LAflGS^ErVATERVEG ofl Nieuwjaarsbijeenkomst bij Glasindustrie Pieterman Rudi Liebrechts levert bijzondere prestaties B. Maat vijftig jaar gemeentedienst m KERK EN SCHOOL SIMCS^ ót Café in Sterrenbos gaat in maart open Op 3000 m hoogte Koninklijke onderscheiding Personeel Damco bood mozaiek aan Rode Kruisziekenhms in 1959 Begrafenis Cees Laseur Skiën] gehele personeel van de plantsoenen TROUW Dinsdag 5 januari 1960 ScJbiedam Kerstboomverbranding Melkbus omgevallen Bejaarde uitgegleden over bananenschil Rijwielen gestolen Geen voorrang verleend Heiwerk voor bouw Ger. Zuiderkerk gereedgekomen AANBESTEDING Geslaagd voor aantekening kraaraverpleging Burgerlijke stand van Schiedam Dooi Onbedreigd Leeslust in Schiedam toegenomen Vlaardingen Ledenvergadering V.Z.C. Door dakruit gezakt Blomenverpleger Advertentie 5995.- Jaarvergadering C.B.T.B. Maassluis Bebouwing Sluispolder Raadsvergadering Verhoging Watertarieven Jaarverslag V.B.L.O. MaasJand Presentiegelden Pastoor van Riswick spreekt voor Jonge Kerkers Hoek van Holland Wijkgebouw spoedig in gebruik Belangrijke toename van aantal donores Prof. Westendorp tachtig jaar Dui vententoonstelling Fotowedstrijd bedrijven Drie miljoen km afgelegd Veel meer scheuringen gegeven Voetganger! je ernstig gewond Overgangstoeslag voor Haagse ondersteunden Met hand in snijmachine Voortvluchtige loswerkman aangehouden Beëdiging van adspirant- agenten Ambtsjubileum van ds. G. van Hoegee Inbraken in Den Haag Meisje gered T. Doesburg 40 jaar bij Gemeentewerken Vervolg beursoverzicht SCHIEDAM Maandagochtend werd, voor de zevende maal in successie, de arbeid een uur onderbroken voor de traditionele Nieuwjaarsbijeenkomst in de fabriekskaniine van glasindustrie Pieter man aan de Nieuwpoortweg. De heer 3. Pieterman memoreerde in een korte inleiding dat 1959 een voor spoedig jaar was. Er is een nieuwe fabriekskern gekozen die om de drie maanden bijeen komt. Eind 1959 is bij het College van Rijks- bemiddelaars het ontwerp voor een nieuwe loonregeling ingediend die, na goedkeuring, met terugwerkende kracht zal ingaan per 1 november 1959. De bedrijfsruimte werd, in de vorm van een nieuwe loods, met 1.000 m2 uit gebreid. Diverse nieuwe machines zijn in gebruik genomen en andere werden besteld. In een deel van de fabriek komt een. vrijdragende vloer. Op het open ter rein wordt binnenkort een tweede nieuwe loods gebouwd. Voorbereidingen tot verdere mechani satie zijn getroffen om de productiviteit per man te doen toenemen. Want bracht 1959 over het geheel gezien een flinke omzetstijging, de concurrentie wordt scherper en de wereldmarktprijzen dalen; maatregelen voor de verdere toekomst moeten dus nü worden getroffen. De heer P. Scheer constateerde ook in de groepen instrumenten/thermo- SCHIEDAM. Tijdens de Kerstboom verbranding is gebleken dat er door de Schiedamse jeugd ongeveer 2500 bomen ingeleverd waren. Bij inlevering van iedere boom is er door de S.G. een lot uitgereikt, waarmee men enige prijzen kon winnen. De prijzen kunnen woensdagmorgen afgehaald worden aan het WV bui eau aan de Plantage. De nummers waarop een prijs gevallen is, zijn: 84, 213 482, 619, 727, 371, 1016, 1258, 1339, 1581, 1695, 1806, 1974, 2117, 2363, 2412. SCHIEDAM Maandagmorgen om 9 uur moest een trekker met oplegger in de G. Verboonstraat te Schiedam, ter hoogte van de Kandelaar plotseling rem men voor een auto, die zich in de file wilde wringen. Door de schok viel een melkbus om in de wagen, die bestuurd werd. door A. v. d. 13. uit Rotterdam. Ook braken enige flessen, zodat twintig hter melk over het wegdek vloeide. meters en in de produktie van het bedrijf Zoetermeer, omzetstijging. Dit geldt ook voor de export. Hoewel het laatste zeer welkom is, wordt er toch naar gestreefd een minstens evenredige omzet vergro ting op de binnenlandse markt tot stand te brengen; een doei dat in 1959 kon worden verwezenlijkt. De nog steeds voortgaande uitbreiding der onderneming wordt vergezeld van de daarmee nu eenmaal gepaard gaande technische en organisatorische moeilijk heden. De directie is daar blij mee, om dat ze het gevolg zqn van groei. Daar de cantine geen ruimte biedt voor het gehele personeel met naaste fa milie, woonden de echtgenoten van beide directeuren deze bijeenkomst bij, als symbool van het feit dat van „een goed gezin" mag worden gesproken. SCHIEDAM De bouw van het nieuwe café aan de Admiraal de Ruyier- straat (Sterrenbos) te Schiedam nadert zijn voltooiing. Het café komt in de plaats van het bekende café „Paviljoen" aan de West FrankeJandsedijk. waarvan de heer Van Houwelingen exploitant is, De Hcinekens bierbrouwerij iaat ibans dit