Parijs leiders voelen diepe afkeer koninklijke boogschutter i Sowjet-premier Mikojan in ongenade? Slotverklaring van westelijke leiders weigeren Loemoemba eist terugtrekking van troepen Rode Krais gaat |^j7eer winst voor Kennedy actie voeren Morgen uittocht uit Parijs Eisenhower: gedrag Russen is weerzinwekkend Wandel mee op 21 mei Chroestsjew is ziek van vliegtuigen I Weinig wind Tevergeefs Herhaling r WOENSDAG 18 MEI 100» A Directeur: tl. Utu KU1U NEGENTIENDE JAAKGANG No. 4603 N- Huotri redacteur: LM J A H J b KHUlNb S1AJT Op de eerst i duq van haar be zoek aan de pro vincie Zeeland nam koningit Juliana gisteren op het Abdijpleii te Middelbar: voor de aardig hcid ook even deel aan het boogschieten. Een verslap van de feestelijkhe den in de Zeeuw se hoofdstad in verband met d'n vorstelijk bezori vindt u op pap: na b. Ir. J. A. Kuiper aanvaardt Utrechtse opdracht „Koning" BAKKER DIE RIVAAL DOODDE NU VRIJ '8S8S I en sorry I; have sof throat ad cw't talk but please vote for me anyway. DE TOPCONFERENTIE ia Parijs is definitief mislukt. Nadat premier Chroestsjew gisteren de gehele dag had geweigerd met het overleg te beginnen, gaven Eisenhower, Macmillan en de Gaxdle tegen tien uur *s avonds een verklaring uit waarin zij vaststelden, dat de topconferentie niet door kon gaan als gevolg van de houding die Chroestsjew aannam. De Westelijke leiders waren om half tien bijeen ge komen om de slotverklaring vast te stellen. Zij vergaderden ongeveer een kwartier. De westelijke leiders gaven te kennen, dat zij van diepe afkeer waren vervuld vanwege de houding van de Sowjet-delegatie. Eerder op de avond had de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, in een onderhoud met zijn Russische collega Gromiko voor de laatste keer getracht het topoverleg op gang te brengen. Gromiko legde echter steeds de nadruk op de verklaring van Chroestsjew, dat het overleg een half jaar moet worden uitge steld, opdat de scherpe kanten van het huidige conflict kunnen wegslijten". Toen deze laatste poging van Lloyd mislukt was, werd het duidelijk, dat de topconferentie niet meer te redden viel. Px-emier Chroestsjew heeft van morgen om halfelf een bezoek ge bracht aan premier Macmillan. Na afloop daarvan begaf Chroes tsjew zich naar het Elysée voor een afscheidsbezoek aan president de Gaulle. DE dag van de tiende wandel mars van Trouw, de jubi- leumtocht, nadert snel. Nog slechts enkele dagen scheiden de duizenden wandelenthou siasten ruim 4000 liefheb bers gaven zich reeds op van een 12, 15, 20 of 30 kilo meter lange tocht door het Amsterdamse bos. Elders in dit nummer vindt U meer over de wandeltocht die zaterdag 21 mei woitlt gehouden. Aficezig 1 i Zie verder pag. 3, le kol.} Zag U hem? Die zelfbewuste man met dat hagelwitte overhemd en die keu» rïge boord? Toen wassen niet meer hielp, ging z'n vrouw no-ïron overhemden be handelen zoals het moet. Volgens het recept in de verpakking van echfa-wit. Dank zij echfa-wit blijft de no- iron nu hagelwit en zo glad, dat ze nooit meer hoeft te strijken» Witte de Wltastraat 20 relet. 110700 19 u Poetbui 1112 Postgiro No 424310 KLcötend lenst abonnementen I8.au1930 uur Zaterdags 1718 uur Telefoon 115700 Huygeneplein Telefoon 183467 (3 ülnen Postbus 1091 Postgiro No 421887. KJnchtendienst 18.3019.30 Telefoon 382589 Smit-wee 132 Teiet. 4370. Thomas 8 Kempisstraat Sa Telaf. 65431. Abonnementsprijs 81 cent per week. 1 2 05 per maand 1 1.94 fcwartaal. Losse nummers IS cent. Verschijnt dnzeMifci Rotterdam: f^Sravenhege öordreeirt: Schiedam! 