Viering 60-jarig bestaan van museum Bach-concert in Aula van Museum Burgemeester Van Dijck stelde nieuwe Wasserij in gebruik Burgemeester ontstak de kerst boom verlichting gaan steeds voort J. Gordeau sprak voor werkende jeugd KERK EN SCHOOI De heer Olsen overleden SIEBEL 'T WATERVEGk Toespraken en geschenken D.O.K. hield Kerstwijding Eerste kerstzangavond C.A.B. hield feestmiddag Jubilarissen bij Wilton KERSTVERHAAL Sjmoais Jaarsluitiirg Oranje Garde Ds. Ph. C. Frederiks deed intrede te Wassenaar TROUW Maandag 21 december 1959 Sciiiedam Maassluis Vlaardingen Buitenlands bezoek Maassluis Vragen over zieken- vervoer Klaverjassen - - Excelsiornieuws Kerstsamenkomst voor de jeugd Ontspanningsavond Vrijwillige brandweer Advertentie Flonkerend licht... GOUDA kaarsenI Advertentie fVERLOVINGS- FÏ1SÈL. RINGEN] Sportschool Henneveld Woonkernen Evangelisatiedienst in Emmauskerk Leger des Heils- samenkomst Advertentie 0P DE PLAA'r 13.50 Instructie-verkeers- lokaal geopend Oliebollenaktie van Liefde en Vrede Gedenkdagen predikanten AFSCHEID EN INTREDE Oproep Comité 1618/19 SCHIEDAM. Op gepaste wijze is vrijdagavond uiting gegeven aan de vreugde t.g.v. het SO-jarige bestaan van Schiedams Stedelijk Museum. Niet alleen was de zaal van de aula goed gevuld, maar bovendien werden veel waarderende woorden gesproken. Allereerst door de conservator de heer P. L. A. Janssen, die in het bij zonder de heer en mevrouw Duike laar welkom heette, en de heer C. H. Schwagermann Sr. en echtgenote. Spre ker betoogde, dat hij vast van mening was en is, dat het Museum van en voor de burgerij is en dat die het Museum maken of breken. Het per soonlijk element wordt zoveel mogelijk vermeden en dank zij dit streven mag ons museum zich verheugen in een steeds grotere belangstelling van -Schiedams burgerij. De voorzitter van de vereniging Vrietri .den van het Stedelijk Museum, mr. H. E. Gotink, bood namens de burgerij van Schiedam een door beeldhouwer prof. Esscher ontworpen hoofdbeeld van Willem Couzijn aan. Hij was dank baar, dat de niet-kenners van het mu seum steeds minder worden en er steeds meer banden worden aange knoopt, Het Stedelijk Museum gedraagt zich als een vriend en is altijd bijzon der gastvrij. Welnu, de burgerij laat de liefde met van één kant komen en wil graag iets terug doen in de vorm vaneen geschenk. De wethouder van Culturele Zaken, mr: M. J. M. v. Kinderen, gaf op uit voerige wijze de geschiedenis weer van de afgelopen 60 jaren. Hierbij ci- teerde hij 'diverse besluiten van ge meenteraden en enkele krantenknipsels. In 1899 trok de gemeenteraad 100 uit voor het Stedelijk Museum. Afgelopen woensdag besloot de gemeente tot een subsidie van liefst 75.056! In 1909 luidde artikel 6 van het reglement, dat niet meer dan 6 bezoekers tegelijk in hei museum mochten zijn. Dit gebod werd weinig overtreden, want er zijn jaren voorbijgegaan, dat er slechts 200 bezoekers per jaar kwamen. Het keer punt kwam, toen het voormalige St.- Jacobs Gasthuis ingericht kon worden als. museum. In 1957 was het aantal bezoekers 34.016. Hoe zeer het werk voor en in ons Museum gewaardeerd wordt, blijkt wel uit de steeds groter wordende belang stelling. Namens het gemeentebestuur reikte mr. v. Kinderen een bandrecor der uit, die gebruikt kan worden voor opnamen in ons museum. Spreker be sloot zijn speech met: „Moge de op-' gaande lijn zich voortzetten en het Stedelijk Museum nog vele Schiedam mers onvergetelijke uren bezorgen. Op sfeervolle wijze (een kersttentoonstel ling) viert u het 60-jarige bestaan. Dat de op het programma staande volgen de tentoonstelling evenals deze bijzón der zal mogen slagen." De ontwerper van het portret van Couzijn, professor W. P. S. Esscher, kreeg als laatste spreker het woord. Hij vertelde iets over het ontstaan van het geschenk en besloot eveneens met waarderende en feliciterende woorden aan het adres van het Stedelijk Mu seum. Aan het slot Van de bijeenkomst kre gen de aanwezigen gelegenheid de ju bileumtentoonstelling te bezoeken. SCHIEDAM:. De Christelijke Gym nastiekvereniging D.O.K. (Door Oefe ning Kracht) heeft zaterdagavond en zaterdagmiddag in gebouw Christelijk Sociale belangen een Kerstwijding ge houden. Deze goed bezochte bijeen komsten werden geopend door de voor zitter van de vereniging, de heer F. E. Koelman, die in zijn openingswoord memoreerde dat de 46ste verjaardag van de vereniging was. Hierna werd er een korte liturgie ge houden, verzorgd door de heer Isings. Na de pauze werd het Kerstspel „De stal bij de herberg" opgevoerd. Het do- cor stelde een huiskamer van een her bergier voor, dat zeer goed