NA KRITIEK IN TWEEDE KAMER VOOR T LAATST OM DE KERSTBOOM w1 (KONING BOUDEWN1 IN LEÖPÖLDSTAD sl Maximum woningwethuizen n niet onvoorwaardelijk Koopt op tijd uw zekerheid Amerikanen zullen bij Moskou grote textielfabriek bouwen Raad voor de Waterstaat adviseert: Morele Herbewapening Gouds gezin niet terug van reis naar O.-Duitsland Zacht weer Eerste „Caravelle" voor Amerika Kongolezen riepen: onafhankelijkheid' Regeringsbesluit spoedig verwacht Staking bij Franse radio en televisie Fraude kwam aan het licht door „prijs" in staatsloterij DINSDAG 29 DECEMBER 1959 ACHTTIENDE JAARGANG No. 4480 A LOONSVERHOGING VOOR ZEEVARENDEN EXTRA-BIJDRAGE VOOR DE MINST DRAAGKRACHTIGE^ NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Onlusten in Afghanistan LAWINE DOODT 49 PAKISTANI'S Vorige week nog in voile giorie nu alleen nog goed genoeg voor een Russi sch e reuzen or der 30 miljoen dollar 14 dagen gratis Geen grote risico's HERV. KERKBOUW ACT IE Groot deel Niet uitgesloten r v §?§3^Sf |Pf« straafbrandje. WÊWêË v lipll Botter <Jam: Witte de Withstraat zó relet. 115700 te li Postbus 1112 Postgiro No 124519 Klachtendiemt abonnementen 18.3019 30 UUT Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700 Huygcnsplein 1 Telefoon 183487 13 Ujneni Postbue 1091 Postgiro No 424887. Klaehtcndienst 18.30—19.30 - Telefoon 362569 Soul-wee 132 Telen 4570 tk - Kemplestraat 8 a Telef. GS451 Abonnemenlsprtls 81 Cfuvr pet week. I 2,65 per maand t 0 oer kwartaal Lósse nummers 15 cent Verscltllnt jaeelUss '«-Graven hage Dordrecht: Schiedam: Directeur: H. DE RUIG (Geldig tot woensdagavond) ZACHT WEER Zacht weer met veel bewolking en perloden met regen. Harde wind tot storm uit het zuidwesten. Morgen Zon op: 8.48. Onder: 16.36. Maan op: 8.52. Onder: 18.01 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT hebben wij een artikel geschre ven over „Morele Herbewapening", naar aanleiding van het vlugschrift „Ideologie en coëxistentie". Naar aanleiding van dat artikel heb ben wij een aantal brieven ontvangen, die er ons toe nopen daarop in te gaan. De strekking van deze brieven was over het algemeen deze dat men vond dat wij de beweging van Morele Herbewapening miskend hebben, wat haar godsdienstig gehalte betrof. Men wees ons op bepaalde duidelij ke uitspraken van Frank Buchman ais bv. deze: „Het bloed van Jezus Chris tus, Gods Zoon, reinigt ons van alle zonden. Dit is de ontdekking waar iedereen, naar verlangt. Dit is de op lossing." Hoe kan men dan, zo vraagt men, zeggen dat de ideologic van Morele Herbewapening in wezen van huma nistisch karakter is? Hoe kan men dan zeggen dat die ideologie geen re ligieus hart heeft? Een briefschrijver schreef ons dat hij, afkomstig uit niet-gelovig milieu, door Morele Her bewapening Christus gevonden had. Hebben wij deze beweging dan niet onrecht aangedaan door te schr ij ven I gelijk wij deden? Minister Van Aartsen wijzigt bouwsubsidiebeleid aandacht voor te vragen dat wij een bepaald vlugschrift dat op enorme schaal in Nederland :s verspreid heb ben besproken. Dat vlugschrift was dus kennelijk bedoeld om ons te laten zien wat de beweging voor Morele Herbewapening eigenlijk is. En dan moeten wij 2eggen dat zulke duidelij ke zinnen als wij hierboven van Frank Buchman citeerden In dat vlugschrift niet voorkomen. Weliswaar eindigt het vlugschrift met de woorden: „De strijd gaat tussen Christus en de anti christ. Kiest u heden wie gij dienen zult", maar het vlugschrift gaat niet uit van het verzoenend sterven van de Heiland. Dat wordt daar niet in ge noemd. Het vlugschrift stelt zonder meer dat Morele Herbewapening een nieuw type mens voortgebracht heeft doordat die mens zijn daden meet aan de vier morele maatstaven /van'abso* lute eerlijkheid, absolute reinheid, ab solute onzelfzuchtigheid en absolute liefde. Daardoor werd het mogelijk besluiten te nemen op basis van wat juist is. Dat