Gemeenteontvanger Meyer viert zeldzaam jubileum i Matthaus Passion in Grote kerk te Schiedam Mevrouw Rosman-IJsberg ten grave gedragen KERK.EN SCHOOI Suriname-zendingsavond in Hoekse Geref. kerk Maasoever WATERWEG Op 14-jarige leeftijd aan de lessenaar Trawler „Voorloper" toegevoegd aan Vlaardingse vloot varia SOMS DAGEN DAT ER TWEE TON DOOR ZIJN VINGERS GAAN - Kunstgeschiedenis Oudste heilssoldate in Schiedam Engelse studenten in Vlaardingen NIEUW-ENGELAND Familie-avond -Ontmoeting Filmavond voor jeugdige medewerkers Gerei Evangelisten Politienieuws Jaarvergadering Roode Kruis AUTO'S VAN 1961 Oecumenische raad schrijft Z.-Afrika Meer vergunningen Onderwijs Schiedammer Ds. J. KREMER IN ONS LAND TERUG Kappersfooien Niet optimistisch Vierkant vóór Benoeming notarissen 2 TROUW Dinsdag 29 maart I960 Tj^EN ZELDZAAM JUBILEUM wordt er deze week in Schiedam -*-J gevierd. Vrijdag, 1 april, hoopt namelijk de heer P. J. M. lyteijer (64), Warande 91, het feit te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden als kantoorklerkje bij deze gemeente in dienst kwam. Een zeldzaam jubileum, omdat een dergelijk feit sporadisch voorkomt. Het was in 1911 voor het laatst dat een ambtenaar van deze ge meente zijn vijftigjarig jubileum vierde. Een zeldzaam jubileum ook, omdat voor wat de toekomst betreft dergelijke jubilea hard aan het uitsterven zijn. Immers om vijftig jaar vol te kunnen maken, zou men gezien dè pensioengerechtigde leeftijd al met het vijftiende jaar moeten beginnen te werken, hetgeen door de langere schoolopleidingen steeds minder gebeurt. De huidige ge meenteontvanger van Schiedam was veertien jaar oud toen hij voor het eerst aan zijn lessenaar op het stadhuis plaats nam. Burgerlijke stand van Schiedam v.a. AMSTERDAM ROTTERDAM VLAARDINGEN Op de Nieuwe Waterweg is tijdens de proefvaart de nieuwe door de N.V. Scheepsbouwwerf „De Da geraad' 'te Woubrugge voor re kening van dè N.V. Doggermaat- schappij gebouwde trawler VI 16 „Voorloper" aan de opdrachtge ver overgedragen. Advertentie L. P. STEDEHOUDER OM ÉÉN PREDIKANT VOOR MEEUWEN EN HEUSDEN Variant x Aan zyn lessenaar schreven wij want stalen bureaus zoals tegenwoordig waren er nog niet. Schiedam was op het gebied van het gemeentemeubilair in die dagen toch al vooruitstrevend, want de kantoorklerken konden achter hun les- sena'-s zitten. Als een van de eerste ge meenten had zij namelijk houten zitkruk- kea aangeschaft. Dat in dienst treden van de heer Meijer was nog al vreemd gegaan. Pas in de ochtend van de eerste april kwam er een berichtje, dat hij was v aangenomen én of de jongeheer maar wilde beginnen. De heer Meijer, die wij aantroffen in zijn gezellige, ruime woonkamer aan de Warande, vertelde dat hij in die tijd een heilige achting had voor het stadhuis. ..Liever liep ik er driemaal om heen, dan dat ik er in ging". In die begin - periode moest de veertienjarige klerk al v ïerlei klusjes opknappen. Zoals het op- bergen van de plechtige staatscouranten, _wat typen op de enige schrijfmachine, die ihet bureau rijk was en boodschappen .doen. Zijn chef liet in die tijd nogal eens de sleutels van zijn bureau thuis liggen en de jonge Meijer moest er dan op uit. 'De vrouw van de chef maakte vaak van die gelegenheid gebruik om hem op le verworst uit te sturen. „Als jongen van een jaar of vijftien had je daar natuur lijk een vreselijke hekel aan", zo merkte de aanstaande jubilaris op. Vervolgens werd hij typist op de afde- ';iing Algemene Zaken. In 1920 ging hij 'over naar de afdeling Onderwijs en fi- r nanciëa en reeds op vijfentwintig-jarige "•'leeftijd werd hij chef van deze lang niet r> 'gemakkelijke afdeling. „Een prachtige tijd. is dit geweest, wel de mooiste uit mijn ambtenarenloopbaan, We hadden •toen een enorm leuk'stel", vertelde de •heer Meijer. In die tijd had hij jonge mensen onder .zich. drie jongelui van 21. en twee van ..18. En met een beetje trots vertelde hij, dat onder dat groepje óok de heer A. - "-Vogel was in die tijd adjunctcommies die thans directeur van de Bank van *-"Nederlandse Gemeenten is. In 1923 moest de heer Meijer jam mer genoeg, zegt hijzelf weer terug naar de afdeling Algemene Zaken. Zijn vorige chef had hem daar weer nodig. De heer Vogel werd toen chef van de .afdeling