TERWIJL OUDERS BIJ FAMILIE WAREN: Houten huis in kwartier in as gelegd VRON-zender ir beslag genomen mm* Koopt op tijd uw zekerheid Prins op alarmoefening Ike pleit voor „oorlog tegen honger Enthousiasme van 30-jarige ARJOS niet gedoofd Nu de meeste vorst Zuid-Nederland m Hervormde kerkbouw: 9 miljoen Mentaliteit en overtuiging Schipbreuk nog vóór de afvaart GEURTS' Conservenfabriek n.v. Justitie had er geen recht toe zegt directeur VENEZOLAANSE PROTESTNOTA OVERHANDIGD Honderden bijeen op jubileumsamenkomst in Utrecht Ons vrije spel komt niet m gevciat Wind wordt noordoost: Brood in Dordrecht maandag al duurder N I NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Aan alle boogschutters en steenbokken matrassen v.g.g.v. Het Dagboek van Farah Diba ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT fobl;iVtó$ JA MEVROUW. Een genot, dat U ze niét meer hoeSt te strijken, de no-iron-averhemden van Uw man. Maar dat geel -worden en op den duur tóch kreuken? Ook dat nooit meer! Ze kunnen hagelwit en kreukvrij blijven. Be handel ze zo nu en dan, na het wassen, met echfa-wolwit. Ja, die zelfde wol wit van echfa, die Uw vergeelde wol weer smetteloos wit en elegant maakt. 99 Onverzwakt J. BE VRIES is nu eenmaai beter Rotterdam: Witte de Wittistraat 25 jfelei nS7iut n KtaXSi^.1." PoStaro No wilj 5 "6 'J Kla entend ienst abonnementen ifc.do—19-m im» Zaterdag» 17-18 uur leietow il£Söo PostbuT^M? Z,,,rcle:cMIE WÏ487 3 mnenl KlnphtLi)^ J",oo?pirc No *24867 Som™»» «i» 18.30—19.30 - Felefoon 382369. bmnweg 132 Teler 4570 lonnas Kempisstraat Sa Telof 63431 oerTwa™PrUL>aLCnT "\7k 385 °er ™Lu lAO oer Kwartaal. Losse nummers 15 eent Verschijnt dagelljtt» 's-Gra venha^e Dordrecht Schiedam: Directeur: H. DE RUIG THouut (Ueiilig lot zondagavond) PLAATSELIJK MIST Droog weer met plaatselijke opklaringen maar hier eri laar ook mist. Lichte vorst tot temperaturen om het /riespunt. Over het algemeen zwakke wind. Morgen Zon op: 8.39 Maan op: 15.56 onder; 16.28 onder: 6.32 AAR aanleiding van de vraag of jeugdvorming en volksontwikke ling moeten plaatsvinden in een alge mene open gemeenschap in plaats van in een „beschermd domein", zou den wij het volgende willen te berde brengen. Er Is in onze moderne samenleving ook bij diegenen onder ons volk die de confessionele organisatie voor staan nagenoeg geen „beschermd domein" meer. De manier van leven van jongeren en ouderen brengt dat met zich. Zelfs het gezin, van ouds her „beschermd domein" bij uitstek, is door de moderne communicatiemid delen opengebroken. Van een opvoe ding, geïsoleerd van de problematiek zoals de moderne wereld ons die op dient, is geen sprake meer. De kinde ren zijn niet zo volgzaam t.a.v. hun ouders en andere opvoeders of lei ders. Opvoeding, jeugdvorming, volks ontwikkeling betekenen niet meer een soort lesgeven, maar het zijn discussie en gesprek. En daarin vindt de pro blematiek van de gemeenschap haar plaats. Confessionele jeugdvorming en volksontwikkeling moeten zich der halve vanzelfsprekend bezighouden met «en op de gemeenschap gerichte men taliteit. Want die gemeenschap, die „andersdenkende" medemens, is reeds de onzichtbare partner in het gesprek ook bij confessionele jeugdvorming en volksontwikkeling. DE gedachte dat het op het ogen blik gaat om het vormen van een op de gemeenschap gerichte meniali teit moge waar zijn. Wij geloven ech ter dat het nog veel meer gaat om het doen groeien van overtuigingen in jeugd en volk. Het gaat er minder om dat de jongeren, de mensen, elkaar