hij uit de capsule kwam, zeer le vendig en hongerig. Hij werd naar de zie kenkamer van de torpedojager gebracht, at daar een appel en een sinaasappel, krabde enkele malen op zijn kop en scheen in een goed humeur te zijn, nu er weer mensen om hem heen waren. De iuchtvaartmedische dienst van de Amerikaanse luchtmacht te San Antonio, Texas, zal Sam verder onderzoeken. (Van een onzer redacteuren) De politiebonden zullen op korte termijn voorstellen tot verbetering van de salarissen en andere arbeids voorwaarden indienen. Er zullen, zo zegt men, spoedig maatregelen moeten worden getroffen, ook al omdat op het ogenblik de wervingsmogelijkheden voor de politie bijzonder ongunstig blijken te zijn. Men had gedacht dat de commissie die de werkklassificatie van de politiefuncties bestudeert, In februari een rapport zou kunnen uit brengen. Op grond daarvan zouden voorstellen tot positieverbetering wor den gedaan. Maar men zal langer moe ten wachten op dit rapport, want de commissie zal in februari niet gereed zijn. Vandaar dat het thans nodig wordt geacht op korte termijn het overleg over een aantal concrete voor zieningen te beginnen. Dit kan, aïdus de organisaties, niet langer worden uitgesteld. f Adnprtp-nttel Commissionairs in effecten O. Z. Achterburgwal 173. Tel. 247126. Privé: Olympiakade 68. Telef. 794152. AMSTERDAM. S<?»SSK3SS|Ssö aÏSMWÜ De chaos na de explosie: twee ingestorte hulzen en twee woningen, die voorlopig niet bewoond kunnen worden. Vorig jaar novem ber waren de huizen hlaar en konden dc bewoners er intrekken. Links woonde de familie Blok en rechts de familie Van der Veen. In de volledig Ingestorte panden woonden de gezinnen Alberts en Kremer Vol tens het Egyptische dagblad Al Ahram zijn er schermutselingen langs de Tunesisch—Algerijnse grens voor gevallen tussen Tunesische troepen en eenheden van de Algerijnse opstande lingen. Er zou een acute crisis tussen de Algerijnen en de Tunesische presi dent Bonrmiba zijn ontstaan. De Alge rijnen betichten hem van verraad door openlijk Frankrijk te steunen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Visser zal vandaag ln Arn hem een bespreking hebben met de Westduitse minister van Defensie, de heer Strauss. Deze bespreking zal voor namelijk gaan over de houding, die beide landen zullen aannemen op de zitting van de NAVO-raad, die over enige dagen in Parijs zal worden ge houden. Vermoedelijk zal minister Visser met zijn Westduitse ambtgenoot ook spreken over de vernieuwing van de Nederlandse luchtmacht. Zoals bekend, wordt nog getwijfeld tussen de aankoop van de Amerikaanse Starfighter en de Franse Mirage. De Duitsers, die de licentie van de Starfighter over tu gaan, maar de Belgen voelen blijkbaar meer voor de Mirage. Daar het hier een order van ongeveer (600 miljoen betreft, ls er in beide landen Duitsland en Frank rijk grote belangstelling voor de Nederlandse beslissing. Nederland, dat in het kader van de NAVO nauw met Duitsland moet sa menwerken, voelt het meeste voor de Starfighter, te meer, omdat de aan schaf van dit vliegtuig mogelijk ge paard kan gaan met een Amerikaanse financiële tegemoetkoming. Het is onjuist, dat minister Visser met de heer Couve de Murville over deze problemen gesproken heeft. Offi cieel is niets van een contact tussen minister Visser en de Franse minister van Buitenlandse Zaken bekend. Bij de besprekingen, die namens de Ne derlandse regering werden gevoerd waren alleen minister-president De Starfighter hebben, proberen Neder- Guay en staatssecretaris Van Houten land en België te bewegen ook op de aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) TWEE doden, twee gewonden, twee geheel ingestorte en twee half verwoeste huizen, kort om een troosteloze hoop puin met daarin nog vier kinderen dat was het gevolg van de geweldige gasontploffing, die zondagmor gen even na negen uur de Van Balen straat en omgeving in de noordelijke stadsuitbreiding van Purmerend hevig deed opschrik ken. Twee gewonden een vrouw en een man werden door toegeschoten redders weldra bevriid en per ambu lance naar het Stadsziekenhuis ver voerd. Drie van de vier kinderen kon den ook al frauw gemakkelijker adem halen, maar het vierde kind zat in een zo precaire situatie tussen de resten van de tnzestorte wonineen, beklemd, dat siechts met de erootste voorzich tigheid hulp kon worden geboden. Eén verkeerde handeling, één te schielijke beweging en het kind zou de ramp niet hebben overleefd: het zou een stuk beton op zich hebben gekregen, dat door een klein stukje hout werd tegengehouden. Na ruim een uur be dachtzaam werken was het kind vrij. Door de exnlosie werden gedood de 41-jarige mevrouw H. L. Alberts Weiiersman en de 38-jarige heer J. A. Kremer. Gewond werden mevrouw Kremer eu de heer Alberts. „Ik stond met mijn vrouw en twee kinderen op de hoek van de Lekstraat op weg naar mijn schoonouders, toen ik de ontploffing hoorde. Vlak voor mij, op twintig meter afstand, stortte een huis in," aldus de heer J. W. van Scheppingen uit de Lekstraat 2. „Ik gooide mijn jas uit en holde door een enorme stofwolk naar de plaats van de ramp toe. Met nog anderen die na de klap waren toegesneld, drongen we zover mogelijk de ruine binnen We zochten naar mensen. We hoor- den