Bezinning gevraagd Applaus voor minister; houding aannemers veroordeeld Verstoring sociale orde door het bouwconflict Hengeloërs door Ensrlicdeërs van werk gehouden Vorstenkinderen op weg naar Stockholm II HOMBURG Luchtaanval op paleis onderdeel van komnlot H O phlaritujen II ZATERDAGAVOND BAL IN PALEIS Na twaalf dagen nog overlevenden in Affadir en verpakking dagenlang onveranderd heerlijk blijft. Djakarta houdt MIGs aan de grond Ook samenzwering in MEDAJN Gouverneur Brown nu machteloos Tankauto doodt kind Tl?T' INVENTUM i***! Sr Mevrouw, hebt u reeds uw voor* deel gedaan met de drastische prijs- verlaging van Hom burg's vleeswaren 7 Zo nee, vraag dan bij uw winkelier om inlichtingen en ooku zult verbaasd zijn over deze enorme prijsver laging van de bekende en geroemde Homburg's vleeswaren» Probeert u dan met een eens die heerlijke Homburg's rookvers, de Gelderse worst welke door haar bereiding de Glorie van Guy k VRIJDAG 11 MAART 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4548 Directeur: H. DE HUIG Hoofd redacteur: Dr J. A H. J. 6 BKUINS BUUT Scherpe toon met INVENTUM is t goed leven Rechtsorde Piloten in Ierland staken O DE ZAAK-CHESSMAN (otterdam: Witte de Wlttutmat 3S Telet. 113700 t# U Postbus 1113 puttin No. 121310 tClacQtendienan «Oonnementon 18.301B30 aar Zaterdags 1718 oor Telefoon US700. Huygenspletn 1 Telefoon 183487 <S UJrieai Postbus 1091 Postgiro No *24867, Klachtendienst 18.3019 30 Telefoon 362569 SnuiTOez 132 Telet «570 Thomas. Kemp1s*traat 6a Tetef 65451. Abonnementsprijs 81 pent tier weeg. f 2.83 oer maand r tjK ow te wartaal. la»*# nummer» 15 cent Vergehitnt daeelllteJ ■t-Gravedbage: Dordrecht: Schiedam: ZACHTER (Geldig tot zaterdagavond) Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zachter. Vw. Morgen: Zon op: 7.02 Onder: 18.39 Maan op: 17.53 Onder: 6.33 TOEN de staking in de bouwnijver heid uitbrak, waarbij de drie aan netnersorganisaties, neutraal, r.-k., en prot. chr.. kwamen te staan tegenover de dito werknemersorganisaties, kre gen wij in de socialistische pers te le zen dat men nu wel kan zien wat het verhaal waard waB dat van christelij ke zijde steeds was gehouden, nl. dat de geloofsovertuiging de sociale pro blematiek beheerst. Man zag immers voor ogen geschieden dat niet de ge loofsovertuiging, maar het eigen be lang, de eigen maatschappelijke po sitie over de positiekeuze besliste. Men moet erkennen dat de gang van zaken aanvankelijk de socialisten in het gelijk scheen te stellen. Echte christelijke politiek en echte christe lijke maatschappelijke activiteit zijn een moeilijke zaak. Dat vereist zelf verloochening, Dat vereist dat men beginsel stelt boven belang. Dat ver eist dat men, ongeacht maatschappe lijke positie en karakter, de politiek en de maatschappelijke problematiek vanuit een en dezelfde Schriftuurlijke visie wil benaderen. En daar man keerde, wat onze prot. chr. mensen betreft, in het begin wat aan. Dat is begrijpelijk, daar zijn zelfs reële ar gumenten die het verschil kunnen ver klaren. Maar de socialisten riepen: hoera! De realiteit van de doorbraak, ook buiten de kring van hen die de doorbraak aanvaardden, was weer eens gebleken! KAMER STEUNT REGERING DE nadere overweging van het ge heel der vraagstukken, die bijJdi conflict ter sprake komen, heeft het bestuur van de Ned. Chr. Aannemers- bond tot de conclusie gebracht ödt het op die wijze in de verkeerde hoek te rechtkwam. Wij hebben daar eergis teren het onze van gezegd en wij be hoeven daar nu niet weer breedvoe rig op in te gaan. De zaak is vrij gecompliceerd. Maar het is duidelijk dat een strijdsituatie tussen werkgevers en werknemers.TJp dit ogenblik in deze bedrijfstak1 zede lijk niet verantwoord is. Het bestuur van de NCAB wilde niet door middel van het conflict tussen werkgevers én werknemers meedoen aan de strijd tegen de Overheid. Dat bestuur heeft het "daarmee moeilijk op het ogenblik. Het wordt door sommige leden en afdelingen in de steek gelaten en in gebreke gesteld. Bovendien schimpt de heer Dura dat de NCAB na één dag staking vaan- delvlucht heeft gepieegd. En in een socialistische krant (De Friese