Hoop Raad van Bestuur verbiedt inschrijvingen Arbitrage bepalingen gewijzigd j MAASTRICHT KRIJGT NIEUWE BRUG j Bijna anderhalf 'miljoen voor geref. kerkbouw Pinay krijgt steun in F ranse kabinet CONGRES D.R.P. VERBODEN Minister zich Ober lander komt verantwoorden M Koopt op tijd uw zekerheid OMROEPEN IN HOGER BEROEP Zes pet, meer loon bij Bruynzeel Gesprek met Debré bracht nog geen C. N. V. en toto Nazi-verleden van Duitse minister onderzocht Wordt Cambodja communistisch? Koning Boudewijn naar Frankrijk VORST D as NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 9 JANUARI I860 ~A V_ NEGENTIENDE JAARGANG No. 4495 r -\ Directeur: H. DH3 RUIG V. 1 Hoofdredacteur: ür. J. A. H. J S BH Ut NS SLOT (Advertentie) PHOENIX Sjah en keizerin Far ah in mei naar België (Van een onzer verslaggevers) Voor ae zgn. Grote Sprong-actie van de Stichting Steun Kerkbouw der gereformeerde kerken is thans in totaal f 1.480.514,90 ontvangen. Van dit bedrag kwam aan collecten (van 782 kerken) binnen: f 1.201.547,10 en aan giften 278.967.S0. (Van onze Haagse redactie) De Baad van Bestuur Bouw bedrijf, waarby de zeven lande lijke organisaties van aannemers en bouwvakpatroons zqn aange sloten, heeft zijn leden verboden, werken van de Rijkswaterstaat die na zondag a.s. worden aan besteed, aan te nemen, uit te voeren, of erop in te schrijven. Wie dit verbod negeert zal vol gens de Raad in strijd handelen met de erecode van het bouw bedrijf. Aanleiding tot dit verbod was een beslissing van minister Kort hals, waarbij eenzijdig, zonder overleg met de aannemers, de z.g. arbitrageclausxde van de Al gemene Voorschriften voor de Waterstaat gewijzigd is. Zie verder pag. 4, 7e kol.) A a n a 11 e steen b o k k e ne n Wat e r man nen matrassen V. g, g, Y. J. DE VRIES \.n k Wttte d« Wtthstraat 23 relet. 115708 16 U PostDus UU - Posteiro No 424518 Kiactitendienst abonnementen ib.au1» 30 uur Zaterdag» 17—18 uur Teietoon U570Ü. Huvgensplera 1 Telefoon 183487 <3 Ojnen) Postbus 1091 Postgiro No 424887. Ktnchtendtcnst 18.3019.30 Telefoon 382389. Smitwee 132 Telet «370. owwTOwu. Thomas Kemplsstraat 8a— Telef. 83431. AbonnementsprUs 81 cent Der week. 1 2.SS oer maand. I 1.98 oer kwartaal Losse nummer» 13 cent Verschijnt dagelijks Botterdam: ■«-Grarenhage Dordrecht: Schiedam Tu/UM- (Geldig tot zondagavond) VORST. Zonnige perioden en voornamelijk in de kustgebieden ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Lichte tot matige vorst. Morgen: Zon op: 8.46 Maan op: 14.34 Onder: 16.49 Onder: 5.21 ÏN verklaringen van een delegatie van de Wereldraad van kerken geleid door dr. W. Visser 't Hooit, die naar Rusland is geweest daar met verschillende christelijke kerken con tact gemaakt heeft, wordt gesproken van een zeer intens geestelijk leven in de Russische kerken ondanks de anti godsdienstige campagne van de staat. Dit is wel een zeer opmerkelijk en verheugend verschijnsel. Het christe lijk geloof is na meer ■«an dertig jaren Sowjet-bewind nog altijd een factor die meetelt Wij weten van het communistische regime, zijn leer en praktijken zeer veel. Van de Russische mens hoe hij werkelijk voelt en denkt zeer weinig. Het feit dat de Sowjet-staat het no dig acht lange radio-uitzendingen te houden om te betogen Jat Jezus Chris tus nooit bestaan heeft, dat het Sowjet- volk niet op genade van God wacht en dat het steunt niet op evangeliesprook jes maar op de marxistïsch-leninisti sche doctrine is een duidelijk bewijs dat de communisten in hun eigen lan den stuiten op het geloof van de kerk. Kennelijk is dat geloof in de Russi sche maatschappij een actieve kracht. Anders kwamen dergelijke verhalen niet meer door de radio. Het moge zo zijn dat dergelijke gods lasterlijke taal ons verschrikt, na de -hrik komt toch de verblijdende ge dachte boven dat het evangeli een on- weerstandeïijke kracht blijft, die door mensen, die over alle macht van