Gaaf Kerstconcert in Schiedamse Grote Kerk Kerstsamenkomst Geref. Wijk Nieuwland KERK EN SCHOOI VATERVEG Regen temperde belangstelling openlucht-samenkomsten SIEBEL Taxi in botsing met RET-bus Bevorderingen bij Schiedamse politie demonstratie diamantslijpen VOORSTEL TOT VERBETERING VAN HOFLAAN Kerstconcert Immanuëlkerk bewegingsonderwr? C.P.S.-studiedag THOUW Maandag 28 december 1959 Schiedam Mannenkoor Voorzieningen industrieterrein Vlaardingen Meer subsidie vrije jeugd Barokensemble SCHIEDAM. Tweede Kerst dag 's- morgens om tien uur heeft de wijk Nieuwland van de Gere formeerde Kerk een groot Kerst- declamatorium gehouden in de Opstandingskerk. Er was voor deze Kerstsamenkomst een grote be langstelling, want de kerk was nagenoeg geheel gevuld. Zondagschool hield Kerstbij eenkomst Diefstallen Bromfietser doorgereden na aanrijding Kerstfeest Jachin" - Weekmarkt op donderdag Burgerlijke stand van Schiedam Spoorstaaf breuk Spreekuur bureau onderwij s Binnenbrand Kerstfeest N.C.G.O.V. Secretariaat ijsclub Feestelijke kerkdiensten Zuidbuurtseweg wordt verlicht Verlichtingsplan "Nieuwe vuilnisemmers Straatnamen in Hoogkamer Bijeenkomst van Zakenstudiekring Rechtsgeding om 30 Nieuwe route W.S.M. Moord op Rotterdamse jongen Vermoordde dader ook Schiedamse jongen? Competitie V.S.G. Maasland Verkeerslichten Raadsvergadering Noodtrap Nieuwe auto Uitbreidingsplannen Kredieten voor scholen Prijsuitreiking Schietvereniging REETMAN Kerstmis 1959 Maassluis Dameskring bracht 700 gulden bij een Kerstdienst kinderen Herv. wijken 1 en 2 Nieu w j aarsconcert Bevestiging derde herv. vrouwelijke predikant 'S Advertentie [VERLOVINGS RINGEN/ G. W. Van Oortmerssen overleden f. SCHIEDAM. Voor het Kerstconcert dat op de namiddag: van 2e Kerstdag In de Grote Kerk werd gegeven door de Chr. Gemengde Zangvereniging Eben Haëzer van Rotterdam-Zuid o.l.v. L. Erin ga, het Rotterdams Barok Ensemble (koor en orkest) o.l.v. Laurens van Wingerden en Schiedams Christelijk Mannenkoor o.l.v. Jan van der Ree, be stond verheugende belangstelling, zodat het middenschip bijna geheel was bezet en ook meerdere lnlsteraars in de zij beuken een plaatsje hadden veroverd. Als organisten werkten mede Ary J. Keijzer, organist der Ned. Herv. kerk te Middelharnis en Jacques P. Bekkers. Laatstgenoemde ving het concert aan met „Komt allen tezamen", waarna Eben Haëzer een viertal liederen zong, waarin een goed evenwicht tussen de verschillende partijen kon worden ge constateerd. Heel mooi was b.v. J. S. Bach's kerstlied Jch stehe an deiner Krippen hier". De zwaardere mannen stemmen vormden hier een prachtige donkere achtergrond voor de damespar tijen van wie enkele heldere sopraan- stemmen een lichte toets vormden. Bij Gezang 251 vers 1 en 2 was er bij de damespartij enige onvastheid, maar zij •herstelden zich snel om met de heren jtezamen het tweede deel van de beide coupletten tot een juichende climax op te stuwen. Jacq. P. Bekkers presenteerde hierna een koraalbewerking van „Wie schön leuchtet der Morgenstern" van J. Pachelbel. dat als peinzend inzette •met de melodie in het Dodaal-om in tal van variaties met ragfijne omspelingen te worden uitgewerkt. Lichtvoetig, schertsend en als huppelend van blijd schap kwam Noël no. VI in G van L. C. d'Aquin uit zijn handen, om over te gaan in een marsachtige melodie met vingervlugge variaties, waarbij de nobele klank van dit eeuwenoude instrument op 'eminente wijz» uitkwam. Bijzonder fraai was het effekt van zijn combinatie roerfluit en quint met de rechterhand, terwijl de- linkerhand met de 16,8 en viervoet snelle figuren als klokjes om het thema slingerde. Het concertgedeelte dat Schiedams Mannenkoor voor zijn rekening nam bestond uit zeven kerstliederen, waarvan het eerste ,,Comt, verwondert U hier mensen" in te hoog tempo werd gezon gen, waardoor de voordracht schade leed. Zeer mooi was het lichte en dar tele Komt herders van rondomme, een typisch Frans kerstlied. Beheerst en gevoelvol klonk het lied van M. Koekei- koren. Tot slot zongen koren en aan wezigen samen, onder directie van J. v. d. Ree en begeleid door Jan van de Waart staande ,,Ere zij God", wat een schoon einde betekende van een gaaf concert. VLAARDINGEN. Voor de gas- en watervoorziening van het gedeelte van het industrieterrein in de Groote Vette noordschepolder, waarvoor onlangs ten behoeve van de uitbreiding van het stra tennet een krediet beschikbaar werd ge steld, vragen b. en w. thans gelden voor de gas- en watervoorziening en voor de aan te brengen nieuwe brandkranen. De kosten van de voorzieningen worden als volgt geraamd: Gas: 1090 meter buis met hulpstukken en alle daaraan verbonden werkzaamhe den 41.000, Water: 1080 meter buis, idem 31,100. Brandkranen: 13 stuks 2.275, VLAARDINGEN. