Parijs beschuldigd van vertragend optreden Verloving op Duits slot Djakarta: Peking heeft |gg A r GELIJKWAARDIG nog niet gelijk De Gaulle zal zaak bespreken met Eisenhower Koopt op tijd uw zekerheid EVACUATIE NA ONTPLOFFING IN DORTMUND COR DE GROOT muziekregisseur bij de N.R.U. Bezoek van Chinese minister van de baan? Premier Debré'; Frankrijk wil vriendschap Weer kouder Nog vóór oudejaar tien miljoen? MAKARI0S WORDT PRESIDENT CYPRUS Sow jet-protest tegen Duitse A-bewapening Nog felle strijd in Paraguay Laatste etappe voor IKE r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK „NA NEDERLAND, NU ROOD-CHINA" DIEPGAAND GESCHIL DINSDAG 15 DECEMBER 1959 ~N ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4479 J V. Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Ur J A. H J. S BRUINS SLOT Afgelast Het defecte remmen door Rotterdam gereden - O j t Witte de WIthstraat 28 Telet. 116700 tB U Postbus Uia Postgiro No. 424519. KlacntendJenst «bon nemen ten 18.30—19.30 uur. Zaterdags 17—18 utir Telefoon 115700, •s-Oravenbage: Huygensplein 1 Telefoon 183487 (3 Uitten) Postbus 1091 Postgiro No 424867. Klachtendienst 13.3019.30 Telefoon 362569. Smriweg 132 Telet. 4370. Thomas Kemplsstraat Q a Telef. 65451. Abonnementsprijs 61 cent per week. t 2.65 per maand, t 130 por kwartaal, losse nummers 18 cent. Verschijnt dagelijks. Rotterdam: Dordrecht: Schiedam: (Geldig tot woensdagavond) IETS KOUDER Zwaar bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Iets kouder, met in de naeht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Aanvankelijk zwakke, later ma tige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Morgen: zon op: 8.42 Maan op: 18.08 onder: 16.29 onder: 9.09 H ET is vandaag vijf jaar geleden dat het Statuut, waarin de be trekkingen tussen Nederland en de ovérzeèse gewesten Suriname en de Antillen waren omschreven, plechtig werd ondertekend. Tijdens le tweede wereldoorlog was ook in deze gewesten de roep naar groter zelfstandigheid, naar meer vrij heid vernomen. Op de zevende decem ber 1942 had koningin Wilhelmina in een radiorede te kennen gegeven dat zij en haar regering die roep hadden verstaan en gebillijkt Dat het tot 15 december 1954 heeft geduurd alvorens de nieuwe regeling in werking kon treden behoeft niet te verbazen. Zulk soort nieuwe regelin gen eisen tijd, zelfs at dringt de tijd Niet zonder trots zien zowel de re geringen der overzeese gewesten als die van het voormalige dominerende land terug op wat in dc verlopen vijf jaar bereikt is Is er dan zoveel bereikt? Volgens het getuigenis der gevolmachtigde mi nisters is men tevreden. Vooral de 6feer waarin zij met hun Nederlandse collega's esprekingen voeren prijzen zij om het zeerst. Natuurlijk is men er nog lang niet. Alleen al het feit dat Nederland een oude democratie kan worden genoemd en Suriname en de Antillen „met éen slag tot parlementaire democratie; werden", duidt er al op dat hier nog: veel moet worden verricht, wil meni op hetzelfde niveau komen. •Men staat „met elkaar op voet van gelijkwaardigheid", maar de landen zijn daarom nog niet gein'-. Finan cieel, economisch en vooral cultureel is er bij de overzeese gebiedsdelen een geweldige achterstand. De hulp van Nederland is in hoge mate onmis baar. Nederland doet ook heel wat. Er zijn voorts nog plannen. Plan nen die tot in de tientallen miljoenen lopen. Maar toch komen we daar niet van onder de indruk. De grootse aanpak om de overzeese gewesten uit een jarenlange onderontwikkeling om hoog te halen is er nog niet. Suriname vier en een half'maal Nederland heeft nog geer 40.000 ha ongeveer de N.O. polder 'cultuurgrond. In de achttiende eeuw waren er 600 planta ges en was Suriname een zeer winst gevende kolonie. De Antillen, behalve Curagao en Aruba, gaa. het al even min goed. Beide genoemde eilanden