in Schiedam Belangrijke enquêtes van Sociale Raad Opbrengst jeugdactie wordt hedenavond bekend gemaakt Advies V.B.L.O. inzake bouw van sporthal KERK EN SCHOOI VATERVEG Voor Westwijkkerk in Vlaardingen Woningfabriek N.V. Panagro Zakenstudiekrin g vergaderde D. Th. van Dijk met pensioen Twee opvarenden vermist Zenclin gs voorstel 1 en ter <reref. svnode Ontvluchting van gevangene Schiedam Judo-examens Brommer botste tegen stilstaande auto Avondgebed in januari Oliebollenactie Moederkrui stocht voor Cefa Hoekse oudjes kregen diner aangeboden Vlaardingen Waarom? W. A. Verkennis verlaat Gistfabriek Maassluis Nieuwjaarsreceptie Raadsvergadering Aanbesteding Spaarresultaten van Nutsspaarbank Wensen Groot belang A. Kranenburg in examencommissie Jubilaris bij gem, plantsoenendienst Uitslagen V.S.G. N.C.V.B.-vergadering Dit jaar Rozenburg De woningsituatie in Maasland Afscheid J. Gerwig Maasland Beeld beschadigd C.P.S.-CONFEREIVTÏES ÏN ZEIST EN AMERSFOORT Bebouwing in Den Haag TROUW Woensdag 30 december 1959 Geslaagd Burgerlijke stand van Schiedam Afscheid bij ijsfabriek Afscheid zuster Bosman. Nieuwjaarsreceptie Toren tijdelijk zonder wijzerplaten Woningwetwoningen niet te luxueus in Maasland Café's langer open Scheepje overvaren AFSCHEIDDEN INTREDE Visserijberichten Kroon wijst beroepen af Veiling „De Hollander" VOOR ONZE POSTABONNEES: SOHIBDAM. Wanneer we in deze voetballoze periode de ranglijsten eens bekijken van onze plaatselijke verenigin gen, dan kannen we met genoegen con stateren dat de Schiedamse zaterdagver enigingen niet slecht geboerd hebben tot nog toe. HBSS tobt weliswaar nog met terrei nentowesties, maar kan tooh over het verloop van de competitie levreden zijn. Het vreemde is evenwel, dat de oranje- hamden op ogenschijnlijk sterkere tegen standers vele punten wisten te veroveren en dat van minder sterke cluibs werd ver loren. Niettemin heelt HBSS nu 12 pun ten uit 14 wedstrijden. Dat betekent nog niet dat HBSS in veilige haiven.is, maar gezien de kracht van het elftal zal uit de resterende 4 wedstrijden wel zoveel winst gehaald worden, dat de Schiedammers - SCHIEDAM. In dè maand december zijn de volgende leerlingen van de sport school Bishoff voor hun examen ge slaagd: Jeugdjudo, gele slip meisjes, J. de Vries; gele band: B. Dijk—örenth, JR. de Jong. Heren Judo gele - band: A. Heijneri, oranje band: D. Kruisifix. A.' Gap; blau we band: J. Klcijberg, B. Lupkcr. SCHIEDAM. Dinsdagmiddag om 17.45„uur reed de 50-jarige kantoor bediende B. E. uit Rotterdam op de Overschieseweg te Schiedam met zijn bromfiets tegen een daar met een lekke -band geparkeerd staande ijzeren hond. Door het slechte weer en de minder goede openbare verlichtinge had de man, die met een: lichte /hersenschuddingnaar de dr. Noletsticiiting en vervolgens naar 5/ buis is -gebracht, het voertuig niet ge- zien. SCHIEDAM,Het oecumenisch avondgebed, dat elke J zaterdagavond ivan half acht tot acht uur .in de Lu- ïïj therse /kerk wordt gehouden, zal in de maasid januari worden geleid door: .pastoor v. d. Berg op 2 januari, ds. - Smid® op 9 januari, ds. Oomkes op 16 .januari, ds.v Spaling op 23 januari en ds. Couvee op 30 januari. SCHIEDAM. Evenals andere jaren - zal er door de Nederlandse Hêrvorm- de gemeente een oliebollenactie gehou- den worden, bestemd voor de schuld- delging van de nieuw gebouwde: Op- V" standingskerk. De prijs van-deze olie- bollen cis 8 voor j 1,——. Deze oliebollen kunnen zowél telefonisch als mondeling besteldg; worden. -Het besteladres is 'Beierlandsestraat 21, telefoon 68023. -95' 95 SCHIEDAM. Op zaterdag 9 ja- "nuari 'geeft de C.F.A. weer een voor- stelling,.-in gebouw „Irene" aan de ^;i^uwe Haven. Vertoond zal worden de 'film ivMoederkruisto'chf* (Kinder, Müt- ter und ein General). t De voorstelling vangt om 20 uur aan. hun 3e fciasserschap weer een jaar pro longeren. PPSC en GTB spelen in dezelfde af deling'en hebben beide nog redelijke kansen. Vooral de Boshoekbewoners heb ben er braaf opgestaan, maar verspeel den door matig spel enkele kostbare pun ten, zodat nu DVO uit Vlaardingen de boventoon voert. Dat neemt niet weg, dat PPSC met 13 en GTB met 11 punten uit 10 wédstrijden nog kans hebben DVO te passeren. Maar dan mogen weinig pun ten meer verspeeld worden in tiet nieu we jaar. GSS heeft eveneens een uitstekende start gehad en behoort tot één der groot ste (kanshebbers in de 2e klas. Wanneer de «bannen van Gusto met hetzelfde elan de wedstrijden in het nieuwe jaar zul len spelen, dan ligt het kampioenschap voor het grijpen. Over het geheel genomen dus een gun stig besluit van