Dualisme Juist verschenenmaar nog geheim Rotterdam begint met bouw van metro m m Eric's grootvader dient aanklacht in Hakenkruisvlag in stukken; Duitse schipper in arrest Seoel lijkt vesting V.S. tikken op de vingers Tunnel verdient voorkeur voor Kanaal verbinding Zendinstallatie aan boord D1 Botsende auto's schoten voor trein langs Politieke vraagtekens op jaarvergadering C.-H. Unie Kees de Bok naar Bronbeek Vaar-verbod werd ingetrokken DODENCIJFER AL 92 Gereed voor de grote reis r 6@ RAPPORT AAN LONDEN EN PARIJS: WOENSDAG 20 APRIL 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 458# V. _y r Directeur: H. DE KU1G Hoofdredacteur: üi J A fci J S. KKtHNi» SLAJT ETRA-TREINEN NAAR BLOEMENCORSO Vijfjarig kind vermist (Van onze correspondent) E „Veronica", het schip van de ,,VR0N", heeft gister avond, nadat het de haven van Emden hacl verlaten, de open zee bereikt. Het schip, dat de Pana mese vlag voert, werd getrokken door de Engelse sleepboot „Guardsman". Het heeft een com plete radio-installatie aan boord, waarmee men, even buiten de territoriale wateren voor de Ne derlandse kust ter hoogte van Katwijk, op ons land gerichte commerciële uitzendingen wil gaan verzorgen. Vraagtekens Zie verder pag. 7. 6e kol.) Guerrilla Verwijten Zie verder pag. 7, 5e kol.) •d f f Brug duurder niet beter wm« (m wittutrut as relet, iis7cw t_. Poetbu* 1118 Poetsaro No *24519 tUacatendleost abonnementen isaioiaso imr Zaterdaee 17—18 ut» Telefoon 115700. Huygenspiesn 1 Telefoon 183437 (3 uj&e» Poetbu» 1091 Portglrn No «24887. KJachtrnwHensS 18.3019.30 Telefoon 362589 Sotnwes 132 Telet «870. TB oei» KempbwtraM 8a Teler SS «61, Abonnemenlsbrthi *t cm* per wee*, r 2 85 per maand. f T.99 w* IrnrtaaL lem nummer* 18 eent Verschijnt daxelij';* XSnreabese. OordKcm: Schiedam! (Geldig- tot donderdagavond) LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit noordelijke richtingen. Lagere middagtemperaturen. Morgen Zon op: 5.31 Maan op: 3.49 Onder: 19.47 Onder: 14.53 (Van onze militaire medewerker) REEDS meer dan eens hebben we gewezen -p het dualisme in ons defensiebeleid met name t.a.v. de strategische grondslag. Die grondslag moet het uitgangspunt zijn waarop de organisatie van de gehele krijgsmacht berust. Deze ts in NAVO-verband voor alles het voorkomen van een oorlog en mocht deze onverhoopt toch uitbreken deze zo spoedig mogelijk te winnen. In concreto is hier de vraag in ge ding of er een korte dan wel een lan ge oorlog te verwachten zal zijn. Over dit primordiale vraagstuk zijn ook vragen uit de Kamer aan de minister van Defensie gesteld. Deze heeft be loofd dat het probleem bij de defensie nota uit de doeken zal worden ge daan. NU hebben we goede redenen om aan te nemen dat dit bij de opstel ling van de nota nog niet erg is ge lukt. Er komen daarbij nl. tegenstel lingen tussen land-, zee- en luchtmacht in het geding. We vrezen dat de Ka mer straks tevergeefs naar een duide lijk antwoord ln de toegezegde nota sal zoeken. Toch valt aan beantwoording niet te ontkomen, te minder omdat bij de re cente bijeenkomst van de ministers van defensie Engeland de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid door de stelling te poneren dat de bestaande strategische conceptie van de NAVO verouderd is. Volgens de Britten zal een algemene totale oorlog binnen één maand zijn beslist en een beperkt of lokaal conflict zal ook binnen één maand bekeken zijn. Het heeft dus geen zin ja, is sterk Inefficiënt oorlogsvoorraden voor drie maanden op te leggen. Men kan met 1 maand volstaan. Het daarmee uitgespaarde geld kan beter aange wend worden tot verbetering van de uitrusting en organisatie van de troe pen, die het die ene maand moeten volhouden. BET Britse voorstel gaat van een logische gedaehtengang.. >uiJ.v.U$ NAVÖ-raad wist er dan ook niet di rect raad" web ~en verwees "het ~nhar een studiecommissie. Het