door. enkele leden van de vereniging gemaakt was. Het spel werd op een vlotte manier door enkele leden voor het. voetlicht gebracht. De Kerstdeclamaties werdep op een vlotte wijze door me}. J. Zeeman ver zorgd. Verder was er nog veel samen zang van enige Kerstliederen. De vere niging kan op een geslaagde avond te rug zien. QiNDANKS ongunstig xveer waren tal van Vrienden van het Stedelijk Museum zaterdagavond in de stem mig verlichte aula bijeen om te ge nieten van het concert, uitgevoerd door Elly Salomé, piano, Gabor Rad- nai, viool en Jet Dubbeldamorgel. Het programma, dat enkel werken van Joh. Seb. Bach vermeldde, begon met de 6e Sonate in G voor viool en piano. Na liet opgewekte allegro waarbij de vioolpartij domineerde maar de piano niet minder boeide door sublieme bege leiding bracht Gabor Radnai het korte largo op gevoelige wijze tot klinken. Het allegro werd, enigszins merkwaardig, al leen door de pianiste verklankt en vorm de een dartele overgang naar het ada gio dat van gedragen karakter was en als vermoeid eindige, om echter in het derde allegro te verlevendigen tot meer opgewektheid, ofschoon de weemoedige achtergrond bleef. De Pastorale die ver volgens uit handen kwam van Jet Dub beldam bleek drie delen te bevatten. Vriendelijk en rustig was het allegro, ondanks de vaart in de melodie. Jam mer dat de hoge tonen niet geheel door kwamen en als beslagen, soms zelfs minder zuiver, uit dit eeuwenoude Ro- coco-orgei kwamen. Mooi klonk intus sen de zuivere fluit in de viervoet. Ook het adagio en vivace bewezen welk een nobele klank dit instrument bezit. Van de twee koraal-bewerkingen In dulci Jwbilo" werden de variaties iets te slor dig afgewerkt, wat zeker niet alleen aan het wat vlugge spel lag maar ook aan de mogelijkheden van dit instrument dat slechts 20 registers telt, terwijl de trompet, die uit 1733, dateert, niet meer mag worden gebruikt wegens slechte toestand. Bovendien zijn er -momenteel slechts 11 stemmen, zodat de capaciteit in feite is gehalveerd. De bourdon b.v. loopt slechts, tot de kleine oktaaf. Het pedaal Is voorts aangehangen zonder dat er aparte pedaalregisters zijn. Bij de 5e sonate in f. had de piano aanvankelijk de leiding, doch slechts als ,in afwachting van de vioolstem die het largo met een peinzende melodie inzet te, om naar donkere diepten van ernst en droefheid af te steken, daarna pp te leven doch. om vervolgens weer diep- droef te eindigen en, na een piano-tus senspel, zijn weemoedig bestaan te her vatten, tot nieuwe impulsen van de pia- noparij -wat blijmoediger klanken wek ten. Aangrijpend in zijn eenzaamheid doolde deze subliem weergegeven klaag stem over de troosteloze vlakten cm heen te gaan als in een kille mist, onbe grepen en eerzaam. Bij het allegro dat luchtig en schertsend als een nieuwe dag begon kwam niettemin de oude reflecte rende melodie terug en het adagio met zijn dubbeltonen accentueerde het tries te zoekende gevraag. Ook ai brak in het vivace iets door van bevrijding, hoog en jubelend, de ondertoon van dit vrij onbekende meesterstuk van Bach bleef ernstig. Na de pauze gaf Jet Dubbeld. m een uitstekende trits in Concerto 1 ia G, 2 koraaivoorspelen „Es ist das Heil uns kommen her" dat evenals de oude me- VLAARDINGEN. De stromende regen mocht zaterdagavond niet verhin deren, dat een kleine duizend mensen en kinderen naar de" eeuwenoude Markt waren gekomen, om samen feestelijk het oude kerstlied uit te jubelen. Vorig jaar kon de markt de twaalfduizend Vlaar- dingers niet bevatten, toen stonden .ze samengedromd in de omliggende straten. Dat was dan ook de reden, welke er toe heeft geleid, dat de gezamenlijke Vlaardfngse geestelijkheid opnieuw het initiatief nam, voor enkele van deze massale zangbijeenkomsten. Het dage lijkse bestuur van de gemeente ver leende volle medewerking aan de orga nisatoren en zo werd de eerste kerst zangavond op de Markt op waardige wijze gevierd. Evenals dat vorig jaar gebeurde, is ook nu weer door bemiddeling van be vriende relaties de mooie grote kerst boom naar Vlaardingen gekomen. Vanuit de bossen van Oslo, waar houthakkers de zestien meter lange boom velden, werd de reuzekerstboom voor., het goede doel gratis op de plaats van bestemming gebracht. Burgemeester mr. J. Heusdens richtte zich met een enkel woord tot de wach tende menigte, waarna hij met e,en druk op de knop de 2000 lampjes in de mach tige boom aanstak. De Gereformeerde evangelisatie-predikant ds. G. Aalbers- berg nam daarna de natte touwtjes in handen om het ingekorte programma snel af te werken. Dat was trouwens wel nodig ook. want alleens ging het