nieuwe type mens wordt dan in staat geacht een wereld te vormen die de communistische wereld overwint, omdat hij een ideologisch superieure wereld stelt tegenover een ideologisch inferieure wereld. En zo komt men dan tot de tegenstelling Christus antichrist. Dit nu is voor ons niet overtuigend. Het overtuigt ons ook niet van het christelijk karakter van de beweging. Wij schreven dat zij tegenover het communisme stelt „datgene wat de vrucht van het Christendom zou moe ten zijn, maar zonder datgene wat al leen die vruchten mogelijk maken kan, nl. de band aan God, mogelijk gemaakt door het werk van Christus en bewerkt door Zijn Geest." Wij geloven dat ieder onbevangen lezer van het vlugschrift op grond van zijn inhoud wel tot deze conclusie ko men zal. E vraag blijft dan over hoe het zit met die andere uitspraken die wij in geschriften van Morele Herbe wapening aantreffen en waar de be trekking tussen het werk van Chris tus en de verandering van de mens wel naar voren treedt. Daarover wil len wij morgen iets zeggen. Het college van rijksbemiddeiaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen tot verhoging van de io nen, zoals deze door dc „Raad van be stuur voor de zeevaart", mede namens de betrokken werknemersorganisaties waren ingediend. (Van onze parlementaire redactie) FjE KRITIEK VAN DE TWEEDE KAMER op zijn voornemens •*-' inzake het subsidiebeleid is voor minister Van Aartsen (Volks huisvesting en Bouwnijverheid) aanleiding geweest bij de volksver tegenwoordiging een tweede Memorie van Antwoord in te dienen. De bewindsman blijkt in menig opzicht van zijn aanvankelijke plan nen te hebben afgezien. Enkele van de voornaamste veranderingen zijn: (Advertentie) Zon op Zon onder In de Afghaanse stad Kandahar is het dezer dagen tot onlusten gekomen, waarbij volgens berichten uit Pakistan zeker vijftig mensen om het leven zijn gekomen en 150 gewond. Er is nog steeds een uitgaansverbod van kracht. Het verzet gold een maat regel van de regering, die in strijd was met plaatselijke religieuze ge bruiken. Er zouden zeker duizend aan houdingen zijn verricht. Negenenveertig personen zijn vol gens officiële berichten om het leven gekomen door een-lawine in de Paki staanse provincie .Chitral. Het ongeluk gebeurde bij de Lowari-pas, tussen de steden Chitral en Pesjawar. Door de lawine werd een groep van 52 hande laren en dragers getroffen. Slechts drie mannen hebben de lawine over leefd. Een Amerikaans consortium heeft een contract getekend voor de bouw en installatie van een textielfabriek in de Sow jet-Unie. Het contract, ter waarde van dertig miljoen dollar, is de gTootste financiële transactie tussen het Amerikaanse particuliere bedrijfs leven en de Sowjet-Unie sinds het ein de van de tweede wereldoorlog. Het is verkregen, niettegenstaande verwoede concurrentie van een groep Britse ondernemers. De Amerikanen zeggen dat zij het contract hebben ge kregen omdat zij de beste installatie konden leveren, maar algemeen wordt aangenomen, dat de vastbeslotenheid van de Sowjet-Unie om de handel met Amerika weer'op gang te brengen een grote rol heeft gespeeld. Het Amerikaanse consortium, de In- tertex-groep, bestaat uit veertig on dernemingen. Volgens het contract zal de fabriek worden gebouwd en ge ïnstalleerd te Kalinin bij Moskou. Zij zal de grootste in haar soort zijn die sinds vele jaren gebouwd ls. Naam: Straat. W oonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op het dagblad Trouw en ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis Betaling aal geschieden vit week (61 cent/per kwartaal (7.90) U worm nerzorhi deze Dor? toe *e zenden nan Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 25, Rotterdam De 49-jarige Goudse huisschilder T. F. is zondag 13 december met zijn echt genote en vier kinderen in een gehuur de auto naar Oost-Duitsland ver rok ken en sindsdien niet