Paedagogisch centrum zou in een behoefte voorzien KERK E]> SCHOOI SIMCA Georg. werknemers in Rotterdam gaven gehoor aan stakingsoproep Mooie weer bracht vele voetballiefhebbers op de been WATERWEG AC Boekje open over Schiedamse jeugd... Ouderbijeenkomsten zijn geen weggegooideavonden „Jong zijn in ocmedam Burgemeester opende nieuw pand van ir. H. J. Jongen N.V. Floriade zal toch op 25 maart worden geopend Ook bouwwerken in Schiedam en Vlaardingen getroffen Demonstraties voor „Doe Open „Elke minuut telt" Ds. Oomkes naar Leeuwarden Vlaardingen Maassluis Rozenburg VOETBAli VAN ZATERDAG CPS-CONFERENTIES 2 TROUW Maandag 7 maart 11H ?9 In 1956 toen het jeugdonderzoek in Schiedam plaats vond telde de stad zevenendertig lagere scholen. Wat het contact tus sen school en gezin betreft, merken de rapporteurs op, dat weder zijds begrip een onmisbare factor voor een ideale opvoeding is. School en gezin moeten elkaar aanvullen en dat kan alleen bereikt worden door zoveel mogelijk begrip, evengoed van de kant van hoofden en onderwijzers. Ouderavonden zijn dan ook geen „wegge gooide" avonden, het instellen van oudercommissies is geen ver geefse activiteit. Natuurlijk moet er niet teveel georganiseerd wor den, maar het is juist de bedoeling dat dit alles „spontaan" groeit. Het is dan ook hier in de eerste plaats, dat een taak voor M[ de gemeente is weggelegd zo concluderen de rappor teurs. De gemeente, die kan voorlichten, kan stimuleren en die o.a. bij de ouders de „goodwill" van de scholen kan vergroten. Indeling Oudercommissie Schoolwijk Euvel n i 1 v Ce/a vertoonde: Schommel tegen hoofd Jaarvergadering Geref. Mannenverenigingen Fietsen in haven Toneelvoorstelling voor Herv. wijkgemeente Schoorsteenbrand Botsing Brutaal Noren stalen fiets Kleuter aangereden Advertentie PASTORALE JUBILEA Ds. G. Grootjans Kachelpijp bezweek Bromfietsdief Hoewel de drie erkende bonden vanmorgen nog geen volledig overzicht hadden van de situatie, kan wel worden gezegd dat in Rotterdam over het algemeen aan het stakingsparool door de georganiseerde werknemers in de bouwvakken gehoor is gegeven. Belangstelling Burgerlijke stand van Schiedam Floriade Veel wetenschappelijke publikaties in Nederland W aterweggebied vav?!S^?lt'OGI?CHE hogeschool AC~*v--,*2vv-"v' De sociologen pleiten voor een Peda gogisch Centrum (of hoe men het noe men wil) een plaats, een gebonw, waar allen die met de opvoeding van kinde ren te maken hebben, elkaar kunnen ontmoeten. Aan een dergelijk centrum zou in Schiedam zeker behoefte be staan! Voorop moet het belang van het kind staan, dat niet alleen een belang rijk deel. van zijn leven in de school sfeer doorbrengt, maar daar ook ge vormd wordt. Die vorming moet geen pijnlijke littekens achterlaten en de school mag evenmin een plaats zijn, waar de kinderen volgens het stand punt van gemakzuchtige of onverschil lige ouders worden „ondergebracht", zodat ze tenminste een aantal uren van de dag van de vloer zijn Om een goed beeld van de lagere scho len. in Schiedam te krijgen, hebben de sociologen deze in verschillende groepen onderverdeeld. Zo zijn er volksscholen en elitescholen (de scholen in de wijken der beter-gesitueerden). Daar tussen in lig- den dan de andere types: de semi-elite- scholen, de semi-volksscholen en de mid denscholen. Om nu te weten waar een school precies onder viel, hebben de so ciologen vooral gekeken naar de naam, de reputatie van de school en naar het soort onderwijs, dat er gegeven wordt. De tweede manier van indelen geschiedde naar godsdienstige richting en dat was aanmerkelijk eenvoudiger. Zo telde Schiedam acht hervormde, drie gerefor meerde en veertien openbare schoien. Vertfpr waren er vijf katholieke jongens scholen, zes meisjesscholen en één ge mengde RJC. lagere school. Ook deze inrichting was van belang omdat er tus sen verschillende richtingen hee! wat verschillen bestonden op diverse punten. weinig of niets merken, maar die scho len vormen een minderheid. In het al gemeen bleken de Schiedamse school hoofden over de medewerking van de ouders weinig klachten te hebben; in tegendeel vaak werd er gesproken van veel en zeer veel steon en interesse, ter wijl verscheidene hoofden de ouders voor hun aktivite» wel een „voldoende wilden geven. Uit het onderzoek bleek, dat de ouders het meest actief waren en belangstelling hadden in het geval van de semi-elite en elitescholen. Bij