Aan Schiedamseweg bij Bad Groenoord Ontwerp voor Hervormd Wijk. centrum Kethel gereed Wilton kiest nieuwe ondernemingsraad Schiedam opgeschrikt door serie inbraken en diefstallen B-junioren toonden kennis tijdens spelregeltest Zang- en muziekavond in Remonstrant Geref. kerk Orpheus en Excelsior geven uitvoering van de „Messiah" KERK EN SCHOOI In Zeemanshuis te Maassluis emeester Schakel voor de A .R Burgi prak Forumavond Zwaluwen overwinnaar in spelregeltest VAT ERVE Mm Toneelzaal voor ruim driehonderd personen Kandidaat-stelling bij CM.B. Oecumenische jeugddienst i Record-spaarcijfers bij „Anno 1820 ft Stereo-projectie bij Fotokring Spaarcijfers Concert van grootse opzet Krediet voor ziekenhuisbouw Prof. A. J. de Sopper in Leiden overleden Oprichting Arjos? P. Westerhof voorzitter A.R. Zaterdagvoetbal Bejaarden kregen telegram van Prinses Beatrix TROUW Donderdag 11 februari i960 ER BEGINT NU schot te komen in de plannen tot bouw van een Hervormd Wijkcentrum in Kethel. Werd tijdens verschillende acties in totaal een bedrag van ruim 100.000 bijeen gebracht, tijdens een gemeenteavond werd het ont werp voor een gebouw, gemaakt door het architectenbureau Jac. v. d. Vlis uit Vlaardingen, voorgelegd en goedgekeurd. Drie zalen Het gebouw zal de naam „Ons it; Huis" krijgen. Deze naam werd uitverkoren bij een prijsvraag, - i- die is gehouden. SCHIEDAM De Christelijke Bedrijfsbond voor de metaal nijverheid en elektronische in dustrie (C.M.B.) hield woensdag avond voor de bij „Wilton Fijen- oord" werkzame leden een bijeen komst in de grote zaal van Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven. i9Loodgieter99 Met bromfiets geslipt Verkeersovertredingen door Mr. Cos berecht Geslaagd concert Van Dijk's Jeugdorkest Burgerüjke stand van Schiedam SCHIEDAM De Koninklijke Zangvereniging Schiedams Man- nenkoor Orpheus" zal in samen werking met de arbeiderszang vereniging „Excelsior" met de Kerstdagen een concert in de Grote kerk geven, dat van gro ter allure zal zijn dan tot dusver de uitvoeringen waren. De dirigent, de heer Gijsbert Nieuwiand heeft het initiatief ge nomen. VLAARDINGEN. In samenwer king met de afdeling Vlaardingen van de Nederlandse Christen-Vrouwen bond. heeft de Vlaardingse Christe lijks Middenstands vereniging een forumtvood Belegd, die gehouden zal worden op maandag 13 februari in de mal Harmonie aan de Schiedam seweg. Zaalvoetbal Zeeman viel Burgerlijke stand van Rozenburg Cefa-voorstelling Ouderavond Chr. school Jaarfeest C.J.V. Ds. H. v. d. Elskamp met emeritaat Wereldraad tegen proeven met kernwapens Benoemingen hervormde svnode Vervolg beursoverzicht Wanneer met de bouw kan worden begonnen Is echter nog niet hij benade ring te zeggen, daar aüe vergunningen van gemeente en rijksoverheid nog moe ten binnen kamen. -Toch kan de Hervormde Gemeente te Kethel trots zijn op het bereikte resul taai, want het bijeenbrengen van ruim een ton in zo korte tijd als hier is ge beurd, was zeker geen gemakkelijke op- Het nlenwe wijkcentrum, dat zal wor den opgetrokken op een stok grond be grensd door Schiedamseweg, Populle- renlaaa en lepenlaan, bij Bad Groen oord, zal weliswaar eenvoudig Tan op- net worden, maar zeker in een behoefte voorzien. -1 Het gebouw dat één verdieping hoog wordt krijgt een oppervlakte van 40 bij 20 meter en zal met de lange zijde naar de kant van de SdMedamse weg worden gebouwd. Er zal een grote zaal komen, die ech ter door middel van verschuifbare wan den ia één grote en twee kleine zaaltjes -kan worderr verdeeld. Zo ontstaat dan. een toneelzaal van 26 bij ruim 12 meter, waar dridbonderd personen een plaats zullen kunnen vinden en twee zaaltjes .voor respectievelijk 25 en 60 personen. Verder omvat het gebouw een ont- vanghal met garderobe, toiletten en keu ken. Ook voor een fietsenberging is zorg gedragen. Onder het gebouw, dat van baksteed zal worden opgetrokken en op een be- tonnenfundering komt te staan, i s een kelder geprojecteerd, waarin, onder het toneel-podium, twee kleedkamers en een couliss enopbergruimte zullen wor den gemaakt De moquette van het Herv. ïï'ijkgeboutc in Kethel. Het verhoogde gedeelte