„In die dagen ONTSTEMD OVER POLITIEK GEHARREWAR f I Weekbladen wil len reclame-t.v. gaan uitzenden inven™,^^- ACTIE VAN LEDEN ONDER NEET-AANGESLOTENEN In samenwerking met bestaande omroepen—,, INVENTUM «0 4 r Referendum zou beslissing moeten brengen D LORD HALIFAX in Londen overleden Onbestendig weer tijdens kerstdagen Jeugdbende zwaar gestraft voor roofoverval Britse socialist moet Spanje uit KERSTLOF rranse expeditie op Nw-Guinea doodmoe POSITIEVE DAAD TEGENOVER DE TOTO V -- R.R.R. r SPAAR VEILIG - SPAAR YOORDELIG NEDERLANDSCHE HANDELSMAATSCHAPPIJ .J BONDER»AG 24 DECEMBER 1959 J directeur: H. DG RU1G ZEVENTIENDE JAARGANG No. 4484 V- Obstructie- tactiek tï» «ara 1 me. 3. J. DE VREES (Van onze radio- en frv-redacteur) EN nieuwe kandidaat heeft zich gistermiddag aangemeld voor de exploitatie van reclame-uitzendingen voor de tele visie. Bij 0., K. en W. is gistermiddag een aanvraag om zendtijd ingediend door enkele grote uitgevers-maatschap pijen, uit de groep van de zogenaamde „pnblick-blsden wan de N.O.T.U. Dit zijn geïllustreerde familie-bladen, de vrouwenweek bladen en opiniebladen, die tezamen meer dan twee miljoen abon nees bedienen. In verband met de feestdagen zal TROUW na vandaag weer verschijnen op maandag 28 de cember. Zware strijd in Algerije elektrische rente Breng uw besparingen naar de N. H.M. Onze bank waarborgt u een veilige belegging. Wij zenden u op uw verzoek of bij ontvangst van de eerste storting van minimaal f 250.- een folder over deze spaar rekening. U kunt ook gireren op de post rekening van een onzer kantoren, onder vermel ding „spaarrekening". tot f 30.000.- (Van onze sportredactie) DE Nederlandse Christelijke Sport Unie, het overkoepelende or gaan van de zes christelijke sportbonden, heeft een plan ont wikkeld, ten einde uit de financiële Impasse te geraken, waarin zij en de bonden steeds dieper dreigen te geraken Met de op principiële gronden afgewezen toto voor ogen, wil de N.C.S.U. proberen via een grote landelijke actie, een „miljoenenplan", de bonden, dus de ver enigingen, dus de leden een ruimere financiële armslag te geven. Naar schatting moet de actie één miljoen gulden per jaar gaan op leveren. UITVOERING Zie verder pag. 4, le kol.) 14 dagen gratis Jtti Rottefd.m: TOei, Wtthstrwt 23 - Tei«. ustoo <0 u Fottbua illï (HMtstro Ne 42431a K^cnteiutwiut abonnementen ibjul»ao uur. ^4Eerflny? 17—IS uur Teletoon 113700 •t-Gravenhage: H^naplrjj, 1 re.««,83487 .a Postbu» 1081 Post giro No 424887. ,r,J1tlt- Klach,«n<U«Ml 18 3»1!» 30 - Telefoon 382389. 2"2Ï? 5l?":Tel*, 4570, JT'll.t K'n'P'Mtraat 8 a Tele,. 65431. AlwnrewntTOrllj g, COM „,r we*a. j ei9 WT maand f oe* rwartaai. Lane nummert 15 cent Veracht)n, oaeelUu rvouu* (Geldig tot vrijdagavond) OPKLARINGEN Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en suld ll'elnlg verandering in temperatuur. Morgen Zon op: 8.47 Maan op: 2.57 Onder: 16.32 Onder: 13.43 Hoofdredacteur: Ut J A H J HKUINs» öUJT I j ET Kerstevangelie naar de be H schrijving van Lucas tref. ailijd weer door de nauwkeurige plaatsing van het feit van Christus' geboorte in het raam der historie. „In die dagen" dat wil zeggen de dagen van keizer Augustus; van Herodes. de kon'ng van Judea; van Quirinius. die het bewind over Syrië voerde; van de eerslc in schrijving voor de fiscale volkstelling; van de opgelegde reis na - de plaats van afstamming, waardoor de histori sche traditie tot werkelijkheid werd j gebracht. Dat alles gebonden in het; Romeinse rijk, de beschaafde wereld waardoor in de gang der geschiedenis; <je komst van de Zaligmaker als het' beheersende element werd ingedra gen, zulks in tegenstelling met de af werende houding der omgeving; geen plaats in de herberg. Want voer de gehele beschaafde wereld van die da gen, zoals die aangeduid werd door de figuren