het jaar van al onze plaatselijke voetbalverenigingen, waar van we hopen, dat de laatste wedstrijden met veel succes zullen verlopen, zodat Schiedam weer enkele kampioenen mag noteren en weer enkele clubs in een hogere afdeling ziet komen. Meer dan 100 bejaarden van Hoek van Holland uxtren gisteravond gezellig bijeen in hotel America". HOEK VAN HOLLAND. Nog nim mer zijn zoveel Hoekse ouden van dagen bijeen gezien ais dinsdagavond in de zaal van hotel America. Aan 120 bejaarden werd namelijk door de eigenaar van het hotel gisteravond een grootse avond aangeboden. Het was zo georganiseerd dat elk Hoeks oudje in de gelegenheid was gesteld aan het kerstdiner aan te zitten, en welke be jaarde zou niet op deze uitnodiging ge hoor geven. Welnu het zgn. kerstdiner is voor de ouden van dagen van Hoek van Holland een onvergetelijke avond geworden. ■De meesten van hen moesten per auto worden afgehaald. Het feestelijk diner werd daarna ingezet. Tussen de bedrijven door was er voor een bijzon dere afwisseling zorg gedragen. Aller eerst werd een prachtige kleurenfilm vertoond van het bezoek van Prinses Beatrix aan de Ned. Antillen. Daarna organiseerde de heer De Bie (eigenaar van het hotel) een gezellige wedstrijd door te laten schatten hoe oud de be jaarden gezamenlijk waren. Op een on gedwongen wijze hebben de Hoekse oudjes zich vermaakt en zich uitstekend te goed gedaan aan het smakelijke eten. De autotocht die deze zomer gehouden werd is ook nog even vertoond en het muziekgezelschap van H. v. Holland, The Rhythme Stars hield niet op oude bekende liedjes ten gehore te brengen. Deze buiiengewoongezellige en ge slaagde kerstavond voor de oudjes werd ondermeer bijgewoond door de voorzitter van de Wijkraad de heer B. Kleywegt die in een korte rede de oudjes geluk wenste met deze prachtige avond maar ook niet vergat veel woorden van lof uit te spreken aan de initiatiefnemer en zijn vrienden, die dit mogelijk hebben gemaakt. De Sociale .Raad, het overkoepelend orgaan van vele Instellingen die in Vlaardingen werkzaam zijn op het ter rein van het maatschappelijk werk en de volksgezondheid, organiseert thans twee hoogst belangrijke en belangwek kende enquêtes. Met behulp van een voudige en niet al- te nitvoerlge cn- is de Soc.alo Rasd voornemens advie zen resp. aanbevelingen te verstrekken aan het gemeentebestuur, aan betrok ken verenigingen en-of instellingen, etc. DELFT. Voor het examen kantoor- stenograa'f Nederlands slaagden tncj. M. .E. van den Berg; voor typiste de dames A. Brandsema, J. J. van der Ende, H. G. den Hengst, J. Maan, L'. J, Ouwerllng, G. W. Sperling, C. J. Steenks, Chr, H. M. Steijger en M. C. F. Vos. DELFT. De heer W. A, Verkennis, algemeen adviseur van de directie zal, op vrijdag 8 januari de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek met pensioen quéte-formulieren werden de mlgran- ren van de motieven, waarom men taan verlaten. Die dag wordt s mor- ten verzocht eventueel bij hen levende Vlaardingen heeft verlaten. In vele ge- gens in de hal van het kantoorgebouw wensen kenbaar te maken; het andere vallen zal dit overplaatsing zijn of een en overstaan van het personeel otiici- onderzoek beoogt de reden te weten tr andere natuurlijke oorzaak hebben eel afscheid genomen jan deze functio MAASSLUIS. Het burgemeesterlijk -echtpaar geeft: op Nieuwjaarsdag des namiddags van 4—5 uur in het raadhuis aan de Hoogstraat wederom gelegenheid tot. hetaanbieden van gelukwensen. <v' MAASSLUIS. De eerste raadsver- jgadèring in I960 zal op vrijdag 8 januari «gehouden worden. In deze vergadering houdt' -burgemeester Van Dijck zijn Nieuwjaarsrede. - MAASSLUIS. -— Door het bestuur van ..'{je Vereniging voor Christelijk Hervormd v Schoolonderwijs is aanbesteed de ver- G bouwïng van het gymnastieklokaal van './de Minister de Visserschool Er waren vier inschrijvers: Uévaart Pool, Maas- Sjand/Maassluls ƒ55.900,--; M. Knop, Maassluis- 55.000,—; J. H: v. d. Ham, ■'/Maasland 53.675,— en H. M. de Lange, Maassluis 51.800,—. De gunning is aan gehouden. 1 MAASSLUIS. De voorbereidende li werkzaamheden voor de bouwvan de 2.gv: woningtabriek door N,V. i Panagro in tide Kapelpolder zijn reeds aangevangen. Bouwiceten e.d. worden geplaatst en noe- wel dé datum, waarop de eerste paal voor deze fabriek geslagen zal worden, moe niet definitief is bepaald, worat aan- S genomen, dat deze beslist in de tweede "helft van januari de.grond ingaat. Dit is o m afhankelijk van het tijdstip waarop dè rijksgoedkeuring voor de bouw van de fabriek afkomt, MAASSLUIS. De maand december is tegen de verwachtingen in een goede maand geworden. Ingelegd werd m ronde cijfers van 1000,— 955.000,—./terwijl terugbetaald ©werd 815.000,— zodat meer werd in- gelegd 141.000.