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld het subsidie voor organisaties werkzaam op het gebied van de vrije jeugdvormin-g te brengen van ƒ3000,op ƒ5000,—. Voor de organisaties betekent dit bijna een verdubbeling van de subsidie. Immers, van de ƒ3000,subsidie ging eerst ƒ500,naar het overkoepelend orgaan, de Stichting Vlaardingse Jeugdgemeen schap. VLAARDINGEN. Verscheidene hon derden, -waren, om niets te missen van de sfeer, van de kerst openlucht-samen, komst, naar de Vlaardingse Markt ge togen. De gereformeerde evangelisatie-predl kant ds. G. Aalbersberg trof het de openingsavond wel bijzonder slecht. Toch waren er toen nog enkele honderden mannen, vrouwen en zelfs kinderen naar de eeuwenoude markt gekomen, om het blijde kerstlied uit te jubelen. Rooms Katholieken en Protestanten waren bij een gekomen om Het Licht der Wereld eeuwig lof te zingen. Weer of geen weer men zong het aloude Kerstlied uit volle borst. De muzikanten, van „Sursum Cor- da" hadden er gaarne een nat pak voor over om de samenzang met volle over gave te begeleiden. De tweede avond van de volkskerst zang toonde een aanmerkelijk grotere opkomst dan de eerste. Bijna 4.000 Vlaar- dingers waren toen samengestroomd om zonder onderscheid van geloof het blijde kerstlied te zingen. Dat was in ieder geval een meevaller voor pastoor L. M. Sluijs. aan wie toen de leiding was toe vertrouwd. Het muziekkorps van het Leger des Heils verleende deze avond haar onmisbare medewerking en de zang en de muziek klonk machtig op tussen kerk en stadhuis. De slotavond vertoonde hetzelfde weer beeld als de openingsavond, hetgeen eveneens tot uitdrukking kwam in het bezoekersaantal. Als spreker trad dit maal op majoor D. Bergsma van het Leger des Heils. De stromende regen bracht hem helemaal niet van zijn stuk en met opgewekte stem bracht hij de Blijde Boodschap van het kerstfeest. De muzikale leiding berustte toen bij de muziekvereniging „Voorwaarts", onder leiding van de heer De Bruin. De Hervormde predikant ds. P. v. d. Vloed bracht in zijn slotwoord bijzon dere dank aan de medewerkende korp- Hierna concerteerde het Rotterdams Barokensemble met Te Deum Laudamus van Henry Purcell dat, na een inleidend -spel van het orkest het nobel geluld van de wel-geschoolde zangers en zangeres sen deed klinken, waarbij de sopraan partij uitstekend bezet bleek, evenals de fraaie baspartij. Samen met de iets te zwakke tenoren en gesteund door zuiver- zingende alten groeide de melodie uit tot .een indrukwekkend geheel. Een vier tal leden fungeerde zeer verdienstelijk als solist bij het verdere gedeelte van dit wat langgerekte oud-kerkelijke stuk, dat na een stralend hoogtepunt, waarbij een fraaie altsolo te bewonderen viel, vrij abrupt eindigde. Ary J. Keijzer opende zijn trits kerst liederen met Noël no. 2 van L. C. d'Aquin, dat sterke overeenkomst ver toonde met diens Noël no. 6, doch iets minder speels was, waardoor dit het sprankelende van zijn voorganger op deze avond, miste. J. S. Bach's Vom Himmel hoch da komm' ich her was fugatisch opgebouwd met de melodie in het pedaal. Bij Flor Peeters „Herders, Hij is geboren", riep Keijzer de hulp in van de tweevoet, omdat anders de vier voet te zacht zou hebben geklonken. Er waren ongeveer tweehonderd me dewerkenden te weten: Het Christelijk muziekcorps „Harpe Davids", het Nieuwlands Kerkkoor en de leerlingen van de Gereformeerde lagere- en kleu terschool, de „Johannes Calvijnschool". Als dirigent trad op de heer R. B. Lont, die nog mededeelde, dat dit de eerste maal was, dat het koor in een kerk op trad. terwijl het voor hem de laatste maal was dat hij het koor dirigeerde. De nieuwe dirigent zal worden de heer Gerrit van der Schoor. De wijkpredikant, ds. E. J. Oomkes. SCHIEDAM. De zondagsschool van wijkgemeente 3 van de Ned. Hervormde Kerk heeft donderdagmiddag en -avond in gebouw Irene een Kerstbijeenkomst SCHIEDAM. In het Sportfondsen gehouden voor de leerlingen. bad te Schiedam werden donderdagmid- Deze bijeenkomsten werden geopend j dag van de kantoorbediende J. A. T. B. SCHIEDAM. Donderdag omstreeks 10.45 uur is in de G. Verboonstraat te Schiedam" de 83-jarige H. van Ess uit de Zalmstraat 30 fe Schiedam bij het oversteken aangereden door een brom fietsberijder, die ived in de richting Oranjestraat. De politie verzoekt even tuele getuigen van het ongeluk zich te melden op het hoofdbureau, aangezien de bromfietser na dë aanrijding is door gereden. Zijn signalement luidt: onge veer 25 jaar oud, gekleed in een lichte regenjas, achterover gekamd haar. Zijn voertuig is van het merk Kaptein Mobi- lette. opende deze samenkomst. Het declama torium werd goed uitgevoerd. De heer T. Hemminga en mevrouw Wilbrink- Bronhorst, zorgden voor de declamatie, terwijl de heer C. Westerveld, allen le den van „Geron" de verbindende tekst uitsprak. Het orgel werd bespeeld door de heer G. van der Schoor. Na afloop van deze stijlvolle opvoering werd al le aanwezigen in de benedenzaal van de kerk een kop koffie aangeboden. VLAARDINGEN. De Oosterkerk aan de Schiedamseweg was 2e kerstdag 's