Geslaagde conferentie in Brussel Landbouwproblemen nader tot oplossing Zaak-Chessman wordt Belgisch voorstel voor aanleg van Moerdijkkanaal en vereend op MAAR STUUR ZE NIET f NAAR ÉÉN SCHOOL België rekent op trouw van zen Reclame in tv.: een e zaak l Karapmann volgt Hansen op Eisenhower op weg Zwolse vierling werd „erelid" Auto's in sloot: dode, 3 gewonden vwu-idca; c.gM 1 TEtEViSIE '.KÏiKEN' Gouverneur contra Washington Meeste senatoren in Laiitoniie voor doodstraf Trein vermorzelt vrachtaulo: dode Schelde-Rijn Nauw overleg Ex-premier Zoli in Rome overleden Koning Boudewijn na RTC: N.-Guinea: grotere drang naar zelfstandigheid Onbekende duikboot weer getroffen? Recept te Brussel Djakarta: Ned. bezit overgenomen Lawine bedelft Ned. echtpaar: gered - MAANDAG 22 FEBRUARI I960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4532 Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT D VP Afkeuring Omvaarscliiinlijk (Van een onzer verslaggevers) T>ELGIË EN NEDERLAND zijn zaterdag tijdens de „Benelux- topconferentie" belangrijk dichter tot elkaar gekomen op twee punten waarover tot nu toe aanzienlijke meningsverschillen beston den: de landbouwpolitiek en de Scheldc-Rijnverbinding. De beide ministers-presidenten Eyskens en De Quay zeiden na afloop van het gesprek dat veel korter duurde dan men ver wacht had: vier uur zeer voldaan te zijn over de resultaten. Minister M ar ij n en. wie de landbouwzaken zeer ter harte gaan, verklaarde het zeer belangrijk te vinden dat de Benelux-gedachte op de voorgrond heeft gestaan. „De Benelux voert nu tenminste een eigen beleid binnen de EEG", aldus de minister. (Van een onzer verslaggevers) IN een stampvol zaaltje in Alk maar heeft de anti-revolutio naire fractievoorzitter dr. Bruins Slot zaterdagmiddag „spreekuur gehouden" voor de 40 kiesvereni gingen omvattende A.R. Kamer centrale Den Helder. Een massa politieke vraagstukken, variërend van tunnel tot taak van het Wes ten ten opzichte van de onderont wikkelde volken, kwam ter spra ke. Een typering „spreekuur" is alleen in zoverre minder juist dat het de spreker zelf was, die in eerste instantie de vraagstukken aansneed. Radicaal Zie verder pag. 3, 6e kul.) ie in RottsnJam: WMt <V> Wltbxtrast 39 Telet. 116T00 (9 L) Postbus 1112 Postalro No. *24519. KlacMendienn sbonnstisenten 18-5019.30 uui Zaterdag» 17—18 ntnr Telefoon 11S70Q. Huygcnsplein 1 Telefoon 183487 (3 lijnen Postbus 1C©1 Postgiro No *24887. Klnchtendteiut 18.3019.30 Telefoon 362589 Sotnweg 132 Telet *370. Thomas ft Kemplmtrftat 8 9 Telef. 65451. AbonnementsprUs 81 een* oer week, t 2.83 per maand, I tM cms* rwsrtaaL Losse nummer» 15 cent. Verschijnt dagelUJu 'e-Gnvenbage: Dordrecht! Schiedam: IhouaA* (Geldig tot dinsdagavond) HOGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en matige oostelijkewind. Later enkele verspreid voorkomende opklaringen, maar ook hier en daar een bui en meest matige wind tassen zuid en zuidwest. Hogere tempera, turen. BENELUX: TOENADERING Een beeld uit het noorden, waar de griep veel slachtoffers gemaakt heeft. Twee kinderen nit Emmen wilden zaterdagmiddag, traditie getrouw, bij een van de buren naar de televisie gaan kijken, maar de griep stak een spaak in het wiel: het hele gezin dat hen anders altijd gastvrij ontvangt, bleek nn op bed te liggen. Geluk, kig zijn kinderen een tcgenval- lertje meestal weer gauw ver geten... l)e beslissing van gouverneur Brown van Californië, waardoor de executie van de bijna 12 jaar geleden ter dood veroordeelde Caryl Chessman voor zestig dagen werd uitgesteld, is een van de belangrijkste politieke pro blemen in Californië geworden. Tot In Washington klinkt de echo door. In de State