van Augustus, van Herodes, van Quirinius gold het woord: U is he den geboren de Heiland, namelijk Christus, de Here. De Gaulle wil parlement Jn die dagen" HET ligt voor de hand in die uit drukking aanleiding te vinden voor een gelijksoortige confrontatie van de Evangelieboodschap met de historische situatie van heden. De ge hele beschaafde wereld, is dat inder daad het samenstel van volken, zoals die gebundeld zijn in de organisatie van de Verenigde Naties met die prachtige doelstelling, dat men w8 verhinderen een herhaling van die twee wereldoorlogen, welke in één ge neratie onzegbaar leed over de mens heid hebben gebracht? Streeft men daar inderdaad naar de versterking van de trouw, van het ge geven woord, naar de verdediging van de waarde van de menselijke persoon lijkheid? En te dat het raam, waar binnen de evangelische boodschap weer haar gang door de moderne we reld kan gaan maken? Soms bekruipt ons wel de vrees, dat de toenmalige Romeinse vrede voor de zendiagsaibeid van Paulus en zijn medestanders gunstiger werkte dan de politieke sfeer in de Verenigde Na ties van heden, onder welke zendings arbeiders hun terrein van werkzaam heid moeten verlaten, protestanten kunnen worden vervolgd en de vrije prediking van het evangelie wordt be lemmerd. Paulus kon op de Areopagus een be roep doen op helden van de toenma lige beschaafde geest en in aanslui ting daaraan de betekenis van de Za ligmaker der wereld schetsen, zodat zcltz een Areopagiet, een lid van het hoogste rechtscollege, voor het Chris tendom gewonnen werd. Zijn er thans wel coryfeeën van het commit; .isme In zijn Russische vorm, die de zending zo kan gebruiken? Ogenschijnlijk is dat onmogelijk. op zij zetten De kans bestaat dat generaal de Gaulle het Franse volk zal vra gen bent de macht te geven om in belangrijke zaken, die de bui- tenlandsc en binnenlandse politiek betreffen, drie jaar zonder het parlement te regeren, ais de regering nog langer door de Nationale Vergadering gedwarsboomd mocht worden bij haar pogingen om wetten snel door de Nationale Vergadering aangenomen te krijgen, zo is in welingelichte kringen vernomen. Als de Gaulle hiertoe mocht besluiten zal er een volksstemming worden gehouden om de tijdelijke machtsconcentratie in handen van de Gaulle en de regering te bekrachtigen. Hoewel de Gaulte krachtens de nieuwe grondwet al veel meer macht heeft gekregen dan welke Franse pre sident voor hem ook. zou hij mi tot de overtuiging zijn gekomen, dat er een te sterke stroming onder de Fran se parlementariërs bestaat om zo zachtjes aan terug te keren tot de politieke praktijk, die de Vijfde Re publiek juist heeft willen afschaffen. De Gaulle zou in het bijzonder ver bitterd zijn door de wat hij noemt kleingeestige ruzies" tussen de voor vechters van het openbare staatson derwijs en de voorstanders van het r.k. bijzondere onderwijs, zoals die de laatste dagen aan de dag zijn getre den. Dit geschil over de overheidssteun aan het bijzondere onderwijs heeft nu ook de eenheid van de regering-Debré voor de eerste maal aangetast. Ook zou de Gaulle verbolgen zijn over de obstructietaetiek in het par lement bij de behandeling van de be groting voor I960 en het soms open lijke. soma ondergrondse verzet te gen zijn buitenlands® politiek eu zijn behandeling van de Algerijnse kwes tie. Wat de Gaulle's buitenlandse poli tiek betreft vreten mijn tegenstanders, dat hij hierdoor de Amerikaanse hulp aan Frankriik in gevaar aal brengen. Over de Algerijnse politiek van de generaal zeggen sommigen van aijn egenstanders: .