danken hun huidige welvaart aan de Venezolaanse olie. Niet zonder vrees stelt men zich de vraag of die wel vaart zal blijven. Kan het toerisme wellicht een nieuwe bron van wel vaart gaan vormen? Men hoopt het en bereidt er zich in matig tempo op voor. Een periode van vijf jaar is kort voor de ontwikkeling van een land. Als men dan toch kan constateren, dat er vooruitgang, zij het langzaam, is, dan is dat winst. FRANS PROTEST BIJ V.S. Ruzie over NAVO lll!!lllllll!llil!llil!l!l!inillli' RANKRIJK heeft gisteren by de Verenigde Staten gepro- testeerd tegen de Amerikaanse beschuldiging, dat de Fran sen niet voldoende meewerken in de Noord Atlantische Verdrags Organisatie en daardoor de uitbouw van de wes telijke defensie vertragen. Deze beschuldiging werd eind vorige week geuit door de Ame rikaanse chef van de generale staf Nathan Twining in een geheime zitting van het militaire NAVO-comité. De verklaring van Twining is uitgelekt en heeft in Frankrijk een storm van protesten doen losbreken. Zon op Advertentie) Zon onder Meer dan 208 personen, die in Dort- mund in de buurt van de ten gevolge van een ontploffing ingestorte fiatj .wo- nen, zijn geëvacueerd. De politie zoekt nog steeds naar de oorzaak van de ont ploffing. Gebleken is dat in de afgelopen paar jaar technici tien keer in het getrof fen flatgebouw een onderzoek hebben ingesteld naar. aanleiding van klachten over gaslucht. Maar geen enkele keer heeft men kunnen ontdekken waar de lucht vandaan kwam. Degenen, die een onderzoek instellen hebben gezegd nau welijks te kunnen geloven dat zo'n ern. stige exolosie alleen door een lek in een gaspijp kan worden veroorzaakt Zij veronderstellen dat ontplofbaar materiaal dat in het gebouw was opge slagen de uitwerking van de explosie heeft versterkt. Het aantal doden bedraagt nu 23 terwijl nog drie mensen worden vermist. Zes personen worden nog met levensgevaarlijke tot ernstige verwon dingen in ziekenhuizen verpleegd. Anti-communistische Koreanen heb ben in Japan gedemonstreerd tegen de repatriëring van Koreanen, die in de oorlog In Japan zijn terechtgekomen, naar het communistische Noord-Korea. In Nigata gingen de demonstranten voor een trein zitten, die de eerste groepen repatriërenden naar de boot bracht. In Zuid-Korea is heftige beroering ontstaan tegen het vervoeren van deze Koreanen naar het communistische Noorden. DE woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, majoor Harsono, heeft naar aan leiding van communistisch-Chinese persberichten verklaard, dat Peking zijn vriendschap en belangstelling voor het Indonesische volk verloren heelt. De communistisch-Chinese pers waK- kert anti-Indonesische gevoelens aan zei hij. De Indonesische regering wi) niet gaan reageren op persberichten maar is er zich wel van bewust, dat ae pers het officiële standpunt van Peking wéergeeft. De Indonesische regering, aldus Har sono, is ontsteld en verbaasd °v®r d- communistisch-Chinese campagne tegen Indonesië sinds de verbanningvan U» nese kleinhandelaren van het Indone sische platteland. Indonesië heeft com- numistiseh-China steeds gesteund, zoai. reeds blijkt uit de erkenning van siecn - één China, de Chinese volksrepubliek In kringen van het tod0"®®1?®?® TL, nisterie van Buitenlandse Zaken fie men vandaag doorschemeren dat ne bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji van commumstiscn- China aan Indonesië blijkbaar is afge last in verband met de Bespannen ver houding tussen beide landen. Het be zoek van Tsjen stond voor het eind van dit jaar op het programma. In officiële kringen heerst grote on tevredenheid over de Chinese oommu nisten, na de recente uitwisseling van scherpe protestnota's inzake destat van buitenlandse handelaars. Indonesi ziet zich thans tegenover het „expan- Het Franse protest werd gisteren door de minister