is de grote toneelzaal waar 300 mensen een plaats zullen kunnen vinden. Deze vergadering die ook bestemd was voor de Wilton-arbeiders uit Rot terdam werd door Districtsbestuurder D. Sprong geopend, waarna deze een kort inleidend woord sprak. Hij zette het doel van de samenkomst uiteen, n.l. candidaten te stellen voor de komende Ondernemingsraad-verkiezingen op de scheepswerf van Wilton. Daarna zullen groepscommissies in het leven worden geroepen. De heer B. J. Nieuwiand, eveneens Districtsbestuurder, hield daarna een be toog. waarin hij duidelijk stelde, dat het van groot belang is, dat de Wilton-arbei ders straks weer een ondernemingsraad gaan vormen, die met overleg gekozen is. Op de vraag of het CMB wel medewer king moet verlenen aan deze onder nemingsraad. antwoordde spreker; Na tuurlijk! Ook al zijn we het niet eens met het verkiezings-systeem, we moeten onze stem laten horen. SCifeï>AM. Konden wi) twee jaar geleden melden dat in januari voor bet eerst in de geschieden» van de Spaar bank anno 1820 te Schiedam bet maand cijfer der inlagen het miljoen gulden bad overschreden, in de afgelopen januari maand. werd met een inlegcflrer van bijna 1,3 miljoen gulden opnieuw een re cord bereikt. Ook het inlegoverschot van bijna 0,5 miljoen gulden is ongekend hoog. Een en ander blijkt uit de navolgende cijfers: Inleg Terug- Inleg- betahng overschot •58. ƒ1.048.025,81 ƒ791.058,40 ƒ254567,4! '59. ƒ1.160360,57 ƒ727504,13 ƒ423.156,44 jan. *60. ƒ1.296.698,33 ƒ803.456,28 ƒ493540.05 Heit aantal spaardtiers steeg in januari een gezamenlijk tegoed van 1960 met 180 tot 47227. Het aantal deel nemers aan bet sparen ingevolge de Jeugdspaarwet nam in deze maand toe tot 1297 met ee 282575,86. Het tegoed van de inleggers en de re serves waren per 31 peouari als volgt be- Tegd: éffecten 17522.455,72 (vorig Jaar 14.534-206,19)Onderhandse leningen f 7.418.46758 (vorig jaar f 7510.90451): Hypotheken 4.482513.69 (vorig jaar 4.13S590.— SCHIEDAM. In het kader van een programma van oecumenische jeugd- opvoeding, waartoe de Oecumenische Raad van kerken alhier oniangs het ini tiatief heeft genomen en waartoe in over leg met de jeudgptedikanten en -leiders is besloten, zal op zondag 14 februari a.s. des avonds om 7 uur in de Opstandings- kerk een oecumenische jeugddienst wor den gehouden. Als gastpredikant is uit genodigd ds. A. H. v. <L Heuvel, secre taris van de landelijke Oecumenische Jeugdraad te Utrecht, die onlangs is aangezocht voor secretaris van het Jeugddepartement van de Wereldraad van kerken te Genève. Als liturg is aangezocht ds. J. Couvee, Gereformeerd predikant alhier. Voor deze dienst zullen in overleg met de be trokken predikanten in het bijzonder worden uitgenodigd de catechisanten, die dit jaar belijder - van hun geloof hope; af te leggen Oecumenische Raa. heeft verder medewerking weten tt verkrijgen van het Schiedams Interker kelijk Jeugd Evangelisatiekoor. SCHIEDAM Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag op een groot aantal plaatsen hun slag geslagen. In de Openbare leeszaal werd inge broken. Zalen, kasten en lessenaars werden doorzocht. Er wordt een be drag van 12,50 vermist. Ook werd ingebroken in de distilleer derij Bitter, die achter de leeszaal ligt, in Goode's zakkenhandel aan de Over- schieseweg en in de DE.S.-winkel aan de West-Frankenland.'.^ straat. Over deze laatste inbraken kon c.e politie nog geen verdere inlichtingen geven, daar het onderzoek nog niet is afgesloten. Verdacht van diefstal werd woensdag aangehouden de 19-jarige R. C. B. uit Schiedam, die in het bezit bleek te zijn van een aantal horloges. Deze horloges heeft hij waarschijnlijk weggenomen bij de juwelier B.. waar hjj zich een aantal -'-ren liet tonen. moeten helpen. Jammer voor de man, was er geen loodgieter aanwezig. Het hoofd van de school broeder B. herin nerde zich echter een waarschuwing, die twee jaar geleden door de politie werd gegeven toen een man onder dezelfde voorwendselen, de St. Rosakleuterschool binnendrong en er geld meenam. Broeder B. waarschuwde de politie dan ook. die de man echter niet meer kon vatten. Het signalement luidt: 17 a 