TViet-blanke organisaties verboden Actie te ;;en passen duurt voort hrocsls ew wit „geen tweedracht ranse rondreis aaien be* jonnen .Demonstranten schoten eerst' Arbeiderspers weekblad V van omkoperi beschuldigt Nieuwe regering in Italië Auto ramt muur: huis ingestort D .en botsing Loemoemba wil één nationalistische partij in KONGO Zekerheid een Nationale traditie Stuwdam in Brazilië staat op springen Bomaanslag in op synagoge Schriel B Vragenuurtje in PARIJS Ike en Macmillan naar Camp Davicl West duit se depots in Denemarken Val van Tiger Moth sclmld van piloot efnig wirnl r r NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 26 MAART I960 Directeur: H. DE RUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4561 Hoofdredacteur: Di J A fci J. S BRUINS SLOT Geen plaats V F.EL VRAAG NAAR BOEING-707 N.V. levensverzekering Mij. UBO N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8-10, Utrecht Tienduizenden gevlucht c Mild Eenzijdig Zuidafrikaanse regering: J. DE VRIES Niel begonnen Burgemeester van Dij on (kanunnik Kir) niet naar Chroestsjew TAMBRONI PREMIER Belgische hoogleraar bij moordaanslag gewond Luchtvaartraad: Witte de wtthnraet as relet 118700 tg u Postbus Ultl Pu»tziro No 4.4.43111 KiKcntendieiist abonnementen ltt.it>iy Jd aur 2,»ter<lair» 1718 urn loetoon 15700 Htiveentplfio 1 relefmw? 133461 13 mrvwi' Portbu. IttOt Pottin re No «24887. Klvhbrnrtienn is ,|ft- ;to Idefoon 30238# Snwtwcf 132 Teiet «370 Thornm K*mpt«*tr*at Ba Telef 63481 ANwinementaprd» fil c—nt nar wwk t 2 sa >m maand 130 oer kwartaal Law mimmm 13 «ent Versehtlnt iarolljfeê «otterdam: ■f-Gravenhege Dordrecht: Schiedam- J Tutum- (Geldig tot zaterdagavond) OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier af daar nog enige regen, maar ook jpklaringen Weinig verandering in temperatuur. Zwakke »t matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Morgen: Zon op: 8.27 onder: 19.05 Maan op: S.SS onder: 19.26 V E gang van zaken mot do verho ging van de grondbelasting m de Tweede Kamer is weinig bevredigend geweest. Men zal dat moeten erkennen of men nu voor- of tegenstander van die verhoging is. Het is wel duidel'jk dat de rege ring de verhoging binnengehaald heeft legen de zin van de meerderheid in de Kamer. Zij kon dat klaar krijgen door met een kabinetscrisis te dreigen. Wij erkennen dat er aangelegenhe den kunnen zijn waarbij een kabinet dat terecht doet. Maar dan moeten dat aangelegenhe den zijn, die of vanwege het beginsel dat !n geding is, of vanwege het ge wicht van de materie het rammelen met portefeuilles rcchtv aardigen. Naar onze mening was dat bij deze verhoging van de grondbelasting niet het geval. Noch vanwege enig begin- gewicht der set. noch vanwege het zaak. Zuid-Afrika trekt alle verloven in Alle verloven van politie en militairen in het westen van de m Kaapprovincie zijn gisteren door de Zuidafrikaanse regering inge- j trokken met het oog od een mo- H ET kabinet De Quav is een kab - f gelijk spannend weekeinde, net dat zijn program heeft opge- r>1 Oe minister van Justitie Francois steld, los van enige Kamerfractie. Het, Erasmus had eerder in het parlement Wil vanuit dat aldus opgestelde pro- j meegedeeld, dat hij maandag ren wets- gram door overleg met de Kamer tot ontw "T> ial indienen, dat de atou- -iin beleid komen verneur-srneraal van Zuid-Afrik* J" tomen. moet machtigen het Afrikaanse na- öat is een goed uitgangspunt. Het iionale conzres, het Panafrikaaose is een ander uitgangsp>unt dan dat van congres rn verschillende andere niet- de na-oorlogse kabinetten waarvan so cialisten deel uitmaakten. Dat heeft in het jaar dat achter ons ligt geleid tot een aantal zichtbare goede resul taten. Deze methode houdt tn dat de rege ring als gevolg van het overleg met de Kamer somtijds haar standpunt wijzigt. Door de socialisten wordt dit voor gesteld als zwakheid Maar dat is het niet. Dat zou alleen zwakheid zijn als het Kabinet de socialistische opvat ting over de verhouding Kabinet-Ka mer had aanvaard. Hetgeen donderdag met de grond belasting in de Kamer is geschied, is