Opperrabbijn: „pijnlijk getroffen" Vliegtuig benzine auto s gebruikt voor GEVAARLIJKE HORLOGES WORDEN ONDERZOCHT BROOD ÉÉN CENT DUURDER IGouden rijder" geslagen AFRIKA Achterstand Streng optreden van overheid Vijftig diplomaten maakten hun nieuivjaarsopwachting TRADmONELE ONTVANGST IN AMSTERDAM Hagenaar in Hongkong gegrepen wegens handel in meisjes Macmillan naar r Waarom noodzakelijk Demonstratie ANTI-JOODSE INCIDENTEN DUREN VOORT I m Officier in beroep na vonnis tegen ouders van Hette L. Nieuw middel voor kankerbestrijding? Met ingang van 11 januari Voor t eerst na eeuiven Gemeentesecretaris in arrest gesteld Moskou voelt voor samenwerking mét V.S. in de ruimte Vonnis voor drie wachtmeesters Treinstaking dreigt in LONDEN r~ i KONINKLIJK PAAR RECIPIEERDE GROOTSCHEEPSE FRAUDE OP TEXEL WOËMSUAG 6 JANUARI 1960 I. Directeur: H. DE RUIG "N NEGENTIENDE JAARGANG Na. 4492 Hoofdredacteur: L)r. J A. H. J. S. BRUINS SLOT l te (Van een onzer verslaggevers) Hedenmorgen om kwart voor twaalf arriveerden Hare Majesteit de Koningin en prins Bernhard nit Soestdijk ten Pa- leize te Amsterdam ter gelegen heid van de Nieuwjaarsreceptie voor de leden van het corps diplo matique. VOLGENS goedingelichte zegs lieden in Bonn zal de West- duitse regering waarschijnlijk trachten de golf van anti-semïtis- mc te schuiven op rekening van de Oostduitse communisten, De Westduitse ambassadeurs in het buitenland, aidus de zegs lieden, hebben instructies ontvan gen om de regering van het land waar zij geaccrediteerd zijn, de „afschuw" van de Westduitse re gering voor de anti-semitische wandaden tot uitdrukking te brengen en de rage te bestempe len als „klaarblijkelijk beraamd door het oostelijk blok". Gevaar voor jeugd Verboden o Chroestsjew naar de Paus? Vreemdsoortige pijn Aisehuw Arrestaties Corruptie bewezen Morgen miljoen vol voor lierv. kerkbouw? aotterdam: •«-Gravenhage Witte de Witostraat 23 Telet. 114700 IA Li Postbus lila Postgiro No 424318 KlacbtODdlenst abonnementen 18.301930 nuï Saterdag» 1718 uw Telefoon 115700 Hnrgenspleln I Telefoon 1834S7 (3 iitnen) Postbus 1091 Postgiro No 424867. iOnchtendierurt 18.301930 Telefoon 362369 Dordrecht: Sduiwob 132 Telel 4370. Schiedam: Thomas i Kempfsstraat 8 a Telef. 63431. Abonnementsprijs «i eerrt per week. t 2.63 per maand f fDO oer Kwartaal. Losse nummer» 18 eent. VerschÜQt datrelüu (Geldig tot donderdagavond) ZWAKKE WIND Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, later veranderlijk. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mistban ken. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 8.47 Maan op: 12.39 Onder: 16.45 Onder: 2.20 .1 H iv.'E gaan weer onderhandelen met de Verenigde Staten om landings rechten voor de KLM op de Westkrst van Amerika. In 1957 zijn onderhan delingen daarover op niets uitgelopen Maar sindsdien hebben de Verenigde staten aan verschillende andere bui tenlandse maatschappijen landings rechten verleend, 7.odat met- het op nieuw gaat proberen. Van Nederland se zijde voelt men de uitsluiting van de KLM aan als een discriminatie. Dit probleem van die landingscon cessies evenals allerlei andere ver voersproblemen - men denke aan de beperkingen die Nederlands interna tionaal wegvervoer nu weer van Fran se zijde ondervindt tonen aan hoe zeer wij in onze weste1- wereld ach ter lopen bij de eisen des tijds Die eisen des tijds zijn eendracht samenwerking en integratie, zoveel mogelijk vrij verkeer van personen, goederen en diensten. Zo alleen kan bet Westen sterk staan, moreel sterk en economisch sterk, te genover het Oosten. Zo alleen kan het een aantrekkelijk voorbeeld zijn voor de ontwakende en ontwaakte wereld in Azië en Afrika. In plaats van aan ons zelf te tonen wat een vrije democratische wereld waard is. in plaats van de zedelijke kracht te tonen om uit de ban van een verouderd nationalisme te, geraken, ziet men telkens weer dat nationalisme de kop opsteken en landen en volken met hun regeringen zich daaraan overge ven. In de gegeven