De Gaulle vörsteli Brandende auto boort zich in Amsterdamse tram naar iv.~ Kennedy zegeviert ook in Wisconsin Met de „Karei Doorman' Burgemeester van Bussum wordt Eerste Kamerlid Parijs zou willen meedoen aan kernstop DRONKEMANSRIT EIST VIJF GEWONDEN Ontsteltenis in K nachtelijk uur Vlagvertoon kost weinig extra Kritiek op uitlating minister Klompé VOORVERKIEZINGEN IN V.S. WARMER NEGENTIENDE JAARGANG No. 4570 WOENSDAG 6 APRIL 1900 tit Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Directeur: H. DE RUIG Opvolger prof. Hellema FIETSER GESCHEPT .HunJterbunJter: niet passend IVailSeil stil ff eil V oor ten minste twintig van de 31 kiesman- senator Kennedy met zijn zege in Wisconsin (Geldig tot donderdagavond) ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Temperaturen belangrijk boven normaal. Morgen: Zon op: 6.02 Maan op: 14.25 Onder: 19.23 Onder: 4.04 Rotterdam: Witte de Witturtraot 25 fena. 119700 LI Postbus 1112 Postslro No 424518. fClacntendieost abonnementen 18.301920 oor Zaterdag; 1718 aar Telefoon 115700. •s-G-ravenhoge: Huygensplem 1 Telefoon 183467 <3 lijnen) Postbus 1091 Postgiro No 424867. IDnohtendiertst 18.30—18.30 Telefoon 362S69. Dordrecht: SmuweE 132 Teld 4370. Schiedam: Thomas 6 Kemplastraa» a Telef. 63461. Abonnementsprijs 3' cent oer week, t 3.6S per maand. I 7.90 oer kwartaal. t«os» nummers IS eent. Verschijnt dage lijk» aren voor S 3 OP het gebied van het kleuteron derwijs zijn nog maar de eerste stappen gedaan. In enkele plaatsen is een klas voor deze gehandicapten In het leven geroepen (o.a. te Utrecht), maar de oplossing is nog verre van ideaal omdat dergelijke klassen een onderdeel zijn van een normale kleuterschool. Vandaar dat de suggestie wordt gedaan een bijzon dere kleuterschoolwet in het leven te roepen, die te vergelijken is met de regeling op het b.l.o. Bij het bd.o. zelf is de situatie gun stiger, doch omdat de kinderen vaak te ver af wonen, worden deze scholen niet altijd goed „benut". Internaten zouden hier met financiële hulp van de overheid uitkomst kunnen brengen. Een bijkomend voordeel is dan, dat alleen op deze wijze de huidige subsi diëring het maximum rendement op levert. Een nieuw probleem duikt op als de kinderen bij' 'hêtbêrèiken v"an"clë~18- jarige leeftijd de bi.o.-school verla ten en er voor hen geen passende ar beid is te vinden.' In de grotere steden zijn soms werkinrichtingen, doch we derom komt dan het vraagstuk van het te ver af wonen om de hoek kij ken. Het oprichten van internaten zou hier eveneens de oplossing kunnen brengen. Toegejuicht door duizenden Lónde- naren reden koningin Elizabeth en haar gast, president de Gaulle, in een landauer van Victoria station naar Buckingham Palace. FRANKRIJK zou 'bereid, Zijn onder bepaalde voorwaarden mee te doen aan een internationale overeen komst tot beperking van de kernont ploffingen, aldus doorgaans goedinge- lichte kringen in Ronden. De Franse président zóu dit gisteravond tijdens zijn .eerste -officiële ontmoeting met de Britse premier Ma'cmillan hebben mee gedeeld. De voorwaarde van Parijs zou zijn, dat Frankrijk eerst voldoende moet zijn voorzien in' zijn eigen be hoefte aan atoomwapens voor- dé de fensie. !j..; De Gaulle en Macmillan confereer— dèn in de suite van Buckingham Palace: Dë besprekingen zün vanmor gen voortgezet. De ministers-van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk en En geland, Couye de Murville en Lloyd waren bij de conferentie aanwezig. De Franse president is gisteren op vorstelijke wijze in Londen ontvangen. Op het