éC Oudstrijders hielden eerste contactavond in nieuwe jaar Grote vooruitgang bij Schiedamse damclub Groots zwemfeest bij vi bestaan Kolpabad Rudi Liebrechts opgenomen in Nederlandse A-ploeg m Sportcentrum Zr. Bosman nam afscheid van Groene Kruis Hartelijk afscheid voor dokmeester S. Dekema Grote spoed met opspuiten Noordn i euwlandsepolder KERK EN SCHOOL KOELKASTEN^ TELEVISIE VATERVE Sonrteveld verkoopt Buiswoning f 5S5. De Geus Uiidenbogerd Wederopbouwplan Bezuidenhout 2 TROUW Woensdag 6 januari 1960 Schiedam Wielrijdster gezocht Exeelsiornieuws Studietoelage-regeling Het uitbreidingsplan JVIaassluis-Noórdwest' Over N.-Nieuwïaral polder spoedig beslissing Vlaardingen Kunstzivemmen Herv. Geref. Comité houdt bijeenkomst Aanvraag erfpacht Examens Verkoop pand Damuitslagen VDV Bij „De Nieuwe Waterweg te Schiedam Televisie Tas met inhoud wacht nog steeds Chr. metaalbedrijfshond houdt weer spreekuur Jeugdvoorstellingen A. Sonneveld Advertentie J 450.- Bijeenkomst voor de vluehtelingenaktie Machtiging leningen VDV verloor laas land Schaaknieuws H.V.O. Binnenkort in de raad Na val overleden Schietvereniging Maasland Voethal gaat weer rollen Bejaardensociëteit Vervolg beursoverzicht SCHIEDAM. Dinsdagavond heeft de Nederlandse bond van oudstrijders en dragers van het mobilisatlekruis afde ling Schiedam de eerste contactavond van dit jaar gehouden. Nadat de voor zitter, de heer*!?, van Rijn, de avond geopend had, werd het jaarverslag door MAASSLUIS. Maandagmorgen on geveer 9.45 uur werd de 3-jarige Jelle Post, wonende in de Jacob Catsstraat 7, die op de hoek Const. Huygensstraat-G. A. Brederolaan vanaf het trottoir de rij weg opliep, aangereden door een wiel rijdster die over de Const. Huygens- straat reed. Zowel de wielrijdster als het kind kwamen te vallen. De wielrijdster, die onbekend is ge bleven, heeft het kind van de straat op geraapt en aan de intussen verschenen moeder overgegeven. Het kind blijkt achteraf ernstig gewond te zijn. - In verband met het onderzoek verzoekt de inspecteur van politie te Maassluis aan de wielrijdster zich voor Ifet geven van inlichtingen aan het politiebureau te vervoegen. Tevens worden eventuele getuigen, die het ongeval hebben zien plaatsvinden, verzocht zich aan het politiebureau (tel. 2141) te melden. MAASSLUIS. Ook zaterdag draait voor het eerste elftal van Excelsior het competitierad nog niet. Deze middag wordt benut met het spelen, van een vriendschappelijke wedstrijd te Vlaar- dingen tegen T.S.B., aanvang 2,15 uur. De volgende competitie-wedstrijden zijn vastgesteld: Excelsior 3N.S.V.V. 3; Excelsior b3Excelsior '20 b6; Ex celsior clV.F.C. c2 en Fortuna c5 Excelsior c3. MAASSLUIS De laatste jaren zijn in toenemende mate aan personen uit Maassluis bedragen uit het provinciaal studiefonds toegekend. Onder zekere voorwaarden kan aan personen, die een opleiding ontvangen aan een inrichting voor onderwijs of een instelling voor kunsten of wetenschappen een bijdrage uit de provinciale kas worden verleend in de kosten van studie, reis- en verblijf kosten, alsmede van aanschaffing van 'voorgeschreven studiemateriaal. Maas sluis kent een dergelijke regeling niet, .doch burgemeester en wethouders zien de wenselijkheid hiervan in en bie- .'den de raad een ontwerp-regeling ter vaststelling aan. In de .praktijk komt de ze regeling in hoofdzaak hierop neer, dat zij ten behoeve van leerlingen van scho len voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs van toepassing kan zijn. MAASSLUIS Het uitbreidingsplan In hoofdzaak „Maassluis-Noordwest", dat overeenkomstig de bepalingen van de Woningwet van IS september—13 okto ber 1859 voor een ieder ter inzage heeft gelegen, kan niet binnen de wettelijk vastgestelde termijn 13 januari aan de raad tervaststelling worden aange boden. Er zijn tegen dit plan meer dan der tig bezwaarschriften ingediend en het college van burgemeester en wethouders is nog niet gereed met de rapporten omtrent deze bezwaren. Voorts is het noodzakelijke overleg znct de stedebouw- kundige nog gaande. Het college stelt daarom de raad voor de beslissing om trent het plan eenmaal voor ten hoogste drie maanden te verdagen. Er wqrdt naar gestreefd het uitbreidingsplan in de eerste vergadering van de raad, vol gende op die van vrijdag, 8 januari aan de orde te stellen. de secretaris, de heer D, Krook, voor gelezen. Hoewel het aantal leden en donateurs gelijk is gebleven, aldus spreker, kan op een gunstig jaar worden teruggezien en mogen wij van een bloeiende vereni ging spreken. Het verenigingsjaar Werd afgesloten met een goed batig