De god-loze Overheid Rede maakte indruk op müitairen Rust keert langzaam terug Extremisten grimmig Staking alleen in zuiden van België effectief by President en generaal I ï- I Ingrijpende maatregelen voor werving politie Koopt op tijd uw zekerheid VjlV Verschillen in temperatuur 3»' 6EURTS" Oonserrenfabriek n.v. Beroep van Chessman opnieuw verworpen Dreigende staking bij Engelse spoorwegen Sn nn p" Luchtvaartoverleg weer op gang Vijf jaar tuchthuis voor Ludwig /CT7\ ZxTX U NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK j MINISTER BEERMAN ACHT NODIG ZATERDAG 30 JANUARI I960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4514 r1 Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H, J. S. BRUINS SLOT J. BE VRIES FRANKRIJK haalde vanmorgen wat ruimer adem. Uit de eer ste berichten uit Algiers leek een verbetering van de situatie daar te kunnen worden opgemaakt. RESIDENT de Gaulle heeft gisteravond in een bewogen rede voor radio en televisie het Franse leger in Algerije bevel gegeven de rebellie van de kolonisten de kop in te drukken. „Ik draag de verantwoordelijkheid voor het lot van het land", aldus de Gaulle tot het leger. „Iedere Franse soldaat moet dus ge hoorzamen". Volgens de eerste berichten uit Algerije heeft de rede van de president een diepe indruk op de militairen aldaar gemaakt. Het leek erop, dat zij een bevel tot een aanval op de extremisten zouden opvolgen. Het was nog niet bekend wanneer een dergelijk bevel zou worden gegeven. De aanhangers van de extremisten Ortiz en Lagaillarde in Al giers hadden echter slechts minachting voor de bewogen woorden van de Gaulle. Nauwelijks was hij tritgesproken, of zij brulden: „De Gaulle aan de galg". Jamt, appelmoes, vrachten op sap enz. Zie verder pag. 3. 5e kol.) N.V, Levensverzekering Mij. UBO N.V. Algem, Verzekering Mij, UBO Krommg Nieuwe Gracht 8-10, Utrecht ill Botterdam: Witte de Withstraat 25 Telef. 118700 <6 U Postbus. 1112 Pewttdie No 434318, Elsohtendlenst abonnementen 18.3019,30 trar. Zaterdags 1718 uw. Telefoon 115700. 'i-Gravenhage: Huygenspleto t Telefoon 183487 |3 Mjaea) Postbus 1091 Postgiro No. 424867, Klachtendienst 18.3019.30 Telefoon 362589. Dordrecht: Sotdweg 132 Telet. 4370. Schiedam: Thomaa d Kempisstraat m Telef. 63451, Abonnemetrteprüs 61 cent per week. t 2.63 per maand, t 790 dot kwartaal. team nummers 15 cent. Versotejnt dagelljka. v„ PLAATSELIJK NEERSLAG (Geldig tot zondagavond) "Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag. Over» wegend matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Morgent Zon ®p: 8-24 Maan op: 9.48 onderx 17.24 onder; 21.47 l~, E houding van de Kerk en de U christen tegenover een anti-chris telijke en god-loze Overheid is te al len tijde een moeilijk vraagstuk ge weest. In de periode van het nationaal-so- cialisme hebben we daarmee te ma ken gehad. En in de landen waar thans een communistische overheersing is hebben Keek en christenen er weer mee te maken. Voor ons- in Nederland was tijdens de Duitse bezetting het probleem veel minder moeilijk dan voor de christe nen in Duitsland. De nationaal-socia- listische bezetter was voor ons geen Overheid, maar een bezettende macht, die zich wederrechtelijk op de stoel van onze eigen Overheid plaatste. De ze laatste echter bleei fungeren, van- uit Londen. Zij bleef onze Overheid die wij te gehoorzamen hadden. Voor de Duitse christenen was het moeilijker. Het Hitler-regime was de Duitse Overheid. En moest men haar dan niet zien in het licht van Romei nen XIII? En daar de consequenties uit trekken? WANNEER houdt een Overheid op Overheid te zijn? Deze belangrij ke