Veel werk is blijven liggen, maar ook veel is gedaan Ii\ mei opnieuw onderzoek in Tuberova Bij nieuwe Oude Havenbrug kantelde lichtmast KERK EN SCHOOL BEN MALTHA EflVATERVE stift 6 var ra Jaarvergadering Schiedamse C.B.B. Vc 'ialprogramma voor zaterdag Boekenweek Jeugdig initiatief voor Poliofonds Tuidraad van kraanwagen brak Jongen getroffen Meer bezoekers aan Kolpabad Nu finale kampioenschap dammen Modeshow Scheffer HVO promoveert Billy Graham ook in Nazareth Toneelwedstrij d Prettigjacir KIELLEGGING GROOTSTE TANKER TOT HEDEN BIJ WILTON GEBOUWD H.B.S.S. WINT PROTEST Familieavond C.J.V. „Ontmoeting" Industriehallen Geldleningen Ds. y. d. Most sprak op Herv. contactavond Woningbouw Gemeentelijke diensten gesloten op 16 april Calvijnsehool Sportieve heren Meer kamperen Grote liefde Drukken...... C. Sipkes sprak voor Zakenstudiekring O.D.O. verloor Vervolg beursoverzicht TROUW Woensdag 23 maart i960 SCHIEDAM De Christelijke feesturen Bond-, afdeling Schie dam, heeft dinsdagavond in de grote, zaal van het Gebouw voor Christelijk-Sociale Belangen aan de Lange Haven haar jaarverga dering gehouden. -De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer P. J. Stam, kon bij de aan vang van de vergadering ver scheidene belangstellenden van buiten Schiedam begroeten. Zo merkten wij onder de aanwezigen de voorzitter van de Vlaardingse afdeling van de C.B.B.de heer P. Donkersloot op en de hoofd redacteur van het C.N.V.-orgaan „De Gids", de heer Hagoort. Op deze bijeenkomst, waarvoor een goede belangstelling bestond, werd het jaarverslag over 1959 behandeld. Advertentie ZAKENLIEDEN GETUIGEN VAN CHRISTUS RMÈRA-ML Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie Vlekkeloos en sneller schrift Variant Wij hebben Nederlands LEO VAN IERLAND PROF. DR. B. GEMSER MET EMERITAAT Advertentie VOOR VESPA MEENT 80 - TEL. 120207 Ondaniks het feit dat het jaarverslag de indruk .geeft dat er ia het afgelopen jaar veel tot stand is gebracht is er ook veel werk onaangeroerd blijven liggen. De aktiviteiten om te komen tot de stichting van een Protestants Christelijk Ziekenhuis bijvoorbeeld zijn gestrand en op niets uitgelopen. Men heeft indertijd contact opgenomen, met het Convent van Kerkën van Schiedam, maar daar is niets uit voortgekomen, aldus de heer Stam. Spreker herinnerde er, aan hoe later tijdens een A.R. vergadering nog ge sproken was over tite mogelijkheid om .op een der vleugels van het nieuwe zie- kenihuis beslag te leggen. Dat zou dan als een Protestants-Christelijk Zieken huis ingericht kunnen worden. Ook dit is bij woorden en voorstellen gebleven 'en toen in de raad het probleem nog eens op tafel werd gebracht, was het eerste wat de raadsleden vroegen waar dap wel de vereniging zou zijn, die dit werk ging behartigen. Bij het stichten van een Protestants-Christelijk zieken huis had immers het C.B.B. eerst een vereniging in het leven moeten roepen, die zioh met deze bijzondere taak bezig 'zou houden. Er is overigens nog meer werk ver, sloft. Op het terrein van kerk en in: dustrie is vrijwel niets gebeurd. Ook hier ligt voor het vakverbond een teak. En al heeft men in het 'bestuur geer zitting namens de delegatie, hét C.N.V. heeft er wel binding mee. Het zUn harde feiten, zo zei voorzitter i Stam In zijn openingstoespraak, maar aan deze'belangrijke Waterwegmond zal SCHIEDAM. In het kader van de 'S.G toneelwedstrijd zal de Chr. toneel groep „Het Zuiden" op vrijdag 25 maart in het gebouw .Musis Sacrum" aanvangende om 8 uur, een opvoering geven van ,,Het Mannion mysterie". spoedig hierin verandering dienen te egm dier komen. Men is er zich vaak niet van be wust. boe juist ook in de industrie en in dit gebied veel geestelijke nood wordt geleden. Ook aan de Schiedamse Gemeenschap heeft de voorzitter nog enkele woorden gewijd. De heer Stam-was bijzonder er kentelijk voor het vele werk dat deze stichting verricht Speker vonid het wel juist om op deze ledenvergadering nog eens-te wijzen op het feit, dat de heer De Wolff niet op Protestants-Christelijk Schiedam vertegenwoordigt. De Bond heeft niet aan een particulier