morgens om 10 uur het trefpunt, waar alle kinderen van de gereformeerde evangelisatie zondagschool „Jachin' kerstfeest 1959 vierden. Het beneden gedeelte van de kerk was geheel met kinderen bezet, terwijl ouders en andere belangstellenden de gaanderijen vulden. Nadat de evangelisatiepredikant ds. G. Aalbersberg de bijeenkomst had geopend zong men gemeenschappelijk psalm 89 vers 1, 7 en 8. Door alle kinderen werd daarna een mooi kerstdeclamatorium gebracht. Be halve het kerstverhaal werd ook nog een vrije vertelling gehouden, waar met gespannen aandacht naar geluisterd werd. Het was dit jaar voor het eerst dat .de Prof. Dr. V. H. Rutgersohool ■haar poorten opende cm 's'zondags de kinderen uit Vlaardïngen-oost tot zich te trekken. De heer L. Voogt sprak ver volgens over de. groei van- de school. Een bewijs temeer, dat de opening van een zondagsschool in deze wijk van Vlaardingen in een behoefte voorzag. De heer Voogt heeft in deze school thans twee leidsters; zodat in 3 klassen het evangelie van Jezus Christus op kinder lijke wijze wordt verteld. Na afloop van het kerstfeest, werden bijbels en -boekjes uitgedeeld. Het was een bijzonder geslaafd kerstfeest, waar het bestuur van „Jachin' met voldoening op kan terug zien. door de voorzitter, de heer Scheepmaker die memoreerde dat de zondagsschool nog veel nieuwe leerlingen kan gebrui ken. 's Middags werd de Kerstgeschiedenis verteld door mej. Geurtsen en 's avonds door mevr. Karpman, terwijl de vrije vertelling 's middags van mev. Scheep maker was en 's avonds van ds. Hem mes. Bij het naar huis gaan kregen de kin deren nog een kleine attentie mee naar huis. SCHIEDAM. Op zaterdag om 12,30 uur reed een file van vier auto's over de Rotterdamsedij-k te Schiedam in de rich ting Rotterdam. Doordat de voorste wagen rechtsaf sloeg, moesten de achter op komende auto's plotseling remmen. Hierdoor schoot de laatste wagen, een taxi, bestuurd door de 25-jarige Rotter damse chauffeur C. J. A. de H. uit de Moerkerkestraat naar de andere zijde van de rijbaan. Hij kwam in botsing met een tegenligger, een R.E.T. bus, be stuurd door J. C. Paans. Twee passa giers van de bus liepen verwondingen op. -Mevrouw J. M. S.van R. uit Schiedam kreeg een lichte hersenschud ding en een andere dame kreeg een bloedneus. De chauffeur van de huurauto kreeg een schedelbasisfractuur en werd in het Gemeenteziekenhuis te Schiedam opgenomen. De beide voertuigen werden ernstig beschadigd. SCHIEDAM. Er wordt nog de aan dacht óp gevestigd, dat, evenals de vorige week, de weekmarkt op het Broersveld deze week op donderdag (31 december) i.p.v. op vrijdag zal worden gehouden. en van de keteljongen M. K„ beiden uit Schiedam, respectievelijk bedragen van ƒ5— en 0,57 ontvreemd. SCHIEDAM. Gehuwd: J. F. de Zanger, >'27 Ir en N. van der Beek, 22 jr.; C. P. Molendijk. 28 Jr. en J. van Zanten 25 jr.; E. M. U. P. Cnalanton, St jr. en M. I. Fll- lekes 3d jr.; L. F. de Ronde. 36 jr. en J. M. Wanstnk, 23 Jr; B. Hoekstra 24 jr. en L. B. Rademakar, 2i jr.; H. B. Erkelens, 31 jr. en M. H. Halva, 21 jr.; H. Kadiks, 21 jr. en C. Janse, 19 jr.;' M. C. Maan 22 jr. en A. van Otterloo. 22 jr.; E. H. G. Heil- bron 3J# Jr en S. A. de GraaXf, 21 jr.; H. H Veldhoven. 24 jr; en G Molendijk, 24 jr.; W. Schram. 28 jr. en E. Stoorvogel, 24 jr„ C de G-raauw. 63 jr. en A. J. Ottennoff, 60 -:jr.; J. Lindeman 26 jr. en J. F. Jurgens, ^Ondertrouwd: D. den Boer 27 jr. en A. •F. Cazemier. 25 jr.: J. H. M. van Kessel. oe -ir e*n w. A, van -den Berg, 21 Jr., M. i C. Vavier, 22 Jr. en M. M. Jaspers, 22 jr.: G. Warn-awa, 23 Jr. en P. E. Vos. 17 jr. Geboren: 22 Rudolf H. z. v. R. H. van der Wal en J. Jansen; 24-A-drlaan z. v. A. Faling en J. Rosman: 24 Elisabeth «iktua J. L. Brökling er. J. Winterswijk: 24 Maria A. E. d. v. J A Advokaat en M. J. Helj- ,blom; 24 Jan Dave z. v. F. P. de Jong en -".E. M. van der Bijl: 22 Fd ëjJÏ; - J .M. M. van Vliet en E. W. van der HeU den; 22. Anja d. v. J. F. van Hese en E. ^OWlètoir» W. LagerweiJ, 66 jr; 22 B. 'Sabel, 65'jr. SCHIEDAM. Donderdag om 16.45 u. bleek de liahtinstallatie van de spoor wegovergang in de Kerklaan nabij de spoorbrug buiten werking te zijn. Bij onderzoek bleek dat er sprake was van een spoorstaafbreuk over een lengte van veertig cm. aan de zijde van Delft. Een personentrein uit Delft moest terug rijden om vervolgens op de linkerbaan naar Schiedam te rijden. Doordat men slechts met beperkte snelheid over deze baan kon rijden, ontstond een stagnatie. Om .0200 uur werd de noodvoorziening opgeheven. SCHIEDAM. Door de burgemeester van Schiedam zijn bij de politie tot adjudant bevorderd de brigadiers J. K. A. Uijtdewilligen en L. Schuitman. Tot brigadier werden benoemd de hoofdagenten H. H. van der Horst. C. P. M. Gunnewegh en W. N. Brandt. SCHIEDAM. Het gebruikelijke woensdagmiddagspreekuur van de wet- houder van onderwijs en de gem. inspec teur van het onderwijs komt woensdag 30 december te