voorstel heeft het directe voordeel dat men uit de politieke impasse geraakt van het probleem der Westduitse opslagvoor- raden. Zodra men op 1 maand over stapt, is er binnen het NAVO-gebied hiervoor een oplossing te vinden. Ook voor ons land heeft het voorstel consequenties. In de oplegging van 3 maanden vooraad gaan tientallen miljoenen gul dens zitten. Dat is niet erg indien men dik in zijn duiten zit, zodat ande re projecten daar niet onder lijden. Doch dat laatste heeft wel plaats. Voor de atomaire oorlogvoering is het een kwestie van levensbelang voor de troepen dat zij in hoge mate mobiel zijn en zich snel kunnen verspreiden en concentreren in kleine zelfstandige groepen. Daartoe is integrale invoe ring vangepantserde personeelscar- riet» nodig. Hiervoor zijn 20 miljoen op de begroting 1960 gebracht, doch wil men alle parate troepen daarmede uit rusten en dat is absoluut noodzake lijk dan heeft men heel wat meer nodig. Dat geld is er niet en zal wel niet binnen het toekomstige defensie plafond kunnen worden gevonden. Interim-rapport over verhouding CH-AR E EN uitweg zou nu zijn indien men instede van een voorraad voor 3 maanden slechts voor 1 maand zou behoeven op te leggen. Dan zou het uit gespaarde geld ten goede kunnen ko men aan de atomaire divisieorganisa tie. Doch dan zal men principieel moe ten besluiten op een nieuwe strategi sche conceptie, die van de korte oor log, zoals dat in feite reeds voor de luchtmacht is geschied die bij een to tale oorlog binnen een maand al haar materieel in oersoneel heeft opgevlo gen en dus op de korte oorlog is geor ganiseerd. Het zal "aarom onontkoombaar zijn dat de regering in haar Defensienota aan het bestaande dualisme een einde maakt en zich positief uitspreekt over dit probleem. Ter gelegenheid van het bloemen corso in de Bollenstreek zullen dag tussen 9.30 en 20.00 uur 12 extra treinen rijden van Amsterdam naar Den Haag en eveneens 12 in omge keerde richting. Deze treteen zullen stoppen bij de tussen Amsterdam en Den Haag lig gende stations, dus ook in Lisse en BUlegom. .De.vijfjarige Henk Kieft uit Medem- blik wordt sinds maandag vermist. Het kind was buiten gaan spelen en is niet meer in de ouderlijke woning aan de bonoylaan teruggekomen. Van gister morgen af wordt door de politie in het watterrijke stadje gedregd. Tot nog toe ronder resultaat. O OTTERDAM heeft de etrste hand gelegd aan een groots werk: op de Coolungel is het voorbereidende werk begonnen voor de bouw van de Metro, de ondergrondse spoorweg, die in de toekomst vele duizenden pas sagiers zal vervoeren. Op de achtergrond het Rotterdamse stadhuis. nu zee op verzoek van de Nederlandse am bassade in Bonn. De „Veronica" schijnt nu op weg te zijn naar Southampton, waar men dieselmotoren aan boord wil nemen. Een functionaris van het Westduitse ministerie van Transport had eerder op de dag reeds meegedeeld dat de „Veronica" (die vroeger de naam VRON droeg) zou mogen vertrekken als de papleren van het schip en de Panamese registratie door de havenautoriteiten in orde bevonden zonden worden. Een patrouilleboot van de Neder landse rijkspolitie te water uit Delfzijl heeft de sleep op ongeveer 200 meter afstand gevolgd, totdat deze buiten de territoriale wateren gekomen was. De havenautoriteiten hadden het schip zaterdag verboden uit te varen (Van onze correspondent) Een ongeluk met een opmerkelijk goede afloop vond gistermorgen om tien uur nabij de spoorbrug over het Noord- hollandskanaal te Julianadorp plaats. Voor de gesloten spoorwegovergang had zich in zijn bestelauto de 29-jarige T. B. uit Breezand opgesteld. Hij had de voet op de rem, zodat zijn stoplichten, evenals die van de spoor wegen, duidelijk zichbaar brandden. Uit de richting Den Helder kwam met een 80 km vaart in zijn personenauto, de 61-jarige T. B. uit Den Burg gere den. In volle vaart reed de chauffeur op de bestelauto in. Dit ging met een dus danige kracht, dat beide wagens over de spoorwegovergang heen vlogen. En kele seconden later passeerde de trein naar Den Helder. De personen- en de bestelauto waren volkomen vernield. Tot grote verwon dering van de ijlings gealarmeerde po litie, bleek de beide chaufeurs echter niets te mankeren. (Van ecu onzer verslaggevers) QVER de verhouding van de Christelgk-Historische Unie tot de Anti-Revolutionaire Partij is een interim-rapport samenge steld, dat ter vertrouwelijke ken nisname aan de besturen van de C.