voorbeelden treft dit Nederland. Maar het is een algemeen verschijnsel in het Westen. Onze men taliteit, onze Instelling is veel te wei nig gericht op wat de roeping van een vrije wereld is. EEN voorbeeld van gebrek aan vi sie op wat nodig is aan Neder landse zijde is het te geringe rijkssub sidie aan de Europese Bc weging. De Europese Beweging is een orga nisatie die bij het Nederlandse volk de belangstelling poogt te verlevendi gen voor en het inzicht wil verdiepen in de Europese integratie. Als mei» nu overtuigd is dat die Europese integratie noodzakelijk is en als men weet dat dit noodzakelijke niet slaagt als het volk er niet warm en wakker voor wordt, dan is het ons on begrijpelijk dat de regering daarvoor geen hoger subsidie beschikbaar stelt HET gratiebeleid ten aanzien van oorlogsmisdadigers dat de rege ring voorstaat, achten wü wemig ge lukkig. In het voorlopig verslag op de begroting van Justitie van de Eerste Kamer is daar door enige leden ook uitdrukking aan gegeven. Een demonstratie tegen dat gratie beleid is nu gegeven door de onlangs voorwaardelijk vrijgelaten S.D.-man Aaton Berends. Deze man, die eerst levenslang had gekregen en vervolgens op jaren was gesteld, werd nu vrijgelaten op de uit drukkelijke voorwaarde, dat hij zich niet in de provincies Gelderland en Qverijsel mocht bevinden, omdat hij in dit gebied zijn zwaarste misdrijven had gepleegd. En wat doet de man? Zodra hij vrij is, begeeft hij zich naar Deventer. Hij overtreedt dus de gestelde voorwaar de. Mensen die zo met de voorwaarden omspringen, die a?>- de vrijlating zijn verbonden, tonen daarmee dat zij voor die vrijlating met rijp zijn De minister van Justitie moest hem maar weer opsluiten. Anders krijgen alle op voorwaarden vrijgelaten de linquenten ïak aan die voorwaarden. En dat tast het gezag var de over heid aan. Bonn acht Oostduitsers verantwoordelij k (HliilllillliiliilililllllilHIIIDUlllllllllilllllllillllillllllilillHillllllHlllllillllIHlIllillilliliiliilililllllliillilllllülllillllllllilillHil Enige duizenden Amsterdammers hadden van elf uur af de aankomst van de diplomaten gadegeslagen. Eerbewij zen werden gebracht door vier pelotons in zondags tenue van de Artillerie- schooi uit Den Helder. De Marinierskapel der Koninklijke Marine met tamboers en pijpers van het Korps Mariniers, in ceremonieel tenue, onder leiding van de directeur, de kapitein der Mariniers H. C. van Lijuschooten, speelden bij de aankomst van ambassadeurs de eerste twee stro fen van het volkslied van hun land. De gezanten kregen drie roffels en de zaakgelastigden twee roffels als eerbe wijs. Om twaalf uur heeft het koninklijk paar koningin Juliana was bij aan komst gekleed in een bruine bontman tel, waarbij zij een groene hoed droeg, de Prins was gekleed in het groot tenue van Luitenant-Admiraal van de Ko ninklijke Marine de gelukwensen van de diplomaten in ontvangst geno men. Omstreeks half twaalf arriveerde minister Luns ten Paleize. Na aan komst van het koninklijk paar, voor wie het Wilhelmus ten gehore werd gebracht, werd het voorrijden van de auto's der gasten hervat. De Koninklijke Marechaussee had een kleine wacht betrokken in het Pa leis in ceremonieel tenue met sabel. Vijftig diplomaten hebben hun tra ditionele Nieuwjaarsopwachting ge maakt. Het Is bekend dat de twee mannen die op 26 december zijn gearresteerd in verband met de besmeuring van de synagoge van Keulen, veelvuldige be zoeken aan Oost-Duitsland brachten. Inmiddels zijn in Duitsland krachtige maatregelen getroffen om een einde te maken aan de anti-joodse inciden ten. West-Berlijn gaat hierbij vooraan. Vierentwintig uur nadat hij was ge arresteerd wegens het schilderen van hakenkruisen, is de 23-jarige West- berlijnse kantoorbediende Rolf Wollny veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf. In Bonn is een 60 jaar oude verte genwoordiger, die eind 1958 begin 1959 nazistische vlugschriften in Bonn ver spreid had, tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. De