Gemeentelijke bibliotheek veertig jaar J. Lanser sprak voor over Voorlichtingsavond G-A.B. inzake beroepskeuze KERK m SCHOOI BEN MALTHA VAT ERVE Boekenbezit is vertienvoudigd Grote belangstelling voor kookboeken in de oorlog Voor'n naar Joh. de Heer Geef ze eer eigen tehuis! Griep?Chefarine„4" doet wonderen Chefarine A S 1 varia "fë/Mtuicfor- stift O.D.I. klopte Vriendenschaar Voor leerlingen Schiedams U.L.O. Politienieuws Gouden jubilaris bij de V.T. Spaanse predikant in ons land OPGAVE PUZZEL No. 1328 TROUW Woensdag 16 maart I960 Ï"\E GEMEENTELIJKE LEESZAAL en Bibliotheek aan de Lange Haven 131 te Schiedam bestaat deze maand veertig jaar! Op 3 maart 1920 werd deze bibliotheek als een gemeentelijke instelling officieel, geopend. Voor die tijd was het pand aan de Lange Haven een Volkshuis, waar vele Schiedammers op aangename wijze hun vrije tijd doorbrachten door een kaartje te leggen, wat te praten en ook om.te lezen. Want ook in die. tijd beschikte het huis al over een flinke bibliotheek. De eerste directrice van deze Gemeentelijke Bibliotheek en Lees zaal was mejuffrouw S. C. Bok uit Delft. Men startte in die tijd met 6500 boeken, thans is die aantal vertienvoudigd en is de biblio theek het respectabele aantal van 60.000 boeken rijk. Werden er in 1920 ongeveer 50.000 boeken per jaar uitgeleend, thans is dit aantal uitgegroeid tot 300.000 uitleningen per jaar. De „Jubilaris" heeft dus wel een stormachtige ontwikkeling in de afgelopen jaren meegemaakt. mnam (6e verantwoording) Hausse Advertentie Diefstal Kunstgeschiedenis in vogelvlucht Meisjes Burgerlijke stand van Schiedam tnds N en fA VOOR VESPA Toneelavond „4 x ZN" Baas in eigen huis Dertig jaar ge-„arbeid" Dames met durf Variant H.V. O.-schaaknieuws Advertentie Oplossing puzzel 1327 Advertentie De leesbibliotheek begon met weinig Personeel. Mejuffrouw Bok had een en kele assistente en ook was er een boek binder. Deze boekbinder, die van 1919 tot 1938 aan de biblio.'.ieek verbonden is geweest, oefen-de niet .alleen het vak van het boekbinden uit, maar was in die beginperiode ook concierge en hield verder het gebouw helemaal schoon. Het werd echter al gauw te veel voor deze heer Nauman en na de beginpe riode had hij alleen al als boekbinder de handen vol werk. Een boekbinder is trouwens voor een bibliotheek van gro te betekenis. Hij is zo iets als een ma chinekamer voor een schip, zo vertel de de huidige directrice, mejuffrouw R. G. P. Visser -ons. Mejuffrouw Visser heeft er bij de Schleda-mse Bibliotheek oo kal weer een aardig tijdje opzitten. Zij kreeg in 1938 haar vaste aanstelling als assistente. In 1951 werd zij tot directrice benoemd en volgde daarmee mejuffrouw Bok, die inmiddels de pensioengerechtigde leef tijd had bereikt, op. De huidige directrice spreekt met veel waardering over mejuffrouw Bok, die in de altijd stroeve beginperiode een flinke stoot in de goede richting aan dit werk toendertijd in zekere zin nog een experiment heeft gegeven. Had het Volkshuis, toen het nog als een soos was ingericht, de beschikking over een bibliotheek met 6500 boeken, door haar activiteiten steeg dit aantal in 1920 tot SOOO boeken, dus er kwamen 1500 boeken bij. gen. De politie wist namelijk in die tijd, wanneer er vorderingen plaats zouden hebben en zij was dan de bezetter in de meeste gevallen net voor. Ook hebben vele leden en het perso neel stapels boeken Siuis bewaard. Zo kon men na de oorlog, zij het met een gehavende inventaris, toch al weer spoedig met het uitlenen beginnen. De bibliotheek werd al gauw met een res pectabel aantal boeken uitgebreid. Een at arte afdeling is er bijgekomen voor kunstwerken. Deze werken mogen de leden wel inzien en desnoods hele dagen In het gebouw lezen, maar zij mogen beslist niet het huis uit. Daar zijn zij te kostbaar voor. Ook de personeelsbezetting heeft een uitbreiding ondergaan. Begon men in 1920 met enkele mensen, thans heeft men 16 personen als bibliotheek-tech nisch personeel in dienst en elf werken er op de binderij of doen dienst als suppoost. De leeszaal aan ds Lange