de cultuur, van de economie en van de wapenen beschikken en die ook met terdaad gebruiken, niet kan worden gebroken. i ER zijn meer verschijnselen die er op wijzen dat in de communisti sche wereld het geloof niet bezig is uit te sterven, maar dat het leeft en door de communisten dan ook als een hin dernis en als een vijand wordt be schouwd. We wijzen b.v. op het feit dat er in Rusland nu nog scholen worden ge sticht voor atheïstische vorming. In een Hongaars blad wordt de klacht geuit dat er geen eenheid in de partij let wel: in de partij be staat voor de strijd tegen de religie. Het blad betoogt dat religie voor de staat wel een privé-zaak is, maar niet voor de partij. Kennelijk is het zo dat de religieuze weerstand in het Hongaarse volk zo sterk is dat vele communisten het niet aandurven om de strijd tegen de religie te voeren. Van het Hongaarse volk wisten we dat trouwens wel. Van het Russische wisten we het niet, althans in veel mindere mate. V E levende kracht van het christe lijk geloof In communistische lan den is mede onze hoop voor de toe komst. Wij moeten er ons echter voor hoeden om daaruit de conclusie te trekken zoals sommigen doen dat daarom de communistische staten met meer vertrouwen tegemoet getre den kunnen worden dan wij plegen te doen. Want een communistisch bewind is krachtens zijn ideologie de verklaar de vijand van de godsdienst. Dat zulk een bewind binnen zijn grenzen reëel te kampen heeft en ook werkelijk strijdt tegen de godsdienst is een feit dat het tegendeel van ver trouwen in zulk een bewind opwekt. Het bewijst de waarheid van het Schriftwoord dat God Zijn Kerk ver gadert uit alle volk en stammen en na- Mën en talen. Het bewijst dat er voor Rusland hoop is. BOUWBEDRIJF TEGEN RIJK t Acli'e-neiittp •**882;. De W'ilhelmlnabrug in Maas tricht, die in de oorlog tweemaal verwoest is (in 1940 door de Nederlanders, in 1944 door de Duitsers) wordt thans definitief hersteld. Vandaag zou een onge veer 200 meter lang en 17 meter breed nieuw middenstuk, dat men op de foto naast de brug aiet liggen, op zijn plaats worden gerold. Met behulp van lieren zou de 1600 ton wegende staal constructie over vijf rolsteun- punten negen meter moeten wor den verplaatst. In 1945 is de brug voorlopig hersteld; in april ajs. hoopt men de brug definitief geheel klaar te hebben. HAlfWEG TEL.. O 2903-434» De sjah van Perzië en zijn gemalin, keizerin Farah, zullen op uitnodiging van koning Boudewijn in mei een staat siebezoek aan België brengen. Op 11 mei komt het vorstenpaar te Brussel aan voor een-bezoek van twee 'of drie dagen." Bijna is dus het beoogde doel van deze actie, om anderhalf miljoen gulden bijeen te krijgen, bereikt en SSK hoopt dat spoedig de zaak „rond" zal zjjn. De radio-omroepverenigingen hebhen besloten in hoger beroep te gaan van het vonnis in kort geding dat de pre sident van de rechtbank te Arnhem heeft gewezen in de zaak contra het weekblad T.V. Zij hebben hun raadsman, mr. P. J. Witteman een daartoe strekkende op dracht gegeven. Het hoger beroep zal behandeld worden door het gerechts hof te Arnhem. (Van onze correspondent) Het college van rijksbemiddelaars heeft aan de firma Bruynzeel te Zaan dam toestemming verleend met terug werkende kracht tot 1 januari de lonen met zes procent te verhogen. Bovendien mag met ingang van 1 juli een begin worden gemaakt met verkorting van de werkweek met een uur per week. Dit zal een jaar duren. Uiteindelijk is het de bedoeling te komen tot een 45-urige werkweek. De Franse minister van Financiën, Antoine Pinay, heeft gisteren een on derhoud van een uur met premier Michel Debré gehad 'over hun menings verschil aangaande het economische beleid.. Pinay zou in deze kwestie inmiddels de steun hebben gekregen van enkele andere ministers. Debré en Pinay hebben in hun on derhoud kennelijk nog geen besluit genomen. Slechts president .de Gaulle