Onderwijs en financiën. In 1928 werd hij gemeenteontvanger zodat hij nu 34 van de 50 jaar deze functie bekleedt. „Een taak met veel verantwoor ding, waarbij men niet nauwkeurig ge noeg te werk kan gaan. Er zijn wel eens mensen, die mij te accuraat en. een beetje kinderachtig vinden. Maar je wordt nu eenmaal erg voorzichtig, wanneer er soms twee ton (met salarissen uitbetalen bijvoorbeeld) per dag door je handen gaan. Deze baan brengt een geldelijke verantwoordelijkheid met zich mee, want je moet nu eenmaal de kas van de ge meente teruggeven en die moet kloppen". De heer Meijer is een rasechte Schie dammer. Graag wandelt hij en elk plekje Advertentie zameld, wel duizend in getal. Daarnaast is hij ook een groot postzegelverzame laar. Vijftig jaar in gemeentelijke dienst de heer Meijer vindt het zelf eigenlijk niets bijzonders. „De tijd is zo snel ge gaan en ik heb erg veel geluk gehad door het grote verloop van het personeel in die dagen", zegt hij. Over een enkele maand zal deze vitale Schiedammer, (de 64 jaren zijn hem beslist niet aan te zien en wanneer de tram te lang wegblijft wandelt hij van de Coolsingel rustig naar Schiedam) de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Dan zal er een punt gezet worden achter zijn werkzaamhe den en zal er misschien alleen nog enige van oud Schiedam is hem bekend. Hij tijd overblijven voor zijn bestuursfuncties, heeft een enorme verzameling foto's en j Want hij heeft zitting in tal van vereni- aanzichtkaarten van deze gemeente ver-lgingsbesturen SCHIEDAM. Woensdag, 30 maart, wordt in de kleine zaal van het Stedelijk Museum Schiedam de tweede avond'in de reeks „Kunstgeschiedenis in vogel vlucht" gehouden. Spreker is deze keer drs. Theo van Velzen, directeur van Cultureel Centrum De Beyerd te Breda, die zijn zwerftocht in Rome begint, daar de kunst van de Christenen ziet ver schijnen en die kunst tot in de Middel eeuwen volgt De avond zal worden opgeluisterd door een groot aantal lichtbeelden en muziek. Aanvang 8.15 uur. SCHIEDAM. In de stampvolle Grote Kerk te Schiedam vond de jaarlijkse uitvoering van Bachs Mat thaus Passion plaats door het Rott. Philh. Koor- en Orkest o.l.v. Ed. Flipse. Het is een uitvoering geworden waar aan de dirigent weer de grootste zorg heeft besteed. Deze zorg strekte zich niet alleen uit over de koorzang en het orkest- spel, maar betrof ook nadrukkelijk het nauwe contact tussen de vocale solisten en het instrumentale ensemble. Het zijn de honderd en een kleinigheden, die bij een correctie en tevens geïnspireerde uitvoering mede in belangrijke mate be palend zijn voor de kwaliteit van bet geheeL Het grote1 aanvangskoor klonk al direct zeer expresief en uitgebalan ceerd in de niet overdreven, maar doel bewust aangebrachte nuanceringen. Zulk een M.P.-vertolking glijdt niet af naar te romantische ontboezemingen, maar anderzijds houdt de dirigent zich toch ook verre van een starre, motorische weergave zoals sommige dirigenten die in het verleden wel hebben voorgestaan. Gelukkig komen stéeds meer koor- en orkestdirigenten terug van hetgeen als een te grote reactie kan worden gezien op de te sterke verromantisering van Bach's passiemuziek. De koorzang was van uitstekende kwaliteit. Hoewel de grote koren van het eerste deel alle be wondering verdienden vanwege de voor treffelijke reproductie, waren het toch vooral de koralen waar de meeste wijding van uitging. Het Rott. Philh. Orkest heeft, wij zouden haast zeggen vanzelf sprekend, onder de eigen dirigent zeer fraai gemusiceerd. De orgel- en clave- cimbelpartij waren bij Piet van den Kerkhoff en Hans Schouwman in de beste handen. Door de enorme lengte van de kerk stuit het gebruik van het SCHIEDAM. Het was kil en win derig' gistermiddag op de Algemene Begraafplaats van Schiedam toen ma- jaar D. Bergs ma, commandant van het Leger des Heils in Vlaardingen, de eerste schep aarde op de kist uitstrooi de. Warm echter was het in de harten van de Leger des Heilsmensen, om de open groeve en warm ook waren de klanken van het muziekcorps. - Het Schiedamse Leger bracht haar oudste heilssoldate, mevTonw C. Ros man-IJsberg, die op 22 februari negen tig jakr geworden is, naar haar laatste rustplaats. ■Majoor D. Bergsma, die verschillende jaren in Schiedam