openbare aanklager verwees naar de huidige golf van anti-semi tische incidenten en zei dat het op treden van Barke een groot gevaar voor de jeugd inhield. Hij zei dat Bar ke vergiftigd was door nazi-ideeën en een systematische campagne begonnen was tegen de gevestigde rechtsorde in West-Duitsland Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft twee extreem-nationalistische jeugdorganisaties verboden. In Bonn doen geruchten de ronde dat de minis ter van Binnenlandse Zaken, Schro der, de ultra-rechtse Duitse Rijkspar- tü zal verbieden. De leiders van een Westduitse or ganisatie van voormalige verzetsstrij ders tegen het nationaal-socialisme hebben tegenover bondskanselier Ade nauer verklaard aan te nemen, dat er een anti-semitische ondergrondse or- (Van onze radio- en tv-redaeteur) OPPERRABBIJN A. SCHUSTER nit Amsterdam verscheen gis teravond in het N.T.S.-journaal naar aanleiding van de hakenkruisen die in verschillende landen op muren worden geklad. In het journaal wa ren daarvan beelden te zien. „Er zijn onder ons Joden die door deze gebeurtenissen zijn geschokt", verklaarde hij. „Is daar wel reden toe?" De heer Schuster geloofde van niet. „Wij, die gewend zijn ons zijn historisch te verklaren, weten maar al te goed, dat het antisemitisme latent aanwezig is en van tijd tot tijd, zoals ook nu, aan de opper vlakte verschijnt. Hij, die meende dat na de laatste oorlog de anti semitische haatgevoelens uit de harten zouden zijn gerukt, maakte een grote vergissing. Het is dus geen verrassing, ofschoon het ons pijnlijk treft," zei hij. Op de vraag of nozems of ande ren de daders zün wilde hij niet in gaan. Acuut gevaar voor Joden in ons land achtte hij niet aanwezig. „Daarvoor staat bet karakter van het Nederlandse volk borg. Maar wei moet het Nederlandse volk zich niet in slaap laten snssen. Het is een taak van overheid en volk bei de." aidus de opperrabbijn. In Hongkong Is de Hagenaar J. v. S. (43) gearresteerd verdacht van han del in blanke slavinnen. Hij zon meis jes uit verscheidene landen, onder an dere uit Nederland, een carrière als balletdanseres of In het show-leven hebben aangeboden, althans zijn be middeling daartoe hebben verleend. De meisjes zouden echter tegen hun wil naar het Verre Oosten en naar Afrika zijn gevoerd. Van S. is in Hongkong tegen borg stelling van 2000 dollar weer op vrije voeten gesteld. De Nederlandse regering heeft aan de Britse autoriteiten een verzoek om uitlevering gedaan, van S. is gearresteerd op verzoek van de Nederlandse politie-autori- teiten. De Rotterdamse justitie vermoedt «at Van S. te maken heeft gehad met «e affaire waarvoor kort geleden de danseur B, (40), leider van een Haagse balletgroep, is gearresteerd. B, zit op het ogenblik bewaring. nog in het huis van Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" is het thans zo goed als zeker dat de Russische premier Chroes tsjew dit voorjaar een tegenbezoek aan president Gronchi van Italië zal bren gen. „Newsweek" voegt hieraan toe dat het Vaticaan, hiervan op de hoogte ge bracht door de Italiaanse regering, voorbereidingen treft met het oog op de mogelijkheid dat Chroestsjew een audiëntie bij de Paus zal aanvragen. „Newsweek" zegt uit welingelichte bron te hebben vernomen dat de Paus misschien bereid zal zyn de Russische leider te ontvangen, indien Moskou bereid lijkt „concrete concessies" te doen, zoals de opening van meer ker ken in Moskou. (Van een onzer verslaggevers) ENIGE horloges van het Zwitserse merk Rolex GMT Master (prijs: 720 gulden per stuk) zullen door stra lingsdeskundigen van het TNO worden onderzocht. De wijzerplaat van dit hor loge is met het radio-actieve stron- tium-90 bijzonder goed lichtgevend gemaakt. De uitstraling hiervan kan echter voor sommige mensen gevaar opleveren. De Amerikaanse commissie voor atoomonderzoek heeft het dra gen van dit precisie-uurwerk dan ook scherp afgekeurd, omdat de mogelijke gevaren te groot zijn. „Dit horloge lijkt me bepaald niet gezond, ook al