verstaan, dan wel dat zij iets bezit ten waardoor het de moeite waard wordt elkaar ie verstaan. En daar voor zijn een religieus doelbewuste jeugdvorming en volksontwikkeling, naar ons gevoelen, noodzakelijk. Een jeugdvorming en ontwikkci:ng die dus met de door de heer Schurer be doelde „gerichte mentaliteit" terdege rekening houden en houden moeten, al was het alleen maar omdat het niet anders kan. Maar dit laatste is voorj ons geen hoofdargument. i IJ ET alternatief van de heer Schu. rer, de open gemeenschap die op voedt tot medemenselijkheid, kan ons daarbij riiet helpen. Want die opvoe ding moet geschieden, wil zij overtui- gingsinhoud hebben, vanuit een be paalde religieuze gerichtheid. Een opvoeding in een open milieu, waarin ieder het beste geeft, wat hij heeft te geven, schijnt ons voor goede opvoeding in een wereld die voor het over-overgrote deel „onbeschermd do mein" is, volkomen verkeerd. Wat de een als het beste te bieden heeft, is voor de ander juist het tegen overgestelde. Gezien de huidige situa tie lijkt ons een discussie van leiders van tegenovergestelde overtuiging, ten overstaan van jeugd die gevormd en van een volk dat ontwikkeld moet worden, bepaald onvoldoende en dik wijls zeer gevaarlijk. j Want het gaat er niet om een geïso leerde jeugd en een geïsoleerd volk in het isolement te houden, maar het gaat erom, een jeugd en een volk, waarbij het isolement geen rol meer speelt van betekenis, geestelijke vast heid te geven. We kweken geen broeikas-plantjes. We deden dat, geloof ik, nooit. Het gaat er echter thans om, planten, die op de koude grond gewassen zijn, de steun en de verzorging te geven die zij nodig hebben in een uitzonderlijk bar klimaat en op een uitzonderlijk schrale grond. Vijf zusjes omgekomen bij brand in Gemert 33 (Advertentie) DODEWAARD DE FIJNSTE FRUITPROD IJKTEN UIT DE BETUWSE BOOMGAARDEN Vraagt uw winkelier ons merk Jan», appelmoes, vrachten op sap enz. (Advertentie) (Yan een onzer verslaggevers) DE juist gereedgekomen zender van de V.R.O.N. (Vrije Radio Omroep Nederland), waarmee vanuit zee commerciële uitzen dingen zouden worden verzorgd, is gistermiddag door de Amster damse politie in beslag genomen. Even na vier uur kreeg een der ini tiatiefnemers en directeuren van deze omroep, de heer H. Oswald, bezoek van de heer Neuteboom van de Radio Opsporingsdienst en drie rechercheurs van politie. Zij kwamen beslag leggen op de zendinstallatie, die in het maga zijn bij de woning van de heer Oswald in de Amsterdamse Beursstraat stond opgesteld. De inbeslagneming geschiedde op grond van artikel 20, lid 1, sub e van de Telegraaf- en Telefoonwet, waar in het bezit van een zendinstallatie zonder de daarvoor benodigde ver gunning strafbaar wordt gesteld. Op overtreding van' dit artikel staat een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een-geldboete van maxi maal vijfduizend gulden. Tegen de heer Oswald is proces-verbaal op gemaakt. De inbeslaggenomen appa raten zijn op het politiebureau onder gebracht en later in de avond naar Den Haag overgebracht. Enige weken geleden deelde de heer Oswald op een persconferentie mee in de loop van december vanaf z(jn voor de kust te stationeren V.R.O.N.