18 jaar. 1.60 m. lang, zwart sluik haar in het bezit van een groen damesrijwieL Een onbekende trachtte woensdag toe gang te verkrijgen tot de AUistiusschool, onder het voorwedsel, de loodgieter te SCHIEDAM Woensdagavond werd de tweede serie juniortesten gehouden is de Canüse van Hermes DVS aan het „Harga-complex". De Schiedamse Scheidsrechters-Vereniging organiseert deze testavonden. Ook op deze avond waren er weer talrijke aanwezigen. In doodse Stilte hoorden de B-junio ren die aan de beurt waren deze avond de door de heer L. v. Ravens gestelde vragen aan en hevig nadenkend kwamen de antwoorden er uit. Soms in één adem soms hortend en stotend, soms ook helemaal niet Dat bewees wel. dat deze avonden hun nut dubbel waard zijn. omdat er bij de voetbalspelregels nog zoveel „addertjes onder het gras zit ten", dat men nog lang niet aile spel regels kent wanneer men voetballer is. De heer Chr. Jacobsen memoreerde dit in zijn openingswoord zeer terecht Van acht verenigingen waren In totaal 24 junioren uitgenodigd, die oo de snel regeivragen antwoord moesten geven. Iedere junior kreeg voor de pauze één vraag te beantwoorden en na de pauze weer één, In totaal kon iedere vereni ging 90 punten halen. Een jury, bestaande uit de scheids rechters C. J. Bel, Chr. Jacobsen en H. v. d. Veer bepaalden het aantal punten, terwijl de arbiter A. J. v. d. Sande in deze wedstrijd zijn functie als scheids rechter waarnam door de tijd op te ne men. De uitslag van deze avond was als volgt: 1. Hermes DVS met 79 punten: 2. PPSC met 77 punten; 3. SFC 75; 4. SVDPW 74, 5. Schiedam 58; 6. SW 53; 7. HBSS 47 en tenslotte 8. Excelsior '20 met 41 punten. In vergelijking met de avond van de C-junioren die als vorige week gehou den werd, was het totaal gemiddelde stukken lager deze avond. De C-junioren kwamen aan een gemiddelde van 82.5%, terwijl de B-junioren maar tot 69.9% kwamen. Op woensdag 24 februari komen als laatste de A-junoiren aan de beurt. SCHIEDAM!. Op de hoek B. K.-laan- Jan van Avermestraat slipte woensdag middag de werkster mevr. C. J. L. met haar bromfiets. Zij kreeg een wond bo ven het linkeroog en werd ter plaatse door de G.G. en G.D. verbonden. SCHIEDAM In het Wijkcentrum N'ieuwland hield de „Algemene Foto kring Schiedam" woensdag een stereo- pro jee tie-avond, waarin behalve de vertoning van dia's ook door gesproken woord tekst en uitleg werd gegeven. Het was eigenlijk een bijzondere avond. Voorzitter A J. Lindenhof ver-, telde, dat er In twee zalen van het Wijkcentrum gefilmd zou worden. In de ene zaal zou een aantal kijkers met een speciale bril de dia's kunnen bezichti gen, terwijl op datzelfde moment in een andere zaal gesproken zou worden ore de mogelijkheden van ..stereofoto-pro jectie". Daarna zouden „beide partijen" wisselen en zo kon men na afloop met elkaar discussiëren. Wanneer de nieuwe ondernemingsraad gekozen zal zijn, zullen enkele commis sies besprekingen gaan voeren over enkele (de laatste jaren naar voren gekomen) belangrijke punten. In de eerste plaats zal men de methodiek van de verkiezing (van de O-RA behande len en ten tweede de zittingsduur daar van. Omtrent de dunrotj nodige regle mentswijziging merkte «preker op. dat dit enkele jaren geleden bijna tot de onmogelijkheden behoorde, maar dat het reeds gelegde kontakt tuinen het bestuur en de directie van Wilton FUenoord hoop geeft, dat de sfeer de laatste maan den ten gunate is gew'Uzlgd en dat er een reële kan» bestaat dat de wüzlgin- er door zullen komen. Omtrent de O.R. zelf. werd opgemerkt, dat deze niet met dwang of met geweld zal mogen handelen, maar alleen in ge organiseerd overleg. Er zal verdraag zaamheid moeten zijn en een systeem gevolgd moeten worden waardoor alle overleg en samenwerking tussen directie en personeel in goede harmonie zal geschieden. Uit de aanwezige leden werd voor de diverse afdelingen een voorlopige candt- daatstelling gemaakt, die in de komende weken nog aangevuld zal moeten worden. VLAARDINGEN. Het overzicht van de spaarbank Vlaardingen over de maand januari geeft de volgende cU" fer*. He* tegoed steeg van 24.127.951,17 tot 24.566.357,78 op 31 januari. Ingelegd werd ƒ1.613.971.12 terwijl f 1.180.564.51 opgenomen werd. Derhal ve een verschil van liefst 438.406,81. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg met 16* tot 36.627. In tegenstel ling tot december 1959. werden in januari meer schoolspaarzegels ver kocht Met 134,40 steeg dit bedrag tot 5.667,35. Per 31 jarruari waren er 11.034 spaarbusjes in omloop met een totaal bedrag van ƒ38.963.15. Vergelij ken we deze getallen met die van de- cemibcr 1959. dan valt direkt het grote verschil op. Toen bedroeg het be spaard bedrag 22.468.08 ia 10.886 but jes. Het saldo aan effecten kwam van 13.104.395.61 op 13.331.899.11. Aan on derhandse leningen werd ƒ5.695,32 af gelost. waardoor het saldo thans 5.554.742.13 bedraagt. SCHIEDAM. Tijdens de woens dag gehouden zitting van het kanton gerecht, moesten velen *ich verant woorden voor het overtreden van de maximum snelheid. Vooral vele brotn- rietsberijders moesten zich verant woorden. Zij schijnen nog steeds niet te weten dat de maximum snelheid voor brommers 30 kilometer bedraagt. Zij werden alle veroordeeld tot een boete van 20 of 8 dagen hechtenis. De heer M. de H. uit Rotterda mwas door het rode licht van de verkeers lichten op de Koemarkt gereden. Mr. Schimmel eiste 12.50 of 5 dagen. Mr. P. B. Cos veroordeelde hem conform d<Dc'Shcer J. van K. had op de Dam zijn motorfiets geparkeerd, het is ech ter verboden daar te parkeren. De heer J. van K. voerde aan dat zijn motor fiets stuk was. Nadat hij hem gemaakt had ging hij even zijn handen wassen. Toen hij terug kwam stond er een po litieagent bij de motor te wachten en bekeurde K. Mr. Schimmel eiste, reke- i ning houdende met de omstandigheden 3 en mr. Cos maakte er 2.50 van. De heer J. de H. had met zijn fiets op yet trottoir gereden. *.iij werd ver oordeeld tot 5 of twee dagen. Dr. B. moest vervolgens voor het hek je verschijnen, omdat hij op het kruis punt Penningtaan-Burg. Knappertlaan geen voorrang Verleend had aan een scooter. Mr. R. A. Schimmel eiste 35 of 14 dage. Mr. P. B. Cos maakte er ƒ30 of 12 dagen van. VLAARDINGEN In een geheel uitverkocht Mnxanda heeft Van Dijks Jeugd Orkest woensdagavond een uit voering gegeven, die klonk als een klok. Het waren kinderen van 9 tot 13 jaar, maar wat tij op mnxikaaJ en vocaal gebied presteerden was de moeite van het beluisteren ten volle oraard, Het was een en al vrol ikheid wat de Jeugdige muzikanten braci Nadat zij zich op originele wijze h .-.-n voorge steld volgde een vrijwel non-stop pro gramma met marsen en walsen, terwijl uiteraard de Jeugd-ouverture niet ont brak. Bijzonder leuk was de herinnering aan de dertiger jaren. ,Xo zongen wy vroeger op school". Direkt na de pauze ging Van Dijks Jeugdorkest een dag op reis. hetgeen zij ai spelend en zingend op onverbeter lijke wijze dedan. Het was een alleraardigst en afwis selend programma, dat door de bekwame leiding van de heer L. J. van Dijk. die tevens dirigent was. tot een groot succes werd. De Schiedamse 'amateur-fotograaf, de heer J. W. Wescnaar hield daarna een inleiding en Het enkele zelfgemaakte opnamen in zwart/witte en kleurendia's zien. BU het zien van de dia's valt als het ware het doek weg en wordt het vertoonde echt, suggestief, en krijgt het beeld diepte. Ook werd gesproken over en ge demonstreerd met de apparaten, die men voor dergelijke opnamen nodig beeft. VLAARDINGEN. Het geheel be sefte kerkgebouw vut de Rem» straat Gereformeerde Gemeente aan de Hofisan (hoek Emmastraat), beeft woensdagavond genoten van een tang en muziekavond, georganiseerd door het Gemengd koor „Jubilate Deo" en het kinderkoor „Zanglost", beide on der leiding van Nina Wind. Na een kort openingswoord door de heer A. Koolsbergen, kwam het VLair- dings kinderkoor „Zanglust" op het po dium. Met de drie geestelijke liederen: O. wij kinderen, wij leven; O, Vader, ik dank U en Laat het Loflied vrolijk rij zen, werd het programma op waardige wijze geopend. Met grote aandacht werd daarna ge luisterd naar twee koralen uit de Mat- theus Passion van J. S. Bach, „Befïehl du deine Wege" en „Was mein Gott will, das gescheh aUzeit", prachtig ge zongen