vervallen. SCHIEDAM. Toen mevrouw M. M. van V.Z. zondag omstreeks 16.50 uur met een lucifer de kaarsen in een kerst stal wilde aansteken, vloog een vonk in een pluk watten. Het gevolg was een kleine binnenbrand, die door de bewoon ster zelf kon worden geblust. De brand weer behoefde dus geen dienst te doen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer ƒ70,—-- SCHIEDAM. In de stemmig ver sierde zaal van Christelijk Sociale Be langen heeft de Christelijke bond voor geheel onthouders zaterdagmiddag en zaterdagavond een Kerstfeest gehouden. Een Kerstvertelling werd gebracht door mevr. De Weger, terwijl de heer dc Weger de Kerstgeschiedenis vertelde, kregen de leden een levensmiddelen pak- Aan het eind van deze bijeenkomsten ket mee naar huis. VLAARDINGEN. Bij de onderlinge functieverdeling in het bestuur van de Vlaardingse IJsclub werd tot secretaris benoemd de heer J. H. de Kluyver, Van Hogendorplaan 284, Voorztter bleef uiteraard de door de al gemene vergadering in functie gekozen heer H. Groeneveld. VLAARDINGEN. De Kerkdienst, die eerste kerstdag 's morgens in de Bethelkerk werd gehouden en waarin ds. v. Noort voorging, droeg een bij zonder feestelijk karakter. Bazuinblazers van „Sursum Corda", die reeds eerder op Eerste Kerstdag de gemeentezang be geleidden, verleenden ook nu weer hun gewaardeerde medewerking. Vóór aan vang van de eigenlijke dienst zong men verscheidene kerstliederen, terwijl de dienst besloten werd met het zingen van „Ere zij God", tijdens het klokgelui. Ook in de Nieuwe kerk, waar ds. Schouten voorging, onderscheidde de dienst zich van de normale kerkdiensten. Het bekende jongenskoor onder leiding van mevrouw Verhoef! Thora, verleende in de morgendienst zijn medewerking aan het feest van Christus' geboorte. Tevens trad in deze bijeenkomst nog een groep fluitisten op. Het werd een fijne kerst dienst, waarin vooraf veel kerstliederen werden gezongen. In de Grote kerk op de Markt kreeg de dienst een feestelijk tintje vanwege de medewerking was ds. Noordmans voorganger. In de Immanuëlkerk waar de wijk predikant ds. van den Bos voorging droeg de dienst eveneens een feestelijk karakter. Hier werd medewerking ver leend door het kerkkoor o.l.v. de orga nist der kerk Joh. Groen. VLAARDINGEN. Voor het gedeelte Zuidbuurtseweg, dat in stand blijft, is een verlichtingsplan on.worpen. Er zul len 2il lichtmasten worden geplaatst. De kosten zijn geraamd op 11.400, De weg wordt gebruikt als toegangs weg naar het sportcomplex Zuidbuurt, de daaraan grenzende volkstuincom plexen, enkele woningen en het binnen kort te openen revalidatiecentrum. VLAAR.iyiuUEN. .zet college van B. en W. heeft thans bij de raad, ter uitvoering van het plein tot geleidelijke vervanging van gaslantaarns door elek trische verlichting, het voorstel aanhan gig gemaakt over te gaan tot elektrifi catie van de openbare verlichting in de le, 2e en 3e Spoorstraat, de le Maasbos straat, het gedeelte Spoorsingel tussen le Spoorstraat en de Binnensingel, als mede het gedeelte van de Binnensingel tussen de le Van Leyden Gaelstraat en Spoorsingel. Het ontworpen ulan voor ziet in de plaatsing van 43 lichtmasten met een lichtounthoogte :van vier meter. De kosten zijn geraamd op 25.000,—. VLAAGUR.G 1- KHet co.Je ;e van B. en W. heeft de raad voorgesteld over te gaan tot aanschaffing van tweedui zend nieuwe, uniforme vuilnisemmers. Kosten (ten lastevan de reinigings dienst) ƒ5.900,Deze. in 1960 naar raming uit te geven 2000 emmers, zijn als volgt verdeeld: gratis uit te reiken bij nieu-wë woningen; 500, vervanging van versieten emmers (tegen vergoe ding van 5,1200 en voor verkoop (als aanvullende emmer) 300. sen, die uiteindelijk de meeste hinder ondervonden van het slechte weer. Daar naast sprak hij de wens uit, dat deze samenkomsten niet alleen de buitenkant, maar vooral ook het binnenste der veie honderden zangers beroerd zullen heb ben. Het grootste slachtoffer van de natte kerstzangavonden werd de collecte voor de actie „Redt een kind". VLAARDINGEN. B. en W. hebben thans de straatnaamgeving voor de vierde buurt van de AVestwijk, Hoogka mer, aan de orde gesteld. Zoals reeds bekend, was het de bedoeling de namen van. de straten in Hoogkamer als groep te verbinden aan de cultuur. Binnen de begrenzing van de definitie voor cultuur moest het college zich een grote beper king opleggen. Men vond die door de straten in Hoogkamer te noemen naar figuren uit de oudere cultuurgeschiede nis van ons land. waarbij in die tijden het Vlaamse land was inbegrepen. Als grens nam het college het begin van de gouden eeuw, zodat slechts personen, geboren vóór het jaar 1600 voor vernoe ming in aanmerking kwamen. In de buurt Hoogkamer worden dertien straten aangelegd, die voor naamgeving in aanmerking komen, zodat daarvoor dus slechts de namen van een evengroot aantal cultuur-representanten nodig zijn. Het college van B, en W. acht, omdat de oudste