zelf kan de ontslagaanvrage van een mi nister aannemen of hem ontslaan. Pinay zal een onderhoud met de pre sident hebben, zodra deze de vol gende week van een vakantie in het zuiden van Frankrijk terugkeert. Ondertussen hebben vrienden van Pi nay te verstaan gegeven dat twee an- De regering van de Westduitse deel staat Rijnland-Pfalz heeft het open bare partijcongres, dat de Deutsche Reichspartel dit weekeinde in Kaisers- lautern wilde houden, verboden, aan gezien leden van de D.R.P. de laatste tijd betrokken zijn geweest bu anti- joodse en anti-democratische inciden ten. De voorzitter van de D.R.P., de voormalige SS-generaal Wilhelm Meinberg, zou een rede houden op het partijcongres, dat zou worden gehouden in de La.ndbouwhal te Kaiserslautern. Een lid van het partijbestuur heeft verklaard dat de "bijéénkomsten van vijf partijcommissies, die in daartoe gehuurde vertrekken van cafés in Kaiserslautern zouden worden gehou den, doorgaan. De partij zal bij de rechter in beroep gaan tegen het verbod op het houdei van openbare bijeenkomsten. Voorzitter Meinberg verklaarde vrij dagavond bij aankomst te Kaiserslau tern „volkomen verrast te zijn over het verbod. Dit is de democratie van Adenauer. Dit zijn de methoden die worden gebruikt om de democratie om hals te brengen", aldus Meinberg. dere conservatieve, onafhankelijke mi nisters zich achter Pinay hebben ge schaard. Het zijn de ministers van Landbouw. Henri Koehereau, en Max Flechet, die staatssecretaris voor de economische planning is. Pinay beeft later verklaard, dat hij niet akkoord kan gaan met een project, dat in strijd zou zijn met de totdus verre door de Franse regering ge-' volgde politiek. Hy gaf in het bijzonder uiting aan zijn verzet tegen het plan de werk nemers medezeggenschap in de onder nemingen te geven, wat naar zijn me ning zou uitlopen op „Sowjetisering" van de ondernemingen en aanstellen van vele duizenden functionarissen om toezicht op de ondernemingen te oefe nen. Pinay deelde verder mede evenzeer gekant te zijn tegen de oprichting van een staatsbank voor economische ont wikkeling, wat volgens hem een staats bank voor kreupele ondernemingen zou worden. Ook de geprojecteerde oprichting van een nationale maatschappij voor de distributie van aardolie is voor Pi nay onaanvaardbaar. Pinay bevestigde tenslotte, dat hij niet demissionair was, maar, zo voegde hij hieraan toe, indien ik genoodzaakt word mijn functies op te geven, zal dit voorgoed zijn en ik ben niet van plan ooit weer een politieke werk zaamheid te aanvaarden. De genoemde clausule bepaalt, dat geschillen tussen de opdrachtgever - in dit geval dus het Rijk - en de aan nemer moeten worden beslecht door de raad van arbitrage voor de bouw bedrijven in Nederland. Dit instituut, dat op een ruim vijftigjarig bestaan kan bogen, brengt dan een bindend advies uit. Tot voor kort bezat dit advies dezelfde kracht als de tussen partijen gesloten overeenkomst, in dien althans de arbiters „de goede trouw en de billijkheid" in acht had den genomen. Dit laatste nu is door minister Kort hals onlangs veranderd. Niet indien goede trouw en billijkheid zijn ver onachtzaamd, mist het advies de kracht van de tassen partijen gesloten over eenkomst, doch indien het afwijkt van het bestek, enige andere documenten van de overeenkomst, het Nederlandse verbintenissenrecht of de wetsbepalin gen betreffende de aanneming van werk. Was het dus voorheen mogelijk, dat de Raad van Arbitrage, mits hij ..de goede trouw enz. betrachtte, een interpretatie van het contract kon geven, die dit contract enigszins wij zigde of aanvulde, na het ministe riële besluit bestaat deze mogelijk heid niet meer. Het advies wordt im mers door de rechter krachteloos verklaard, indien het, hoe dan ook, afwijkt van de schriftelijke bepalin gen omtrent het bestek. Om twee redenen heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf tegen deze gang van zaken ernstig bezwaar 1 Omdat het besluit van de minister „een wezenlijke ondermijning" be tekent van de wijze van arbitrage, zoals deze reeds meer dan vijftig jaar door de raad is toegepast. 