UAtöS0F .fe ml Geen verschillen. misverstanden'' Gemeentebegroting voor 1960 van Schiedam goedgekeurd COLLEGE ANTWOORDDE i KERK. EN SCHOOL 1 B. en W. van sluitende begroting in heetman VATERVE &M.JÈËÊ. Weinig kans voor T.S.B. Jaarverslag Sociale Raad is dit jaar zeer laat verschenen leiien ige dag voor voetballers Eerste paal werd dik betaald Finale spelregel- testavond TROUW Donderdag 17 december 1959 *Xvw*v~\ yvs /~Y./ v- 5 p j -i- IN TWEEDE INSTANTIE Advertentie Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen T"\E BEHANDELING van de Gemeentebegroting, voor 1960 voor Schiedam is woensdagavond geëindigd met het antwoord van het College op de opmerkingen gemaakt in tweede instantie en de puntsgewijze behandeling van de hoofdstukken. Het was de C.H.-wethouder Th. J. L. v. d. Berg, die als eerste aan het woord kwam en constateerde, dat bij de begrotingsbehande ling geen wereldschokkende „verschillen" in het inzicht tussen het College en de Raad aan het licht zijn gekomen. Er waren slechts enkele „misverstanden", die de wethouder uit de weg wilde ruimen. Interesse Jeu adonderzoeh Bejaarden Wri - -- 5 Herv. Vrouwenclub in kerststemming bijeen Vlaardingen Hongaren passen rich goed aan M. v. d. Velden sprak voor C.M.B. Te veel collecten In 1957 u'erd cr weer een- stap in <ie Advertentie hique .m.Amaifo'n I 'erfijnd Vakmanschap Mddetflc rorhïgcetng. avert stijgen Uitvoering werken Nieuwe werken Hoek van Holland Konijnen ontvreemd HOEK VAN HOLLAND. De ge meentepolitie van H. v. Holland zoekt naarstig naar de dader(s) van diefstal van drie grote konijnen uit de schuur van detuinder H. aan de Dwarshaak. In deze schuur hield de Hoekenaar J. G. v. E. raskonijnen. Kerstwijdingsdienst Rijnsburgse Boys wint proces Slachtoffer spoorloos Rozenburg Burgerlijke stand Slaapetage stond in brand Drie koopavonden voor Kerstmis HOOGSTRAAT 164-152 BEIJERLANDSELAAN 176 Kerstzangavond Zaterdagvoetbal Theologische studenten in Kampen Advertentie De flonkering van de steen in uw ring. glans en gloed uit het diepst der aarde! RIJWIELEN UITZOEKEN «delsteonfcundige, juwelier, horloger. lijnbaan 92 - Oosfjeedijlt 155-157 Lode van Gent sprak voor „Het Nut"" Collecte voor Fréjus VLAARDINGEN. Tijdens de gis teravond in de Stadsgehoorzaal opge voerde revue „Hallo, ici Paris" werd on der de aanwezigen gecollecteerd voor de slachtoffers van Fréjus. De Francaises haalden ruim 121 op. KERSTMIDDAG I TusVfcn: „xcggcn" en „hebben? »V een groot verschil. 1 LEO.VAN IERLAND Lij NB A A N 10 In de eerste plaats gold dat de opjeen ingreep t.a.v. de afschrijvingen merkingen gemaakt t.a.v. de sanerings-i moest worden gedaan om het tekort bin- plannen. Het is niet de bedoeling dezenen een redelijke grens te houden, zo alleen in de commissies ter tai'cl te betoogde de wethouder vervolgens. Er brengen. De wethouder stelt er prijs op de mening van de gehele raad te ken nen. In de tweede plaats betrof dat het verwijt dat Schiedam, voor wat de stadsuitbreiding betreft, geen eigen vi sie zou hebben. Er zijn wel degelijk eigen plannen, aldus de wethouder. De ze zijn op details na, waarover o.a. met Vlaardingen nog wordt gediscussieerd, gereed. Aansluitend op dit tweede punt zei de wethouder nog dat het probleem van de stadsontwikkeling in drie delen uiteen valt. Ten eerste is daar de erdere ont wikkeling van industriegebied; in 1960 komen hiervoor voorstellen in de Raad. Ten tweede de sanering en bebouwing van de binnenstad; hierover zal nader in de commissies worden beraadslaagd en ten derde de ontwikkeling van Ke- thel waarvoor de architect Fledderus een plan maakt, dat ook in de Raad zal worden behandeld. Het is de wethouder ernst, zo spoedig mogelijk met een volledig bebouwings plan voor de dag te komen. Enige cle mentie moet echter worden betracht in verband met het tekort aan personeel bij de Dienst Gemeente Werken, aldus die wethouder. Uit de opmerkingen van de heer Do- minicus-die hij dankbaar was voor het vertrouwen dat deze ten aanzien van de betrokken Dienst had uitgesproken haalde de'' wethouder de vraag aan: „Wat is de zin van het leven". ..Het is de vervulling van. de Godde lijke opdracht: „Hebt Uw naasten lief", zo merkte de heer v. d. Berg op. Dit geldt ook voor wat betreft het werk van de Raad. Voortdurend meet het oog. gericht zijn op het materiële welzijn van debevolking. Daarmee houdt -de? "taak echter "niet -op. Materieel en geestelijk welzijn zijn onverbrekelijk verbonden.-1 Spreker' - besloot zijn betoog' dan' ook met de wens, dat hét ieder 'in de Raad gegeven mag zijn, tegen deze achtergrond voor het welzijn van de ge hele burgerij te werken. Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen <k.v.p.) had het. voor wat betreft de be antwoording van de opmerkingen niet moeilijk. Naar aanleiding van de ge maakte opmerkingen zei hij dat ook in 1960 alles in het .werk zal worden ge steld om de bouwactiviteit op te voeren. is niets onverantwoordelijks gebeurd voor wat het samensteller, van de be groting betreft. Wei zal duidelijk uit dc discussies zijn gebleken, dat de cijfers niet maar uit een hoge hoed zijn geto verd. Burgemeeester Peek was de laatste spreker van het college, die bij de Alge mene beschouwingen het woord voerde. Het verschijnsel dat de burgerij wei nig interesse toont voor het werk van de overheid, vervult ook hem met zorg. Het is echter niet alleen een verschijn sel dat t.a.v. de overheid voorkomt, ook wordt het gevoeld bij de politieke par tijen en bij de vakbeweging. Spreker kon slechts herhalen wat hij ook in eerste instantie betoogd had, dat dit een gevolg is van het feit, dat er tevredenheid bestaat over de activiteit van de overheid. „Dat is een lichtpuntje tussen de sombere wolken", zei burge meester Peek. T.a.v. „Rijnmond" wenste spreker zich niet te mengen in de discussie, die daarover was ontstaan tussen de heren Engelsman en Van Woerkom. Niet eens is hij het echter met de heer Van Woerkom als deze zegt, dat het rap port Prins-Simons gelijktijdig dient te worden behandeld met het rapport Klaasesz. Cr Bij de behandeling van de afzonderlij ke hoofdstukken ging wethouder Sabel nader in op opmerkingen, gemaakt door de heren C. Boerman (p.v.d.a.) en A, A. Vink (k.v.p.), over het rapport Jeugd Onderzoek. Het speet spreker dat de samenvatting niet tijdig voor de begrotingsbehande ling gereed was gekomen. De wenselijkheid van de oprichting van een pedagogisch centrum zoals dat door de vragenstellers naar voren was gebracht, zal worden bestudeerd, „Wij missen inderdaad iets van dien aard", aldus de wethouder. Een contactorgaan van waaruit hulp kan worden geboden, niet alleen in on derwijskwesties, maar aan de jeugd verenigingen is wel wenselijk. Ook zal de mogelijkheid tot het aan stellen van een ambtenaar voor jeugd zaken worden bekeken. Persoonlijk was de wethouder van mening dat een der gelijke ambtenaar niet kan worden ge mist. Met 'de vragenstellers was de heer Sabel van mening, dat het jeugdwerk ook materieel door de overheid gesteund moet worden. Spreker wilde deze steun echter niet zozeer in geld uitgedrukt zien. dan wel in een praktische tege moetkoming b.v. door het beschikbaar stellen van gebouwen. Een suggestie van de heer Boerman, de raad te laten voorlichten inzake het betrokken rap port door een van de samenstellers, wil de de wethouder overnemen. Na nog enige discussie over onderge schikte punten werd de gemeentebegro ting van Schiedam over 1960 zonder hoofdelijke stemming door de Raad goedgekeurd. Deze foto loont hoe ds.Krijger woens dagmorgen zijn aandeel, had in het slaan van de eerste paal voor de Zuiderkerk, die aan de Havendijk hoek Havenstraat komt. De kerk is ontworpen door het architecten bureau Swaneveld en Goslinga. Het werk wordt uitgevoerd door het bouw- bedrijf ff. G. Gerritse uit Bergschcnhoek. Met-betrekking tot. de opmerkingen inzake het bejaarden-vraagstuk zei wet houder H. Sabel .(p.v.d.a.) dat het door hém in eerste instantie naar voren ge brachte niet nieiiw is. Spreker had ech ter dc indruk gekregen, dat de raad wel instemde met een verdergaande studie. Naar aanleiding van de bedenkingen door de heer' Dominicus geuit t.a.v. het beschikbaar stellen van woonruimte in een eventueel te bouwen derde bejaar denflat aan ongehuwde werkende vrou wen, - zei de wethouder, dat reeds in de twee bestaande flats voor ben plaats is ingeruimd. Deze vrouwen, zo zei de heer Sabel,.hebben evenveel rechten als anderen. het bejaardenvraagstuk betreft, wel ge- Er zijn, voor wat de bestudering van gevens voorhanden, maar deze geven geen antwoord op vragen inzake leven en wonen. Een in te stellen diepgaand onderzoek, zoals dat in de bedoeling ligt, is nooit, waar ook in het land, ge daan. Het zal dan ook algemene be langstelling. genieten en spreker wilde mede daardoor de mogelijkheid niet uit sluiten dat het Departement van Maat schappelijk Werk en zelfs de Provincie bereid zullen zijn tot het geven van financiële steun. Voor wat betreft de subsidie aan het R.K. Lyceum vond de wethouder het wat voorbarig, dat sommige raadsleden hun houding voor 1961 reeds nu hadden bepaald. „Wat zou het voor de gemeente bete kenen". aldus de heer Sabel, „als na het beëindigen van de subsidie de be trokken leerlingen zouden overgaan naar het Stedelijk gymnasium. Er zouden pa- railelkiassen moeten kernen en hoevee! gaat dat niet kosten?" „De heer Kok weet al van de vorige begrotingsbehandeling wat de reden is dat de Blauwe school, die een behoor lijke toegang tot de Prinses Irene school V-:?;;.