cultuur-uitingen in Nederland veelal liggen op het literair-godsdienstige niveau, in Hoogkamer tevens een zëkere groepsbinding bereikt, een groep die om schreven kan worden als: klassieke schrijvers, dichters, godsdienstleraren en geleerden. De voorgestelde namen die reeds in een aantal andere plaatsen van ons land zijn ingevoerd, zijn: Agricolastraat, Van Baerlestraat, Van Boendaleweg, Coorn hertstraat, Datheenstraat, Erasmusplein, Gansfoortstraat, Geert Grootelaan, Van Maerlantlaan. Melis Stokelaan, Roemer Visscherstraat, Thomas a Kempisstraat, Vossiusstraat. VLAARDINGEN. Ieder jaar weer gaat er een grote stroom toeristen naar het Heilige Land, om zich op de histo rische plekjes te laten rondleiden. Een Nederlands echtpaar, de heer en mevr, HinlopenNanninga uit Haarlem, zijn ook in Israël geweest. Onder leiding van hun Israëlische vrienden hebben zij zeer veel g-ezien dat voor toeristenogen ver borgen blijft. Geïllustreerd met fraaie dia-projectie zullen zij dinsdag hierover komen ver tellen voor de Zakenstudiekring in ge bouw Concordia", aanvang 20 uur. Als toepassende titel voor hun onder werp kozen zij: Van Nazareth tot Beth lehem. H,:lARDINviEN. Om een bedrag van dertig gulden voert het gemeente bestuur een rechtsgeding. Ongetwijfeld gaat het in dit geval meer om het recht dan om de knikkers. Op 19 december 1957 werd door een bestuurder van een auto een aan de gemeente in eigendom toebehorende lichtmast stuk gereden. De schade be droeg 368.58. De verzekeringsmaat schappij vergoedde de schade, exclusief een bedrag van 50,wegens zoge naamd ei^en risico. Zelf betaalde de autobestuurder 20,van het eigen risico, maar hij weigerde, ook na her haalde verzoeken, de resterende 30, te voldoen. Daarin willen B. en \V. niet berusten an via de procedure inzake inning van kleine geldvorderingen wordt nu getracht de autobestuurder tot betaling van het restant-bedrag te doen veroordelen, en daarna, bij weigering aan het vonnis te voldoen, bedoeld vonnis te executeren. G.S. heeft het besluit van het college in middels goedgekeurd. VLAARDINGEN. De Westlandsche Stoomtram Maatschappij N.V. heeft zich bereid verklaard, gevolg gevende aan een desbetreffend verzoek van het Vlaar dingse college van b. en w,, haar traject door Vlaardingen te wijzigen. De route zal leiden langs de Burgemeester Pruis singel - Van der Drifstraat - Cronjéstraat - Korte Hoogstraat en verder langs de bekende route v.v. De bushalten van de RET en de WSM zullen, waar mogelijk, worden samengetrokken. Op de Burge meester Pruissingel, tussen de Groen van Prinstererstraat en de Broekweg. zullen bushaltekommen voor het in- en uitstappend reizigersverkeer aangelegd worden. De WSM zal daar eenvoudige wachtgelegenheden plaatsen. Het huidige traject voerde langs enige, uit verkeerstechnisch oogpunt, moeilijke kuispunten, t.w. het punt Westlandseweg, Broekweg, Thorbeckestraat en de krui sing Broekweg, Green van Prinsterer straat, Gestreefd is kennelijk naar meer directe hoofdroute door de stad. Nader vernemen wij, dat de verdachte die is gearresteerd in verband met de moord op een 12-jarig jongetje in Rot terdam (zie elders in dit blad) ook nog door de Schiedamse politie zal worden verhoord. Enige tijd geleden is daar een jongetje spoorloos verdwenen. De ha venarbeider wordt temeer verdacht om dat hij geprobeerd heeft het lijk van het Rotterdamse jongetje onder zand te verstoppen. Dat zand is echter door de wind weggewaaid, waardoor het lichaam gedeeltelijk zichbaar werd. VLAARDINGEN. De uitslagen van de tiende ronde van de huishoudelijke competitie bij het Vlaardings Schaak genootschap luiden als volgt: J. v. Wit- senburgP. Moerman 10; C. v. d. MarkW. Korpershoek 01; H. Uithol C. M. v. d. G-aag afgebr.; J. Boerdam G. Hermse 01; W. MaandagJ. v. d. Lugt 01; J. de VetteR. Dubbel dam 0—1J. HelderopE. Lahaye 01; J. van ThuylJ. Helderop 10; K, DubbelmanA v. Embden 01: J. de Vette jr.—J. van Thuyl afgebr. Slechte opkomst van sommige leden beletten de geregelde voortgang van de competitie. Opmerkelijk is het, dat juist de jongere spelers in de tweede groep in dat opzicht een voorbeeld geven. BIJEENKOMST VLAARDINGEN. Uitgaande van de „Volle Evangelie Beweging", zal de heer N. Schuurman uit Haarlem, dinsdag avond een inleiding houden. De bijeen komst wordt gehouden in het gebouw van de Christ. Besturenbond in de P.K. Drossaartstraat 69, aanvang 20 uur. VLAARDINGEN. De ontwikkeling van het verkeer eist, dat op het kruis punt Korte HoogstraatCronjéstraat Gedempte Biersloot een verkeersrege- lings-installatie wordt geplaatst. Het ont worpen plan, dat b. en w. thans de raad ter goedkeuring hebben aangeboden, kost 10.500,en omvat: a. het aanbrengen nabij het genoemde kruispunt van een automatische ver- keersinstallatie, tevens voor het voet gangersverkeer, b. door b. en w. vast te stellen wegen- verkeersmaatregelen, met handhaving van het wisselwachtverbod op de Korte Hoogstraat, c. het treffen van suppletoire voorzie ningen, zoals het aanbrengen van weg helftmarkeringen en voetgangersover steekplaatsen. VLAARDINGEN. De raad komt op donderdag 7 januari weer in openbare vergadering bijeen. In deze eerste verga dering in 1960 zal burgemeester rar. J. Heusdens zijn nieuwjaarsrede houden, terwijl oo-k afscheid zal worden genomen van de heer J. v. Toor Hzn. VLAARDINGEN. Ten behoeve van het aanbrengen van een noodtrap in de G.S.W.