Assembly, het congres van Californië, dat op 29 februari in bijzondere zitting bijeenkomt ter be spreking van de doodstraf, hebben van de 118 leden zich 42 uitgesproken voor handhaving van de doodstraf, en 23 ertegen. Tien leden hadden hun stand punt nog niet bepaald, de overigen konden nog niet worden gepolst. Wat de vraag betreft of Chessman gratie moet krijgen, hebben 46 zich tegen stander verklaard, 13 voorstander, en behielden 16 anderen hun antwoord voor. Zijn er dus aanduidingen, dat Chess man's- lot bezegeld is voor waan het de staat Californië betreft, de beslis sing van gouverneur Brjwn, en het advies uit Washington, dat hem ertoe leidde, zijn politiek van veel groter belang. Een conservatief lid van de State Assembly loopt rond met een plan voor een motie van afkeuring tegen de gouverneur. Hij zoekt steun bij republikeinen en democraten. Californië blijkt met een vrij belang rijke meerderheid de doodstraf te wil len behouden. Het feit, dat in 27 jaar tijds acht voorstellen om de dood straf af te schaffen schipbreuk hebben geleden in dit Congres wijst daarop. Verscheidene voorstanders verklaar den zondag, dat een eventueel wets ontwerp op afschaffing van de dood straf of beperking van deze straf tot een klein aantal misdaden, vrijwel zeker zal worden verworpen. X" - Het is allerminst waarschijnlijk, dat Caryl Chessman over twee maanden gratie'zal krijgen: Zo heeft de proc.-gen. van Californië, Sianey Mosk, verklaard, dat Chessman aan hèt eind van" zijn uitstel van zestig dagen alsnog zal worden geëxecuteerd. „De bevolking heeft de indrnk ge kregen, dat gouverneur Brown Chess man's straf heeft gewijzigd; maar hij heeft die alleen maar uitgesteld. In die tussentijd zullen de internationale ge moederen wel tot bedaren ztin geko men en zal het Califomische volk zich door middel van zijn wetgevende or ganen over de doodstraf hebben uit gesproken", aldus Mosk. Gouverneur Brown heeft zaterdag zijn besluit nog eens toegelicht. Het feit, dat drie van de zeven opperrech ters van Californië tegen afwijzing van Chessman's laatste beroep stem den, de aanbeveling van een officier van Justitie, die veel met Chessman te maken heeft gehad, de opmerkin gen van rechter Goodman over _het vreselijke van Chessman's bestraffing, en de protesten uit binnen- en buiten land, plus de' weerklank, die zy von- Huuterstraaljagers vlogen zaterdag over het standbeeld van Nelson op Trafalgar Square tijdens een luchtdefilc boven Lon den ter gelegenheid van de geboorte van het Britse prinsje. Vanmorgen omstreeks elf uur is op de onbeveiligde overweg aan de Lu- plneweg bij Apeldoorn een vracht auto van de fa. D. en H. door een uit de richting Deventer komende trein gegrepen. De wagen werd geheel ver nield en de chauffeur werd gedood. De trein, die om 11.04 in Apeldoorn had moeten aankomen, kreeg aanzien lijke vertraging. den in het tot een brandende kwestie geworden advies uit Washington, brachten hem tot het uitstel van exe cutie. Met betrekking tot de landbouw wist men de volgende resultaten te berei ken: Wanneer België zijn grenzen voor groenten en fruit sluit, zal dit besluit niet automatisch ook op Nederland toegepast worden Nederland zal er voor zorgen dat de prijzen op de Belgische markt niet al te zeer dalen. Slechts in een werkelijk zeer ern stige situatie kan België zijn gren zen ook voor Nederlandse groenten en fruit sluiten, en dan nog alleen na overleg met de Nederlandse mi nister van Landbouw. De harmonisatie en de liberalisatie van de landbouwpolitiek zal nader worden bezien. 