2 Omdat de bestaande regeling een zijdig en zonder overleg door de minister is gewijzigd. Zon op Zon onder Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal van de koninklijke landmacht het studiecentrum voor militair leiderschap,, onderge bracht in de villa Sonne-heerdt aan de Hertog Hendrlklaan in Hilversum ge opend. FotoBij de aankomst tekent de Prins het register. Rechts de direc teur van het centrum, kolonel C. M. B. Wichers. 1 .1 (Van een onzer verslaggevers) De Chr. Vakbeweging werkt mee. in tal van instellingen op charitatief ge bied. Zij heeft meestal een plaats in de hoofdbesturen van deze organisaties. In het wetsontwerp tot regeling van de voetbaltoto is een bepaling opgenomen, dat een deel der gelden, die wekelijks binnenkomen, zal worden uitgekeerd aan dit soort instellingen. In de besturen van deze verenigin gen wordt nu langzamerhand de vraag actueel of men giften, uit de toto-op brengst afkomstig, mag accepteren. Het CNV-bestuur heeft besloten, al dus lezen wij in „De Gids", dat de vertegenwoordigers in de besturen, die hierbij zijn betrokken, het standpunt zullen innemen, dat gelden, afkomstig uit de voetbaltoto, niet zullen worden geaccepteerd als bijdrage voor het werk van deze instellingen van lief dadigheid. De 29-jarige E. P. van den Berg, die ten gevolge van een operatie moeilijk ter been is, is in een perceel aan de Kanaalstraat van de trap van de eerste verdieping gevallen. Zij is in het Bea- trixoord ter verpleging opgenomen. DR. Let op! Als uw eerste voornaam Olga 3s en als u bovendien geboren bent onder het teken van de steen bok of de waterman, doch in ieder geval in de maand janu ari schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATP ASSENFABRIEKEN Afd, IS Postbus 16, Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. (Van een onzer verslaggevers) E Westduitse minister voor Vluchtelingenza- \-J ken, prof. dr. Theodor Oberlander, zal van- daag in Den Haag voor de commissie verschijnen. die een onderzoek instelt naar zijn rol tijdens de c| tweede wereldoorlog. Het onderzoek achter gesloten deuren wordt op Ij verzoek van Oberlander gehouden. II De internationale commissie van onderzoek, die j vorig jaar in het leven is geroepen door de Duitse verzetsorganisatie „Zentral Verband von deut- schen Widerstandskampfer", bestaat geheel uit voormalige verzetsmensen uit verschillende lan- i'l den. De commissie heeft speciaal tot taak een onder- li zoek in te stellen naar de gebeurtenissen in Lem- 1 berg in 1941. Bij troepenbewegingen zijn daar 34.000 doden aangetroffen. De regering van de Sowjet-Unie heeft Oberlander ervan beschuldigd een rol te hebben gespeeld bij deze massamoord. De leden van de commissie hebben in november van het vorige jaar reeds afzonderlijk kennis ge nomen van documentatiemateriaal over de ge beurtenissen in Lemberg. Eind november is be sloten dat de commissie tijdens baar onderzoek TH. OBERLANDER zoveel mogelijk getuigen persoonlijk zal horen en kennis zal nemen van documentatie materiaal van alle betrokken partijen. Leden van de commissie zijn o.a. de Noor Kapellen, de Zwitser Kurt Schock, de Deen Olek Bjomkraft en de Belg Peters. Het Nederlandse commissielid K. R. van Staal uit Heemstede zei ons, dat de commissie weigert de plaats van smenkomst mee te delen. Er komen namelijk ook getuigen van achter het IJzeren Gordijn, die later naar hun vaderland terugkeren. De Westduitse organisatie van slachtoffers van het Naziregime be weert, dat professor Oberlander deel heeft genomen aan moorden in Lem berg gedurende de oorlog. Deze be schuldiging verscheen na de inbeslag neming in september van het dagblad „Die