met dit beleid in strijd. Om een raak van te geringe bete kenis, Is het tot een botsing met de regering gekomen, doordat deze per se haar zin wilde hebben. Wij moeten er ons van bewust zijn dat soortgelijke dingen een belangrij ke oorzaak zijn geweest van de Kabi netscrisis van december '58. De Kamer is ditmaal voor de rege ring opzij gegaan. Maar de meerder heid bepaald niet met aangename ge voelens. De regering moet zich er, dunkt ons van bewust zijn dat een kamermeer derheid, om een kabinet als dit ex traparlementaire kabinet met een los van de fracties opgesteld program, te kunnen steunen, met plezier voor de voorstellen van de regering moet kun nen stemmen. Wij hebben de hoop dat ook minis ter Zijlstra dit begrijpt Zijn slotwoord: „volgende keer beter" zou daarop kun nen wijzen. De regering kan dat straks met de Lauwerszee bewijzen. hlankr politieke organisaties te bieden. De Anglicaanse bisschop Ambrose Reeves, die geldt ais een woord voerder van de gematigde blanken en met-blanken, heeft dit voorstel bestempeld als ..het toppunt van dwaasheid", omdat dan nog minder contact mogelijk zou worden tussen regering en verantwoordelijke na- tureitenleirlers. Het ontbreken van rilt contact is volgens hem een be langrijke oorzaak geweest voor de onlusten van de afgelopen week. Inmiddels gaat de actie van de ne gers tegen het dragen van een pas door. Naar schatting tweeduizend natu rellen stonden vrijdag in lange rijen te wachten bij het hoofdpolitiebureau van Kaapstad om zich te la'en arres teren. omdat zij hun passen thuis had den gelaten. Zij werden via een luid spreker toegesproken door een neger die zei, dat zij naar huis moesten gaan, omdat er geen plaats was in de ge vangenis. Zijn woorden werden begroet met gelach en afkeurend geroep, maar daarna ging de menigte rustig uiteen. De staking was gisteren nog vrij algemeen. Gezien het feit dat vrij dags de lonen worden uitbetaald eft een groot deel van de Afrikaanse bevolking de komende week dus over weinig geld zal beschikken, zijn speciale voorzorgen genomen tegen het plunderen van win kels. Vandaag hebben Afrikaanse stu wadoors op een aantal schepen en de Tafelbaai bij Kaapstad het werk neer gelegd. De synode van de Nederduits Ge reformeerde Zendingskerk heeft vrijdag te Potchefstroom in Zuid- Afrika met algemene stemmen een motie aangenomen waarin wordt gezegd dat de synode met bezorgd heid en spijt kennis heeft genomen van de incidenten in Zuid-Afrika. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, heeft ver klaard dat de Ver. Staten er voorstan der van zijn ongeregeldheden in Zuid- Afrika ter sprake te brengen in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties. Herter zei dat Amerika al vijf jaar lang voorstander is van bespreking van het apartheidsbeleid van de Zuidafrikaan- se regering. Loemoemba, voorzitter van de Kon golese nationale beweging, heeft op een persconferentie in Leopoldstad ge pleit voor vereniging van de Kongo- lese nationalistische partijen. Hij veroordeelde de persoonlijke ambities van de politieke leiders en het wederopleven van het stamwezen. .Als wij erin slagen ons te verenigen, verzeker ik u, dat wij geen enkel ander land behoeven te benijden. Wij zullen van Kongo een Klem-Europa maken, een van de grootste landen van Afrika en misschien zelfs van de wereld. Maar als wij als wilde dieren met eikaar blijven vechten, zal de onafhankelijk heid van Kongo op 30 juni in bloed en niet in vreugde afgekondigd worden aldus Loemoemba. (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaanse Boeing-vliegtuig- fabrieken hebben ongekend veel suc ces met hun straalvliegtuig voor pas sagiers. Deze maand is de honderdste Boeing-707 afgeleverd. Bovendien zijn er nog 113 van deze toestellen (25 mil joen gulden per stuk) in bestelling. Reeds 3.300.000 passagiers hebben met de Boeing-707 gevlogen. Deze ma chine komt ook op Schiphol. De Pan American onderhoudt hiermee een straatdienst tussen Amsterdam en New York. De KLM heeft geen Boeings besteld, maar zal de DC-8 op de lange trajecten gaan inzetten. De Boeing-707 en de DC-8 zijn con currenten van elkaar. De Boeing was eerder klaar. Bovendien hadden de Boeing-vliegtuigf abrieken reeds veel ervaring met straalbommenwerpers. Redenen, waarom veel luchtvaart maatschappijen voor dit toestel kozen. De Pan American heeft naast een aan tal Boeings echter ook meer dan twin tig DC-8-toestellen besteld. f Advertentie) Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente-, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen Brand-, Infertile-. 