vraag is op het ogenblik in Duits land aan de orde. Bisschop Dibelius heeft enige maan den geleden verklaard dat 'n god-loze overheid als de Oostduitse geen aan spraak kan maken op de gehoorzaam heid van een christen. Dat was een moedige daad van Di belius. Want hij bleef in Oost-Berlijn waar de communisten de- scepter zwaaien zijn werk doen. Het was niet alleen een moedige daad, het was ook een bevrijdende daad. Maar al te veel theologen aan vaarden een dergelijk anti-goddelijk regime als 'n Overheid die wij van Godswege moeten gehoorzamen. Dat betekent dan onvermijdelijk de sla vernij van de Kerk en de binding van de Kerk aan ordeningen die zij niet aanvaarden mag. In Duitsland zijn de meningen ver deeld. Verscheidene theologen be strijden Dibelius. Andere steunen hem onder de leuze: Geen kerkelijk pragmatisme. Het is natuurlijk vanuit Nederland gemakkelijk om Dibelius gelijk te ge ven. Je moet er eigenlijk eerst zelf voor staan om niet met een al te goed koop oordeel be komen. Gaiille beveelt TIJDENS de godsdienstoorlogen in de zestiende eeuw hebben de calvinisten aanvankelijk de god-loze overheid ais Overheid erkend. Zo b.v. Cfilvijn in zijn Institutie. Wel stelde Ce?ivijn zeer duidelijk dat men God m$,er gehoorzamen moet dan de men sen. Maar de consequentie daarvan was dan volgens Calvijn dat men d straf, die dit gehoorzamen als gevolg had, moest aanvaarden. De opvattingen der calvinisten zijr veranderd als gevolg van de Bartholo- meus-nacht, toen de Franse koning oj vaise wijze een groot bloedbad aan richtte onder de reformatorische christenen. In tal van geschriften van mensen als Hotman, Languet en Du- plessis Mornay werd betoogd dat een Overheid, die door haar daden er blijk van geeft het karakter van Overheid, zoals ons dat vanuit de Bijbel voor ogen staat, te hebben verloren, geen aanspraak meer heeft op het Over heidsambt. Wij vinden deze gedachte ook terug in de Apologie van Prins Willem van Oranje. Zij is de achtergrond van on ze opstand tegen Philips H. Achter grond en rechtvaardigingsgrond. Deze oude problematiek is blijkens hetgeen er thans in Berlijn plaats vindt nog hoogst actueel. (Advertentie) Commissionairs te effecten O.Z. Achterburgwal 173. Telef. 247126 Privé: Olympiakade 56. Telef. J94152 AMSTERDAM. (Advertentie) HOLTEN (Overijsel) HOTEL ,,'T LÖSSE HOES" Het exclusieve restaurant op de Holterberg Onze specialiteit: KIP VAN 'X SPIT (boven open vuur) Dagelijks muziek. Een zeer verzorgd weekendverblijf 30.— per persoon, ïelet 0S48Ï—353. Directie J. Meuleman. (Advertentie) Generaal Paul Ely, chef van de Franse generale staf, heeft zich naar Algerije begeven, zo is officieel in Parijs bekend gemaakt. Ely heeft zich bij de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Ghalle, gevoegd. Het eerste verheugende nieuws voor de regering in Parijs kwam uit Oran. Uit deze havenstad werd gemeld dat de orde daar is hersteld. De algemene sta king is beëindigd en de barricaden zijn opgeruimd. De reservisten en het „co mité van waakzaamheid" hebben zich geschaard achter generaal Gambiez, de Franse bevelhebber in Oran die heeft verklaard dat hij de orders van gene raal de 'Gaclle zal opvolgen. De solda ten en politiemannen, die voor de bar ricaden op wacht stonden, zijn naar hun onderdelen teruggekeerd. Ook 'uit Algiers kwamen optimis tische berichten. Het openbare leven in deze stad, kreeg een normaler aanzien. Er reden vanmorgen, weer trolleybus sen en in de haven werd weer normaal gewerkt. Er vertrokken twee treinen, naar Oran en naar Constantine. Het luchtverkeer was ook weer normaal. Generaal Olié, bevelhebber van de