-schip met commerciële ra dio-uitzendingen te zuilen starten. De heer Oswald verklaarde ons gis teravond het een „nare geschiedenis" te vinden. Hij betwistte de justitie het recht om de spullen uit de technische afdeling van zijn zaak te halen. Artikel 20 spreekt over een zender, zei hij. maar het was maar een gedeelte van een zender, voedings- en hulpappara- turen, dat ik voorhanden had. Ook heeft men een incomplete noodzender meegenomen, waarmee schepen assis tentie wordt verleend. „Papieren tot inbeslagneming had men niet. Via mijn advocaat zal ik te ruggave van het inbeslaggenomene eisen." De zaak is voor ons overigens niet zo rampzalig als die er uit ziet. Op het ogenblik zijn wij al druk bezig dat gene te bouwen, wat het inbeslaggeno mene moet vervangen. In een dag of tien kan dat klaar zün," aldus de heer Oswald, die zei dat men uit voorzorg de andere zender-onderdelen in West- D ui island, Zwitserland en Engeland had besteld. Om moeilijkheden te voor komen zullen deze onderdelen pas als het schip al in volle zee is, aan boord worden afgeleverd en ingebouwd. Een deel van de radiozender van de VRON wordt uit het huis gedragen. Achter dë man, die de zender draagt» de heer H, Oswald van de VRON. (Van een onzer verslaggevers) TIET kerkdorp Handel (onder de Brabantse gemeente Ge mert) rouwt om de plotselinge dood van de vijf kinderen allen meisjes uit het gezin van de familie Kuypers, die een kleine houten woning bewoonde op en kele honderden meters afstand van eafé Pelgrimsrust, Terwijl vader en moeder een familiebe zoek aflegden in Helmond, brand de gisteravond om kwart voor zeven door onbekende oorzaak de woning in een kwartier af. De vijf kinderen, in leeftijd va riërend van twee maanden tot zeven jaar, zagen geen kans zich tijdig te redden. Hun verkoolde lijkjes werden drie kwartier later door de brandweer gevonden. Omstreeks kwart voor zeven ont dekte de 67-jarige buurman van de fa milie Kuypers, de gepensioneerde ar beider M. Willems, de brand. Hij vond de deur op slot; trapte deze in, maar vond binnen zo'n hitte en rook, dat hij geen reddingspogingen kon doen. Hij snelde toen naar caféhouder Pennings, die onmiddellijk de brandweer waar schuwde. Vijf minuten later bonden negen brandweerlieden dè strijd tegen de vuurzee aan. Reeds toen was het duidelijk dat niets meer te redden viel. Bij aankomst van de brandweer stonden nog slechts de houten wanden van het woninkje overeind. Na driekwartier, toen het vuur grotendeels was bedwongen, kon den de brandweerlieden de resten van de woning betreden. In een hoek van de kamer lagen vier verk-oolde lijkjes over elkaar heen. Uit hun houding maakt men op, dat zij nog getracht hebben te vluchten, maar vermoede lijk waren ze reeds door de rook be dwelmd voordat hulp kwam opdagen. Het vijfde meisje nauwelijks tweè maanden oud werd dood in haar bedje aangetroffen. Verslagen keken de inwoners van Handel toe, toen de stoffelijke resten naar het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis weiden over gebracht. Op het eenvoudige kerkhof van Handel zullen zij volgende week ter aarde worden besteld. (Zie verder pag. b, 7e kol.) f Advertentie Zon op Zon onder Ter gelegenheid van de opening van de eerste Indische internationale land bouwtentoonstelling in New Delhi heeft president Eisenhower gisteren ge pleit voor „een oorlog tegen de hon. gcr". Hjj zei dat er vier woorden zijn machtiger dan wapens en bommen, machtiger dan machines en geld. Het zijn voedsel, familie, vriendschap en vrijheid. De president zei dat hij er van overtuigd is dat de mens over de kennis en hulpbronnen beschikt om de strijd tegen de honger te winnen. Premier Nehroe heeft meegedeeld dat hij de algemene toestand to d« we reld met Eisenhower heeft besproken. Een van de kwesties die besproken zijn, is