Victoria Station in Londen werd hij o.m. opgewacht door koningin Eli zabeth, prins Philip, prinses Margaret en premier Macmiilan. De rijtoer vari het station naar Buckingham Palace werd een ware zegetocht. De Gaulle was zichtbaar ontroerd door de bijzón der hartelijke ontvangst van de Britten. Gisteravond werd ter ere van de hoge Franse gast een staatsbanket ge geven op Buckingham Palace. Er zaten 174 gasten aan. Onder hen waren on der meer Sir Winston Churchill. Sir" Anthony Eden. veldmaarschalk Mont gomery, Lord Ismay en admiraal Mountbatten. Later op de avond werd in St. James' Park een groots vuurwerk ge geven, het grootste en duurste sinds de kroning van koningin Elizabeth in 1953. (Van- een-onzer verslaggevers)- Met een van het bodecentrum aan de Zeeburgerdqk gestolen vrachtauto van het expeditiebe drijf Varekamp heeft de 30-jarige J. A. E., een dronken joy-rider, vannacht schrik en ontsteltenis gezaaid in enkele straten van Am sterdam. Zijn dolle rit met de auto, die na een botsing in brand was geraakt, vond een einde, toen het voertuig zich in de Ferdi nand Bolstraat in een tram boor de. De GGD moest drie ernstig en twee lichtgewonden be handelen. Omstreeks halfeen was de rit be gonnen oo dc Zeeburgerdijk. De chauf feur reed op volle snelheid met zijn zware wagen de Sarphatistraat af: hier was de eerste botsing te noteren. Twee geparkeerde personenauto's werden geramd. De koelinstallatie van de vrachtauto raakte onklaar en de motor raakte daardoor in brand. Terwijl de vlammen onder de motor kap uitsloegen, raasde de vrachtauto over het Frederiksplein. Ternauwer nood konden hier twee fietsers de auto ontwijken. Door het plantsoen reed de auto met waanzinnige snelheid het Westeinde in en vervolgens leidde de route over de Stadhouderskade. Nabij de Van der Helststraat schepte de auto de 21-jarige J. Daan, die met een hoofdwond en een shock in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ten slotte boorde de auto zich in de Ferdinand Bolstraat met een enorme klap in een gelede tram van lijn 24. De tram werd door de klap uit de rails gedrukt en reed nog vele meters door, doordat op het asfalt de remmen niet werkten. Eerst later kon men de gewonden gaan helpen. Een van hen mej. A. van Zalingen moest naar een zieken huis worden vervoerd. Twee andere gewonden, mej: C. M. Karrer en de heer J. Wigt, werden voor snij- en schaafwonden behandeld. De brandweer wist het brandende wrak van de auto met schuimbiussers snel te blussen. Hierdoor, voorkwam men, dat de chauffeur de dood vond in de vlammen. Later moest men hem lossnijden uit de ravage; Met zware in wendige kneuzingen werd hij in een ziekenhuis opgenomen. De trein van Vlissingen naar Am sterdam is vanmorgen om kwart voor tien bij Sassenheirr. tegen een lorrie opgereden. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De trein had 30 minuten vertraging. Een trein viel uit. Het vlagvertoon in de Oostindische wateren komt grotendeels in de plaats voor de oefenreizen, waarvoor het voorprogramma reeds was vastge steld. Alle betrokken bodems waren al operationeel. Wanneer de, „Karei Doorman" aan vlootoefeningen deelneemt, dan moet men bovendien in verband met het lanceren en landen van de vliegtuigen een bepaalde vaart maken, die sneller is dan wanneer het schip tijdens een normale reis de zogenaamde „econo mische vaart" loopt, waarbij minder brandstof wordt verbruikt. (Van onze Haagse redactie) I\yr EJ. mr. Tjeenk Willink (PvdA) oefende in de Eerste Kamer kri tiek uit op een uitlating van minis ter Klompé