-werkplaats Herman Frantsen- stichting vrag»n B. en W. de raad een krediet groot 3.650. "VLAARDINGEN. Ten behoeve van de algemene dienst van de gemeente stelt het college van b. en w. voor een nieuwe Opel-Kapitan, model 1960, aan te schaffen en de thans in gebruik zijnde auto in te ruilen. VLAARDINGEN. In de eerstvolgen de openbare raadsvergadering komen diverse plannen in behandeling, die reeds eerder op deze pagina werden beschre ven. Tegen de voorgestelde bijzondere rooilijnen aan gedeelten van het Schie- damseweg en de Hoflaan zijn tijdens de termijn van de ter inzageligging geen bezwaren ingebracht. B. en W. willen deze thans definitief vaststellen, onder intrekking van het raadsbesluit van 9 april 1913. Tegen het partiële saneringsplan BleekstraatSchieda-mseweg zijn twee bezwaarschriften ingebracht, t.w. van de stichting spaarbank en door N.V. B. Sprij's Hout- en Meubelindustrie. In hoofdzaken achten b. en w. de aange voerde bezwaren ongegrond. Behoudens een kleine wijziging adviseren b. en w. tot vaststelling van het uitbreidingsplan. Voorts vragen b. en w. een krediet voor aanleg bestrating en riolering in de om geving van de Kornelis Speelmanstraat (.saneringsplan-Afrol). In de eerstvolgende raadsvergadering komt een aantal voorstellen van b. en w, in behandeling voor de aanschaffing van meubilair, leermiddelen, etc. voor scholen van de Vereniging voor bijzon der Christelijk schoolonderwijs. Ten behoeve van de beide ulo-scholen, de Groen van Frinstererschool en de Mr. J. J. L. v. d. Burgghenschooï, wordt in totaal een krediet gevraagd van een be drag van 11.594,41 voor de uitbreiding van de voorraad leerboeken van enkele klassen, voor het aanschaffen voor het onderwijs in vrouwelijke handwerken van enkele naaimachines, voor leer- en hulpmiddelen voor het onderwijs in scheikunde, biologie en fysica en voor het nieuwe vak „muziekonderwijs". Woensdagavond vond in de Pynas de prijsuitreiking plaats van de Maaslandse schietvereniging. De geldprijzen van de vrije baan waren voor le prijs W. van Dijk 90 pun ten, 2e C. Klein Hesselink 90 p. 3e J C. Groenewegen 90 p. 4e H. Korpel 90 p, 5e Fr. van Staalduinen 90 p. 6e A. Korpel 88 p. 7e A. Poot 88 p. 8e M. P. Hane- maaljer 87 p. en 9e P. Boekestjjn 83 p Korpswedstrijd le serie: J. C. Groene wegen 687 p. gemiddelde 45,12. C. Kleijn Hesseling 675 p. gem. 45. W, van Dijk 665 p. gem. 44,50. M. P. Hanemaaijer 667 p. gem. 42,08. H. Korpel 638 p. gem. 42,08. W. van Roon 637 p. gem. 42,07, Fr, van Staalduinen Wzn. 632 p. gem, 42,OS. Fr. van Staalduinen Pzn. 620 p gem. 41.05. 2e serie A. Poot 581 p. gem. 38,11 A. Korpel 575 p. gem. 38,06. P. J. van Geest 569 p. gem. 37,14. J. van Loon 568 p. gem. 37,11. P. Boekestijn 566 p gem. 37,13. H. Mos 568 p. gem. 37.11 W. Prins 564 p. gem. 37,09. G. van Djjk 562 p. gem. 37,06. 3e serie W. L. Simons 524 p. gem. 35.02. P. Vermeer 522 p. gom. 34,12. M. J. Kerstens 489 p. gem. 32.09. W. van Buuren 489 p. gem. 32,09. H. Simons 487 p. gem. 32,07. Th. Buitelaar 457 p. gem. 30,07. J. van Zwienen 418 p. gem. 27,13 en A. van Buuren 397 p. gem. 27.07. De prijzen van deze seriewedstrijden bestonden grotendeels uit levensmidde len en vleeswaren. NED, HERV. KERK Aangenomen naar Nijverdal: H. J. va Druten te Driebergen; naar Breukelen L. J. Baljé te Vijfhuizen. Bedankt voor Boskoop (tnez.l: Kaastra te Oosbhem, Fr.; voor Raam donksveer: J. van 't Ende te Noordelo- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zuidland: A. G. Baayr te Zuid-Beijerland; te Westeremde- J. C. van Egmond. kand. te Rijsburg Bedankt voor Werkendanj (2e pr" pl.): S. Hoekstra te H. I. Ambacht. GEREFORMEERDE GEMEENTE Tweetal te Amsterdam-Centrum: Ï-' Blok te Rijssen en C. Molenaar te Leider Advertentie Morgsn 29 dacamber 'i middags van 2-5 Vrij® toefsnf voor b«tar>tJMt!