„Be politiek san de Ga alle inzake Algerije Is op zichzelf wel goed maar alj mist de macht om deze politiek pit te voeren". ,J» die dagen" E band met het verleden werd nog gevoeld. Bethlehem, stad van David, rijk aan historische herin neringen, die niet verduisterd waren door de moderne antinationale geest. Bethlehem, de stad van de grote ko ning David, uit wie de Christus zou worden geboren. Wat kende men toen nog het merk waardig samenspel van Schrift en his torie, waardoor zelfs in de tijd van verdrukking de hoop der toekomst le vend was gebleven. Wordt zelfs niet in christelijke krin gen thans de waarde van het histo risch gebeuren miskend? Wordt het bekende lied: O, God, die droeg ons voorgeslacht.... genoeg uit het hart gezongen, ook als er geen buitenland se vijand ons verdrukt? Is het onder wijs op lager en hoger trap daarop wel voldoende gericht? Er is zeker reden tot bekommering. Want het klinkt zo fris te horen, dat homeer gaat om de veertig jaren, die komen gaan dan om de veertig ja ren, die achter ons li«gen. Lord Halifax, die in de jaren 1938 tot 1949 minister van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië was, Is woensdag in de ouderdom van. "8 jaar te Londen overleden. Onlangs had h|j een heupbeen gebroken, waarvoor h|j een operatie onderging. WIJ werken de vergelijking niet ver der uit. Wij willen t-lieen nog wij zen op een groot en belangrijk punt van overeenkomst. „In die dagen" werd een groot heer ser gebruikt en verschaften zijn voor treffelijke, gedecentraliseerde instel lingen het middel om de Heiland ge boren te doen worden op die plaats, waar het door de profeten was voor speld. „In onze dagen" zien wij de ver vaarlijke gebeurtenissen van onze tijd, de wereldoorlogen en de gruwelijke vervolgingen dienstbaar worden aan de terugkeer van het uitverkoren volk naar het land der vaderen. Het raad sel der hedendaagse geschiedenis wijst naar de zin der geschiedenis, naar het beleid van de machtige Heer ser der volken, die ook thans getrouw is, zodat Zijn plannen niet falen. Omdat de Heiland, welke in „die da gen" het levenslicht zag, ook in „onze dagen" is Christus, de Here. MR. 1 W. G. SCHOLTEN. (Van onze weerkundige medewerker) Voor de kerstdagen wordt voort during van het onbestendige weer verwacht met af en toe zonneschijn en perioden met regen. De tempera tuur zal vooral overdag boven nor- maai blijven. Het onbestendige weer houdt verband met de aanwezigheid van een diepe depressie bij Schot land. die zich nog maar weinig ver plaatst. Verder westelijk op de oce an is een nieuwe storing in aan tocht. die eerste of tweede kerstdag het weer in West-Europa zal beïn vloeden. De vrij zachte aceaanlucht die met zuidwestelijke winden steeds verder Europa binnendringt, heeft de vorstgrens verder naar het oosten en noorden verlegd. Vorst van bete kenis komt dan alleen voor in Rus land en Noord-Scandinavië. In Midden-Europa vriest het al leen in de nacht bij opklaringen en kele graden. Bij nachtelijke opkla ringen zijn ook in ons land tijdens de kerstdagen minimumtemperaturen tot om het vriespunt mogelijk. i (Van een onzer verslagegvers) De Amsterdamse rechtbank heeft vznmarreii zes gedetineerden veroor deeld, die betrokken waren bij de overval op de 52-jarige postacent- sehaphonder H. Nukoor» uit Amster dam-Oost en bij diefstallen uit wapen en munitieopslagplaatsen aan de Pa paverweg en de Sarphatistraat. De hier gestolen wapens en patronen had den zij nodig voor de overval op d« postkantoorhouder, die hoewel hij door enkele kogels werd getroffen zijn aanvallers op de vlucht wist te jasen De 21-jarige C. N. R. werd veroor deeld tot vijf jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering (eis zeven jaar met aftrek), De i9-ja~ rtge A. F, de G. werd een gelijke straf opgelegd. De 16-jarige R. M., tegen wie twee jaar me! aftrek was geëist, werd alleen terbesehikking van de re gering gesteld. De 19-jarige C. V. kreeg vier jaar met aftrek, nadat de de officier zes jaar had geëist, Be 23- jarige J. K. de G, werd