deze be voegdheid verleend. Overigens is 1959 voor de Christelijke Besturen Bond. afdeling Schiedam, een SCHIEDAM Maandagmorgen om kwart over elf zal bij Wilton Fijenoord de kiel gelegd worden voor bouwnum- mer 170, de „Armagnac". Deze tanker van de S.FJP.T. is de grootste, die tot op heden, bij Wilton werd gebouwd, n.L 47.000 ton. Tot nog toe was de Willem Barentz die ongeveer 45.000 ton meet het grootste schip, dat deze scheepswerf bouwde. Zonder tegenslag hoopt men de „Armagnac" eind januan 1969 te water te laten en eind juni af te leveren. SCHIEDAM Slechts drie wed strijden vermeldt het programma voor de zaterdagelftallen en wel de beker wedstrijd van HBSS tegen Monster en verder spelen GTB en PP SC op eigen terrein tegen resp. RSM en Melissant Door de overwinning op Oegstgeest zaterdag, plaatste HBSS zich. in de vol gende bekerronde en de oranje-hemden spelen zaterdag op het „Harga"-complex tegen het sterke Monster. Voor de com petitie speelde HBSS in Schiedam 1-—I gelijk tegen deze Westlanders. Mocht dit resultaat nu weer bereikt worden, dan wordt het bekerreglement van toe- Ipassing, hetgeen betekent, dat 4 x 7% minuut verlengd moet worden totdat een doelpunt de beslissing zal brengen. Is het na de verlenging nog gelijk, dan zullen beide partijen 5 strafschoppen moeten nemen om een winnaar aan te wijzen. GTB krijgt bezoek van RSM, waarvan uit met 10 werd verloren. RSM staat nog geenszins veilig, waarom GTB op een flinke tegenstand zal moeten rekenen en wellicht weer aan het kortste eind zal moeten trekken. PPSC krijgt tegen Melissant de laatste kans om mee te blijven tellen. Bij een Schiedamse nederlaag kan men een (kampioenschap wel uit het hoofd zetten; zelfs bij een gelijk, spel. PPSC zal moeten winnen om te blijven meedoen. Aanvang der wedstrijden 'kwart over vier. 'prettig jaar geweest. De heer Stam her innerde aan het grote aantal scholen, dat in de afgelopen periode geopend werd. Hij feliciteerde de vakbeweging met de goede afloop van het bouwconflict en liet zioh prijzenswaardig uit over de discipline -onder de medewerkenden. ,.De kleine man heeft tijdens deze aktie getoond groot te zijn," aldus spre ker. Tenslotte roerde de voorzitter nog even de propaganda-aktie aan, die binnen kort van stapel gaat. Naast de gedele geerden. van de Besturenbond, die dit project uit zullen zetten zijn er nog meer leden nodig. Aan de beurt van aftreden waren deze avond de heren M. v. d. Veen, penning meester en M. v. d. Meiden, tweede voor zitter. Zij werden herkozen. Van het programmapunt „bestuurs beleid" werd een matig gebruik ge maakt. Slechts enkele leden stelden vragen naar aanleiding van enige pas sages uit het jaarverslag meestal van financiële aard. De secretaris van de C.B.B., de heer P. v. d. Spek, las het jaarverslag en de notulen van de vorige vergaderingvoor. Tijdens een maandag avond gehouden vergadering werd be sloten om in het vervolg, nu de staking de leden weer meer naar elkander heeft gebracht, zo nodig over belangrijke zaken te Schiedam te vergaderen, in hoofdzaak over die dingen waarin het noodzakelijk is, dat de stem der Vak- in Schiedam moet worden ge- beweging hoard. SCHIEDAM. Hoewel de competitie in de 3e klas A, van de KNVB al enkele weken achten- de rug is, had HBSS nog steeds een protest lopen n.aiv. een niet toegekende penalty in de wedstrijd tegen Sportlust '46, Vorige week is dat protest behandeld, maar omdat Sport lust verstek had laten gaan. kon de Protest-Commissie geen uitsluitsel geven. Dinsdag kreeg HBSS echter schriftelijk bericht, dat het protest was toegewezen en de 11 uitslag veranderd in een. 21 overwinning voor HBSS. Hierdoor stijgt HBSS twee plaatsen op de rang lijst en bezet ze nu in de eindstand de gedeelde 3e en 4e plaats met Excel sior P. SCHIEDAM. Op zaterdag 26 maart zal door de C.J.V. ..Ontmoeting" gehou den worden een familieavond, waaraan o.m. medewerking zal worden verleend 'door de „Zingende zusjes". De bijeen komst vindt plaats in gebouw Irene, aanvang 7.45 uur. SCHIEDAM. De N.V. J. v. d. Tem pel en Zn. te Schiedam heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek aan haar in erfpacht te ver strekken een perceel grond, gelegen in het industrieterrein bewesten de Schie. aan de Plesmanstraat, groot ca. 1330 m2, ten einde daarop een drietal in dustriehallen te bouwen. B. en W. stellen de grondwaarde in verband met de vorm en de ligging van het perceel op 48,50 per m2.' De grond zal daardoor, uitgaande van een percen tage van 4%, gesteld worden op 2.18 per m2 per jaar. SCHIEDAM De Stichting „Tube- rova" stelt zich voor omstreeks 15 mei een aanvang te maken met een nieuw onderzoek van de bevolking op long- een bijeenkomst aangeboden door Nederlandse en.Ameri-, kaanse christen-zakenlieden van CBMC1 D. van Katwijk - Dr. T. E. McCnlly - Waldo Yeager - Gross Quartet - John Buur man - Flip de Koning. Zaterdag 26 maart - 8 uur. TOEGANG VRIJ. SCHIEDAM. Geboren: Cornelia d. v. J. G. Verhoeckx en J Verwok Astnd d. V G J. Jans en L. Limburg; Ernestine J. d v. "rii. J. J. Windhorst en E. A. van Touw; Adriana d. v. F. van Dijk en J- H- Eabach; Elisabeth J. F. d. v. C. H. Pols en F, van der Endt; Loralne X. A. <3. V. P. H. Noordhooro Boelen en E. F. Vijsma, Annemleke d. v. J. FreiJ en L. Krabben dam; Cornells z. v. C. Pjjn' en A. D. Punt. Overleden: W. P. van der MeuJen, 77 Jr. M. E. M. Schouten, 5 maanden; N. C. Hoek. 46 ir. eebtg. van W. Spruit, H. de wik 56 jr. echtg. van IG-Hx^*nKXeliu.e' i*i: Fransen, 1 jr; J.H.van der nee» SCHIEDAM. Van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage werd de gemeente Schiedam een aanbieding gedaan voor het aangaan, van een vaste geld lening groot 2.153.000. De lening dient ter financiering van de volgende objecten: a. de voorzieningen door de techni sche bedrijven ten behoeve van de bouw van 531 woningen en 20 winkels in Nieuwland. b. de voorzieningen door de techni sche bedrijven ten behoeve van de bouw van 288 Coignetwoniagen en 30 bejaardenwoningen. c. de aankoop van panden Kethel- straat 1521a21b23. d. de aankoop van gas- en elektrici teitsmeters. e. het installeren van 4 liften in een blok van 132 woningen in Nieuwland. f. de bouw van twee winkelgalerijen Ue termijn). De verlangde rente en de overige voorwaarden zijn geheel in overeen stemming met de richtlijnen, welke door Gedeputeerde Staten bij de goed keuring van deze soort leningsbesluiten in acht worden genomen. SCHIEDAM. Ter gelegenheid van de boekenweek organiseren de Schie damse Boekhandelaren een voordrachts avond in de grote zaal van het gebouw Irene op vrijdag 1 april, aanvang om 8 uur. De beroemde Indische danser In- dra Kamidjojo zal voordragen 'uit werk van Maria Dermout. Ter gelegenheid van de 25e boeken week zullen de gezamenlijke Schiedam se Boekverkopers voorts, evenals elders in Nederland gebeurt, aan het college van B. en W. een speciaal voor dit ju bileum samengesteld gedenkboek over handigen. Deze overhandiging vindt plaats op vrijdag 25 maart om 19.30 uur ten stad- huize. HOEK VAN HOLLAND. De be langstelling was maandagavond groot voor de contactavond door de Ned. Herv. Kerk in gebouw Irene belegd. Ds. v. d. Most uit Rotterdam zou de ze avond verzorgen en dat is aanleiding geworden vermoedelijk dat' velé stoelen moesten worden bijgedragen. Ds. v. d. Most Ned. Herv. scheepvaartpredikant op de binnenvaart te Botterdam, gaf een zeer aantrekkelijk en duidelijk ver haal over zijn belevenissen op de Rijn vaart. Het is een moeilijk werk maar een gezegende arbeid onder de mensen op het water. Spreker heeft in het bijzon der nog stil gestaan bij het onderwijs voor de schipperskinderen. Het betoog van ds. v. d. Most en zijn predikend ambtelijk werk op het water heeft de vele belangstellenden er toe aange spoord om de aangeboden loten van de tombola te kopen. De opbrengst was namelijk voor het werk van ds. v. d. Most in Rotterdam. Na een bijzonder gezellige pauze werden twee prachtige films vertoond. tuberculose. Een dergelijk onderzoek vond in Schiedam eerder plaats in 1957. Er werden toen 59.031 personen, zijn de 76 van de bevolking, onderzocht. De naar 80 cent per inwoner berekende bijdrage van de gemeente bedroeg