in de Tweede Kamer. De minister had daar de term „hunkerbunker" gebezigd, om flat woningen voor vrijgezellen aan te duiden, en dit vond mr. TjeenkWil link te laken. In de sociëteit „De Witte" (een be kende Haagse gelegenheid) kan dat nog als een grapje worden opgevat, verklaarde ze, maar het past be paald niet in de omgangstaal tussen regering en parlement/Het gebezig de woord getuigde volgens mr, Tjeenk Willink vari een gebrek aan* respect voor de moeilijke positie der" alleenstaanden. vt-v.v^vtoki-X- Grote schade werd vannacht aangericht stuurde brandende vrachtauto zich in een in de Amsterdamse Ferdinand Bolstraat, tram hoorde, waar een door een dronken joy-rider be- TZ~ hecht. Kennedy zal waarschijnlijk op tlO nen uit Wisconsin kunnen rekenen. k Waarnemers zijn van mening, daf Oon n imisvr aV*l-ol n ,a<Ar (Van onze parlementaire redacteur) NOG DIT JAAR zal een Papoea- vrijwillïgersbataljon op Nienw-Guinea worden opgericht. Dat heeft staatsse cretaris Bot gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. Bij het volk van Nieuw. Guinea leeft het verlangen aan de verdediging deel te hebben; op grond van politieke en psycholo gische overwegingen heeft de rege ring nu besloten aan dit verlangen tegemoet te komen, aldus de staats secretaris. Het vrijwilligerskorps zal niet al leen een louter militaire betekenis hebben. De jonge Papoea's zal de gedachte van saamhorigheid en een heid, onmisbaar bij de opvoeding tot zelfbestuur, worden bijgebracht. Naast een militaire training zullen de jeugdige Papoea's ook onderwijs ontvangen in het ambacht en de land bouw. Dit zal hun bij terugkeer in de maatschappij een betere positie ver schaffen. Het is de bedoeling dat de jeugdige Papoea's een verbandsakte sluiten die niet zal worden verlengd. Daarmee wordt voorkomen, dat zij een te lange tijd uit -hun eigen gemeen schap zouden zijn. ROVEN Rusland bevindt zich een hogedrukgebied dat afgelopen 24 uur nog belangrijk in betekenis toe nam. In het centrum steeg de lucht druk tot boven de 1045 millibar. De- invloed hiervan strekt zich uit tot. over West-Europa waardoor sto- ringsgebieden op de oceaan zich, dan ook van de Golf van Biscaye over Ierland en Schotland naar het noorden bewegen. Zuidelijke winden blijven voor de tijd' van het jaar zeer zachte lucht over' Spanje en Frankrijk aanvoèren. Koudere op de oceaan aanwezige lucht dringt slechts uiterst langzaani naar het oosten op en hoewel deze Zuidwest-Engeland reeds bereikt heeft zal ons land zich ook morgen nog in de zachte lucht bevinden waar bij de maximumtemperaturen op de meeste plaatsen opnieuw enkele graden hoger zullen worden. Da kans op regen blijft nog klein. Senator Humphrey was ondanks zijn nederlaag optimistisch gestemd. De ko mende verkiezingen in West-Virginia, aldus de verslagen senator, zullen pas een waar beeld geven van de krachts verhouding tussen Kennedy en mij zelf, want daar kunnen geen republi keinen hun stem uitbrengen op demo craten. Kennedy heeft in Wisconsin een zeer krachtige campagne gevoerd. Hij door kruiste de staat in zijn eigen vliegtuig en auto, waarbij hij tot in de kleinste plaatsen spreekbeurten vervulde, Kennedy viel in zijn campagne zijn medekandidaten niet aan. Wanneer zijn godsdienst ter sprake wordt ge bracht zegt hij dat die niet ter zake doet in de Amerikaanse nationale ge beurtenis van het aanwijzen van een president der Ver. Staten. Kennedy had gezegd dat hij zich zou terugtrekken indien hij in Wisconsin werd verslagen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1