kan men het niet zo stellen dat het voor ieder mens gevaar lijk is. Er is echter een kans. dat dit klokje de drager op ernstige wijze schade toebrengt. Het is dan ook niet aan te bevelen dit horloge te dragen. Ik zelf zou het in geen geval doen", zo zei ons prof. dr. A. H. W. Aten, die verbonden is aan het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek in Amsterdam. Daar zijn gisteren een paar Rolex-hor loges met behulp van een röntgenme- ter onderzocht. Volgens internationale voorschriften mogen zij, die by het kernfysisch on derzoek werkzaam zijn, een straling van 1500 milli-Róntgen per week op pols en aovenarm ontvangen. Voor buitenstaan ders is dit aanmerkelijk minder. De juiste, toelaatbare hoeveelheid is nog niet internationaal vastgesteld, maar wordt door Nederlandse kernfy sici op 150 miili-Röntgen geschat. Het horloge levert echter een straling op van 600 milli-Rontgen per week. Dat is dus veel te veel. Of dit gevaar oplevert voor de dra ger, hangt er van af of men het horloge elke dag om heeft en ook nog 's nachts omhoudt. Een Amsterdamse ambtenaar, die twee jaar geleden uit Indonesië repa trieerde, kocht op de zwarte markt in Singapore een Rolex GMT Master. Hij had last van pijn in zijn linkerpols, waarvoor zijn dokter geen verklaring kon geven. Kort geleden schonk zijn vrouw het leven aan een kindje, dat ernstig mismaakt is. Toen de man in de krant las van de gevaren, die zijn horloge kan opleve ren, ging hij er mee naar zijn bedrijfs arts. Deze liet het horloge onmiddellijk onderzoeken door de TNO-st zalings- deskundige dr. Blok in Rijswijk. Het staat echter geenszins vast. dat er enig verband is tussen het dragen van dit radio-actieve horloge, de pijn in de linkerpols en de geboorte van het ongelukkige kindje. Medici wezen ons er op, dat wellicht een nauwkeurig onderzoek dit kan uit wijzen, maar dat men vooral niet te gauw conclusies mag trekken. Verband is mogelijk, maar wordt door sommige dokters sterk betwijfeld. De afdeling voor de geschied- en letterkundige wetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen zal maandag U januari om 13 uur in het Trippenhuis haar gewone vergadering houden. gamsatie in Europa bestaat met cen tra te Malmo en Wenen, die contact zouden, onderhouden met oud-nazilei ders die naar Cairo zyn uitgeweken. Een afvaardiging van Amerikaanse joodse leiders heeft de Duitse ambas sadeur te Washington een memoran dum overhandigd over „de nieuwe opkomst van het nationaal-socialisme in Duitsland, de bezetting van hoge politieke posten door nationaal-socia- listen en de aanwezigheid van Hon gaarse fascisten die voor het nazisme pleiten". Tegenover dr. Van Dam, algemeen secretaris van het centrale comité van Joden in Duitsland,* heeft kanselier Adenauer gisteren zijn diepe afschuw betuigd over de anti-semitische inci den ten. Tijdens een korte ontmoeting met Van Dam, beloofde Adenauer dat al het mogelijke zal worden gedaan om de aanstichters te vinden en om hen te bestraffen. De kanselier merkte op, dat er veel groepen zijn, in binnen- en buitenland, die West-Duitsland graag in diskrediet zouden willen brengen. Van Dam en zyn comité hebben bij herhaling kritiek geleverd op wat zij laksheid van de regering bij de be strijding van anti-semitisme noemen. In heel West-Duitsland zijn nu m totaal 28 personen in arrest op be schuldiging van anti-joodse activitei ten. Uit alle delen van het land komen echter berichten over gekladder van hakenkruisen en anti-joodse leuzen onverminderd binnen. Ook buiten Duitsland gaat de actie door. Om één minuut na twaalven van nacht is op de noodgolf voor de radio telefonie drie maal geroepen „Heü Hitier Juden 'raus". Toen Nordeich Radio informeerde wie er geseind had, kreeg zij geen antwoord". De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft op het vliegveld van Texel en op het eiland zelf in de afgelopen dagen een uitgebreid onderzoek in gesteld naar het onrechtmatig ge bruik van vliegtuigbenzine, die op het luchtvaartterrein