van Buitenlandse Za ken, Couve de MnrviUe uit gesproken toen hfj zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter bij zich ontving. Couve de Murville zei, dat hy „uiterst verrast" -was door het feit, dat het ver slag over de NAVO van generaal Twining is uitgelekt in de pers. Hij achtte het niet zonder betekenis, dat deze berichten nu juist in de Ameri kaanse pers zijn uitgelekt. Couve de Murville zei, dat de op merkingen van Twining „een overdre ven en dramatisch karakter" hadden. Dit was het kookpunt van de ^Frans-Amerikaanse twist over de NAVO. Naar in diplomatieke krin gen verluidt is het geschil zo bitter dat het waarschijnlijk alleen. maar kan worden bijgelegd in persoon lijke gesprekken tussen president Eisenhower en de Gaulle. President Eisenhower en generaal de Gaulle zullen zaterdag-, onmiddel lijk na de_-eerste w^teljjËfesvt%V«ig»>" deririg overleg plegen. Dit i3 maandag uit kringen die in nauw contact staan met president de Gaulle vemömen. Herter schijnt Couve de Murville gisteren te hebben geantwoord, dat hij er geen behoefte aan had om juist op dit ogenblik de vuile was van de NAVO aan de fijn te hangen. Maar, zo schijnt hfj eraan toegevoegd te hebben, de verschillen tussen de Amerikaanse en Franse opvatting van de NAVO en van de integratie va» de nationale strijdkrachten onder een centraal com mando bijjven „diepgaand". Couve de Murville heeft ook ge protesteerd tegen het feit, dat de Ver. Staten zich zaterdag onthouden hebben bij de stemming in de V.N.. Assemblée over Algerije. De Franse minister noemde het bedenkelijk, dat er van de vijftien NAVO-landen zes zich van stemming onthouden hebben of de resolutie hebben ge steund. Volgens minister Couve de Murville beschouwt de Franse regering het ,.in de huidige omstandigheden als zeer ernstig" dat de Atlantische solidariteit in de Verenigde Naties niet is be vestigd. Zie verder pag. 3. 6e kol. 1 Premier Debré van Frankrijk heeft vandaag de bijeenkomst van de NAVO- ministers in het nieuwe gebouw van de NAVO te Parijs geopend. Hij zei dat Frankrijk vurig wenst dat de Atlantische gemeenschap in vriendschap verenigd blijft. De duur en de omvang van onze samenwerking eisen een blijvende overwinning, die wij op onszelf moeten behalen en die de politieke en militaire solidariteit van onze samenwerking zal verzeke ren, aldus Debré. 'Mi sionistisch imperialisme" van Peking gesteld, zo merkte een zegsmanop. Hieraan werd toegevoegd. „We bekij ken communistisch-Chma thans precies zoals we dat elke andere imperialisti sche mogendheid doen. Van nu af aan zullen onze betrekkingen met Peking zeer voorzichtig en zorgvuldig zijn. En wij weten dat de expansionistische wensen van communistisch-Chma niet alleen hier, maar ook in de gehele we reld worden gevoeld" Toen gevraagd werd waarom lndone sië zich dit gevaar niet eerder hewust was geweest, antwoordde de zegsman. Tot dusverre hebben we onze handen vol gehad met de Nederlanders, maai nu beginnen we met de Chinezen BOVEN Duitsland en het Oostzeege bied handhaafde zich een boge- drukgebied, waarin overwegend lich te vorst voorkwam. Deze koude lucht stroomde in de afgelopen nacht over een groot deel van Frankrijk uit, doordat een storing boven de Golf van Biscaje daar een oostelijke wind veroorzaakte. De koude lucht beffon vanmorgen met zuidoostelijke winden ook ons land binnen te stromen. De genoemde storing ontstond aan het front van een bij de oostkust van IJsland in betekenis afnemende de pressie. Het bracht in Zuid-Engeland langdurige regen. Vanmorgen begon het front echter in betekenis af te nemen. Een volgende actieve storing koerst over de Oceaan met grote snelheid naar het oosten. Deze storing zal morgen de wind in ons Isod weer doen aanwakkeren uit zuidelijke ™In de komende nacht zal plaatse lijk lichte vorst voorkomen. Er