die van de Chinese invallen op ge bied van India. Evenals de vorige dagen, is Eisen hower gisteren weer door honderddui zenden Indiërs toegejuicht. Hij werd weer bijna bedolven onder de bloemen. Aan de universiteit van New Delhi heeft Eisenhower gisteren een ere-doc- toraat ontvangen. De Venezolaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdagavond aan de Nederlandse ambassadeur te Caracas, dr. H. N. Boon, de aangekon digde protestnota overhandigd over het incident met de twee Cubaanse vlie gers die boven de Nederlandse Antil len pamfletten tegen de Venezolaanse regering hebben uitgeworpen en daar vervolgens zijn geland. Volgens een woordvoerder van het Venezolaanse ministerie van. Verbin dingen is het besluit tot intrekking van de vergunning voor de extra KLM— vluchten tussen Venezuela en de An tillen genomen in verband met de „huidige stand van de betrekkingen tussen Venezuela en de Antillen". Ook zou een belangrijke hoeveelheid devie zen clandestien zijn uitgevoerd. Er bestaat nog steeds een betreu renswaardige toestand in het gedeelte van de provinciale Kasai waar de Loe- loeas en de Baloebas elkaar bestrijden, aldus een communiqué van de gou verneur-generaal van Belgisch Kongo. (Van een onzer verslaggevers) 's Morgens om zes uur waren de eerste bussen al uit Groningen vertrokken om toch vooral tijdig ia het Utrechtse Tivoli te zijn, waar vandaag op feestelijke wijze het dertigjarig bestaan van de AKJOS is gevierd. De honderden leden van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studieclubs waren niet in eerste instantie bijeengekomen om te studeren; maar er zijn toch wel zoveel principiële woorden door wijze (voor)mannen gezegd, dat zij vanavond verrijkt met een flinke dosis kennis huiswaarts zijn gekeerd. 33 van dan De jaarlijkse openingsrede voorzitter S. Silvis was meer een historisch overzicht. Want de voor zitter gaf er al spoedig blijk van een misverstand te willen wegvagen. Het misverstand, dat tussen ARJOS en A.R. Partij een tè hechte band is ge groeid, waardoor het „vrije spel" in het gevaar dreigt te komen. De heer Silvis was het met die kritiek niet eens, „want juist door dat de partij de ARJOS wil bedisse len." Evenmin achtte hij het juist te stelle 1, dat onder deze verhou dingen kritiek van jongeren niet of in te geringe mate tot uitdrukking komen kan. Deze betuiging van trouw verhin derde de voorzitter niet een kritisch geluid te laten horen. Hij drong er bij het A.R.-partijbestuur met klem op aan haast te maken met de indiening van een nieuw beginselprogram, waaraan de anti-revolutionaire jonge ren voor hun principiële vorming dringend behoefte hebben. Uit een korte inventarisatie van de in ARJOS-verband verrichte arbeid (voordien was er een Anti-Revolutio naire Jongeren Actie) herinnerde de heer Silvis aan de uitgave van een reeks schetsenbundels, de gehouden studieconferenties en de samenwer king met jonge protestanten uit alle delen van Europa. De geleden verkie zingsnederlagen in de na-oorlogse ja ren hebben het enthousiasme vaa de jeugd echter niet gedoofd. De AKJOS staat onverzwakt in het jeugdland van 1859, omdat zij ervan overtuigd is, dat de anti-revolutionairen niet strij den voor een verloren zaak. Sprekend over de betekenis van christelijke par tijformatie betoogde de ARJOS-voor- zitter dat de protestants-christelijke politieke partij sterk in het defensief is gedrongen. De ontwikkeling heeft er volgens hem toe geleid, dat deze par tijen zich de bewijslast hebben laten opleggen