'OnreTillen- en WA-TOMterliijm UBO voor *Ue verzekeringen (Aduerteritie) Zon op Zon onder In Brazilië is een kritieke toestand ontstaan in de staat Ceara, waar een scheur is ontstaan in de stuwdam in de rivier de Jaguaribe. Gisteravond hadden reeds 70.000 bewoners van de vijf steden in de vallei van de Jagua- ribe het bedreigde gebied verlaten. De vluchtelingen vertrokken te voet, op paarden en in schepen, met bussen en vrachtwagens, die de overheid be schikbaar stelde. Men heeft een deel van de dam opgeblazen om de over stroming te kunnen controleren Hier door zou het gevaar van een instor ting, met als gevolg een woedende stroom, die men niet meer in zijn macht heeft, belangrijk verminderd zijn. Het stuwmeer is door de dagen lange regenval sterk gezwollen en be vat ca. 600 miljoen liter water. Te Gadsden in de Amerikaanse staat Alabama is vrijdagavond een bom aanslag gepleegd op een synagoge, waar op dat ogenblik circa 180 mensen een dienst volgden. De bom, die vanuit een auto werd geworpen, kwam echter tegen een raamkozijn terecht en viel op straat Op de mensen, die daarop naar buiten kwamen om te kijken, wat er aan de hand was, werd vanuit de auto ge schoten. Een man werd ernstig ge wond. De politie, die onmiddellijk eau uit- •gebreid onderzoek begon, heeft een jongeman gearresteerd. In een Caravelle-straalvliegtuig is de Russische premier Chroestsjew van daag begonnen aan zijn tournee door Frankrijk, die hem over een afstand 'O10' km lanas 27 Franse steden zal voeren. De eerste etappeplaats was Bordeaux, waar de premier vanmorgen am lien uur aankwam. Chroestsjew wordt op *0n rondreis namens presi dent de Gaulle begeleid door de Fran se minister van Onderwijs. Joxe. Gisteravond is Chroestsjew in Parijs de gast geweest aan een lunch van de diplomatieke correspondenten. Daar herhaalde hij dat de Sowjet- Unie er niet op uit is. aan de voor avond van de topconferentie twee dracht tussen de geallieerden te zaaien, „Wij hebben een spreek woord dat zegt, dat honderd vrien den beter zijn dan honderd roebel. Wjj willen dat onze vrienden de vrienden van Frankrijk zijn en de vrienden van Frankrijk de onzen", aldus Chroestsjew. Het voornaamste doel van de Russen op de topcon ferentie was volgens hem het vinden van een gemeenschappelijke taal. Chroestsjews toespraak was in zeer milde bewoordingen gesteld. Hij ver- Waarde In te zien dat cr wellicht compromissen nodig zouden zijn om up de topconferentie tot resultaten te komen, maar „niemand mag eisen stel len cue de souvereiniteit of ideologie van deze of gene staat aantasten". Na afloop van zijn toespraak be antwoordde hij schriftelijk gestelde vragen die eerst zorgvuldig waren geschift. Op de vraag of hij van plan was het Frans-Algerijnse conflict met president de Gaulle te bespre ken. zei Chroestsjew dat hij dat niet wist omdat dit punt niet op de agen da van zijn besprekingen met gene raal de Gaulle stond. „Maar als het ter sprake zou komen, dan zullen wij eerlijk voor onze me ning uitkomen. Wij menen dat de ver klaring van president de Gaulle van 16 september 1959 een zeer redelijk plan behelst ter oplossing van het Al gerijnse probleem en we hopen dat dit probleem dan ook volgens dit plan tot een einde zal worden gebracht". Het Russische standpunt ten aanzien van de Duitse kwestie was, dat er voorgoed een eind dient te worden gemaakt aan de tweede wereldoorlog. Daarom wilde Moskou een vredesver drag met Duitsland sluiten. „Als deze pogingen tevergeefs blij ven. zuilen wij genoodzaakt zijn een eenzijdig verdrag te sluiten, wat