de zes volksscholen ge loofden de meesten het wel, daar kwam dan ook de igrootste onverschüligfa eic voor. Nu bestaat er tegen onverschillig heid geen onfeilbare medicijn maar men kan er wel iets aan doen. „De opvoeding moet bij de ouders beginnen" zei een schoolhoofd en hij dacht daarbij vooral aan de ouderavonden. Wanneer de ou ders immers het een en ander over hun kroost horen en bijvoorbeeld het werk van hun kinderen kunnen bekijken, moet er wel meer belangstelling groeien. Gelukkig voor Schiedam èn voor de schooljeugd, zo merken de rapporteurs op, is de groep van ouders met veel be langstelling voor het onderwijs hel grootst Ook over de schoolwgk hebben de rapporteurs een boekje opengedaan. On der deze schoolwjjk versiaat men de wijk, waarvan de school bet centrum vormt, de school, die het grootste deel van zjjn leerlingen juist tilt dat stukje stad trekt. Men kan in Schiedam het meest bij de volksscholen van schoolwijken spreken en het minst bij de elitescholen of met andere woorden hoe hoger het niveau is van de scholen des te minder is er sprake van een wijkidee, omdat op de z.g. elitescholen kinderen uit de gehele stad komen. In ieder geval is uit het onderzoek gebleken, dat de ouders meer en meer de keuze vast stellen buiten het wijkverband om. De scholen worden dan ook in vele gevallen bewust tegen elkaar afgewogen. Dat is een gunstige factor er wordt dus meer over de school gepraat en gedacht maar daar staat tegenover dat de samenhang van de jeugd binnen de wijk kleiner wordt De voornaamste zuigkracht van de eliteschool is „de goede naam" en al lijkt dat op het eerste gezicht wat vreemd, het is toch niet zo onlogisch. Immers verscheidene ouders willen hun kroost naar een „nette" of „betere" school sturen en als zo 'n school toevallig niet In de buurt is, moeten de kinderen maar wat verder lopen of fietsen. Dat komt er dus op neer, dat de elitescholen en in mindere mate de semi- elite scholen de kinderen uit andere wijken van Schiedam trokken. Soms ge beurt dat op een manier van marktachtige "eclame, waarbij de verschillende vak ken een zondagse en dus indrukwekken der naam krijgen. Aardrijkskunde wordt dan plotseling „geografie" en brieven „journalistiek", om maar een paar voor beelden te noemen. De klassen van de Schiedamse lagere -jcholen zijn vol, fè vol. In februari '55 heefi men de balans eens opgemaakt en daarbij bleek, dat de klassen gemiddeld 52 en de tweede klassen zelfs 54 leerlin gen lelden. Naarmate men de zesde klas naderde werd dit aantal minder, maar dat Is een normaal verschijnsel. Even normaal is hel vooral in de steden dal de klassen te vol zijn, het Is zoge zegd een nationaal euvel. Deze toestand is echter niet bij alle ""holen dezelfde. Zo bleken de katho- "ke jongensscholen te kampen met een "■'.onder groot aantal leerlingen. Nog erger zien wij het euvel van te volle -sen bij de tien semi-elite en elite- 'en. De tweede kLas telde daar ge beld 64 leerlingen, dat is tien meer voor alle andere scholen in Schiedam -<t. -n gemiddeld 24 leerlingen meer dan -~-n in de tweede klassen van de zes "ïlksscholen vindt. De belangrijkste - -rzaak is ook hier weer, dat de .nette' ""holen naar verhouding veel meer leer- 'Hgen trekken uit alle delen van de of met andere woorden hoe hoger het niveau van de school, hoe zwaander de bezetting, zeggen de rappor teurs. Wil men van een taak voor de school spreken, dan kan men die vooral zien in de volksbuurten. Want jnist voor de kin deren uit dat milieu is het bijzonder be langrijk, dat er begrip en kontakt be staat tossen school en gezin. Zo bezien is de onverschilligheid van deze ouders een dubbel zwaar probleem. Aan een pedagogisch centrum of een soort contactorgaan voor schoolvraag- "tukken bestaat hier dan ook een grote behoefte. Ook aan de oudercommissies en schoolbesturen hebben de rappor teurs aandacht besteed. Oudercommis sies kunnen bijzonder nuttig zijn, maai ondanks dat feit bestaan er in Schiedam nog te weinig van. De openbare scholer blijken op één na oudercommissies te bezitten; en om het andere uiterste te noemen een dergelijke instelling by dt katholieke meisjesscholen ontbrak geheel bij die onderzoek. Over het aantal vergaderingen van deze commissies wordt opgemerkt, dat bfj de hervormde scholen zeven maal per jaar vergaderd wordt. Een school bestuur alleen is niet voldoende. Daar zijn verschillende redenen voor. Eén