Wij voelen ons verantwoordelijk Chief imp SPION VOOR ISRAËL Belgen terug van vijfdaags verblijf in diepe grot Proefuitzending vanuit zee m hd V.S. bereid tot tussentijdse regeling voor s Himmlers lijfarts redde duizenden Tien arrestaties in V.A.R Poging tot moord op Nasser' mislukt I H- etphdm v Nederlanders In Nederland KWESTIE BERLIJN GESLAAGDE PROEF VOOR WETENSCHAP WOLen NO-IRON Eerherstel IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE NEGENTIENDE JAARGANG No. 4581 DONDERDAG 21 APRIL I960 Directeur: H. DB KU1Ü Overleg Bescliermelin<re:n Nieuwe verkiezingen Ook heeft hij bewerkstelligd, dat vele Nederlandse gevangenen uit Duitse kampen werden vrij gelaten. 'Tegen het einde van de oorlog heeft Kersten Himmler er van afgebracht Den Haag met de gehele bevolking te doen ver nietigen en de Afsluitdijk met V-2's te vernielen. Bezoek Hoi)l(Jreiiacteur: L)i J A tt J TIJDENS de bouwstaking is het wezen van de chr. organisatie in het geding geweest. De heer Fedde Schurer heeft toen o.a. in de „Friese Koerier" geschreven, dat „wij onze menselijke inzichten dekken met Gods naam". In de daarop gevoerde discussie hebben wij toen gesteld: „Het wezen van de chr. organisatie is niet de vereenzelviging van menselijke in zichten en Goddelijke wil, maar het wezen van de chr. organisatie is. dat men daar gezamenlijk bidt: „Leer mij naar Uw wil te handelen". Een lezeres vraagt ons nu of da praktijk toch niet uitgewezen heeft! dat de heer Schurer gelijk had. Alle partijen in dit conflict, nl. de chr werkgevers en de chr. werknemers alsmede de chr. ministers zullen im mers dat gebed gebeden hebben en in eerlijke overtuiging getracht heb ben hun standpunt vast te stellen. Toch lopen de Ingenomen standpun ten uiteen. Hoe kunnen wij nu duide lijk maken, aldus de briefschrijfster, dat wij in de Chr. politiek, ook in za kelijke aangelegenheden, Gods wil kunnen kennen en niet ons eigen „ge lovig" inzicht voor het Zijne aanzien? HET Zuidkoreaahse kabinet is afgetreden in verband met de onlusten die zich deze week in het land heb ben voorgedaan. De twaalf leden van de regering hebben verklaard dat zij zich verantwoor delijk stellen voor de toestand die tot de bloedige relletjes heeft ge leid. President Rhee van Zuid- Korea heeft het ontslag van de ministers aanvaard. De demis sionaire ministers zullen aanblij ven in afwachting van de vor ming van een nieuwe regering. Drie hoge Zuidkoreaanse func tionarissen, onder wie de direc teur van het voorlichtingsbureau en de officiële woordvoerder van de regering, hebben eveneens hun. ontslag ingediend. Ook de elf le den van het bestuur van de libe rale regeringspartij zijn afgetre den. Volgens berichten uit Seoel houdt het besluit van de Zuidkoreaanse regering verband met „zeer sterke" aanbevelin gen die de Ame~ikaan.se ambassadeur in Zuid-Korea, McConaughy, woensdag tot president Rhee heeft gericht en waarbij onder andere' de noodzaak van een grote schoonmaak in de Zuidko reaanse regering ter sprake zou zijn gebracht. McConaughy had een onderhoud van meer dan een uur met dr. Rhee in diens paleis in Seoel, dat nog steeds door tanks wordt beschermd. De ambassadeur zou. Rhee een me morandum hebben overhandigd van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Herte£ waarin dezelaatste zich in feite achter de volksbeweging tegen de regering schaart. De SS-jarige president Rhee heeft vanmorgen zes vooraanstaande „neu trale" politici ontboden om de poli tieke crisis te bespreken. Deze politici zijn noch lid van de liberale, noch van de democratische (oppositie) partij. Drie van hen zijn premier geweest, twee van hen minister en de zesde is een oud-opperrechter van het hoogge rechtshof. Naar verluidt zal president Rhee trachten in een nieuw te vormen ka binet figuren aan te trekken die een grotere persoonlijkheid bezitten dan de aftreder,den, die grotendeels als be schermelingen van de president of van de voorzitter van het