9 In zaken, de Europese Economische Gemeenschap betreffende, zal zo gauw mogelijk overleg worden ge pleegd en zoveel mogelijk gezamen lijk worden opgetreden. Ten aanzien van de Schelde-Rünver. binding deed de Belgische minister van Verkeerswezen, de heer P. W. Segers, Nederland een concreet voor stel voor de aanleg van een Moerdijkkanaal. Dit kanaal zou 60 km lang moeten worden en via de Wester- scheidc tot aan de Oosterschelde bij Woensdrecbt moeten lopen. Hier zou het door een haven worden geleid, die door een ten westen van Bergen op Zoom geprojecteerde dijk van de Oos terschelde zal worden afgescheiden. Het kanaal zou dan in noordoostelijke richting afbuigen om langs Zevenber gen te lopen en bij Moerdijk vla een voorhaven in het Hollands diep nit te monden. Het kanaal zou twee sluizen tel len: een bij Moerdijk en de tweede aan de Belgisch-Nederlandse grens op Belgisch grondgebied Dit voorstel is door de Nederlandse ministers met voldoening ontvangen. Van de overige punten waarover overeenstemming werd bereikt, stip pen wü aan: Ter coördinatie van de conjunctuur- politiek zal nauw overleg gepleegd worden. 9 Men streeft naar een verdere gelijk making van de systemen van - directe belastingen. 9 De commissie die zich bezighoudt met verkeersvraagstukken. zal extra spoed moeten betrachten. De Italiaanse senator Adone Zoli, die in de tweede wereldoorlog door de fas cistische autoriteiten wegens onder grondse activiteiten werd gearresteerd, ter dood werd veroordeeld, maar wist te ontsnappen en in 1957 en 1958 een jaar minister-president van Italië is ge weest, is zaterdag op 72-jarige leeftijd in een ziekenhuis In Rome aan de ge volgen van een beroerte overleden. Bij was voorzitter van de christen-demo cratische partij. m 9 Een ernstig woord liet dr. Bruins Slot horen over de verminderde be langstelling van de mensen voor de structuren, die voortgekomen zijn. uit de geestelijke strijd van de ouderen tegen liberalisme en socialisme. Met name noemde hij de chr. politieke par tijen, de chr.sociale beweging, de chr. school en de chr. omroeporganisa tie („de cultuurmedia, die het allerbe langrijkste zijn"). Symptomatisch achtte dr. Bruins Slot b.v. de klacht dat de mensen de vakbeweging gaan zien als een ver- zekcringsmiddel en het feit dat de chr. vakorganisatie by de bussta king de mensen niet geheel meer in de hand bleek te hebben. Ook noem de hij het geringe bezoek aan ouder avonden van chr. scholen. „Het ia tegenwoordig zelfs mogelijk dat in een kabinet, waarin a.r. en c.h. ministers zitten, gesproken wordt over joiets als commerciële televisie," riep de spreker uit. Hij constateerde een be- wustzijnsvermindering van de waarde van de sterke geestelijke structuren, die wü, zonder dat wij daarvoor heb ben behoeven te vechten, van onze ouders hebben geërfd. Het vraagstuk reclame-televisie zag dr. Bruins Slot „als een zeer belang rijke zaak, waarin wij een radicaal standpunt innemen". Over de chr. om- Van de werf „De Merwede" in Hardinxveld-Giessend&m gleed zaterdagmiddag het motorschip „Straat Cumberland", bestemd voor de Kon. Java China Paket- vaartlijnen, in zün element. De tewaterlating werd verricht door de echtgenote van minister Kort hals. Twee vliegtuigen van de Argentijn se marine hebben zondag volgens niet- officiële berichten een aanvul gedaan op een onbekende duikboot in de Gol- fo Nucvo waarbij de onderzeeër scha de zou zijn toegebracht. De berichten zijn o.m. afkomstig van de Argentijnse regionale radio-omroep Radio Rivadavïa. Het station meldde dat het onbekende vaartuig twee tref fers kreeg. Toen het weer onder wa ter was verdwenen, werd een olie vlek zichtbaar, aldus Radio Rivadavia. Gedurende de 24 dagen dat er spra ke is van raadselachtige duikboten in de Gölfo Nuevo is dit de tweede maal dat er niet-officiële berichten in om loop komen omtrent schade die aan een onbekende onderzeeër zou zijn toegebracht. Eind vorige week werd door Argen tijnse marine-autoriteiten de mogelijk heid geopperd, dat de duikboten kans hadden gezien'te ontsnappen. 