- ,:?:S T-T- rr-f- 'r.': A. f v - f.-V ■.V-Ntó-ï'V - r LU'%1 ae.-.vi■-• y- -X.r.--:> f j j-; VLAARDINGEN. Voor „Zwaluwen" wordt het a.s. zaterdag de tot nog toe belangrijkste wedstrijd van dit seizoen. Het Rotterdamse Zwart Wit komt naar Vlaardingen en deze tegenstander staat in verliespunten gelijk met de Vlaardin- gers, evenals het Katw(jkse Quick Boys. Dei,? drie clubs staan bovenaan en de verliezer zal dus voorlopig afvallen als kanshebber. Op papier is Zwart Wit sterker, want dit elftal telt enkele internationaals, zoals de gebrs. Niemvstraten en nog enkelen. Op Varkenoord kreeg Zwaluwen destijds met 42 klop, maar nadien bleef Zwaluwen ongeslagen. Beide elftal len verschijnen volledig en ongetwijfeld zal een zeer groot aantal toeschouwers deze strijd bij willen wonen. T.S.B. gaat een bezoek brengen bij Jodan Boys in Gouda. Op de ranglijst staat T.S.B. één puntje hoger dan de Boys uit Gouda genoteerd. De eerste ontmoeting werd een 31 zege voor de Gouwenaren, zodat we geneigd zijn de Vlaardingers deze keer weinig kans op de vo-ile winst te geven. H.V.O. krijgt ook al een moeilijke tegenstander en wel het Rotterdamse T.O.G.R. De Charlois' mensen wonnen destijds in Vlaardingen al met 20 en zijn nadien steeds ernstige candidaat gebleven voor de bovenste plaats. Op eigen terrein zijn de Rotterdammers tevens nog ongeslagen, zodat het ons hard mee zou vallen, wanneer H.V.O. het op een gelijk spel aan kan sturen. Vlaardingen krijgt bezoek van.het Rot terdamse y.V.H.R., dat 7 punten be haalde uit evenveel wedstrijden. Vlaar dingen daarentegen verloor van de 8 wedstrijden slechts eenmaal en de overige werden gewonnen. Het ziet er dan Sok naar uit. dat Vlaardingen ook de tweede wedstrijd tegen V.V.H.R. gaat winnen en dat ze daardoor het jaar vol goede moed uitgaan en het nieuwe jaar met een grote zekerheid op het kam pioenschap zullen inzetten. Dit jaar zal er n.l. na a.s. zaterdag niet meer wor den gespeeld. Aanvang van. alle wedstrijden half drie. VLAARDINGEN. Woensdag kwam in Obadja wijk 7 en 8 van de Hervormde Vrouwenclub in kerststemming bijeen. De kerstliturgie nam een belangrijk ge deelte van het programma in. De ad ventsboodschap liet horen, dat het niet noodzakelijk is, om speciaal de advents tijd te gebruiken om in de sfeer te komen. De hoofdzaak is de overwel digende vreugde, dat God in Christus tot deze wereld gekomen is; dat hij niet langer een vage God is, maar dat hij zeer concreet en werkelijk is in Jezus Christus; dat hij niet ver weg is in de hemel, maar juist ook op deze aarde waar we nu eenmaal wonen; dat Hij niet bepaalde groepen mensen trekt, maar zonder uitzondering, iedereen. Ik ver kondig u grote blijdschap, die heel het volk zal ten deel vallen: u is.heden de Heiland geboren,' namelijk Christus de Heer, in de stad van David. Dat is en blijft het centrale, het enige, allesomvattende. De heer P. Broos, hoofd van de Wil- helminaschool vertelde na de pauze een kerstverhaal, waar naar men geboeid luisterde. Na een dankwoord van de presidente mej. Nuyt, werd deze feeste lijke bijeenkomst gesloten. LIET zes en veertigste jaarverslag van de Sociale Raad bevat weer tal van interessante gegevens, al kan men thans aan het varslag over 1958 slechts in enkele gevallen meer dan statistische waarde toekennen. Immers, het daarop aansluitende jaar is ook al weer bijna voorbij en de toestand per einde december 1958 door gebeurte nissen dit jaar al weer achterhaald. Voordat we nog enige opmerkingen uit het verslag over 1958 van de Sociale Raad overnemen, willen we nog eens wijzen op de o.i. veel te late verschij ning van diverse jaarverslagen van eni ge diensten en-of instellingen. De Volks kredietbank. de diens; maatschappelijke zorg en nog enige in het algemeen be lang zeer nuttig Werk verrichtende bu reaus plegen hun jaaroverzichten zo laat liet licht te doen zien, dat alleen daar door de waarde ervan al erg beperkt wordt. Omdat dc Sociale Raad, hel. over koepelende lichaam, voor de samenstel ling van haar verslag gedeelteli, .t afhan kelijk is' van de gegevens van de bij haar aangesloten instellingen, pleegt dat dan het laatste te zijn van dc reeks jaarverslagen op de onderscheidende terreinen van de sociale zorg en maat schappelijk werk. Met