SCHADEPOST VOOR FRANSEN Chroestsjew (griep?) later naar Parijs Hofbal: zee van licht en vrolijkheid Reis mogelijk korter m H fV Argentijnse actie tegen Peronisten Terreur golf over hele land KOMPLOT tegen SOEKARNO EN NASOETION BERAAMD Méér stakers in de bouw INGRIJPEN DOOR DE REGERING? Duits protest tegen akkoord Bonn-Den Haag Groots feest in Stockholm i r Politieke rel in Belgisch Kongo: 13 doden Zacht weer Japanners willen 280 wrakken bergen in Indonesische wateren Twee weken voor verkiezingen Dader beschieting voor tribunaal SITUATIE GECOMPLICEERD BIJ BEGIN TWEEDE WEEK Spoedvergadering chr» werkgevers r MAANDAG 14 MAART I960 aoiierflami Witte de Withstraat 25 - Telef. 113700 (4Lj Postbus ma Postgiro No, 424515. Gouda: Boer dom pstraat 24. Redact!# tel 2867 Abonnementsprijs 61 cent per week, ƒ2.65 per maand flM per kwartaal. Losse nummer» 15 cent Verschijnt dtaoeliika Directeur: H. DE RUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4550 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT WÈ (Van een onzer redacteuren) DE Ned. Chr. Aannemersbond is „om". De oppositie is een grote meerderheid gebleken, die zaterdag in het Utrechtse „Tivoli" na vele uren van heftig, bewogen debatten en soms stormachtige to nelen met 177 tegen 107 stemmen haar hoofdbestuur heèft wegge stemd. Dit bestuur, dat met zijn be sluit om een afzonderlijke CAO met de werknemers af te sluiten alom in den lande veel bewonde- ring en waardering heeft geoogst werd gedwongen zaterdagavond aan de voorzitters van rle drie werknemersorganisaties zijn een maal gegeven woord terug te yra- Wrijving 'Overwerkt? (Zie verder pag 3. 7e kol.) Prinsessen op thuisreis Wapens en documenten gevonden Honderd r' - 7, STRENG ROMANCES CHAMPAGNE SOUPER "Futuaa* (Geldig tot dinsdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking en op enkele plaatsen enige regen. Iets lagere middag temperaturen. Matige wind lussen oost en zuid. Morgen: Zou op: 6.55 Onder: 18.44 Maan op: 21.33 Onder: 7.54 PREMIER Macmillan van Engeland en.zijn vrouw. V.l.njr. lady Macmlllan, zijn echtgenote hebben een kort bezoek j madame de Gaulie, de Britse premier gebracht aan president de Gaulie enl en de Franse president. O <-/ In en om Elisabethstad in Belgisch Kongo zijn het afgelopen weekeinde 13 mensen omgekomen bij gevechten tus sen aanhangers van de Conakat-partü en de Nationale Kongolese Beweging van Locmocmba. Honderden mensen raakten gewond. Van de gewonden moesten er 108 met ernstige verwon dingen in ziekenhuizen worden opge nomen. Vrijdag steeg de spanning in de dor pen rondom Elisabethstad, toen ver nomen werd, dat Loemoemba zater dag een bijeenkomst wilde houden. De overheid verbood deze om ongeregeld heden, te voorkomen., Be dorpelingen begonnen zich daar op strijdvaardig te maken met vergif tigde speren en met pijl en boog. Zondagmiddag ontbrandde de strijd. Be overheid besloot de dorpen door politie en militairen te laten bezetten IN de weerstoestand boven Europa komen geen grote veranderingen voor. Ook morgen zal het weer vrij zacht zijn, met veranderlijke bewol king en op enkele plaatsen wat re gen. De bewolking houdt verband met een depressie, die vanmorgen voor de ingang van het Kanaal was gelegen. Deze depressie verplaatst zich langzaam in de richting van West-Frankrijk. De aanvoer van vrij zachte lucht naar onze streken houdt daardoor aan, echter met een ten dens tot iets lagere temperaturen overdag. Japanse bergingsexperts hebben vastgesteld dat 280 wrakken van sche pen in de Indonesische wateren lig gen. Daarbij bevinden zich de krui ser „Java" en de andere schepen die ondergingen in de siag in de Java- zee, onder meer ook de Japanse krui ser Asliigara. De Japanse deskundigen hebben hun onderzoek ingesteld omdat Japan zich verplicht heeft zoveel mogelijk wrakken te lichten. De Japanse ex perts hebben geraamd dat het ber gingswerk vijf jaar zal duren en onge veer 200 miljoen gulden zal kosten. Het moet de bestuurders bijzon der zwaar" zijn gevallen, want tot bet laatste toe hebben ze volgehou den dat dit woordbreuk zou zijn. En daarmee werd deze zaterdag een trieste dag triest voor dit bestuur, dat naar eer en geweten beeft menen te handelen, maar door het meren deel der leden in het ongelijk werd gesteld; triest voor de stakingsiel- ding, voor wie een afzonderlijk con tract met de N. C. A. B. een belang rijke bres zou hebben geopend in het front van haar tegenpartij; triest voor bet prot.