-H. kiesverenigingen is toege zonden. Het hoofdbestuur van de C.-H. Unie wacht nu de reacties op dit interim-rapport af. Dit deelde de voorzitter van de C.-H. Unie, mr. H. K. J. Beer- nink, mede tijdens de vandaag te Amsterdam gehouden algemene vergadering van deze politieke organisatie. Het advies van minister Z ij 1 s t r a aan de A.-R. en C.H. jongeren, na melijk: om een doorbraak naar el kaar te forceren, achtte mr. Beer- nink te simplistisch. „Wie een der gelijke doorbraak anno 1960 zou for ceren, zou stukken en brokken ma ken", aldus de C.H. voorzitter, die zei ook d§ gedachte van een Neder landse Christelijk-Democratische Unie af teAwijzen. ïn zijn jaarrede maakte mr. Beer- nink een^ntel'cprneriringen over het kabinet TOHfapfc Hij zei, dat de C.H, Unie _-ket~-kabinet een eerlijke .Jkans wil geven om zich in të werken en met voorstellen te komen voorstel len, die dan echter door de C.H.U. op hun eigen merites zullen worden beoordeeld en zeker niet kritiekloos zullen worden aanvaard. Mr. Beernink constateerde, dat het kabinet reeds met enige voorstellen is gekomen die de hartelijke instem ming hadden van de C.H.U. Dat wa ren die 'tot belastingverlaging van on- gehuwden, tot opheffing van het groot boek woningverbetering, en tot het verlenen van financiële steun voor de vestiging en uitbreiding van industrie vooral in de noordelijke provinciën. Ten aanzien van deze laatste zaak deed spr. een suggestie. Hij zei dat het z.i. aanbeveling zou verdienen, wan neer een behoorlijk gedeelte van de op de rijksbegroting uitgetrokken gel den rechtstreeks ter beschikking zou worden gesteld van de provinciale be sturen van Groningen, Friesland en Drente, zulks omdat naar zijn mening deze besturen beter dan welke be windsman of ambtenaar in Den Haag, zullen kunnen beoordelen, hoe deze gelden het beste kunnen worden be steed. Naast de voorstellen en voornemens van de regering: die onze instemming hebben, zo zei de Unievoorzitter, zijn er ook dingen, waarbij wij een vraag teken zetten en die in de toekomst tot moeilijkheden kunnen leiden. Spreker stelde dat de regering de Staten-Gene- raal en ons gehele volk, enige malen heeft geplaatst voor beslissingen die psychologisch verkeerd blijken te lig gen. HU noemde als voorbeelden de onbegrijpelijke houding van de rege ring bij de wilde staking van de bus chauffeurs en het hanteren door het kabinet van het zware woord „onaan vaardbaar" hij de verhoging van de grondbelasting. IN Sittard is dinsdagmorgen het huwelijk voltrokken tussen mr. C, L. M. de Quay, zoon van de minister-president, met mej. mr. C. L. M. van Wessem, dochter van notaris mr. J. van Wessem te Sittard, Het paar bij het verlaten van de kerk. Rechts de minister-president Jean-Pierre Peugeot, grootvader van het ontvoerde knaapje Eric Peu geot, heeft verklaard dat hij een offi ciële klacht bij de politie heeft inge diend tegen de onbekenden die zijn kleinzoon hebben ontvoerd. De groot vader zei dat hij dit had gedaan om dat zijn zoon Roland (de vader van Eric) ontvoerders had beloofd dat hij geen klacht zou indienen. De stap van. de grootvader heeft slechts juridische: betekenis, want het politieel onder zoek is reeds lang aan de gang. Inmiddels heeft Roland Peugeot volgens het dagblad Le Figaro ver klaard dat sommige