inachtneming van deze handicap hebben we gisteren, toen ons het ver slag over 1938 van de Sociale Raad ter hand werd gesteid. ons toch opnieuw afgevraagd of de publicatie ervan mid den december van het volgende jaar toch beslist niet eerder had gekund. Blijkens NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Elspeet (2c maal): A. J, Timmer te Huizen N.H.; te Ede: T. Lan- gerak to Vinkeveen. Toegelaten tot de evangeliebediening: de heer G. Boogaard, hulpprediker te Andijk. verslag blijkt evenwel, dat dit nog geen tastbaar resultaat heeft opgeleverd. In het verslagjaar begroette de Sociale Raad vier nieuwe instellingen. Enkele verdwenen, zodat per 31 december 1958 38 instellingen in de Sociale Rand wa- GEREFORMEERDE KERKEN ren verenigd. i___D Beroepen te Schildwolde: kand. J. c Zeer belangwekkend is de lange pa- Esmond te Riinsburc ragraaf, die aan de Examens: De classis Rotterdam heeft ervarinè dV? met hen"'die uiteinde-! P*'aeP- geëxamineerd en beroepbaar ver- lijk zich in Vlaardingen'hebben gevrs- j ¥,aayd,.den^heei- *0e^Hcèr^zal'leMt^ü tigd en 'nier ook werk hebben is over dp v-u-. D? heet Dt. Hcer zal terstond het algemeen vrij gunstig, al bleken er bepaalde aanpassingsmoeilijkheden te bestaan. Per 31 december 1958 waren in Vlaardingen in totaal 32 Hongaren inge schreven, die r.a de oktober-opstand zijn gevlucht. Vooral de ouderen onder hen waarderen steeds weer datgene wat voor hen gedaan woidt en zijn voorts zeer dankbaar voor al hetgeen voor hen ge daan is en wordt. Hun bescheidenheid valt op en wanneer zij noodgedwongen een beroep moeten doen op het secre tariaat van de commissie vluchtelingen zorg, geschiedt dit veelal met enige schroom. Aldus het jaarverslag van de Sociale Raad. SCHIEDAM. -- De afdeling Schiedam van de Christelijke Bedrijfsbond Voor De Metaalnijverheid (CMB) hield woensdag avond in Chr. Soc. Belangen een goed bezochte ledenvergadering. Na de ope ning door de voorzitter cl heer J. C. Verkade, kreeg hoofdbestuurder M. v. d. Velden het woord. Spreker wierp eerst een blik in het de datering is de rekening over 1958 al j verleden en herinnerde aan de slechte eind mei door het bestuur goedgekeurd, tijden van vroeger. Hoe oud worden terwijl in de bestuursvergadering van tevens armoede betekende: hoe het eind oktober het jaarverslag werd goed-jsterftecijfer veel hoger lag. omdat men gekeurd daarna heeft men derhalveeenvoudig niet ziek kon zijn, omdat er nog zeven weken nodig gehad om het landers geen uitkering was. Dank zij gestencilde verslag te (laten) vervaardi-(Minister Talma werd er in 1911 een gen en expediëren. Slaan we alleen rnaar j wetsontwerp ingediend, dat aanvanke- acht op deze data. dan kunnen we het'lijk veel kritiek opleverde, maar later gevoelen niet van ons afzetten, dat een'tin 1913) toch aangenomen werd. Er vroegere verschijning mogelijk is. j moest toen 6 *7 premie betaald worden. eventuele beroepen in overweging ne men. Zijn adres is: Allard Pïersonstraat 29b te Rotterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Meliskerke: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en K. do Gier te 's-Gravenhage-centrum. Beroepen te Lethbridge (Alberta-Cana- da>: C. Hegeman te Genemuiden; te Poortugaal: J. D. Kersten te 's-Gravcn- hage. D« gouden fflnt*.ne%Yr!cmng<ring. die hrt merk CONSTANT m*£ roeien* i* ccn sictaid, dit door zijn mód<rnc vormgeving en zijn kun«t* zinnige «thonnhrifi. ■«eed* mcr plczrct «n (ioMiiij door U kan u arden gedragen. volle. Geef ons de gereedschappen en wij zullen het werk doen. aldus b. cn w. -B. en VV. hebben de begroting nog belemmert, niet wordt afgebroken. Voor j gebaseerd op de oude regeling met alle ROZENBURG. De gemeentebegro ting van Rozenburg zal 30 december in behandeling komen. Bij de aangeboden begroting wijzen b. en w. in een algemeen overzicht van de financiële situatie op het feit. dat Rozenburg is gelegen in een ontwikke lingsgebied van eerste orde. De ontwik keling van het Europobrtgebied is een nationale zaak. Dan moet het een kleine gemeente als Rozenburg nu nog is op nationaal niveau mogelijk gemaakt wor den zijn bydrage in het geheel te leve ren, menen b. en w. Rozenburg heeft dit niet gezocht maar wordt voor de feiten geplaatst. Veel van het oude vertrouwde is In enkele jaren omver gehaald. Deze ontwikkeling gaat nog steeds door cn heeft Rozenburg al totaal van karakter doen veranderen. Het is dan ook drin gend nodig dat aan. de gemeente vol doende financiële armslag wordt ver leend om dc ontwikkeling bij te houden. Indien enigszins mogelijk dient het ge meentebestuur voor le zijn om zodoende leiding te kunnen geven. Bij dit werk kan de volle medewerking ook van hogere bestuursorganen niet emist wor den- Hier wordt een slag geleverd in het belang van het gebeie Nederlandse een gymnastieklokaal is bij de school geen plaats en bovendien, aldus de heer Sabel, voor ieder gymnastieklokaal moet' worden gevochten." De wethouder mr (p.v.d.a."