parlement, Lee Ki-Poong, worden beschouwd. Deze laatste is bij de recente verkiezingen in de plaats van de democraat Tsjang tot vice-president gekozen; Westelijke diplomaten houden ook ernstig rekening met de mogelijkheid, dat In Zuid-Korea nieuwe presidents- Zie verder pae. 3. Ie kol.' GAARNE willen wij hier nog na der op Ingaan. Het doorbraak- standpunt is, dat in het bouwconflict politiek-maatschappelijke inzichten hebben gedomineerd los van het Evangelie. En .inderdaad, men kan, menende in de. weg van het Evange lie te :n. in .'feite wel los van het Evangeue zijn. De doorbraak concludeert dan dat het Evangelie dus Ongeschikt is om als basis van georganiseerd politiek en maatschappelijk handelen te die nen. Die conclusie is echter niet juist. Niet het Evangelie is ongeschikt, maar wij mensen zijn ontrouwe en onbekwame diénaren van het Evan gelie. En al falen wij gelijk er in het bouwconflict Is gefaald dat neemt niet weg, dat de roeping van het Evangelie blijft. Er is één wét voor allen. En het is onze roeping, Idle ene wet voor allen in hét gebed: „Leer mij naar "Uw wil te handelen" te vinden. Advertentie) 20 STUKS F t - PC M elf uur gisteravond is het ij „radioschip" „Veronica", dat lig plaats heeft gekozen ter hoogte van Noordwijk, ongeveer zeven mijl uit de kust, voor de eerste maal „in de lucht" geweest tijdens een proefuitzending, die OA. in Amsterdam te beluisteren was op de 198 meter band. Een om. roepster kondigde aan: „Hier is radio Veronica vanuit zee met een tech nische proefuitzending" en daarna werden wat lichte muziekpiaatjes ge draaid. De "heer Oswald,, die de leiding heeft, van de onderneming,cleélde mee. dat de eerste trap van de zender is. inge schakeld. De komende dagen zullen dé volgende trappen worden ingeschakeld. Een vliegtuig van de dienst lucht vaart van de rijkspolitie heeft tijdens een normale routine vlucht vanaf Schiphol uitgekeken naar de „Vero nica", die dinsdagmiddag voor Noordwijk aankwam. De sleepboot „Gardsman" uit Hull, die het radio schip -getrokken heeft, keerde naar Engeland terug. De maatschappij, die achter het ra dioschip staat blijkt inmiddels een Scheveningse schipper, de heer J. Groen van de Sch. 26, benaderd te hebben met de vraag of hij de opva renden van de „Veronica" regelmatig van levensmiddelen wil voorzien. Ook is hem gevraagd om de bandjes, waar op de programma's van de adverteer ders zijn opgenomen, van de kust naar het schip te vervoeren. De heer óroen heeft over dit ver zoek echter nog geen beslissing geno men. Zijn schip is gistermiddag ter garnalenvangst uitgevaren. De schipper vertelde vernomen te hebben dat de „Veronica" ongeveer 8 mijl uit de kust ter hoogte van Katwijk zou gaan liggen. (Zie ook wat Flex in zün Kiein- beeld op pagina 3 over de „Veroni ca" schrijft). DR. FELIX KERSTEN, dc vroegere lijfarts van de SS-leidër Himmler, is gisteren op 61-jarige leeftijd in Hanim (West-Duits- Iand) overleden. Kersten heeft door zijn grote invloed op Himm ler in de Tweede Wereldoorlog duizenden mensen, onder wie ve le Nederlanders, kannen redden. Aan Felix Kersten's toedoen is het te danken dat Hitier in 1941 heeft afgezien van zijn plan om de gehele Nederlandse bevolking te deporteren naar Polen, Dr. Kersten, die voor de oorlog lange tijd in Nederland heeft ge woond (hij behandelde o.a, wijlér. Z.K.H. prins Hendrik met massage), is in 1950 benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau vooi zijn in de oorlog aan het Nederland se volk bewezen diensten. Een 'functionaris van het stedelijke ziekenhuis van Hamm heeft woensdag meegedeeld dat Kersten, die in Duits land is geboren en de Zweedse natio naliteit had, is overleden nadat hij ziek van een reis naar Stockholm was teruggekeerd. Hij had een hartaanval gehad. Volgens Kersten's autobiografie „Klerk en beul: Himmler van nabij", was hij in staat Himmler te beïnvloe den wanneer deze* last had van zijn periodieke maagaanvallen. Tot