wordt geen neerslag van betekenis ver wacht. (Van onze muziekredactie) De bekende pianist Cor de Groot is roet ingang van I december bij de Nederlandse Radio Unie benoemd als muziekregisseur. Na een periode van inwerken, tijdens welike de heer De Groot uiteraard moet kennismaken met de diverse technische problemen die aan het uitoefenen van deze functie verbonden zijn, zal een aanstelling in vast verband volgen. Deze aanstelling sluit het verder voortzetten van Cor de Groot's con certpraktijk niet uit. Er zijn meer con certerende musici, die een dergelijke functie bij het radiowezen bekleden. (Van een onzer verslaggevers) De stand van de hervormde kerk_ bouwactie was vanmorgen 9.028.957 Sinds de vorige maal, dat de stand werf" opgemaakt vrijdagmiddag j.l. - kwam er ƒ28.000 binnen. Alle medewerkers aan de actie zijn er op bijzondere wijze op attent ge maakt dat het bedrag van 9 miljoen bereikt werd. Zij ontvingen zaterdag morgen een kleine blocnote; op he* eerste velletje was met een rubber stempel een mededeling afgedrukt. Deze mededeling riep, nadat gezegr was dat 9 miljoen bereikt was, op, t- trachten nog vóór Oudejaar een bedraj van 10 miljoen te halen. India heeft in een nota aan Peking zich beklaagd over „de wrede en on menselijke behandeling" van Indiërs, die bij de grensincidenten in oktober d-.or de Chinezen gevangengenomen en 25 dagen later werden vrijgelaten. Aartsbisschop Makarios wordt de eerste president van de republiek Cyprus. Bij de zondag gehouden ver kiezingen heeft hij tweemaal zoveel stemmen gekregen ais zijn enige tegen kandidaat Clerides. Makarios kreeg 144.501 stemmen, tegen Clerides 71.753. Als vice-president was reeds de Turkse leider Kutchuk verkozen ver klaard. aangezien hij de enige kan didaat was. Nog voordat de officiële uitslag be kend was en Makarios officieel tot pre sident werd uitgeroepen, luidden de kerkklokken reeds en begon de feest viering in de dorpen en steden. In zijn eerste proclamatie verklaarde de aartsbisschop dat er geen overwin naars of overwonnenen zijn. Boven al len staan de nationale plicht en het va derland. De nieuwe republiek Cyprur moet geïnspireerd zijn door een gees van samenwerking. Turken en Grieker op het eiland moeten oprecht elkander rechten en belangen eerbiedigen, aldu Makarios. De 41-jarige chauffeur A. B. uit Thoon is door de rechtbank te Rotter- lam veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De chauffeur had een hele middag door Rotterdam gereden met niet goed functionerende remmen, en ten slotte een dodelijk ongeluk veroorzaakt. Hij kon op een kruispunt niet tijdig rem men om een tram voorrang te geven. Er ontstond een botsing, waarbij een vrouw in de tram werd gedood, en haar dochtertje ernstig letsel ophep. De Sowjet-Unie heeft de Westduitse bondsrepubliek er in een nota van be- chuldigd, dat zij ijvert voor een sti muleren van de bewapeningswedloop m hinderpalen in de weg poogt te dellen voor de „liquïdering van de poren van de oorlog, die veroorzaakt was door Duits militarisme". De be- chuidigingen werden overgebracht ioor de Russische zaakgelastigde, die een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn bracht. Gelijkluidende nota's zün overhandigd aan de regerjngen van Engeland. Frankrijk, Italië, België, Nederland •n Luxemburg. In Den Haag werd de nota overhan digd door de Russische ambassadeur Ponomarenko aan prof. De Quay, die de portefeuille van Buitenlandse Zaken waarneemt voor de heer Luns. De Sowjet-Unie stelt, dat „het be- luit om de Bundeswehr met atoom- vapens en raketten uit te rusten ge eid heeft tot een gevaarlijke ver- Hoging van de spanning in Europa en de internationale betrekkingen verder ;ehade berokkent, doordat het rege len van vele onopgeloste problemen, met inbegrip van de hereniging van Duitsland wordt bemoeilijkt." De