! lichtte cm tipje op van de problemen, die in de Sportnota zullen worden behandeld. Deze nota zal binnenkort verschijnen. Maar nu reeds wilde de wethouder zeg gen, dat er uit zal blijken dat de nood groot Is, maar ook dat er weinig zal daaraan klevende bezwaren. Om de be groting sluitend te maken moest een bedrag van f 60.000,— van de saldi- reserve worden gebruikt. Deze reserve i is nu vrijwel uitgeput. oporilluiw jn het licht van de oude regeling is i het dringend gewenst menen b. cn w„ rtiinciioo hr»cii«cmc* wordt vf»rkrc- P. v. Bochove dat een gunstige beslissing wordt verkre gen op het verzoek om verhoging van het basisbderag van de algemene uit kering. Voor de jaren 1957 en 1958 werd een afwijzende beslissing ontvangen. Voor 1959 werd nog geen beslissing ge nomen. Wel werd bericht ontvangen, dat de kosten van de bouw van de hor- vormde school mede in aanmerking zul- kunnen worden gedaan om deze nood teilen worden genomen bij de bepaling van lenieen hot bedrag van de uitkering, icuigvu. I Tclde de gemeente Rozenburg op De eerste 20 jaar zullen, in verband j januari 1959 3570 inwoners, verwacht met. de bebouwing, wel geen expansie- mag worden dat pper 1 januari I960 mogelijkheden voor de sportbeoefening worden gevonden. Ook Nd. Kethel zal geen opLossing bieden, daar de grond daar voor andere doeleinden is bestemd. Nogmaals ging de wethouder in op de kwestie van de 'ramingen bij de Technische Bedrijven, .naar aanleiding van opmerkingen door de heer Domini cus gemaakt. Het college wenst een goede verstand- houding met de hoofden van dienst, al dus de heer Van Bochove. Hij sprak daarom de "hoop uit, dat bij de samen stelling van de volgende begroting meer tijd zal worden gevonden om door over leg tot een oplossing te komen. Dit be tekent echter niet. dat er een discongru entie bestaat tussen het College en het -betrokken diensthoofd, aldus de wethou se begroting 1960 is de eerste waarbij dit aantal boven dc 3800 gekomen is. Een procentuele winst van ruim 6J4 f0. In het jaar 1959 werden verschillende grote werken aangevangen of voltooid. De belangrijkste zijn de aanleg van de riolering met de persleiding. Verwacht wordt, dat begin januari I960 het riool gemaal in bedrijf zal worden gesteld. De Emmastraat kwam gereed. De bouw .van de hervormde school vlot goed. Ver der wordt gewerkt aan de aankoop en bouwrijpmaken van gronden in het Kooiland. Reeds werden in de raad be handeld de plannen voor de bouw van een openbare school, gebouw voor de technische dienst; aanleg sportterreinen, uitbreiding straatverlichting, bouw gym nastiekzaal en grafmakerswoning. Ge deeltelijk werden de goedkeuringen hier- dom te halen. op- verkregen en zal zo spoedig mogelijk met de uitvoering worden begonnen. Al deze werken verzwaren de gewone dienst. In de begroting 1960 is al veel van het opgesomde verwerkt omdat daarvoor in 1959 al kredieten beschik baar werden gesteld. Toch zuilen ook in 1960 weer nieu we kapitaalsïverken opgevoerd moeten worden. Deze omvatten o.m. de vol gende: Gereformeerde school 300.000, aankoop grónden Kooiland 800.000, bouw bejaardenwoningeu 225.000,—; aankoop en sloping krotwoningen 25.000,uitbreiding poitiebureau 60.000,aanschaffing vrachtauto 20.000,vuilnisauto 50.000,;bouw brandweergarage 40.000,uitbreiding gemeentehuis 100.000, Wat de Gereformeerde school betreft is het wachten op- de rijksgoedkeuring. In hetplan Kooiland moeten nog ver schillende percelen o.m. van de Domei nen worden aangekocht; om het gehele plan te kunnen realiseren. De realisering van de bej aardenwoningen zal een eerste eis worden in 1960, zodra het woning- contingent bekend is.' In de loop van 1959 werd de bezetting van de post Rozenburg van de Rijkspolitie van 3 op 8 man gebracht. Begin 1960 zal ander maal een uitbreiding van personeel plaats hebben i.v.m. de grotere werken in Botlek- en Eurogebied. Het bestaande postbureau is niet op een dergelijke bezetting berekend. De uitbreidingsplan nen zijn gereed en bij de rijksgebouwen dienst in behandeling. In verband met de aanschaffing van een nieuwe brandspuit zal de stalling van het brandweermateriaal nader onder ogen worden gezien. Om over enkele jaren weer niet in moeilijkheden te ko men