Ha ven werd in bet afgeiopen jaar door 16.500 bezoekers bezocht Naast deze Centrale Bibliotheek heeft deze Gemeentelijk instelling ook nog bibliotheken en een jeugdleeszaal aan het Wibautplein in bet Nieuwland en aan de Lorentzlaan voor het oosten. Verder zijn er bibliotheken in een school gebouw in de Gorzen en in het voor malige raadhuis te Kethel. De directrice van. de Gemeentelijke Biblio theek, mej. Visser, had juist een grote vaas met een droogboeket ap haar bureau staan, toen onze fotograaf een plaat van haar maakte. Zij was gisteren namelijk jarig. Verbruik 1 op 17 m*t VorioroaUe AUTOBEDRIJF N.V. OOSTZEEDIJK 330 R'DAM TEI.11064S /AP de weg naar het nieuwe te- D huis voor zwakzinnige alleen staanden, dat te Rotterdam-Zuid zal worden opgericht men is al druk bezig met de ingrijpende verbouwingen van de panden aan de Charloise Kerksingel zijn in de afgelopen dagen weer enkele forse stappen gezet. Rond honderd gulden kwam bij ons blad Cu kent het gironummer: 424519) binnen, zodat de stand op het ogenblik 716 is. De weg is echter nog niet afgelegd. Een bedrag van 75.000, dat nog ont breekt op het totaalbedrag van 315.000, is het einddoel. Wie helpt het te verwezenlijken? Het is broodnodig, dat dit sluitstuk van de zwakzinnigenzorg er komt! Er kwam binnen: C. H. S. te O. t 2S: A., v. d. B. te 'sGrz, 1 2.50- G. Z. te D. 1.50; Jac. de B. te 's Gr. 10, A. J. de Z,-v. d. K. te D. 2.S0: K. de G. te R. 110: J. W. te R. X0: S. C. H. van H. te 's Gr. i 25; A. van W 10: J. van G. te p. t 5. lit totaal 716, SCHIEDAM. Opnieuw heeft het eerste twaalftal van de C.K.C. „O.DX" de volle winst weten te be halen. Nu was het Vriendenschaar 2. die het onderspit moest delven. Wat het veldspel betreft waren, beide teams even sterk, maar omdat O.DJt. betere schutters had wisten zij deze wedstrijd tot een goed ein de te brengen. Over het algemeen was het geen aan trekkelijke wedstrijd, vooral na de rust toen een hevige regen en onweersbui het veld bijna onbespeelbaar maakte. De wedstrijd eindigde in een 64 overwinning voor de Schiedammers. MAASSLUIS. De heer 3. Lan ser, lid van het centraal bestuur en voorzitter van de bcambtengroeps- raad sprak dinsdagavond op de jaar vergadering van de Christelijke Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid CC.M.B.) in het Luxor-theater te Maassluis over het conflict in de bouwvakken. Nieuwe feiten werden door spreker niet aangevoerd. Hij ving aan met te zeggen, dat wat niet mogelijk geacht werd, is gebeurd. De Christelijke vak beweging had reeds lang een vrijere loonpolitiek bepleit. Het huidige kabinet heeft daarvoor de weg geopend! Spre ker stelde vast dat voorheen vrijwel el ke loonsverhoging gepaard ging met een Vhtr werkelijk betrouwbare middelen helpen elkmer en... doen wonderenI Elk tablei Chefarine „4" bevat 4 genees- middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baat chien. De vier middelen tezamen werken nèg beieren helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen ialen. mm Tegen pijino en gritp. Geschil! voor ti jevcrlljite maag, wam Oio «rortt beschermd door lat bestanddeel Chttarox. 20 Uil 10,80, Ywrfiligi guintvtrptiilng 100 HM. (3.50 'Hoe merkwaardig het ook mag klln- ken, midden in de oorlog, in 1943 vond het grootste aantal uitleningen plaats. Er was toen. een ware hausse, die haar i weerga, ook na de oorlog, niet heeft -,.gevonden. Dit werd toegeschreven aan het gebrek aan werk en ontspanning* mogelijkheden. Er was immers niets te doen, de radio zweeg en de krant ver scheen niet. Ook lag heel het organisa- tieleven stü. Het boek was dus de enige mogelijkheid tot ontspannning. Een andere merkwaardigheid naast deze grotebelangstelling vormde de speciale vraag naar.kookboeken. Nog nooit heeft de gemeentelijke lees- bibliotheek van Schiedam zoveel kook- boeken uitgeleend als juist in '43 en '44. -i Voor iedereen was het in die tijd een wensdroom eens goed te eten. Verschil- 1lenden hebben die eetlust toen maar in een kookboek bevredigd. De bibliotheek heeft in de oorlog een gevoelige klap gekregen. Niet