Koerier) lezen wij dat de NCAB het juiste standpunt wel rijke lijk laat heeft ontdekt en dat hij in zijn verklaring een heleboel mooie zin nen opgenomen heeft omtrent het spe ciaal door deze organisatie gevoelde verantwoordelijkheidsbesef. (Van onze parlementaire redacteur) 1| NANIEM heeft de Tweede Kamer gisteravond minister De Pous - volmachten gegeven om naar zijn inzichten en naar zijn overtuiging het conflict met de aannemers te beëindigen. De Kamer deed dat niet door een uitspraak bij motie en ook niet door een stemming, maar door een instemmend knikken en applaudisseren na het laatste woord van de minister, waarin deze op ernstige maar besliste wijze had betoogd, dat hij geen verdere concessies zal doen, maar niettegen staande dat de iveg tot overleg uil openlaten. „Voor mij persoonlijk is dit een moeilijke zaak geweest. Ik heb het mij aangetrokken dat ik mijn goed recht en de juistheid van nijn beleid niet aan de aannemers duidelijk heb kunnen maken", aldus de minister, die geen dreigende taal wilde laten boren. De regering zou zich ernstig bezinnen. ,.Ik hoop nog altijd dat ik in een bijeenkomst met de partijen de uitspraak van deze Kamer kan meedelen." ET bestuur van de NCAB behoef zich van de verhalen van de heer Dura niets aan te trekken. Tegenover de socialistische kritiek zouden wij willen zeggen dat men toch wel. wat meer begrip, op zou kunnen brengen voor de moed van een bestuur, dat, te gen een grote groep van de eigen le den in, een daad durft te stellen die kennelijk op een sterke, zedelijke over tuiging berust. Dat af te doen met de kwalificatie „een heleboel mooie zin nen" is wel bepaald niet in overeen stemming met de geestelijke diskwali ficatie, die men het aanvankelijk in genomen, daaraan tegenovergestelde standpunt toebedeelde. Men zou juist daar in Friesland, waar de Friese Koerier verschijnt en waar men in de kring van de NCAB nogal heftige kritiek op het bestuur heeft, wel eens een beetje meer aan dacht aan de geestelijk-zedelijke zijde van het probleem kunnen wij den. Die kritiek speelt alleen libera len en socialisten in de kaart. En die hebben beiden in dezen ongelijk. De minister kon geen uitspraak doen over eventuele maatregelen, die hü nu gaat treffen. „Oak voor mij is deze zaak primair een sociale zaak en ik heb lang ge noeg in een maatschappelijke positie verkeerd om té weten wat overleg is", aldus de minister, die er zijn waarde ring over uitsprak, dat de heer Dura zoveel moeite en tijd had uitgetrokken om met hem tot overeenstemming te komen. De unanimiteit, waarmede de Ka mer zich achter de bewindsman had gesteld, had deze niet durven ver wachten. Het standpunt dat in deze Kamer wordt ingenomen. Iaat geen enkele twijfel over. (Advertentie Warm water ven ca 85 °C. Hvoor minder dan «ent per liter bij nacht- stroom, met een boiler vari In een voor het parlement onge woon scherpe toon en in aanwezigheid van de minister-president heeft de mi nlstèr van Economische Zaken de .tegen de maatschappelijke gang vta zaken rebellerende aanne mers veroordeeld, De mihfitèr *iet er geen twijfel aan bestaan, dat de thans nog in de Raad van. Bestuur Bouwbe drijf samenwerkende organisaties er niet op behoeven te rekenen dat er van de regering nog enige tegemoetkoming te verwachten is. Aan de hand van de cijfers uit het SER-rapport toonde de bewindsman aan, dat de bewering van de aanne mers, dat zij de produktiviteitsstijging in de bouwnijverheid aan de op drachtgevers hebben doorberekend voor wat de jaren 19531957 betreft niet met de feiten overeenstemt. Het betoog van de minister mondde uit op een beroep op de Kamer in deze zaak achter de regering te gaan staan „Ilt kan, meneer de voorzitter, niet aannemen, dat bij een dergelijke uit spraak het betrokken bedrijfsleven zich niet opnieuw zou beraden over de hou ding die het zou moeten aannemen in dit voor het landsbelang zo hoogst ern stige conflict", zo besloot de bewinds man zjjn rede. Door met een groot aan tal, ministers aanwezig te zijn. demon streerde het kabinet dat drs. De Pous het unanieme regeringsstandpunt ver dedigde. Ook de interpellant, de heer C. J. van