saldo. De maandelijkse contactavonden trokken steeds meer bezoekers, zodat in de loop van het jaar naar een grotere Zaal moest worden uitgezien. De jaarlijkse feestavond is goed ge slaagd en leverde een aardig batig saldo op. Bij de schietwedstrijden met scherp werden er door enige leden niet minder dan 7 prijzen behaald, eindigde spreker dit jaarverslag. Na afloop van de vergadering werd di rect weer overgegaan tot de gewone maandelijkse contactavond, die weer in een gezellige sfeer verliep. MAASSLUIS. Wij vernemen, dat de onderhandelingen van het gemeentebe stuur van Maassluis over de aankoop van de Noord-Nleuwlandse Polder (plm 60 H.A.) zich In een gevorderd stadium bevinden en op korte termijn een be slissing te verwachten Is. De Noord-Nieuwlandse Polder ligt in het jongste uitbreidingsplan in hoofd zaak „Maassluis-Noordwest", dat wel reeds ter inzage heeft gelegen, doch nog niet door de gemeenteraad is vastge steld. Dit zal vermoedelijk volgende maand geschieden. In deze polder bevinden zich slechts twee boerde rijen en beide pachters hebben de indruk gekregen, gelet op de ac tiviteiten van verschillende deskun digen in de Noord-Nieuwlandse Polder, dat de gemeente Maassluis na de ver werving van deze polder ook spoedig met opspuiting van een gedeelte daarvan wil beginnen. Momenteel heeft Maassluis vrijwel geen bouwrijpe grond meer be schikbaar. SCHIEDAM, De onlangs gespeelde i groep treft men de namen aan van de tweekamp om het wereldkampioenschapnieuwste Schiedamse aanwinsten op dammen tussen de Kus Koepermaa en damgebied. Reeds thans staat vast dat onze landgenoot ir. G. van Dijk heeft hierin enkele uitblinkers naar voren ook In Schiedam de belangstelling "voor zullen komen waar geroutineerde spe cie edele damsport op een hoger pil Iers terdege rekening mee moeten hou- gebracht. De damclub Schiedam heeft den. De stand in deze groep ziet er als in een korte periode het ledenaantal bij na verdubbeld zien worden. Van 14 le den werd bet aantal namelijk tot 24 op gevoerd. Dit heelt mede tot gevolg ge had dat de onderlinge bordenwedstrijden thans in twee groepen zijn gesplitst. De Schiedamse crack Onink is dit sei zoen weer in de bovenste gelederen te vinden. Met 18 punten uit 9 partijen heeft Hij de volle buit op al zijn tegen standers tot nu toe behaald. De vete raan J. de Wilde volgt hem bijna op de voet met 14 punten uit 8 partijen. De overige deelnemers in groep 1 bezetten de volgende plaatsen op de ranglijst: 3. J. Vrijland 14 uit 9, C. "W. Sleeuwen- hoek 8 uit 7, D. v. d. Spek 7 uit 8, L. Vrijland 6 uit 5, G. L. Baatsen 5 uit 7 L. Breevoort 5 uit 8. A, J. Blokland 3 uit 4. A. van Otterloo 3 uit 5, J. van Walsum 3 uit 5, H. Semeyn 2 uit 4, A. Risseeuw 2 uit 5 en J, Westerveld is hekkesluiter met 2 punten uit 6 partij en. Ook in groep 2 treden enkele spelers bijzonder op de voorgrond. In deze volgt uit: 1. J. van Straaten 18 punten uit 12 partijen, M. Goedthart 17 uit 9, G. Breman 17 uit 14, A. v. Kouwenho- ven 9 uit 6, C. Schouwenburg 9 uit 9, M. Visser 7 uit 6, F. H. Sprang 5 uit 9, C. den Hartog 4 uit 7, F. Radema ker 4 uit 9 en A. R. Visser sluit de rij met 9 verliespartijen. VLAARDINGEN. Voor de viering van het eerste lustrum van het Kolpa bad op maandag 11 januari I960 is een aantrekkelijk programma samengesteld. Een zeer gevarieerd programma met o.a. de kunstzwemploeg van ZAR uit Amster dam, de bekendste Nederlandse schoon- sprlngsters, de Rotterdamse Spring- club Abuia en andere groepen is sa mengesteld. De algemene leiding van het zwemfeest berust bij de heer J. Traas, die dan tevens zijn eerste lustrum als bedrijfsleider viert. Gedurende de vijf jaren van zijn bestaan werden er in het Kolpa-bad rond Z'A miljoen baden geno men. Nadat op 8 januari 1955 het Kolpa-bad officieel was geopend, werd het bad op 11 januari 1955 's middags om twee uur voor het publiek open gesteld. Het bad heeft zich steeds in een grote belang stelling mogen verheugen. Er werd een aantal belangrijke evenementen in geor ganiseerd, terwijl b.v. ook de ploeg voor de Olympische Spelen te Melbourne er midden in de winter in het verwarmde buitenbad! trainde. Het heeft de bedrijfsleiding vrij grote moeite gekost om een programma samen gesteld te krijgen, dat terecht de naam van „groots zwemfeest" mag dragen. Met name is het iets heel bijzonders, dat de kandidaten schoonspringen voor de O.S. te Rome in Vlaardingen zullen demonstre ren. Zij. Gré Lugthart, Thea du Pon en Annie Gunneman hebben daartoe deze week Vlaardingen voor Eindhoven als trainingscentrum moeten verwisselen; anders