troepen in het district Constantine (Oost-Algerije) heeft medegedeeld dat hij da bevelen van generaal Chalie, de Franse opperbevelhebber in Algerije, zal opvolgen. Volgens onbevestigde berichten zijn de regeringsgedeiegeerde Delouvrier en generaal Chalie, na de rede van de Gaulle van hun commandopost in het Algerijnse binnenland naar Algiers te ruggekeerd. Aangenomen wordt, dat ge neraal Ely, de chef van 'de generale staf, die naar Algerije was-gegaan, nu ook in Algiers is. De leiders van de extremisten in Al giers, Lagaillarde en Ortiz, hebben na de toespraak van de Gaulle een bijeen komst gehouden in de bank van Al giers, het hoofdkwartier van Ortiz. Volgens sommige berichten zijn de ko lonisten van plan een „centraal comité" op te richten, dat hun volgende stappen moet leiden. Militaire zegslieden in Algiers zei den vanmorgen dat het leger wellicht zou proberen op te treden als een buf fer tussen de kolonisten en de regering. Zij verklaarden dat het leger hoopt op onderhandelingen tussen de autoritei ten en de extremisten. De Franse pers was vandaag over het algemeen optimistisch gestemd na het vernemen van de rede van generaal de Gaulle. De conservatieve Figaro verklaarde; „Niets is verloren, De hand die o«ze vlag hoog houdt, is nooit vaster ge weest dan nu. Het is onmogelijk dat het ganse leger zich niet rondom zijn leider zal scharen". De rechtse Aurore schreef; „Het kan niet missen dat deze grote en aangrij pende rede door het leger wordt ver staan". De secretaris-generaal der Franse so cialistische partij, Hollet, heeft in een korte verklaring gezegd dat zijn partij „met alle andere democratische par tijen" in de Algerijnse crisis achter pre sident de Gaulle staat. In Amerikaanse regeringskringen is men zeer ingenomen met de Gaulle's hernieuwing van zijn belofte van zelf bestemming voor Algerije. Verscheide ne senatoren hebben erop aangedron gen, dat de Amerikaanse regering zich duidelijk uitspreekt voor de Gaulle's Algerije-politlek. De Britse pers noemde vandaag het optreden van de Gaulle voor de t.v. als een daad van een man met moed en overtuiging. herstel orde DODEWAARD DE FIJNSTE FRUITPKODUKTEN UIT DE BETUWSE BOOMGAARDEN Vraagt uw winkelier ons merk DEN HELDER. Uit vertegenwoor digers van alle plaatselijke zang- en muziekverenigingen is een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt in de komende zomermaanden een taptoe te organiseren. De kapelmeester van de marinekapel, de heer G. Westerdijk, treedt als adviseur op. In het comité hebben zitting de dames Brondsetna, v. el. Kuyl en de heer v. d. Schoor voor de zangverenigingen en de heren S. A. Duynker, C. C. Mahieu en W. A. J. Wit- mer voor de muziekkorpsen. Men wil 1 maart een basisprogramma gereed hebben. De president zei verder: „Ik geef het leeer bevel te gehoorzamen. Ik zal niet toegeven. Ik ben de opperste lei der. De wet is twintig jaar lang in mijn persoon gevestigd geweest". Vele legerofficieren in Algiers hoor den de rede van de Gaulle in de hou ding staande aan. De extremisten achter de barricades luisterden gespannen toen de Gaulle voor de radio sprak en zei dal zijn politiek voor Algerije niet gewijzigd zal worden. Hun gezichten stonden grimmig toen hij eindigde zonder hun de belofte te geven die zij allen wensen dat Alge rije voor onbepaalde tijd Frans zal blij ven. Enkele minuten nadat de Gaulle zijn rede beëindigd had sprak een extre- mistenJeider een menigte van enige duizenden die onder paraplu's stonden voor de barricade toe en zich. daar be vonden niettegenstaande het uitgaans verbod van het leger, toe." De spreker schreeuwde: „TI hebt zo