«nd®rv. LIJNBAAN 9Z JUWELIER ROTTERDAM MAASLAND. In gepaste eenvoud is kerstmis 1959 in Maasland gevierd. Het Kerstgebeuren heeft in het midden van de belangstelling gestaan, zowel in verenigingen, organisaties als in het ge zin. Met de leerlingen der Ned., Hejrv. schooi werd het kerstfeest gevierd in de gerestaureerde mooie kerk, waar een grote kerstboom was opgesteld. Ook op andere scholen werd de geboorte van de Christus herdacht. Vanuit de woningen straalde het licht van de kerstbomen en in gezellige sfeer was men byeen. De zangvereniging Hosanna gaf een goed geslaagde kerstuitvoering in de Geref. kerk. Donderdagavond werd in de NederL Herv. kerk een kerstnachtdienst ge houden. VLAARDINGEN. Opnieuw Is door B. en W. de verbetering van de Hoflaan aan de orde gesteld. Daarvoor vraagt het college van B. en W. een krediet, groot ƒ300.000,—. Half 1956 besloot de raad ook reeds daartoe. Tengevolge van de maatregelen voor beperking van de investeringen werd de toen geprojecteerde verbetering niet uitgevoerd. Na Net in gebrnlkstellen van de nieuwe Oudo Havenbrug achten B. en W. het tijdstip aangebroken om de situatie aan de Hoflaan opnieuw te bezien. De oorspronkelijk geprojecteerde verbeteringen blijken tbans niet meer voldoende, zodat een geheel nieuw plan is ontworpen. Volgens dit nieuwe plan, dat zich uit strekt over de Hoflaan tot aan de brand weerkazerne, zal de breedte van de rij baan- van pi.m. 6.25 meter op 8 meter worden gebracht. De breedte van het trottoir aan de oostzijde zal 3.20 meter bedragen. op een gedeelte bij de brug na, geen trottoir worden aangebracht, aangezien 'hieraan, naar het inzicht van B. en W„ geen dringende 'behoefte bestaat. Wel is aan deze kant een zogenaamde „schrik- strook" ter breedte van één meter ge projecteerd. Het trottoir langs het Hof ten behoeve van het wandelend publiek wordt met één meter verbreedtot 4.20 meter. Bij een gedeelte van het trottoir aan de westzijde, nabij de brug, zal een parkeerruimte worden ingericht. De aansluiting van de Hoflaan met de Sehiedamseweg zal eerst op het nieuwe profiel kunnen worden gebracht wan neer het hoekpand zal zijn gesloopt. Alvorens de verbreding kan worden uitgevoerd, moet eerst de oeverbescher ming langs de Hoflaan worden verbeterd. Dit zal geschieden door de houten kade- wand te vervangen door een stalen be schoeiing en de bestaande glooiing te herstellen resp. de onverdedigde oever Aan de westzijde langs de haven zal, van een glooiing te voorzien. VLAARDINGEN, Ijverige en vlij tige handen van de dameskring der Immanuëlkerk hebben in één jaar tjjds 700 gulden bijeengebreid, gehaakt, ge naaid en geborduurd. Het bedrag is bestemd voor de veranderingen van de nevenruimten in de kerk, die nodig moeten worden aangebracht. De mooie spullen die door de dames werden ver vaardigd, wachten echter nog op de afnemers. Het is alles van het beste en mooiste handwerk en niet duur. In de kerkeraadskamer van de Immanuëlkerk kan men iedere dinsdagmiddag terecht om een'goede keus te doen, tenminste zo lang de voorraad strekt. Speciaal baby kleertjes vindt men er ruimschoots. VLAARDINGEN.Als vanouds luid den Eerste Kerstdag de kerstklokken, teneinde Vlaardingse kinderen van de Hervormde wijkgemeente 1 en 2 naar de kinderkerk te roepen. Velen van hen waren gekomen om in de bovenzaal van het kerkeraadsgebouw aan de Maas- sluissedijk te luisteren naar het evan gelie van Gods genade: Komt, verwon dert u hier mensen, Ziet, hoe dat u God bemint. Met aandacht luisterden de kin deren naar de kerstvertélling van de heer Puik. Het werd een fijne kerst dienst, mede dank zjj de muzikale mede werking van de organisten Hans Schoon en de heer Poot, terwijl de 14-jarige Leo Smith de trompet hanteerde. MAASSLUIS. Op vrijdag 1 januari wordt in de Immanuëlkerk een bijzon der concert gegeven, waaraan mede werken de bekende bariton Henry Blaek- mon, de organist Koos Bons en het Rotterdams Kamerorkest o.l.v. Piet Ket ting. Het interessante programma ver meldt werken van Fiocco, Raick, Loeil- iet, Bach (Sinfonia's voor orgel en orkest), Mozart (orkestwerken), Negro- Spirituals vóór bariton e.t orkest. Het concert begint om'half vier n.m. MAASSLUIS. Een groot aantal be langstellenden vulde op tweede Kerst dag d Immanuëlkerk, om te iuisteren naar een concert, dat gegeven werd door de organist Koos Bons, met medewer king van het Delfts Madrigaalkoor o.l.v. Pierre van Hauwe. Dit koor, bestaande uit een zestigtal jonge dames, heeft met subliem kunnen een reeks werken uitge voerd uit verschillende tijdperken, t.w, oude polyfone zangen, waarin de diri gent de onvergankelijke, rustgevende schoonheid van deze muziek op juiste wijze heeft belicht; verder bekende duet ten van Purcell en liederen van Beet hoven en Bortnianski, alles gezongen op koortechnlsch hoog niveau, zonder dat de natuurlijkheid en de spontaniteit er onder leed.