Sowjet-Unie verklaart in haar protest, dat de bondsrepubliek haar lidmaatschap van de "Westeuropese Unie en de NAVO gebruikt om haar bewapening voortdurend verder op te bouwen en dat zij alle middelen te baat neemt om de beperkingen, die haar bij haar toetreding tot de WEU waren opgelegd, geleidelijk ongedaan te maken. Regeringstroepen hebben in Paraguay bij de stad Eccainacion twaalf rebel len gevangen genomen. Een van hen is Carlos Madelina, een van de leiders van de opstand. In Encarnacion is de toestand rustig. Bij Acahy zouden rebellen een fel gevecht leveren tegen regeringstroe pen, die Caazapa, op korte afstand daarvan, op de rebellen heroverd heb ben. De regering van Paraguay zwijgt over de opstand. President Stroessners aanhangers in Posadas hebben gezegd dat de hele revolutie een door studen ten opgezette dilettantische onderne ming is geweest, die zo goed als voor bij is. De regering zou de toestand weer meester zijn. D 'ZER dagen hebben zich weer twee vorstenkinderen verloofd. Op het Duitse slot Altshausen schoof de 23-jarige hertog Karl van Württemberg een kostbare verlovingsring om de vingers van de 19-jarige Franse prinses Diane, dochter van graaf Henri V van. Parijs, de Franse troonpretendent. Het paar zal in de komende zomer in het huwelijk treden en s.. vestigen" op het slot'"'van"'"" "de" ouders van hertog Karl in Württemberg. Prinses Diane bezoekt de Parjjse kunstacademie; zij kan uitstekend schilderen. Hertog Karl, de zoon van hertog Phflipp Albrecht en hertogin Rosa van Württemberg, studeert rechten in Tübingen. De jongelui heb ben elkaar voor het eerst ont moet tijdens de door koningin Frederika van Griekenland ge organiseerde trip van konink lijke personen aan boord van het schip „Achilles" door de Middellandse Zee, enkele ja ren geleden. Foto boven: het verloofde paar na de verloving op het slot Altshausen. Foto links: de ouders van prinses Diane, de graaf van Parijs met zijn echt genote en de oudste zoon van de graaf, prins Henri. Deze huwde twee jaar geleden met een zuster van hertog Karl, her togin Marie-Thérèse. De Amerikaanse president Eisenho wer heeft zich vandaag aan boord- van de kruiser „Des Moines" begeven voor zfin laatste etappe van zijn reis; een tocht door het Middellandse Zeegebied, die hem ten slotte in Frankrijk zal brengen. De president sloot vandaag zijn be zoek aan Griekenland af met een lunch in Athene, met Griekse regeringsfunc tionarissen. Vanmorgen sprak Eisenho wer het Griekse parlement toe en zei dat het Griekse en het Amerikaanse volk een grote toegewijdheid aan de vrede met elkaar gemeen hebben. Door militair, economisch en geestelijk sterk te zijn en te blijven, zal de vrede met vriendschap en vrijheid veroverd wor den, aldus Eisenhower. De Amerikaanse staatsman werd by het parlementsgebouw in.Athene door een grote menigte toegejuicht. Ook gis termiddag, bij zijn aankomst, waren de Grieken zeer enthousiast. Eisenhower maakte met koning Paul van Grieken land een autorit door de straten van Athene. Tijdens de tocht deed zich een incident voor, doordat een muur waar op vele toeschouwers zaten, bezweek. Acht mensen moesten met verwondin gen naar een ziekenhuis worden ver voerd. Eerder op de dag had Eisenhower gisteren een bezoek van ruim vijf uur gebracht aan de Perzische hoofdstad Teheran, waar hij o.m. besprekingen voerde met de Sjah. (Van onze correspondent) Maandagavond werd brand ontdekt op de zolderverdieping van het pand Schoolstraat 28, Delfzijl, waar de 83- jarige heer T„. Uffens woonde. Waar schijnlijk is de bejaarde man bij de kachel in slaap gevallen en daarna in brand geraakt. Politie en brandweer konden hem niet tijdig bereiken. Het benedengedeelte van de woning, waar twee,' gezinnen wonen, kon wor den behouden.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1