daarvan is dat het technisch onmogelijk is voor het bestuur regelmatig op dt hoogte te blijven van de wensen der ouders. Bij de volksscholen vooral doen de ouders over het algemeen maar wei nig duiten in het zakje als het er om gaat wat hun kroost moet wor den. Ze willen of hun kinderen zo gauw mogelijk laten verdienen of ze gaan af op het advies van de onder wijzer. Men kan constateren, dat de onderwijzer, vooral bij de volksscho len, vaak een directe beslissende stem heeft en dat is bij de elite scholen vaak andersom. Over de vrije Is de Schiedamse jeugd anders dan de kinderen In andere plaat sen? Enkele hoofden van scholen vonden de jeugd van Schiedam vergeleken met die in andere plaatsen, niet alleen ruwer, maar ook dikwijls brutaler en lomp. Gelukkig waren niet alle opmer kingen negatief; verschillende schoolhoofden vonden de Schie damse jeugd wel eerlijk, spon taan en sportief, wanneer ze haar vergeleken met de kinderen in hun vroegere standplaatsen. Teneinde een inzicht te verkrij gen, waartoe de na-oorlogse jeugd aanleiding geeft, heeft het gemeentebestuur van Schiedam aan het Pedagogisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht op dracht gegeven tot het instellen van een onderzoek naar de vrije tijdsbesteding van de jeugd te Schiedam. De resultaten van dit onderzoek zijn neergelegd in een vijftal pe dagogische rapporten, drie nota's en drie sociologische rapporten. De omvang van de drie laatste sociologische rapporten is echter van dien aard, dat het gewenst leek er een korte, gemakkelijk- leesbare samenvatting van te ge ven. Deze samenvatting, die on der het motto „Jong zijn in Schie dam" werd uitgegeven, Is ver zorgd door sec. drs. N. Schelvis te Voorburg, die ook aan de samenstelling van de rapporten heeft meegewerkt. De onderzoekers hebben zich bezig gehouden met drie onder werpen: de school, de wijk en de jeugdvereniging. In een serie van drie artikelen willen wij hun be vindingen onder Uw aandacht brengen. Vandaag brengen wQ ons eerste artikel onder de titel „teren". 95 SCHIEDAM. In het kader van de Doe-Open-actie werden zaterdagavond in de Korenbeurs demonstraties gehouden van boksen, schermen en judo. Het hoogtepunt van de avond, het optreden van Schiedams burgemeester mr. J. W. Peek, die tijdens één van de judodemon straties een worp zou demonstreren met de Schiedamse judoleraar J. Bishoff, kwam te vervallen. De burgemeester moest wegens griep het bed houden. Het verdere programma werd in een vlot afgewerkt. De sportschool van Berry Jansen gaf demonstraties van boksen en leerlingen van de heer J. van Gel deren hanteerden degen, rapier en flo ret. De leerlingen van Wout Bishoff gaven judodemonstraties, terwijl deze sportleraar eveneens alles expUecaties bij de andere programmaputen verzorg de. SCHIEDAM. Zaterdagavond gaf de C.F.A. in Irene haar maandelijkse film voorstelling. De tweede voorzitter van de Schiedamse afdeling de heer B. F. J. van den Hoek, heette de aanwezigen wel kom. Hij deelde mee, dat de collecte voor de actie 4 x Z.N., die de vorige maand tijdens een C.F.A.-avond in de Julianakerk werd gehouden, het prach tige bedrag van 183,had opgebracht. Alle gevers bracht de heer Van den Hoek hulde voor dit mooie bedrag. Hierna volgde er een afwisselend pro gramma, dat bestond uit het C.F.A.- filmjoumaal: „Het oog op de wereld", „Gebreid Verhaal", een fraaie kleuren film over de wolindustrie," „Drie dagen met Monica" en enkele fleurige reclame filmpjes. Na de pauze volgde de hoofd film: „Elke minuut telt". Op 2 april zal de C.F.A. de hoofdfilm: „Die Nachtwache" in een nieuwe versie draaien. SCHIEDAM. De Gereformeerde predikant ds. E. J- Oomkes, heeft zon dagmorgen tijdens de kerkdienst 'n de Julianakerk aan zijn gemeente bekend gemaakt, dat hij het beroep naar Leeu warden heeft aangenomen. Ds. Oomkes zal door omstandigheden eerst in sep tember uit Schiedam vertrekken. SCHIEDAM. De 13-jarige J. T. M. G., die op de kinderspeelplaats aan het Beatrixplein aan het spelen was, kreeg een schommel tegen het hoofd. Per G.G.D. is hij naar een ziekenhuis ver voerd. SCHIEDAM De Gereformeerde Mannenverenigingen „Calvijn" en „In 's Konings Dienst" (Kringen A, B en C) hebben vrijdagavond hun jaarverga dering gehouden in het Gereformeerd jeugdhuis. Zang en declamatie wisselden elkaar af. De heren J, Blokland en C. van Zijl verzorgden deze declamatie, ter wijl verder de