ligt het in de bedoeling een behoor lijke uitbreiding van het gemeentehuis ter hand te nemen. Moeh tijdelijk teveel ruimte aanwezig zijn. dan kan deze ruimte produktief gemaakt worden door tijdelijke verhuring aan derden. B. en W. zijn er van overtuigd, dat er in de loop van het jaar nog wel andere kapitaalsuitgaven nodig zullen zijn. Bij vergelijking van de begrotingen 1959 en 1960 is cr voor 1960 weer een duidelijk accres van de uitgaven te be speuren. Daartegenover stijgen ook de inkomsten, echter niet in gelijke mate. Er moeten nu eenmaal uitgaven gedaan worden, berekend op de uiteindelijke grotere omvang van het inwoneraantal van Rozenburg. Deze lasten drukken op het huidige aantal inwoners. Bij de blij vende groei van de bevolking komt dit uiteindelijk vanzelf terecht. Het is slechts een moeilijke overgangstijd aldus b. en w. VLAARDINGEN. In de Immanuël- kerk te Vlaardingen zal maandag des avonds een kerfstfeestviering voor ieder een worden gehouden, die om 8 uur be gint. Een spelgroep zal het kerstspel „Parkhotel Bethlehem" opvoeren. HOEK VAN HOLLAND. Vrijdag 18 december a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te H. v. Holland een kerstwijdings dienst worden gehouden waaraan onder meer medewerken de Ned. Herv. Ge mengde Zangvereniging „Hosanna" en het meisjeskoor „Juliana" uit Den Haag. Verder zullen enkele solisten optreden. De plaatselijke predikant ds. H. S. Was- sink houdt een meditatie. De dienst vangt aan te 20 uur in het kerkgebouw. TN HET JAAR 1958 werd de raad op- J. nieuw voor vier jaar geïnstalleerd. Dat deed. burgemeester mr. J. Heusdens. Bij die gelegenheid werden ook enkele opmerkingen over de subsidiëring van anstellingen en de collecten gemaakt, die o.i. thans nog wel eens herhaald mogen worden. Burgemeester Heusdens aanvaardde als overheidstaak de subsi diëring van de instellingen, maar hij zou toch het liefst deze subsidiering wil len beperken tot de apparaatskosten en het aantrekken van gespecialiseerde krachten; voor de uitvoering van het materiële werk moeten de instellingen echter zo veel mogelijk zelf zorgen. En terzake van de collecten: er gaat tegen woordig bijna geen week meer voorbij zonder dat er een beroep op de bur gerij wordt gedaan; de raad diene zich te beraden over het „teveel" aan collec ten. Inderdaad is een beroep gedaan op de instellingen om bereieftseid. op te bren gen tot het houden van gezamenlijke collecten, teneinde tot een verminde ring van het aantal te komen. Uit het SCHIEDAM. Het protest, dat Rijns burgse Boys na afloop van de 0—0 gelijk gespeelde' wedstrijd tegen H.B.S.S. heeft ingediend,' is woensdagavond behandeld en toegewezen. Voor de Boys uit Rijns- burg is dit wel op zijn gunstigst uit gevallen en alleen wanneer R. Boys gelijk zou eindigen met nummer twee op de ranglijst of een punt achter zou staan, dan zal H.B.S.S. (met tien man) de laatste tien minuten bij de stand 00 moeten overspelen. Komt H.B.S.S. echter dit puntje tekort o£ staat het gelijk met een andere kan didaat voor de bovenste of onderste plaats, dan worden deze laatste minuten niet overgespeeld, aangezien H.B.S.S, de partij was, die de fout had gemaakt om twee invallers in het veld te laten komen na de rust. Gezien de prestaties van de R. Boys is het helemaal niet uitgesloten dat de Schiedammers aan het einde van dit seizoen voor tien minuten voetbaLeen reisje naar Rijnsburg zullen moeten maken. VOLKS UNIVERSITEIT HOEK VAN HOLLAND. Donderdag 17 december wordt in de zaal van Hotel America een culturele V.U.-avond ge houden, De journalist dr. A. L. Con- standse zal met lichtbeelden zijn in drukken weergeven van achter het IJzeren Gordijn. HOEK VAN HOLLAND. De politie te H. v. Holland heeft woensdagmorgen een bromfiets op het kruispunt Schelp- weg-'s-Gravenzandsevveg onbeheerd aan getroffen. Het staat wel vast, dat de onbekende bromfietser tegen de daar nieuw aangebrachte stoeprand is ge reden en vermoedelijk over de kop is geslagen. Er zit bloed aan de bromfiets, terwijl niemand getuige is'geweest van' dit ongeval. Het slachtoffer is spoorloos en de bromfiets heeft de politie onder haar beheer. ROZENBURG. Gebore::: Jannet» Jaco bs d. van J. Groenewegen en M. N. van Vliet, Grasp, dijk 3; Petrus Jacobus z. van M. Zandbergen en C. C. Hoogenraad, Prin- sestr. 4; Teunis Johannis z. van A. Vroon en. A. M. van Santen, Landverbetering >13; Meindert z. van M. Groeneveld en K. Klap wijk, Zandweg 9: Rudolf M. z. van D. Wil genburg en M. de Niet, Julianastr. 3S. Ondertrouwd: L, Zevenbergen 24 jr. en L. van der Hout a! jr. Gehuwd: P. 