door „Jubilate Ded". Meeils Louis toonde zich een be kwaam organist, toen hij een variatie ten gehore bracht op een lied van Pacha. bel. Met bijzondere aandacht luisterde men naar de declamatie van Willy Vroegop, „Sursum Corda". Na de pauze was het programma wat lichter afgestemd. Pianist Jo v, d. Brug- ghen gaf een improvisatie ten beste en het bovendien nog „Prélude" van Rach maninoff horen. Ook het optreden van Gerrie Teekens sopraan en Nina Wind alt gaf de be zoekers veel voldoening. Met „Der Vög- lein Abschied", Sandmanchen en Friih- lingszeit hadden zij een waardig aandeel aan het rijk gevarieerde programma. VLAARDINGEN. De gemeenteraad komt op donderdag 18 februari om half acht bijeen. Op de agenda staat voor lopig nog maar een punt t.w. een voor stel tot het verlenen van een krediet ten behoeve van de verdere bouw en in richting van het ziekenhuis. NED, HERV. KERK Beroepen; te Hoogblokland en Lin schoten, cand, R. E. Kuus te Zeist; tt Scherpenisse, P, Alblas, cand. te Utrecht. Ds. H. A. C. Hildcring. te Oegstgecs!. die per 1 september als zendingspredi- kant met emeritaat gaat. is beschik baar voor een kleine gemeente of bij stand in het pastoraat. Aangenomen de benoeming tot secre taris-gencraal van de Wereldraad van Kerken te Genève A. H. van den Heu vel te Utrecht, secretaris van de Oec Jeugdraad in Nederland. Beroepbaarstelling: G. J. Rebel, Ha- venstraat 28, Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum. R. Petersen te Oidemirdum. De classes Alkmaar en Gouda hebben pracparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard respectievelijk de heren A. J. van Gorcum te Alkmaar en D. C Firet te Bergambracht. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Berkel en Rodenrijs M J. C. Blok te Utrecht VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen te Vclp H. F. Huuson te Musselkanaal. In de ouderdom van ruim 84 jaar la te Leiden overleden prof. dr. A. J. do Sopper. rustend hoogleraar aan do Leidso universiteit en emeriti» pre dikant der Hervormde Kerk. Prof. dr. De Sopper werd 5 decem ber 1875 te Brugge (Vlaanderen) g«. boren. H(j ttudeerde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam en aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1907 is hij in Leiden euro laude ge promoveerd tot doctor in de theolo gie op een proefschrift getiteld „Hu me's kenleer en ethiek". Op 23 juli 1899 aanvaardde hij het predikambt bij de Hervormde Ge meente van Hoogmade. In 1903 vertrok hij naar Velsen en in 1911 werd hij predikant in Amsterdam. Hier volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar om hem 5 oktober 1918 eervol emeri taat verleend werd. Vier jaar heeft hij te Groningen encyclopedie van de (theologie en wijsbegeerte van de gods dienst en ethiek gedoceerd. In 1922 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de raksuniversiteit te Leiden als opvolger van wijlen prof. dr. J. Bolland. Op 25 oktober 1922 aan. vaardde hij zijn professoraat te Leiden met de inaugurele rede over watrde- filosofie. Tot 1 oktober 1845, toen hi) met emeritaat ging. heeft prof. De Sopper te Leiden geschiedenis van de wijsbegeerte, logica, metafysica en zielkunde gedoceerd. Van de hand van prof. De Sopper. die Kantkenner was. zijn tal van ge schriften verschenen. MAASSLUIS Burgemeester M.jteUjks zit in het streven naar bezits- W. Schakel van Noordeloos sprak woensdagavond voor de AH. Kiesver eniging te Maassluis over het onder werp „AH. Anno Domini 1960". Spre ker noemde als kern van de zaak, dat er geen politiek is zonder maat schappij-beschouwing en zonder mens beschouwing. Hier komt men tot het hart van de religie. De vragen waar komt de mens vandaan en waar gaat hü heen, worden bij een Christelijke levensbeschouwing anders beantwoord als bij andersdenkenden. Burgemeester Schakel huldigde bet principe, dat de politiek vastgeklonken is aan de religie. Politieke tegenstan ders zeggen, dat Christelijke politiek met meer nodig is. Spreker betoogde echter, dat toen in het verleden de overheids bemoeiingen zich op een klein vlak be wogen, men de Christelijke politiek wel nodig achtte. Nu dit vlak mw omvat