'Putum- (Geldig tot donderdagavond) IETS MEER WIND Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op: 4.41. Maan op: 2.22. onder: 20.33. onder: 13.53 DE topconferentie in Parijs is mislukt voordat ze was begonnen. Het is duidelijk, dat Chroestsjew haar opzettelijk heeft doen mislukken. Dit is niet zo heel vreemd. Chroest- sjew heeft de topconferentie beqeero omdat hij hoopte op een verdeelt! Westen, zodat hii daar een eciatani succes voor Rusland zou behalen Toen het duidelijk werd en dat is de laatste maanden duidelijk ge worden dat er een vereend Westen was, dat op zijn stuk zou blijven staan en dat er dus van een succes voor Moskou geen sprake zou zijn, moest de Rus zonder in eigen land zijn ge zicht te verliezen van de topconfe rentie zien af te komen. Dat heeft hij gedaan door het inci dent met de U-2 geweldig op te blazen door van Amerikaanse agressie te spreken. Daar schiep hij in Rusland het klimaat mee waarin men kan zeg gen: met zulke mensen als de Ameri kanen kunnen we niet praten. Hij had toen eigenlijk al kunnen zeggen: Onder deze omstandigheden kan de topconferentie niet doorgaan Maar dat deed hij niet. Hij kwam wel naar Parijs, liet de andere regerings leiders ook naar Parijs komen om ver volgens president Eisenhower te be ledigen en zo te proberen de Ameri kaanse regering een figuur te laten slaan. p. AT was de enige winst die de U Russische premier er voor binnen lands gebruik nog uit kon halen. We moeten ons realiseren, dat dt Russen de koude oorlog voortzetten. In feite is er geen onderbreking van de koude ooriog geweest. De politiek van de glimlach was een poging om verdeeldheid in het Westen te zaaien en dat erin te laten lopen. Dat is mis lukt. En dat is bij alle narigheid van de internationale situatie een winstpunt. De conclusie kan geen andere zijn dan krachtig te arbeiden aan de soli dariteit van de NAVO en de strijd krachten en strijdmiddelen van de NAVO op zodanig peil te brengen, dat agressie voor de Bussen te gevaarlijk wordt. Dat is de harde nuchtere werkelijk heid. Hoe reëler we die onder het oog zien, hoe beter of het is. En voor het overige moeten we be denken, dat niet de Chroestsjews en de Eisenhowers enz. het lot van de wereldz in handen hebben, maat dat God het is Die dat lot in handen heeft Hij gebruikt de goede en de slechte daden der regeerders om Zijn plan met de wereld te volvoeren. At roepen fin de tinnen De wachters nog: hoe lang? Straks gaat de dag beginnen En 't klagen wordt gezang. TOPOVER LEG VAII DE BAAN is Het slotcommuniqué, dat gister avond door de drie westelij ke leiders werd uitgegeven en dat het einde betekende van een nauwelijks begonnen topoverleg, luidde: „De president der Ver. Staten, de president van Frankrijk en de premier van Engeland hebben kennis genomen van het feitdat het ten gevolge van de houding van de premier van de Sowjet-Unie niet mogelijk is gebleken op de topconferentie te beginnen met de bespreking van problemen die, zoals was overeengekomendoor de vier staatshoofden of regeringsleiders zou den worden behandeld. Zij betreuren dat deze besprekingen die van groot belang voor de wereld vrede zijn, geen doorgang hebben kun nen vinden. Zij blijven er echter vast van overtuigd, dat internationale problemen niet door geweld of drei ging met geweld, maar met vreedzame middelen als onderhandelingen moeten worden opgelost. Zij zijn bereid op eik- passend tijdstip in üe toekomst aan dergelijke onderhandelingen deel te nemen." 0 (Van een onzer verslaggevers! Ir. J. A. Kuiper te Rotterdam heeft de hem door de gemeenteraad van Utrecht verleende opdracht tot het ontwerpen van een plan voor de aan leg van een ringweg en van een stede bouwkundig basisplan voor de recon structie van de oude stad aanvaard, grote delen van Europa veran derde de luchtdruk vrijwel niet. De enige uitzondering kwam in Spanje en het zuiden van Frankrijk voor, w&ar de luchtdruk lager werd. Dit hing samen met een depressie, die'van de Oceaan afkomstig was. De zwakke winden, die in onze omgeving ook in de hogere lucht, lagen voorkomen, maken het on waarschijnlijk, dat de genoemde de pressie het weer in Nederland za' gaan beïnvloeden. Veel verandering is er daarom niet te verwachten. De regenkan sen blijven betrekkelijk klein, ter wijl de mogelijkheid aanwezig is, dat de bewolking wat zal gaan af nemen. bleef Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, heeft