veroordeeld tot drie jaar bijzondere jeugdgevan genis (els vier jaar met aftrek) en dp 31-jarige D. F. S. kreeg drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis tegen dere laatste verdachte was vier maanden onvoor waardelijk. Het Britse Lagerhuislid Robert Edwards heeft, naar van officiële zijde te Madrid is vernomen, aanzegging ge kregen om Spanje te verlaten. Hij was naar Madrid gekomen voor het proces tegen Julio Ceron en zestien anderen, die van ondermijnende activiteit tegen het bewind van Franco worden be schuldigd. Intussen is tegen Ceron twintig jaar gevangenisstraf geëist. DOOR.de uitzonderlijk hw water- tttadM riet men op vele oïaat ven ,ht ons land -nsrkvnwdlge •advJeigfe».' zichten": valkomen overbodige petl- Ischalen in een gortdroge oever. Hier over leest u meer in onze reportage op Advertentie Commissionairs tn effecten. OZ Achterburfwat 173. TeL 247JZ8. Privé: 4» elef7S415Z- AMSTERDAM Gij waart eenmaal een kind, de prins va» onze dromen, die Zijn paleis verliet en tot ons Is gekomen. Uw schreien brak ons hart. Uw smal gelaat oatrocrdej De Franse expeditie in Ned.-Nienw- Guinea heeft aan haar hoofdkwartier in Parijs gemeld, dat zij op een hoogte van 3500 meter een pad heeft geron- den door een nog onverkende bergke- ten. De expeditie heeft nog steeds «et 1vertederd toefden, Heer. klimatologische moeilijkheden te kam- *rier ^e«ca naaf 0 voerden, pen. Twee dragers «Dn overleden. Het gezelschap is doo4imoe. Men hoopt, dat by de bron van de Prinses Marijke-rivier voorraden van uit de lucht kunnen worden gedropt. De speditie is van de zuidkust van Ned.-Nieuw-Guin«a vertrokken. Men hoopt tegen het eind van januari de tocht naar de noordkust te hebben volbracht. Ons bleef dit beeld nabij, het woordeloze groeten, een niet bedwongen snik, de knieval aan Uw voeten. Maar nu xijt Gij een man, de vorst van 's werelds rijken. Gij hebt de dood geknecht, de boze deedt Gij wijken. De stal is lang vergaan, Uw krib niet meer te vinden maar eenwig staat Uw troon. U prijzen Uw beminden. JAC. LELSZ. Het opperbevel van de Algerijnse opstandelingen heeft woensdagavond m Tunis bekendgemaakt dat er ge vechten op grote schaal gaande zijn langs de onder stroom staande linies by de grens tussen Algerije en Tunesië. Verscheidene Franse tanks en pant serwagens zouden door bazooka's en andere wapens buiten gevecht zijn ge steld en in de Franse verdedigings linies in Algerije zelf zouden grote bressen geslagen zijn. (Advertentie) verrijdbare fieteluchtkachei (Advertentie) Kapitaal en open reserves f 12& miljoen 3t Chr. Sportunie komt met miljoenenpian LANGS deze wee wit de N.C.S.U. een positieve daad stellen tegen over de voetbalpool, door mtddel waarvan de overige sportorganisa ties onlangs ruim één miljoen gulden kregen uitgekeerd. Ruim elf miljoen ging naar de aan de toto deelnemende voetbalverenigingen en afdelingen van de K.N.VJB. Terwijl bijna drie miljoen voor een sportcentrum tverd gereser veerd, ging ruim tien miljoen naar de prijswinnaars. Ten slotte kregen ver scheidene charitatieve instellingen bijna twee miljoen gulden. Een door ds. A. J. Kret, hervormd predikant in Krimpen aan de Lek en adviseur van de N.C.S.U., ont worpen plan, heeft als opzet, dat ieder lid van de aangesloten bonden (C.K.B. (korfbal), N.C.G.V. (gymnastiek), N.C.W.B. (wandelen), V.f.V, (voet bal), N.C.A.B. (atletiek) en V.C.Vo. (volleybal) een supporter zoekt, die zich garant stelt voor een bijdrage van een kwartje per week. Met ande re woorden: ieder lid probeert een kennis, die niet is aangesloten bij een der sportbonden, bereid te vinden ge durende veertig weken per jaar 25 cent per week of een tientje per jaar te schenken. Eventueel betaalt het lid dat bedrag zelf, maar in principe is dat niet de bedoeling van de actie. Dezer