verklaringen die in verhand met de zaak Eric zijn af gelegd, onjuist zijn. In tegenstelling tot wat eerder is verklaard, zou Eric's vader bij de overhandiging van" het losgeld de man die de bankbiljetten in ontvangst nam wèl hebben gezien. Hij zou hem herkennen als die man gearresteerd zou worden. Maar zijn af spraak met de ontvoerders belet' hem de politie een signalement te verstrek ken. Het spijt Peugeot nog steeds al dus Le Figaro dat de vrienden die hebben geholpen het vereiste geldbe drag bij de banken op te halen," de nummers van de bankbiljetten hebben genoteerd en die aan de politie hebben verstrekt. Het blad France Soir heeft een mil joen, frank uitgeloofd voor diegenen die inlichtingen kunnen verstrekken, die leiden tot de arrestatie van de ont voerders van Eric Peugeot. De schipper van het Duitse schip Greta", wien de toegang tot ons land geweigerd werd omdat zijn schip, dat op weg naar Rotterdam bij Lobith aan kwam. een hakenkruisvlag en de oude nationale Duitse vlag voerde, is door de Duitse waterpolitie gearresteerd Z«n schip was, toen hii weigerde de vlaggen te verwijderen, naar de Duitse zijde van de rivier gesieept. De schipper is later m Emmerik verhoord. Hij vertelde de vlaggen te hebben gevoerd uit protest tegen het feit dat de Nederlandse douane-ambte naren hem zoveel vragen stelden. Nog onrusl in Zuid-Korea TN ten minste zeven grote Zuïd- koreaanse steden is vandaag opnieuw tegen de regering gede monstreerd, doch op de meeste plaatsen werden deze demonstra ties snel de kop ingedrukt vol gens onofficiële berichten die de hoofdstad Seoel bereikt hebben. In Seoel zelf, is de situatie tame lijk rustig. Uit door de ziekenhuizen verstrekte gegevens, blijkt dat bij de bloedige on lusten ten minste 92 personen zijn ge dood. Er zijn meer dan 400 gewonden. Officiële gegevens over het aantal do den en gewonden zijn nog niet beschik baar en het lijkt niet waarschijnlijk dat de regering die spoedig verstrekken zal. Vermoedelijk zal het juiste aantal doden zelfs nooit bekend worden. Hoewel door de militaire autoriteiten verklaard is dat de situatie in het ge hele land vandaag rustig was, werd in te Seoel binnenkomende telefoon gesprekken verteld dat gedemonstreerd is in Poesan, Kwangjoe en Taegoe plaatsen waar nu evenals in Seoel de staat van beleg heerst en in Xntsjon, Tsjonjoe,*Soewon en Iri. Aan de nieu we demonstraties is deelgenomen door naar schatting 10.000 personen, voor het merendeel studenten. De bericht gevers lieten doorschemeren dait in sommige van de genoemde plaatsen door de politie gevuurd is op de de monstranten, doch bijzonderheden wer den niet gegeven. In Seoel hebben vanochtend vroeg op verscheidene plaatsen nog demon straties plaatsgehad. Zo nu en dan wef- den schoten gehoord, maar later in de morgen heerste er rust. Volgers Zuid- koreaanse parlementsleden hebben zich in de bergen ten noordoosten van Seoel vier a vijfhonderd studenten verza meld, die een guerrilla zouden willen gaan voeren. Op het terrein van de universiteit van Seoel is een compagnie gelegerd van de Zuidkoreaanse 15e divisie, wel ke door de Ver. Naties is vrijgegeven om te helpen de orde te herstellen. Tanks staan voor de meeste grote ge bouwen en op vele plaatsen zijn ma chinegeweren achter versperringen in stelling gebracht. Voor het huis van president Rhee en bij regeringsgebou wen zijn prikkeldraadversperringen aangebracht. Alle politiebureaus wor den zwaar bewaakt. Ondanks de scherpe censuur richten de kranten in Seoel felle verwijten aan de regering. Sommige verlangen het aftreden van vice-president Lie. Een der kranten noemde de door het leger 17EES DE BOKde bekende mascotte van de stoottroepen te Nijmegen 1 die langzamerhand de „pensioengerechtigde leeftijd" heeft bereikt, zal als oudgediende een plaatsje krijgen in Bronbeek, het koninklijk ko loniaal militair invaliden