koning Boudewijn van Beigië een telegram gezonden, waarin hij on middellijke terugtrekking van de naar Kongo gestuurde Belgische troepen vraagt. Loemoemba beweert, dat de Belgen troepen sturen om de bevolking vrees aan te jagen en de komende verkiezingen te beïnvloeden door gebruik te maken van de Nationale Vooruitgangspartij. Loemoemba wil, dat de Belgen onmiddellijk de macht aan de Kon golezen overdragen. Loemoemba heeft dit telegram ver zonden na een ware triomftocht door het noordwesten van Belgisch Kongo. Op deze tocht juichten aanhangers hém toe met „koning". Er deed zich tijdens deze tScht een incident voor. Een Belgische officier en een kleine afdeling Kongolese sol daten trachtten een samenscholing van Loemoemba's aanhangers te versprei den. De officier riep door een mega foon dat de mensen uit elkaar moesten gaan omdat op grond van de nood maatregelen samenscholingen van meer dan vijf personen verboden zijn. Loemoemba, die in zijn auto de krant zat te lezen, antwoordde, dat de mili tairen naar huis moesten gaan. Na enige aarzeling klommen de soldaten weer in hun vrachtauto. De officier baalde de schouders op en reed weg. Toen enige tijd later de auto's van Loemoemba en een aantal volgelingen vertrokken, juichten de Afrikaanse soldaten de leider toe. De bakker W. R. uit het Limburgse Vaesrade, die op 12 mei 1959 de min naar van zijn etfitgenote vanuit een kippenhok met zes revolverschoten heeft gedood, is in hoger beroep door het gerechtshof te Den Bosch tot een jaar met aftrek veroordeeld en ver volgens op vrije voeten gesteld, omdat het voorarrest al een jaar heeft ge duurd. Voor het Bossche Hof had de pro cureur-generaal op 4 mei twee jaar met aftrek geöist. De Maastrichtse rechtbank had de man tct viereneen half jaar veroordeeld. (Van onze correspondent) Het Nedcrlandsche Roode Kruis zal van 23 mei tot 4 juni een gTote actie voeren om het ledental op te voeren en om de inkomsten te verhogen. Men wil trachten in tien jaar de volgende wensen te realiseren: de opleiding van minstens vijftig krachten voor het werk in de bejaar dentehuizen; de capaciteit van het Henri Du nanthuis opvoeren. Gedurende 12 we iken in de zomer ontvangt men hie- thans ongeveer 450 patiënten; in do toe komst wil men minstens 700 patiënten in twintig weken ontvangen (het aantal gegadigden is vijftienduizend); j het aantal tochten van het hospi taalschip J. Henri Dunant van jaarlijks 26 tot 36 opvoeren; meer invalidewagens op de sta tions stationeren; meer bloed voor de transfusie- dienst verzamelen; meer steun verlenen aan de werk zaamheden in Suriname, op de Neder landse Antillen en in Suriname, op de Nederlandse Antillen en in Suriname; het oorlogs- en rampenfonds van I 150.000.op minimaal twee miljoen I brengen; de mobiele eenheden van vier op tien brengen; de 91 rampendepots en magazijnen moderniseren: - voorlichting verstrekken m.b.t. de recht erivan burgers in oorlogstijd; hulpverlening aan het internatio naal rampenfonds. Om dit alles te verwezenlijken is de steun van het gehele volk in al zijn ge leidingen nodig. De komende campag ne zal dan ook gevoerd worden onder de zinspreuk: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn Roode Kruis". Voor leerlingen van de hervormde schippersscholen worden vakantiekam pen gehouden: in de week na Pinkste ren te Appelscha en van 1317 juni te Hattum, in het centrum „De Leem- kule". Verwacht wordt, dat de Russische premies om drie uur vanmiddag in het Palals de Chaillot een persconfe rentie zal houden, waar hij, naar men verwacht, opnieuw beschuldigingen aan het adres van Eisenhower en de Amerikaanse regering zal uiten. Morgen om halfelf zal Chroestsjew alt Parijs vertrekken. Hij zal een tus senlanding maken in Oosl-Duitsland Aangenomen wordt, dat zijn bezoek van zeer korte duur zal zijn. Ook Eisenhower en Macmillan zul len morgen Parijs verlaten. De Ame rikaanse president zou vanochtend per helikopter van