juist het staatshoofd géhoord". De menigte begon luid te joelen, „Hebt u vertrouwen in uw eigen lei ders?" vroeg hp. De menigte gilde: „Ja, ja". „Over de rest praten we later nog wel", zei hij, alvorens zich terug te trekken in het bankgebouw dat dienst doet als hoofdkwartier. Autorijders reden ondertussen naar het centrum van Algiers en lieten hun claxons gaan op het ritme van „Algerie Franeaise". Dit duurde een kwartier nadat de Ganlle zijn rede had beëindigd nor voort. Sommige auto's voerden de Franse vlag. Twee oproerlingen achter een barricade zeiden tot een journalist: „Als men ons aanvalt, znllen er zeker mensen afvallen. Sommigen zullen op het laatste ogenblik denken aan hun vrouw en kinderen, maar er zullen er minstens vierhonderd overble ven die zich nooit znllen overgeven: Dat zijn zij die niets meer te verlie zen hebben en die zich ter dood ver oordeeld weten. Voor hen is er geen probleem over de wijze waarop de toestand zich zal ontwikkelen". In zijn rede voor radio en tv zei de Gaulle verder ojh.: „Dat ik vanavond, terwijl ik voor radio en televisie spreek, een uniform draag is bedoeld om aan te tonen dat ik spreek als generaal de Gaulle en als staatshoofd. In Algerije bestrijden wij een op stand die meer dan vijf jaar duurt. Het is duidelijk, dat de eenheid, voor uitgang en het prestige van het Franse volk hierbij betrokken zijn en dat zijn toekomst versperd is zolang het Alge rijnse vraagstuk niet is opgelost. Ik heb uit naam van Frankrijk deze beslissing genomen: de Algerij nen zullen vry hun lot kunnen kiezen. Zelfbeschikking is de enige politiek De federale rechter Louis Goodman heeft een verzoek van Caryl Chessman om opnieuw te worden verhoord ver worpen, maar tegelijkertijd doen uit komen dat goeverneur Edmund Brown en het Amerikaanse Hooggerechtshof eventueel gebruik kunnen maken van hun bevoegdheid tot gratieverlening. Chessman heeft nu 11% jaar gevan gen gezeten in de San Quentin-gevan- genis, waar hij voortdurend strijd heeft geleverd tegen zijn terechtstelling, na dat hij ter dood was veroordeeld we gens sexuele vergrijpen in de Lovers Lane te Los Angeles. (Advertentie) Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente-, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen. Brand-, inbraak-, Ongevallen- en WA.-verzekeringen, UBO voor alle verzekeringen. "V O sprak gisteravond de Franse president Charles de Gaulle voor de tele- Z. visie en was hij ook op de Nederlandse tv-schermen te zien. De Gaulle was gekleed in generaalsuniform. Hij sprak rustig, maar zo nu en dan kwam er felheid in zijn stem en balde de Franse president zijn vuist. De 24-uursstaking die het Belgische socialistische vakverbond gisteren had uitgeschreven is alleen in het zuiden van het land, waar de socialisten de grootste aanhang hebben, effectief ge weest. In andere delen van België on dervonden tal van diensten wel over last, maar kon toch niet van een alge mene staking worden gesproken. De socialisten hadden de staking uitgeroe pen om aan hun eisen tot betere sociale voorwaarden kracht bü te zetten. In Brussel en Antwerpen kwam het tot vrij ernstige botsingen. Stakers, die door de binnenstad van de Belgische hoofdstad trokken, sloegen de ramen in van enkele winkels die niet aan de staking deelnamen. De politie ging de stakers toen hardhaiMÜg te lijf. In Antwerpen trachtten stakers het verkeer in de war te doen lopen. Zij duwden auto's en trams omver en het gevolg was dat het ook hier tot felle politiecharges kwam. Verscheidene mensen liepen verwondingen op. Als gevolg van de staking ondervon den de treinen vanuit Nederland naar België en omgekeerd gisteren vertra ging. Passagierslijst m.s. „Oranje". De passagierslijst van het m.s. „Oranje", dat op 8 februari te Am sterdam wordt verwacht, ligt op onze kantoren ter inzage. 