van het goed-recht der pro testants-christelijke politieke partij. „Het is de hoogste tijd dat ons volk gaat zien, dat de zaak zo niet in het Zie verder pag. 3, le kol.) FOLKOMEN onverwacht heeft prins Bemhard gisternacht de militairen in de Oranjekazerne te Schaars, bergen gewekt voor een alarmoefening. In zijn func tie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Land macht was de Prins de ge hele dag getuige van hierop aansluitende manoeuvres op de Veluwe. De foto hierbo- ven toont prins Bemhard voor zijn staf tent; hiernaast ziet u de Prins te veldeer gens op de Heide bij Nun- speet. Men zie ook onze re portage op pagina (Advertentie) Commissionairs In eflïcten. O.Z. Achterburgwal 173. Tel. 247128. Privé: Olymplakade 80. Telel. 794152. AMSTERDAM. (Van onze weerkundige medewerker) De winter in Midden-Europa en Zuid- Scandinavië is minder streng gewor den. Ais gevolg daarvan is de vorst in Nederland, ondanks de straffe wind, slechts licht. Ook de grote tem- peratuurtegenstellingen tussen noord en zuid zijn verdwenen. Tijdens het weekeinde zullen de temperaturen in de noordelijke provincies zelfs iets hoger zijn dan in Zuid-Nederland, doordat de wind naar noordoost draait. (Advertentie) ter op" Als ow eerste voornaam Oiga is en ais u bovendien geboren bent onder het teken van do boog schutter of de steenbok, doch >n ieder geval in de maand decem ber schrijf dan neg heden aan de N.V. LEIDSE MATRASStNFABRIEKEN Afd.n Postbus 16. Leiden en u krijgt een charmante ver- jasrdagssurprisel Opgeven per briefkaart: naam. voornamen, geboortedatum, adres. Daardoor stroomt lucht, die de Oostzee en de Duitse Bocht is gepasseerd, het noorden van Nederland binnen. Deze lucht heeft een temperatuur van een paar graden boven het vriespunt. De verdere vooruitzichten zijn onzeker. Op het noordelijk deel van de Oceaan en tussen Noorwegen en Groenland komen diepe depressies voor, maar zij beïnvloeden nog niet direct het weer in onze streken. De wind zal evenwel tijdens het week einde in kracht afnemen, waardoor het kwik tijdens opklaringen in de nacht in het binnenland nóg ver scheidene graden onder nul kan dalen. De opklaringen zijn evenwel slechts plaatselijk, doordat met de boven wind nog vrij veel bewolking van storingen uit Midden-Europa het land binnendrijft. Onder invloed van deze storingen kan hier en daar ook nog wat lichte neerslag vallen. De bakkers in Dordrecht en Dubbel dam hebben besloten met ingang van maandag de prijzen van alle soorten brood met één cent te verhogen. Zi lopen hiermee vooruit op een onder zoek dat het ministerie van Economi sche Zaken zal instellen. De bakkersbondexi zullen r.l, vér- gunning vragen voor een prijsverho ging met ééh cent omdat de btoemprij— zen zijn gestegen, Advertentie Wat brengt de toekomst? Houdt de sjah werkelijk van mij Zal ik mij thuis voelen in het paleis in Teheran Op de vooravond van haar vertrek naar Perzië, schreef de bruid van de keizer, Farah Diba, deze vragen in haar dagboek. Het ontroerende afscheid van een jong meisje van haar zorgeloze jeugd. Libelie verwierf het recht, als enig blad in Nederland, dit zeer persoonlijke en open hartige dagboek te mogen publiceren. Volgende week in Libelie: J (Van een onzer verslaggevers) DE Hervormde Kerkbouwactie Is gisteren de negen miljoen gulden «repas- seerd. s Middags bedroeg de stand precies 9.000.808. De negen mlUoen gulden zijn binnengekomen In ongeveer drie maanden tijd. miljoen

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1