werkzaam is ge weest en mevrouw Rosman acht jaar ge leden voor het eerst ontmoette was deze middag de eerste spreker. Aan de hand van het vijfde Bijbelhoofdstuk stond de ze officier stil bi) de tekstwoorden: ..En hij stierf". ,,De dood komt vo°r ,le<^ff" een" en in de Bijbel zien we, dat zelfs ie oudste, sterkste mensen met hem te doen krijgen. Het is de mens gezet een- niaal te sterven. Voor de gelovigen is dit sterven anders dan voor de onge lovigen. Het is voor hen geen einde, '•SCHIEDAM. Geboren: Hermanus J, z van J van Dijk en A S M E TaheiJ; Hen- drika A, d van Th S van Wassenaar en A Th van Beynum: Marianne, d van J B van Haarlen en J H Planken; Peter A, z van j- Volwerk en C B Z van Hurck; Helène. d> van J Volwerk en C B Z van Hurck; Elisabeth M, d van J A de Goede en C Hamelink; Yvonne, d van F van W^nen en M C Zutderma; Maria J G, d van B i van Kouwen en A M van Betuw: Willem, AM van Wijk en A G Wessel; Su- A, d van J M Machielsen en G J Winterswijk. ao ir eehtv oncierweip wmu ei™ HeUVel 82 gdc stad gemaakt. maar een begin. Want er is een beter, heerlijker land, dat hen wacht. Mevrouw Rosman heeft in haar leven Gods naam verheerlijkt en is de kleuren van het Leger tot aan haar dood trouw gebleven." Hierna bracht de majoor haar de eresaluut. De secretaris van het Schiedamse korps, broeder Stuyvenberg wees de achtergeblevenen op de toe komst. „Eens roept Hij ons thuis om haar te ontmoeten", .Vijfentwintig jaar is de overledene Ud geweest van het zangkoor en op de sa menkomsten heeft zij ontelbare malen getuigd van haar 1 Heiland. Daarom het het zangkoor zich gistermiddag ook op haar begrafenis horen. Onder meer zong het koor „Wonderschoon Land". Het mu ziekkorps speelde enkele koralen,, zoals het bekende „Heer wees mijn Gids van Joh. de Heer, en begeleidde de samenzang. De korpscommandant van Schiedam, majoor Souverein bad tenslot te het „Onze Vader". Zondag 3 april zal in de legerzaal aan de Lange Haven een herdenkingsdienst worden gehouden. VLAARDINGEN. Maandagmiddag brachten acht studenten van de uni versiteit van Durham, het zgn. King's College te Newcastle, een kort bezoek aan Vlaardingen. De jongelui, die begeleid worden door de heer M. R. G. Gonzen, maken een speciale studie van de stadsontwikke ling in Nederland. Na 's morgen door dr. W. Steigenga, planoloog te Rotterdam, ingeleid te zijn in de problemen van die stad gaf des namiddags de heer M. Bot, chef van de afdeling stads uitbrei ding een college over de Vlaardingse vraagstukken op dit gebied. Na een geanimeerde discussie over dit onderwerp werd nog een wandeling door kerkorgel in de aanvullende begeleiding begrijpelijkerwijze op practische moei lijkheden. die zoals deze avond, werden opgevangen door de plaatsing van een electronisch instrument. Zelfs de beste soorten kunnen nooit waardige vervan gers zijn van het kerkorgeL Op som mige plaatsen (Blitz und Donner-koor b.v.), deed het gemis van het kerkorgel zich wel gevoelen. Een keur van vocale solisten heeft aan de uitvoering veel luister bijgezet. Elly Ameling en Mia Greeve zongen de sopraan- en altaria's op moeilijk te overtreSen wijze. Het duet „so ist mein Jesu nun gefangen" gaf een prachtige eenheid in de samenzang. Hans Wilbrink vertolkte de Christus- partü, expressief en zeer klankrijk. Toch klinkt zijn stem wat licht in de recita tieven. Naan Pöld is langzamerhand een van de vaste medewerkers geworden in de Schiedamse M.P.-uitvoeringen. Een heldere en vrij-krachtige tenor. Zyn uit spraak van het Duits behoeft hier en daar enige correctie. Bas- en tenoraria's werden resp. gezongen door Jos. Burck- sen en WiUy van HeseBurckson heb ben wij als opera-zangers altijd zeer kunnen waarderen. Het is bepaald ver rassend, hoe deze zanger in Bach's muziek "tot een stijlvolle en waardige voordracht weet te komen. Veel stem volume en eenmuzikale voordracht bracht de zang van de tenor Willy van Hese in de aria's. Het jongenskoor De Klein Stem West (dir. Leo Smit), heeft de drie koraalmelodieën van het eerste deel goed gezongen. Maar de cantus flrmus in het aanvangskoor blonk te zwak. Tenslotte zij nog vermeld, dat het voorbereidend werk van de koorzang is verricht door de rpetitor van het Rott. Pilh. Koor, Frans Moonen. KONINGSPLEIN KORTE HOOGSTRAAT