9 Sarah Churchill, de 45-jarige dochter van Sir Winston Churchill, is zaterdag in Londen tot een boete van twintig gulden veroordeeld wegens belediging "van een taxichauffeur. „Wtf rekenen op uw trouw, evenzeer als gij op de onze kunt rekenen", aldus heeft koning Boudewijn gisteren op een afscneidsreceptie in het koninklijk pa leis te Brussel tegenover de Kongolese gedelegeerden van de rondetafelconfe rentie verklaard. „Uw verklaringen bewijzen, .dat gij besloten zijt in de toekomstige-.onaf hankelijke" Kongostaat; de veiligheid van mensen en eigendommen te ver ze-, ■.keren. ..ZiLbewj&én voorts,, dat gil ,u dé enorme moeilijkheden' vab allerlei aard bewust zijt, op welke dé regering van uw land zal stuiten:.— en ook, dat gij u het vertrouwen bewust bent, dat uw regering kan stellen in België wat betreft bijstand bij het te boven komen van deze moeilijkheden", aldus koning Boudewijn. „Tot nu toe heeft België alleen de zeer zware verantwoordelijkheden gedragen, verbonden aan het bestu ren van het volk en de gebieden waarvan het ik zeg dat met trots de Kongostaat heeft gemaakt". „Morgen zullen die verantwoorde lijkheden de uwe zijn. Vergeet nooit dat onze hand blijft aangeboden om u te helpen, de taak voort te zetten die wij we mogen ons daarop be roemen goed hebben vervuld, daar hij tot uw onafhankelijkheid heeft ge leid", aldus de koning. De rondetafelconferentie over Kongo is zaterdag afgesloten na precies een maand bijeen te zyn geweest. Op de laatste zitting is de definitieve tekst goedgekeurd van de overeenkomst waarbij Kongo op 30 juni onafhankelijk Toegejuicht en toegezongen door dui zenden enthousiaste Kongolezen heeft de nationalistische leider Kasavoeboe zondag een triomfantelijke intocht in Leopoldstad gemaakt. Door geen gevolg te geven aan de uitnodiging tot het bijwonen van de receptie op het koninklijk paleis in Brussel, die wel door de bijna negentig overige Kongolese afgevaardigden naar de rtc werd bezocht, kon hij de eerste zijn die in het over ruim vier maanden onafhankelijk wordende vaderland kon terugkeren. Koning Frederik van Denemarken heeft zondag de 49-jarige sociaaldemo cratische minister van Financiën, Viggo Kampmann, benoemd tot premier, als opvolger van de overleden H. C. Han sen. Minister Kampmann, die tijdens de ziekte van wijlen premier Hansen reeds als waarnemend eerste minister optrad, zal voorlopig de portefeuille van Fi nanciën blijven beheren. Hansen is, zoals gemeld, vrijdag op 53-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Kopenhagen overleden. (Zie voor necrologie van Hansen pa gina 7.) President Eisenhower is vandaag per vliegtuig uit Washington vertrokken voor zijn reis van twaalf dagen door 4 grote Zuidamerikaanse landen. na- meüjk: Brazilië, Argentinië, Uruguay en Chili. De president zal zijn reis vandaag onderbreken te Port Rico, waar hij de nacht zal doorbrengen op de Ameri kaanse luchtbasis San Juan. Morgen reist de president naar Rio de Janeiro. (Van onze correspondent). Peggy en Norma van den Berg (resp. links en rechts) waren één van de ruim dertig tweelingen (in leeftijd) variërend van 58 tot 12 jaar), die zaterdag op het conferentie-oord Woudschoten bij Zeist bijeengekomen zijn en daar een dankbaar object vormden voor fotografen, hanteer» ders van de filmcamera en ook voor wetenschappelijke onderzoekers. Eén van laatstgenoemden laat hier zien dat kleine lengteverschillen bij twee lingen niet uitgesloten zijn. Het congres