harder regenen. Mensen met kinderen scholen in de hoeken tegen de kerk aan, om toch het blijde kerstlied uit te jubelen. Rooms Katholieken, Hervormden, Q->I retormeerden, en Remonstranten, alsmede honderden andersdenkenden waren bij een om Het licht der Wereld eeuwig lof te zingen, alsof het de gewoonste zaak der wereld was. Maar het aloude maar niet minder mooie kerstlied werd gezon gen, en hoe. Uit volle borst klonk het: „Komt allen tezamen", „Hoe zal ik U ontvangen" en „Nu rijt wellekome, Jesu, lieve Heer!" Duiven De muzikanten van Sursum. Corda dwon gen repekt af voor de wijze waarop zij de samenzang begeleidden. Onder leiding van dirigent K. F. Kokelaar trotseerden zij een nat uniform, om een half uur lang hun instrumentale 'klanken te laten horen. Met Ere zij God werd de eerste bijeenkomst machtig besloten. Behalve met de klanken van „Sursum", werd de menigte op de Markt vervuld met feeste lijk klokgelui, tijdens dit slotlied. De vredesduiven, die zich in de toren had den genesteld, ontwaakten om symbo lisch rond de hei verlichte torentrans ,te cirkelen. Ondanks de aanhoudende regen, was een beter besluit van de ope ningsavond nauwelijks denkbaar. Mach tig orgelspel van Gijs de Graaf, hield de gedunde menigte nog even op de Markt om de slotaccoorden van het monumentale orgel af te wachten. De •kerstjubel viel niet in het water maar wel de collecte waarvan de opbrengst bestemd zou worden voor de actie „Redt een kind". Van harte hopen de organisa toren. dat in de volgende bijeenkomsten een en ander wordt goedgemaakt". VLAARDINGEN. Donderdagmiddag bracht de heer I. A. N. MacLennan, di recteur van de Centrale Hypotheek- en Woningbouwcorporatie te Ottawa (Cana da) een bezoek aan Vlaardingen. De heer MacLennan had als architect en stedebouwkundige een enorme belang stelling voor tal van stedebouwkurdige aspecten in Vlaardingen. Tijdens een autorit door de stad verzocht hij de chauffeur herhaaldelijk te stoppen ten einde een naar zijn oordeel interessant punt op de gevoelige plaat vast te leg gen. Zijn oordeel over Vlaardingens ste debouwkundige plannen was zeer gun stig. Hem trof echter dat zowel hier als in andere Nederlandse steden zo wei nig terrein wordt gereserveerd voor het parkeren van auto's. Zulks in tegenstel ling met Canada, waar dit juist een van de voornaamste zorgen is. Na de rond rit ontving hij op het stadhuis nog een toelichting op verschillende aspecten van de stadsvernieuwing en uitbrei ding. Dc heer MacLennan. die reeds verscheidene Europese landen op zijn studiereis bezocht, is gisteren naar Ko penhagen vertrokken. SCHIEDAM. Het comité voor auto- en boottochtjes (C.A-B.) heeft zaterdag middag in gebouw „Irene" een feest middag voor haar pupillen georganiseerd. De middag werd geopend door de voorzitter, de heer A. T. Schuddebuers, die in zijn openingswoord allen hartelijk dank zegde voor de verkoop van loten en diegene, die de prijzen beschikbaar hadden gesteld. Er waren dubbel zoveel Burgemeester Van Djjck ontsloot zater dagmorgen met een door één der kin deren van de familie Smeele aangeboden sleutel, dé toegang tot de uitgebreide en gemoderniseerde wasserjf van de firma P. Smeele aan de Noordvtlet te Maassluis. Mevr. Van BUck werden bloemen aangeboden. De burgemeester greep in Fn toespraak terug tot 1822, het jaar waarin de over-grootouders van de heren L. L. en G. P. M. Smeele, de hui dige firmanten vanhet bedrijf de was serij stichtten. Voor de toenmalige tijd zal de wasserij ongetwijfeld aan de geldende eisen heb ben voldaan. De tijd gaat verder en de burgemeester roemde in dit verband de -werklust en ondernemingsgeest van de firmanten, die in de loop der jaren, blijk gaven hün bedrijf op verantwoorde wijze te willen aanpassen. Zij zijn niet achtergebleven en heboen hun bedrijf mee laten groeien met de ontwikkeling, die vooral de laatste jaren baan brak en In de toekomst ongetwijfeld verder zal voortschrijden. De heren Smeele beschikken, over het nodige zakelijke inzicht en burgemeester Van Dijck twijfelde er dan ook niet aan of de firma Smeele, die nu reeds op een royale uitbreiding kan bogen, heeft reeds weer een bepaalde gedachte gevormd voor een eventuele verdere uitbreiding van haar bedrijf. Hu' complimenteerde de familie.Smeele met deze mijlpaal, die in 'de "geschiedenis van de wasserij is be reikt en wenste dc firmanten voor de toekomst veel succes toe. De genodigden maakten vervolgens eén rondwandeling door de wasserij. Met „uv .,,Vj44UU loten als verleden jaar dus 10,000 stuks, lodie „Lobt Gott. Ihr Christen al zu-Ivan_djeah»n'J ijin gegaan, gleich" uitnemend in deze