groepen van Kring B en C het programma opvulden. Voor de pauze hield ds. J. Nawijn een toespraak getiteld: „Hoofd en Hart", waarna in de pauze over dit on derwerp vragen gesteld konden worden. De heer D. Kouwenhoven had de avond geopend, terwijl de sluiting van. deze geanimeerde vergadering in han den was van de heer D. Heineman. SCHIEDAM. Twee Vlaardingse meisjes, die zaterdagavond een feest avond in Musis Sacrum aan de Lange Haven bijwoonden, kwamen na afloop tot de ontdekking, dat hun rijwielen, die voor het gebouw stonden, waren, verdwenen. Zij hadden het vermoeden, dat de fietsen in de haven waren te rechtgekomen. Dit bleek juist, want on bekenden hadden de rijwielen in het water gereden. VLAARDINGEN. Raadgevend Tech nisch Bureau Ir. H. J. Jongen N.V. heeft in het halve decennium van zijn bestaan een ontwikkeling meegemaakt, die de stoutste verwachtingen van 1955 verre lieeft overtroffen. Immers, toen startte ir. H, J. Jongen met zijn me dewerker G. Verdam in het woonhuis van „de baas". Op 1 januari 1957 wa ren er al 15 medewerkers, primo 1958 reeds 23 en thans op het hoofdkantoor in Vlaardingen al meer dan veertig, ter wijl men eigen kantoren heeft in Maas tricht en in Meppel en bovendien al in Zuid-Afrika en ta Engeland, terwijl het de schijn heeft, dat het aantal vestigin gen in het buitenland binnenkort weer zal worden uitgebreid. Na in Vlaardin gen op diverse plaatsen de laatste tijd op vier gedomicilieerd te zijn geweest, is de technische afdeling thans geconcentreerd in het nieuwe pand aan SCHIEDAM De wijkgemeente 4 van de Nederlandse Hervormde Kerk te Schiedam hield vrijdagavond een contactavond in de grote zaal van ge bouw „Irene". De ouderling-kerkvoogd, de heer 1,1. v. d. Vlugt, opende de avond met een welkomstwoord en sprak er zijn leed wezen over uit, dat ds. A. Hoffman de ze avond niet kon leiden i.v.m. ziekte. Hij hoopte, dat deze avond er toe mocht b' '-agen, dat het contact bij de ge- nte van deze wijk door deze avond hechter mocht worden en dat men steeds zal vragen naar dergelijke ge meenteavonden. De rest van de avond werd gevuld met een opvoering van „Foiverientje wint de laatste slag", door het amateur toneelgezelschap „Ons Doel Getrouw" CO DG). SCHIEDAM. Zaterdagavond om kwart voor acht brak brand uit in de schoorsteen bij J. T. K. aan de A. Buys- straat. Men was de brand spoedig mees ter. de Mercurlusstraat, dat zaterdag door burgemeester mr. J. Heusdens werd geopend. Vlaardingens eerste burger deed dat in aanwezigheid van vele gasten van ir. H. J. Jongen N.V.. waaronder ook buitenlandse relaties (Engelsen en Bra zilianen). De verbazend snelle ontwik keling van het bedrijf kenschetste bur gemeester Heusdens als een boeiende roman. Hij gaf uitdrukking aan het die pe respect, dat het gemeentebestuur koestert voor de leiding en de mede werkers van het in Vlaardingen geves tigde bedrijf, dat als eenmanszaak be gon en thans, vijf jaar later, al een we reldvermaardheid geniet. Burgemeester Heusdens meende, dat het geheim zat in een grote dosis technisch kunnen, ge paard gaande aan een geweldig enthou siasme. De officiële openingshandeling van bur gemeester Heusdens bestond uit het trek ken van de eerste lijn op de eerste cal que voor een nieuw, groot project voor N.V. Jongen, de elektrische installatie voor het Civic Anditorium te Salisbury. Na deze „lijntrekkerij" van Vlaardin gens eerste burger heeft ir. Jongen dank gebracht aan zijn medewerkers voor de toewijding, zijn relaties voor -het ver trouwen, voor de vele cadeaus, archi tect en bouwer voor het snelle werken aan het zo dringend noodzakelijke nieu we pand, etc. Aannemer J. v. d. Zwan bood namens architect, aannemers en onderaannemers een bureau voor het privé-kantoor aan. Architect Ary v. d. Broek bleek reeds de mogelijkheid van een uitbreiding te hebben bestudeerd en bocd de plan-tekening daarvoor alvast aan Op de officiële openingsplechtigheid volgde een druk bezochte receptie. In de ochtenduren had het personeel een artistiek uitgevoerde wandklok aange boden in een passende omlijsting, in de vorm van muurschilderingen. SCHIEDAM. Een bejaarde Schie dammer, die geen kans zag de B.K. laan over te steken, werd door een surveillerende agent via een bescherm de oversteekplaats naar de overzijde gebracht. De bejaarde had een rijwiel aan de hand. Een automobilist verleen de de voetgangers geen voorrang en ramde de