tender geworden is, is de Christelijke politiek naar sprekers mening noodzake lijker dan ooit In dit verband haalde burgemeester Schakkel een artikel aan van mr. dr. A. A. van Khljn. oud-secre taris-generaal van Sociale Zaken, waarin deze de vraag stelde wat voor Chris- SCHIEDAM. Geboren: Johannes G J zn vu L L J van de Water en E i' .Tf' TMteke M dr vu F A Baartmam en J Ase- jna, Testa drvtSS gizinga en M Bodtn- vorming en -spreiding, alsmede in een vrije loonvorming. De Christelijke poli tiek zegt: niet leunen op de overheid; hetgeen door het particulier initiatief kan worden bereikt, dient primair te worden gesteld. Deze opvatting wordt in bepaal de kringen niet gedeeld. Zij kweekt ech ter het verantwoordelijkheidsbesef van belanghebbenden. De na-oorlogse rege ringen hebben vermoedelijk niet bereikt hetgeen als doelstelling gold. In die jaren zijn de groten groter geworden, terwijl de kleine man er niet veel beter van geworden is. De plannen, die de huidige regering kenbaar gemaakt heeft, ontmoetten bij de F.v.d.A. op vrijwel geen enkel ter rein instemming. Spreker schonk vervolgens aandacht aan de moderne bewapening, waarom trent ook in Christelijke kringen verschil van opvatting bestaat Atoomwapens achtte burgemeester Schakel noodzake lijk. Die in defensie zijn plicht verzaakt, stuurt een invitatie aan de vijand, aldus spreker. Tenslotte citeerde hü enkele opvattingen van staatslieden met betrek king tot de vrijmaking van de maat schappij, nader belicht op religieuze grondslagen. MAASSLUIS. De plannen tot op richting van een afdeling Maassluis van de Arjo» nemen vastere vormen aan. Meerdere jongelui hebben zich hiervoor reeds opgegeven. Binnenkort zal eer oprichtingsvergadering worden belegd. De grote moeilijkheid voor een koor is het ledenaantal, dat tegenwoordig minder is dan vroeger. „Orpheus" telt op het ogenblik 70 leden en „Excelsior" 60 leden. Het is de bedoeling van deze vereni gingen om aan de mensen te laten zien dat de koren niet alleen passief zijn, maar ook actief. Een groot concert kost zeer veel geld, maar dat is niet de reden dat het ini tiatief genomen is. Men doet het tevens om mensen op te wekken lid te wor den. De heer L. Smit, dirigent van de zangvereniging „Excelsior" is er zeer mee ingenomen, dat zijn vereniging mee kan doen aan een groot stuk. Op het Kerstconcert zal de „Messiah" van Handel uitgevoerd worden. Dit is een artistieke daad voor Schie dam. omdat deze bijna nooit helemaal wordt uitgevoerd. Op het ogenblik is het bestuur van „Orpheus" aan het onderhandelen over een beroepsorkest. De heer Nieuwiand koestert het plan om de Engelse solist Peter Pears uit te nodigen, maar dit zal financieel waar schijnlijk niet mogelijk zijn. Het bestuur van „Orpheus" zal een dezer dagen een verzoek bü het gemeentebestuur in dienen voor een subsidie voor dit con cert. Met de repetities wordt volgende week woensdag een aanvang gemaakt. De vereniging „Excelsior" repeteert 's maandags van 8 tot 10 uur in het volksgebouw, en „Orpheus" woensdag van 8 tot 10 uur in gebouw Arcade De Verenigingen zullen dus apart repeteren. Eens in de maand zal er «en gemeen schappelijke repetitie worden gehouden. Omtrent het jongenskoor kunnen wij nog mededelen, dat het volgende week woensdag zal beginnen met repetities. De tijden hiervoor zijn vastgesteld van 6.30 uur tot 7.30 uur in gebouw Arcade. Aan verschillende ouders is reeds een circulaire gezonden. Oorspronkelijk was men van plan om via de scholen circuaires aan de leer lingen uit te reiken, maar men kreeg hiervoor geen toestemming van de in specteur van het onderwijs. Via ver schillende hoofdonderwijzers is het be stuur toen enige adressen te weten ge komen. Als lid kan men zich nog laten in schrijven bij de heer P. Smit, Jan Steen straat 83 en de heer J. de Koster, Rot- terdamscdijk 222c. De heer M. Bot, chef van de afde ling Stadsuitbreiding van Vlaardingen zal vooraf iets vertellen en ook laten zien van de uitbreiding der stad in de eerstvolgende jaren. Het „Forum" zal trachten alle vra gen in verband met de stadsontwikke ling te beantwoorden. Het forum hé- staat uit de leden: mevrouw T. Aal- bersberg-Van Boven, presidente van de Ned. Christ. Vrouwenbond: mevr. C. A. Kool-Drop, eigenares middenstands- bedrijf; de heer M. Bot, chef afdeling Stadsuitbreiding; mr. D. J. J. den Har- tog, advocaat en procureur, als nieuw ingezeene van Vlaardingen en de voor zitter van de Christ. Middenstandsver eniging, de heer J. Ligthart. De heer A. van Minnen, secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas zal het gesprek lei den. Tijdens de pauze zal er gelegen heid zijn om tekeningen en maquettes te zien over de zeer nabije uitbreiding der stad. Aanvang acht uur. MAASSLUIS. Woensdagavond heeft Excelsior M in haar nederlaagserie op nieuw een overwinning geboekt. Ditmaal fungeerde Sportschool Henneveld uit Maassluis als tegenstandster. De uitslag was 93. De series verliepen als volgt: 4—2, 7—3, 2—2, 0—4, 3—2 en 3—2. Maan- dagavr id speelt Excelsior tegen E.B.O. H. uit Dordrecht. MAASSLUIS. In de woensdagavond gehouden ledenvergadering is in de be staande vacature tot voorzitter van de Anti-Rev, kiesvereniging te Maassluis gekozen de heer P. Westerhof, Hij aan vaardde deze benoeming voorlopig voor een periode van een jaar. In de tweede vacature werd de heer C. Lub gekozen. Ook deze aanvaardde de benoeming. VLAARDINGEN. In het gesel- lige clubgebouw van Zwaluwen aan de Kethelweg, werd woensdagavond de eerste ronde van de spelregelwed strijden voor senioren gehouden. Gast heer Zwaluwen toonde zich heer en meester op eigen terrein en heeft zich daarmee als eerste aangemeld voor de finale, welke op maandag 22 maart in Muzanda zal worden ge houden. De voorzitter van de Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging de heer Chr. Rooderïburg. sprak in zijn openings woord de wens uit, dat deze wedstrij den er toe zullen bijdragen, dat de over het algemeen slechte tpelregelken- nis van de voetballers, veel verbeterd zal worden. De Zwaluwen, The Red Stars, The Shell Boys en Sunlight, moesten als za- terdagvereniglngen elkaar bekampen. Per vereniging traden 5 leden voor het voetlicht, die allen vijf vragen ter be antwoording kregen. Na veel spanning, waarbij het aan de nodige hilariteit niet ontbrak behaal- ste aantal. Het vijftal van T.S.B. volg de op de voet met slechts Ui punt minder en een percentage van 78 pet. Sunlight en The Red Stars bezetten met resp. 107% en 100 punten de derde en vierde plaats. Het totaal aantal te behalen punten bedroeg 150, Het gescoorde percentage was hoger dan verwacht wend. Dat cr onder de deelnemers geducht getraind was, bleek zeer duidelijk. Twee deelne mera wisten alle vragen goed te be antwoorden en daarmee 30 punten m de wacht te slepen; het waren Visser van-Zwaluwen en Plezier van The Shell Boys. In de kantine van de Hollandi- aan wordt woensdag 17 februari de tweede ronde gespeeld. VLAARDINGEN. De 46-jar!ge ma troos A E. A van het Zweedse schip „Staüberg". liggende in de Vulcaanha- ven kwam dinsdagavond aan boord te vallen. De man, die niet ernstig ver wond was, ia per G.G.D. naar het Al- de Zwaluwen met 11$ punten bet hoog- gemeen Ziekenhui* overgebracht. ROZENBURG. Geboren: Hendrik z. van H. Bergwerff en J. van der Lee; Jack z. van J. Pols en C. Poot. ROZENBURG. De CFA brengt za terdag 13 februari om 7.30 uur in de Geref. Kerk aan de Konlnginnelaan de film „De grote beslissing". ROZENBURG. De Chr. school aan de Bomendijk organiseert donderdag 18 februari de jaarlijkse ouderavond. Het eerste gedeelte van deze avond wordt gehouden in de Instuif van de Schans en begint om 7.35 uur. Mevr. Moll te Schiedam van de schoolvoorüchtings- dienst zal als spreekster optreden. Ter toelichting zuilen enkele filmstrips wor den vertoond. Na afloop kan men in het schoolgebouw het werk van de kin deren zien. ROZENBURG. Rozenburg 1 gaat zaterdag maar Vlaardingen om het op te nemen tegen HVO, Aanvang 3.45 uur. De thuiswedstrijd eindigde in een ge lijk speL Indien met dezelfde felheid wordt gespeeld als zaterdag tegen TSB verwachten we een zege van de bezoe kers. Op het terrei aan de Oranjelaan worden de volgende juniorwedstrijden gespeeld: 2 uur Rozenburg c—VDL cl; 3.45 uur Rozenburg a—Excelsior