-christelijk organtsa- ticleven in Nederland, dat door deze hele gang van zaken ernstig in op spraak wordt gebracht. Het hele hoofdbestuur ook de grote minderheid, die het steeds mee de meerderheid oneens is geweest zal nu aftreden. Een nieuw be stuur zal tot eerste taak krijgen zich weer te scharen in de rijen der andere werkgeversorganisaties, waarbij wordt aangenomen dat de buiten de deur gezette bond na deze reuzenzwaai wel weer door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf in genade zal worden aangenomen. Zie ook pagina 3). DE Russische premier Chroest sjew heeft zijn bezoek aan Frankrjjk, dat morgen zou begin nen, wegens griep voor onbepaal de tijd moeten uitstellen. Men verwacht, dat zijn ziekte zeven tot tien dagen zal duren. Mogelijk zal hij nu 24 maart of 2 april naar Parijs gaan. Vele Fransen nemen de aankondi ging, dat Chroestsjew zijn bezoek aan Frankrijk om gezondheidsredenen moest uitstellen, met een korreltje zout. Als de Gaulie en zijn regering dat ook doen, laten zij daar officieel niets van merken. De Franse president heeft Chroestsjew zondagavond for meel beterschap gewenst en officieel is gezegd, dat een nieuwe datum voor het bezoek zal worden vastgesteld via de diplomatieke kanalen. Het rechtse blad l'Aurore zegt, dat in zekere kringen wordt aangenomen, •dat Chroestsjew het bezoek definitief heeft afgelast. Paris Jour schreef van daag: „Is de Russische premier wel zo ziek?" Al dagenlang hebben geruchten de ronde gedaan, dat het met het bezoek van Chroestsjew geen koek-er.-ei was. Men meende te weten, dat de Russen meer ooenbare redevoeringen en meer ontmoetingen met het volk wensten op de rondreis van by na drieduizend kilo meter door Frankrijk, welke de Fran sen voor Chroestsjew hadden uitge stippeld. De Fransen zouden niet be reid zijn geweest wat dat betreft toe te geven. Maar zo wrijving is ontstaan, is deze niet zichtbaar achter de diplomatieke hoffelijkheid rondom het nieuws van het uitstel. In Franse regeringskringen hecht men echter geen of weinig geloof aan de mogelijkheid, dat Chroestsjew's griep een „diplomatieke ziekte" zou kunnen zijn. Ook de meeste politieke waarnemers in Moskou houden het erop, dat de Russische premier echt ziek is. Zij me nen, dat de schijnbaar onvermoeide premier eindelijk de gevolgen onder vindt, die ook anderen van zijn leef tijd zouden hebben van de vermoeid heid door te veel werken en reizen. Na een week gastheer te zijn ge weest van de Italiaanse president Gronchi, heeft Chroestsjew een inspannende reis van drie weken door Zuidoost-Azië ge maakt. Het was journalisten opgeval len, dat hij er op deze reis vaak ver moeid uitzag. Negen dagen geleden keerde hij terug uit de hitte van Zuid oost-Azië, toen juist in Moskou de lentedooi inviel, een goede voedings bodem dus voor griep. Tegen de theorie van een „diploma tieke griep" is volgens waarnemers ook het feit, dat, toen de premier in 1959 zijn Scandinavische reis niet wilde maken, hij zich niet door ziekte liet excuseren. FN Voor de aanrand van het hofbal in het paleis te Stockholm werd een groepsfoto gemaakt mat alle prinsen en prinsessen. Van links naar rechts: Eerste rij: Prinses Margaretha van Zweden, prinses Beatrix, prinses Sybille van Zweden, koningin Frederika van Griekenland, korting Gustaaf Adolf van Zweden, koningin Louisa van Zweden, prinses Astrid van Noorwe gen, prinses Alexandra van Kent, prinses Sophie van Griekenland. Tweede rij: Kroonprins Harald van Noorwegen, prinses Birgitta van Zwe den, prinses Irene, prinses Margaretha van Oenemarken, prinses Irene van Griekenland, prinses Desirée van Zweden, prinses Beatrix van Hohen- lohe-Langenburg, p rins Hark van Hessen. Op de derde rij staan o.a.: Prins Maximiliaan van Beieren, kroonprins Constantijn van Griekenland, ex- koning Simeon van Bulgarije, Edward dnke oj Kent, prins Moritz van Hessen, prins Ludwig van Baden, prins Fried- rich van Saksen