nieuwe café bouwen, waarvan de bouw wordt uitgevoerd door de firma v/h Knijpers N.V. Het is prachtig gelegen met rondom een groenstrook en tegen over het tennisbanencomplex. Het gebouw heeft een begane grond met plat dak en heeft een afmeting van 20 bij 30 meter, hierbij is het terras in begrepen. Er zal plaats zijn voor ongeveer 60 a 70 personen, terwijl op het terras ook plaatsen zijn. Het café zal centraal wor den verwarmd, terwijl in de kelder een koelinstallatie is die tot 5 graden koelt, zodat 's zomers de dranken koel geser veerd kunnen worden. Aan de achterkant is de keuken met een afmeting van 2 bij 3 meter. De geluidsinstallatie is ook reeds aangebracht. Men hoopt dit café ongeveer medio maart te kunnen openen. SCHIEDAM Gistermiddag omstreeks 17.50 uur gleed de 74-jarige P. de R. uit Schiedam in de Donker Curtiusstraat uit over een bananenschil Hij viel voor tover op het trottoir en kreeg een ver wonding aan het hoofd. Door de G.G. en G.D. werd het slachtoffer verbonden -op de politiepost aan de Buitenhavenweg ,-en daarna naar zijn woning gebracht. SCHIEDAM Het rijwiel van A. J- J. D. uit Schiedam is gestolen uit een fietsenrek in de Warande. De fiets van de leerling-instrumentmaker A S. is ge stolen, toen hij op de Nieuwpoortweg stond geparkeerd. Beide voertuigen waren niet afgesloten. SCHIEDAM Maandagmiddag om twee uur gaf de bromfietser A- V., ma chinist N.S. uit Rotterdam, op het kruis punt Singel—Kamerling Onneslaan te 'Schiedam geen voorrang aan een per sonenauto. Met een vleeswond aan de rechtervoet werd S. naar de dr. Nolet- stichting gebracht. Na behandeling is het slachtoffer door de G.G. en G.D. nas- huis vervoerd. SCHIEDAM. Het heiwerk voor de bouw van de nieuwe Gereformeerde Zui derkerk aan de West-Frankelandsedijk hoek Havenstraat te Schiedam is maan dag gereed gekomen. In plaats van 36 betonnen palen zijn thans 40 palen ge slagen. Deze vier palen moesten op advies van de directie van Gemeentewerken geslagen worden, namelijk op elke hoek één meer. Maandagmiddag werd de heistelling gestreken. Het ligt in de bedoeling, dat heden de mobiele kraan komt. Deze zal dan de gleuven uitgraven. Intussen is men reeds begonnen met het buigen en vlechten van het betonijzer. In de gehele bouw zal ongeveer 30.000 kg betonijzer worden verwerkt. SCHIEDAM. Namens burgemeester en wethouders van Schiedam zal op dinsdag 19 januari *s middags om twee uur aan de Korte haven 27 in het open baar worden aanbesteed het maken van een kademuur langs de Noordzijde van de Schie en de Westzijde van de Noord- vestgracht, met bijkomende werken. SCHIEDAM. Xn het Gemeente-Zie kenhuis te Schiedam slaagden voor het op 29 december ,1959 gehouden examen voor de aantekening kraamverpleging de zusters: A. A. Gumbs en J. L. Jordaan. SCHIEDAM, Geboren: Johanna H, d v J W H van Tiejraden en E Bikker; Anto- nius J, z v A M Schuurmans en A A M Wijzenbroek; Margaretha A M, d v A G Hogeling en C J van der Voort,- Ane, z v T Kroone en J H de Man; Cornells, z v W van Tilborg en A M Maan; Albert, z v A Schaper en M van Hoogdalem; Pauius, F. z v F H Hertog en A Hoekstra; Erika E T, d v C C J HJJemons en G I Henny; Petrus H, z v D van BleljswH. en J C van Rijn; Alexandra L M, d v F van Room en V L Al Wette; Adrians, d v P D Joosse en A G Zondag; Ingrid M, d v L Clausing en C T M Kiapdoor Louise A. d v C W Pot en A J Pols; Hend ikus L. z v P A J van Oosten en H Noordhoek. Overleden; A de Knegt, 79 jr, echtg van J Meijer; N van Weert, 56 jr: M van der Kant, 9 jr; W van der Stelt, 54 jr; S Her stel, 82 Jr, wed van D van Pelt; S de Lan ge, 76 jr, echtg van H J de Man; H w C Hoffman. 70 jr, wed van P C van der Pant; A M C Brökllng. 70 jr, wed van L L M van de Water; P J Kerkhof, 55 jr; W N Straatmans, 83 Jr. VLAARDINGEN. Rudi Liebrechts heeft bij de eerste schaatswedstrijd in Rórcs op de drieduizend meter een fan tastisch goede prestatie geleverd. Bfj een temperatuur van twaalf graden he neden het vriespunt won hij de afstand in 5.04.8, meer dan zestien seconden sneller dan de tweede aankomende (in 5.20,6)De tijd van de Vlaardingse wiel renner-schaatsenrijder krijgt nog meer relief, wanneet1' men bedenkt, dat vorige week Jan Pesman op deze afstand 5.06 voor zich liet afdrukken en Kees Broek man 5.04. Het valt dan ook niet te ver wonderen, dat de Kon. Ned. Schaats Bond is verzocht Rudi Liebrecht in de kernploeg op te nemen. Zou dat inder daad gebeuren, dan zal de in een glan zende vorm verkerende Viaardinger zijn verblijf in Noorwegen verlengd zien. Zijn werkgever heeft zich hiermede reeds sccoord verklaard! In vergelijking met de prestaties van Liebrechts