teruggekeerd. Bjj het huren van de auto vertelde de schilder de garagehouder, dat h|j een tochtje naar Enschede ging maken en diezelfde avond nog zou terugkeren. Toen de garagehouder na een week de schilder nog niet zag opdagen, ging hij navraag doen bij diens broer, die ook in Gouda woont. De nu verdwe nen man bleek voor zijn vertrek aan zijn broer te hebben verteld, dat hij naar Oost-Duitsland zou gaan om bij familie van zijn Poolse vrouw de kerst dagen door te brengen. Enkele dagen later ontving de achr tergebleven broer een brief, waarin hem werd opgedragen de meubels uit de verlaten woning tc verkopen en met de opbrengst de garagehouder schade loos te stellen. Pogingen om de verblijfplaats van het gezin P. op te sporen, hebben tot nu toe gefaald. ÏN het onbestendige en zachte weer komt nog weinig verandering. Een nieuwe oceaandepressie, waarvan het centrum vanmorgen ten westen van Ierland was gelegen, koerst in de richting van de Shetland® Eilanden. Met harde tot stormachtige zuid westelijke winden voert deze de pressie een nieuwe hoeveelheid zachte lucht naar West-Europa. Het binnendringen van deze lucht wordt voorafgegaan door een zone met re gen, die tegen de avond ons land zal hebben bereikt. Ook morgen zal nog enige regen vallen. Behalve in West-Europa is ook in Midden-Europa en West-Rusland de temperatuur voor de tijd van het jaar belangrijk boven normaal. Zelfs uit Noord-Rusland tot dicht bij de Pool cirkel wordt lichte dooi gemeld. In Noord-Scandinavië weet de strenge vorst zich te handhaven. In het overgangsgebied tussen deze koude lucht en de zachtere valt in Midden-Zweden uitgebreid sneeuw. Het maximale aantal woningwet woningen voor 1960 (37.500) zal niet onvoorwaardelijk worden ge handhaafd. Mocht namelijk binnen zes maanden na de invoering der nieuwe regeling blijken, dat in dit jaar min der dan 2500 goedkope particuliere huurwoningen zullen worden gebouwd, dan zal de overheid meer dan 37.500 woningwetwoningen financieren. fj) De maatregel faciliteiten voor nog te bouwen woningwetwonin gen te laten vervallen, indien deze worden verhuurd aan gezinnen met een inkomen dat een zekere som over schrijdt, zal voorlopig achterwege wor den gelaten. 3 Om te voorzien in de woning nood onder de „financieel zwak ke groepen" zal een extra-htjdrage van twee gulden per week worden verleend voor woningwetwoningen, die onderdeel uitmaken van „bij uit stek efficiënte bouwplannen" en waar van een lage huur is gewaarborgd. Deze bijdrage zal in 1960 tot 5009 wo ningen beperkt blijven. 4 De nieuwe regeling zal niet 1 januari, maar 1 april 1960 in gaan, tegelijk met; de huurverhoging. Nag. eenwijziging in het aanvanke lijke bouwsubsidiebeleid iff, dat de minister de termijn van negen jaar, gedurende welke voor particuliere huurwoningen telkenj are een' bijdrage zou worden verstrekt, 'bij nader inzien heeft laten vervallen. Dientengevolge heeft hij er tevens van afgezien na zes jaar het dan nog bestaande restant van deze bijdragen jaarlijks met een derde te verminderen. Had hij aangekondigd de verstrek king van deze subsidies te staken wan neer ze beneden 25 gulden zouden zijn gedaald, thans heeft mr. Van Aartsen dit bedrag op 50 gulden gesteld. Deze veranderingen zullen naar 's ministers oordeel geen al te grote risico's «voor de schatkist met zich brengen: huurverhogingen zullen im mers in de komende jaren „ten enen male onvermijdelijk" zijn. Door de termijnen van zes en negen jaar te laten varen, meent de bewinds man er gelegenheid toe te scheppen, dat de jaarlijkse bijdragen voor de z;g. goedkope woningen geleidelijk kunnen worden aangepast aan het huur.peil der woningwetwoningen. (Zie verder pag b, 7e kol.) Dé weg, die koning Boudewijn en *ijn gevolg gisteren bij de aankomst in Leopold- stad? volgden, werd zwaar bewaakt dojïr militairen. Vele inheemsen, die de koning begroetten, droegen