—. - Het aantal posten van inleg en terug betaling bedroeg: 10.167. - 103 nieuwe inleggers werden mge- Aan spaarders krachtens de jeugd- s.spaarwet was verschuldigd 84,975,19. .Aantal deelnemers 408. Zonder bijschrijving van de rente was •Ode spaarbank op 31 december verschul- digd aan 16.442 inleggers ƒ11.185.866,54. SCHIEDAM. Geboren- 27 - Hendr<lu.s t. v H.-Jansen en J. Geveke: 29 -_ Nico- uitte d v. D. Rettsma en M.' G. Wentzel. Overleden: 26 - P. Mak, 89 jr; 27 W. Sjsmlts92Jr.29 G. Baas, 77 jr.; 28 J. stScïiVah/dejaj/Berff,-'75 jr. l VLAARDINGEN"Woensdag, de voor laatste dag van 1959 wordt een belang-; r|jke dag voor het gereformeerde volks deel van Vlaardingen. Op deze dag, hedenavond om acht uur, wordt in de Emmaaskerk aan "Ds.: lever/het hart/en geweien van de kcrkbouwaclie West- wijk, hef eindbedrag overhandigd op een aantrekkelijke en originele manier, door de jeugd zelf bedacht. Iedereen, die in deze avond belangstelt is hartelijk wel kom. Er zat ook muzikale medewerking worden verleend tijdens deze feestelijke bijeenkomst. De jeugdige leden van de Gereformeer de kerk hébben een buitengewoon enthousiaste rijksdaalderactie gevoerd, waarin de gehele gemeente betrokken werd. Allenontvingen destijds één rijks daalder, welke verveelvoudigd moest worden op eerlijke en correcte wijze. Op verschillende manieren is men daar ten volle in geslaagd, o.a. door de verkoop van diverse'artikelen en zelfs ookdoor als baby-sit dienst te doen. Vandaag wordt de actie echter definitief afge sloten en het zal zeker spannen in de Ernniauskerk als Ds. Joh. Lever het eindbedrag zal bekend maken. Aan architect Jac. v. d. Vlis is inder-, tijd opdracht verstrekt vocht de bouw van de Westwijkkerk. Volgens zijn oorspron kelijk schetsplan- zal de nieuwe kerk ont worpen worden. Dat wil zeggen, dat de kerk -een plat dak zal krijgen. Architect Rein H, Fledderus, de supervisor van Vlaai-dingen, keurde een kerkplan voor de "Westwijk met een schuin dak af. Met de bouw van de "Westwijkkerk is niet minder dan 540.000 gulden ge moeid. De kerk komt: in de Zuidibuurt van de Westwijk, namelijk aan de Prof. Mekelstraat. Omdat plat het devies is van de Westwijk zoekt men tevergeefs naar een toren bij de ontworpen kerk. Beeldhouwwerk' is wel'- in de plannen opgenomen, op de luifel en op de zij gevel. Het zou in de bedoeling liggen deze werken door de Vlaardingen Leen Droppert te laten uitvoeren. Op de begane grond komen zes zalen: één vaii 15,5 bij 6 meter -met .podium, twee van vijf bh zes en drie van vijf bij vijf meter. Daarboven komt de grote kerkzaal met 750 zitplaatsen. Deze zit plaatsen komen in banken. Men is dus afgestapt van de afzonderlijke fauteuils. Het balkon van de kerkzaal zal met een schuifwand af te sluiten zijn en is dan eveneens als afzonderlijke zaal te ge bruiken. Het orgel heeft men bij de preekstoel gedacht. In deze nieuwe kerk komt het orgel uit de voormalige Kui- perstratkerk, nadat dit verbouwd zal zijn. Naast de kerk is'een forse vijver geprojecteerd. Dat het vanavond in dè 'Emmauskerk behoorlijk zal spannen, twijfelt niemand meer aan, en zeker niet in het minst ds. Lever zelf. komen, waarom men Vlaardingen ver liet. Het aantal van elders ingekomenen (in Vlaardingen) vormt thans een gro ter aantel dan de oorspronkelijke be woners. Men hoort nog al eens klach ten over zich moeilijk te kunnen aan passen, wensen over het winkelen in Vlaardingen, ideeën over culturele ma nifestaties. etc. De één zegt, dat het daarmee helemaal niet zo'n vaart loopt, een ander meent, dat hier een probleem ligt. Bestaat er in wezen een probleem? Zo ja, is dat van een zodanige om vang, dat het treffen van maatregelen beslist noodzakelijk is? Men hoopt door de enquête deze vragen te kunnen beantwoorden. Daar toe is - vandaag door de Sociale Raad aan duizend willekeurige Vlaardingérs, die zich in de loop der jaren in onze stad hebben gevestigd, een inlichtingen- staat toegezonden met een aantal ge rubriceerde vragen. De indeling is tot stand gekomen op advies van de Ne derlandse Stichting voor Statistiek met enkele wijzigingen daarop, aangebracht als resultaat van een onlangs gehou den kleine proefenquête. Meer dan ze ventig procent van de geënquêteerden zond het formulier ingevuld terug; uiteraard hoopt de Sociale Raad dat thans mins ten- dat percentage zal wor den bereikt, gezien de belangrijkheid van de vraag: Wat leeft er onder de bevolking?. Door het verstrekken