alleen werden zeer veel boeken in beslag ge nomen, zoals alle Joodse geschriften, in •de Engelse taal geschreven boeken en communistische literatuur, maar ook - kwam het nogal -eens voor dat er -boe ken op valse namen afgehaald werden. Zo gebeurde het eens, dat een toender tijd onbekende Schiedammer een boek over „Springstof kwam halen. Hij gal een valse naam -op en pas na de oorlog kwam hij het boek terugbrengen. Toen bleek het, dat het iemand van de onder grondse beweging was geweest. Een bijzonder zware opgave voor het - personeel van de Bibliotheek was het 'Duitse bevel om. bij de ingang van het gebouw de beruchte bordjes „Voor Jo den verboden" op te hangen. Aan de Lange Haven heeft dan ook dit bordje maar zeer kort gehangen. Met allerlei handigheidjes wist men telkens het be- .vel te ontduiken. r. De Schefdamse politie heeft in de oor- logstijd een groot aantal boeken uit de 7:bibliotheek.... gestolen. Na de oorlog -v kwam men deze boeken weer terugbren- SCHIEDAM. Vanavond woens dag 16 maart, vindt in een der za- Ieh van het Stedelijk Museum te Schiedam de eerste van vier bijeen komsten „Kunstgeschiedenis ïn vo- gelvlucht" plaats. De bedoeling van deze serie is om op zeer eenvoudige wijze een overzicht te geven van de ontwikkeling van de kunst van het Avondland, waarbij dus aan dacht wordt geschonken aan de voor naamste stijlen en voornaamste rich tingen. De eerste avond begint 30.000 jaar voor Christus in de grotten van de ijs tijdmensen en komt via Mesopotamië en-de Nijldelta naar Griekenland om te eindigen in het keizerlijke Rome. Een groot aantal lichtbeelden verdui delijkt een en ander. - Op de drie volgende avonden zullen •"•respectievelijk behandeld worden „De •kunst van de Kerk", „De kunst van de mens" en „De kunst van de nieuwe tijd. SCHDEDAM Dt het Gewestelijk Arbeids Bureau niet zo maar een bu reau si iom de enkeling zonodig even aan werk werkt e helpen, o om in een paar branches te dniken om te zien of èr vacatures zijn, is dinsdag avond wpl gebleken. Toen hield hei rbeidsbareau van Schiedam een voorlichtingsavond voor leerlingen van de fioogste klassen van de Herv. en Geref, ULO-scholen in het gebouw van Christelijke Sociale Belangen. Voorzitter was de heer E. R. Deves, directeur 1 van het Gew. Arb. Bu- rean te Rotterdam, waarvan Schie dam een nevenborean is. De heer Deves zij in zijn openings woord, dat een dergelijke voorlichting zeer gewenst is, omdat over deze zaken soms te eenvoudig gedacht wordt. Het bedrijfslevitm vraagt al gauw aan de jongens en. meisjes met MULO-diplo- ma: „Korre maar bij ons", maar juist omdat het vandaag de dag zo gemak kelijk is o:m aan een baan te komen, is het in e.tee eigenlijk moeilijk. Het is daarom goed, dat het Arbeidsbureau hierin kan bemiddelen, want juist zij weet wat er te koop is en kan daarom gunstige adviezen geven. Het doel van het Arbeidsbureau is derhalve de werk zoekenden behulpzaam te zijn. Het hood van de Rehobothschool, de heer S. v. Asperen, wees er in een toospraak over studiemogelijkheden op, dat het belangrijk is reedst evoier. te bepalen welk» richting men uit zal gaan later. Dit m.oet niet eerst gebeuren na de schooltijd, maar juist tijdens. Zeer terecht merkte spreker op, dat iedere beginneling er op moet rekenen dat hij of zij ais „krullenjongen" zal moeten beginnen. Promotie volgt later wel. aldus d<ï heer Van Asperen. De jeugdbe middelaar van het arbeids bureau, de heer C. J. B. de Bree, ver kreeg daarna het woord en gaf op dui delijke wijze met behulp van een flanelbord ontstaan, doel en mogelijkhe den van een Arbeidsburau weer. Het doel hiervan is, kosteloos te be middelen. In totaal zijn er momenteel 84 Gewestclijlte Arbeidsbureau's met 74 neven kantorein in Nederland. Zelfs doet het CAB werk voor min- der-validen. Ook voor hen wordt een passende werkkring gezocht. Gezien het 15eit, dat er liefst 4200 be roepen zijn, is het soms moeilijk te be palen welke richting iemand uit zal moeten gaan. Daarom adviseerde de lieer de Bree om gebruik te maken van een beroispskeuzebureau. Met een waarschuwing om niet overhaast te werk te gaan en niet direct de eerste de beste baan te aanvaarden, besloot de heer de Brae zijn rede. SCHUEDAM. Geboren: Huibert B.. z. v. *K. Mostert en X. van Hees: Ronald A. z. 