na aftrek van de vrijwillige bijdrage van de bevolking 27(480,78. In gevolge een maatregel van het Centraal College van het Bevolkings onderzoek is het in de toekomst in het algemeen verboden personen beneden de leeftijd van 15 jaar röntgenologisch te fotograferen. Door deze maatregel wordt de kring der te onderzoeken per sonen ongeveer, 25 kleiner, waardoor de kosten van het onderzoek ongunstig worden beïnvloed. Daarom heeft de Algemene Vergade ring van de Stichting „Tuberova" ge meend om, ondanks het geringere aan tal te onderzoeken personen, de te vra gen gemeentelijke bijdrage in de kos ten van het onderzoek evenals voordien te moeten vaststellen op 80 cent per inwoner. Op deze bijdrage komen in mindering de door de bevolking te betalen vrij willige bijdragen, welke voor Schiedam gemiddeld op 70 cent per doorlichting worden geraamd. Het daartoe benodigde bedrag door de gemeente te voteren wordt geraamd op ƒ34.200. VLAARDINGEN Er worden nog al eens minder welwillende opmerkingen gemaakt over de hedendaagse jeugd, somsttfds terecht. Dat er ook jongelui zün, bfj wie het hart op de juiste plaats zit en die durf en initiatief ontplooien, lonen Mary Boon en zijn vrienden Arie Vugt en Jos Witzenburg. Dit zeer jonge troepje heeft het namelijk aangedurfd een cabaretavond op touw te zetten, die geheel wordt verzorgd door Vlaardingse amateurs, waarvan de gehele (netto) op brengst ten goede komt aan hel Prinses Beatrix Poliofonds, dat nu ondertussen al ruim anderhalf jaar in Vlaardingen zegenrijk werk verricht. Uiteraard heeft het bestuur van de afdeling Vlaardingen het aanbod van Mary Boon en zijn ondernemende kor nuiten dankbaar aanvaard. En nu hopen de jeugdige initiatiefnemers en het be stuur van het Poliofonds uiteraard, dat aanstaande donderdagavond Muzanda tot de laatste plaats bezet zal zijn. Het Prinses Beatrix Poliofonds afde ling Vlaardingen heeft een druk en nuttig 1959 achter de rug. Al waren alle ver strekkingen niet zo groot als de aan de heer Jo Bot uitgereikte auto, er werden toch grote en belangrijke verstrekkingen verricht, die in vele gevallen een be langrijke bijdrage tot het verzachten van leed betekenden. Vooral de verstrekkin gen met Kerstmis zijn in goede aarde gevallen. Het bleek het bestuur van het Prinses Beatrix Poliofonds vorig jaar ook. dat er aanzienlijk meer poliopatiënten in Vlaar dingen zijn dan men aanvankelijk ver onderstelde. Zelfs is het aantal ernstige en/of moeilijke gevallen in Vlaardingen, nationaal gezien, aan de hoge kant. Dat houdt ook in. dat er in Vlaardingen heel veel geld nodig is om de nood te lenigen. Ook ScfineM'er- vullingen voor elke ballpoint. VLAARDINGEN Eén van de lichtmasten met ingebouwde afsluit boom voor de nieuwe Oude Havenbrug viel dinsdagmiddag, bij het lossen, uit de strop, Eén van de wegvluchtende kinderen, de zesjarige Cornells Johan nes Leonardus van der Walle uit Vlaar dingen, werd daardoor aan de rechter voet geraakt. De knaap smakte voor over op straat. Hij werd met een zware hersenschudding in de Dr, Noletstich- ting te Schiedam opgenomen. De afsluitbomen voor de nieuwe brug over de Oude Haven ontbreken nog steeds. Kort na de ingebruikstelling van de brug werden de masten, die toen ge reed kwamen, afgekeurd. Gebroeders Lcndering, expediteurs te Zwolle, ver voerden gistermorgen de nieuwe licht- - -v.ive w De neergestorte lichtmast b\j de Oude Havenbrug. SCHIEDAM. Door de heer H. B. Symens, keel-, neus- en oorarts te Schie dam is verzocht een stukje grond aan de Schiedaroseweg, groot ca. 540 m2 te kunnen kopen voor de bouw van een praktijkhuis. De prijs van de grond is vastgesteld op 45 per m2. VLAARDINGEN. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben be sloten om de gemeentelijke diensten en bedrijven op zaterdag 16 april te slui ten, voor zover de dienst zulks toelaat. Hiermede - wordt de traditie van de laatste jaren voortgezet, dat het ge- meentepersoneel de zaterdag, volgende op de Goede Vrijdag vrijaf heeft VLAARDINGEN Voor de tafel tennisliefhebbers werd dinsdagavond in Vlaardingen de belangrijke compe titiewedstrijd gespeeld tussen het derde team van Intiem, en het tweede team van R-A.F. uit Kethel, voor de vijfde klasse voor de N.T,T-B., afdeling Rot terdam. Het eerste en tweede team van Intiem, die beide vorige week het kampioenschap veroverden, hadden daarmede aan hun „'kleinere" broers het goede voorbeeld gegeven. Het Intiem drietal had slechts één wedstrijd verloren en dat was juist die tegen RA.P. 2 in Schiedam. Evenals toen, verloor men nu 'wederom met de kleinst mogelijke nederlaag 64, zodat de Vlaardingse illusies in hoop vervlogen. Het Kethelse drietal, Rudi Hoogwegt J. Klemekoort en H. Donkersloot toonde zich de meerdere over -de Intiem-mannen, J. van Oosten, P. Hulsman en W. Jacobs. Alleen het dubbelspel werd door Intiem gewonnen. In Maassluis won Intiem met 73 van K. en K, aldaar. T\E Vereniging voor Gereformeerd kJ Schoolonderwijs te Schiedam heeft aan alle ouders van leerlingen van de Johannes Calvijnsehool een schrijven gezonden waarin de zaken uit de doeken worden gedaan be treffende de bouw van een nieuwe school in Nieuwland. Daar heeft hart toestuur van deze vereniging goed aan gedaan, meent Variant, omdat reeds veel over de niéuwe school is gesproken, maar tot nu toe geen zichtbare resultaten zijn bereikt. Dat komt niet doordat het bestuur van de vereniging minder aktief zou zijn, in tegendeel, maar zuiver door moeilijkheden in verband met het verkrijgen van vergunningen. Wat toch is het geval? In het voorjaar van 1959 kreeg de vereni- T/ARIANT VERNAM gisteren, dat er gine een Z.g. urgentieverklaring voor ,-nnr het eerst in Vlaardinaen een ooit. Dit tas Variant enige tijd geleden in ojficiële publicatiesKamperen is ge zond en in de meeste gevallen ook goed koop en gemakkelijk. Gezond, omdat men vrijwel de hele dag in de vrije natuur vertoeft. Goedkoop, omdat men geen dure kamers bekoeft te huren met gebruik van warm eten en wat dies meer zij. Gemakkelijk, omdat men als het ware een compleet hotelletje onder de arm heeft «en wanneer men ergens uitgekeken raakt, zicli gemakkelijk kan verplaatsen. Niet die gebondenheid aan hotel- of kamerhuur. ging een z.g. urgentieverklaring voor de houw van een school voor lager onderwijs en een kleuterschool. On middellijk werd aan het architecten bureau Swaneveld en Goslinga op dracht gegeven tot het maken van een ontwerp op het terrein in Nieuw land, dat in overleg met de gemeen te werd bepaald. De architect Gos linga maakte er geen half werk van, maar toood na korte tijd aan het be stuur een ontwerp voor beide scho len aan, dat zo deugdelijk in elkaar zat, dat goedkeuring daaraan niet werd onthouden. Toen kwamen echter de moeilijk heden. Ook het desbetreffende Mi- nisterie in Den Haag moest haar goedkeuring aan de bouw geven. Maar alle „urgenties" werden opge schort in verband met het overstel pende aantal aanvragen voor bouw vergunningen. Aangezien de regering geen over- besteding wenst worden bouwvergun ningen slechts spaarzaam uitgedeeld. Weliswaar ziet de wethouder van onderwijs in Schiedam er nauwlet tend op toe dat de Sanvraag van de Gereformeerde schoolvereniging niet wordt overgeslagen, maar met dat al is de vergunning nog steeds niet afgekomen. Variant heeft begrip voor de situ atie. Hij kent de moeilijkheden bij de scholenbouw. Maar toch vindt hij het -spijtig dat de Johannes Calvijn sehool door deze situatie nog steeds in het houten gebouwtje aan de Nieuwe Damlaan is ondergebracht Hij hoopt dan ook, met alle 'belang hebbenden, dat hier een spoedige op lossing zal worden gevonden m.a.