van gegevens, waarvan uiteraard een zeer vertrou welijk en geheel onpersoonlijk gebruik zal worden gemaakt, kan men o.m. wensen kenbaar" maken omtrent de be trokken woning .en eventueel gewenste of noodzakelijk geachte verbeteringen, of men het prettig wonen en winkelen vindt In Vlaardingen, of men ondertus sen al kennissen heeft, hoe de kinde ren het schoolgaan in Vlaardingen vin den. De vrije tijdsbesteding vormt uiter aard een hoofdstuk apart. Indien het resultaat van het onder- zoe. naartoe aanleiding mocht geven, i,„li jc gevallen), maar er kunnen ook andere factoren in het geding zijn. Het wordt zelfs niet helemaal uitgesloten geacht, dat door het treffen van bepaalde voorzieningen aan zekere wensen en' verlangens tegemoet zou kunnen wor den gekomen, waardoor zou zijn afge zien van een kostbare verhuizing. Het lijkt ons zonder nadere toelich ting duidelijk, dat de beide enquêtes voor de opbouw van Vlaardingen en daarmee voor de gehele burgerij van groot belang zijn. We willen dan ook iedereen, die een inlichtingenstaat ont vangt, adviseren, deze inderdaad, bin nen een week ingevuld in de bijgevou- wen portvrije enveloppe te retourne ren. naris, aan wie de onderneming bijzon der veel heeft te danken. In de week daarop, vermoedelijk op 12 januari, za! een afscheidsreceptie worden gehoudqji in het ontspanningsgebouw „De Teat DELFT. Gisteren heeft in intieme kring het afscheid plaats gevonden van de heren N. Kaptein en L. Va'kenburg, respectievelijk als voorzitter en presi dent-commissaris van de C.V. Delftsche Ijsfabriek, Hierbij werd gememoreerd, dat zij mede-oprichters waren van de Delftsche Ijsfabriek en nu, na een periode van vijftig jaren, deze taak aan het nieuwe bestuur hebben overgedragen. Het afscheid werd met een gezellig samenzijn, met bestuur en personeel besloten. VLAARDINGEN. De heer A. Kra nenburg, Icco-sêcretaris dezergemeente en leraar staatsinrichting M.O. is door de Nederlandse Vereniging voor gemeente belangen uitgenodigd zitting te nemen in de commissie welke belast is met het af nemen van examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de theorie en praktijk der gemeente-administratie. De heer Kranenburg heeft deze uit nodiging, met instemming van het ge meentebestuur,, aanvaard. VLAARDINGEN. Op 3 januari-a.s. zal de heer- B. Maat, technisch 'beambte bij de gemeentelijke plantsoenendienst, de dag herden-ken waarop hij 50 jaar ge leden in gemeentedienst trad. Maandag, 4 januari a.s. des namiddags om 4 uur zal de heer Maat ter gelegen heid van dit 'opmerkelijke- jubileum ge huldigd worden in gebouw Excelsior, Oosthavenkade nr. 10, alhier. De jubilaris zal voor vrienden en beken den a.s. maandagavond van half acht tot half negen een reeeiptie houden in het Ycfiksbondgebouw, eveneens Oosthaven kade 10. VLAARDINGEN De laatste uit slagen in 1959 van V.S.G. luiden: Groep 1; P. MoermanJ. den Boer 0i c. v. d. Mark—G. Maarsseveen 1(j' W. Korpershoek—C. Vester 1—0. -Groep 2: J. Proost—G. Hermse 0—1, E LahayeF. Petxay 0—1, J. v. Tliuyl F Mooy 01, K. Dubbeldam—L. Kloo- ver' 1—0. A, v. Emden—J, de Vette 1—0, W. MaandagW. Leerdam 10, H. Groeneveld—C. Goedknecht Vi VLAARDINGEN. De afdeling Vlaar dingen-Centrum, Ambaoiit en West van dé Nederl. Christ. Vrouwenbond houden op woensdag 6 januari a.s. een gezamen lijke vergadering. Ds. H. S. J; Kalf Ned. Herv. Pred. te Bennebroek zal een inlei ding houden over het onderwerp: „De vijand bp pantoffels" (Het Humanisme) Deze eerste bijeenkomst in 1960 wordt gehouden in de Reheibothkerk aan de Bilitoniaan, aanvang 20 uur. VEILING MAASLAND, 28 dec. Spruiten A 7.60—10.10, B 6.70—8.20 per 15 kg, sla le soort 2734 2e srt 10 19 per krop, prei 35—48, andijvie 72— 84, boerenkool 28—35, uien grof 28—29, id middel 19—25 alles per kg, selderij 7—9 per bos. VLAARDINGEN. -Naar aanleiding van de medio juni door de VBLO inge stelde enquete" onder de aangesloten verenigingen Is een advies van de VBLO tot stand gekomen Inzake de gewenste grootte en Inrichting van een sporthal. Niet alleen als grootste gemene deler van de ontvangen antwoorden die uiteraard ai naar gelang de aard van de vereniging nogal uiteenliepen maar tevens met een open oog voor de praktische mogelijkheden, is geadvi seerd een gebouw van 45 x 24 meter te stichten, geschikt voor volleybal, tennis, basketball, zaal-handbal, micro-korfbai en badminton. Ter vergelijking: de sport hal op De Vijfsluizen is 35 x 18 meter. Tevens is gedacht aan twee „uitbouw wen" van 10 x 4 m voor het plaatsen van vier wedstrijdtafels voor tafeltennis In het rapport is' eveneens rekening