verscheidene jaren na de oorlog is Kersten een omstreden figuur ge weest. Sommige kringen verdachten hem er zelfs van dat hij nazi was. rWEE foto's die een beeld geven van de recente onlusten in de Zttidkoreqcmse hoofdstad Seoel. Boven een tank-die het parlementsgebouw in Seoel bewaakt. Onder betogers die een gewonde dollega meeslepen om hem. aan de achtervolgende politiemannen 'te doen .ontkomen. TEN* SLOTTE nog lets over de be wering dat de chr. organisatie tracht menselijk inzicht te dekken met Gods naam. Men heeft hier in wezen te doen met een uitvlucht om aan die roeping te ontkomen. De conclusie uit het bouwconflict moet zijn dat wij ons te meer moeten inspannen naar het zoeken van de Gode welbehaaglijke weg. Als wij het onderling niet eens zijn oyer wat God van ons vraagt, is dat een feit dat ons dwingen moet om die weg toch samen te vinden. Het is duidelijk dat God ons dat niet op een briefje geeft. Het Evan gelie geeft geen pasklare antwoorden op concrete situaties. Maar de Hem welgevallige weg moeten wij bij het licht van Zijn Woord zoeken. "Wij zul len hem wellicht vaak niet kunnen vinden samen. Dat ligt dan aan ons. Maar de eis Gods blijft daarom on verkort. De Franse politie heeft wellicht een spoor in. de zaak van de ontvoering van de kleine Eric Peugeot. Zij heeft in de Parijse voorstad Neuilly een leegstaande woning ontdekt waar Eric mogelijk is vastgehouden. Het is een een-kamerwoning in de Rue Jacques 'Dulud. Deze woning bevindt zich niet ver van het huis van de familie Peugeot aan de Avenue Victor Hugo, waar Eric j.l. vrijdag veilig is terug gekeerd, nadat zijn vader, Roland Peugeot, 500.000 nieuwe franken aan de ontvoerders had betaald. De politie heeft ontdekt, dat de wo ning in de Rue Jacques Dulud, een z.g. studio, gehuurd was op naam van een zekere mej. Marina Nicolaïdes, een mannequin. Deze deelde haar studio met een buffetjuffrouw van een nachtclub. De concierge van het gebouw, waarin de studio zich bevindt, heeft aan de politie verteld, dat de twee vrouwen kortgeleden plotseling zijn verdwenen. Volgens de concierge is de studio daarna korte tijd be woond geweest door twee mannen. Uit goed ingelichte bron wordt ver nomen, dat alles wat Eric aan de politie heeft verteld over de plaats, waar hij 57 uur gevangen is gehouden, klopt met de situatie in de studio van mej. Nicolaides. De politie zoekt thans naar .haar en haar vriendin. Inmiddels is de familie Peugeot uit Parijs vertrokken voor een vakan tie van enkele weken, om wat te be komen van de emoties van verleden week. Vijf Europeanen onder wie de Ne derlander Meeuwis (of Mozes) Gouds waard uit Amsterdam zijn in de Vere nigde Arabische Republiek gearres teerd wegens spionage voor Israël, zo is officieel in Cairo bekendgemaakt. De andere arrestanten zijn twee Grieken en twee Italianen. Ook zün vijf Egyptenaren aangehouden. In totaal zouden zes spionagekomplot- ten zijn ontdekt. De spionagebenden opereerden in de afgelopen drie jaar in de V.A.R. en in Rome, Genève, München, Zurich en Amsterdam. Dc geheime dienst van de V.A.R., die de arres-i taties verrichtte, heeft beslag gelegd j op enige radiozenders, aldus werdl bekendgemaakt. j Dc Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Dillon, heeft op een conferentie over buitenlandse kwesties verklaard, dat dc V.S. bereid zün „tussentijdse regelingen" in over weging te nemen.om de spanning rond om Berlijn te verminderen. Maar, zo zei hij. wij zijn vastbesloten om in Berlijn te blijven en alles in het werk_ te stellen om de banden tussen Berlijn en de Bondsrepubliek te hand haven, Dillon verklaarde dat het Duitse vraagstuk met inbegrip van de kwes- tie-Berlijn het belangrijkste is waar voor de grote mogendheden zich op de topconferentie geplaatst zullen zien. Er Js op het ogenblik geen kwestie die kri- tieker is. Wij zullen niet tot ontwape ning en een verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West kunnen