'v J J. C. Eleveld en J. J- Hoender- kamp; Helena d. v. J. van der Lee en M. E. Bakker; Martians A. d. v. A. H. de Baaij en J. E. van Zuljdam; Simone V. d v. M. j. de Gruijter en A. Bijl: Petra E. d. v. V. Hamerslag en N. J. van Heest; Frederic a d. v. R. van Hagen en C. Nooij» ^Overleden: E. van Arent, 71 Ir. wed. van M. A. Mannee: A. Bakker56 Jr.; T. van de Grijp, 56 Jr. echtg van SB. M. van Ger- ven. Tenslotte was het mej. B. v. d. Berg, die in haar fuilctie als vrouwenbemid delaarster van het CAB te Rotterdam voorlichting gaf: aan de jeugdige scho lieren. Ruim 25 pet. van de Nederland se arbeidsmarkt is door meisjes bezet. Het is juist vp«l goed, dat ook meis jes de kantoren bezetten. Zij scheppen een bepaalde goede sfeer in hun omge ving en dat kweekt saamhorigheid en vriendschap. Zij deed een opwekking om toch het verzorgingswerk niet te vergeten. Voor al het beroep vun verpleegster is uiter mate belangrijk voor onze meisjes. De meisjes die niet verder studeren omdat zij van mening zijn, dat dit nutteloos is, omdat ze latisr toch wel zullen trou wen, doen dom. Juist later kon wel eens blijken, dtrt de opgedane studie ervaring nodig is. Dat er ook hier ve le mogelijkheden zijn bleek. Van typis te en' secretaresse, passeerde mej. v. d. Berg de vele beroepen, totdat zij terecht kwam bij verkoopster, lokettis- te, apotheker-assistente en analiste. De A. junioren wisten te winnen van N.I.O. a. uit Schiebroek. Van het begin tot het einde waren de Schiedammers in de meerderheid, toch wisten ze maar tweemaal de mand te vinden. Uitslag 2—0. Voor de derde achtereen volgende maal heeft het tweede twaalftal niet kunnen spelen. Hun tegenstander 't Wa terschip uit Hoogvliet heeft wegens on bekende oorzaak verstek laten gaan. Met grote belangstelling zien we de wedstrijd O.D.I.T.O.P. tegemoet. De Rotterdammers staan momenteel een plaats boven O.D.I. geklasseerd. De uit wedstrijd tegen T.O.P. werd met groot verschil door O.D.I. gewonnen. De Schie- dammers zijn op eigen 'terrein moeilijk te verslaan, maar T.O.P. zal zeer zeker alles in het werk stellen om revanche te nemen. Aanvang 4,15 «ur. Terrein HARGA, De beide 'junioren twaalftallen spelen resp. tegen Oranje Nassau b. en Koag b. Ö.D.I. zal met Oranje Nassau geen moeite hebben. Aanvang 4.15 uur. Ter rein HARGA. De B. junioren zullen alle zeilen bij moeten zetten willen ze enige goede re sultaten behalen tegen Koag. Aanvang 3.15 uur. Terrein HARGA. Een forum, bestaande uit de heer De ves. de spreekster en beide sprekers van de avond, aangevuld met de heer J. J. Bossema, beantwoordde na de pauze een aantal vragen," die zowel mondeling als schriftelijk gesteld waren. 0 Dinsdagavond om 30 over half negen reed de schilder A. C. uit Rotterdam in de B. X. laan tegen een verkeersruit De chauffeur, die een verfpot wilde grijpen, lette even niet op het stuur van zijn auto. De vcrkcerszuil werd uit de grond gerukt. 0 De 24-jarige T. S. uit Rotterdam werd door de politie aangehouden. HU bleek in het bezit van een bromfiets te zijn, die htj in Schiedam had gestolen. 0 Dinsdagmiddag om half vijf liep mevrouw W. B.-H. in de Berkenrodestraat tegen een truck met oplegger, die zojuist de straat in reed. Mevrouw B.. die tegen de JinkerzUde liep, viel en raakte met haar linkerarm on der de wagen bekneld. Door het snel reageren var. de chauffeur H. G. X. uit Rotterdam, die achterom keek en het slachtoffer zag zaUen. kon erger worden voorkomen. Hij remde krachtig en door zijn optreden is mevrouw B. van de dood gered. Het slachtoffer kreeg een hersenschudding en een pijnlijke linker arm en borst. Het is naar het gemeentezie kenhuis overgebracht. 