zou betekenen dat vroegere akkoorden in zake het grondgebied van de (Oostj- Duitse democratische republiek worden geannuleerd", aldus Chroestsjew. De 11.000 geallieerde militairen in N de stoet van «re-doctoren, die xieh gistermiddag paar de Clreeht- m Domkerk begaf om daar de diërrie riagr van de Utrechtse Rijksuniversiteit bü te wonen, liep ook mee Z.K.H. prins Bern bard. die de bij het ere-doctoraat behorende rood-witte kappa om de •«houders droeg. Op de foto naast de Trim de commissaris der Koningin In de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteravond de beschuldiging uitgespro ken, dat de bloedige onlusten, die maandag te Sharpeville hebben plaats gevonden, het gevolg zijn geweest van een beraamde demonstratie, waarbij de deelnemers de politie met verschillende soorten wapens aanvielen. .De demonstranten schoten het eerst en de politie werd gedwongen het vuur te openen uit zelfverdediging en om erger te voorkomen." „De bewering van de Afro-Aziatische groep in haar verzoek om een zitting van de veiligheidsraad, dat de demon stranten „ongewapend en vredelievend" waren, is derhalve volkomen onwaar", aldus een communiqué dat uit naam van het Zuidafrikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken werd uitgegeven door de Zuidafrikaanse hoge commissie te Londen. „De regering is vastberaden de me ning toegedaan dat de politie de open bare orde handhaven en de openbare veiligheid waarborgen moet, onver schillig door wie die veiligheid be dreigd wordt." „Dit is een plicht van alle regeringen die niet verzaakt mag worden", aldus het communiqué. (Advertentie) CommlMlnnalrs In errecttn O.Z. Arhterhurswal 17S Ttlrf, 247126 Privé: Olympiakade 80, Trtrf. 794132 AMSTERDAM. tekenis. Hun sterkte was te gering om een oorlog tegen de Söwjet-Unie voor te bereiden. Overigens zag hij, ingeval er wel sprake zou zijn van het voorbereiden van een dergelijke oorlog, liever dat tiet Westen 200.000 of zelfs een half miljoen man in West-Berlijn concentreerde, „omdat het dan gemakkelijker zou zijn hen uit te roeien". In antwoord op de vraag of het leve ren van wapens aan landen in het Midden-Oosten en elders niet bijdroeg tot de bewapeningswedloop, verklaar de hij dat de Russen niet hiermee wa ren begonnen. Volgens hem had hij al In 1954 te Londen voorgesteld, dergelijke wapen leveranties te staken, maar men had West-Berlijn achtte hij van geen be- niet naar hem geluisterd. VOOR VEERTIG GULDEN per week heeft een iid van het personeel van de N.V. De Arbeiderspers vier maanden iang afdrukken van het zet sel van de VARA-It- diogids verkocht aan het weekblad „TV". Dit wordt medegedeeld door De Ar beiderspers, die het personeelslid op staande voet heeft ontslagen. Boven dien zat van de gedragingen van de redacteur van het weekblad aangifte gedaan worden bij de justitie. De man, die werkte op de zetterij van De Arbeiderspers in Amsterdam, maakte iedere week een extra afdruk van het zetsel van de radioprogram ma's, zodra dit klaar was. De pro gramma's van de radiobladen plegen vrij vroeg gezet te worden, zodat het weekblad „TV" de afdrukken in zijn bezit had ongeveer een week voor de verschijningsdatum. Het rut ontslagen personeelslid van De Arbeiderspers was in het najaar van 1959 door een redacteur van hei weekblad benaderd. Het aanbod veertig gulden voor elke afdruk die hem in handen zou worden gespeeld bleek te verleidelijk. De publikatie van de radiopro gramma's in het weekblad „TV" is sinds lang een doorn in het oog van de omroeoverenigingen. De hoofdredactie van het week blad TV wilde op dit b»richt geen commentaar geven. Wel zei men dat het bericht dat ons verstrekt werd door de N.V. De Arbeiderspers - zeeir onaannemelijk scheen, om dat „TV" redactioneel al op vrij dagmorgen acht dagen voor de ver schijningsdatum sluit. Men zou dus san de drukproeven geen nut heb ben. De hoofdredactie van „TV" zal de zaak echter diepgaand on derzoeken. zo deelde men ons mee. Advertentie) VERCHR STALEN KINDERSTOELEN C0MB BOXEN. BOXMATRASIES, BABYTRAPEZES S'HEEREKBERG-TEL Q8346 444 De