was opgeslagen ?n onder meer gebruikt werd voor het tanken van Harvards van een luchtvaartmaatschappij uit Den Haag, vliegtuigen, die werden gecharterd voor de oefeningen in het doeischie- ten van de marine. Gebleken is bij het onderzoek dat de vliegtuigbenzine reeds geruime tijd voor andere doeleinden werd ge tankt. Proeven in een Laboratorium zullen moeten aantonen dat de vliegtuig brandstof ook terecht is gekomen in de tanks van particuliere auto's op Texel. Aangenomen mag worden dat duizenden liters op deze wijze ten nadele van de luchtvaartmaatschap pij zijn afgetapt. Twee vliegers van deze maatschappij zijn opstaande voet ontslagen. Het onderzoek in deze zaak was dins dagmiddag zo ver gevorderd dat de dienst luchtvaart van de rijkspolitie kon overgaan tot de aanhouding van de vlieger S., die zo spoedig moge lijk zal worden voorgeleid voor de officier van justitie in Alkmaar. Aangenomen mag worden dat het nog wel enige tijd zal duren alvorens deze ingewikkelde fraude tot in de kleinste bijzonderheden is opgehel derd. De mogelijkheid is niet uitge sloten te achten, dat nog meer per sonen, die bij deze zaak betrokken zouden zyn, zullen worden aange houden. Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, mt, P. J. v. Ros- cam Abbing, heeft hoger beroep aan getekend tegen de uitspraak van de Utrechtse rechtbank inzake de mis handeling van Hette L. uit Voorthui zen. De rechtbank heeft de pleegvader van het kind. de 31 -jarige fabrikant J. D. uit Voorthuizen, gisteren een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar opgelegd; de moeder kreeg maanden. De officier van Justitie had tegen beide echtelieden vijf jaar geëist. 2y waren ervan beschuldigd de vierjarige Hette zodanig te hebben mishandeld, dat het kind aan de gevolgen daarvan is overleden. De rechtbank heeft de man evenwel sterk en ae vrouw in verminderde ma te toerekeningsvatbaar' geacht. Een Russisch medicus, prof. Sjabab, heeft uit de bast van een in Siberië veel voorkomende heester een stof geïsoleerd die kankergenezende eigen schappen bezit, aldus een bericht van het persbureau Tass. De heester draagt de Russische naam oblepicha. De plant bevat ook een olie die zeer rijk is aan vitamine A. „Na zorgvuldige bestudering en proe ven op dieren wordt het middel thans opgeslagen voor aflevering aan kiinie ken", aldus het persbureau. NA meer dan tweehonderd jaar heeft de rijksmunt te Utrechtvoor munt- en penningkundigen opnieuw een „gouden rijder" jaartal 1750 (Holland) geslagen. De munt zal J 97.50 kosten. Deze „gouden rijder" Is vervaardigd naar de oude stempel, maar voor zien van het teken (visje) van de huidige muntmeester en de mercurius- staf van 's rijksmunt. De doorsnee ia 26 mm, het gewicht is 9,95 gram, het gehalte Is 9X6.6/000 22 kar. goud. De voorzijde toont een ruiter te paard met ge trokken zwaard. De keerzijde een staande leeuw In schild, kroon, 14 gl. (Dat is de waarde die de gouden rijder destijds als gangbare munt bezat.) iN vele plaatsen wordt de prijs van een brood per 11 januari met één cent verhoogd. De prijsverhoging geldt zowel voor brain als voor wit brood. De prijsverhoging is alleen toegestaan in die plaatsen waar in het begin van het vorige jaar op grond van de toenmalige daling van de bloempry- zen een verlaging van de prys van waterwitbrood, volkswitbrood en volksbruinbrood met één cent per 800 gram is doorgevoerd. Waar vorig jaar geen prijsverlaging heeft plaats gehad mag nu de prijs niet verhoogd worden. In elk geval mag na 11 januari nergens in het land het brood meer kosten dan op 17 januari 1959. De minister rekent erop dat de bak kers zich aan deze regeling zullen houden. Mocht dit niet het gevai zyn, dan zal de minister zich gedwongen voeien formele prijsmaatregelen te nemen. De prijsverhoging is een gevolg van de verhoging van de bloemprijs. Bloem is duurder geworden door de verhoging van de garantieprijs voor tarwe van de oogst 1958/1959, van de stijging van de tarweprys op de wereldmarkt