Parijs naar Chartres vliegen om daar de kathedraal te be zoeken. maar de trip kon wegens het slechte weer niet doorgaan. Om één uur zou president de Gaulle Eisen hower en vooraanstaande Amerikaan se afgevaardigden voor een lunch in het Elysée ontvangen. Op de terugreis naar Washington zal Eisenhower zijn voorgenomen bezoek van 24 uur aan Portugal brengen. Macmillan zal vrij dag in het Britse Lagerhuis verslag uitbrengen over de gebeurtenissen in Parijs. De laatste persconferentie die de internationale pers gisteravond bij woonde die van de Amerikaanse perschef Hagerty was als een dodenwacht. Een vreemde stilte hing in de grote zaal van het palais Chailiot, het hoofdkwartier van de journalisten. Het gebruikelijke gedrang, het zoe ken naar een stoel, het uitwisselen van de laatste geruchten niets van dat alles. De fotografen en camera- lieden troffen hun voorbereidingen zonder zich heet of koud te maken. Het was een en al anti-climax. Bijt.a ongemerkt kwam perschef Hagerty het vertrek binnen. Met on duidelijke stem begon hij het officiële communiqué van de westelijke grote drie voor te lezen. Toen hij daarmee klaar was viel er eigenlijk niet neer te zeggen of te vragc. Toen kwam er nog één-vraag: „Wat vindt president Eisenhower ervan. Hoe voelt hij zich?" Hagerty wachtte even. Daarna zei hij met een stem waarin duidelijk de emotie meeklonk: „De president vindt de houding van de Russische delegatie volkomen weerzinwekkend." Toen de journalisten de zaal ver lieten was er niet een die zich haastte. „We zijn weer terug in 19t8, de lucht brug naar Berlijn, midden in de koude oorlog," zei er een tot een collega. DE kans dat senator Kennedy de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap zal wor den is weer aanmerkelijk groter ge worden door een belangrijke zege op zijn democratische concurrent senator Morse bij een voorverkiezing in de staat Maryland. Kennedy boekte weer een indruk wekkende overwinning: hij kreeg S0 procent van de stemmen. Het was de negende overwinning bij een voor verkiezing voor de rooms-katholieke senator, die men aanvankelijk in ver band met zijn godsdienst weinig kans gaf voor de kandidatuur. He* was zijn zesde zege in successie. De uitslag betekent dat Kennedy zich in Maryland verzekerd heeft van de stemmen van 24 afgevaardigden naar de democratische partijconventie welke de uiteindelijke kandidaat voor dt- presidentsverkiezingen zal aan wijzen. Het totaal van conventiz-afgevaar- digden die zich tlians voor Kennedy hebben uitgesproken bedraagt thans 294stemmen. Om verzekerd te zijn van de democratische kandidatuur heeft Kennedy 761 stemmen nodig. Op de foto zien we senator Kennedy (rechts) en zijn perssecretaris Salinger op een persconferentie in Portland, waarop de plannen van de senator nog eens werden uiteengezet. Salinger voerde op deze bijeenkomst het woord, want Kennedy moest zijn stem sparen in verband met een keelontsteking. De senator verontschuldigde zich via kleine kaartjes (voorzien van zijn handtekening; die hij op de perscon ferentie liet uitdelen. Nadat premier Macmillan maandag avond tevergeefs had getracht Chroes tsjew tot enige inschikkelijkheid te be wegen deed president de Gaulie gister morgen nog een poging om het overleg op gang te brengen. Hu nodigde Eisen hower, Macmillan en Chroestsjew uit voor een bijeenkomst 's middags om drie uur op het Elysée. De uitnodigingen werden om half- twaalf op de ambassades overhandigd. Om twaalf uur ontving de Gaulle het instemmend antwoord van Eisenhower en Macmillan. Om 14.55 uur vroeg Chroestsjew of de bijeenkomst van 15.00 uur een inleidende bijeenkomst zou zijn of een werkelijke topbijeenkomst. In geval het een voorbereidende be spreking zou zijn, wilde Chroestsjew komen, maar, omdat hij nog niet geluncht had, stelde hij voor om 17.00 uur bijeen te komen. Als het een werkelijke topbijeenkomst zou zijn, zou hij alleen komen wanneer aan de door hem gestelde voorwaarden werd voldaan. Hem