verdwijnen die van Arie Biouwer, het andere jeugdige lid van de Vlaardingsche IJsclub dat in Noor wegen met de Nederlandse B-ploeg tramt, bijna in het niet. Ten onrechte. Zijn tijd van 5.35.4 is nog niet zo slecht al blijft hij daarmee beneden zijn beste prestatie van vorig jaar (5.27). Maar nog altijd staat hij als negende geklasseerd van de 35 deelnemerstellen.de, in Raros toevende Nederlandse trainingsploeg. Zelfs in Röros dooide het op Nieuw jaarsdag. "Voor een van de koudste plaat sen van Europa temperaturen van 40 tot 50 graden in deze tijd van het jaar zijn daar niet zeldzaam is dat wel heel bijzonder. Na een gezellige viering van de jaarwisseling was men het in het hoge Noorwegen nog niet eens, wat nu te gaan doen in de laatste week van het verblijf in Noorwegen. Als het nu 300 km. ten Noord-en van Hamar niet meer wil vriezen, waar moeten de schaatsers dan gaan om te trainent Om de verrichtingen van de VlaarcLngse rijders chronologisch te volgen, moeten we eerst nog berichten dat op de eerste traïningswedstrijd op de 500 en 1500 me ter een tweede volgde. Op 29 december 1959 werd deze gehouden. Rudi Lie brechts eindigde op de 500 meter als tweede in 47 sec., overigens dezelfde tijd, die hij m de eerste wedstrijd voor zich liet afdrukken. Be 1500 meter won hij opnieuw, waarbij hij zelfs 1/10 secon de van zijn voorgaande tijd kon oppeu zelen (ditmaal 2.27.2). Arie Brouwer bleef beneden zijn voor gaande prestaties. Op de 500 m. werd hij zesde in 48.2 sec., dezelfde tijd -die hij noteerde in de eerste wedstrijd. In de wedstrijd op de 1500 ra. zakte hij even wel terug tot de tiende piaats in 2.40.0, dat was twee seconden langzamer dan in de* eerste onderlinge wedstrijd (waar over»1 we dezer dagen schreven). Ook voor de leden van de B-ploeg kwam de wedstrijd op de 3000 meter vrij onverwacht. De omstandigheden op Oudejaarsdag waren niet bijzonder gun stig. Integendeel, zelfs. De temperatuur daalde die dag tot twaalf graden bene den het vriespunt, hetgeen stroef ijs ver oorzaakte. Desondanks presteerde Lie brechts het om de afstand te rijden in 5 minuten 4 4/5 seconden, een prestatie die iedereen tot grote bewondering dwong en de basis kan zijn (mede in aanmerking genomen gijn algemene in druk) voor opneming m de Nederlandse kernploeg. Budi Liebrechts bewees door zijn genoemde tijd te maken, dat de Viaarduigse IJsclub een talent in zijn midden heeft, da-t mogelijk internatio naal nog eens genoemd zal worden. Het k-on haast niet anders, of deze fantastische verrichting van Liebrechts stelde Brouwers prestatie m de scha duw. In 5.35.4 eindigde hij als dertiende, voor hemzelf een teleurstelling, omdat hij vorig seizoen 5.27.— noteerde. Het duidt erop evenals enkele andere fac- loren, dat Brouwer zijn vorm van vorig seizoen nog niet te pakken iheeft. Zelf is hij overigens, gelukkig, nor vol goede hoop, nog binnen de 5.25 te kunnen ko- Momenteel staat Liebrechts m het al- gemeen klassement van de Nederlandse B-ploeg vrijwel onbedreigd é«n en Brou wer negende; het streven Brouwer as er sneciaal op gericht in elk geval op een prijsgevende rangschikking bij de eerste acht beslag te leggen. Door het onverwachte vertrek van Hamar naar Röros liepen de in de Ne derlandse B-ploeg ingedeelde schaatsen rijders ook de geprojecteerde Kerst- en Nieuwjaarsevenementen mis. Niettemin is dat niet een volkomen teleurstelling geworden, want evenals van de Kerst- SCHIEDAM. De resultaten van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek te Schiedam over de maand december 1959 waren als volgt: Bij de centrale bibliotheek aan de Lange Haven werden in totaal 9286 boeken uitgeleend tegen vorig jaar 8540 boeken. Op de jeugdafdeling werden 3194 boeken uitgeleend en in december 1958 2747 boeken. In totaal werden 24.563 boeken uitgeleend en vorig jaar 22.928 boeken. Het aantal houders van lees- kaarten bedroeg in december 1959: 5563 en in deceaniber 1958: 5532 boeken. Het totale bezit omvatte in december 1959: 59.667 boeken en in december 1958: 58.095 boeken. viering had men van de jaarswisseling in Röros iets bijzonders gemaakt. Daarbij werd ontzettend veel medewerking on dervonden van de spontane, sportieve, meelevende Noorse bevolking, die het de „■vreemdelingen" zo goed mogelijk naar de zin trachtte te maken. VLAARDINGEN. Vrijdag houdt V.Z C. in 't Reedershuis aan de West- havenkade haar ledenvergadering. Bij de bestuursverkiezing stelt de aftredende voorzittel', de heer J. L. Verwey zich her kiesbaar, doch het aftredende bestuurs lid. de heer J. Ploeg niet. In principe stellen de heren L. Korpeishoek en A. J. Zwaanswijk zich evenmin herkiesbaar. VLAARDINGEN