SCHIEDAM. Een kort welkomst- word sprak de voorzitter van de C-J.V. Ontmoeting, de heer D. Nels tot de talrijk» aanwezigen, die in het gebouw Irene 9e familieavond van deze afde ling brjjwoende. In h ét bijzonder was dat welkom ge richt t»t de wijkpredikant dr. L. J. Cazemler, alsmede tot het voltallige dagelij kse bestuur van de federatie. Als eerste trad op deze avond op de Rozenburgse kunstfluiter Ronnie Ronal- de. die o.m. het Pelchrimskoor uit de opera Tanhauser bracht. Het optreden van de „zingende zus jes" uit Velzen, hekend van diverse grammofoonplaten en de radio was een getuigenis. Marja en Thea Verheij brach ten door middel van hun liederen het Evangelie op een wijze, die de aanwe zigen aansprak. De overtuiging, waar mee dit gebeurde, maakte een ieder stil De Mondaccordeon vereniging C.J.V. „Bravo" o.l.v. haar dirigent J. J. Krom menhoek begon haar op&eden met „Wat God dóet, dat is welgedaan", gevolgd door hut Largo van G. F. Handel uit de opera .jXerxes". Na het spelen van een wals en de „Eurovisiemars" traden Mar ja èn Tlhea Verheij voor de tweede maal voor h-et voetlicht op. Na de pauze werd het toneelstuk Hoog; spanning" opgevoerd, onder regie vanA.. Monster. Voor en na de opvoering van het eerste bedrijf brachten de „Two Addy's hur liedjes ten beste. Tijdens de overdrachtplechtigheid heeft de heer A. Hoogendijk aan de werff op dracht gegeven tot de bouw van nog een schip van hetzelfde type. Hij bood de bouwer, de heer Boot een nieuw contract aan, nadat hij had be dankt voor de vlotte oplevering (tussen kiellegging en overdracht lagen slechts 24 weken). Daarna hees de óoopster van het schip, mevrouw M. Hoogendijk-van Holst PeUekaan de wimpel van de Dog- germaatschappy De Vlaardingen 16, die straks onder schipper J. Spaan zal uit varen, is met recht het vlaggeschip van de Vlaarrdringse vloot. Het schip is tien procent langer, dan welke Vlaardingse trawler ook. Het is uitgerust met de modernste technische snufjes. Een zend- en ontvanginstallatie met richtingzoeker en extra korte-golfbereik, twee echoloden en een Decca Navigator met een Track Plotter vergemakkelijken de navigatie. Een met alleminium be kleed, geïsoleerd visruim heeft een capa citeit van 2000 kisten van 50 kilo elk terwijl daarnaast nog een tonnenruim voor 440 stuks gebouwd is. Vergeleken met de schepen die men vijftig jaar geleden bouwde, komen de achttien bemanningsleden in een paleis- IP fp vif fon* oIIa trovWiitrnn tNm VLAARDINGEN. De Commissie van Evangelisatie, uitgaande van de Gereformeerde Kerk te Vlaardingen heeft maandagavond in de Emmaus kerk een filmavond gehouden voor haar ongeveer vijfhonderd medewer kers en medewerksters. Die medewerkenden waren jongens en meisjes variërend in de leeftijd van tot 13 jaar, die wekelijks De Goede Ty ding bezorgen. Iedere jongen of meisje heeft zijn eigen wijk en ook kent ieder zijn eigen „klanten". Daar wordt aan de deur geklopt en met liefde stopt men dan een bijdrage in het goede-tijding- busje, dat ieder kind bij zich heeft. De vele bijdragen, die samen een grote vormen, stellen de Evangelisatiecommis- siz in staat, om haar prachtige werk voortgang te doen vinden. Voorziter de heer P. Blok, die de fees tclijke bijeenkomst met een kort woord opende deed de voor de jeugd verheu gende mededeling, dat het jaarlijkse uitstapje op vrijdag 17 juni zal worden gehouden. Nadat allen genoten hadden van de prachtige kleurenfilm „De Glazen Knik ker", ontvingen zij bij het naar huis gaan een versnapering. W. SCHIEDAM. Op het Boerhave- plein te Schiedam ontstond maandag middag' een botsing tussen de brom fietsers A.TXMR nit de Stationsstraat en J-JiM. uit de Nieuwe Damlaan. Het iis niet bekend wat de oorzaak van de aanrijding was. Een van de brom fietsers; liep een wond op boven het oog. Die beide rijwielen werden ernstig beschadigd. In etst fabriek van de N.V. Breeuwerk aan de- Westkade viel een gloeiend stuk metaal op de garens. Het personeel was er dircikt by>* om de brand te blussen. Men was het vuur spoedig meester, zo dat de ihrandweer niet meer behoefde op te tred Sen. Op hjet Koemarktplein heeft de politie vannacjht een bruingele boxer opge- vangeni. Hij heeft de nacht doorgebracht op het) politiebureau en is vanmorgen naar hét dierenasiel in de St. Annazus- terstrapt overgebracht. De honfl had zich blijkbaar losgerukt, want er hing nog een sink riem aan de hals van het dier. je te zitten: alle verblijven zijn centraal verwarmd, en voorzien va nwarm en koud stromend water terwijl de aftim- mering smaakvol en netjes is. Buiten dat zijn er nog enkele douches aan boord en een. speciaal door de heer Hoogendijk ontworpen geventileerde kast voor het drogen van oliegoed. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte: 44,— m, breedte: 7,30 m, holte: 3,80 m. Naast de hoofdmotor is er nog een 40 pk Lister hulpmotor terwijl een etlektrisch aangedreven Trawlwinch (fa brikaat v. d. Giessen) gevoed wordt door een 155 pk Deutz. SCHIEDAM. In de Algemene le denvergadering van Het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Schiedam, die in het Rode Kruis-gebouw aan de Lange Nïeuwstraat 19 is gehouden, werden de nieuwe statuten en Huis houdelijke Reglementswijzigingen, ge baseerd op Besluit Rode Kruis en de voorschriften van het Hoofdbestuur, aangenomen. Uit het verslag van secretaris en pen ningmeester bleek, dat het ledenaantal een kleine achteruitgang vertoonde, ver oorzaakt o.a. door overlijden en verhui zingen van leden. Dit jaar zal een leden werfactie worden gevoerd. Dank zij de grote activiteit van de colonneleden was de opbrengst van de jaarlijkse inzameling weer hoog. De co lonne-commandant, dokter G. Sterk v. d. Weg, zag zich genoodzaakt de leiding over de colonne neer te leggen en werd opgevolgd door de pelotons-commandant dokter J. Stevens, terwijl diens plaats werd ingenomen door dokter J. Mokken, storm. De colonne volbracht haar ge bruikelijke activiteiten en nam deel aan een aantal wedstrijden. De colonneleden, die tevens een ver bintenis met de B.B. hadden gesloten gevoelden zich verplicht deze verbinte nis in de loop van het jaar te verbre ken, toen de B.B. het tuchtrecht ook voor de vrijwilligers wenste in te voe ren. Het Jeugd Roode Kruis en de Bloed transfusiedienst functioneerden op de normale wijze. Voorbereidingen werden getrofen om de Welfare-Dienst in de af deling nieuw leven in te blazen. Het af tredende bestuurslid, mr. F. Roos werd herkozen en tot nieuw bestuurslid werd gekozen dokter G. Sterk v. d. Weg. NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven: J, den tw te Dirksland. est' Aangenomen naar Gouda: (vac v Huting toez.): L. Schellevis te Wa? wijk; naar Vrouwenparochie: F. Ger brandy, kand. te Utrecht; naar Dn, drecht J. Gras te Schiedam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bowness Mongommer? Alberta, Canada, Christian Reforms* Church: A. Corporaal te Edam; te Was senaar; A. Vos te Londen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Helpman: E. Th y Born te Amersfoort. Aangenomen naar Zuidivolde, Dr 1 Geersing, kand. te Groningen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg: W. Meijnhoui te Franeker en J. Tymes te Nunsneet Beroepen te Aalsmeer: R. Slofstré l. Harderwijk. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM Bedankt voor Bergum: D. W V»u kamp te Hilversum. Geïnstitueerd. Te Zwijnirecht is zon dag jl.. een Vrije Evangelische Gemeen te geïnstitueerd. Ons wagenpark Is UITGEBREID MET NIEUWE AUTOVERHUUR Alléén VERBOOMSTRAAT 15 B - TEL. 787» Gistermorgen om 4 uur is met een vertraging van tien uur op Schip!»! gearriveerd ds. J. Kremer, predikaat van de geref. kerk te Den Haag-Wat die ais deputaat voor de emigratie vanwege de generale synode der geirf. kerken een reis heeft gemaakt na»r Australië. Tasmanië en Nieuw-Zee- land. Ds. Kremer heeft dertig gemeenten van de Reformed Church van Austra lië bezocht en in Geelong de generale synode van deze kerken bijgewoond. Ook hield hij voor de conferentie van predikanten van deze kerken een refe raat over de moderne aanpak van het evangelisatiewerk. Ds. Kremer heeft voorts een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor emigratie van gereformeerden naar Australië. HOEK VAN HOLLAND. In de Geref. kerkzaal heeft de zendeling ds. J. J. Legene maandag gesproken over de zending in Suriname. De hele beschaafde wereld waardeert het werk van professor Albert Schweit zer in Lambarene, is het dan teveel ge vraagd waardering te tonen voor het werk van de Nederlandse