werd meege deeld, dat het een werkelijk topover leg gold. De westelijke drie kwamen om drie uur bijeen, maar Chroestsjew kwam niet opdagen. MIKOJAN Politieke waarnemers in Londen me nen, dat er aanwijzingen bestaan, dat vice-premier Mikojan, de man die in de hiërarchie van het Kremlin in be langrijkheid op premier Chroestsjew volgt, in ongenade zou zijn gevallen. De laatste aanwijzing hiervoor is vol gens deze deskundigen in communis tische kwesties het feit, dat Mikoi art's naam niet wordt vermeld in een ar tikel in het Russische blad „Partii- leven", dat voornamelijk onder Rus sische functionarissen circuleert. De naam van Mikojan ontbreekt in een artikel waarin wel de namen van an dere topfunctionarissen worden ver meld. Het artikel herdenkt het 40-jarig be gaan van de republiek Azerbeidsjan. Volgens de Russische encyclopedie is Mikojan „de meest vooraanstaande leider van de communistische bewe ging in Azerbeidsjan". Een dusdanige weglating kan dus geen toevallige ver gissing zijn. De namen van Stalin en van een vrij onbelangrijke figuur als Worosjilow worden er wel in ge noemd. In Londen wordt voorts opgemerkt, dat Mikojan de laatste tijd bij ver scheidene belangrijke officiële gebeur tenissen afwezig was. Er is een tijd ge weest, dat hij vrijwel onafscheidelijk was van premier Chroestsjew. De beslissing om Mikojan'tot poli tieke vergetelheid te doemen, moet ge nomen zijn kort voordat op' 4 mei j.l. een groot aantal mutaties in de top leiding van het Kremlin heeft plaats gevonden, want het Mad „Partifleven" is op 3 mei gedrukt. Hoewel Mikojan nimmer het licht van de openbaarheid heeft gezocht; speelde hjj naar in het Westen wordt aangenomen een belangrijke rol bij de totstandbrenging van betere be trekkingen met de V.S. Mikojan is vooral deskundig in handelskwesties'. Hij is ook lange tijd minister van Han del geweest. De deskundigen menen, dat er een nauw verband moet bestaan tussen ML kojan's val en de krachtiger houding van Rusland jegens het Westen de laatste tijd. Chroestsjew gaf. terwijl de weste lijke leiders zonder hem in het Elysée bijeen waren, een verklaring aan de pers, waarin hij herhaalde dat hij al leen aan de topconferentie zou deelne men. indien de V.S. het „verraderlijke binnendringen van Amerikaanse mili taire vliegtuigen" in het luchtruim van de Sowjet-Unie veroordeelden, de schuldigen straften en een verzekering gaven dat dergelijke vluchten niet meer zullen voorkomen. Om 16.45 uur publiceerde het Elysée een communiqué, waarin gezegd werd dat de voorgenomen bespreking door de afwezigheid van Chroestsjew niet kon worden gehouden. De drie weste lijke leiders, die een uur en drie kwar tier hadden overlegd, besloten daarna om 21.30 uur opnieuw bijeen te komen. Later op de middag stuurde Chroes tsjew de Gaulle een brief, waarin hij zijn standpunt nog eens herhaalde. Straalvliegtuigen hebben Chroes tsjew in zijn Farüse slaap gestoord. ,Jk heb genoeg van Amerikaanse straalvliegtuigen", zo vertelde de Sowjetpremier een fotograaf, „ik ben er ziek van". „U weet waarschijnlijk alles van het Amerikaanse straalvliegtuig dat over ons land is gevlogen? Nu ben ik in Parijs en storen ze me nog in mijn slaap". Dit kwam aan het licht, toen de fotograaf in een praatje met Chroestsjew de premier vroeg waarom hij de nachten in Parijs doorbracht in plaats van in het land huis van de Russische ambassadeur. Winogradow. „De herrie van de voortdurend op stijgende eii landende straalvliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht op Orly", zo vertelde hij,„heeft mijn slaap verstoord". Het buiten van Winogradow staat name!uk in de buurt van het groot ste vliegveld van Frankrijk, Orly. De Hongaarse minister van Defensie Revesz, is ontheven van zyn post om de functie van ambassadeur in Moskou te gaan bekleden, aldus heeft radio-Boedapest gemeld. Re vesz wordt vervangen door de 36- jarige generaal Cinege.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1