van de „Nederlandse ver eniging van tweelingen ten dienste van Wetenschap en Volksgezond heid" werd geleid door de arts dr. J. W. Bruins uit Deventer, die op het gebied van de'medische'én biolo gische aspecten van hettweeling schap zijn sporen verdiend heeft. Het erelidmaatschap van de vereni ging werd aangeboden aan de Zwolse vierling: Rini, Elly, Dorofchée en Ban Kiffers. De' conferentie werd geopend met ver zending van telegrammen aan H.M. de Koningin en de ambassadeur van Zuid-Afrika, die enige films ter be schikking had gesteld. Eregasten waren de burgemeester van Oirsehot en zijn echtgenote, de heer en mevr. Steger, (Oirsehot, waar het eerste congres gehouden werd, beschouwt zichzelf als de „bakermat". Vooral veel vrouwelijke tweelingen hadden zich in identieke gewaadjes gestoken. Een speciaal welkom"kreeg zuster Veer uit Alkmaar, die op dit congres niet mocht ontbreken omdat zij in haar lange loopbaan niet min der dan tachtig tweelingen ter wereld heeft geholpen. Dr. Bruins hield als voorzitter van de vereniging een rede, waarin hij er op wees dat de wetenschap hét geheim van het tweelingschap nog steeds niet geheel ontsluierd heeft. Biolo gische en erfelijkheidsfactoren spelen, evenals aanleg en milieu, een; rol. Identieke tweelingen zijn volgens'dr. Bruins: twee mensen, met dezelfde lichaamsbouw, dezelfde geestelijke structuur en veelal ook dezelfde hob by's. Dr. Bruins wees er op":dtft"fcwee-._ klingen zo'n sterk onderlinge, binding kunnen hebben .dat de'beide;ih(flvi-i duëh*elk". afzbiMerlyk,;'''rbng#®^ll^:?: '"voor de samenleving worden.- -I Hier ligt een. belangrijke taak voor ouders en opvoeders. Men dient twee lingkinderen niet altyd in hetzelfde pakje te steken en by voorkeur diént men de kinderen naar verschillende scholen te zenden, aldus dr. Bruins. De Indonesische regering heeft be kendgemaakt dat zij onroerende goe deren van Nederlandse ingezetenen heeft overgenomen, aldus meldt het persbureau Reuter. Deze nieuwe maatregel betreft be zittingen zoals.huizen: Eerder zijn alle. Nederlandse maatschappijen, winkels en ondernemingen genationaliseerd of onder gezag van de Indonesische over heid geplaatst. Het echtpaar Groefbeek uit Koog aan de Zaan is vrijdag met veel moeite gered uit de sneeuw nadat een lawine op een skihelling bij Verbier (Zwitser land) een groepje van acht mensen, waartoe de Nederlanders behoorden, had bedolven. Twee Zwitserse vrouwen zijn onder de sneeuw gestorven:' Het uitgraven van de acht mensen kosttte de reddingsploegen grote moei te. De twee Nederlanders hebben meer dan twintig minuten onder de sneeuw gelegen voor zij werden bevryd. De zes geredden waren slechts licht ge wond. Eén persoon werd zondagmorgen ge dood en drie werden gewond bij een botsing tussen twee auto's op de weg UtrechtAmsterdam. Een kleine personenauto, bestuurd door de 54-jarige mevrouw B. Bos manEvers uit Arnhem, wilde een andere auto. bestuurd door de 59-jarige A. J. Reinders uit 's-Hertogenbosch, in halen, toen de bestuurder van de laat ste wagen plotseling naar links uit week. Beide auto's reden van de berm af, sloegen over de kop en kwamen in een sloot terecht. Mevrouw Bosman Evers werd hierbij gedood, haar echt genoot, zoon en de verloofde van de zoon raakten gewond. De drie inzitten den van de andere wagers kwamen met de schrik vrij. Zaterdag is de Nederlandse kustvaar der „Eijo S." in de monding van de rivier Tweed te Berwick (Engeland) op de rotsen gelopen. Een eerste poging om het 321 ton metende schip vlot te trekken is zondag mislukt.,De „Eüo S." heeft een bemanning van zes leden. Geen van hen is van boord gegaan. j

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1