fiets, die zwaar werd be schadigd. Het nummer van de auto, die doorreed, is bij de politie bekend. SCHIEDAM. Aan de Schiedamse- weg hielden zondagmiddag twee man nen zich verdacht op. Het bleken No ren te zijn, die even later door de po litie zijn aangehouden, omdat zij samen een rijwiel beredei- Het bleek dat zij de fiets in Schiedam hadden gestolen. De eigenaar was de timmerman G: A. U., die de fiets onafgesloten had neer gezet. VLAARDINGEN Op de Deltaweg kwamen zaterdagmorgentwee brom fietsers. de 55-jarige arbeider N. K. en de 40-jarige arbeider P. v. d. Z., met c-kaar in botsing. De eerste klaagde over pijn in de borst en v. d. Z. kreeg een hersenschudding. Beiden zijn naar het Algemeen ziekenhuis overgebracht. VLAARDINGEN In de Hoflaan is zondagmiddag de 4-jarige L. M. B. door een personenauto aangereden. Het kind, dat plotseling de rijbaan overstak, kwam op het wegdek terecht. Met een beenfractuur en vermoedelijk een her senschudding is de jongen naar het Al gemeen ziekenhuis gebracht. NED. HERV. KERK Beroepen te Beek, L.C. W. de Pi que, pred. voor gerepatrieerdenzorg Heerlen; te Houten, Utr.: J. T. Doorn bal te Oene; te Stavenisse: L. G. Z\v nenburg, kand. te Waarder. Aangenomen naar Ede: E. F. Ve gunst te Rijssen. Bedankt voor Rotterdam: E. F. Vc gunst te Rijssen: voor Heino: C. v. Steen te Gasselter-Nijveen; voor Ou Beyerland: L. Blok te Capelle a, i IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zoetermeer: C. H. Appe te 's Gravenhage-Loosduinen. Aangenomen naar Leeuwarden: E. Oomkes te Schiedam. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Berkel: M. J. C. Blo te Utrecht-Noordwest. Beroepbaarsteliing: De classis Gouda Leiden-Woerden heeft prep. geëxam: neerd en beroepbaar verklaard de hee-, D. Noort Dubbelebuurt 1, kand. ti Rijnsburg. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Veendam: Ph. Lindemar te Stavoren. GEREFORMEERDE -GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht; C. Hegeman te Genemuiden. AANSLUITING BEROEPINGSWERK Beroepen te Werkendam (2de pred. pl.) M. Ros te Hoofddorp. l vj.5995.-/ OOSTZEEDUK 330 - ROTTERDAM - TEL 11064e Vandaag is het 45 jaar gele den, dat ds. G. Grootjans Jr. uit Markelo werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Grootjans diende de gemeenten te Otterloo, Om meren, Beesd, Heerjansdam en Kijf hoek en ten slotte te Amsterdam- Watergraafsmeer. waar hem in 1953 emeritaat werd verleend. Nadien ves tigde ds. Grootjans zich te Overlang- broek, waar hij nog tot 1957 bijstand in het pastoraat heeft verleend. getal, kwart.div. van 0.50. VLAARDINGEN Zondagmiddag werd een schoorsteenbrand gemeld in de Jan van Westerweelstraat. Het bleek dat een kachelpijp was bezweken. De kachel kon naar buiten worden gedra gen en het vuur gedoofd. De brandweer behoefde niet op te treden. Er is geen schade aangericht. SCHIEDAM, De 17-jarige maga zijnbediende G. V. is door de politie aangehouden, omdat hij aan de Spie- ringshoek een bromfiets had gestolen. jeugdvorming tenslotte merkten de rapporteurs op, dat 24 schoolhoofden hier positief tegenover stonden. De voorstan.de j zagen in de onderwij zers goed-' leiders voor de kinderen. Bij de acht negatieve antwoorden over de vrije jeugdvorming of met andere woorden: een zekere georga niseerde vrijetijdsbesteding kwam het argument „geen tijd" naar voren. De vrije jeugdvorming zo vond men gaat ten koste van het onder wijs. Waren oorspronkelijk een twintig gro te werken in het gehele Waterwegge bied in aanmerking gekomen, vanmor gen bleek dat op vrijwel alle grote wer ken de georganiseerde werknemers, na door de kaderleden van de drie erkende Bonden te zijn voorgelicht, in staking zijn gegaan. Het betreft niet alleen wer ken in Rotterdam, maar ook in Schie dam, Vlaardingen en Spijkenisse. De aktie heeft tot nu toe een zeer rustig verloop gehad. Nergens kwam het tot botsingen en over het algemeen kan geconstateerd worden dat ook de werkgevers begrip voor de situatie heb ben. Alleen vele niet georganiseerde werk nemers nemen niet aan de staking deel. De Bonden zijn tot nu toe name lijk niet bereid gevonden ook hen fi nanciële steun te verlenen. Alleen de Het mooie weer heeft zaterdag weer vele voetballiefhebbers naar de velden doen gaan en degenen die de KNVB- wedstrijd HBSS—-Groote Limit ver kozen, zijn niet aan hun trek gekomen. Daarentegen speelden PPSC en GTB op Boshoek een aantrekkelijke