Adventstijd paste. De gevoelig gespeelde Fuga in g nt -. I 11-\ (•»Vin!ror,nrr unn c OtYlmJn. MAASSLUIS. De eigenaar van een: particuliere garage te Maassluis bezit een ziekenauto, waarop vrijwel alle in-j gezetenen zijn aangewezen, indien zij' naar een ziekenhuis moeten worden ver voerd. .'Op 8 december om 23 uur kreeg de auto op weg naar het algemeen ziekenhuis te Vlaardingen een defect - en is -door de Vlaardingse politie-auto naar het ziekenhuis gesleept. Het raads lid Van Antwerpen (Arb.) vraagt nu schriftelijk aan burgemeester en wethou ders of het bekend is, dat de ziekenauto zeer verouderd is en dat ook de inrich ting er van niet meer aan de eisen des tijds voldoet. Acht het college, gezien de uitbreiding, die Maassluis ondergaat, de tijd met gekomen dat tot aanschaf fing wordt overgegaan van een gemeen telijke ziekenauto voor vervoer van zie ken en/of gewonden? Indien de laatst gestelde vraag niet bevestigend wordt beantwoord, wat denkt het college dan voor stappen te onder hemen om -tot een spoedige verbetering te komen in het vervoer van zieken en/of. gewonden te Maassluis, aldus de vragensteller. MAASSLUIS. Met nog één te spe: len ronde in de week van 3—9 januari is de stand van de bedrijlsklaverjas- eompetitie: 1. Futura 250 947 _pt.: 2. VTM 249.103 pt.; 3. De Neeif 248.078 pt.; 4. Weüramit 244.707 pt.; 5. Witol 244.552 Dt: 6. Verolme Elektra 243.139 pt„ 7. Key -Kramer 240.688 pt. en 8. Van Toor 234.195 pt. MAASSLUIS. Zaterdagmiddag vond alleen de ontmoeting Excelsior 2— Xs?W.H. 2 doorgang. De Excelsior-reser ve®: wormen met 2—1 en kregen mede wel iets meer dan hen toekwam. veel overleg is de oude ruimte, die zeer oneconomisch was, omgetoverd in een groot en modern ingericht geheel, waar door de mogelijkheid is geschapen om enige tonnen meer wasgoed per week te- verwerken. In een record tijd er is dag en nacht gewerkt is de ver bouwing tot stand gekomen en het was dan ook niet te verwonderen, dat de heer L. L. Smeele in zijn dankwoord, na de burgemeester, de aannemers erkentelijk was voor hetgeen gepresteerd is. Ook het personeel, dat tijdens de verbouwing „de was" niet liet staan, waardoor slechts een achterstand van drie dagen niet te voor komen was. werd dank gebracht voor de wijze, waarop zij in de afgelopen maan den hun werk hebben vericht. Hierna volgde een druk bezochte receptie en mochten van vele zijden felicitaties en geschenken in ontvangst genomen wor den. MAASSLUIS. In de kantine van de Verenigde Touwfabrieken organiseren woensdagavond de verschillende Maas- sluise cristelijke jeugdverenigingen. Ge- ref. J.V., Christ. J.V., Jonge Kerk, Jeugd en Evangelie en Ned. Prot. Bond een kerstbijeenkomst voor alle jongeren. Het programma waaraan -door leden van alle groepen wordt meegewerkt, bevat o.a.: liturgie, kerstgedacte, samen zang en de opvoering van het kerstspel „Ontheemden", terwijl om het onder linge kontakt te bevorderen in de korte pauze gelegenheid tot koffiedrinken is. In verband met de winkelsluiting om 21 uur, is de aanvang van deze bijzon dere samenkomst bepaald op kwart over negen. SpreC-cer vond het prettig al de pupillen weer eens 'bij elkaar te zien. Dit is alweer een tijd geleden. Tussen mei en septem ber zien w(j elkaardikwijls ais wij uit gaan, doch zo'n feestje in de winter er tussen door is wel nodig om alles weer eens bijeen te zien aldus spreker. Deze xru d-dag werd verder verzorgd door het ensemble van de heer Meder dat zeer verdienstelijk speelde. Gebracht werd in de pa-uze echte oude gezellige liedjes, waarmede de pupillen uit eigener beweging hartelijk meezongen. Het orkest „de Movers" -bracht moder ne jazzim-uziek wat voor de C.A.B. pupil len moeilijker te verwerken was. „De Wido's" die goochelden hadden Bij de werf Wilton Fij-imee-r succes. De conference was In han- enoord zijn vanmorgen weer twee jub:-1 den van P.inus van Everlingen, die met larissen gehuldigd. Het waren de heren André Gilbert een geestig schetsje weg- M, L. Arnold uit Rotterdam er P. T. |gaf. Na afloop dankte de heer Sebudde- mét zijn rijke schakering van stemmin gen vormde een glanzend hoogtepunt van dit orgelconcert, dat gevolgd werd door de 3e sonate in F voor viool en piano, waarbij evenals bij de eerste so nates het samenspel even voortreffelijk was als elks doorvoelde vertolking. SCHIEDAM. van Duikeren uit Schiedam, die respec tievelijk als koker- en koperslager-fitter 25 jaar in dienst van de onderneming Zijn. Zij werden door een der directeuren van het bedrijf, ir. B. Wilton toegespro ken en ontvingen het gebruikelijke ca deau onder couvert. 