dagen spraken wij met de predikant over dit plan. „Het is mijn opzet iets positiefs tegenover de toto te stellen en deze plannen lijken mij uitvoerbaar", aldus ds. Kret „Wan neer eerst leden van de kerkelijk meelevende wereld hun steun toezeg gen, zal het in tweede instantie ge makkelijker zijn de kerken om hulp te vragen. En Ik weet, dat de kerken zich moreel achter de N.C.S.U. scha ren als er iets op stapel wordt gezet", WAT de uitvoering van het plan be treft: wanneer ongeveer 100.000 personen 40 weken per jaar een Advertentie) Wij raden u aan koopt uitsluitend open ring- matten, deze zijn veel makke- lyker in het onderhoud, en de kleur grijs is het minst be smettelijk. In elke gewenste vorm of maat te leveren in 1 tot 6 dagen a f 35.per mZ. SOEitEL RUBBER RIHGMAT DE gORSTEl VOOR DE SCHOENZOLEN Geperste matten O rond pro fiel met bodem 25.— p. rn2, in diverse maten in I dag te leveren. Boven 50,franco huls, betaling binnen de 30 dagen. R.R.R.-fabrieken - Wychen - Industriepark 61, tel. K 88, -« 293-56E, DS. A. J. KRET interim-plan kwartje storten, zijn de inkomsten per jaar één miljoen gulden. Boven dien kan men via een juiste geldbe legging aan een nog groter bedrag komen. Ds. Kret vertelde: „Iemand die zich bereid heeft verklaard de veertig kwartjes binnen te halen of dat nu met bonnetjes of met knipkaarten e.d. gebeurt, is niet belangrijk heeft er een jaar de tijd voor. Ziet iemand kans die tien gulden in een week binnen te halen dat kan bijv. op een feestavond dan is hij of zij In een eommnnloné dat door deeegroejs uitgevers is .repnhliceeri wordt gezegd dat het tn de bedoeling Uft „In zeer nauwe constructieve samen werking met de bestoren van Is omroepverenigingen en met eveat» tnele andere belanghebbenden tot een hiertoe dienstige expïoitatie- maatsebappij te komen.** ,In deze aanvrage," aldus het commu niqué, „hebben de betrokken uitge versmaatschappijen duidelijk doen weten dat zij reclame in de tv niet noodzakelijk et: zelfs ongewenst ach ten. Het is in Amerika' en Engeland gebleken dat juist de publiekbladen funeste gevolgen van tv-reclame on dervinden, zelfs zo dat vele.van de gelijke bladen te gronde zyr g» gaan."* „Indien echter de regering onverhoopt toch reclame in de televisie invoert, achten zy de bestaande omroeporga nisaties c.q. de Ned. Televisie Stich ting, naar haar aard aangewezen om de exploitatie van deze uitzendingen mede te verzorgen. Temeer daar naar hun mening de eventuele opbreng sten van de tv-reclame voor een be langrijk deel jen goede moeten ko men aan de financiering van de tv* programma's in het algemeen," al dus het communiqué. By dit bericht tekenen wy aan dat wat deze bladen willen in sterk mate overeenkomt met de bedoelingen van de groep van 43 dagblad-onder nemingen die eind >ktober al een aanvraag om zendtijd heeft inge diend. Weliswaar heeft deze groep dagbladen zich toen niet uitgesproken over de vraag of een deel van de opbrengst ten goede moet komen aan de fi nanciering van de tv-progrw oma's, maar ook de publiekbladen hebbes niet de bedoeling programma's te gaan verzorgen. Op 't ogenblik liggen er dus drie aan vragen: die van de OTEM (die ook programma's wenst te verzorgen), die van de groep van 43 dagbladen en die van de publiekbladen. De „National Maritime Union" heeft met 36 Amerikaanse rederijen over eenstemming bereikt over een op 1 januari ingaande loonsverhoging van 4,5 procent voor 25.000 zee varenden. Naam: Straat; Woonplaats; Wenst neb ingaande beden te abonneren op het dagblad Trouw en ontvangt gedurende 14 dagen de kranl gratis. Betaling sa] geschieden per week (61 cent/per kwartaal (7.90). V wordt versacht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trourn", Wit te de Withstraat 25, Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1