gehouden met het aanbrengen van twee was- en kleedgelegenheden en een ruim te voor het opbergen van attributen. De VBLO is voorts van mening, dat een dergelijke sporthal, met een aeco- modatie voor vijfhonderd bezoekers, ook gebruikt kan worden voor andere be langrijke culturele manifestaties, ter wijl het gebouw overdag kan worden gebruikt voor schoolgymnastiek en -ten nis. Het rapport is aan de gemeentelijke sportcommissie ter nadere overweging aangeboden. Over de mede door het werk van de VBLO dit jaar bereikte resultaten is men niet ontevreden. Het college van Ge. deputeerde Staten heeft inmiddels de ontsluiting van het Fortuna-complex goedgekeurd, hetgeen tegelijkertijd de aanleg van enkele schoolsportvelden in houdt. Ook de omvangrijke verbeterin gen aan het VFC-eomplex en heit ma ken van de nieuwe hoofdingang aan de Sportlaan werden door GS goedgekeurd. MAASLAND. Arjos. Op 30 decem ber des avonds om half acht 'vergadert de Maaslandse Arjos in de Magneet ROZENBURG Het actie-comité „Afscheid zuster Bosman" deelt na mens het bestuur van de afd. Rozen burg van „Het Groene Kruis" mede, dat op 4 januari a.s. des namiddags 7.30 uur in de grote zaal van „De Schans" een afscheidsavond zal worden belegd. De toegang is vrij. Zuster Bos man wil iedereen in de gelegenheid stel len persoonlijk van haar afscheid te ne men na afloop van het officiële gedeel te t.w. om ongeveer 9.30 uur. Gemeentewerken heeft reeds opdracht ontvangen, zo spoedig mogelijk met de uitvoering van de werkzaamheden te beginnen Het kleedgelegenheden-probleem op Zuidbuurt nadert zijn beslissing. Reeds in januari 1960 wordt het nieuwe ge bouwtje, waarvan door HVO, Vlaardin gen en TRS gebruik zal worden ge maald, geopend. Op 30 april verleende de VBLO mede- werlöng aan het programma, van het comité tot viering, van de nationale ge denkdagen, terwijl op 8 juli de bond in samenwerking met de onderwijzers van de lagere soholen de tweede schoolaport- dag -op „De Vijfsluizen" organiseerde. In 1959 traden drie verenigingen tot de VBLO toe: Aggredio, Set Up en de Vlaardingse IJsduib. De heer A, C. v. Cortenberghe werd tot secretaris be noemd; wegens verblijf in militaire dienst wordt dat evenwel tijdelijk waar genomen door .de heer M. Goumare. MAASLAND. In antwoord op vra gen van raadsleden merken B, en W. van Maasland op dat het woningtekort nog stijgende is. Het tekort bedraagt momenteel 90 a 100 woningen. Het is toegenomen mede als gevolg van het feit, dat in de laatste jaren wegens ge brek aan bouwgrond, geen woningen gebouwd konden worden. Afgezien van het feit, dat de woonruimtewet 1947 nog steeds van kracht is en de gemeen tebesturen deze wet nog hebben uit te voeren is het ook om andere redenen nog steeds absoluut nodig, dat de ge- meentelijke overheid de zorg voor een rechtvaardige en doelmatige verdeling der voorhanden woonruimte zelf in handen houdt. B. en W. zijn geen voor standers van de bouw van houten wo ningen. Alleen in enkele bijzondere ge vallen is door hen voor de duur van vijf jaar een vergunning voor zulk een woning afgegeven. In het uitbreidingsplan-West kan in 1960 aan particuliere bouwers grond aangeboden worden. Ook ligt het in de bedoeling van B. en W. in het eerst volgende plan voor de bouw van wo ningen van gemeentewege enkele wo ningen voor grote gezinnen op te ne men. Aan bouwers welke in de vrije sector woningen gaan bouwen zal de nodige vrijheid gelaten moeten worden bij het kiezen van de bewoners voor de door hen te bouwen panden. VLAARDINGEN. Het bestuur van de Zakenstudiekring beeft beslist een goede greep gedaan, om juist in de adventstijd de beer en mevrouw Hinlo- pen-Natminga uit Haarlem uit te nodi gen om te komen vertellen. Er werd dinsdagavond in Concordia aandachtig geluisterd naar de interessante voor dracht van dit bereisde eebtpaar. Ongetwijfeld gaan veler gedachten dezer dagen uit naar het oude land Is raël en in het bijzonder naar die plaat sen, die in het kerstgebeuren zulk een belangrijke rol hebben gespeeld. Het is opmerkehjjc, dat er in bijna twintig eeuwen tijc zo weinig veranderd schijnt te zijn, dat men nog heden ten dage aan de belangstellende toerist de plaateen weet te wijzen, die daar in het grijze verleden het toneel voor het kerst gebeuren hebben gevormd. De heer en mevrouw Hinl-open. ver bleven enigen tijd in Israël, waar zij onder leiding van hun Israëlische vrien den zeer veel gezien en meegemaakt hebben. In 1953 zijn zij voor het eerst met hun pen zwervende door Israël getrokken, om later nog enkele malen een lang durig bezoek aan dat land te brengen; De