zou de KNZB geen toestemming hebben kunnen verstrekken. Zaterdag avond zullen ze voor de eerste maal in Vlaardingen in het Kolpa-bad trainen. De aanwezigheid van de kunst2wem- groep van ZAR uit Amsterdam onder lei ding van mevr. G. Armbrust-Molenaar is ook een „stunt". Immers, deze groep werd in 1958 officieus kampioen van Europa te Amsterdam en prolongeerde het bezit van die titel vorig jaar te Rostock. Het zelfde programma, waarmee de groep, waarvan Hettie Balkenende wel de be kendste zwemster is, tot tweemaal toe de (officieuze) Europese titel in de wacht sleepte, wordt maandagavond in het Kol- oa-bad uitgevoerd. Vlaardingse huisvrouwen en vier Vlaar dingse scholen (in een behendigheidswed- VLAARDINGEN - RUDI LIEBRECHTS blijft voorlopig nog in Noorwegen. In elk geval tot na de Europese kampioen schappen hardrjjden op de schaats. ïilj zal deelnemen aan de wedstrijden om de Elirabeth-beker, d.w.z. aan het officieuze VLAARDINGEN. In het Rode Kruisgebouw aan de Emmastraat houdt het Hervormd Gereformeerd Comité donderdag een bijeenkomst. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. L. Vroeg- indeweij van Delft. De aanvang is op 20 uur bepaald. VLAARDINGEN. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een aanvraag van de N.V. Eerste Vlaarding- sche Verffabriek, alhier, om erfpachts uitgifte van haar optieterrein aan de Mercuriusstr a at. SCHIEDAM. In het Sportcentrum Schiedam ontvangt Rèinler Huïsker za terdagavond weer een-aantal Judo-clubs. Zo zullen o.a, op de mat komen „Uke- mf" uit Delft en „Gouda", 2 clubs, die in de finale poule om het clubkampi oenschap van Znld Holland zijn geko men. Toen wist „Uemi" van „Gouda" te winnen. De Judoka's wit de pijpen- stad verheugen zich er op, dat zij on der Ideale omstandigheden in Schie dam de mogelijkheid hebben voor een revanche. Voorts zijn uitgenodigd de clubs van de ieraren Bishoff uit Schiedam en Rap- mund uit Den Haag, die vorige keer geen kans zagen een team op de mat te brengen. S.C.S. komt mogelijk met 2 teams uit; „Delft", „Maassluis" en de „Maas stad" (de oude club uit Rotterdam van Keinier Hulsker) ieder met 1 team. Wanneer alle 8 clubs op de mat komen zullen de gehele avond 2 partijen ver werkt worden, omdat een halve compe titie wordt gemaakt. Hierbij ontmoet dan iedere club elke keer een ander team. Naast weer een groot aantal witte banden zijn in de maand december geslaagd: gele band: mej. J- A. van Oost, mej. Hoeyenbos en de heren W. H. v. d. Waal, W. van de Heuvel, A, de Wit, J. J. de Goey, G. J. Stuyven- berg. Oranje band: mej. L. M. A. Aalessie, W. F. Boessehoten, A. J. Rut- teman, J. W. de Bruyn, R. Bergmans, J. W. Stoker, Joh. de Wit, O. Booms- MAASSLUIS Ter vervanging van het pand Sandelijnstraat 39, dat in het kader van het saneringsplan voor de binnenstad moet worden gesloopt en ei gendom is van de heer A. A. J. Ver min, die het gebruikt als bedrijfsruim te, stellen burgemeester en wethouders de raad voor het pand Nieuwe Kerk straat 20 te koop aan te bieden. ROZENBURG Maandagavond nam zr. A, Bosman afscheid van de afdeling Groene Kruis Rozenburg in verband met het ingaan van haar pensioen. Zr. Bosman heeft van 20 okt. 1936 tot 1 jan. 1960 haar werk als wijkverpleegster te 'Rozenburg ononderbroken vervuld en dus 23 jaar en ruim 3 maanden haar beste krachten aan de bevolking gegeven. Het bestuur der afd. Rozenburg van het Groene Kruis had een afscheidssa- waarblj tevens kennis kon worden ge- mankomst georganiseerd In de Schans maakt met de nieuwe wijkverpleegster mej. C. Verheuvel uit Gouda. De afscheidssamenkomst werd geopend door arts J. de Waard, voorzitter van de afdeling. Hij memoreerde dat de afde- werkzaam is geweest gegroeid is van ling in de 23 jaar dat Zr. Bosman hier 455 tot 1000 leden. Het aantal bezoeken dat de zuster aflegde is dan ook in de loop der jaren meer dan verdubbeld. Voor de arbeid van Zr. Bosman heb ben de medici niets dan lof. Als bewijs van dankbaarheid bood de afdeling de scheidende zuster een oliehaard aan. Dokter A. de Vries voerde het woord namens de plaatselijke artsen. Spreker baseerde zijn betoog op de afzonderlijke letters van de woorden „Zuster Bosman' Zij is, aldus dr. De Vries „Zelfstandig", Uitnemend; Standvastig, Temperament vol; Enthousiast en Energiek; Recht schapen; Behendig; Onvervaard;: Stoer; Burgemeester J. C. Aschoff betuigde namens het gemeentebestuur van Rozen burg zijn waardering voor het vele werk door Zr, Bosman voor de gezondheid der Rozenburgers heeft gedaan en ook voor de medewerking aan het sociaal en maatschappelijk werk. De bevolking