een kind hui len. Op nummer 50 zat mevrouw Al berts op een stoe' voor het raam. Zij leefde niet meer. Zij had te zware stuk ken op zich gekre gen om de ramp te overleven." In het huis er naast. op nummer 48, was de heer J. A. Kremer omgekomen. De heer Al berts, die op het ogenblik van de ontploffing vermoedelijk op de boven verdieping van zijn huis was. kwam met het plafond naar beneden. Hi) moest met een shock in het zieken huis worden opgenomen. Mevrouw Kre mer liep een gebroken been en nog wat kleine verwondingen op. Beiden maken het naar omstandigheden goed. nieuwe wereldreis aandoet. Verwacht wordt dat de besprekingen tussen Eisenhower en Ajoeb Khan zullen gaan over de pogingen de betrekkin gen tussen Pakistan en India te ver beteren, de bezorgheid van Pakistan over de Russische invloed in Afgha nistan (welk land Eisenhower ook zal bezoeken) en de binnenlandse pro blemen van Pakistan, waarmee gepaard gaat de kwestie van de vergroting van de Amerikaanse hnlp. Eisenhower was vanmorgen vroeg uit de Turkse hoofdstad Ankara ver trokken waar hij gisteren- op bij zondere wijze door het Turkse volk was ontvangen. Volgens waarnemers in Ankara was de ontvangst van Eisenhower in Turkije de meest en thousiaste, die een buitenlandse be zoeker in dit land. ooit is ten deel gevalien. Toen Eisenhower vanmorgen van het vliegveld van Ankara ver trok, hingen er spandoeken met de woorden: „Neem onze liefde mee, Ike". In een korte afscheidsrede zei de Amerikaanse president „zeer getroffen te zijn door de wijze waarop de Turken blijk hebben gegeven van.hun vriendschappelijke gevoelens jegens Ain6fik3i President Eisenhower en zijn Turkse ambtgenoot Bayar hebben na de be sprekingen een communiqué uitge geven. waarin wordt gezegd dat men het erover eens is, dat, wil vermin dering van de internationale spanning doelmatig zijn, deze vermindering ge baseerd zal moeten zijn op recht vaardigheid en gelijkheid en gepaard zal moeten gaan aan belangrijke waar borgen. Eisenhower en Bayar, zijn van mening dat ontspanning, evenals de vrede, als een ondeelbaar geheel moet worden bescho-uwd daar het niet mo gelijk is de vele problemen, die thans het Oosten en het Westen geseheiden, houden, los van elkaar te zien. Zie verder pag. 3, 2e kol.) (Van een onzer verslaggevers) De sleepboten Titan en Simson van Bureau Weismüller uit IJmuiden zijn op zoek naar twee Nederlandse run ners, die mogelijk in een rubberbootje onder de Engelse kust op zee dobbe ren. Ook een reddingboot van de En gelse kustwacht zoekt naar bet twee tal, dat vreselijke kon moet lijden. De vermiste mannen zijn de 54-jarige "D. de Man en de 57-jarige C. de Back. In een vliegende storm (windkracht 10) raakte gisteravond de sleep van, de Titan los. De sleper was met een Engelse zuiger op weg van Liverpool naar Middlesborough. In de omgeving van Huil verloor de boot zijn sleep, waar zich drie IJmuidense runners en- een Britse machinist op bevonden. Drie keer deed de Titan een .«ging de sleep weer vast te maken. Maar dit mislukte op de kokende zee. Daarna werden pogingen in het werk gesteld de runners en de machi nist te redden. Dezen hadden echter de zuiger, die naar de rotsen van de Engelse kust werd voortgejaagd, reeds verlaten met een opblaasbaar rubber- vlot. Vanmorgen werden twee van. hen de Engelse machinist en de runner J. Zomer gevonden op het strand bij Flamborough Head. Ze zijn in het zie kenhuis opgenomen. De losgeraakte sleep is vastgelopen op het strand bij Flamsborough Head. Er bestaat een redelijke kans dat men de zuiger nog kan bergen. Bergings experts van Weismüller zijn inmiddels per vliegtuig naar Engeland vertrok^ ken. Ook oceaanreuzen als de .Queen Mary" en de „Queen Elizabeth" hebben het bard te verduren gehad. Het eerste schip is op weg naar New York, het tweede naar Cherbourg. Verwacht wordt, dat beide 12 tot 24 uur te laat zullen arriveren. Ook de Nederlandse „Rotterdam" heeft vertraging tengevolge van de storm gemeld, evenals de Amerikaanse „United States", de Franse „Liberté" en vele schepen. De „Queen Elizabeth" heeft tijdelijk zijn koers gewijzigd om het verrichten van reparaties aan de door de storm beschadigde hutten mogelijk te xnakeru Het glas van verscheidene meer dart twee centimeter dikke patrijspoorten" van eerste-klas hutten, twaalf meter boven de waterspiegel, zijn door de huizenhoge golven verbrijzeld. Het Britse vrachtschip „Seevogel" verkeerde va nmorgen in nood by het Zweedse eiland öland. De .„Seevogel" heeft 17 mensen aan boord. De reddingboot van Guernsey in Engeland heeft gisteren tevergeefs ge zocht naar een man, die aan het zwem men was in een openluchtzwembad aan zee, en door een hoge golf, die over de granieten muur om het zwem bad sloeg, naar zee werd gespoeld. Op de Atlantische Oceaan zyn wind- stolen gemeld van 190 km per uur. v. scneppingen (Van een onzer verslaggevers) Voor de hervormde kerkbouwactie kon zaterdag een bedrag van 121.000 geboekt worden. Het totaal steeg hier door tot f8.808.270. De stand van de kerkbouwactie der evang. lutherse kerk is thans: 81.824,11. Deze, minder breed opge-, zette, actie richt zich speciaal op een aantal gemeenten, waar kerkbouw dringend nodig is.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1