en in zekere mate ook door de verhoging van het meng- percentage van binnenlandse tarwe wegens de bijzonder grote tarwe oogst in ons land. Het gevolg is dat de kostprijs met ongeveer één cent per honderd gram is gestegen. De minister van Economische Zaken, drs. De Pous, heeft over de prijsver hoging .overleg gepleegd met de Ne derlandse Bakkerij Stichting. In dit gesprek heeft men volledig overeen stemming bereikt. Dc Britse premier Macmillan Is dinsdagavond met zijn echtgenote alt Londen naar Accra (Ghana) vertrok ken. H»j heeft daarmee een. aanvang gemaakt mei een Afrikaanse reis die zes weken zal duren en tijdens welke Voor zijn vertrek zei de Britse Macmillan 27.000 km zal afleggen, eerste minister te hopen, door zijn. reis iets te weten te kunnen komen van de achtergrond der vraagstukken in Afrika. De Britse premier herinnerde eraan, dat dit zijn tweede grote reis door landen van het Britse Gemenbest was. Twee jaar geleden bezocht hjj landen van het Gemenebest in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. In Engeland neemt minister Butler tijdelijk de functies van Macmillan waar. De rijksrecherche heeft de gemeen tesecretaris van Bergen (Limburg), de heer L. M. B. van E„ aangehouden. HO wordt ervan verdacht misbruik van zijn fnnctie te hebben gemaakt door het verwerven van aanzienlijke neven inkomsten. DeD 54-jajrige gemeentesecretaris, die in Bergen een onbegrensd vertrou wen genoot, zou een notariële akte op zettelijk vals hebben doen opmaken. Het betrof de verkoop van een stuk, grond, dat zijn eigendom was en dat hij nu van de hand wilde doen. In de akte werd een bedrag genoemd, dat niet met de gevraagde som correspon deerde. De heer Van E. verblijft thans in het Huis van Bewaring te Roermond, Hij zal daar voor de officier van Justitie worden geleid^ De Russische regering heeft meege deeld bereid te zijn samen te werken met Amerika bij het wetenschappelijk onderzoek voor vreedzaam gebruik van de ruimte. Het Sowj et-standpunt werd uiteen gezet in een brief aan de Amerikaanse democratische afgevaardigde Anfuso, die de vorige maand Amerikaans- Russische samenwerking voorstelde in brieven aan president Eisenhower en premier Chroestjsew. Anfuso zei nog geen antwoord van Eisenhower ontvang ente hebben. De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen drie wachtmeesters der Rijkspolitie veroordeeld, die tussen juni en september van het vorig jaar steekpenningen van verkeersovertre- ders hebben aangenomen, in ruil waar voor van het opmaken van proces-ver baal werd afgezien. De 45-jarige M. J, F. P. kreeg de zwaarste straf: een jaar en drie maan den met aftrek. De eis van de officier was een jaar met aftrek. Wachtmeester H. J. N. de H. (25), tegen wie even eens een jaar was geëist, werd con form veroordeeld. De 41-jarige H. van O, werd conform de eis tot tien maan den met aftrek veroordeeld. In alle gevallen achtte de rechtbank bewezen, dat zij in hun status als amb tenaar giften hebben aangenomen, waarmee zij in strijd handelden met hun plicht en bediening. De Londense spoormannen hebben dinsdagavond aangekondigd op zondag: 31 januari te middernacht een 24-unrs- staking te beginnen. De staking van de Londense afdeling van de nationale unie van spoorweg arbeiders zal 40.000 man omvatten en alle vervoer op de belangrijkste Ujnen ten noorden van de Theems lamleg- gen en het ondergrondse spoorverkeer voor ongeveer 95 procent stopzetten. De actie is bedoeld om kracht bij te zetten aan looneisen. Een soortgelijke actie wordt te Man chester verwacht. Ook in Amerika dreigt een. spoor wegstaking. De bond van machinisten heeft verklaard dat de spoorwegen te gen 1 april in staking zullen gaan in dien voor de arbeidersgeschillen geen oplorsmg is gevonden. Voor de Hervormde kerkbouwactie kwam vandaag een bedrag van f 27.000 binnen, zodat de totaol-stand f 9.485.082 werd. Verwacht wordt dat morgen de negenenhalf miljoen gulden bereikt zal izijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1