0 Dinsdagavond vond om half twaalf een aanrijding plaats op de Hemhrandöaan. De plaatwerker H. de J. uit Albïasserdam. die een Mercedes bestuurde,, verleende geen voorrang aan de chauffeur van een CtfïoSn» de-winkelier A. de J. De laatste wagen schopt los en moest met eontakelwagenwor- den weggesleept. De winkelier en zijn écht- genote sloegen door de voorruit van hun auto en liepen daarbij respectievelijk een hersenschudding en een bloeduitstorting in het rechterbeen op. 0 Door de politie kon worden aangehouden A. E., die de Inbraak in de schoorsteenhandel aan de Noord vest op zijn geweten bieek te hebben. Er werd een bedrag van f 30.ont vreemd. 0 Thans is komen vast te staan dat uit de Christelijke technische school te Schiedam zondag tweemaal I 15.—. een schooltas en een paar pakken koffie zijn gestolen. Van de daders is nog niets "bekend. 0 De machinist A. W. uit Rotterdam deed aangifte van diefstal van zijn motorfiets., die hij in een stalling van de Veren. Glasfabrie ken te Schiedam had neergezet. stijging van de prijzen. Dit beleid dien de te worden doorbroken en vervangen door een opvoering van de produktivi- teit. waardoor de loonsverhoging gecom penseerd kon wordon. Met klem betoog de spreker, dat het hier gaat om een conflict tussen de werkgevers en de re gering. Hij herinnerde er voorts aan. dat afspraken voo- het niet doorbereke nen van een ev le loonsverhoging inderdaad in het -den gemaakt zijn. De aannemers he door hun weige ring om de nieuwe C.A.O. te tekenen, de staking uitgelokt, aldus spreker. De tiouding van dé aannemers gaat tegen de overheid in. Uit de jongste Kamer debatten is overduidelijk gebleken dat bet volk achter de regering staat. De heer Lanser betreurde de gang van za ken bij de N.C.A.B., die eerst op prin cipiële gronden een besluit genomen had. om daarna zaterdag in UtreU.it het hoofdbestuur de rug toé te keren en zijn beleid af te keuren. Spreker stelde zich op het standpunt dat een dergelijk ver loop onder protestants-christelijke werk gevers niet had mogen gebeuren. De zaak is intussen niet hopeloos. De huidi ge toestand noemde spreker koren op de molen van de socialisten. Hij had grote waardering voor de houding van re regering en Christelijke vakbeweging Spreker besloot met te zeggen, dat ai-" len een taak hebben en de Christelijke sociale actie een opdracht is. hetgeen hij nader belichtte. De toneelvereniging „Excelsior" bracht de2e avond een opvoering van Klaas Smelirtk's spel van de zee in drie bedrijven „De schipper van de Maart- je Jacoba". De muzikale omlijsting van de avond was in goede handen bij „Mon- diola". MAASSLUIS De heer Jan van Onselen, die dinsdag 50 jaar bij de Verenigde Touwfabriekcn te Maassluis werkzaam was, is in de middaguren met zijn familie in de kleine kantine van de fabriek ontvangen en gehul digd. De heer R. E. D. Bannen 't Loo, die namens de directie van de Touw- fabrieken het woord voerde, was ver gezeld van de heer A. 3. Hennevanger; de personeelschef, de heer N. Valken burg en de maatschappelijk werkster, mevrouw. Coppens, Voorts was ae uit elf leden bestaande ondernemingsraad voltallig aanwezig. De heer Bannen 't Loo sprak Van Onselen, hartelijk toe en stelde, dat het bedrijf trots is op mensen als Van Onselen, die vijftig jaar een baas trouw blijven en onder aüe omstandigheden hun plicht doen. Ook herinnerde spreker aan de •verdienste van -de jubilaris voor de voet balvereniging VD.L. Ook op dit gebied heeft Van Onselen in zijn jaren veel ge presteerd. Naast de feitcitatie bood de directeur de gouden Jubilaris een cadeau onder couvert, alsmede de gouden leg penning aan. Van verschillende kanten uit het bedrijf mocht Van Onselen waar derende woorden en geschenken in ont vangst nemer- Zijn prettige natuur kwam bij de sprekers,,haar voren en meerdere malen werd gewezen op het welbestede leven van Jan van Onselen. De volgende sprekers kwamen achtereenvolgens aan het woord: de heren Voogt (Chef- afdeling)Van Urk (collega)Van Stra ten (Ondernemingsraad); Oihsen (bazen- corps) en Warnaar (gezamenlijke organi saties). De heer J. van Onselen jr dankte namens zijn vader voor de hartelijke en waarderende woorden en de ontvangen gesohenkea. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot vica, te Veenhuizen: S. K. Meszaros, kani Doorn, die bedankte voor de benoemir' tot vicaris te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEJJ Beroepen te Amsterdam-Zuid-Slote vaart: dr. D. van Swigchem te Kar pen; te Alkmaar (3e pred. pl.): s v- Bekkum te Monster; te Ottoland; D Firet, kand. te Bergambacht Bedankt voor Wassenaar: H. Tim Nijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: T. Brienen Mussel en R. Siofstra te Harderwijk, Advertentie Tussen „zeggen" en „hebben" .-.ir een groot verschil, Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsring LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 10 In ons land is uit Spanje aangelco. men ds. Adolfo de Silva. Hy zal een aantal spreekbeurten houden die ge. organiseerd zijn door de slichting Dj Spaanse Evangelische Zending", waar van dr ir. R. H. Borkent voorzitter is' deze stichting zet het werk van wijlen' prof. G. Wisse voort. Ds. De Silva werd In 1926 te Cor doba in Andalusië geboren, int nieuwsgierigheid woonde hü eens pro testantse kerkdiensten by en zo kwna hy tot het protestantisme. Hy gaf na enkele jaren zijn werkkring op ging studeren aan het Seminadco Evangelieo te Bercelona. Valencia was zijn eerste standplaats. Vorig jaar vertrok hfj naar Turis in de provin cie Valencia, waar hij in samenwer king met zyn gemeenteleden zelf een nieuwe kerk gebouwd heeft, Vanavond vangt ds. De Silva zijn toemee aan met een spreekbeurt in de Thaborkerk te Scheveningen. Te gen Pasen vertrekt hy weer naar Spanje. Advertentie MEENT 80 - TEL, 120207 T/ARIAI\T BEEFT een beetje verwon- derd gekeken naar een opmerking in het jaarverslag van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening, dat vanavond tijdens de jaarvergadering van die bond zal worden behandeld. Bij het onderdeel „Gymnastiek-ioka- len" schrijft secretaris N. Spithoven namelijk: „Met de opening van de Chr. Tech nische School werd er een prachtig gymnastieklokaal in gebruik gesteld. Bel is jammer, dat het schoolbestuur zich bij verhuur al bij voorbaat bleek te beperken tot de Christelijke sportver enigingen. Een verzoek van de secretaris van de Sportraad voor het houden van een bespreking werd beantwoord met de. korte mededeling, dat genoemd lo kaal inmiddels de gehele week uxts verhuurd Variant is geneigd aan de heer Spit hoven te vragen: ,JSou, enWant hij is van mening, dat ieder school bestuur hel recht heeft zelf tè beslissen aan wie het eventueel een gedeelte van zijn gebouwen wenst' te verhuren zonder dat hel daarbij verantwoording aan an deren behoeft af te leggen. En dat het daarbij niet onlogisch is wanneer het bij die beslissing aanvragen uit eigen kring Iaat prevaleren. Er is in Christelijke kring bepaald wel hard genoeg gewerkt aan de oprichting en bouw van de Chr. Technische school om er nu in de eerste plaats zelf van te kunnen profiteren. Maar afgezien daarvan, de opmerking van de heer Spithoven wordt des te merkwaardiger wanneer men, zoals Va riant gehoord heeft, weet, dat reeds voor het officiële ingebruiknemen van de school bij het bestuur vele aanvragen waren binnengekomen van verenigingen, die hei gymnastieklokaal wilden huren en dat die aanvragen uitsluitend kwa men van de Christelijke sportvereni gingen Voor da opening was het gymnastiek lokaal dan ook al geheel verhuurd aan verenigingen uit eigen kring Variant vindt het merkwaardig, dat een bond, waarin ook de Christelijke sportverenigingen xjjn georganiseerd, in zijn jaarverslag een passage opneemt als die over het gymnastieklokaal van de Chr. Technische school. TXE BEER C. I. B. DE BREE heeft dinsdagavond op de voorlichtings avond in het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen getoond een duidelijk inzicht te hebben in het tverk van het Gewestelijk Arbeids Bureau en dat in zicht even duidelijk op anderen te kunnen overbrengen. Dat de heer De Bree dat inzicht heeft is niet zo verwonderlijk. Dinsdag was hel namelijk juist 30 jaar geleden, dat hij als ambtenaar b\j het Arbeidsbureau in dienst trad en nu vervult hij daar de functie van