Coburg en graaf Hans.Veit van Toerring Jetlenbach. De prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend per vliegtuig uit Stock holm vertrokkken, waar zij zaterdag avond het hofbal hebben bijgewoond. Hun werd uitgeleide gedaan door de prinsessen Margaretha en Birgitta van Zweden en de prinsen Maximi- liaan van Beieren en Karl van Hessen. Het speciale toestel werd om twee uur vanmiddag in ons land verwacht. FRONDIZI Dc Indonesische minister van Voor lichting, Maiadi, heeft gisteravond in (Van onze Haagse redactie) BIJ het ingaan van de tweede week van het bouwconflict hebben de stakers hun actie uit gebreid: in een aantal plaatsen waar vorige week het werk nor maal voortgang vond, waren ,de bouwwerken vanmorgen verlaten. Algemeen wordt verwacht dat, als het conflict aan het eind van deze week niet opgelost is, de re gering door het opleggen van een bindende loonregeling zal in grijpen. De situatie is thans gecompliceer der dan ooit. Het kort geding van de aannemers tegen de regering zal welke uitspraak er ook valt geen oplossing brengen. De aannemers zul len zich na de nederlaag van het NCAB-hoofdbestuur juist sterk voelen in hun opvatting, dat zü het bii het rechte eind hebben. De uitbreiding van de staking om vatte vanmorgen de plaatsen Assen (twintig bouwwerken), Den Helder (300 woningen, bejaardencentrum, winkelpanden), Stadskanaal, Nieuw Buinen en Musselkanaal (o.a, de Phi lips t.v.-buizenfabriek en 225 wo ningen), Helmond (tweegrote wo ningcomplexen en twee fabrieks- bouwwerken) en Apeldoorn. In Leeuwarden is het aantal stakings objecten vanmorgen van tien tot negentien uitgebreid. De grote vraag is nu of bij het op leggen van een bindende loonregeling de concessies, die de regering aan de aannemers wil doen (o.a. het niet be hoeven doorberekenen van een veria- ging van de vorstvcrletpremie van 3 gehandhaafd zullen blijven. De werknemersorganisaties zijn maar nauwelijks te bewegen deze concessies in het huidige stadium te aanvaarden. Zij menen, dat het fonds, waarin de vorstverletpremie wordt gestort, mede hun eigenetm is en dat het dus onjuist is, om de premie-verlaging geheel aan de aan nemers ten goede te laten komen. Zij zijn nu nog wel bereid om de oplossing van het conflict te verge makkelijken de regeringsregeling te accepteren, maar of zij aan het eind van de week deze bereidheid nog zullen opbrengen is niet zeker. Belangrijk is wat de vakcentrales zullen'gaan doen. De voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhuis, heeft reeds medegedeeld, dat bij een conflict van lange duur, de centrales geheel achter de stakende bonden zullen staan, omdat hier in wezen een conflict van principiële aard aan de orde is. De heer Middelhuis zinspeelde erop, dat in dat geval de steun van de centrales zich niet alleen tot materiële hulp zou beperken. Het bericht, dat het hoofdbestuur van de NCAB door de buitengewone algemene ledenvergadering is wegge stuurd, maakte in Den Haag een diepe indruk. Men had wel oppositie ver wacht, maar dat de meerderheid van de christelijke aannemers het hoofd bestuur in de steek zou laten, werd nauwelijks voor mogelijk gehouden. Mocht de president van de Haaj rechtbank de eis van de aannemers afwijzen of zich onbevoegd verklaren, dan valt er niet op te rekenen, dat de aannemers het hoofd onmiddellijk in de school zullen leggen. Krijgen de aannemers gelijk, en wordt het optre den van de rijksbemiddelaars als in strijd met de wet aangemerkt, dan gaat de regering in hoger beroep en wordt het kort geding een slepende proce dure, die voor de oplossing van het conflict geen enkele betekenis heeft. De vraag of minister De Pous de partijen nogmaals bii. zich zal ontbie den. moet in de huidige situatie ontkennend worden beantwoord. De aannemers hebben zaterdag tijdens het kort geding nog eens duidelijk verno men, dat de minister niet meer tot concessies bereid is. Zij weten voor wat de regering betreft waaraan zij toe zün. Interessant is, dat een Haagse advo caat thans poogt voldoende ongeorga niseerden te interesseren om een kort geding tegen de drie werknemersbon den aanhangig te maken. De dagvaar ding zal echter niet eerder worden uitgebracht dan nadat