Mastrigt, nam geen blad voor de mond. Hij begon te stellen, dat het hui dige conflict het eerste conflict na de oorlog was, waaraan door de bona fide vakbeweging steun werd verleend. De ze bona fide vakbeweging heeft in de naoorlogse periode constructief mede gewerkt aan de opbouw van een rechts, orde, waarin het stakingswapen niet meer behoeft te worden gehanteerd. Dat de werkgevers in de bouwnijver heid met uitzondering van de NCAB weigeren de e.a.o. te tekenen, komt omdat zij in wezen niet instemmen met het door de regering gevoerde prijs beleid. „Dit heeft een ernstige verstoring van de sociale orde tot gevolg en het remt de verdere uitbouw", aldus de heer Van Mastrigt. Dat hü gemeend had over de bouw- staking te moeten interpelleren, kwam voort uit zün overtuiging, dat een ver storing van de maatschappelijke orde voorkomen dient te worden. Zie verder pag. 4. 5e kol.) ONS land bevond zich de afgelopen 24 uur dichtbij het front van een in betekenis afnemende depressie bij Ierland. Nadat dit front gisteren met neerslag ons land was gepasseerd, volgden opklaringen, tijdens welke de temperatuur in de afgelopen nacht tot om het vriespunt daalde. Intussen kwam over Frankrijk een storing naar het noorden, die de be wolking in de vroege ochtend weer deed toenemen. Het neerslaggebied van deze storing nam echter belang rijk af, nadat het in Zuid-Frankrijk veel regen had gebracht. Nadat de storing uit Frankrijk ons land gepasseerd zal zijn, draaien de winden naar zuid tot zuidwest en komt ons land in zachte oeeaanlucht. Vooral de komende naüit en ochtend zal het daarom minder koud zijn. De neerslagkansen zijn morgen geringen er kunnen opklaringen worden ver wacht. Over de oceaan koerst een volgende depressie in de richting van de Golf van Biseaye, maar deze zal morgen nog weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. (Van onze correspondent) AAN het stakingsfront in Hengelo heeft gisteren spanning ge heerst. Ongeveer zestig van de hon- derdveerlïg bouwvakarbeiders, die voor de firma Nijhuis uit Rijssen werkzaam waren bii de woning bouw in het nieuwe stadsdeel Veld wijk, hadden donderdagmorgen "het werk hervat. Vferreweg H.de meesten vair: hen warén nietgeoTfc^Wsfeferd. Toen dif nieuws was doorgedron gen in hei hoofdkwartier van de sta kingsleiding, werd hier contact op genomen met Enschede en sprak men af gezamenlijk op te treden. Ongeveer tweehonderd stakers uit Hengelo en Enschede, die per auto bus en bromfiets naar de Veldwijk zijn getrokken, hebben hier langdu rig met de werkwilligen onderhan deld, waarbij het soms spannend toeging. Het eindresultaat was dat de werkwilligen, zij het dan soms schoorvoetend, het werk opnieuw neerlegden en weer in staking zijn gegaan. Zij kregen toestemming de reeds aangemaakte specie nog te verwerken. De politie heeft gedurende de ac tie een oogje in het zeil gehouden, maar behoefde niet handelend op te treden. Namens de stakers voerde de heer J. G. U. Koifoort uit Almelo het woord. Aanvankelijk klonken uit de groep demonstranten vele kreten en uitroepen, waarbij één jongeman hel bijzonder bont maakte; hij werd door zijn kameraden gekalmeerd. De heer Koifoort won ten slotte het pleit na een lang gesprek, waar- In ook de aannemer werd betrok ken. Deze laatste deelde nog mee, dat zich maandagavond reeds een groep werkwilligen had gemeld om dinsdagmorgen het werk normaal voort te zetten. Wegens vorstverlet is dit toen niet mogelijk geweest. OOk tijdens een debat over een ernstige zaak is er in de Tweede Ka mer nog zin voor humor. Op deze foto van links naar rechts de ministers prof. Zijlstra, prof. De Quay, drs. De Pous, mr. Van Aartsen en mr. Beerman, die hartelijk lachen om een in de Kamer gemaakte opmerking. Prof. Oud (VVD) had herinnerd aan de Romeinse spreuk; summum ius sumna injuria (weliswaar het grootste recht, maar tegelijkertijd het grootste onrecht). Dr. Bruins Slot (A.R.) reageerde, met een geestige toespeling op de naam van aannemersleider Dura als volgt: „De heer Oud heeft een latijnse spreuk aangehaald: „Summum ius camna injuria". Dat is een spreuk uit de oudheid waarmee ik het eens