tehuis in Arnhem. Kees zal daar zijn laatste levensjaren kunnen nipten Er is "en weitje in het park voor hem ae- reserueerd. De Amerikaanse regering heeft een beroep op president Rhee van Zuid-Ko- rea gedaan „een einde te maken aan de onderdrukkingsmaatregelen die een vrije democratie niet passen", Dit staat in een nota, die de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Herter dinsdag aan de Zuidkoreaanse ambas sadeur in Washington, Yang, heeft overhandigd. De nota Iaat er geen twijfel aan be staan dat de Amerikaanse regering zich plaatst op bet standpunt van de beto gers, die Rhee en zijn liberale partij beschuldigen van de verkiezingszwen- del. Washington heeft de Amerikaanse ambassadeur in Seoel, McConnaughy, een aide xnémoire gezonden, die van daag aan de Zuidkoreaanse regering is overhandigd. Volgens oncontroleerbare berichten zou in de Amerikaanse nota behalve op „effectief optreden ter be scherming van de democratische rech ten" ook zijn aangedrongen op het houden van nieuwe verkeizingen. De Amerikaanse nota zou bij het overleg van het Zuidkoreaanse kabinet een voornaam punt van bespreking vor men. In het Amerikaanse Huis van Afge- vaardigdefk is dinsdag de eis gesteld, dat president Eisenhower zijn bezoek aan Zuid-Korea in juni afgelast. De re cente schietpartijen daar, zo zei de af gevaardigde Udall, hebben mij gesterkt in mijn overtuiging, dat de presidents verkiezingen van maart door Rhee ge wonnen zijn met behulp van de sterke arm, u-'fr.y Istvan Straszinsky (zeven jaar) zat wat verloren tussen de bagage, die gisteren in Botterdam gereed stond om Ingescheept te worden op de „Waterman" voor een reis naar Australië en Nieuw-Zeeland. Maar zijn ogen glunderden toch in het vooruitzicht van een grote zeereis. De „Waterman"vertrok met behalve een aantal emigranten, ook 118 vluchtelingen uit Oostenrijkse en Italiaanse kampen aan boord, die tot nog toe niet voor emigratie in aanmerking kwamen omdat hun gezinnen een of meer gehandicapte leden tellen. (Zie ook pagina 7). Dinsdag is een vliegtuig van de Co- Iumbiaanse luchtvaartmaatschappij Lioyd Aereo verongelukt, toen bij slecht zicht geland moest worden op de luchthaven Eldorado bü Bogiota. Van de 32 inzittenden werden er 17 gedood. De overige 15 personen werden gewond. I N een rapport aan 1 de Britse en Franse regeringen zegt een spe ciale studiegroep, dat ccn tunnel onder het Kanaal „technisch en financieel uitvoerbaar" is en in vijf jaar aangelegd kan zijn. „De beste oplossing" zou een spoorwegtunnel zyn waarbij de treinen ook auto's vervoeren. De kosten worden geraamd op 107 miljoen pond Ster ling (ongeveer 1.070 mil joen gulden). Volgens de plannen van de commis sie zou het met de aan bevolen verbinding mo gelijk zijn de afstand Pa rijs—Londen in 4 uur en 20 minuten af te leggen. Elk uur zouden door die tunnel in beide richtin gen 1800 auto's vervoerd kunnen worden en de snelheid van de treinen zou gemiddeld 110 kilo meter per uur zijn. Door gebruik te ma ken van de tunnel zou een reiziger die 'anders de boot neemt, 5 procent kunnen besparen en een automobilist 30 proeent. Het goederenvervoer per tréin do'ir de tunnel zou de helft goedkoper zijn dan per schip. De commissie is van oordeel dat de bekosti ging: van de tunnelbouw een volledig particuliere zaak kan zijn mits de Britse en Franse regerin gen voldoende waarbor gen geven. He commissie aebt de bouw van een brug over het Kanaal in vijf jaar eveneens mogelijk, maar daar zouden de hogere kosten tegenover staan. Bovendien zou een brug niet rendabeler zijn dan een spoorwegtunnel. De. zelfde bezwaren gelden, voor een tunnel voor au to's en treinen. Het rapport zou oor spronkelijk omstreeks half februari ivorden be kendgemaakt, OmVaHer- iei duistere redenen is de bekendmaking ervan steeds opgeschort.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1