burgemeester van de Franse stad Dijon, kanunnik F. Kir (oud 85 jaar) heeft meegedeeld, dat de bisschop van Dijon hem verboden heeft de Russi sche premier tijdens diens bezoek aan Dijon a.s. maandag te verwelkomen, of op andere wijze deel te nemen aan de officiële plechtigheden ter ere van Chroestsjew. Aanvankelijk had kanunnik Kir ge weigerd Chroestsjew te ontvangen, maar hij wijzigde zijn standpunt later. Ten slotte heeft de bisschop van Dijon hem verboden mee te werken aan Chroestsjew's verwelkoming of andere delen /an het voor Dijon opgestelde officiële programma, en de kanunnik heeft zich daarbij neergelegd. In Italië is een nieuwe regering gevormd, welke evenals de vorige (het kabinet Segni) geheel uit christen democraten bestaat. Tambroni heeft gisteren president Gronchi zijn lijst van minister overhandigd. De nieuwe ministers zullen vandaag beëdigd wor den. Tambroni wordt premier en zal zich tevens belasten met de portefeuille van de Begroting. Segni. wiens af treden als premier de crisis veroor zaakte op 24 februari J.I.. wordt minis ter van Buitenlandse Zaken. Hij is de opvolger van Peila, een der leiders van de rechtervleugel van de christen democraten. die niet in het nieuwe kabinet is opgenomen. Spataro. een lid van de „oude garde" der partij, wordt minister van Binnen landse Zaken. Dertien ministers van het demissio naire kabinet-Segni zijn in het nieu we kabinet opgenomen. Slechts vier van de 22 ministers van het kabinet- Tambroni krijgen hun eerste porte feuille. Het kabinet van Tambroni wordt be schouwd als een. noodformatie. Het heeft geen meerderheid in het parle ment. De nieuwe premier behoort tot de linkse, zij het gematigde groepering in de christen-democratische partij. -1 i> -aciifi,, 75 jarig jubileum V.V. HET GEULDAL in Valkenburg 7 dagen volledig pension; bediemngsgeld 3 auto tochten en bezienswaardig heden inbegrepen, vanaf f 79 - per persoon - Vraagt arrangementenli|st met keuze uit !43 hotels/ pensions hij ^TI7 HET GEULDAL Wf STATIONSSTRAAT 15, TEL '04403 .'04» (Van onze correspondent) In een oogwenk tijds is vrijdag avond een triest einde gekomen aan het bestaan van een oud dijkhuis aan de Ringdijk, juist op de grens van Zwijndrecht en Hendrik Ido Ambacht. Een vrij onschuldige aanrijding tus sen twee auto's had voor de woning van het echtpaar H. v. d. Waal des astreuze gevolgen. Een vrachtauto reed namelijk in volle vaart tegen het huis en verwoestte niet alleen de muur, maar drong geheel naar bin nen. Met een dreunende slag stortte het met riet bedekte dak in elkaar en krakend voegden zich daarbij ook de muren. Var de woning bleef alleen de benedendijkse verdieping intact en het ziet ernaar uit, dat het huis ge heel gesloopt zal moeten worden. Mevrouw Van der Waal, die in het onderhuis juist aardappelen aan het schillen was, schrok zo hevig, dat zij later met een shock naar bevriende buren moest worden gebracht. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat president Eisenhower en de Britse pre mier Macmillan maandagmiddag a.s. per hefschroefvliegtuig naar Eisenho wer's buitenverblijf te Camp David zullen vliegen voor het voeren van besprekingen over een verbod van kernproeven Het is nog niet bekend, hoe lang de twee staatslieden daar zul len blijven. Macmillan is vanmorgen per vlieg tuig naar de Ver. Staten vertrokken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Herter. heeft ver klaard dat de Amerikaanse regering haar standpunt met betrekking tot het jongste Russische voorstel aangaande een staking der kernwapenproeven heeft bepaald. Hier zal echter geen bekendheid aan worden gegeven, voor dat president Eisenhower het persoon lijk ter kennis van premier Macmillan heeft gebracht. De Belgische hoogleraar Laperehes die deel uitmaakt van een linkse be weging die sympathiseert met de F.L.N., de Algerijnse rebellenorgani- satie, is vrijdagavond in Luik het slachtoffer geworden van een aanslag. Laperehes (41) werd levensgevaar lijk gewond, toen hij een postpakket wilde uitpakken. In het pakket heeft kennelijk eer. tijdbom gezeten. De