't Hart en L. Pols. goede richting gedaan, toen de Algemene Ouderdomswet (AOW) werd aangeno men. De 6.5 it die toen betaald moest worden vond zijn oorsprong in het feit, dat 780 miljoen gulden uitkeringsgeld moest komen uit de 12 miljard gulden inkomsten! Over het op 1 augustus 1947 van kracht geworden Bedrijfs-Psnsioen-Fonds kon de hoofdbestuurder ook enkele voor delen noemen, in vergelijking met vroe ger. Ook de verzorging van de wedu wen is veel verbeterd in de loop der jaren. Vooral nu op 1 januari a.s. een nieuwe regeling van kracht wordt, kreeg spreker een aantal interessante vragen te beant woorden. Op zeer geanimeerde wijze vond deze discussie plaats, waarna de CMB Afd. Schiedam op cert zeer leer zame avond kon terugzien. SCHIEDAM. Gisteravond omstreeks 18.30 uur ontdekte de dochter van bak ker A. M. de L. brand op de slaap etage van het pand Dorpsstraat 19 te Kethel, dat bestaat uit een winkel, bak- kere en woonhuis. De. heer L. waar schuwde direkt de brandweer, waarna hij met behulp van omwonenden een ket ting vormde met emmers water van een nabijgelegen, sloot naar de woning. Toen de brandweer onder leiding van de heer D. de Jager met een nevelspuit- en gereedschapswagen ter plaatse arriveerde, had men de brand reeds onder de knie. Met de nevelspuit is de brand verder geblust De brand was ontstaan in de slaap kamer, die door een kolenkachel wordt verwarmd. Waarschijnlijk heeft men op een. eterniten pijp van de kachel een deken gehangen, die door oververhitting is gaan branden. Ook is het niet uit gesloten dat een houten schot, waardoor de pijp is geleid, vlam heeft gevat. In de slaapkamer ontstond schade aan houtwerk en gordijnen, terwijl de woon kamer. die beneden is gelegen, water schade opliep. De totale schad.l be draagt ongeveer 2000,— SCHIEDAM. De Schiedamse Mid denstands Centrale maakt bekend, dat de winkels geopend mogen blijven op maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 december a.s. tot 9 uur, op donderdag 31 december 1959 tot 9 uur, terwijl in de weken van 21 december 1959 tot en met 2 januari 1980 alle verplichte hal- ve-dag-sluitingem niet van kracht zullen zijn. komt ftraxcren ROTTERDAM ROZENBURG. Het Geref, Gemengd Koor „Soil Deo Gloria" geeft woensdag 33 december a.s. des avonds 7.30 uur in de Geref. Kerk, Emmastr. 59. een kerstzang avond. Medewerking verlenen mevrouw Vroegop-Groenewegen, declamatie, mevrouw L, Kreiter-Hollaar sopraan, Andrc de Goey, bas, Bemhard van der Burgh, fluit. Peter Lameris, fluit, Anneke Lameris koorbegelei ding, Leen Bergwerf f, orgel. ROZENBURG. Zaterdag a.s. krijgt Ro zenburg hekkesluiter Be Fair uit Waddinx- .veen op bezoek. Aanvang 2.30 uur. Indien de wedstrijd niet te gemakkelijk wordt op gevat. zit hier winst in. Bovendien is het zaak om bij te blijven vooral nu de leiders Unicum en Zwervers elkaar te IJsseimonde ontmoeten. Rozenburg 3 gaat op bezoek bij Excelsior M4. Rozenburg 4 speelt te Rotterdam tegen TO GR 5. Het aantal studenten aan de theo logische hogeschool der geref. k°rke* te Kampen bedroeg bij de laatste in schrijving 89, van wie er 19 voor de eerste maai werden ingeschreven. Aan de Joh. Calvljn Academie zijn 30 kan didaten of doctorandi ingeschreven. Dit deelde de aftredende rector prof. dr. Herman N. Ridderbos mede in zijn rede, waarmee hij 't rectoraat over droeg. Prof. Ridderbos vroeg zich af of in de theologische studie, evenals In die aan andere A-faculteiten, niet een,, wat strakkere organisatie aanbeveling verdient. SCHIEDAM. Op zaterdag, 19 decem ber, tussen 9.00 en 16.00 uur bestaat voor het Schiedamse publiek gelegen heid uit de 38 fieten en 3 bromfietsen, die de laatste maanden in het hoofd bureau zijn binnengebracht, hun eigen- Gloeiende eiajM's uit het binnenste der sarde zochten mtllioencn jaren geleden een uitweg omhoog in kloven, holen es spleten van de korst der aarde, zeldzame mineralen niet zich meevoerend. Daar vormden zich wonderschone kristallen, die door de mens met veel inspanning en levensgevaar worden gezocht. Deze kristallen, uit verre en vreemde landen, worden tot edelstenen geslepen, die V, in al hun glans en gloed en in een kleurenschooaheid die de mens niet vermag na ce bootsen, kunt bewonderen bij juwelier Heetman. Hier vindt U een collectie ringen met edelstenen die U beslist moet gaan zien. Rcieiwartr vanaf .57,— Almandint f 6},— Opaal f66, Bloedkoraal f 33,—. Amethyst f 48,— Geboorteslun rcor decimeer: Turkoois, Zirkoon. SCHIEDAM. Nu de feestdagen in zicht zijn en de voetbalcompetitie al ver gevorderd is wordt het programma steeds kleiner, HBSS heeft zaterdag een vrije