- Verrassend klonken ook de volksliederen uit verschillende landen, die met opvallend goede uitspraak en uitstekend aangepast aan de volksaard werden vertolkt. Met een serie Kerst liederen besloot dit koor het mooie pro gramma, waaraan Koos Bons afwisse ling schonk door het uitvoeren van pas sende orgelwerken, nl. een vriendelijke Pastorale van Zipoii, de stralende Prae- ludium en Fuga in G van Bach, de wel zeer populaire Variaties uit de vijfde Sinfonie van Widor en een om des tijds- wilie ingekorte improvisatie over een Kerstlied. Ook dit Kerstmiddagconcert stond weer op het hoge peil, zoals we dat van de Immanelkerkconcerten gewend zijn Vol verwachting zien wij uit naar het eveneens traditionele middagconcert op Nieuwjaarsdag. ("Van een onzer verslaggevers). Mej. ds. J. H. Stegeman te 's-Gra- venhage, voorheen predikante bij de protestantse kerk in Indonesië, zal zondagmorgen 31 januari om halfelf in de Grote Kerk te 's-Gravenhage door ds. M. D. Gjjsman aldaar worden bevestigd als predikante voor buiten gewone werkzaamheden in de Ned. Herv. kerk en wel speciaal als predi kante voor de geestelijke verzorsn-ig van de gerepatrieerden in de contract pensions binnen de provincie Zuid- Holland. Zij Is de derde vrouwe'-'ke predikant in de Ned. Herv. kerk sinds de Synode besloot de vrouw tot de ambten toe te laten. Uitgaande van het Chr. Paedagog'"•h Studiecentrum is In het gebouw vrn de Chr. Academie voor Llcharoe'i' - Opvoeding te Arnhem een studiedrt gehouden over didaktiek en metbn - van het bewegingsonderwiis. Dr C C. F. Gordijn, die op dit onderwerp ge promoveerd is. leidde de discussies »n met een uiteenzetting, die in zekere zin een populaire samenvatting van ztln dissertatie was en in druk zal ver schijnen. Het bewegingsonderwijs heeft tot taak het kind te helpen bij de ontdek king, ontsluiting, toeëigening en ro- ordinering van de bewegingsconstuu- anten, tn de menselijke intra- en fnter- individuele samenhang voorkomende Het gaat hier niet om zei dr Gordiin, wat wjj het kind „aandoen", en wat dus geen eigendom kan worden zoris spierkracht, lenigheid, of virtuoslte't. Het kind leidt en voert zijn eigen ont wikkeling. De ieraar heint daarbij, maar het kind moet het doen Wij grij pen het „ik" aan (niet het lichaam) en van daaruit komt de persoontiik-har- monieuze en adequate beweging tot stand. De heer Gordijn noemde vier leer stofgebieden. die hij achtereenvolgens besprak: 1. het leren uitvoeren van nauwkeu- Mg bepaalde, zinvolle bewegings- gehelen; 2. het leren volgen van de objectieve, het bewegen mede stichtende fac toren; 3. het leren van het vrije represen tatieve bewegen; 4. het Ieren vinden van de synthese van de gestemde ruimde en de doel gerichte ruimte in de handeling. Heel het beweginsgonderwijs moest er op gericht zijn, dat het kind zich leert „verhouden" tot de wereld. De mens !s daartoe in sanies? v-1 ceschikt, maar hij moet zifn beween— rtikdnm leren ontdekken Daarom is dit onder- tcht óók opvoeding. 'STADHUISPUUnT^ól 'COOISINGEI 50 j N. BINNENWEG 227- ROTTERDAM LANGE POTEN tl - DEN HAAG KALVERSTRAAT123 AMSTERDAM EXAMEN IN AMSTERDAM AMSTERDAM. laagd voor bet eind examen van het Nederlands ï-stltuut van ae countants 3e heren K. de Baat (Schiedam) R. Baaij (Amsterdam), F, Bakker (Vlaardin fen), H. den Boer (*s-Graveiraande), J. c< 3oer (Brummen; J. A. van den Boogeri i "s-Graven-hage), J. Boom (Rotterdam), T. K M. van den Brink (Amsterdam). A. Evers (Rotterdam). Joh. van der Eljk "s-Graven hage). A. E. D. Glelkens Heerlen), G, B. Goorbuis (Amsterdam), var. de Graal "s-Gravenhage) W. Hoorn» (Groningen). M i. Hordijk (Amsterdam), B. Houtman (Gro ningen), C. G. J. Jager (Wagentogen). J. M. van der Kle: (Breda), J. A. van 't Klooster (Rotterdam). M. L. de ICok (Henge lo), E. Kromhout (Groninger.), J. G. G. var. Leeuwen (Haarle: -.), J. M. Lewis ('s-Graven- ha.Ke). Joh Ligterlngen (Hengelo), N. J Olie (Leusden), A. P. Schmidt CYinterswijk). R Schneijder (Amsterd-a-m). G. Smoor ('s-Gra- venhage), D. J. van der Spek (Rotterdam). M. J. A. Steemers (Bussum), J. P. Sternar (Ha-artem), F. ter Veen (Abcoude), G. Ver beek (Sant-.jort), J. Verheul ('s-Gravenhage) A. van Vliet (Amsterdam), R. Voogd (Bus sum). DELFT. Op de leeftijd van 63 jaar is overleden de heer G. J. van Oortmers sen, die in leven eigenaar was van het assurantie- en reisbureau aan de Van Leeuwenhoeksingel alhier. De heer Van Oortmerssen, die mede door de aard van zijn werk, in brede kring bekendheid genoot, is gedurende vele jaren reserve officier geweest en commandeerde in de mobilisatie 1939—1940 en de daarop vol gende oorlogsjaren een hier ter stede gelegerde compagnie infanterie. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM- Geslaagd voor pedago giek M.O. A. met. P. Hoogendoorn (Eino'ho. ven), C. Verboeff (CelJt). Pedagogiek M.O B. C, Helderop (Zwijn drecht), p Andela (Dordrecht), mej. A. J Vrougdenhil (Rotterdam). ?.W'ETE'NSCHAPPEN M.O. AMSTERDAM. Geslaagd voor het exa men boekhouden M.O. paedagogtsch-dktac ttsch gedeelte Petrus G. Bank (Rotterdam) j' Brandsemt (Voorburg), A. van Berke; (Tilburg), Voor het examen handelsweten schappen M.O. paedagoglsch-dldactisch ge- I?Uvan Louwen (A'ciam), G. H.van Dongen (Hoen broek). EXAMEN HANDELSWETEN SCHAPPEN M.O. HILVERSUM. Voor het examen boek houden praed. did gedeelte M.O. zifn gf- Huygeei (Rotterdam), H Kraljv (Rotterdam), J v d Plaats (Den Haag) er, W J van Gemert (Waalwijk). GEMEENTE UNIVERSITEIT AMSTERDAM AMSTERDAM. Geslaagd voor het exa men toUc-vertaler Spaans mej F J Schnei der (Lelden).

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2