Ma-L De v.v. „Rozenburg" organiseert dins dag 16 februari des avonds 7.36 uur in „Het Centrum" een filmavond. Vertoond wordt o.a. de film over de wereldkam pioenschappen voetbal 1958. ROZENBURG. De C.J.V. hoopt op zaterdag 13 februari haar jaarfeest te vieren in de „Schans". Er zal een uit gebreid programma worden geboden, waarbij het toneelspel „En de bossen zingen hun lied" wel een hoogtepunt zal zijn. Aanvang 7 uur. Ds. H. v. d. Elskamp. gereformeerd predikant te Bennekora. heeft bU rijn kerkeraad eervol emeritaat aange vraagd. Ds. v. d. Elskamp werd eerst voor onderwijzer opgeleid. Hij was van 1908 1918 als zodanig werkzaam te Voort huizen en Zeist Hü studeerde aan de theologische hogeschool te Kampen, werd In 1923 kandidaat en aanvaardde het predikambt te Koog-ZaandUk. Ds v. d. Elskamp diende voorts de kerken te Groningen en Hilversum en verbond zich 6 juni 1948 aan zijn tegenwoordige gemeente. In Hilversum heeft h(J zich met name op sociaal gebied bewogen. Het thans te Buenos Aires bijeen- zijnde bestuur van de Wereldraad van Kerken heeft een beroep op de mogend heden met kernwapens gedaan om te blijven streven naar het bereiken vsn een overeenkomst, waarbij alle proef nemingen met deze wapens worden be ëindigd. In een beroep op Frankrijk geeft het bestuur van de Wereldraad ais zijn mening te kennen dat „de staten, die nog geen proefnemingen met kernwa pens hebben gedaan, hier niet toe moe ten overgaan zolang er internationale bejoreklngen worden gevoerd, om een einde aan deze proeven te maken". MAASLAND. Dinsdagmiddag i» het voor de bejaarden weer een prettige mid dag geworden. In feestelijke stemming werd de verjaardag gevierd van het oudste vrouwelijke en mannelijke lid der soos de wed. Vermeer-Boers en van de C- Poot resp. 90 en 87 Jaar. Een vrolijk Ued werd gezongen onder leiding van de heer Solleveld, waarop een heer lijke tractatie van de jarigen volgde. Een telegram van H.K.H. Prinses Bea- waarin de kroonprinses bedankt voor de door haar van de Maaslandse bejaarden sociëteit ontvangen gelukwen- sen op haar verjaardag werd door mevr. Groot Enzerlnk voorgelezen. De generale «ynode der Nad. Her*. Ker» heeft de voleinde benoemingen gedaan :r da raad voor de verhouding van kerk en ImthjK ds. P. F. Th. Aalders, Middelburg, in de raad voor kerk en overheid mr. F U S. T. baron van Tuyll van Serooikerken Velsen; la de raad tot verbreiding van hrt evangelie, ds 9. Juckema. Nfiverdal: in cic raad voor hg) jeugdwerk ds. J. W, Coer,- read. Goes; in de raad voor de cateche** dr. G. J. Streeder, Den Haag en ds. 3 Vtnk te Slootdorp: in de bijzondere raad voor kerk en ziekenzorg ds. J. Treffers te Rot terdam; In de raad voor de zaken van kerk en samenleving Th. L. van Hazel, Den Hel der; ia de raad voor de predikantspen- tloenen mr. J. A. Grote van Schellach, Rot terdam; in de raad voor kerk en gezin 3 E. de Vrieze, Voorschoten; in de commissie bedoeld te overgangsbepaling 396 h (voor beswaren en geschillen ln nood-gemeen ten) ds. E. X. de Looze. Hilversum: in de generale commissie voor behandeling van bezwaren en geemillen mr. J. 3, Woltman. Leeuwarden; in het generaal college van toezicht ir. A. van Ganswijk. Welp en A Kornells, Meppel; in de generale finan ciële raad (tot eecihl) dr. J. P. Vergou wen. Bunnik. VLAARDINGEN. De wethouder van huisvestingsaangelegenheden zal maan dagmorgen, 15 februari zijn verhinderd, zijn wekelijks spreekuur te houden. Hoewel de lokale markt over het al gemeen niet sterk bewogen is geweest, zija er opnieuw enkele opmerkelijke verschillen voorgekomen. Zo werd Dem- ka tevergeefs aangeboden 265. Giste ren was de laat prijs nog 280. Brocades en Steehman daalde 12 pun ten tot 303. Scholtens aardappelmeel was 12% punt ln reactie op 527%. 2wa- nenburg Örganon was 10 punten lager op 520. Een 5 tal punten daalde Ned. Kabel tot 418, Van Berkel 280 laten, Zwitsal 273 en Leidse Wol 384%. Fokker was 5% punt in reactie op 304%. Tot de enkele uitzonderingen behoorden Hoogovens met een stijging van 3 pun- ten tot 715 en Utermohlen eveneens 3 punten beter op 253.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2