jeugdbemiddelaar Er zijn overigens, ook voor de heer De Bree, binnenkort waarschijnlijk be langrijke veranderingen op komst, zo vernam Variant. Fs het arbeidsbureau in Schiedam momenteel nog een bijkantoor van het Getcestelijk bureau in Rotterdam, er bestaan plannen vooreen ingrijpende leorganisatie. Daarbij zou een groot kantoorpand worden gebouwd in Vlaar- dingen, waar de bureaus voor de ge meenten Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland zullen wor den ondergebracht. Dat bureau zou dan de naam krijgen ,J\/ieuwe Waterweg Boord". De plannen zijn zo ver gevorderd, dat in Vlaardingen de grond voor het ge bouw reeds is aangewezen en men met de bouw nog dit jaar denkt te beginnen. Hf RUST IS bij mevrouw W. J. Don Uittenhroek aan de Hofsingel even teruggekeerd. Even teruggekeerd schrijft Variant, want iedereen die deze vriendelijke, ondernemende vrouw kent, zal het heus niet verbazen wanneer zij vandaag of morgen weer een nieuw ini tiatief lanceert. Maar goed, vandaag en morgen is het dan rustig aan de Hof singel, Nog een enkel vergaderingetje en dan behoort de door haar gevoerde aktie voor de „Vier maal Z.N." weer tot het verleden. Variant heeft haar na deze succesvolle stunt eens opgezochtHon- derdtwintig Vlaardingse dames van de N.C.V.B. en GerefVrouwenvereniging hebben onder haar leiding duizenden Vlaardingse ijzerkoekjes, duizenden olie bollen en nog eens duizenden stroop wafels aan de man of de vrouw ge bracht. Er is heel, heel hard gewerkt door de dames, vertelde mevrouw Don Variant. Twee echte oliebollenbakkers, de heren Verhagen en Beekveldt in Vlaardin gen geen onbekenden hebben de dames bij het bakken een handje ge holpen. Afgelopen maandag schalde dan plot seling de warme stem tan mevrouw Don door de radio. Zelf zat zij in de huis kamer aan de Hofsingel naar haar eigen stem te luisteren. Variant vermoedt, dat er niet veel Vlaardingers zullen zijn, die het mevrouw Don na kunnen zeggen wel eens hun eigen stem door de radio gehoord te hebben. Tien minuten lang hebben mevrouw Don en haar mede werkenden voor reclame voor Vlaardin gen in de radio gezorgd. En Variant's hart deed dat goed. Het was vermake lijk te horen hoe lang de Vlaardingers het vol hielden. Kregen vrijwel alle sprekers niet meer dan één minuut, een enkele irnt langer, de dames Don en v, d. Griend zagen kans onze stad haast meer dan tien minuten in de lucht te houden. Het resultaat van de aktie van me vrouw Don? Bijna zesduizend gulden. Zesduizend gulden verstopt in een Vlaar dingse logger en in haringtonneljes. Zes duizend gulden het resultaat van olie- bollcnbakkende en stroopwafelsverko- pende huisvrouwen. Mejuffrouw Wijntje Hofman, die al jarenlang in haar wo ning in de joubertstraat ziek ligt, had een fraaie pop meegegeven. De kleuter scholen van de dames Den Draak en Bot brachten resp. 112 en f 480 bijeen. Meneer Don heeft de taak van zijn vrouw wat verlicht. Hy heeft op des kundige wijze de boekhouding bijgehou den. Mevrouw Don, bijgestaan door de dames v. d. Griend, Koedijk, Kornaat, Geervliet, De Boer en' Broek, heeft weer eens laten zien waartoe deze stad is staal is. Variant heeft nog vernomen, dat deze gemeente de tweede plaats in den lande is die het hoogste bedrag in één keer afleverdeEnige weken geleden heeft ook de huishoudschool al een bedrag van 1150 aangeboden. Variant is blij, dat Vlaardingen zo'n goed figuur heeft geslagen. Aan centen zal het in andere plaatsen niet liggen maar wel aan dames met durj, zoals mevrouw Don en haar medewerksters MAASSLUIS. De toneelavond van de buurtvereniging „Noordvliet-Prinse- kade", ten bate van de aktie „4 x Z.N." is een groot succes geworden. Aan beide Zusters Joyce en Marita te Rozenburg kon een bedrag van 600,26 worden afgedragen. Dit geschiedde met twee trultechaaltjes, geschonken door de firma C. Kap aan de Jokweg. Ook deze geste werd zeer op prfjs gesteld. BIJEENKOMST MAASSLUIS. Donderdagavond acht uur hoopt in de Chr. Geref Kerk voor te gaan: ds. J. ..Blom van Meerkerk. VLAARDINGEN. Het eerst» tieata! van de Schaakvereniginj H.V.O., is er niet in geslaagd het kam pioenschap van haar afdeling te ver overen, Dat Is in de eerste plaats te dank® aan het gelijke spel waarin de wed strijd tegen Rotterdam 3 eindigde. Vorige week werd deze belangrijks wedstrijd afgebroken met een 4(4—-31 voorsprong voor de havenmannen. De algemene verwachting, dat een kleint overwinning zou worden behaald werd een diepe teleurstelling voor de Vlaar dingers. De ontmoeting H.V.O.