hele eerste verdieping van Laperehes' wo ning werd vernield. Het parket van Luik heeft de zaak in onderzoek. Gebleken is al, dat de hoogleraar kortgeleden onderdak heeft verleend aan een Algerijn»! student. IJ de behandeling in de Tweede Kamer van een aantal wetsont werpen, welke betrekking hadden op de compensaties voor de huurverho ging en de melkprijsverhoging, be toogde de socialistische afgevaardig de, mej. mr. Lemaire t gen staatsse cretaris Roolvink dat de regering haars inziens ten opzichte van de ren tetrekkers een schriel beleid voerde. De staatssecretaris was verbaasd over deze uitlating, Hij voerde enige cijfers aan om zijn betoog kracht bij te zetten. In 1957 had een huurverhoging plaats in dezelfde orde van grootte tal» de huidige. De compensatie voor de rentetrekkers vroeg toen een offer uit 's rijks schatkist van ƒ1,6 miljoen. De compensatie, oals de regering die thans voorstelt, vraagt alleen al voor de verhoging van de renten vol gens de invaliditeitswet een bedrag van 22 miljoen. De tijden zijn wel veranderd, aldus de heer Roolvink, maar toch niet ilfe danig, dat zij de compensatiebedra gen op een dergelijke wijze kunnen beïnvloeden. De verhogingen, die de regering thans voorstelt, getuigen, wanneer zU vergeleken worden .>et die van 1957 allesbehalve van een schriel beleid." De socialisten deden er toen maar het zwijgen toe. Denemarken. Is met de NATO égeR- eenïekomen, dat bevoomtdingwiepofai voor het Wwtduitse leger Jstiand en opslagplaatsen voor de Britse mar rise ih Deense havens zullen worden gevestigd. De Inrichting van depots voor West- Duitsland heeft in bepaalde Deense kringen kritiek gewekt. Zoveel moge lijk zal het personeel van de depot» uit Denen bestaan, aan wie waar' schijnlijk een aantal Westduitse ver bindingsofficieren zal worden toege voegd. De Raad voor de Luchtvaart heeft zich uitgesproken over het ongeluk, dat vorig jaar op 20 september cbeurde met een Tiger Moth, de PH-UFO van de nationale luchtvaartschool te Hil versum. Het toestel, bestuurd door de heer G. H. R. uit Utrecht, stortte na het maken van enkele loopings, neer en kwam terecht in moerassig polder land bii Nieuw-Loosdrecht. De be stuurder werd ernstig- gewond, een voetblessure zal nooit meer geheel herstellen. De raad concludeert, dat het ongeval is veroorzaakt doordat de bestuurder het uitvoeren van kunstvluchten tot te geringe hoogte heeft voortgezet, waarna het vliegtuig als gevolg van een plotseling te sterk optrekken op geringe hoogte in een tolvlucht ge raakte en tegen de grond sloeg. Da raad acht het ongeval geheel te wijten aan de bestuurder. Gelet op de ge volgen van het ongeval voor de be stuurder persoonlijk, vertrouwt de raad er echter op, dat hij uit het ongeval de nodige lering zal trekken. Onder deze omstandigheden en mede gelet op het feit, dat de bestuurder reeds door de strafrechter is veroor deeld. onthoudt de raad zich van het uitspreken van een berisping. IIET HOGEDRUKGEBIED. dat ge- 4 ruime tijd boven Scandinavië heeft gelegen, wordt nu zowel aan de noordkant als aan de zuidzijde verder aangetast. Aan de zuidzijds gebeurt dit door de kleine storing, die gisteren in ons land enige regen bracht. Het kleine regengebled trok over het noorden van het land weg. Het werd gevolgd door opklaringen tij dens welke vannacht plaatselijk mist ontstond. Er handhaaft zich een vore van lage druk over West-Europa, die een uitloper is van een oude oceaan- depressie, die voor de kust van Por tugal Is aangekomen en langzaam naar de Middellandse Zee koerst. In de vore var. lage druk dis de komende 24 uur het weer blijft be heersen, valt hier ert daar wat regen, maar deze is over het algemeen van weinig betekenis. Er komen ook op klaringen voor en er is weinig wind, zodat de komende nacht weer plaat selijk mist kan ontstaan. Uit Caracas wordt gemeld dat de ruim 11 500 ton metende Panamese tankboot „Mobil Astral" vrijdagavond m de haven van La Cruz in de lucht is gevlogen. 23 van de 56 bemanningalt den worden vermist.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1