heeft haar waardering getoond door een inzameling, waardoor spr. de zuster een televisietoestel kon aanbieden namens de gehele bevolking en aan de trouwe helpster van de zuster, mej. D. C, Noordermeer, een geschenk onder couvert. Namens de predikanten voerde het woord ds. C. A. Evelein. Verder voerde nog het woord arts A. Steijling namens het Prov. Bestuur van het Groene Kruis, Arts D. Akkerhuis uit Rotterdam, zuster J. M. Blok, de na- zorgzuster, Zr. J. C. Meijer van het Xraameentrum, dhr. A. H. Lievaart als voorzitter van het Oranje-comité, Mevr. M. J. van der Lelij-Boogert voor de afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, dhr. J. W. Kleywegt voor de muziekver. U.D.I. en dhr. N. C. van Exel voor de stichting „De Schans". Zr. Bosman dankte allen die deze avond tot een onvergetelijke hebben ge maakt. Na de officiële sluiting maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik om persoonlijk afscheid te nemen van zus ter Bosman. ma en H. J. Stolk. Voor de derde graad Jiu Jitsu is geslaagd: W. A B. Kengel- veld. Voor de 4e graad: C. W. Visser en J. T. van de Waal. Voor de 5e graad: C. J. van Gaeren, H. C. Apon en J. C. Kinnegin, Totaal zijn in 1959 geslaagd: 79 gele-, 24 oranje-, 5 groene-, 2 blauwe-, 1 brui ne- en 2 zwarte banden. Voor Jiu Jitsu: 12 voor le. 8 voor 2e, 6 voor 3e, 2 voor 4e en 3 voor 5e graad. VLAARDINGEN. Voor de huishou delijke competitie van de Vlaardingse Damvereniging werden de volgende par tijen gespeeld: G. JanssenN. Voogt 0 3; H. A. LansbergenS. M. Korver 2 0; W. F. Verburgh—C. van Veelen 0 —2; J. ScholteA. G. J. v. Vliet 1—1; J. J. v. LeeuwenS. M. Korver 20; P. BuddinghG. Janssen 11; R. C. v. WoerdenJ. Scholte 20; J. Lucassen W. F. Verburgh 11; G. VosW. Ach terberg 02; P. HaddemanL. Boude- wijns 02; D, v. d. KerkhoffG. Vos 2 0; G. O. PinckC.. Biel 0—2; G. Aïblas P. Buddingh 0—2. Nederlandse kampioenschap op de schaats. Dit alles betekent, dat de Vlaardinger wordt opgenomen in de Nederlandse kernploeg (de A-ploeg). Van zijn vorde ringen en prestaties in de eerstvolgende veertien dagen zal het afhangen of er reeds dit seizoen voor Rndl nog meer „in bet vat zit". Dit zijn de voor Rudi Liebrechts wel erg plezierige feiten, waarvan hij onder tussen in kennis is gesteld (al zal het bericht hem niet veel eerder hebben be reikt dan deze mededeling onder uw ogen komt). De aan de uitzending van Liebrechts verbonden kosten zijn door de KNSB geregeld. Zijn ouders gaven toestemming, dat hij onder de hoede van de KNSB-trainers langer ia Noorwegen blijft, terwijl zijn"'sportieve- werkgever ook spontaan instemde met een langere afwezigheid van de door hem zo gewaar deerde kracht. Trainer J. v. Herpen (die in Rotterdam Liebrechts onder zyn hoede had) was uiteraard ook zeer verheugd over het succes voor zijn jeugdige pupil, al be treurde hij het hem verder niet onder zijn persoonlijke hoede te kunnen leiden. Stijl en snelheid bezit hij wel, aldus de heer Van Herpen, maar nu moet hu nog de methoden leren om „wedstrijd te kun nen rijden". De in Hamar en in Röros door Lie brechts gevestigde algemene indruk en zijn prestaties tot op heden hebben ge leid tot de adviezen, waarop de KNSB heeft besloten Liebrechts in de A-ploeg op te nemen. De „Elizabeth"-beker voorheen de Jhr. Van Karnebeek-beker is de door een Nederlandse consul be schikbaar gestelde prijs, genoemd naar zijn echtgenote, voor het Nederlandse (in Noorwegen verreden) kampioenschap hardrijden op de schaats. Na de Neder landse en Europese kampioenschappen wordt definitief beslist welke rijders naar Nederland zullen terugkeren en welke naar Davos worden uitgezonden op kos ten van de KNSB. Voorlopig mag uiter aard niet worden verwacht, dat thans reeds Liebrechts daartoe zal behoren. Dat zou al te fantastisch zijn Bijzonder hartelijk is de ontvangst ge weest, die vrienden van de heer S. De kema hem hebben bereid bij zijn af scheid als dok- en havenmeester van de scheepswerf „De Nieuwe Waterweg" te Schiedam. In restaurant Atlantic aan het West- plein te Rotterdam, waren velen van hen dinsdagmiddag bijeen gekomen om te getuigen van hun waardering voor de seheidende functionaris, die vergezeld was van echtgenote en zoon. Namens een commissie van relaties en vrienden uit scheepvaart-, cargadoors en assuradeurskringen sprak ir. J. C. Zantvoort de heer Dekema toe. Hij prees in een toespraak vooral diens arbeidslust. In maart-1925, toen de werf door de R.D.M. werd overgenomen, kwam de heer Dekema met drie ande ren t.w. de heren C. de Jong, B. Stoop man en Harleman bij het bedrijf. Dit „Klaverblad van vier", aldus spreker is steeds toonaangevend gebleven in het bedrijf. De heer Zantvoort gaf een geestige beschrijving van de werf, zoals, die er in de twintiger jaren uitzag. Deze lag op een soort schiereiland aan de Wilhelmi- nahaven, in een aanvankelijk „bosrijke' omgeving. Maar alles was als in de oerstaat, een soort achtergebleven ge bied. De overheid heeft zelfs nooit moei te gedaan, de verbindingen te verbete ren, aldus spreker, In dertig jaar is het uiterlijk weinig veranderd, maar het bedrijf geniet een grote goodwill, die ook na de oorlog, hoewel onder gewij zigde omstandigheden, is blijven bestaan Uw verdienste is gelegen in uw aan deel in het samenspel van het „Klaver blad van vier", dat deze goodwill heeft gekweekt, aldus ir. Za t voort. Namens de relaties bood spreker een televisietoestel aan en een parketvloer in de woning van de heer Dekema aan de Stadhouderslaan te Schiedam. Velen hebben de heer Dekema daar na nog de hand gedrukt. Op 5 januari 1891 werd de heer Deke ma te Purmerend geboren. Hij voer on geveer 15 jaar alB stuurman bij de H.A.L., waarna hij op 30 maart 1925 als assistent dok- en havenmeester in dienst trad bij de Werf „De Nieuwe Water- Weg". Op 31 december 1959 ging hij met pen sioen. Hij maakte zich zeer verdienste lijk bij de herbouw van het bedrijf na de oorlog, waarbij bleek, dat hij een groot improvisatie vermogen bezat. Zijn grote en veelzijdige talenkennis maakte het hem gemakkelijk met de buitenlandse klanten, van welke nationa liteit ook, in contact te treden. Vandaag zal de heer Dekema worden ontvangen door de directie van de R.D.M. terwijl donderdag het personeel van de werf gelegenheid krijgt van hem afscheid te nemen. VLAARDINGEN. Op 30 december 1958 werd aan het hoofdbureau van po litie eert boodschappentas afgegeven, in houdende 2 krentebroden en enige fles sen, kennelijk ingeslagen om het af scheid van het oude jaar te verzachten en het nieuwe blijmoedig in te treden. Hoe de jaarwisseling voor de verlie zer gevierd werd, is niet bekend. De tas met inhoud wacht echter nog steeds op de rechtmatige eigenaar. VLAARDINGEN. Het spreekuur voor de leden van de Ohrist. Metaalbe- drijfsbond, district Rotterdam LL (water weggebied) zal dit jaar iedere eerste maandag van de maand van 8 tot 9 uur 's avonds worden gehouden in het ge bouw van de Christ, Besturenbond, P. K. Drossaartstraat, aihier. Het wekelijks spreekuur voor de leden te Vlaardingen blijft maandagavond op dezelfde uren in hetzelfde gebouw. strijd met spectaculair^ moeilijke hinder nissen) verlenen voorts hun medewerking, evenals de zwemassociatie van douane ambtenaren (met o.a. gekleed zwemmen in een behendigheidswedstrijd). Onder leiding van hoofdbadmeester J. Schoonen- berg wordt een demonstratie gegeven van verschillende soorten zwemslagen. Muzikale medewerking wordt verleend door „The Colpa's" onder leiding van de heer A. v. d. Vaart. De band produceert rustige Zuidamerikaanse muziek In het Kolpa-bad werd deze band gevormd. Een groot aantal genodigden zal de eerste lustrum-viering van het Kolpa-bad bijwonen. Daarnaar' er een beperkt aantal toegangsbe a verkrijgbaar vanaf zaterdagmorg an de kassa van het Kolpa-bad. VLAARDINGEN. De „commissie voor jeugdvoorstellingen" een gecon centreerde nieuwe naam voor de com missies. die tot nu toe culturele jeugd- evenementen organiseerden die wordt gevormd door de heren J. Brouwer, H. Schoonfeld. L. F. Jansen en G. M. Can- noo, wethouder H. K. van Minnen, voor zitter en de heer M. Rot secretaris, heelt gisteren in de Stadsgehoorzaal het seizoen geopend. De Gehoorzaal was ge heel gevuld met leerlingen van de lycea, ulo-scholen en nijverheidsscholen, toen wethouder Van Minnen met een kort woord de bedoeling van de commissie uiteenzette. Dat in de toekomst meerdere van de ze voorstellingen zullen worden belegd, staat bij voorbaat reeds vast. De jeugd was kennelijk ingenomen met de prach tige lilms. Vooral de film „Le erin blanc", bleek een goede greep te zijn geweest van de organisatoren. De eerst volgende voorstelling volgt pas op 2 februari. Voor de hogere klassen der la gere scholen zullen dan twee kinderto neelvoorstellingen worden gehouden. Ge bracht wordt dan het toneelstuk ,,De avonturen van Pinokkio door de toneel groep „Het Masker". MAASSLUIS Met grote voortva rendheid wordt gewerkt aan de voor bereidingen voor het bouwrijp maken van een gedeelte van de grond in het gigantische, uitbreidingsplan Maassluis noord-west, dat binnenkort nog door de raad moet worden behandeld. Naar wij vernemen zal reeds op aeer korte termijn, mogelijk nog deze maand, een begin worden gemaakt met het opspuiten van een gedeelte van de Noordnieuwlandsepolder. Vrijwel alle voorbereidende werkzaam heden daartoe zijn reeds verricht. Deze kunnen in grote,, lijnen als volgt worden samengevat: 1. 