en bij zonder sportieve wedstrijd. GSS bleef op het goede pad door een 07 zege bij Goudsw. Boys. Zoals gezegd was de wedstrijd van HBSS van matig gehalte. Het eerste kwartier ging het nog en in die periode had Kijnbende tweemaal de bal achter doelman Pons van Groote Lindt geplaatst (20). Daarna is er weinig moois meer te zien geweest. Het tegenpunt van de Zwijndrechtenaran was wel verdiend (De Er ttin lagere scholen In Schiedam, die van steun en belangstelling van de ouders SCHIEDAM. Geboren: 5 Slmone d.v, S. J. van der Ende en B. Bos; 5 Bernar- vius P. H. Z.V. B. P. H. Janse en A. M. Jansen: 3 Marcelltao A. z.v A- Bonte en 'S A. van de Klundert; 4 Angelo J. H. Z.V. J. H. de Boer en S. C. de Koning; 3 Alexander G. z.v, E. Brul Ring en E. W. ^oïwieden: 4 G, van den Hoeven 78 jr.; 3. Sitton, M Jr. Wit was er de maker van) maar meer verdienden zij toch niet. Door dit resul taat degradeert Groote Lindt naar de 4e klas van de KNVB, Wanneer HBSS a.s. donderdagavond het protest tegen een onthouden doelpunt tegen Sportlust wint, dan kunnen de oranje-hemden nog op de derde plaats eindigen, gelijk met Excelsior P. De strijd tussen PPSC en GTB bleef tot aan de rust beperkt tot één doelpunt en wel van Van Beer (10). De techni sche meerderheid van PPSC kwam in de tweede helft duidelijk tot uiting en Jo Liébeek scoorde verdiend 2—0. Uit een penalty kon Meydam de achterstand ver kleinen, maar Groeneweg zorgde weer voor een veiliger voorsprong, (31). Mulder bracht weer spanning door 3—2 op zijn naam te brengen, maar een keu rige kopbal van Van Dijk stelde de eind stand op 42 in bet voordeel van PPSC. De Boshoekfoewoners blijven nu geducht meetellen. Een pluim voor beide elftallen voor het bijzonder sportieve spel is hier zeker op zjjn plaats. GSS maakte bij de Goudswaarde Boys geen fout en won met liefst 70. De rust ging in met 01 door een doelpunt van Putters. Na de thee bracht Putters de stand op 02 en een hattrick van Toon Immerzeel liet de cijfers 05 zien. Put ters en Scholten bepaalden de eindstand op 0—7. De De andere uitslagen zijn: DOTO 3 —PPSC 2 4—3; GTB 2TOGR 3 1—4; HBSS 3—Zwaluwen 4 0—4; PPSC 3— TSB 4 g—1; Exc. M. 4—HBSS 4 3—2; TSB 5—GTB 3 3—3; DVO 4—HBSS 5 23; The Red Stars 3—GSS 3 22; PPSC 4Eve. M. 5 4—2; HBSS 6—WIA 2 4—2 en RSM 4—PPSC 5 11—3. Onze voetballers behaalden zaterdag j.l. slechts gedeeltelijk de winst. HVO liet met 21 de eer aan MFB, DVO maakte geen fout en versloeg RSM met 21, The Red Stars leden een 31 nederlaag tegen DOS, terwijl Vlaar dingen bovenaan bleef staan door een 03 zege in Den Bommel. HVO trof het niet, dat MFB juist in prima vorm speelde. De thuisclub kwam door Groenenboom op 10, mei welke stand de rust aanbrak. De Vlaardingers zetten na rust alles op alles om gelijk te maken en eindelijk slaagde v. d. Linden er in om de uitstekende doelman Benner te passeren, (1li. To-h kwrm de zege uiteindelijk nog bij MFB terecht, toen uit een goede combinatie Wouters 21 kon doen noteren. Verder kon HVO het niet brengen in deze sportief gespeelde wedstrijd. DVO kwam tegen RSM maar net met de hakken over de sloot, want een be nauwde 21 zege was het resultaat van de wedstrijd tegen RSM, Hierdoor be houdt DVO de bovenste plaats, hoewel de concurrenten PPSC en Barendrecht ook bleven winnen. The Red Stars konden, zoals werd ver wacht. niet tot winst komen bij het Rot terdamse DOS. Met een 31 nederlaag keerden zij huiswaarts. Vlaardingen maakte geen fout en gaf Den Bommel in eigen huis een 03 ne derlaag. Door dit resultaat zijn onze stad genoten nog slechts enkele punten van het kampioenschap verwijderd. De resultaten van de lagere elftallen zijn; Zwalwwen 3Eve. M. 2 13; HVO 2 Hoogvliet 2 3—4; Capelle 3Vlaardin gen 2 40; Heinenoord 2'DVO 2 3—0; HBSS 3Zwaluwen 4 04; Zwaluwen 5 —Rozenburg 2 3—2; PPSC 3—TSB 4 6—1; Vlaardingen 3RWH 5 2—3, MW 2—Zwaluwen 6 5—2; TSB 5——GTB 3 3—3; HVO 4—Zwart Wit 5 1—4; Exc, P. 4— The Red Stars 2 1—2 DVO 4—HBSS 5 23; Zwaluwen 7Rozenburg 5 63 Vlaardingen 4MW 3 51; The Red Stars 3GSS 3 22 en Zwaluwen 9SC Zuiderpark 2 14. Excelsior 2 behield haar kans door met 31 van Zwaluwen 3 te winnen. De reserves zfjn uitgespeeld en hebben slechts één verliespunt minder dan de kampioenscandidaat R.V.V.