Een vijftigjarig dienstverband bü de gemeente is een zeldzaamheid. Het was dan ook geen wonder, dat er voor de herdenking van hei feit, dat het 3 januari vijftig jaar ge leden was, dat de heer Bastiaan Maat ais leerling bü de plantsoenendienst in dienst trad en thans nog steeds daar werkzaam is binnenkort zal hij wor den gepensioneerd; hij is nog steeds geen vijfenzestig jaar grote belangstelling bestond. Als eerste spreker trad burge meester mr. J. Heusdens naar voren, die de jubilaris kon meedelen, dat hij was onderscheiden met de eremedaille, ver honden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver. Burgemeester Heusdens liet deze mede deling voorafgaan aan een van veel waardering getuigende kenschets van de grote verdiensten van de heer Maat voor de gemeente. Hij was steeds een bijzon der plichtsgetrouw ambtenaar, waarvan hij een voorbeeld gaf uit eigen waar neming. Naast zijn verdiensten uit hoofde van ziin beroep, herinnerde burgemeester Heusdens aan het feit, dat de heer Maat gedurende twintig jaar de Gereformeer de kerk als diaken had gediend en ook geruime tijd penningmeester is geweest van de oranjevereniging „Flevo" (Maas straat en omgeving). Wethouder M. H. L. Weststrate stipte in zijn toespraak o.a. aan, dat het karak ter van de werkzaamheden van de heer Maat in die vijftigjarige achter hem lig gende periode wel enige wijzigingen had ondergaan. Met de groei van de stad en de machanisering van de dienst was de heer Maat meegegroeid. Ir, W. E. A. van Oosterom, directeur van gemeentewerken, bood na een van grote waardering getuigende toespraak namens de dienst de draagmedaiUe aan. De toespraak van de heer D. J. v. d. Weyden, chef van de plantsoenendienst, stelde de uitzonderlijke kwaliteiten van „bloemen-verpleger" Maat wel in een zeer gunstig daglicht. Naar schatting zal hij wel een miljoen planten, hebben ge kweekt. En nooit is er één bevroren De heer A. Ticheler bood namens het dienst een kostbaar geschenk aan. Na mens de personeelsvereniging overhan digde de heer P. Coenradi enkele cadeaus. De heer P. Boogaard sprak een gevoel vol persoonlijk woord. Na alle loftuitingen stond de heer Maat voor de moeilijke taak het dankwoord te spreken. Hij sloeg er zich keurig doorheen. VLAARDINGEN. De 65-jarige arbeider M. V. zakte maandagmiddag op het terrein van de E. N. C. K, door een glazen dakruit van een loods. De man kwam vier meter lager m een hoeveelheid super terecht. Met een her senschudding en rugklachten is hij m het Algemeen ziekenhuis opgenomen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Winterswijk W Bloemendaal te Zevenhuizen Z.H.; naar Usquert (toez J. w, Zimmerman, kand. te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Andijk (vac. G. Végh); E. Verburg te Winschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Lethbndge, Alberta, Canada: C. Hegeman te Genemuiden. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Veip, Geld.: H. Leep te Rotterdam-Centrum. C. Prijzen vanaf Ondertussen trachtten onze Vlaardingse schaatsenrijders het, bij wijze van amuse ment, skiën ook te beoefenen, -maar ze ondervonden dat dit niet zo gemakkelijk is als het somtijds lijkt. De verstandhouding tussen onze plaats genoten Rudi Liebrechts en Arie Brou wer blijkt opperbest te zijn. De training is kwalitatief niet zo goed als vorig sei zoen, meent Arie Brouwer (die hierover kan oordelen: hij was er vorig seizoen ook), hetgeen hij toeschrijft aan het ont breken van „Ome" Piet Zwanenburg. En mogelijk ook wel aan de te grote groep. MAASLAND. De afdeling Maasland van de Chr. Boeren en Tuinderabcnd, houdt a.s. donderdagavond 7 januari om half acht haar jaarvergadering in de Magneet De agenda vermeldt o.m.: be stuursverkiezing en bespreking excursie, die hél bestuur wil organiseren, vervol gens wordt mededeling gedaan over uit betaling vergoeding aardolieboringen. Na de pauze zal door de heer S. Baar, alge- imeea secretaris Holland-Brabant, spre ken over: „Plaats en betékenis van de C.B.T.B. in de hedendaagse samenleving. MAASSLUIS In het uitbreidings plan In onderdelen voor de Slalspolder- oost Is een aantal terreinen bestemd voor bijzondere en openbare bebou wing, Aan de hand van een overgeleg de situatie-tekening stellen burgemees ter en wethouders de raad voor aan vijf terreinen een bestemming te ge ven: a. het terrein op de hoek van de Laan 19401945 en de Mesdaglaan voor de bouw van een lagere techni sche school, uitgaande van de Stichting voor Christelijk Nijverheidsonderwijs; b. het terrein tussen de in de zuid westelijke hoek van de polder te bou wen woningblokken volgens tiet systeem „Panagro-Larsen