'Advertentie) b*\d /N y*\ Zon op Zon onder Boven West-Europa zijn op het ogenblik drie verschillende luchtsoor ten te onderscheiden. Een ervan ken merkt zich door betrekkelijk hoge temperaturen. Deze lucht stroomde over Frankrijk en Engeland naar het noordoosten en drong vanaochtend het zuiden van. ons land binnen. De zachte zuidwestelijke luchtstroming werd in stand gehouden door een hoge drukgebied boven Frankrijk dat zich naar de Alpen verplaatst ener zijds, en een lage drukgebied op de oceaan anderzijds. De koudste lucht soort bevindt zich boven Scandinavië en het noorden van Denemarken waar matige tot strenge vorst voor komt. Een derde luchtsoort tenslotte heeft een temperatuur om het vries punt en deze was vandaag over het midden en noorden van ons land aan wezig. Langs de grenslijn boven ons land, waar vandaag temperatuursver schillen van 8 graden werden aange troffen, kwam een groot neerslagge- bied voor, dat in het zuiden regen, elders plaatselijk echter ook sneeuw bracht. Hoewel een hogedrukgebied boven Scandinavië op het ogenblik in be tekenis toeneemt, zal door de aanwe zigheid van het hogedrukgebied bij de Alpen, de grenslijn van de zachte en de koudere lucht morgen waar schijnlijk boven Nederland blijven, zodat er dan opnieuw een flinke tem- peratuurtegensteUing tussen het noordoosten en het zuidwesten van het land zal voorkomen. Samengestroomde stakers in de binnenstad van Brussel worden in toom gehouden door gehelmde-politie' mannen. VakbantUeiders hebben gisteravond voor de arbeiders bij de Britse gena tionaliseerde spoorwegen een staking afgekondigd, nadat hnn eisen voor een onmiddellijke loonsverhoging verwor pen zijn. Ongeveer 350.000 arbeiders, vere nigd in de nationale bond van spoor wegarbeiders (NUR) is bevolen tegen 15 februari het werk neer te. leggen. Ironisch genoeg resulteerde dit be sluit uit besprekingen, die er op ge richt "waren een dreigende 24-uurs staking van de Londense arbeiders voor maandag a.s. af te wenden. "pRESIDENT de Gaulle verscheen gis» teravond in generaalsuniform voor de TV-vensters, om er de nadruk op te leggen, dat het leger aan hem alleen als de opperste chef der strijdkrachten gehoorzaamheid verschuldigd is. In de beslistheid, verzekerdheid en waardigheid van dit optreden bevestigde hij zijn re putatie van een groot leider, die even wel gelukkig geheel de overeenkomst mist met het al te bekende beeld van de dictatoriale volksleider. Even zouden wij geneigd zijn dit optreden te vergelijken met het welbe kende balkon, van waaraf de dictatoren hun „grote beslissingen" aan de gedi rigeerde menigte aan hun voet kenbaar maakten. De Gaulle sprak niet tot gediscipli neerde formaties: hij sprak tot geheel het volk. De president duidde slechts met een enkel woord maatregelen, be slissingen aan, waartoe hij besloten had. Verder geen woord daarover. De pre sident sprak tot zijn volk, de generaal tot zijn soldaten en allen gelijkelijk wek te hij op te staan voor de eenheid van het vaderland. Dat kan alleen geschieden door ge hoorzaamheid aan het beleid, waartoe Frankrijk zich verplicht heeft en waar voor hij zijn woord gegeven heeft. Met de meeste nadruk zei de Gaulle dan ook, dat hij daarvan geen stap terug zou gaan, omdat dit beleid de enige weg voor Frankrijk is. Het drama mag niet opnieuw beginnen en het verlies van Algerije zou een ramp zijn voor Frank rijk en het Westen. Even beslist als de Gaulle