'Nog deze week kan een definitief akkoord tussen de B.P.M. en Maassluis, een uitbreidingsplan in onder delen zal worden uitgewerkt. De opspui tingen geschieden nt. met zwaar zand. Eind 1961 zal met da- bouw daarop kun nen worden begonnen. Aan de hand van de ons ter plaatse gisteren verstrekte in lichtingen en met een blik op de kaart van het uitbreidingsplan in hoofdzaak komen wij tot de conclusie dat de grens van de nu op te spuiten 40 ha. grond een afgerond geheel bestrijkt, waarin o.a. ook het nieuwe raadhuis en een winkel centrum zijn geprojecteerd, De heer A. Sonneveld heeft dit jaar 76 jaar op de uit begin 1500 stammende Buiswoning gewoond. Hij is er nL gebo- NED HERV. KERK Bedankt voor Harlingen: J. V. d. Werf te Naarden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Hagen): R. Strijker te Emmeloord. Beroepbaarstelling: de heer W. Bakker, kand. te Amsterdam. 1ste Helmersstraat 293 hv Is zal met ingang van 15 februari een eventueel beroep in overweging kunnen nemen. LINDE BOSCH FRIGIDArRE Compleet vanaf Vele bekende merken, 43 cm. beeld, compleet geplaatst met gratis antenne en gratis tafel v.a. Het goedkoopste adres in Kederland Rotterdam Ben. Oostzeedljk 105 Tel. 128903 Dordtaelaan 139 Tel. 110171 Vlaardingen: Kortedijk 11, Tel. 4413 de gemeente Maassluis worden ver- ren en getogen, als Maaslander. Door de wacht over de aankoop van ca. 40 havanwege de bezettende macht in 1941 grond, behorende bij de eeuwenoude Buiswoning, 2. Tussen de gemeente en de heer A. Sonneveld (van de Buiswo ning) is volledige overeenstemming be reikt over de schadeloosstelling, 3. Vol- ker heeft reeds ter plaatse (in d? Noordnieuwlandsepolder dus) voorberei dingen getroffen om op het eerste sein tje van de gemeente Maassluis met het opspuiten te kunnen beginnen. Het da*- gelijks bestuur van de gemeente Maas sluis heeft in het geheim alle onderhan delingen gevoerd. Onlangs is de raad vertrouwelijk van de ontwikkeling op de hoogte gebracht en is het (in totaal) miljoenenproject besproken. In de nota van aanbieding begroting 1960 lezen wij onder het hoofdstuk „Uit breidingsplannen" onder meer: Het voor bereiden van het uitbreidingsplan in on derdelen voor een gedeelte van dit ge bied en de verwerving van de in dit plan begrepen grond zullen In het ko mende jaar de bijzondere aandacht vra gen. Ook in de memorie van antwoord van het college van B. en W. wordt hier op gewezen. Desondanks blijft het ver rassend dat reeds zo spoedig na de in trede van 1960 voor een gedeelte van het vaa een brede visie getuigende uit breidingsplan Maassluis-noord-west met de praktische voorbereidingen een begin is gemaakt. Het ligt ook wel in de reden, dat met voortvarendheid voor dit-nieuwe stukje SCHIEDAM Uitgaande van de Ne- aangebrachte grenswijziging werd bij Maassluizer. Zijn grootvader kocht in 1878 de gehele polder, waarin naast de „Buiswoning", ook de „Loggerwoning" en de kleinere ,,'t Hoekertje" liggen. De beide laatste woningen vallen voorlopig nog buiten de opspuitingsplannen. Sonne- velds vader vestigde zich op de Buiswo ning. Deze overleefde alle natuurram pen. Men vindt hans in de muur o.a. nog gedenksenea van de overstromings ramp in rr.ahrt 1825 en van dfie van 1953, toen de heer Sonneveld met zijn vee moest evacueren. In de loop der jaren heeft de B.P.M. de grond ge kocht. Het bedrijf van de heer Sonne veld is thans half bouw-, half frasland. De heer Sonneveld zal thans, na zo lang in hetzelfde huis te hebben ge woond, eruit moeten. Zijn personeel heeft ontslag aangezegd gekregen per 1 mei van dit jaar. Hij heeft een vrij huis elders in Maassluis gekocht. Van daar uit zal hij Maassluis' spectaculai re ontwikkeling volgen. Vanzelfsprekend doet het de heer Sonneveld enigszins leed dat het ouderlijk huis thans zal worden 'gesloopt en de door hem zoveel jaren vlijtig bewerkte grond enkele me ters onder zand gaat verdwijnen. Aan de andere knat is hij een nuchter mens, die de noodzakelijkheid van deze ontwik keling erkent en blij is, dat hij zonder uitspraak van de grondkamer of scheids rechters met het gemeentebestuur tot overeenstemming is gekomen. MAASSLUIS Burgemeester en wet houders bevestigen opnieuw aan de raad, dat de kapitaalmarkt voor de ge meenten nog steeds een nagenoeg alge- sloten terrein Is en het aangaan van vaste