en Nielsen" voor de bouw van een tweede openbare school; c. het terrein, gelegen tussen de Blommerlaan en de Pieter de Hoogh- straat voor een lagere school, uitgaan de van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs; d. het "terrein, gelegen aan. het einde van de Mesdaglaan nabij de Rem- brandtlaan voor een kerkgebouw ten behoeve van de Hervormde Gemeente en e. het terrein op de hoek van de Ver meerlaan en de Sportlaan v-oor een la gere school, uitgaande van de Vereni ging voor Christelijk Hervormd School onderwijs. Voor de beide resterende terreinen, resp. gelegen aan de Boonervliet en op de hoek van de Vermeerlaan en de Van Scboorlstraat is nog geen bestemming bekend. Tenslotte delen burgemeester en wet houders mede, dat op het terrein, ge legen tussen de Prins Bemhardscfiool en de Openbare Kleuterschool een gymnastieklokaal kan worden gesticht. MAASSLUIS De eerste raadsver gadering in het nieuwe jaar wordt vrij dagavond half acht gehouden en naast de nieuwjaarsrede van de voorzitter, burgemeester Van Dijck vermeldt de agenda o.m.: voorstel tot het vaststellen van een regeling voor het verlenen van een ge meentelijke bijdrage in de kosten van studie; idem tot verhoging van de ta rieven voor de levering van water; idem tot verdaging van de beslissing nopens het uitbreidingsplan in hoofd zaak Noordwest" en idem tot het aan gaan van vaste geldleningen; kasgeld leningen en het opnemen van gelden in rekenmgcourant in het jaar i960. MAASSLUIS. De rekening van het waterbedrijf gaf over de jaren 1958 en 1959 een aanzienlijk nadelig saldo te zieri. In 1958 bedroeg het tekort ruim 20.000 en over 1959 zal het tekort nog aanzienlijk hoger liggen. Burgemeester en we.tiouders menen, dat een juiste be drijfsvoering niet toelaat op deze wijze voort te gaan. De openbare bedrijven zullen, zo enigszins mogelijk, tenminste een slui tende begroting moeten hebben. Het col lege stelt de raad voor de vastrecht tarieven, alsmede de kleinverbruikers tarieven te verhogen. Het vastrechtta rief zal, afhankelijk van de oppervlak te van de woningen, met 20 tot 40 cent per maand worden verhoogd. Het ver bruik boven de toegestane hoeveelheid van 30 tot 35 cent per m3 en het bij zonder verbruik van 35 tot 40 cent per m3. Met deze tariefsverhoging wordt een meeropbrengst van, 22.000 becij ferd. VLAARDINGEN. De Vlaardingse Bond voor Lichamelijke oefening heeft in 1959 wederom aandacht geschonken aan vele sportzaken. Het kleedgelegen- heid-probleem op de terreinen in het Zuidbuurtcomplex is thans vrijwel op gelost Eind januari zal het nieuwe ge bouwtje, waarvan door H.V.OT.R.S. en Vlaardingen gebruik zal worden ge maakt. worden geopend. Medio juni heeft de V.B.L.O, een en- auête onder de aangesloten verenigingen gehouden betreffende het samenstellen van een aanwijzing voor de bouw en inrichting van een sporthal. Door de bond is, mede naar aanleiding van de ontvangen antwoorden, geadviseerd een gebouw van 45 r 24 meter (de BPM sporthal is 18 x m) te stichten, ge schikt voor volleybal, tennis, basketball, zaalhandbal, micro-korfbal en badminton. In bet afgelopen jaar traden de vereni gingen ,-Agredio", „Set Up" en de Vlaar dingse IJsclub als lid van de VBLQ toe. Als secretaris van de bond werd de heer A C. van Cortenberghe benoemd die in de plaats kwam van de heer S. P. Wigman. De VBLO bereikt thans een nieuwe reglementswijziging voor, waardoor het mogelijk wordt, uitbreiding te geven aan de werkzaamheden van de bond. In verband met het vervullen van de militaire dienstplicht door de heer Cor- thenberge, wordt het secretariaat van de VBLO tijdelijk waargenomen door de heer -M. Goumare, Hogelaan 1. MAASLAND. Verschillende raads leden hebben opnieuw aan de orde ge steld een vraag die reeds eerder ter sprake geweest is, n.l. of het geen aan beveling verdient, ook voor het bijwo nen van commissievergaderingen aan de raadsleden presentiegeld toe te ken nen. Indien mogelijk zou men het be drag van het presentiegeld gesteld wil len zien op hetzelfde bedrag dat voor raadsvergaderingen geldt, dus 8. De commissievergaderingen vergen dik wijls zeer veel tijd. B. en W. zijn be reid, een verzoek aan Gedeputeerde Staten te richten ingevolge het bepaal de in art. 64 der gemeentewet om ook voor het bijwonen door raadsleden van commissievergaderingen een presentie geld vast te stellen. Het bedrag ware te bepalen op j 5 per vergadering In nagenoeg alle gemeenten, waar zulk een presentiegeld wordt gegeven, is het bedrag lager dan voor normale raads vergaderingen. MAASLAND. As. donderdagavond 7 januari des avonds 8 uur houden de Jonge Kerkers der Hervormde gemeente hun