ïL 2, dat nog twee wedstrijden moet spelen. De overige uitslagen zijn Excelsior 3 Zuidland 2 15; Excelsior 4HBSS 32 en PPSC 4Excelsior 5 42. Junioren: OW alExcelsior al 2—2; Excelsior a2—Excelsior *20 a4 0—3; Zwa den fraaie safe van de keeper van G.T.B. luwen b3Excelsior b2 4—0; Excelsior b3Wico b2 12; R.K.Wik c2Excelsior cl 19; VDL c2Excelsior c2 21; Aeo lus c2Excelsior c3 81 en Excelsior c4 Excelsior '20 c9 35. ROZENBURG. De Zwervers heeft het jl. zaterdag niet kunnen bolwerken tegen Rozenburg. In het begin zag het er niet naar uit dat Rozenburg zou winnen. In de negende minuut nam De Zwervers de leiding door een prachtig doelpunt van de linksbuiten. Even voor de rust wit Van Kooten echter de stand weer gelij.. te brengen door met een listig hooghal- letje over de keeper heen het doelpunt te plaatsen. Na de rust werd van beide kanten hard gespeeld, maar scheidsrechter J. van Heijst had de leiding goed in handen. Na ongeveer twintig minuten spelen maakte Van Kooten het winnende doelpunt door de te vroeg uitgelopen keeper ie omspe len en de bal in het doel te plaatsen. In de stand kwam geen verandering meer. Na het eindsignaal heerste grote vreugde bij de zeer vele V.V.E.-supporters uit Nieuw Lekkerland, die door deze'over winning kampioen waren geworden. O.V.B. had vanmorgen in de werkketen een oproep verspreid waarin zij de le den aanraadde niet aan de staking deel te nemen. De drie erkende bonden heb ben ons in 1958 ook alleen laten staan en daarom wensen wij op onze beurt aan de door hen afgekondigde staking niet mee te werken", is hun standpunt. Zaterdagmiddag zijn in het Rotter damse Zalencentrum de kaderleden van hetC. N.V. geïnstrueerd. Zij zouden van morgen op de werken het stakingspa rool doorgeven. Alleen heeft men met de mogelijkheid rekening gehouden dat op het laatste ogenblik de werkgevers hun houding nog zouden wijzigen. Daarom hebben vanmorgen vroeg nog alle be trokken kaderleden contact gezocht met de bureau's van hun Bonden. Toen van een wijziging op dat ogenblik nog niets bleek hebben zij hun opdracht uitge voerd. Reeds omstreeks negen urn: vanmor gen was het,op het bureau van de Ned. Chr. Bond van werknemers in hout- en bouwnijverheid een komen en gaan van leden, die zich daar lieten inschrijven. Naar wij vernemen gaven de bureau's van de beide andere bonden een zelfde beeld. Van de werken die in Rotterdam de finitief stilliggen noemen wij de bouw van het Dijkzigtziekenhuis, de woning bouw in Lomhardije, de werken aan het Calandiyceum en werkzaamheden op de Floriade. Wat de Floriade betreft vernemen wij dat, niettegenstaande de moeilijkheden de tentoonstelling op de gewone tijd 25 maart geopend zal worden. De toestand op de terreinen ik on overzichtelijk zo deelde men ons mee, in verband met de uitgestrektheid. Men kon nog niet meedelen hoeveel arbei ders het werk bij de Floriade hebben neergelegd, maar wel zal er een ver traging in de uitvoering optreden, die echter naar men verwacht door een re organisatie in de planning weer te niet gedaan kan worden. Dakdekkers, s childers en staalbou- wers zijn aan het werk gebleven, en ook detuinlieden, die mede de zorg dragen voor het aanleggen van de pa den, doen hun werk normaal. Dat de staalbouwers zijn blijven wer ken is vooral van belang omdat zij mo menteel bezig zijn aan een brug van het expositieterrein naar de Parkkade, waar een ponton voor de Spidorondvaart komt, „Het zal wel wat meer van onze ze nuwen kosten, maar wij zullen voor de vastgestelde openingsdatum, 25 maart, gereed zijn", zei men ons. Wel ligt het afbouwwerk van da Euro mast volledig stil. Wat betreft het aantal natuurweten schappelijke publikaties per hoofd van de bevolking staat Nederland met 9.4 miljoen inwoners op de tweede plaats na Engeland, en vóór Frankrijk, Israël, de Ver. Staten en Rusland. Dit zei prof. dr. John H. van VÏeck, hoogleraar aan de Harvard-universi- tëit (USA), toen h(j het ambt van gasthoogleraar te Leiden aanvaardde met een rede over de verschillen, die zich in de natuurwetenschappelijke ontwikkeling in Nederland en de Ver. Staten hebben voorgedaan. Op 19, 20 en 21 april 1960 zal weer een praktijkeonierentie voor het per soneel .van de chr. kleuterscholen ge houden worden. De plaats is het con ferentieoord „Woudschoten" - Zeist. DS. J. C. WESTERA Van midden mei tot midden okto ber hoopt ds. J. C. Westera, sinds 1953 predikant te Brisbane (Austr.), voorheen geref. pred. te Velp, in Ne derland te zijn. Zijn adres zal zijn: Spykerweg 33, Nfjverdai. Evt. preek- verzoeken voor de periode waarin deze predikant in Nederland Is, kun nen gericht worden aan de heer C. A. Westera, Oranjestr. 