zich vast legde op het gekozen beleid van de vrije zelfbeschikking voor de Algerijnen, even veel vertrouwen getuigde hij ook te heb ben in de keuze der Algerijnen. Hoeveel onzekerheid de Gaudle ook geheel deze week over zijn houding mag hebben laten voortbestaan, en welke schade dit ook mag hebben gedaan, gieteravond bevestigde hij door, zowel beslistheid enerzijds als gematigdheid anderzijds de roep, die hij ach verwor ven heeft en die hem op de hoogste plaats in zijn land bracht. Ongetwijfeld zullen de door hem al leen maar aangeduide maatregelen met zijn woorden in overeenstemming zijn. Hopen ,-en bidden* wij, 'dat deze' erh' stige crisis ten gunste van* Frankrijk,R Amka en Europa spoedig bezworen* wordt. De heer E. G. Stjjkel, die de Ne derlandse delegatie bü de lnchtvaart- onderhandelingen in Washington leidt, heeft gisteravond verklaard te ver wachten dat zich de volgende week verdere ontwikkelingen in het gesprek over landingsrechten voor de KX.M. in de Verenigde Staten zullen voordoen. Hij zei dit nadat hij een onderhoud van veertig minuten had gehad met de Amerikaanse onder-minister voor po litieke zaken Livingston Merchant. Merchant had om deze bespreking, waarbij de Amerikaanse delegatieleider Bass aanwezig was, gevraagd. „Ik geloof", aldus de heer Stijkel, „dat wij aan beide kanten de positie nog eens willen bestuderen". Het opperste gerechtshof te Karls ruhe heeft vandaag de vroegere ma rine-luitenant Horst Lndwig veroor deeld tot vijf jaar tuchthuis, wegens spioneren voor de Russen. Tijdens zijn proces heeft de 34- jarige Ludwig bekend voor de Russen gespioneerd te hebben, terwijl hij on der auspiciën van. de NATO staande cursussen vo"gJe De vroegere onderofficier Fritz Briesemeister (34) die de medeplich tige van Ludwig is geweest in de drie jaar dat deze voor Moskou heeft ge spioneerd. kreeg vier jaar tuchthuis. Werner Jaeger, zwager van Ludwig en ook lid van het komplot, kreeg drie jaar gevangenisstraf en zijn vrouw Hanni, die als koerierster heeft gefun geerd, kreeg 18 maanden. Vanaf zondag 30 januari a.s. vindt de uitgifte van Rode Kruisgcrederen voor de bewoners van Tuindorp Oostzaan uitsluitend plaats in de Ned. Herv. Kerk aan het Plejadenplein, Er valt niet te ontkomen aan in grijpende maatregelen om te verzeke ren, dat het korps Rijkspolitie jaarlijks wordt aangevuld met 350 jonge wacht meesters. Minister Beerman, die het personeelstekort bü de Rijkspolitie zeer zorgwekkend acht, zal hierover spoedig in overleg sre» met zün ambtgenoten. Ondanks zeer intensieve wervingscampagnes is het tot nu toe niet gelukt meer dan gemiddeld 140 jonge personeelsleden voor de Rijks politie aan te werven. Minister Beerman schrijft aan de Eerste Kamer, dat hem vooral bezorgd maakt het aantal vacatures, dat door de ongunstige leeftijdsopbouw, gedu rende de jaren 1973 tot 1880 zal ont staan. De jaarlijkse aanvulling (gedu rende vijftien jaar) met 350 wacht meesters is ook nodig voor opheffing van het huidige personeelstekort en in verband met de zich steeds uitbrei dende politietaak. De minister deelt ook mee, dat het in de bedoeling ligt om, als dit doel matiger is, het verkeerstoezicht door de Rijkspolitie ook op wegen te doen plaatsvinden, die liggen binnen ge meenten met gemeentepolitie en om gekeerd het verkeerstoezicht door ge meentepolitie te doen uitoefenen op wegen liggende binnen gemeenten met Rijkspolitie of andere gemeenten met gemeentepolitie. Deze wegen (meestal wegen voor intercommunaal verkeer) zullen aangewezen worden door mi nister Beerman en Toxopeus gezamen lijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1