eerste bijeenkomst in het Trefpunt. De Maaslandse pastoor J. J. H. van Ris- wiek zal spreken over de mis, Met een tweetal filmstroken zal hij alle handelin gen in de mis toelichten. VLAARDINGEN. Op een bijeen komst van bet voltallige personeel van N.V. Damco met de directie werd door mevrouw M. v. d. Langkruis een moza ïek (in de hal van het bedrijfspand aan de Industrieweg) onthuld, hetwelk het cadeau van het gezamenlijke personeel betekende ter gelegenheid van het vijf entwintigjarig bestaan van Damco. De heer J. Snoek, verkoopleider, de eerste spreker op de feestelijke viering van het zilveren jubileum van Damco N.V. met het personeel, herinnerde er aan, dat geen van de beide oprichters nog m leven is. Hij memoreerde tevens, dat in de begmperiode er meer downs dan ups waren en de grote bloei van het bedrijf eerst is begonnen na de vestiging in Vlaardingen. Het daar in 1952 ge opende bedrijf heeft ondertussen reeds een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, die, naar we gisteren vernamen, prak tisch met ingang van vandaag zal wor den geëffectueerd in de vorm van een aanzienlijk verbeterde fabricagemethode. De heer Snoek herinnerde eraan. dat. nadat de heren Jac. Polak en J. Hoog stad in 1941 zich met de algemene lei ding hadden belast en de moeilijke oor logsjaren achter de rug waren, een periode van bloei volgde en het bedrijf thans nog steeds gunstige perpectieven biedt. De heer P. Hanningh. technisch onder directeur, heeft vervolgens een uiteen zetting gegeven van de betekenis van de op een wand in de hal aangebrachte figuren, die bedoelen de activiteiten van het bedrijf weer te geven, zowel in de fabricage- als in de commerciële sector. Mevrouw M. v. d. Langkruis, het oud ste lid (m dienstjaren) van het kantoor personeel, heeft op verzoek van de heer Hamrmngh het mozaïek onthuld. In een uitvoerig dankwoord heeft de heer Jae. Polak namens de directie voor de geste van het personeel haar waar dering onder woorden gebracht. Daarnaast was er een feestelijk samen zijn van directie en personeel. Vanmid dag recipieerde de directie van N.V. Damco in het Delta-hotel te Vlaardingen. HOEK VAN HOLLAND. De ver wachting was dat het nieuwe wijk gebouw van het Groene Kruis te Hoek- van Holland in het late voorjaar gereed zou komen en dan in gebruik zou wor den gesteld. De bouw van dit pand aan de Cordesstraat is echter zeer snel ge gaan en tot op heden geven de werk zaamheden aanleiding dat het gebouw reeds in de loop van de volgende maand in gebruik kan worden genomen. De ingebruikneming van dit gebouw zal zoals ons werd medegdeeeld op feestelijke wijze geschieden. Dit niet alleen omdat een zeer urgent plan nu is gerealiseerd, maar omdat de Groene Kruisvereniging met nagenoeg de gehele Hoekse bevolking tot lid het 50-jarig bestaan zal mogen herden ken. Over de wijze waarop dit dubbele feest in de Hoek zal worden gevierd bewaart men nog het stilzwijgen. Het Rode Krnisziekenhuis te Den Haag had hi het jaar 1959 61.680 ver- p'ecgdagen, tegen 61.847 in 1958. Ook het aantal opgenomen patiënten was iets la ger, nl. 3.170 tegen 3.284 in 1958. Ont slagen werden 3.052 patiënten, terwijl 119 patiënten zijn overleden. Deze gemiddeld aantal patiënten per dag was 169 (169,4), terwijl de ver- pleegduur 19,4 dag per patiënt was, De bloedtransfusiedienst van de af deling Den Haag van het Nederlandse Rode Kruis, die vanuit het Rode Kruis- ziekenhuis werkt, had in 1959 12.255 (11,956) transfusies. Er waren 13.670 (13.375) keuringen. Het aantal donors steeg aanzienlijk en -vel met ongeveer duizend van 7.365 tot 8.392. De trombose- dienst meldde voor 1959 76.800 behan delingen tegen 46.300 in 1958. De behan deling vond 57.125 maal bü de patiënt thuis (in 1958 35.600 maal). Prof. ir. F. Westendorp te Delft, oud hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool aldaar, is van daag tachtig jaar geworden. Hij studeerde aan de toenmalige poly technische school te Delft, waar hij m 1901 het diploma van werktuigkundig ingenieur verwierf. Daarna was hij in dienst van de Nederlandse Spoorwegen, totdat hij in 1916 tot hoogleraar te Delft werd bneoemd. Tot 1950, toen hij de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, ver vulde hij dit ambt. Tot de voornaamste publicaties van prof. "Westendorp behoren zijn handboek voor werktuigkunde en inleiding tot de werktuigbouwkunde. HOEK VAN HOLLAND. De plaatse lijke Postduivenvereniging „De Zwaluw" te Hoek van Holland heeft veel werk verzet bij de voorbereiding van de duiven tentoonstelling. Deze expositie vindt plaats op de avonden van vrijdag en zaterdag in de zaal van het verenigingsgebouw „Har monie". Vrijdagavond zal op officiële wijze te 7.30 uur de tentoonstelling ge opend worden. DELFT. De tentoonstelling „Bedrij ven-fotowedstrijd 1959" in het stedelijk museum „Het Prinsenhof' zal vrijdag 8 januari worden geopend door de bur gemeester, de heer D. de Loor. Na de opening zal de heer C. M. Hage, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft on omstreken, de prijswinnaars bekend maken. Dc Haagse politievoertuigen hebben in het afgelopen jaar vcor de surveil lanre 3.000.000 kilometer afgelegd. Dit is gemiddeld 8.500 km per dag. De ge üniformeerde politie nam tweederde deel voor haar rekening. De geüniformeerde politie in Den Haag heeft in het afgeloen jaar veel meer bekeuringen gegeven voor allerlei overtredingen. Er werden 54.000 proces sen-verbaal opgemaakt, tegen 38.000 in 1958. Er was dus een stijging van 16.000. Via de alarmcentrale werd in 49.000 gevallen om assistentie gevraagd. Op de hoek van de Regentesselaan en de Kepplerstraat te Den Haag stak maandag de tienjarige J. L. van Fuit uit de Kepipiedstraat hardlopende, zond der naar links of rechts te kijken, over. Hij botste tegen een auto en kreeg een ernstige hoofdwond. De jongen moest opgenomen worden in de Ursulakliniek te Wassenaar. ge- (Van één onzer verslaggevers) Aan de ondersteunden van de meentelijke dienst voor sociale belangen te Den Haag zal over het tijdvak van I januari tot 1 april van dit jaar een over gangstoeslag worden toegekend. Deze toeslag wordt voor elk geval individucel rekening houdende met de gezinsomstan digheden, vastgesteld. Het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale belangen m Den Haag besloot tot het toekennen van de toeslag in verband met de per 1 januari van dit jaar verhoogde melkprijs en de verhoging der pramie voor de zieken fondsverzekering. Met de winterprijzen van bepaalde levensmiddelen zal tevens rekening worden gehouden. De over gangstoeslag zal voor drie maanden in eens, aan het einde van januari, begin februari, worden uitgekeerd. In een autor-atiek aan de Stationsweg te Den Haag kwam maandagmiddag een zevenjarig meisje, dochter van de be drijfsleider, met haar hand in een wer kende aardappelsnijmachine. Met ernstig letsel moest zij in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen worden. Het meisje was op een kist geklauterd en vermoedelijk heeft zij een aardappel in de machine willen gooien. Maandag heeft de Haags politie aan gehouden de 43-jarige mswerkman A. A. P., die sinds 5 oktober van het vorig jaar voortvluchtig was. Hij wordt verdacht van het plegen van zware mishandeling. Dit pleegde h|j in een café aan de Frin- segradht, waar hij de 40-jarige A. B. D. uit de Rochussenstraat met een gebroken bierglas in het gezicht sloeg. In de aula van het hoofdbureau van politie te Den Haag worden morgen, woensdag 6 januari, een aantal adspirant- agenten van politie beëdigd. De plechtig heid, welke om half twaalf aanvangt wordt verricht door de hoofdcommissaris van politie, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. DELFT. Ds. G. van Hoegee, Ned. Herv. predikant alhier, zal op woensdag 13 januari zijn zilveren ambtsjubileum gedenken Het ligt in het voornemen van de wijkkerkeraad op een latere datum van deze maand aan'dit feit aan dacht te schenken. De wijze waarop staat nog niet geheel vast. Gedurende het afgelopen weekeinde is ingebroken in een fabriek aan de Jupiter- kade te Den Haag. Met behulp van een ladder kon op "i der bovenverdiepingen het complex -etreden worden. Op het kantoor werd alle doorzocht. Men vond een autosleutel en het bleek mogelijk, 'hiermede de brandkast te openen Een bedrag van honderd gulden verdween uit de brandkast, Verder is ingebroken in een perceel aan het Prins Hendrikplein, waar eerst een hek van vier meter hoog overklom men werd. Sigaretten, sigaren en gramo- foonplaten vormden de buit. In het water lang de Zuidwal te Den Haag kwarrr maandagmiddag spelender wijs de 13-jarige J. Niekoop uit de Obrechtstraat terecht. Zij werd gered door de 30-jarige R. A. T. Reobus uit de Pauius Potterstraat, Het kind werd ter observatie naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. 10 J«r Simca-ervariog maakt de Simca service van Joh. dc Heer tot een begrip! 