heer Hinlopen wees er op dat we in deze tijd eigenlijk eens goed in ons op moeten nemen,, wat zioh in Israël alle maal heeft afgespeeld. Vijftig jaar ge leden was Israël nog slechte een grote woestenij, maar met behulp van uitslui tend eigen krachten heeft men - zich ge heel aan de moderne tijd aan weten te passen.. De kinderdorpen in Israël behoren tot DELFT. De burgemeester en me vrouw De Loor houdenop nieuwjaars dag een receptie in het-stadhuis van 's middags half vier tot vijf uur. Zij verwachten daar de besturen van alle verenigingen en instellingen alsmede particulieren die op de een of andere wijze met het gemeentebestuur in rela tie staan. DELFT. De heer J. Gerwig, weten schappelijk medewerker van het socio grafisch bureau van de gemeente Delft heeft gistermiddag afscheid genomen wegens zijn benoeming met ingang van 1 januari a.s. tot wetenschappelijk staf ambtenaar voor de sanering en het ver keer te Zwolle. Bij dit afscheid dat plaats had ten kantore van de dienst van Openbare Werken spraken ir. H, Knol, directeur van Openbare Werken, drs. J. Th. Ni- kerk, hoofd van het sociografisch bu reau, ir. H. de Vries, ehef van het ste debouwkundig-adviesbureau, H, van der Borden inspecteur, van Bouw- en Wo ningtoezicht en de heer H. Schuyt, na mens het personeel van de woningkar- toteek, die als geschenk van dit bureau, alsmede van Openbare Werken een ets aanbood, voorstellende de Vrouwenrecht, Van het personeel dat betrokken was bij de verkeerstelling ontving de heer Gerwig een schemerlamp. DELFT. Nu de spits is gerestau reerd zijn de werkzaamheden aan de to ren van de Oude Kerk gezakt tot ter hoogte van de wijzerplaten. Nog kan men door de steigers heen zien hoe laat het is, maar dat zal binnenkort niet meer mogelijk zijn. Begin volgende maand zullen namelijk de wijzerplaten tijdelijk worden verwijderd; de restaura tiewerkzaamheden maken dit nodig. Wanneer de wijzerplaten zullen worden herplaatst is nog niet te zeggen. Even min is bekend of dan tevens het aantal wijzerplaten reeds, zoals in het voor nemen ligt, tot vier zal worden uitge breid. ROZENBURG Burg. stand. Over leden: El'zabeth Fetronejla B.-.tonourg echtg v L van der Giessen 75 jr; Bas- De heer P. Mol uit 's Gravendeel zal tiaan Arie Groeneveld, 75 jr. ongehuwd, werd naar het ziekenhuis te Delft over- spreken over „De wereld en wij". 'wonende te Rockaaje. gebracht. MAASLAND. Ongeval. De jonge Van B. botste op de Molenweg met zijn bromtiets tegen een stilstaande kar. Hij iiep gekneusde lichaamsdelen op en MAASLAND. B. en W. kunnen zich met het oordeel van sommige raadsle den, dat de woningwetwoningen te lu xueus zouden zijn, niet verenigen. Zij menen, dat de ontwerpen voor deze wo ningen met zeer veel soberheid zijn op gezet, en niet toelaten, dat aan de plan nen nog meer wordt bezuinigd. Anders zou men terugberen tot een woningtype, zoals dat omstreeks de eeuwwisseling zo veel is gebouwd, en dat zeker met de woningbegrippen van tegenwoordig volkomen in strijd is. Blijkens recente mededelingen van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ligt het trouwens in de bedoeling der regering, de bouw van woningwetwoningen op een zodanige wij ze te regelen en te subsidiëren, dat de huren voor hen, die binnen de zgn zie kenfondsgrens vallen te dragen zijn. MAASLAND. Zondagsdienst vee arts. Nieuwjaarsdag en komende zon dag zal de veeartsendienst voor Maas land en Vlaardingen waargenomen wor den door veearts P. H. Kleinjan, Pr. Irenelaan, alhier, MAASLAND. Burgerlijke stand. Geboren: Antje d, van J. Reinders en J. C. Kleijwegt, Langetaam 20; Wilhelmina d. van P. Doelman en W. Vroombout," Kluiskade 25. MAASLAND. Opbrengst collecte. De opbrengst van de gehouden collecte ten bate van het Prinses Beatrix Polio- fonds bedroeg 215. unieke instellingen, die de aandacht trekt van alle organisaties voor kinder- beschermmgswerk over de gehele we reld en hun tot voorbeeld strekt. We reld Beschermvrouwe is Mrs. Eleanor Roosevelt. Niet minder dan 75.000 kin deren hebben in de loop. van 22 jaar in de jeugddorpen opvoedmf en opleiding genoten. Schilders, musici, vaklieden, landbouwers en schilders èngoede soldaten zijn zij geworden. Van .