komen, als de Russen voornemens zijn geweld of dreigementen te gebruiken om West-Berlijn te isoleren en te on derwerpen, aldus Dillon. Er bestaat maar een definitieve oplossing voor deze kwestie en dat is de hereniging van Duitsland. Maar voor het zover is, PJ" wij bereid tussentijdse regelingen m overweging te nemen om tot een entspanning te komen, zo zei Dillon, dm hier echter onmiddellijk de waar schuwing aan vastkoppelde, dat het te optimistisch zou zijn om te stellen dat de vooruitzichten op een spoedige re- geling bijzonder goed zijn. Radio-Conakry heeft woensdagavond gemeld, dat er een komplot is ontdekt dat door het-,„Franse kolonialisme" vjas georganiseerd om in de Afrikaanse staat Guinee een contrarevolutionaire ®otie te voeren teneinde het drie-jaren- plan te doen mislukken. Eén van de Grieken, George Efstra- tiou Stamatiou zou, volgens een eerder door het dagblad Al Ahram gedane mededeling, president Nasser hebben moeten vermoorden. Volgens Al Ahram hadden de Israë liërs het plan om Stamatiou, die werk zaam was in het beroemde Groppi Ca fé in Cairo, vergif te laten doen in voedsel dat Nasser aan een officieel banket zou worden geserveerd. De Nederlander en de Italianen heb ben blykbaar niets te maken met „de poging om Nasser te vergiftigen". Goudswaard werd door een re geringswoordvoerder, „een van de voornaamste spionnen van de Israëli sche inlichtingendienst" genoemd. Een woordvoerder voor de Neder landse ambassade in Cairo heeft mee gedeeld, dat de Egyptenaren de ambas sade beloofd hebben dat zij de gear resteerde Nederlander Goudswaard te gen het einde van deze week mag bezoeken. Goudswaard, aldus de Egyp tische autoriteiten, had de ambassade laten weten, dat hü een bezoek aan Egypte bracht als toerist met belang stelling voor de oudheidkunde. Enige tijd geleden had de ambassade een telegram uit Nederland ontvan gen waarin verzocht werd mee te de len waar Goudswaard zioh bevond. Toen de ambassade navraag ging doen, deelden de Egyptische autoriteiten mee dat Goudswaard gearresteerd was uit veiligheidsoverwegingen. In Jeruzalem is het bericht van het De Amsterdammer Goudswaard, die in de Ver. Arabische Republiek is gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Israël. overhemden worden weer hagelwit met. een flacon komplot met verbazing ontvangen. Waarnemers zijn de mening toege daan dat misschien sprake is van een propagandastunt van Nasser om zijn populariteit by het volk te verhogen. Een Egyptische regeringswoordvoer der zei dat een van de gearresteerde buitenlanders veel tussen Egypte en het buitenland gereisd had en dat dit de achterdocht had gewekt. De grootscheepse spionage kon wor den opgerold dank zij de ontdekking van een geheime radiozender in Alex andria. Nadat deze zender in beslag genomen was had de Egyptische in lichtingendienst hierover gefingeerde boodschappen aan Israël gestuurd en hiervoor waardevolle inlichtingen te ruggekregen „Wjj wonnen het ver trouwen van de Israëlische inlichtin gendienst, welke ons waardevolle in lichtingen bezorgde", aldus de rege ringswoordvoerder. Geschiedvorsing, in de eerste plaats in .Nederland, leidde tot zijn volledig eerherstel. Hierbij bleek dat hü in de Tweede Wereldoorlog zeer veel goed werk achter de schermen beeft ver richt. Verscheidene landen hebben nem gedecoreerd en ook de Jewish World Conference heeft hem hulde gebracht. In Maart 1939 bood Himmler dr. Ker sten aan lijfarts in zijn vaste dienst te worden. De arts weigerde, maar hij be handelde de Reichsführer der SS wel en hij heeft dat ook tijdens de oorlog gedaan. Hij had in mei 1940 Duitsland willen verlaten maar dat mocht hij niet. De zes maanden oude baby van de familie T. aan de Velserduinweg te IJmuiden-Oost is om het leven geko men door verstikking onder een de kentje in het bedje van het kind. Zie verder iAdvertentie voor heet water. Vergen weinig ruimte

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1