'beurs de medewerkers, die geheel be langloos hun medewerking hadden ver leend. OVERSCHIE. Deze weèk is het vrije speelplein nabij het Oranjeplein betegeld, zodat het de volgende week in gebruik zal kunnen worden genomen. MAASSLUIS Dezer dagen is in de brandweerkazerne aan de Johan Everi- senlaan een ontspanningsavond gegeven voor de leden van de Maassluise Vrij willige Brandweer en hun dames. De voorzitter van de de heer Cats, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en in het bijzonder Burgemeester en mevrouw VV. J. D. van Dijck. Het was voor burgemeester van Dijck een groot genoegen namens de Inspec teur van het Brandweerwezen de diplo ma's van brandwacht le klas te kunnen uitreiken aan H. Goos, P. 't Hart, J. Hol leman, N. v. d. Hout, L. C. Kloppenburg, J. v. d. Knaap, G. J. Kolenbrander, J. Timmers, H. Visser, J. Volker, E. Wijn horst en J. R. de Winter. Bovendien konden namens burgemees ter en wethouders de bevorderingen be kend gemaakt worden van W. Lievaart tot onderbrandmeester, J. Holleman tot hoofdbrandwacht en P. '.t Hart, N. v. d. Hout en J. Timmers tot brandwacht le klas. Het gemeentebestuur waardeert het zeer, aldus de burgemeester, dat er steeds nog personen met een menslievende en sociale inslag gevonden, worden, die zich bij de 'Maassluise Vrijwillige Brandweer willen aansluiten. Hoe noodzakelijk het is over voldoende vrijwilligers te kunnen beschikken, is helaas dagelijks in de aranten te lezen. Ook verleden jaar was het Maassluise Brandweerkorps nog 171 uren in touw om daadwerkelijke hulp te bieden. Burgemeester zegde dan ook gaarne het brandweercorps hartelijk dank voor zijn paraatheid en bereidwil ligheid en bracht dank aan degenen, die met de opleiding belast zij». Tenslotte werd namens de Ned. Ver. van Brand weercommandanten aan de heer T. vasi der Staay de oorkonde met draagmedaille uitgereikt wegens zijn 25-jarige trouwe dienst bij de M.V.B. SCHIEDAM. Zaterdagavond heeft de afdeling „Werkende Jeugd" van het C.N.V. een bijeenkomst gehouden in het gebouw Christelijk Sociale Belangen. De beer J. de Vlaming opende op de gebruikelijke wijze deze avond en deelde mede, dat leider Van Delden zijn functie had neergelegd. In zijn plaats komt nu de heer Ch. v. d. Hul. Hierna kreeg de landelijk leider uit Utrecht, de heer J. Gordeau het woord om een lezing over de „atoomenergie" te houden. Spreker had het voorrecht gehad twee atoomconferenties bij te kunnen wonen. Het woord „atoomenergie" moet uitein delijk zijn „kernenergie". De grondstof fen bestaan uit twee soorten stoffen: uraium en waterstof. De laatste is on gevaarlijk. Uranium is één van de duur ste metalen en het is levensgevaarlijk. In 1938 is het plutonium aan de markt gekomen, speciaal voor de bewerking van de atoombom. Als deze bom dan uit eengespat is, komt het derde splijtpro- duct. Dan krijgt men een tweeling ele ment, elk element heeft een aparte func tie. Uranium kan dus 3 maal gesplitst worden. Men heeft nog geen plaats ge vonden waar men de radio actieve as kan laten. Toch moeten wij verheugd zijn, aldus spreker, dat deze nieuwe brandstof ontdekt is. Zo is er voor vre desdoeleinden een dankbaar gebruik te maken van de atoomkracht. In de indus trie wordt het gebruikt doch ook dooi de doktoren bvoorbeeld bij het genezen van een hersentumor. Struma is een ziekte aan de schildklie ren, kon men er vroeger niets aan doen, later probeerde men dit met operaties. De kans van slagen was echter één op twintig. Tegenwoordig heeft men in pil len en drankjes radioisotopen verwerkt.. Ook als men suikerziekte heeft, die ont staat door ziekte aan de klieren, heeft men nu hiervoor in Duitsland tabletten gemaakt eveneens met radioisotopen, waardoor deze ziekte binnen zeer korte tijd verdwijnen kan. Ook kanker is, vooral in het begin, hiermede te genezen. Zo ziet men, zo eindigde spreker zijn lezing, krijgen wij allen met deze atoom energie V maken, ook wij in Nederland. De twee kernreactors in Nederland zijn gevestigd in Noord-Brabant en Petton (N.