-de be nodigde gelden moet echter 50 door vrienden worden bijeengebracht. Met enige kleurendia's werd de lezing verduidelijkt. DELFT. In verband met Oudejaars avond en Nieuwjaarsdag hebben B. en W. voor die dagen ontheffing verleend van het lapverbod tot 's avonds acht uur. NAALDWIJK. —Begin oktober j.l. herdacht de heef D. Th. van Dijk het feit, dat hij 40 jaar geleden werd be noemd tot redacteur van het in het Wesüand verschijnende R.K, dagblad „De Westerbode". .Op 16 augustus be reikte de heer Van Dijk de 65-jarige leeftijd en met ingang van 1 januari 1960 zal deze in het Westland bekende figuur met pensioen gaan. De heer Van Dijk. die in Konselers- dijk geboren is, heeft behalve zijn jour nalistieke arbeid, vèel werk verzet op het sociaal-, maatschappelijk- en poli tiek terrein. Mede door zijn persoonlij ke activiteiten, .is hij in de loop, der Ja ren veel organisaties, instellingen .en verenigingen tot grote Csteua.,,, geweest; De lieer van Dijk, die R.K. is, is oprich ter van de R.K. jeugdbeweging ter plaatse, alsmede van de K.A.B. eb- an dere kerkelijke instellingen. Van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Jozef* is hij 25 jaar voorzitter geweest, voorts momenteel e re-voorzitter van het Oran je-Comité Naaldwijk en geruime tijd be stuurslid van de aideling Naaldwijk van het Nederlandse Rode Kruis. In de oor logswinter heeft hij speciaal geijverd voor kindervoeding en steun aan zieken en ouden van dagen. Gedurende de tijd van 1927—1957 was hij lid van dé ge meenteraad van Naaldwijk; fractievoor zitter en wethouder van Sociale Zaken van 1953^-1957. Hij was één van de vijf vertrouwensmannen van de gemeente Naaldwijk, welk collegena de bevrij ding van'ons land tot. taak kreeg voor bereidingen te treffen voor de oprich ting van een noodgcmeenteraad. Zijn gezondheidstoestand noopte hem de laatste jaren zich van veel werk te rug te trekken. Zijn plaatselijke collegae hebben on langs een werk-comité gevormd tenein de een voor de heer Van Dijk passen- afscheidsreceptie voor te bereiden. De receptie zal in de eerste helft van januari 1950 worden gehouden in de kan tine van de C.C.W.S.,: n.m .van 7—8.30 uur. Onlangs werd het beeld „Maagd van Scala", dat na het gedeeltelijk slopen van het Scalagebouw aan de "Wagen straat te Den Haag een plaats gevon den had op de hoek van de Volders gracht en-de Grote Marktstraat nabij de Bijenkorf, vervoerd naar het ge bouw van de Koninklijke Academie voor; beeldende kunsten. Het kreeg een plaats -op het parkeerterrein. Dinsdagmiddag omstreeks half drie zagen drie jongelui van twaalf jaar kans het beeld te beschadigen. Zij gooi den met stenéh, die armen en benen troffen. De jongelui zijn aangehouden. Vanmorgen tegen acht uur is in de mond van de Waalhaven te Rotterdam „De Zwaluw", een personeèjsbootje van de Sleepdienst Maas, overvaren door het 884" ton metende motortankrijnsehip Rheinpreusz 2. De kapitein van „De Zwaluw", de 22- jarige L. Garthof uit de Rakstraat, kon worden gered. De twee andere opvaren den, vermoedelijk de 16-jarige Chinese matroos Wong Pong Tsang uit Rotter dam, en de eerste machinist van het Engelse zeeschip „Baron Berwick", dat ligt in de Waalhaven, de 58-jarige A, Borland, worden vermist. ,,De' Zwaluw" had de Engelse eerste machinist van boord gehaald en kwam de Waalhaven uitgevaren. De „Rhein- preusz 2" kwam uit. P.ernis en voer stroomopwaarts. „De Zwaluw" is na de aanvaring gezonken. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bolsward: T. J. Hagen, evangelisatiepredikant te Deventer; te Stad aan 't Haringvliet: A. v. d. Zwaag kand. te Groningen; te Eernewoude: W, F. Koeiè, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Berlikum: R. Petersen te Oudemirdum; voor Ferwerd; S. Gre- ving te Wildervank. CHRIST. GEREF, KERKEN Beroepen te St. Jansklooster: M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Hallum: de dames J. Gorter te Terhorne; M. J. van Hamel te Wor- kum cn N, v. d. WijkKlassen te Uit huizen. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Leeuwarden; G. Brongers te Groningen-Zuid. De generale zendingsdeputaten van de geref. kerken hebben aan de gene rale synode, die op 4 januari te Utrecht haar vergaderingen voortzet, een uit voerig rapport aangeboden, dat handelt over de nieuwe terreinen, die deze kerken naast het zendingsterrein in Indonesië zouden kunnen aanvaarden. Het voornaamste van de aan de synode aangeboden voorstellen is. dat men een commissie zal institueren voor de voor bereiding en uitvoering van taken in West-Pakistan, Hoeanda-Otroendi en Brazilië-Argentinië, de zogenaamde Paru ba-commissie. In deze commissie zullen zitting moe ten hebben vertegenwoordigers van al le zendende kerken en van de generale zendingsdeputaten. Zij zal zich voorlo pig bezighouden met de voorbereiding van de nieuwe zendlngstaken en de uitvoering daarvan. Voorts stellen deputaten aan de sy node voor om voorbereidende maat-, regelen te treffen voor de terbeschik kingstelling