dag, omdat enige weken geleden de thuis wedstrijd tegen Excelsior M, is ingelast, waardoor deze wedstrijd nu op het pro gramma ontbreekt. PPSC en GTB hebben eveneens vrijaf cn kunnen dus enkele weken de kat uit de boom kijken. De rust zai beide ver enigingen zeker wel goed doen en vol frisse moed zal men in het nieuwe jaar weer aan de hervatting van de compe titie deelnemen. De enige wedstrijd die voor de plaatse lijke verenigingen op het programma staan is de thuiswedstrijd van GSS tegen BVCB uit Bergschenhoek. Deze wedstrijd is niet van belang ontbloot, want GSS bezet momenteel dè bovenste plaats met 3 punten voorsprong op de tegenstander van a.s. zaterdag. In Bergschenhoek kreeg GSS met 3—1 klop, maar nu in Schiedam op het Harga-complex wordt gespeeld mogen we toch de grootste' winstkansen toeschrijven aan de mannen van Gusto. Aanvang half drie. SOHIEDAM. Zoals wij in ons blad van woensdag meldden, was er tijdens het slaan van de eerste paal voor de nieuwe Gereformeerde Zuiderkerk een rondgang met een collecteibus om te trachten de kosten van deze paal te dek ken. De totale opbrengst inclusief de gif ten die ds. W. A. Krijger vóór het heien ,-ln ORtvangst mocht nemen is 1.3 geworden. Hiermee isde aan- betaald311 dKe eerste paal' ruims<"°ots VLAARDINGEN. Kerstviering her- vormde vrouwen. In de bovenzaal van de Kehobothkerk hield de Hervormde Vrouwenclub woensdagavond haar jaar- Ujkse kerstvergadering onder het presi dium van mevrouw C. M. v. d. Berg— Akkerman. De voorvergadering werd d met kerstliturgie, gemeenschap pelijke zang van de mooiste kerstliede ren, terwijl het eigen koortje met orgel- begeteidmg verscheidene liederen zong Als hoogtepunt van de avond werd na de Pfl'ze hft lekespel „Wij vrouwen van •Beuuenem opgevoerd. VLA AR DIN GENOnder toezicht van een grote schare belangstellenden. Is woensdagavond in de kantine van het V.F.C, sportpark de finale van de spel- regelestavond gehouden. De Vlaardingse scheidsrechters vereniging, die deze wed strijden Jaarlijks organiseert, heeft dan ook bijzonder veel eer van haar werk ondervonden. Elke zaterdag popelen konderden junioren en pupillen om een balletje te trappen, maar van de spel regels weten 7.|j niet zo bar veel af. Ge durende de laatste maanden hebben z|j zich echter geducht Ingespannen, ten einde op deze siotavond een zo goed mogelijk figuur te slaan. Uit Hoek van Holland en Maassluis waren zij gekomen, om uit te maken, wie zich spelregel-kampioen van Vlaar dingen en omstreken mag noemen. Het heeft er lang om gespannen, maar de punten bleven in Vlaardingen en daar mede ook de fraaie wisselbeker. Iedere vereniging kreeg dezelfde vragen voor geschoteld, zodat steeds een gedeelte „achter slot ca grendel" vertoefde. Met 129 u, punten van de te behalen 162 punten, mochten de jongens van De Hollandiaan het pronkstuk mee nemen naar hun prijzenkast. De heer Van Munster, die het sieraad uitreikte, gaf daarna nog vele tips. Vaak ten onrechte worden scheidsrechters op de groene grasmat bekritiseerd. Dat vindt zijn oorzaak in de slechte spel- regelkennis van het publiek. Dit is dan ook de aanleiding geworden voor het plan dat de Vlaardingse scheidsrechters- vereniging binnenkort gaat starten met testwedstrijden voor de senioren. De voorzitter van de V.S.V. dankte alle medewerkers voor het succes, dat dit jaar de spelregelwedstrijden heeft opge leverd. Het percentage behaalde punten lag belangrijk hoger dan het vorig jaar. VLAARDINGEN. De Vlaardingse af deling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, heeft dinsdagavond in de Harmonie haar derde en tevens laatste winterlezing van dit seizoen gehouden. De heer Lode van Gent uit Utrecht, die maandagavond in Excelsior eveneens causeerde, zij het met gebruik van kleurendia's vertoonde voor een volle zaal de kleurenfilm „Tussen vulkanen en dieren". Men genoot kennelijk veel van de schit terendste natuuropnamen, die men zich in kan denken. Het was soms angstaan jagend, zo van nabij het gevaarlijke wild, de zaal als het ware binnenstapte. De be langstelling voor de siotavond van dit jaar was bevredigend. SCHIEDAM. De Gereformeerde eniging voor Ziekenzorg en Maatschap pelijk Werk. geeft in samenwerking me'. „De onderlinge band" en de bejaarden- socictcit een kerstmiddag voor ouden van van dagen, gebrekkigen en invaliden van de Gereformeerde Kerk. Deze middag zal worden gehouden op dinsdag 22 december in gebouw „Irene" en begint om halt vier. Particuliere auto's zullen de bezoeken van huis halen en weer naar huis ver voeren.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2