Tat" te Fulda, waarin vermeld was, dat de Poolse communistische lei der Gomoelka verklaard had,, dai Oberlander verantwoordelijk was voor de moord op Poolse professoren in Lemberg gedurende de oorlog. Profes sor Oberlander heeft die beschuldiging ontkend. Hij zei, dat Sowjettroepen 2409 mensen in Lemberg hadden ge dood vóór de Duitse troepen de stad binnentrokken. De openbare aanklager te Bonn was van oordeel, dat er op grond van het beschikbare materiaal geen reden was om aan te nemen, dat professor Ober lander een aandeel had gehad in de moorden te Lemberg. Dr. Adolf Arndt, secretaris van de sociaal-democratische fractie in hel Westduitse parlement, zei gisteren in Bonn, dat de aanwezigheid van prof. Oberlander in het kabinet niet te ver dedigen was. „Deze man heeft in be langrijke mate bijgedragen tot de nazistische rassenwaan". De sociaal-democratische partij heeft er herhaaldelijk op aangedrongen, da% prof. Oberlander uit zijn functie zou worden ontzet met het oog op zijn be weerde nazi-verleden. Prof. Oberlan der is, volgens Reuter, in 1933 tot de Nazi-partij toegetreden. Hij bereikte de rang van Hauptsturmführer in de S.A. In 1939 werd hij benoemd tot „Reichsführer" van de bond van het Duitse oosten. De Cambodjaanse premier, prins Norodom Sihanoek, heeft in een vraag gesprek met een Frans weekbladge zegd, dat Cambodja het communisme zal gaan invoeren, indien, dat nood zakelijk is voor handhaving van de neutraliteit, de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van het land. De premier die juist in zijn land is teruggekeerd na een reis naar de Ver. Arabische Republiek, Joegoslavië, India en andere landen, zei dat de betrekkingen tussen Cambodja en zijn buurlanden gevaarlijk zijn. Hij zei te hopen dat de westelijke vrienden van Thailand en Zuid-Vietnam, die ook Cambodja's vrienden zijn, het de re geringen te Bangkok en Saigon dui delijk maken, dat indien zij Cambodja's neutraliteit niet aanvaarden en de on afhankelijkheid van het land in gevaar brengen, de Cambodjanen de commu nistische landen zullen vragen Cam bodja communistisch te maken. Hij zei in Praag en Warschau men sen gesproken te hebben, die niets in het communisme zagen, maar het aan vaardden om hun land te beschermen tegen Duitsland. Cambodja zal het zelfde doen, aldus prins Norodom Sihanoek. (Advertentie) Commissionairs In effecten O.Z. Achterburgwal 173. Telef 247136 Privé: Olymplakadc 60. Telef 794152 AMSTERDAM. Koning Boudewijn van België za! op 28, 29 en 30 juni een staatsiebezoek aan Parijs brengen. Dit bezoek, op uitno diging van president de Gaulle, is Boudewijns vierde officiële buiten landse reis. Reeds eerder bezocht de Belgische koning de Verenigde Staten, Luxem burg en (het vorige jaar) ons land. Koning Boudewijn zal dit jaar op uit- nodiging van president. Thomas ook nog een staatsiebezoek aan Portugal- brengen. Engeland en Duitsland staan voor later op het programma. KOUDE lucht, die langs de oostflank van een boven Noorwegen gele gen hogedrukgebied naar het zuiden stroomt, was vanmorgen tot In Ne derland, België cn een groot deel van Duitsland doorgedrongen. In onze oostelijke provincies vroor bet bijna overal 5 graden, in de westelijke 1 tot 4 graden. De koude lucht is boven zeeon stabiel. Als gevolg hiervan kwamen vanochtend in hoofdzaak in de kop van Noord-Holland en in het Friese en Groningse kustgebied enkele sneeuwbuien voor. Tussen Spitsbergen en Noord- Noorwegen bevindt zich een depres sie, die naar het zuiden gaat trekken. In verband hiermee verplaats het Scandinavische hogedrukgebied zich wat in de richting van Denemarken, Dientengevolge blijft de wind noord oostelijk en gaat de aanvoer van kou de lucht tijdens het weekeinde door. De temperatuur daalt nog verder. De komende nacht is op de meeste plaatsen matige vorst te verwachten. -SA

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1