van een hoogleraar Sn de dogmatiek en de theologische faculteit te Ellsabethvilte en gelden voor de zen- dingsopleiding van deze docent op de Paruba-begroting te brengen. Het ChristelijkPaedagogisch Studie centrum heeft ook nu weer een confe rentie voor onderwijzers georganiseerd, die tot onderwerp heeft „Hei christe lijk lied in de christelijke school". In verband met de grote belangstelling voor deze conferentie zal deze op twee plaatsen tegelijk worden gehouden en wel in het conferentie-oord Woud- schoten te Zeist en in het eonferentie- oo»d Kupersoord te Amersfoort De data zijn: maandag 4 en dinsdag 5 ianuari 1960. Sprekers op deze confe renties zijn: ds. W. Barnard, Wim ter Burg en Marius Borstlap. De vereniging „Gereformeerd Mid delbaar Onderwijs Midden-Nederland" komt in ledenvergadering bijeen op donderdag 7 januari I960 in de grote zaal van „De Oude Tram", Stations plein 4 te Amersfoort - Ds.J.'Pronk zaj a januari afscheid nemen van de herv gemeente te Boskoop en 10 ja» puaii intrede .doen te Rotterdam-Centrum* Ds. A van der Beek zal 3 Januari c afscheid nemen van de herv. gemeente te Urk en 17 Januari intrede doen te Joure D». K. v egt er zal 10 Januari afscheid nemen van de ger. kerk ts Noord 3char- woude en 34 ianuari intrede doen te Papen- dreebt. Da. J. A. van de Peppel ral 10 Januari afscheid nemen van de geref kerk te Lo- cbem en 20 ianuari intrede doen te Ede. Kandidaut C. A. Versluis te Nieuw Lek- kerland zaï t4 Januari worde,, bevestigd als predikant van de geref. (vrijgemaakte» kerk te Leerdam voor de missionaire ar beid In hei Boven-Dlgoelgebicd op Nieuw- Gutnea Hij ral daar werkzaam Jn In een nog te vestigen zendingspost, waar thans reeda wordt gewerkt vanuit Tanah-Merah. EXAMENS BOEKHOUDEN M.O. AMSTERDAM. Geslaagd voor het exa men boekhouden 31.0. paed. did. gedeelte G. Wicrsma (Den Haag). M. de Beer (Am sterdam). B. Schippers (De Lier). H. Schol- tens (Groningen) en W, ter Stege (Henge lo). DEN HAAG 30 dec. Hedenmorgen: wa ren aan de markt trawllogger KW 129 met f 8,500. Spanvissers sl 15 en zs 1 met 880 sl 10 en.sl 81 met 380. od 10 en od 19 met 620, sch 71 en kw 77 met 400, sch 38 en sch 44 met 270, sch 12 en sch 68 met 410, br 5 en br 49 met 275, br 25 en br 41 met 210. br 13 en br 52 met 350, vli 12 en vli 19 met 225, arn 7 en arn 12 met 280. Notering per 40 kg sprot 3.(0—'.O.80 no tering per 50 kg verse haring 11—12:50, aangevoerd 185 kantjes gezouten haring. No tering per kantje steurharing 37.80—50,. Ver wachte aanvoer voor donderdagmorgen circa vijf kustvissers. (Van één onzer verslaggevers) Uit de strafgevangenis aan de Pomp- stattonsweg te Schevenlngen ls dinsdag avond de gedetineerde L. van de B„ los-werbman van beroep en 34 Jaar oud, ontvlucht. Het opsporingsonderzoek had tot vanmorgen niet tot resultaat geleid. Omstreeks vijf minuten voor half tien ontdekte een bewaker, dat Van de B. niet meer in zijn cel was. Het bleek hem, dat de tralies verbroken waren. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek le verde geen resultaat op. Er kon met vrij grote zekerheid vastgesteld worden, dat de tralies doorgezaagd waren. Hoe Van de B. verder zijn weg vervolgd had werd niet geheel duidelijk. Hij moet evenwel over de muur zijn gekomen. De ontsnapte was in juli gedetineerd terzake van inbraak en hij zou in april van het volgend jaar vrijgelaten wor den. Hij is woonachtig in Den Haag. De Kroon heeft ongegrond verklaard enige beroepen tegen de besluiten van Gedeput. Staten van Zuid-Holland, waar bij goedkeuring is verleend aan de ver ordening van de raad der gemeente Den Haag tot regeling van de bewou- wing en het gebruik van gronden, ge legen tussen het Spui, de Kalvermarkt, deWijnhaven, de Nieuwe Haven en de Schedeldoekshaven. I DE LIER, De gisteravond gehouden konijnenveiling ;.De Hollander" had veel belangstelling. De 120 hokken kleinvee gin gen vlot van de hand en de prijzen on dervonden nog maar weinig terugslag van de Kerstdrukte. De prijzen waren: grote konijnen 600-1500. half 200—600, kleine ko nijnen 75—200. grote Hollander 500—1100. halfwas 300—500. kleine Hollander 100—200, kippen 300560, kalkoenen 1500—2000, dui ven 50—75. DE LIER. Ophalen huisvuil. Op 31 de cember. oudejaarsdag, zal in De Lier al leen 's morgens, het huisvuil worden opge naaid, voor zover dit mogelijk Js. Oudejaarsdag zijn onze kantoren ■ia-13 uur gesloten. De krant wordt op zaterdagse tijd bij V bezorgd, fn verband hiermede is de klach- tendienst voor bezorgklachten te bereiken van 17 tot 18 uur. De Administratie.

Trouw / De Rotterdammer | 1959 | | pagina 2