spandoeken, waarop onafhankelijkheid werd geëist,. Er dédpa 'aieh eehtef in cfdentén van betekenis S; voor. (telefoto). De Franse vliegtuigfabriek Sud- Aviation heeft haar eerste strdalver keersvliegtuig van het type Caravelle verkocht naar Amerika. Het toestel wordt geleverd aan de General Elec tric Company, die het zal voorzien van een motor van eigen fabrikaat. Deze motor komt in de plaats van de Britse Rolls Royce, waarmee de Caravelle tot dusver werd uitgerust. De Amerikaanse markt was tot dus ver gesloten voor de Caravelle. Er zijn nu ook onderhandelingen gaande inet United Airlines en andere maatschap pijen over de levering van minstens honderd van deze toestellen. De samen werking met General Electric zal deze onderhandelingen waarschijnlijk aan zienlijk vergemakkelijken. Zü betekent een slag voor de Britse vliegtuigindus trie, die tot dusver de Rolls Roycè- mot'or leverde. (Van een onzer verslaggevers) Voor de hervormde kerkboawactle kon vandaag een bedrag van ruim 38.000 geboekt worden. De totaal stand werd hierdoor 9.290.566, De actie loopt, 2oals blijkt uit het nu weer op één dag binnengekomen be drag, onverminderd door. Ondertussen heeft de kerk een nieuw beroep op de hervormden gedaan, en wel met het oog op de voortzetting van het kerke- werk in het komende jaar. Aan het einde van dit jaar wordt daarvoor in zeer veel gemeenten de traditionele oudejaarscollecte gehouden. Deze col lecte moet 400.000 opbrengen. Het stoomschip „Zuiderkruis" wordt, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, in de komende nacht te Am sterdam verwacht bij de etablissemen ten van de Stoomvaartmaatschappij ..Nederland" met 705 passagiers uit In donesië. De ontscheping zal morgen (woensdag)ochtend half negen aanvan gen. (Van onze parlementaire redac teur) DE Ra?(d voor de Waterstaat heeft minister Korthals ge adviseerd over te gaan tot indij king van de Lauwerszee. Daar herhaaldelijk van de zijde van de regering in de Twee de Kamer is betoogd, dat het door de raad uit te brengen advies als zeer belangrijk zou worden be schouwd, meg worden aangeno men, dat de regering binnen enige weken tot indijking zal besluiten. Naar wij vernemen zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat nog vóór de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer de zaak in het kabinet brengen en aandringen op een onmiddellijke beslissing. Vooral het laatste jaar is de vei ligheid rond de Lauwerszee een politieke kwestie van de eerste orde geweest. De socialistische op positie maakte van deze zaak bij de debatten over de regeringsver klaring en de Troonrede zelfs een der hoofdpunten van het beleid, maar ook de regeringspartijen liet deze kwestie schillig. verre van onver- Nog: vorige week stelde dr. Vonde ling in de Tweede Kamer vragen over de uitlating van prof. De Quay in Pa rijs met betrekking tot de drooglegging van de Lauwerszee. Verschillende bla den hadden nl. gemeld, dat prof. De Quay tegenover de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken be toogd had, dat Nederland moeilijk tot verhoging der defensieuitgaven kon komen, omdat het verscheidene zeer belangrijke objecten moet financieren. Een van deze objecten zou de droog legging van de Lauwerszee geweest zijn. Prof. De Quay heeft in de kamer ontkend dat hij zich in deze bewoor dingen over deze drooglegging had uitgelaten. Hij deelde mee, dat de regering het advies van de Raad voor de Waterstaat eerst enige dagen in haar bezit had en dat het voor een groot gedeelte van dit advies zou afhangen, wat ten aanzien van de Lauwerszee zou worden besloten. Met het advies van de Raad tot in dijking over te gaan is aan degenen, die voor onmiddellijke inpoldering pleitten, voorlopig het zwijgen opge legd, terwijl zij, die voor verhoging van de dijken rond de Lauwerszee wa ren, hun standpunt niet gedeeld zien door de Raad voor de Waterstaat. De Raad