artsen in het bosland van Suriname? dat schreef de Gouverneur van Suriname na een bezoek aan de twee zendings-hospitalen in het oerwoud waarin de duizenden bosnegers leven. Het werk dat alle steun behoeft is de zending "onder de Indianen, Boslandcreolen, Hindoestanen, Javanen en Chinezen en de instandhouding van de Creoolse, Hindoestaanse en Javaanse kindertehuizen, 'het Jeugdcentrum en In ternaten te Paramaribo, het onderwijs aan 13.0000 kinderen in stad, district en bosland, het Prinses Juliana zendings hospitaal te Kabel en het Johannes King zendingshospitaal op het Stoelmans eiland. J T\E KAPPERS in Nederland zijn spotgoedkoop. Moet je bij ons ko men" zeggen de buitenlanders te gen kapper M. Loch (37)B.K.-laan 245 te Schiedam. „Daar kost het knippen een rijksdaalder". Variant is gisteren even bij de kapper neergestreken en nu toe het toch over hem hebben: weet u wat een kapper gemeen heeft met een huisarts? Hij weet soms meer van zijn klanten af dan hun eigen vrouw en de kapper is naast „knipper en scheerder", adviseur en vertrouwensman tegelijk. Een ding heeft de kapper beslist niet met de dokter gemeen: de dokter krijgt nooit een fooitje, de kapper uiel. Kapper Loch vecht al twintig jaar te gen het fooienslelsel. „We zijn toch ze ker geen bedelaars. Waarom de tarie ven niet wat hoger, zodat de fooien daarin gecompenseerd zijn? De klant is er ook vast een voorstander van. We moeten er radicaal doorheen; een poos je borden in de zaken met: „Perboden fooien te geven, wordt in tarief bere kend" en we zijn er vanaf. Liever van- daag nog een verhoging van de tarieven dan morgen, aldus kapper Loch. -Ei- T/ARIANT HEEFT nog enkele kap. - pers opgezocht en hen naar de fooien gevraagd. De heer G. van Oos ten (37), Gerrit Verboonstrnat te Schie dam, werkzaam bij kapper J. L. Rit- man, zag de toekomst voor de kappers niet zo optimistisch in. „Over een jaar of vijf zal je de kappers met een kaart je moeten zoeken. Onder de jeugd is weinig animo voor dit vak. Ze moet te lang werken en legen een uur oj zes is ze niet meer te houden, Wat was hel vroeger dan een andere tijd. Ik zit al vanaf mijn veertiende jaar in hel kap- persvnk en heb de tijd nog meegemaakt, dat de kappers van 's morgens acht uur tot 's avonds negen uur, 's zaterdags tol eif uur moesten werken. Dat was eigerdijlc geen werken meer, dan kan men wat het aantal werkuren betreft beter deze tijd hebben." De heet Van Oosten gelooft wel een beet.ie in de waarde van het fooien ge ven. Je leeft, wat meer met de zaak mee.Als je een vast inkomen hebt, in teresseert het: je niet hoeveel mensen er diigelijks komen. Des heer M. C. Kerklaan (28), die juist onder het mes was, heeft Variant ook voorzichtig naar zijn mening ge- vraaitd. Al* klant vond. hij het beter, dat men zelf de gelegenheid bleef behou den een fooi te geven. Beter dan ver hoging van het tarief! T)E MENINGEN verschillen nogal van elkaar. Kapper I. M. Jansen (42) Oranjestraat 14 te Schiedam, was vier kant, vóór een verhoging van de thans geldende tarieven. Hij behoefde er niet lang over na te'denken. „Vooral voor tie zelfstandigen, zotds ik, zou een der gelijke maatregel alleen maar toe te juichen zijn. Het personeel gaat er ech ter Depmtd niet op vooruit". Wal het verschil betreft tussen een fooi bij de happier of een fooi uan de kelner, meende kapper Jansen, dal er voor de kapper meer consequenties aanwezig zijn, dan bij de kelner, „A3s wij een fooi krijgen betekent dat zoiets vim: u knipt me nu zeker extra mooi." De houding van de patroons is nogal verschillend. Bij de kappers waren de pair won* eerst financieel toeschietelij ker en speculerend op het fooienstelsel gingen zij die salarissen terugvoeren. Bij de patroons in de horecabedrijven is dat precies andersom. Die betaalden in het begin minder en zijn later fi nancieel beter over de brug gekomen. Het zal voorlopig echter nog wel bij fooien blijven zo denkt Variant. MODEMAGAZIJN ROLCON in Vlaardingen zorgde gisteravond voor de vele dames in de grote zaal van de Harmonie voor een originele ver rassing. Aan het einde van een elegante modeshow namelijk kondigde de speak- sier zoals gebruikelijk het laatste pro grammanummer, een bruidje aan. Maar er zou dan deze keer ook een bruide gom aan te