ben. Ik wil een "andere spreuk uit de oudheid aanhalen, die, wat de oudheid betreft, wel joist Is, maar voor de tegenwoordige tijd niet, nl de spreuk: „dura iex sed lex". (Het is een harde wet, maar een wet). Ik acht die Spreuk van heidense oorsprong". Alle vliegtuigen van de Ierse maat schappij „Lingus" zijn donderdagnacht twaalf uur aan de grond gezet ten ge volge van een staking die uitgeroepen was door de Ierse bond van piloten. De staking is uitgeschreven uit pro test tegen het ontslag van een piloot wegens beweerde ruwheid terwijl hij verbleef in een hotel te Shannon. t Arhit>rj pvriP Deze charmante foto van de prin sessen Beatrix en Irene werd van morgen op Schiphol genomen juist voor het vertrek van Bare Koninklijke Hoogheden naar Zweden. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zijn vanmorgen om kwart voor elf met een Lockhccd-Electra van de KLM van Schiphol naar Stockholm vertrok ken om het grote hofbal bij te wonen, dat het Zweedse koningspaar zaterdag avond geeft ter ere van zijn kleinkin deren. Gewoonlijk onderhoudt de KLM deze dienst met een DC-6B. maar om de Prinsessen met het nieuwste materiaal kennis te laten maken, had men spe ciaal voor de gelegenheid een van de nieuwe turboprop-toestellen ingezet. Reeds gistermiddag zijn tal van prin sen' en prinsessen per vliegtuig in Stockholm aangekomen, alles in ver band met het grote feest van morgen avond. Het gecharterde Griekse vlieg tuig kwam vier uur te laat door het en prinses Astrid zullen morgen slechte weer. |riveren. De eerste die uit het toestel kwam was een van de drie gastvrouwen, prin ses Birgitta van Zweden, die in Mün- chen aan boord was gegaan. Vervol gens stapten uit kroonprins Constantijn van Griekenland en zijn zuster, prinses Sophie, erfprins Kraft van Hessen, prins Karl van Hessen, prins Ludwlg van Baden, prins Max van Beieren en graaf Hans Veit zu Toerring-Jetten- bach. Ter begroeting waren op het vlieg veld Bromma aanwezig prins Eertil van Zweden, de prinsessen Margaretha en Desiree en prinses Irene van Grie kenland, die gistermorgen per trein was gearriveerd. Prins Constantijn kuste prinses Desiree op de wang, maar de begroe ting leek niet op die van een paar dat op het punt siaat zijn verloving bekend te maken, zoals hardnekkige geruchten het willen. Deze geruchten waren er de oor zaak van dat ruim honderd journalis ten en fotografen op het vliegveld aanwezig waren. De meeste koninklijke gasten zijn thans gearriveerd. Vandaag worden de Nederlandse prinsessen Beatrix en Irene, de hertog van Kent en zijn zus ter prinses Alexandra, en de Deense prinsessen Margrethe en Elisabeth ver wacht. van Noorwegen ar- Donderdag, twaalf dagen na de ramp. zijn nog negen overlevenden onder de puinhopen van Agadir vandaan ge haald. Een van hen was eert man van 70 jaar. Bijzonder tragisch was het lot van twee zusjes die in de wijk Tal- bordj werden gevonden. Het jongste zusje stierf kort na de redding in de armen van het oudere zusje. Deze bleek haar verstand verloren te heb ben. Zij was licht gewond en volledig uitgeput. De ouders van de kinderen zijn vermoedelijk twaalf dagen geleden reeds omgekomen. Kroonprins Moelay Hassan heeft don derdag op zijn hoofdkwartier te Inez- gane met functionarissen en deskundi gen gesproken over de mogelijkheid om zo spoedig mogelijk de onbescha digde fabrieken en de haven van Aga dir weer in gebruik te laten nemen. Er zijn plannen gemaakt om donderdag avond nog havenarbeiders over te brengen naar een kamp in het noorde lijke gebied van Agadir, dat slechts ge deeltelijk vernield is. De kroonprins heeft op voorstel van de Westduitse consul besloten Duitse deskundigen te gebruiken voor het opgangbrengen van de haven. General 3.505 82fc4&ÖOO.ÖÖ8> ot $2 53 (2.