-w. dat de bouwvergunning snel wordt verleend. MEN VERWACHT, dat er di, jaar meer mensen gaan kamperen dan voor het eerst in Vlaardingen een grote kampeertentenshow georganiseerd zal warden. De organisatoren hebben in deze gemeente eens wat rondgeneusd en zijn van mening, dat er heus teel be hoefte is aan dergelijke voorlichting. Sportieve heren versjouwen nu tuin meubelen, stormlantaarns, primussen, zeildoeken en alles wat naar vakantie ruikt naar het hartje van ome stad. De grote zaal van Excelsior zal deze week namelijk twee dagen een camping zijn. Variant liet zich vertellen, dat er zeven modellen tentenwaaronder Franse (kleurecht) en Hollandse, opgetrokken zullen worden. Tenten, van kleine twee persoons tot grote bungalowtenten toe. yARlANT'S GROTE liefde lucht- bedden zulten er ook zijn. En slaapzakken in vijf verschillende soor ten. Verder kampeerborden, vorken, messen, kortom alles wat een echte kam peerder nodig heeft. Alle bijbehorende artikelen om een goed kamp te hebben. Bijzondere aandacht op de show is ook besteed aan de tentverlichting en kook gelegenheid. Zo is er batterij- en accu- verlichting en butagas en propaangas. Variant heeft al iets van de voorberei dingen mee mogen maken, die veel doen beloven. Het is overigens een heel leerk om een goede tentenshow te organiseren. Ook de zaal wordt aangepast aan de tenten en dat kan alleen maar door veel groenversieringen aan te brengen. Koen en Mary van Woerkont, twee jeugdige broers uit Vlaardingen, die deze show organiseren, vertelden Variant nog, dat deze tentenshow in Excelsior geopend zal zijn op vrijdagavond tan 7 tot 10 uur en zaterdag van 2 tot 10 uur. Draaienzei mr. Klaasesz. Achter hem stond dr. ir. Stheeman. Meer hier over in het verhaaltje .JTrukken VARIANT WAS gisteren bij het in- gebruikstellen van de ontziltings- installatie van de N.A.M. in Vlaar dingen. De officiële handeling daar bij werd verricht door de Commis saris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. Klaasesz. Mr. Klaasesz staat bkend als een man, die rake en geestige opmerkingen kan maken. Het zekere voor het onzekere ne mend liet hij zich vóór de plechtig- ,heid door een deskundige van het bedrijf inlichten op welke wijze hij de inwerkingstelling diende te ver richten. „Door het omdraaien van een knop", zei deze deskundige. Na een kort welkomstwoord door de directeur van de N.A.M. dr, ir. Stheeman, die uiteraard wel wat an ders te doen heeft dan zich met de tailzaken te bemoeien, nodigde de ze de Commissaris uit het bedrijf in gebruik te stellen door op de be treffende knop te drukken. Mr. Klaasesz wist beter. „Aan de knop draaien", zei hij. „Oh, ik dacht drukken..." veront schuldigde dr. ir. Stheeman zich. „Ja, als u van die dingen niet op de hoogte bent, moet u dit soort plechtigheden niet organiseren....", repliceerde mr. Klaasesz daarop ad rem. masten met ingebouwde afsluitbomen, vervaardigd door Machinefabriek en Constructievverkplaats H. Schotkamp en Zonen te Zwolle, naar de- plaats, waar zij zouden moeten worden gemonteerd. Met behulp van een kraanwagen van een Rotterdamse firma zouden de -mas ten van de trailer worden gelicht en naar hun plaatsen worden gebracht. Het spec taculaire karwei trok uiteraard veel be küks. Nadat één van de lichtmasten verti kaal was gehesen, wilde men haar over het voetpad heen op haar rustplaats zet ten aan de zijde van de Westhavenplaats. Terwyl de fnast in een strop hing, brak de tuidraad, waardoor de mast voorover over de balustrade van de oprit (van de brug) viel. Het uiteinde -van de mast, dat eerst nog op de balustrade terecht kwam en vervolgens op het lager gelegen deel van de Westhavenplaats viel. raakte de zesjarige Hans v. d. Walle, één van de wegvluchtende jongens, aan de rechter voet. Hij smakte voorover en bleef als -bewusteloos liggen. Het kind werd later door de GGD naar de Dr, NoJetstichting vervoerd en aldaar opgenomen, volgens gisteravond ons verstrekte mededeling, met een zware hersenschudding. VLAARDINGEN. In de maand fe bruari passeerden 33.083 betalende be zoekers de loketten van het Kolpabad tegen 22.499 in februari 1959. Deze zeer sterke toename komt met name tot uitdrukking in liet gemiddelde dagtoezoek dat in februari 1959 (met 28 dagen) 804 bedroeg tegen 1141 in dc over- koinstige maand in 1960 (29 dagen). In totaal brachten de beide eerste maanden van het jaar 62.393 personen een bezoek aan onze badinrichting. In januari en februari 1959 was dit 47.973, VLAARDINGEN Voor de leden van de Zakenstudiekring „Vlaardin gen" hield de heer C. Sipkes uit Rockanje dinsdagavond in „Concor dia" een interessante lezing over het onderwerp „Duinen en Deltawerken Nadat de heer Sipkes in zijn inleiding een kort overzicht gaf over de water bouwkundige aspecten van de Deltawer ken. bepaalde hij zich daarna tot de eeuwigdurende strijd, die ons land heeft moeten vöeren tegen zijn altijd dreigende vijand, het water, Datzelfde water ech ter, heeft Nederland de faam bezorgd van het land met de beste waterbouw kundige ingenieurs. Spreker wees op de belangrijke be tekenis van het Deltaplan voor de. land en tuinbouw. Dit grootse plan voorziet in de dringende behoefte aan zoet water, waarin de duinen een rol van betekenis spelen. De heer Sipkes lichtte zijn causerie toe met film- en diaprojectie. VLAARDINGEN Door een over winning van Vermeulen op zijn rivaal Van Veelen, kwam dinsdag een einde aan de voorwedstrijden om het per soonlijk damkampioenschap van Vlaar dingen I960. Voor de finale hebben zich thans ge meld de heren, C. Biel, D. v. d. Kertchoft. J. J. van Leeuwen én J. Vermeulen. Zij moeten het daarin opnemen tegen de kampioen van 1959, J. H. de Kluyver en no. 2 in datzelfde jaar. W. H. Niestadt, De winnaar van dit zestal komt voor een jaar in bezit van de fraaie wissel beker, welke voor het eerst in bezit kwam van De Kluyver. De eerste twee aankomenden in dit toernooi zijn voor 1061 vrijgesteld voor het spelen van voorwedstrijden. VLAARDINGEN Veie dames brachten dinsdagavond een bezoek aan de Harmonie, waar het modehuis Scheffer een „Defile d'Eiegancc" orga niseerde. Het viel al gauw op, dat de Nederlandse manieimode niet opzij be hoeft te gaan voor de buitenlandse. Zowel voor mantels met als zonder kraag, biedt de mode voor het komende seizoen keuze volop. Ook de suède-jasjes in modieuze kleuren trokken veel belang stelling. De kopieën van de Franse modellen van Pierre Cardin, costuums en Hubert de Gevenchy, japonnen vormde wel het hoofdmenu van de show, waarbij de vele nieuwe en kleurrijke dessins opvallend waren. Bijzonder veel belangstelling toonde het publiek voor de Harellacostuums naar Engels model. De van vilt en stroo ver vaardigde hoedjes, waren naast de bloe- menhoedjes, voornamelijk bol van vorm. NED. HERV. KERK Beroepen te Heino; dr. J. D. Pienter voorheen zendingspredikant, woonachtig te Katwijk aan Zee; te Poortvliet: J. van Dijk te Wezep. Aangenomen naar Austerlitz (toozV K. Blei, vie. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Rijswijk (vae. wij- Ion S. van Popta): drs. S. A. Boonstra te Woerden. Bedankt voor Eindhoven (7de pred. pl.)drs. S. A. Boonstra te Woerden. In Nederland terug: Ds. J. van Dijk van Paramaribo is gisteren met verlof in ons land aangekomen. Hij is bereid 's zondags in kerkdiensten voor te gaan. Zijn adres is fam. Van der Wiie, Grift- straat 24III, Amsterdam-Zuid. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht: M. C. Tarüs te Middelharnis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid; voor Klaaswaal: M. Blok te Rijssen. I Adoertentie Tussen „-zeggen", en „hebben" "is êen groot verschil. grootste sortering verlovingsringen 1 LIJNBAAN SO VLAARDINGEN Het tweede tiental van de Schaakvereniging H.V.O. behaalde het afdelingskampioenschap van de derde klasse van de R.S.B., dank zij een 6%—$lA overwinning op Onesium te Rotterdam. Door autopech konden de H.V.O.-ers slechts met negen man uitkomen, maar dat inspireerde hen tot uiterste kracht inspanning. Al spoedig bleek dat de Vlaardingers veel sterker waren. A. Molenaar en W. v. d. Houdt zorgden dat de 1—0 achterstand tot een 2—1 voor sprong werd omgezet, door beide partijen in hun voordeel te -beslissen. Daarna werd de stand regelmatig opgevoerd. H. de Koe, P. de Goede, C. Wesdijlk en J. de Breems wonnen eveneens, terwijl P. C. Westerhof remise zette. Alleen J. Taze- laar en B. de Jong moesten in de Rotter dammers hun meerdere erkennen. Door dit fraaie resultaat promoveert H.V.O. 2 naar de tweede klasse van de R.S.B. MAASLAND. Ook komende zater dagmiddag is het eerste twaalftal van O.D.O. vrij. De reserves spelen weer een thuiswedstrijd, ditmaal tegen het Schiedamse ODI 2. Aanvang 2.45 uur ODO 3 speelt daarna (4.15 uur) tegen het