pas komen. En de dames maar denken wie nou toch die bruide gom zou kunnen worden. Het was ove- eigens een verrassing, die zich moeilijk liet raden of men moest bekend zijn achter de schermen. Want in Let Stadsuehoorzualcomplex trad deze avond het „Rotterdams Toneel" op met onder zijn spelers Dinkey, die zich'mo menteel in een grote populariteit hij de televisiekijkers mag verheugen. Din key of Donald Jones, die vooral be kend geworden is in het programma „Tension Hommeles" was op verzoek van de directie van Holton direct bereid om medewerking aan de modeshow le verletten, mits „ze even geduld hadden tot het toneelstuk afgelopen was". De modeshow was iets eerder afgalopen, maar het eventjes wachten" werd ruimschoots beloond en nadat Dinkey dan ook ccn daverend applaus in de Stadsgehoorzaal over zich heen had la ten gaan, ijlde hij iti snel tempo naar zaal Harmonie, waar hij, als bruidegom gekleed, voor een bijzonder geslaagd stat van deze avond zorgde. In Suriname, dat bijna vijfmaal groter is dan Nederland telt men 250.000 inwo ners. Een aantal dat echter, naar bere kening, in 1980 verdubbeld »zal zijn. De bevolking woont voor bijna de helft in Paramaribo en is verder verspreid over de districten en het oerwoud. De men sen in het bosland zijn slechts via moei- lyk bevaarbare rivieren en kreken be reikbaar. In vijf talen dient het zen dingswerk te geschieden namelijk in. het Neger-engels, Hindi, Javaans, Chinees en Nederlands. Ons aller taak in Suriname is niet alleen met woord en daad dit enorm belangrijke 'werk daar te steunen maar toch zeker het dagelijks in het gebed te gedenken. Spreker deed een beroep op allen om bereidheid te tonen het werk der Hern hutters te steunen, die in dienst van het Ryk Gods hun zendingstaak in Suriname vervullen. Het is het Zendingsgenootschap der Evangelische (Hernhutter) Broederge meente te Zeist, die in samenwerking met de andere Protestantse kerken in Nederland het zending en medische werk in Suriname vervult en reeds in de diepe boslanden enige zendings-hospita len ten behoeve van de bosnegers heeft kunnen openen. Onnodig aldus spre- ker om de aktié voor een" diacones- senziekenhtlis te Paramaribo verder aan te bevelen. Het is ontzettend nodig dat cut er komt en. het zal er ontegenzegge- lyk komen. Hët is onontbeerlijk. Nadat het Geref. Kerkkoor o.l.v. de heer M. Valstar enige liederen ten ge hore had gebracht werd het'gesproken woord van ds. Legene toegelicht met de prachtige geluidsfilm „Selantie". De film bevat voornamelijk het werk onder de bosnegers en gaf op duidelijke wijze de weergave van de opening van een der twee zendingshospitalen in.' het oerwoud. Vele aanwezigen uit verschillende Ker ken hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt in de pauze boeken en ge schriften in handen te krijgen om zich meer te kunnen verdiepen in het leven van de bevolking van Suriname. De Herv. predikant ds. H. S. Wassink besloot deze prachtige avond met dankwoord. BR koninklijk besluit is benoemd tot no taris te 'B-Gravendeel: P. R. Westhoeve, kan didaat-notaris, wonende te Rotterdam, ln d> plaats von H. P. Holtrop, eervoj ontslagen voorts is benoemd tot notaris te Sappe, meer J. G. van Bulzen, kandidaat-notaris, wonende te Groningen, in de plaats van mr. P H, Velgen, eervol ontslagen. Tenslotte is benoemd roet ingang van 1 mei ipso tot notaris te Kerkrade: 3. W. van de Weyer. kandidaat-notaris, wonende ts Kerkrade, in de plaats van H. M. J. Tho- massen, eervol ontslagen. In Utrecht Is op de universiteitsdag 1960 de zilveren faculteitsrneöaiilc aan een alum nus uitgereikt, die door ztfn kennis en voor- ai door 7.ijn werk in de Nederlandse ge meenschap naar het oordeel van de juridi sche faculteit heeft getoond een vooraan staande plaats onder de Nederlandse Ju risten in te nemen. Dit jaar werd de ere medaille toegekend aan mr. J. B. vau <fcï Meulen, vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden. In de te Utrecht gehouden maande- lijkse vergadering van da oecumenischs raad van kerken in Nederland heeft de raad, naar,aanleiding van het gebeuren te Sharpeville, besloten een brief te schrijven aan de kerken van Zuid-Afri- ka. De raad zegt in dit schrijven dat hij zich aansluit byde afwijzing van ras sendiscriminatie