—Over- schie, welke eveneens eerder werd af gebroken bracht de moreel gaslafea H.V.O.-ers opnieuw een onverwac.ih nederlaag. Met de kleinst mogelijke overwinning, namelijk 5(44(4 gingen de punten naar Overschie. Het tweede tiental van H.V.O., dat het in de laatste wedstrijd op moet nemen tegen Onesimus 2 te Rotterdam heeft in deze ontmoeting slechts 2(4 bordpus- ten nodig om zich afdelingskampioen. te mogen noemen. VLAARDINGEN. Maandag stak eea 3-jarig kind plotseling de Hoofdstiiat over zonder op het verkeer te lettia. De bestuurder van een juist passeMü- de bestelauto remde krax'.itig. doch fcc niet voorkomen dat het kind tegen zijl wagen botste. Het slachtoffer is f*; G.G.D. naar het Algemeen ziekenhuis vervoerd, waar het vermoedelijk ae' een hersenschudding ter verpleging opgenomen. Ook Schneider' vulfingtn voor oiko têffpoint i. '«lAhe groef, uitholling; zekere drank; 9 gesloten, dicht; 10 in noordelijke zeeën; 12 groot Ifngstnartlge Zuldainerikaarise pape gaai, 13 rivier in Italië; 15 zuiver, onver mengd; 16 niet luid klinkend (v. geluiden); «"V trekken; 20 cilindervormig pro- V. *'Jn beweging ontleent aan de v- uitstromende verbran- i, d00F de HPPen omsloten Ingang v.h. spijsverteringskanaal, inz, bij nu P,!1?u,3k ongemak; 28 rijrivier v' de HUn; 29 telwoord; 31 stoot; 32 pera. -t! m "tikend leUeaehtig bolge- waa, 34 Uja waarom men zich voorstelt «A hemellichaam draait; 35 muziek noot, 38 stad in Duitsland; 38 viervoetig huisdier met dichte, zachte pels; 40 karak teristiek orgaan der vissen; 41 achoon, zui ver. 43 ouderloos kind; 44 inhoudsmast voor wijn en vis: 48 zeker kledingstuk; laagste mannenstem; 52 God der Liefde (myth.); 55 ambtskleed v, rechters, advo caten en predikanten; 57 snelle loop; 5» bovenste deel v. de halm bij graangewas sen; 60 laagte tusaen bergen; 61 vrscht-i schip voor de binnenvaart; 62 plechtig godl- dienstig lied. Verticaal: l deel v. e. böom v. de wor tel tot aan de takken; 2 vod, oude lap: 5 zwemvogel: 4 muzieknoot: 5 maat voor het arbeidsvermogen v. machines (afk.l; 6 mol weinig ruimte; 7 scherp, onbeschaamd: 6 muziekinstrument v. driehoekige vorm; 11 schijngestalte v. de maan (afk.l; 14 plek, landstreek (bijzondere stijl); 15 kleine em mer, waarmee men naast het schip schept door hem aan een touw neer te fa ten; muzieknoot; 18 muzieknoot; 19 grootste en belangrijkste deel v. Tsjechoslowaklje; 21 geul tusaen twee zandbanken of hoogten; 22 kruisbloemlge plant: 23 niet vet; 24 num mer (afk.); 26 per procuratie (afk.); 3) torenomgang; 29 inlandse knoestige boom; 30 modegek; 37 muzieknoot; 39 groot, plat boomd, stevenloos binnenvaartuig; 40 van een (afk.l; 42 voorzetsel; 43 kleine eelt achtige uitwas op de huid: 45 Ned. Spoor wegen (afk.); 46 laagtij; 47 tijding; Chinees vaartuig; 50 reinigingsmiddel; 5* weekvlnnige vis; 53 een der maanden v- h. Jaar; 54 uitdrukking v. bevestiging of toe stemming: 56 door de lever afgescheiden vloeistof; 58 wintersledo; 59 antwoord be taald (afk. op telegrammen). Horizontaal; 1 Schot; 4 broom; 7 ddi 8 re; 9 zeehond: 12 Ede; 14 nuk: 15 a»; 17 koet; 19 aula; 20 lam; 22 m.a.w.; 33 ha: 23 pij; 26 OX.; .27 st.: 28 as; 2' tor; 30 el; 31 pk; 32 de; 33 eb; 35, ad: 37 bar; 38 tijk; 40 ezel; 43 Tiel; 45 POC 46 fel; 46 eik; 49 glazuur; 52 os; 53 tri 54 rogge: 55 knots. Verticaal: 1 sedekah; 2 ode: 3 tien: 4 brok; 5 ren; 6 markant; 9 zeel; 10 hut; 11 dauw; 13 do; 16 11.; 18 tap: 1» 31 mijter; 22 morel; 24 aak; 37 sla; 31 pienter; 32 dal: 34 bijt; 36 dolkmes; 37, Belg; 30 kier; 41 zo: 42 fez; 44 ei; 46 se; 47 Luik; 50 log; 51 urn. 1

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2