mr. Witsen Elias uitspraak gedaan zal hebben in het kort geding van de aannemers tegen de staat. Zevenduizend gulden wisten inbre kers te bemachtigen bii een inbraak in het belastingkantoor aan dc Karne- meiksloot te Gouda. De inbrekers openden een brandkast met een snijbrander. De snijbrander werd, naar later bleek, ontvreemd bij een Goudse firma. een mededeling over de radio bekend gemaakt, dat er een kompiot bestond om president Soekarno en de minis ter van de Nationale Defensie en chef van de legerstaf, generaal Nasoetion te vermoorden. Enkele weken geleden is in de voor stad Jebajoran, tijdens een inval door het leger, een hoeveelheid wapens ge vonden, Tevens vond men een aantal documenten, waaruit het kompiot tegen Soekarno en Nasoetion viel op te maken. Er waren duidelijke aanwijzingen, dat deze subversieve organisatie zich heeft ingedrongen bij regeringsinstan ties, wellicht ook bij de piloten van de Indonesische luchtmacht. Zo zou ook luitenant Maukar een werktuig van de betrokken organisatie zijn geworden hetgeen leidde tot de beschieting van Soekarno's paleis op 9 maart j.l. Overigens bevatte de verklaring geen nadere mededelingen over de „subversieve organisatie". Het leger houdt Maukar nog steeds in strikte geheimhouding vast, ver moedelijk ergens in de hoofdstad. Het ministerie van Voorlichting verklaar de, dat Maukar voor een militair tri bunaal zal worden geleid, aan welks oprichting de luchtmacht momenteel werkt. Verwacht wordt dat Soekarno de rechters van het tribunaal zal aanwij zen cn dat spoedig de datum van be rechting zal worden vastgesteld. In de uitvoerige commentaar van de regering op het incident van woens dag wordt de burgerij eraan herinnerd, dat de nationale revolutie niet vol tooid is en dat het land zich nog altijd in een noodtoestand bevindt. Het volk werd verzocht waakzaam te blijven en verenigd en trouw aan de bevelen van Soekarno, als leider van de revolutie. Ter bespreking van de situaiie, welke door het besluit van de ledenvergade ring van de NCAB is ontstaan, is het dagelijks bestuur van het verbond van nrotestants-christelijke werkgevers in Nederland tegen dinsdagmiddag in cedvcrgadering bijeengeroepen. De Argentijnse regering heeft de „binnenlandse noodtoestand" afgekon digd om het hoofd te kunnen bieden aan de herleving van het terrorisme in het land, welke wordt toegeschreven - aan de wens-om -de „peronistische-dic tatuur" in Argentinië opnieuw vaste voet te doen krijgen. President Fron- dizi heeft het leger belast met het her stel van-de orde en maatregelen af gekondigd, waarbij krijgsraden het recht krügen de doodstraf uit te spre ken. (De doodstraf is in Argentinië in principe afgeschaft. Volgens de nieuwe richtlijnen mag een militair gerechts hof de doodstraf uitspreken tegen de genen, die schuldig worden bevonden aan een daad van sabotage of terroris me, die de dood van een of meer per sonen ten gevolge heeft gehad. Alle gearresteerde terroristen zullen zich voor krijgsraden moeten verantwoor den. Iri een bekendmaking van de rege ring wordt gezegd, dat zy „het plan van de terroristen kent" en de uiterste middelen zal gebruiken om de rust in de republiek te waarborgen (over veertien dagen worden in Argentinië parlementsverkiezingen gehouden). Op alle strategische punten zullen speciale voorzieningen worden getroffen, aldus het leger. Volgens de politie zfjn de afgelopen vier weken niet minder dan honderd bomaanslagen of pogingen hiertoe ge pleegd. Tijdens het afgelopen week einde vernielde een exploderende bom het huis van een officier van de Ar gentijnse inlichtingendienst. De offi cier bleef ongedeerd, maar zijn drie jarig dochtertje kwam om het leven. Op een spoorlijn in de omgeving van de hoofdstad Buenos Aires werd een bom tot ontploffing gebracht, waar door het treinverkeer geruime tyd werd onderbroken. Voorts werd een grote hoeveelheid wapens gestolen uit een tuighuis van het Argentijnse leger in een buitenwijk van Buenos Aires. In politieke kringen heeft men pre sident Frondizi vaak verweten, dat hy te mild optreedt tegen aanhangers van de voormalige Argentijnse dictator Juan Peron. De gemeenteraad van Wyler bij Kleef) heeft aan