-H.). Na de pauze was er gelegen heid over dit zo zeer belangrijke onder werp van de „atoomenergie in vredes tijd'' vragen te stellen 'STADHUISPLEIN 24-26] 'COOISINGEI 50 (Btuo)! N. BINNENWEG 227 - ROTTERDAM IANGE POTEN II OEN HAAG WEVERSTRAAT 123 - AMSTERDAM MAASSLUIS. Zaterdagmiddag von den in de sportschool Henneveld judo wedstrijden plaats met als inzet do wisselzuil. Om dit kleinood wordt twee maal per jaar gestreden tussen een team samengesteld uit tien judoka's uit het Westland en het sterkste judoteam van genoemde sportschool. Met een ruime 6Vi1 overwinning kwamen de tien judoka's van de sport school Henneveld uit deze aantrekkelijke strijd en het teom ontving uit handen van de aanvoerder van het Westland- team de wisselprijs. De afzonderlijke uit slagen zijn: L. Varekamp (groene band)Van Geest 10 (10e houdgreep); J. Tuit (groene bandVerkade 10 (le sutemi); W. v. d. Knijff (oranje band)A. Pol 00; A. van Dorp (groene band)Meer sen 10 (le houdgreep); A. Kap (zwarte band)J. v. d. Plas 0-—0: J. Oosterman (oranje band)Van der Hout 1—0 (10e houdgreep)H. L. van Vliet (groene band)A. Pol 10 (2e schouderworp); K. Buitelaar (biauwe. band)Prins 0 (le beenworp); P. Buitelaar (blauwe band)Van den Ende 10 (Ie heup worp); C. J. v. d. Boogerd (oranje band) Verduin 01 (8e houdgreep). VLAARDINGEN. Dank zij krach tige steun van het gemeentebestuur van Vlaardingen is het niet gebleven bij de eind oktober door ons gemelde opzien barende archeologische ontdekkingen. De onder zeer moeilijke omstandigheden gedane opgravingen vanwege het Insti tuut voor prae en protohistorie van de universiteit van Amsterdam, hebben bijzonder waardevol materiaal opgele verd. In enkele weken tijd zijn vele kisten met overblijfselen van vergankelijk ma teriaal hout. been, textiel enz. ver zameld, waardoor straks een zeer vol ledig beeld zal kunnen worden gevormd van de leefwijze van de neolitiscbe Vlaardingen kunnen wedijveren met die mens in deze streek. De vondsten in uit de beroemde overdorpen aan de Zwitserse meren en de nederzettingen in de moerassen van Denemarken en Sleeswijk Holstein. Grote hoeveelheden goed bewaarde dierbotten laten een ge detailleerde bestudering toe van de fau na, temidden waarvan de neolitische mens leefde. Resten van groot jacht wild (oeroessen, wilde zwijnen etc.) zijn uit de werkputten gegraven en verpakt. Met grote zorg worden schedels van ha zen, resten van dc 'rijk vertegenwoor digde bever en andere dieren uit de klei gepeld. Dc roofdieren werden vertegen woordigd door ebn berenschedei, sche dels van marter, hermelijnen bunzing. Grote hoeveelheden resten van steur wij zen er op dat deze vis een bijzondere rol in de voeding heeft gespeeld. Voorwerpen van hout en been en zelfs uit boombastvezels gevlochten touw worden in uitstekend geconserveerde toestand aan de oppervlakte gebracht. Een zeldzame vondst deed men donder dag jL: een houten steel rond op door snede van ca. 60 cm. lang. die met be hulp van vuurstenen werktuigen is glad geschaafd. Gisteravond vond men o.a. een bijna compleet gewei, waarschijn lijk van een edelhert De opgravingen staan onder leiding van orof, dr. W. Glasbergen van de uni versiteit van Amsterdam, terwijl met de dagelijkse leiding is belast mejuf frouw E. C- L. During Caspers, stu dente. VLAARDINGEN. In de Emmauskerk werd zondagmorgen de laatste Evangeli satiedienst van dit jaar gehouden, welke speciaal bestemd was voor belangstellen den. In de stampvolle kerk hield de evan gelisatiepredikant ds. G. Aalfcersberg een preek naar aanleiding van Lucas 2 24 en 35 b. Hij legde daarbij alle aanwezigen de vraag voor: „Kunnen wij werkelijk feest vieren? Aan deze speciale dienst, die uitging van- de evangelisatie-commissie van de geref. kerk, werd medewerking verleend door het geref. kerkkoor onder leiding van de heer W. Polderman. VLAARDINGEN. Eerste Kerstdag 's morgens om zés uur houdt het Leger des Heils der traditie getrouw een sa menkomst in de Stadsgehoorzaal. Daar verwacht wordt dat voor deze dienst bij zonder grote belangstelling bestaat, worden maandagavond van 7 tot 8 uur in het Jeugdgebouw aan de Baanstraat toegangsbewij-en uitgereikt. NED. HERV. KERK Beroepen te Houten, Utr.P. J. Dors- man te Staphorst; te Winterswijk (vac. ds. J. H. Hartzheim): W. Bioemendaai te Zevenhuizen. Aangenomen naar Lemele-Lemeler- veld: H. E. Smid, kand. te Haarlem. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Haarlem-Noord <3e pred. pi.): O. Jager te Almelo; naar Huizum bij Leeuwarden (vac. G. Mor- sink) B. Berends te Beetsterzwiiig. Bedankt voor Wassenaar: O. Jager te Almelo; voor Scheemda: R. Petersen te Oudemirdum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Werkendam: P. Honkoop te Yerseke en A. Vergunst te Rotterdam- Centrum. Beroepen te Boskoop: A, Elshout te Utrecht. Bedankt voor Ridderkerk: M. Blok te Rijssen. BOND VAN VRIJE EV. UE3T. Beroepen te Velp Geld,: H. C. Leep te Rotterdam-Centrum. 