Rotterdamse TOP 3. Van de junio ren speelt ODO c te 3.uur een thuis wedstrijd togen de jeugd van Maassluis. Prof. dr. B. Gemser, hoogleraar In de theologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen heeft wegens het berei ken van de 70-Jarige leeftijd op zija verzoek eervol ontslag ontvangen. Prof. Gemser promoveerde io 1925 cum taude tot doctor in de letteren op een dissertatie getiteld: ,J)e betekenis der persoonsnamen voor onze kennis van het leven en denken der oude Babyloniërs en Assyriërs". Hü werd in 1917 predikant van ds hervormde gemeente te Lutjegast. In 1926 ontving hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus In ver band met zijn benoeming tot hoog leraar in de Semitische talen te Pretoria. In 1939 volgde zijn benoe ming tot gewoon hoosrlersar In dé Israëlitische letterkunde, de uitleg ging van het Oude Testament, de ge schiedenis van de Israëlitische gods dienst, de Hebreeuwse taal- en letter kunde en de Israëlitische oudheden aan de R.U. te Groningen. De bond van verenigingen van lera ren aan middelbare nijverheidsscholen in Nederland (hogere technische scho len) heeft een rapport samengebracht over het „hoger specialistisch onder wijs Dit rapport „vloeit voort uit grote ongerustheid, gewekt In de krin gen van o-m. het hoger technisch on derwijs, welke haar oorzaak vindt in de regeringsplannen tot vergemakkelij king van de instelling van een studie voor baccalaureus in de technische we tenschappen aan een hogeschool of universiteit." De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft zondag zonder veel succes in Nazareth en Jeruzalem ge preekt. In Nazareth reageerde het pu bliek absoluut niet op Graham's op roep om Christus te aanvaarden, aldus meldt United Press. In Jeruzalem, waar zich onder zijn gehoor groepen jongemannen bevon den met de kapjes, die door orthodoxe joden worden gedragen, vroeg Graham de aanwezigen niet hun geloof in Christus kenbaar te maken. Hun, die belangstelling hadden, adviseerde hU zich te wenden tot de Verenigd» Chris telijke Raad van Israël. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN LEIDEN. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht -de heren A. H. Hulbregtsen. (Rot terdam): P Verkade (Den Haag) en L. C. de Oude (Rotterdam). Geslaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. C. H. Heekman (Den Haag). Voor het kand. ex. Chinese taal- ea letterkunde mej. Loe Gwat Jong (Brussel). Voor het doet. ex. Franse taal- en letterkunde mej. M. G. Ho- veijn (Goes). Geslaagd voor het seml-arts- ex. de heren J. J. Herskovits (USA) en J- J. van Leeuwen (Voorschoten). Geslaagd voor het artsex. de heren A. v. d. Berg (Schevenlngen); H. v. d. Broek (Oegstgeest) en L Spoedek (USA). MAASLAND. Géén van de drie twaalftallen, die O.D.O. zaterdagmiddag in het veld bracht wist tot de overwin ning te komen of zelfs een gelijk spel te behalen. O.D.O. 2. dat op eigen terrein speelde had het sterkere Rotterdamse D.I.O. 3 op bezoek en ging, na een aanvankelijk gelijk-opgaande strijd die bij de pauze de stand 5—3 voor DIO aangaf, tenslotte met de cijfers 73 ten onder. ODO 3 heeft de gasten uit Rozenburg ook al de volle overwinning moeten ge ven: hier was de uitslag 41 in het voordeel van de gasten. De c-junioren tenslotte verloren in Vlaardingen met 2—6 van Or. Nassau c. Er waren trouwens ook koersverbete- ringen. Zo waren de Kcndor en Van Vlissingen beide 8V4 punt hoger op 263'i en 514. Rotterdamsche Droogdok steeg 10 punten tot 610. Fokker was TVs punt hoger op 388. Van Berkel steeg 4 pun ten tot 294. Daarentegen moest Bakoven Den Boer 5Vz punt prijs geven op 214Vi, maar dit fonds is gisteren 20 punten ge stegen. Zwanenberg Organon was 814 punt lager op 520%. Certificaten de Bijenkorf en Leidse wol waren beide 7 punten lager op resp. 42o en 376. Krasnapolsky, waarop 1VM (onveranderd) dividend wordt voorge steld, noteerde 326. Dit fonds werd gis* teren tevergeefs gelaten op 330. Schol- j tens aardappelmeel was 5 punten in re» j actie op 519 en Ketjen 4% punt op 420, 4

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2