geldleningen vrijwel uitsluitend mogelijk is bij de Bank voor Ncder- iandsche Gemeenten. In de praktijk worden deze leningen in het algemeen door burgemeester en wethouders aanvaard onder voorbehoud 1 van bekrachtiging door de raad en goed keuring van Gedeputeerde Staten. Tus sen dit tijdstip en het ogenblik, waar op alle stukken betreffende een lening zijn uitgewisseld, kan een groot tijds verschil liggen. Onder de huidige om standigheden acht het college deze gang van zaken minder gewenst én kan tot moeilijkheden aanleiding geven. Om dit bezwaar te ondervangen vragen burge meester en wethouders aan de raad het [college een algemene machtiging voor 11980 te verlenen voor het aangaan van vaste geldleningen tot een maximum be drag van 5 miljoen gulden, ter finan ciering van kapitaalsuitgaven en conso lidatie van vlottende schuld. Voor het aangaan van vaste geldle ningen. ten behoeve van kapitaalsinves teringen van meer dan normale om vang. stellen B. en W. zich voor een af zonderlijk geldleningsbesluit te vragen. Voorts vragen burgemeester en wethou ders voor i960 een algemene machtiging tot een maximum bedrag van 2 mil joen gulden voor het aangaan van kas geldleningen en het opnemen van gei den in rekeningcourant bij de Bank voor Nedertandsche Gemeenten, ter voorziening in de behoefte aan vlotten de middelen. VLAARDINGEN. Het tweede tien- tal van de Vlaardingse Damvereniging derlandse Jeugd Gemeenschap te Am- fcwam voor een zware opgaaf te staan, steraam zal er in februari en maar een aoor de eerste competitiewedstrijd in aktie worden gehouden, onder het mot to „Doe open". Dit In het kader van de groots opgezette kampagne voor het Wereld Vluchtelingen jaar 1959 I960. Het ligt in de bedoeling te Schiedam een plaatselijk jeugdcomité in het le ven te roepen met vertegenwoordigers (sters) van jeugd organisaties, sport verenigingen en scholen. Het bestuur van de Schiedamse jeugdraad (l.o.) wil zo snel mogelijk een plaatselijk jeugd comité samenstellen. Daarom zal er op vrijdag 15 januari in gebouw de „Jeugd- haven" aan de Lange javen 129 een bij eenkomst worden gehouden, waarvan verschillende verenigingen enkele ver tegenwoordigers (sters) aanwezig zul len zijn, die tevens lid worden van het plaatselijk jeugdcomité. Spreekster op deze avond zal zijn mej. Tini Ruiven, die de vluchtelingen kampen in Ohmstede bij Oldenburg in West Duitsland is geweest en lid is van het Ned. comité. Deze bijeenkomst vangt om 19.30 uur aan. "VLAARDINGEN Op de wekelijkse clubavond van de schaakvereniging HVO werd een groot aantal afgebroken partijen afgewerkt. De uitslagen waren: Groep 1: A. HogerwerfP. Korpel 01, H. de Koe—E. Bongers 0—1, W. v. d. WaalB. Kwindacz 01, A. de Jong P. de Goede afg. Groep 2: "W. v. HoudtA. Meister 10, H. J. P. SmitJ. de Greems 0—1, De Breems—H. J. P. Smit 0—1, P. C. Westerhof—O. Wesdijk 10, J. A. Ta- zelaar—Th. v. d. Drift 1—0, A. Blijïe- venG. T. IJ. Dijkstra 01, B. Bartels G. T. IJ. Dijkstra afg. Groep 3: B. de Jong—A. Mellegers 01, W. v. d. MeulenP. v. d. Steen 1—0, J. Nagelkerke—J. Eigenraam 0—1, C. J. VerburgB. v, Heere 10. (Van één onzer verslaggevers) Het wederopbouwplan Bezuidenhout C„ dat de wederopbouw behandelt van het gebied rond het station S.S., zal volgende maand door de gemeen teraad behandeld worden. Het stre ven is de behandeling te doen ge schieden in de raadsvergadering van maandag 22 februari. Indien dit niet mogelijk is, zal een extra-raadsver gadering op maandag 29 februari uit geschreven worden. Vermoedelijk doordat zij onwel werd bij het sluiten van een raam op de tweede etage van haar woning aan de Emmastraat in Den Haag, is de 73-ja- nge mevrouw M. E. Beretta-Bruneau woensdagochten van acht meter hoogte m de tuin van haar 'woning gevallen. Aan de gevolgen van haar val is 2ii overleden. Aan boord van het Noorse s.s. Dea Brövic in de Waalhaven te Rotterdam heeft dinsdagavond de 49-jarige havenar beider A. van Drie! van de Diergaarde singel een vallende ijzeren drum tegen het hoofd gekregen. Met een hoofdwond werd hij in bet Coolsingelziekenhuis op genomen. 