83</> t. LP 1 w? In hoorspelvorm ^<r-j3ï*_ V bewerkt door Cruys Voorbergh, •N GREEP alt ome KERSTDISCOTHEEH- MA RVS BOY CHILD f 4 CA Harry Bclsfente «3 t J «*tUÜ WHITE CHRISTMAS f 4 CA BIng Crojby en Pat Boone 45 t. I »>0v STILLE NACHT, HEILIGE NACHT „Mast reechter Staar" 45 t. J O.S3 De tien beroemdste Nederlandse ff 4 Cft Kerstliederen op één LP 33"i t. J NIEUWE BINNENWEG M - TELEF 5175» ROTTERDAM Men is er op het ogenome wei vrij ren aan de Flinke Kreek, in de bed- zeker van dat er twee woonkernen wa ding waarvan men thans de opzienba rende vondsten doet. Men graait op het ogenblik op 5.09 meter onder N.A. .PDe deskundigen zijn er van overtuigd zeer binnenkort op plm. drie meter onder N.A..P de huizenresten te kunnen blootleggen en veronderstellen dan ook mensenbeeïtderen graven - te vinden. Door boringen en gegevens heeft men demtwee nederzettingen op de hoogste rug van de Kreek al vrij nauwkeurig kunnen afbakenen. Prof. dr. H. Hengel, directeur van het Zoologisch' Museum te Amsterdam, die gisteren met enige collega's de vind plaatsen in ogenschouw nam, toonde zich bijzonder enthousiast. Hij zei het voorheen nauwelijks als mogelijk te heb ben beschouwd, dat uit de bodem van westelijk Nederland dierenresten van ca. 4500 jaar geleden nog eens in zulk een betrekkelijk goede staat zouden worden aangetroffen, ook grote interesse getoond voor de neo- Intemationaal heeft de wetenschap litische vondsten in Vlaardingen. Onder de autoriteiten, die reeds een bezoek aan de opgravingen brachten, bevonden zich o.a. prof. dr. A. E. van Giffen, rijksadviseur voor de hunnebedden en de gerestaureerde archeologische monu menten, en dr. P. Glazema, directeur van de rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek. SCHIEDAM Zacrdagmiddag heeft de heer A. Kiela, eigenaar van de auto cn motorrijschool, een receptie in zün nieuw geopende ütstructie-verkeers- lokaal aan de Passage nummer 13 ge houden, zulks in verband met het ope nen daarvan, zaterdagmorgen om 11 uur officieel o.m. in het bijzijn van de commissaris van politie, de heer K. Rijpma en de hoofdinspecteur van ver keer, de heer H. Willems van Beveren, in gebruik werd genomen. Door zeer veel bezoekers is deze mid dag met aandacht gekeken naar de. door de heer A. Kiela zelf vervaardig de verkeersmaquette, die in dit instruc tielokaal was opgesteld. Op een opper vlakte van 6 M2 zijn op deze maquette de moeilijkste verkeersproblemen uit gebeeld. die zich in Rotterdam maar voor kunnen doen. Men ziet de drukke rotonde bij hot Hofplein met de spuiten de fontein, de verkeersknooppunten bij de tunnel en bij de Mariniersweg. Ook de brandende verkeerslichten en knip perlichten, die alle automatisch werken, ontbraken niet. Aangezien de examens'voor rijbewijzen nu eenmaal in Rotterdam worden af genomen, moest de heer Kiela deze maquette wel van Rotterdam maken. Mocht het in de toekomst echter zo worden, dat ook in Schiedam examens zullen worden afgenomen, dan kan deze maquette direct worden omgebouwd en ingesteld op Schiedam. VLAARDINGEN. Bakkers en bak sters van de Christelijke jeugdvereniging 'Liefde en Vrede zullen dit jaar het tra ditionele karwei van het oliebollen bakken, gaacne van de huisvrouwen ovememea. De belangrijke sommen om het nieuwe jeugdgebouw aan. de Fransenstraat te kunnen zetten, zijn nog bij lange na niet bfjeen en daarom hebben de jongelui van L. en V. zich ingezet om op deze manier wat geld te verzamelen. Vandaag en morgen zullen zij huis aan huis door de hele stad folders bezorgen. Deze fol ders zijn tevens bestelformulieren, welke aan alle 17000 huizen weer worden af gehaald door de jongens en meisjes van Liefde en Vrede. Het bestelde aantal oliebollen krijgt men dan op Oudejaarsdag keurig netjes thuisbezorgd.Natuurlijk is de opbrengst voor versterking van -het bouwfonds. SCHIEDAM. Een feestelijke jaar- sluiting heeft het Oranje Garde Vendel Schiedam zaterdagavond In het Wijk centrum aan het Wibautplein gehouden, in verband met het fett dat het Vendel 25 jaar bestaat. De heer C. Faase, tweede voorzitter opende deze avond en sprak in het bij zonder de heer N. Scheurkogel toe, die reeds vanaf de oprichting lid is van het Vendel. Het was spreker een groot ge noegen de heer Scheurkogel mede -te kunnen delen, dat hem voor deze ver dienste de zilveren medaille van de Al gemene Bond van de Oranje Garde is toegewezen. De hopman, de heer P. van Noort, spelde daarna deze medaille op de jas van de heer Scheurkogel. Verder werd de avond gevuld met het vertonen van enige films, waaronder de film van de laatste Koningin Wilhel- mina mars. Verder was er „tachtig minuten" licht amusement, onder leiding van de heer W, Vietjé. Vanmorgen is op 81-jarige leeftijd overleden de heer A. M. Olsen. De heer Olsen was een bekende figuur in de Nederlandse damwereld en in het bijzon der in de Rotterdamse. Gedurende 57 jaar was hij lid van de Maasstedeljjke