10 Jaar Simca-dtaftr Oostxccdijk 330 Rotterdam Telefoon 11.06.48 Dinsdagmorgen heeft Den Haag In de als chapelle ardente ingerichte hal van de koninklijke schouwburg afscheid genomen van Cees Laseur, die in de nacht van 1 op 2 januari zo plotseling overleed. Een schat van kransen lag naast de baar, waar de acteurs Bas ten Batenburg en Jules Croiset de do denwacht hadden betrokken. Velen wa ren in de hal bijeengekomen om de overledene een laatste groet te brengen. Zo werden onder meer opgemerkt de commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, mr. H. J. Reimnk en dr. J. Hulsker na mens het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De kabi netschef van de burgemeester jhr. mr. W. C. Six, de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Den Haag, de heer J. van Zwijndregt, mr. J. den Daas van het Holland-Festival. Edu- ard Verkade, Haa Bentz van den Berg, Johan de Meester, alle leden der Haag- sehe Cotr.edie en de directeur van de Koninklijke Schouwburg, de heer G. J, van Leersum. Wethouder Van Zwijndregt herinner de aan het Psalmwoord, dat het leven van de mens kortstondig is gelijk het gras. Vooral de toneelkunstenaar be seft dit, omdat hü m zijn loopbaan zo veie levens uitbeeldt. Cees Laseur heeft ons met de vele levens, die hij ten to nele bracht, doen meeleven. Hij heeft ons weten te onttrekken aan de dage lijkse sleur en ons doen lachen en schreien, doen liefhebben en haten. Dat de Haagsche Comedie groot is ge worden, is voor een groot deel aan zijn beleid te danken- Behalve voor Den Haag was hij groot voor alle plaatsen, waar de Haagsche Comedie speelde. Daarna was het woord aan Paul Steen bergen, de andere directeur der Haag sche Comedie. Deze bracht Laseur dank uit naam van alle actrices en acteurs van dit gezelschap voor hetgeen hij voor hen allen betekend had. Daarna werd de kist uitgedragen en begaf dc stoet zich naar de begraaf plaats Rhijnhof bij de Haagsche schouw, waar het stoffelijk overschot werd bij gezet. Ook op de begraafplaats „Rhijnhof waren vele honderden samengestroomd. In de aula konden velen geen plaats vinden. De heer W. Nijhoff zeide dat men in deze kring Laseur niet alieen heeft leren kennen en waarderen als acteur en re gisseur, doch bovenal als directeur. In deze kwaliteit had hij zeer grote gaven. Hü was een bindend en stimulerend ele ment. De regisseur Johan de Meester noemde Cees Laseur de „golden boy" van het Nederlandse toneel. Een man die een groot acteertalent paarde aan een bijna onhollandse charme. Hij was een geluk kig mens, dif velen gelukkig heeft ge maakt. De laatste spreker was de acteur Albert van Dalsum, die zeide, dat zijn stijl in ons land een begrip is geworden. Hij werkte steeds op het veld van de comedie- humaine en hij was een begenadigd acteur. Onder het spelen van Beethovens Adagio uit de Sonate Pathetique werd de kist met het stoffelijk overschot uit gedragen en in een nieuw-gedolven familiegraf bijgezet. Voor de heer T. Doesburg was het maandag 4 januari een glorieuze dag. Na als gewoon schilder veertig jaar ge leden bij de Gemeentewerken te Den Haag z|jn loopbaan te zijn begonnen, stond hij nu als technisch hoofdopzichter tevens afdelingschef, temidden van zijn familie in café-restaurant „Meerwijk" aan het Heeswijkplein, om de vele han den te drukken van hen, die hem kwa men complimenteren. De directeur van Gemeentewerken de heer J. G. W. Bolomey, roemde de kwaliteiten van de jubilaris en speldde hem de orde van Oranje-Nassau in goud op de borst. Vervolgens sprak de heer R. van der Ven, voorzitter van de v.v, „Laakkwar tier", waarvan de heer Doesburg de volijverige secretaris is, en tenslotte de heer C. de Koning namens de schilders gezellen van Gemeentewerken. Fraaie cadeaux verhoogden de sfeer, terwijl meer dan 200 felicitaties binnenkwamen. In de Scheepvaarthoek zijn de ge maakte koersen ook wat opgelopen mei het gevolg dat Scheepvaart Unie tijde lijk op 184 is geweest maar de markt verliet op 183 1%). HAL. bleef even wel in verdrukking, want het fonds ver liet de markt op 183 3&). De lokale markt heeft in het algemeen de koerswinsten van gisteren geconso- voorgrond trad Scholtens Aardappelmeel lideerd of nog iets uitgebreid. Op de met een stijging van 15 punten waar door de koers kwam op 570. De Schelde was 12 punten hoger op 262 en Ver. Machine steeg 7 punten tot 225. Vast waren voorts Nijma o p 13941 (-1- Hoeks Machine 485 (+5), Inter nationale Viscose 340 (-1-5), Smits Transformatoren 285ji 5%), Rcmmen- holler 536 6), Van Berkelpatent 315% (t2!s), Ver. Touw 300 5), Konin klijke Tapijt 340 5) en Verschuren 212 :+3), Daar tegenover stond een daling van 10 punten voor Hoogovens, die daarmee op 890 kwam. Zwanenberg Organon was 5 punten in reactie op 595, Riva verloot 4 punten cp 336 en Wyers 3% punt op 355%. Van Vlissingen Katoen moest van de gisteren opgegeven biedprijs 15 pun ten prijs geven op een koers van 565, Twentsche Bank is 3 punten gestegen en fcwam daarmee op 270,

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2