schijnt tot zijn advies te zijn gekomen, nadat hij alle mogelijkheden nauwkeurig had bestudeerd. Dat hij adviseert tot indijking. betekent geens zins, dat inpoldering op den duur uit gesloten is. Het leggen van de ongeveer 8 km lange dijk zal verscheidene jaren duren. Als de Lauwerszee eenmaal is ingedijkt, kan altijd nog een beslissing over de inpoldering worden genomen. Dat de raad voorlopig niet verder wil gaan dan indijking, betekent dat de afwateringsproblemen' van Groningen, Friesland en Drente iri feite de door slag hebben gegeven. Bij verhoging van de dijken zouden deze problemen niet opgelost zijn en bij volledige inpoldering zou de te ont stane boezem aanzienlijk kleiner zijn dan die. welke na indijking ontstaat. Bovendien is men niet zeker van de bruikbaarheid voor agrarische doelein den van de grond aan de Groningse kant van de zee. De indijking, .waartoe thans is ge adviseerd, geeft ook ruimschoots gele genheid deze kant van het vraagstuk nog eens te bestuderen.' Nadat de artiesten van de Franse radio en televisie hadden besloten maandag voor 24 uur in staking te gaan, werd hun voorbeeld maandag avond door de technici gevolgd. Zij zullen te middernacht weer aan het werk gaan. De artiesten hebben op hun beurt besloten nog 24 uur in staking te gaan. De uitzendingen zullen dus niet voor morgenochtend kunnen worden hervat De oorzaak van de staking is een meningsverschil tussen het personeel van radio en televisie en de Franse regering over de status van dit per soneel na 1 januari 1960. Koning Boudewijn van België is maandag in Leopoldstad, het bolwerk van de „Afcako", aangekomen. Hij werd er begroet met kreten als „Leve de on afhankelijkheid". „Vrijheid voor de po litieke gevangenen" was een leus die op vele spandoeken voorkwam. De ko ning zat zonder te glimlachen in de zwarte auto waarmee gouverneur Hen- drik Cornells hem op het vliegveld had afgehaald. Langs de route van het vliegveld naar het gouvernementspaleis had het leger de afzetting verzorgd. Het „Leve de koning" van de blanke bevolking werd tientallen malen overstemd door een daverend „kasavoeboe", de naam van de leider van de Abako. Een Kongolese vrouw, die de weg oprende met een bord waarop vrij heid voor de politieke gevangenen werd gevraagd, werd bijna overre den. De Europese bedrijven in Leopoldstad hadden het advies gekregen hun Kon golese werknemers zoveel mogelijk binnen te houden, om demonstraties te voorkomen. Maar het schijnt dat de Kongolezen zich weinig hebben ge stoord aan deze aanmaning. De koning blijft vier dagen in Leo poldstad en zal besprekingen voeren met Europese en Kongolese politici en vooraanstaande personen. Of Kasavoe boe ook is uitgenodigd voor een onder houd mét koning Boudewijn kon men maandag nog niet meedelen. (Van onze correspondent) Acht Hilversumse fabrieksarbeiders zijn gedupeerd door de onbetrouwbaar heid van de 54-jarige penningmeester van hun Ioterüclubje. Op een half lot van de staatsloterij, dat deze kasbeheerder zogenaamd had gekocht, viel een prijs van 5000. De clubleden kregen van hun penning meester steeds een schriftelijke opgave van de nummers der aangekochte lo ten. In werkelijkheid had de man dit maal het geld voor de aankoop in zijn zak gestoken en de leden een fictief nummer verstrekt. Terwijl allen rekendenop een uit kering van enkele honderden guldens, was er dus geen sprake van een prijs. Sommigen hadden zich reeds een nieuw kostuum of een nieuwe radio aange schaft in afwachting van de uitkering. Het bedrog kwam spoedig aan het ucht. De politie heeft de onbetrouw bare penningmeester gisteravond aan gehouden en ingesloten. Meer dan 100.000 mijnwerkers in Japan houden vandaag proteststakingen tegen de onveiligheid van de kolen mijnen. De laatste tijd zijn door gas ontploffingen 29 mijnwerkers aedood en 36 gewond.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 1