1960, tegen Schiedam 1 nit te moeten ko men. De Schiedammers die 2 invallers In htm gelederen hadden wonnen na een bijzonder prettige ontmoeting met 137. Het eerste kwartier van deze semi- derby leek meer op een nieuwjaarsre ceptie dan op een dambijeenkomst. In Ieder geval werd daardoor in een uitste kende stemming gestart en de gehele avond zon deze zo blijven. Tegen de verwachting in nam V.D.V*. de leiding. De Schiedammer L. Vrijland liep in een zeer eenvoudige combinatie van de listige Den Boer. De 3 om 6 af ruil was beslissend voor de eerste over winning voor Vlaardingen. Smits aan bord 10 bracht de spanning er weer vol ledig in. Baatsen profiteerde van een zwakke Vlaardingse zet en door bet eindspel subliem te behandelen werd de stand 22. De Schiedamse invaller Van Straaten liet niet met zich spotten en trok zich van plankenkoorts niets aan. Van Woerden moest dat ondervinden en verloor kansloos. De andere Schiedamse invaller wilde niet voor hem onderdoen en zag zijn kans schoon toen Leewïs aan bord 9 foutief afruilde. "De overwinning was toen nog slechts een kwestie van tijd. De voorsprong van Schiedam was daardoor tot 62 opgevoerd, welke la ter nog groter zou worden. De gedetail leerde uitslagen luiden: V.D.V. 2—Schie dam, W. AchterbergJ. Vrijland i1, J. LucassenJ. de Wilde 02, F. Des- sensJ. C. Onink 11, C. L. den Boer L. Vrijland 2—0 P. Ipema—J. Wester veld 20, J. C. Elenbaas—L. Breevoort 02, R. C. van Woerden—J. van Straa ten 02, L. BoudewijnsC. W. Sleeu- wenhoek 11. J. LeewisA. Risseeuw 0—2, L. Smits—G. L. Baatsen 8—2, To taal 7—13. MAASLAND Korpswedstrijd op ba sis van 50 punten J. C. Groenewegen 50. M. P. Hanemaayer 47, H. Korpel 46, A. Poot 46. C. Rleyn Hesselink 48. W. van Dijk 45, H. Mos 45, Fr. van Staalduinen Fzn. 45, F. van Staalduinen Wzn. 40. p. Boekestijn 39, W. van Roon 38, M. J, Kerstens 37, J. H. Vermeulen 35. A. van Buuren 33, T. Vermeer 32, H. Simons 31 en W. Simons 28 punten. De heer J. C. Groenewegen, welke de wisselbeker ai 2 jaar in zijn bezit heeft, staat in deze nieuwe wedstrijd nummer een op de lijst, ongetwijfeld een goed be gin in deze wedstrijd welke 3 maanden zal duren. Vrije baan op basis van 30 punten, C. Kleyn Hesselink 30. W. van Dijk 30, M. P. Hanemaayer 29, H. Korpel 28, J. C. Groenewegen 27, F. van Staalduinen Wzn. 27, F. van Staalduinen Pzn. 26, W. L, Simons 25, P. Boekestijn 23 en A. Poot 20 punten. Nabij het Seinhuis met de seimlelling aan de Seheveningse haven is thans een bord geplaatst. Dit bord vermeldt de. betekenis van de seinentvelke overdag en des nachts op de seinslelling worden aange 'bracht. De seinen geven aan, hoe hoog de waterstand in de Buitenhaven is, terwijl ook aanwijzingen omtrent de wind gegeven worden. De velen, die in de nabijheid van het Seinhuis naar de zee komen kijken, moesten tot dusverre als leken raden mar de betekenis van de seinen. Op het bord is ook een uiindsterktemeter aangebracht. MAASLAND Na de rust vaa de feestdagen en jaarwisseling gaat de voet. bal weer rollen. Voor zaterdag 9 janu ari zullen bij goed weer en bespeelbare velden weer 3 clubs aantreden van MW. MW 2 speelt uit tegen Zwart Wit 5 om 2,45 uur. Zwart Wit is koploper, toch is er enige kans op gelijk speL MW 4 gaat eveneens naar Rotterdam voor een wedstrijd tegen HCSZ 2, deze wedstrijd begint op de zeifde tijd. De a junioren spelen thuis tegen OW a 1 om 3.15 uur. Supporters kunnen met de bus mee. Deze vertrekt om 1.30 uur. MAASLAND De laatste gehouden bejaardensociëteit is voor de Maasland- se bejaarden een zeer prettige middag geworden. De heer van der Kieit heeft versch:llende dia's vertoond welke be trekking hadden op het gebeuren In deze gemeente in het afgelopen jaar. Me vrouw Groot Enzerink heeft op boeien de wijze het sociëteit-gebeuren van het afgelopen jaar naar voren gebracht. Zo wel voor dia's als voor de spreekster was grote aandacht. De eerstvolgende sociëteitmiddag is op 12 januari op de zelfde tijd en plaats. In de Scheepvaarthoek is de stemming ook geieidelijk minder geanimeerd ge worden. Koninklijke Boot bleef op 215S (+2%) en Scheepvaart Unie kon het niet verder dan 180 brengen wat 3 punten onder de vorige koers is. In de lokale markt is het in het alge meen vast geweest. 10 punten hoger wa ren Internationale Viscose op 350, Schol- tens Aardappelmeel op 570 en Fokker op 330. Daarentegen moest Van VUssingefl Katoen een verdere aderlating onder gaan, want voor dit fonds trad een da ling op van 25 punten waardoor de koeri uitkwam op 540. Bij de andere interlokale industrie fondsen is het iets minder onstuimig toegegaan. Een stijging van 5 punten trad op voor grofsmederij op 185 h- terwijl Lreas Bols 3 punten hoger noteerde op 545. Verdere stijging kwam voor bij Hagemeijer op 240 (+5). Riva op 340 (+4), Wyers op 360 4-444), 10 punten hoger waren nog Eiectro Motoren Dordt op 215 en Pletterij Enthoven op 340. Koninklijke Zout is weer 5 punten af' gebrokkeld tot 715, Buurman moes' 2H punt prijsgeven op 441(4 en Alfe Norit werd 5 punten lager op 665.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2