ïtl Netto-winst 1959 per a and. Celanese ^orp of America RondJgt een negelm kw«rt.div aan van $0.25. Advertentie Kroonprins Haraid Ex-koning Simeon van Bulgarije ,vas woensdagavond aangekomen. De 22-jarige ex-koning reisde op een Italiaans diplomatiek paspoort onder de naam van graaf Rilsky. In het ziekenhuis te Sïttard over leed de 45-jarige mevrouw Keirs- gieterGeenzen uit Assendelft, die vorige week zaterdag ernstig werd ge wond. toen de door haar man bestuur de auto In Geleen tegen een boom reed. De heer Keirsgieter werd bij dit ongeluk op slag gedood. De toestand van hun vijftienjarige zoon, die even eens werd gewond, is nog ernstig. De Indonesische luchtmacht heeft alle oefenvluchten afgelast nadat was komen vast te staan, dat de beschieting van Soekarno's paleizen door een straaljager niet kon worden beschouwd als een op zich zeif staand incident. President Soekarno heeft vandaag de aanval met de straaljager van woens dag op zijn paleis een daad van hoog verraad genoemd, maar gezegd dat zijn vertrouwen in de Indonesische lucht macht niet geschokt is. Dit is de eerste maal dat Soekarno in het openbaar reageert op het inci dent. De verklaring van Soekarno volgde op een zitting van twee uur met 120 officieren van de Indonesische lucht macht. onder leiding van de chefstaf van de luchtmacht, luchtmaarschalk Soeryadarma. Soekarno zei, dat dit incident ..moet dienen als waarschuwing om waakza mer te zijn". Volgens onofficiële berichten was de jonge piloot van de MIG-17, die woensdag de paleizen van de presi dent had beschoten, door iemand op gepikt die hem van burgerkleren had voorzien. Dit zou p een afge legen plaats zijn gebeurd, waar de piloot, Daniel Alexander Maukar een Menadonees zijn straaljager aan de grond had gezet, Legerberichten uit Bandoeng meld den voorts, dat Maukar een buiklan ding met zijn toestel had gemaakt en het dus niet per parachute had ver laten, zoals eerder was bekendgemaakt. In tegenstelling ook met vroegere officiële mededelingen van de lucht macht, weid vernomen, dat de vader van de vlieger niet onder arrest is, maar dat zijn broer drie weken geleden Is gearresteerd. De vlieger reed in een auto toen hij op ongeveer GO km buiten Bandoeng door iegersoldaten werd gevangen ge nomen. Maukar is een christen en was zeer gezien bij zijn collega-vliegers. Hij heeft als jongen actief deelgenomen aan de onafhankelijkheidsbeweging in Djakarta. Zijn vader is commissaris van politie geweést. Volgens in Djakarta ontvangen be richten zUn in Medan, de hoofdstad van Xoord-Rumatra, ruim honderd mensen gearresteerd in verband met een samen zwering om in deze stad onlusten te verwekken. De samenzweerders zouden verant woordelijk zijn voor incidenten met handgranaten welke zich de laatste tijd in de stad hebben voorgedaan. De gouverneur vanCalifornlë. verklaarde gisteren, thans „volkomen machteloos" te zün om Caryl Chess man op 2 mei van de gaskamer te redden. Brown leverde commentaar op de verwerping dorr de juridische com missie van de Californische senaat van zün wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf in Californië. Gouverneur Brown, die zelf gekant is tegen de doodstraf, zei het diep te betreuren, dat zijn voorstel verwor pen is. Verwacht wordt, dat het wetgevende lichaam van Californië de speciale vergadering, die door Brown is be legd voor een debat over de doodstraf, zal verdagen. Als dit gebeurt, aldus Brown, zullen de vastgestelde execu ties doorgang vinden. Volgens gouverneur Brown is het niet juist, zoals sommigen beweren, dat Chessman's lot thans in zijn ban den ligt. Brown zei. dat hü wel de bevoegdheid behoudt gratie te ver lenen, maar in het gevai-Chessman zou hij dit slechts kunnen doen met goedkeuring van het Hooggerechtshof van Californië. Het hof heeft twee keer een aanbeveling tot gratie verworpen. Bovendien zün de redenen voor het verlenen van uitstel van executie thans niet langer aanwezig. „Constitu tioneel sta ik daarom nu volkomen machteloos om weer iets In dit geval te doen", aldus Brown, (Van een onzer verslaggevers) De vierjarige Ronald Blits is gis termiddag omstreeks halfzes in de Tweede Van Swindenstraat te Am sterdam door een tankauto overreden en op slag gedood. De jongen speelde op het trottoir toen zijn lollie onder een geparkeerde auto viel. Hij kroop onder de auto cn kwam aan de andere zijde weer te voorschijn. Op dat moment pas seerde de tankauto. Hot jongetje kwam onder de achterwielen terecht.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1