2, NijverdaL tel. 05483—2517 (b.g.g. 2474). GEM UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM Geslaagd voor het cand examen Nederlands de heer K. R. de Graaf (Amsterdam) en voor het doet. examen En* gels mej. E. M. Ouendag (Amsterdam). R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN NIJMEGEN Aan de RJK. universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen psychologie de heer P. J. C. Wil* lems (Blerick). R.U. GRONINGEN GRONINGEN Aan de R.U. te Gronin gen werden tot arts bevorderd: H. Groot (Enkhuizen), M. Pon. (Amersfoort), T Tjabbes (Veendam) H. R. Togtema (Grijps- kerk). De promotie van de heer A. Th. van Deursen in de faculteit der letteren en wijsbegeerte geschiedde „cum laude'% In Schiedam en Vlaardingen lag van morgen de situatie iets moeilijker dan m Rotterdam. Het was namelijk de be doeling, de staking in Rotterda n te la en beginnen en daarna dit „kn.lpunf langzamerhand uit te breiden naar Schiedam en Vlaardingen. In de loop van de morgen echter heb ben de arbeiders op verschillende bouw werken in Schiedam en Vlaa'ringen het werk reeds neergelegd. Dat i o.m. het geval in Schiedam bij de bouw sn woningen door het aannemmgsbeu. if Muys en De Winter en de bouw van de Gereformeerde kerk in Schiedam zuid. In Rotterdam en omgeving zijn onge veer 12.000 arbeiders in het bouwbe drijf werkzaam. Zestig prpcent daar van is georganiseerd bij de drie erken de bonden. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT DELFT. Geslaagd voor het propaeöeu- tiseh examen voor civiel ingenieur: B C Zorn (Den DHaag). Geslaagd voor het kan- driaatsexarnen voor wiskundig Ingenieur: M J M G van Gennip (Vught), H J La- mein (Drachten), H Schweigman (Vught). P A Tas (Den Haag). Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor mijningenieur: G EHas (Delft), P Sonneveld (Delft). Geslaagr voor het kandidaatsexamen voor bouwkun dig 1 ngenieur A J L van den Beuken (Maasbree), J J H M Brand (Heerlen). J Brummelkamp (Delft), A Buddingh (Waal wijk), G F B Copoens (Eindhoven), mej I Daner (Delft), mej A K Gomperts (Ren- kum), P I M Haffmans (Ubbergen), mej G J Hardonk (Den Haag). L J Geijenrijk (IJmuiden) A J Kuperus (Bennekom). 3 H J van Lelleveldt (Rotterdam) H Magis (Helmond), H S Meulenbelt (Nijverdal), H Teerink (Amersfoort). F H Tromp de Haas (Heemstede). W P Vogelaar (Dirksland). J de Vries (Dordrecht). Geslaagd voor het In- genfeursexamen voor wiskundig ingenieur: J Maasdam (Klaaswaal). Geslaagd voor he' tagenieursexamen voor geodetisch ingenieur: J M van Beukering .Maastricht), W F Bo- nardt (Arnhem), JAM Hendrlckx (Roer mond), J H W Mafcktnga (Hardenberg). Ge slaagd voor het ingenieursexamen voor bouwkundig ingenieur: E Alberts (Rhenen). J Bak (Delft), P C J M Bijlmer (Amster dam). F C M Calon (IJzendijke), F M Cou- mans (Nijmegen), D H Cox (Delft), P A van der Heiden (Vianen), B van Nes (Apel doorn), O van Roggen (Dordrecht). M J M Schiks (Waspik). A H J Swinkels (Maas tricht). L J M Tummers (Nijmegen), mej D E Vedder (Amsterdam), A J v. d. Werf (Breda), J M Wiegman (Breda). Gesl voor het tagenieursexamen voor mijningenieur: Duyfjes (Den Haag), G A E M Hermans VenkO, K J Wcber (Den Haag). Geslaagd voor het ingenieursexamen voor vliegtuig- bouwkundige ingenieur: J P D van Zutphen (Rotterdam). RIJKSUNIVERSITEIT leiden .LEIDEN. Geslaagd voor het doet. ex Ned. recht mevrouw E. van Solingen- Nieuwhoff (Rotterdam) en de heren D T Meursing (Dordrecht) C Heemskerk (Heem stede) J P van Ham (Middelburg) en H van Holten (Den Haag). Geslaagd voor het kand. ex. Ned. recht mej A E DoIIekamp (Voorburg) mej P A Hage (Den Haag) en de heren J J Daems 'Den Haag). W. J. Reinders (Amsterdam). K Blekxtoon (Rotterdam), J v. d. Berg (Eindhoven), F O Aalbers (Den Haag), H Benttack van Schoonbeten (Zwolle). P Dor- hout (Leeuwarden), I F Faneyte (Lelden), R van Liefland (Haaksbergen), H J van Gelderen (Voorburg), W F van Oosterum IDen Haag), J G van Royen (Leiden), Ch P van Beuge (Den Haag). F W M Schmelt- zer (Amstelveen), J van Mastrlgt (Rotter* dam). W van Braam van Vloten (Den Haag) F Heemskerk (Amsterdam) en J van Wamel (Zeist). S~ n <!e Theologische Hoge- °LlBroe^?rveg) te Kampen slaagden /DC<JrlidaalsexaTnen de heren D. de ^Rotterdam)? Sn W' L- KurpersboeX

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2