door de assemblee van de wereldraad van kerken. Ter vergadering is het verslag van de oecumenische contactcommissie voor universiteitswerk behandeld. Bespro ken werd o.m. de vraag, of de studen tenhuisgemeente Inderdaad, zoals in bepaalde kringen geschiedt, als een oecumenisch experiment mag worden gezien. Het werkelijk oecumenisch ele ment hierin werd aanvechtbaar geacht De oecumenische raad was van me ning dat een gevaar "kan liggen in het zich afsluiten voor de sterk gesecula riseerde academische wereld, en in een te haastig afdwingen van een beslissing in geloofsvragen. De bespreking afslui tend constateerde de voorzitter van da oecumenische raad, prof. dr. W. F; Dankbaar, dat het werk der studenten- predikanten volle steun verdient. De gereformeerde kerken te Meeu wen en Heusden zijn overeengekomen om gezamenlijk een predikant te be roepen. Zij hebben daartoe een „Akte van Samenwerking" opgesteld die zo wel door de classis Almkerk als door de classis 's-Hertogenbosch is goedge keurd. In een gecombineerde kerke- raadsvergadering is besproken om on middellijk met het beroepingswerk een aanvang te maken. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN LEIDEN. Geslaagd voor het kand. ex* psychologie: mej A "W Roodenburg (Wasse naar). mej E J Gelpke (Wassenaar) en de heer D W van der Gaag (Delft); voor het kand. ex. klassieke taal- én letterkunde: de heer G Mussies (Den Haag); voor iet kand. ex. paedsgogiek: mej W P BotfW- roan (Leiden); voor het doet. ex. natoriele studierichting deel 2: de heer S H Kijlstra (Den Haag). Ges)aagd voor het semi-arts ex.: de heren APK Blok (Leiden). G Ghafoerkhan (Su riname). E V van Hall (Oegstgeest). A A H Meurs (Hilversum) en J D K Munting (Rijswijk): voor het artsex.: mej J M Ba- lek (Lelden), mej C W Thesingh (Nieuw Loosdrecht) en de heer H Baart de la Fail le (Leiden). RIJKSUNIVERSITEIT utrecht UTRECHT. Examens aan de rijfcsunl' versiteit te Utrecht. Aan de rijksuniversi teit van Utrecht zijn geslaagd voor het doc toraal examen geneeskunde; mej A de Beer (Utrecht), mej M L Blok (Almkerk). FM. E Carree (Zuist), A W B Dieperink (Utrecnt). A c Mutsaerts (Tilburg), w Straks (Utrecht). Voor het dierenartsexa men: J Beekman (Utrecht). P J M Derte (Druten). Voor het semi-artsexamen: :- Borst (Utrecht). K H Dijk (Den Haag) S M Rijpkema (Utrecht). Voor het artsexa men: mevr M E van der Laan-Hidma (Zet- G Henncmann (Utrecht), E LavermM (Utrecht), D J van der Voort (Utrecht)- Voor het tand arts exam en: mej H N Lientt (Utrecht) en S J E C Bos (Utrecht). t.h. eindhoven EINDHOVEN. Aan de Technische Ho- geschoo] te Eindhoven zijn geslaagd in afdeling der werktuigbouwkunde: voor het kandidaatsexamen: K J Brinkman, Leea* warden en P H H Leyendeckers, Weert Voor het propa-edeutlsch examen: I S A 2 Peschl, Zagreb. 'V* WU tVGI." TT-MTffjVe^ - r. in overweging OEM. universiteit van Amsterdam aan H.M. de Koningin te verzoeken het AMSTERDAM. Geslaagd voor het no- maximum der vergunningen nader te k.re?' «""men: de heren F. B. J. ven bepalen op 13. Overbeek (Eindhoven) en A. B. de Stigter '(Voorburg). MAASSLUIS. Ook Maassluis, dat momenteel een Kroonmaximum heeft van 8 vergunningen wil gebruik ma ken van de mogelijkheid dit aantal, in verband met de toename van bevolking per 1 januari 1961 te doen verhogen Burgemeester en wethouders zeggen in het pre-advies aan de raad, dat de groet van de bevolking in de komende jaren wellicht in nog sterkere mate zal worden voortgezet. De behoefte kan zich doen gevoelen aan de vestigin» in de nieuwe wijken van tapperijen en of slijteryen. Het aantal verleende ver- gunmngen is thans gelijk aan het vast- gestelde maximum. Het college meent dat verhoging van het maximum aanbe- veling verdien*, mits de zekerheid be staat, dat de nieuwe vergunningen in derdaad ten deel zullen zallén aan tap perijen en slijterijen in de nieuwe wij- kon. Door het instellen van z.g. wijk- maxiina kan deze zekerheid worden ver kregen. De mogelykheid dient derhalve te worden geopend tot vestiging van één verguimmgsinrichting in de Sluispolder- oost; één in het recreatiegebied „Sluis- poider en drie inrichtingen in Maas sluis-Noordwest. Burgemeester en wet houders -

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2