de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, de premier van Ryn iand-Westfalen, Meyers en de V.N. telegrammen gezonden om te pro testeren tegen het feit dat „23 in woners onder Nederlands bewind zullen komen na de ondertekening van de overeenkomst tussen West- Duitsland en Nederland". In het telegram aan de Westduitse autoriteiten wordt gezegd dat men niet kan begrijpen waarom deze 23 Duitsers de last van de schadeloos stelling moeten betalen door blijven de onderwerping aan de Neder landse soevereiniteit. In het telegram aan de V.N. wordt gezegd dat de overeenkomst een schending van het internationaal recht is. Gevraagd wordt te verze keren dat „het vrije westen niet in dezelfde fouten vervalt als staten van communistisoh-bolsjewistisch EEN ZEE van licht en vrolijkheid straalde zaterdagavond in het ko ninklijk paleis te StoKholm tijdens „het bil van het jaar", dat door ko- nir.,: Gustaaf Adolf van Zweden was georganiseerd ter ere van zün oudste drie k'-indochters, de prinsessen Margar<c,.he, Birgitta en Desïree, die respectievelijk 25, 23 en 21 Jaar zijn. Tot de genodigden behoorden be halve vele telgen uit Europese vor stenhuizen, ongeveer 220 leden uit de hogere Zweedse kringen. Onder de vorstelijke gasten be vonden zich vier troonopvolgers: kroonprins Harald van Noorwegen, kroonprins Cönstantijn van Grie- kenland; prinses Beatrix en prinses Margarthe van Denemarken. Vorstelijke gasten waren 1 voorts om. de prinsessen Sophie en Irene van Griekenland, prinses' Astrid. van Noorwegen,, prinses Irene, ex-koning •Simeon van Bulgarije en een aantal Duitse prinsen. Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise waren streng in hun orders dat dit privé-bal-was. De twaalf ingangen naar het paleis werden be waakt door soldaten. Alle toegangs bewijzen werden stipt gecontroleerd. Paleisfunctionarissen hebben er de nadruk op gelegd, dat het een feest was, „zoals elke andere grootvader zijn kleindochters en hun jonge vrienden en kennissen zou kunnen bereiden". Daarom zijn vertegenr woordigers van de pers niet tot hèt feest toegelaten en zijn geen- offi ciële bijzonderheden over het feest verstrekt.. De Zweedse pers heeft hierop veel kritiek geleverd. Overigens zijn journalisten uit vele landen naar Stockholm gelokt door geruchten over mogelijke vor stelijke verlovingen. In welinge- kringen in Stockholm is men even wel van gevoelen, dat vorstelijke romances op het hofbal niet de fase van de verloving zullen bereiken. Een uur voor. de aanvang van het bal werd een groepsfoto gemaakt van de vorstelijke genodigden. Voor de foto hadden 25 koningen, konin ginnen, prinsen en prinsessen zictó gegroepeerd rondom het Zweedse vorstenpaar. Toen dit gebeurd was arriveerden de Zweedse gasten en begon tegen halfnegen het feest met champagne cocktails. Devoornamelijk Zuid- amerikaanse dansmuziek wetd verzorgd door een orkestje van vier man onder leiding van Arvid Sundih, dat reeds vaker op koninklijke par tijtjes is opgetreden. De gasten verbleven in de enorme zaal die „De Witte Zee" heet, van wege de versieringen in ivoor, wit en goud. Te halfelf begaven de genodigden zich naar de Karei de Elfdezaal voor het souper. Daar werden zij verdeeld over een aantal tafels met een Zweedse prinses aan het hoofd van elke tafel. De oudere generatie soupeerde fn een afzonderlijk vertrek, waar de Zweedse koning gewoonlijk kabi netsvergaderingen presideert. In de Karei de Elfdezaal nam prin ses Margaretha van Zweden de hon neurs waar aan de zijde van kroon prins Harald van Noorwegen. Aan de andere tafels bevonden zich prinses Birgitta en kroonprins Constantijni van Griekenland, voorts prinses De- siree en prins Maximilliaan van Beieren, prinses Margarethe van De nemarken en de hertog van Kent,.' prinses Astrid van Noorwegen eri frix en ex-koning Simeon v. Bulgarije Beatrix en 6x-koning Simeon van. Bulgarye en prinses Alexandra en prins Ludwig van Baden. Prinses Irene zat naast graaf Bertil Berna- zoon van wylen graaf Folke Berna- aotte, een zoon van wijlen graaf Folkë' Bernodotte. Prinses Sophie van Grie kenland was gezeten naast graaf Fer dinand von Bismarck.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1