damvereniging „Constant", van welke vereniging hij tevens erelid was. Ook droeg de overledene de waardigheid van meester honoris causa van de Konink lijke Nederlandse Dambond, Ondanks zijn blindheid die hij bij een ongeval op 21-jarig eleeftijd opliep heeft de heer Olsen tot het laatst toe. middels een brailie-dambord, actief kunnen spelen. Tijdens een bijna twee weken geleden gehouden wedstrijd werd deze beminde Rotterdammer door een hartaanval ge troffen. Sindsdien heeft hij het bed moe ten houden. (Van onze correspondent) De vacature van de wijkgemeente „Het Dorp" van de Herv. Gemeente van Was senaar, ontstaan toen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 mei van dit jaar aan ör. H. J. Honders, thans wonende te Sassen- heun, emeritaat werd verleend, is thans weer vervuld door de overkomst van dr. Ph. C. Frederiks uit Meppel, In de morgendienst, gistereD, werd dr. Frederiks door ds, H. Beker uit Wasse naar, de consulent van de wijkgemeente, oevestigd met een preek over Jes. 40 vers 18 De bevestiger behandelde daarbij speciaal de stem van de roepende. De bevestiging werd oa. bijgewoond door ds.: D. J. Karres uit Voorburg en de heer M, JGltz uit Voorburg, namens het breed moderamen van de elassicale ver gadering van 's-Gravenhage, In de middagdlenst deed dr.Frederiks - zijn intrede met een preek over Romeinen 13 vers 1114 en wel speciaal over het eerste deel van het 14e vers „maar roep de Here Jezus Christus aan". Na de prediking werd dr. Frederiks namens de centrale kerkeraad toegespro. ken door ds. J, Th. Wiersma uit Wasse naar Verder waren o.a. aanwezig dr. S F. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgemeester van de gemeente Wassenaar, twee wethouders, namelijk mr. dr. J, Hazenberg en dr J. J. M. Veraart; dr. K. H. E. Gravcmeyer, oud-secrcaris van de Generale Synode; dr. H. J, Honders uit Sassenheim; ds. P. G. de Vey Mes- dagh uit 's.Gravenhage en ds. W", A. B, ten Kate uit Driebergen. De laatste, drie waren eerder reeds predikant van Was senaar, thans met emeritaat DS. J. G. W. GOEDHARD te Zeist, em. predikant van de Ned. Herv, Kerk hoopt 22 december 75 jaar te worden. Hij diende de gemeenten te Lemele, Windesheim, Leiden en te Zeist, waar hij In 1950 met emiritaat ging. Na dien bleef hü te Zeist werkzaam als hulpprediker en heeft hij daar bij stand in het pastoraat verleend tot eind 1952. Ds. Goedhard was o.m. lid van het hoofdbestuur van het Ned. Zendingsgenootschap. Kand. W A. G. Meeuw» te Rotterdam, Kralingen tal op 7 februari I860 worden bevestigd als predikant van da herv ge meente te Annerveen. Ds. J. A. v. d. Peppel zal 10 Januari af scheid nemen van de gerei, kerk i« Lochera en 20 janauar! Intrede doen te Ede Het Comité 1618/1619 van hervormde lidmaten (voorzitter A. W. van Woer- kens) en de Réveilkring Assen v<v.-- zitter J. Somer) hebben een oproep doen uitgaan naar de secretaris van het hervormd-gereformeerd verband van ambtsdragers, ds. H. Stolk, „ter bevor dering van samenwerking dei legitie me groepen tegen de Ned Herv. Syno de vanwege de toenemende ontaarding van het kerkelijk-protestants karakter ontstaan door de tegenstrijdige en dub belzinnige regels der Kerkorde 1947/ *51' Zo meldt bovengenoemd comité, er aan toevoegend dat adhesiebetuigingen gezonden kunnen worden naar het se- iretariaat, Cypresstraat 46 te Den Haag. GEM. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. Aan de eem.universi teit van Amsterdam Is geslaagd voor hel doet. examen Frans: mej. E. Barug Am sterdam; voor het cot. examen economie de heer H. v. d. Wees Veisen; voor het cand. examen Arische taal en letterkunde mej. R. Mulia, Amsterdam; voor het doet. examen rechten de heer J. M. H. te Filer- naar, Amsterdam: voor het cand examen rechten mej. M. M. O. dc Iruyn Kops en mej. L; EUers. Amsterdam: en voor het cand. examen economie de neren J. R. Wolfensberger, W. H. Kool, Amsterdam en J. A. A, <je Jong Zaandam. Fromotlc te Nijmegen. NIJMEGEN, Gepromoveerd tot doctor ui de letteren en wijsbegeerte aan de rooms-katholieke universiteit te Nijmegen, op proefschrift getiteld: John Keble's lite rary and religious contribution to the Oxfort movement, de heer W T A M Beek gebo ren te Venlo. KATHOLIEKE ,ECON. HOGESCHOOL TILBURG Geslaagd voor het examen: cand. econ. wetenschappen: W. Blaauiv (Voorburg), E. V. Thiel iHelmond), G. V. Haaren (Nijmegen). F. Albregts (Scheve- nlngen), P. Mulder (Heerlen). Kand. soc. wetenschappen: P. Kuypers, (Roermond), R. y. Hoof (Breda), mej. C. de Witte (Breda). J. Moers (Weert), A. Y. d. Made (Made).

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2