Tegelfabriekje in Overschie zaterdagavond uitgebrand bevalt u Zonnetje liet verstek gaan Vlaggetjesdag werd een feest zonder kleur en fleur Festiviteiten grotendeels wegens regen afgelast NIEUW-EN GELAND KERK EN SCHOOL 1 Maasoev/er varia vak Ierland Verbetering van de Westvest •t=-5 ra Door brugivachter ontdekt Eigenaar was niet verzekerd Finale damkampioenschap Vkardingen-Schiedam Voetballers steken handen uit mouwen '■Zilveren Gashouders 'K Toernooi „Videna" te water gelaten in Schiedam Bedrijfsvoetbal van Wilton Fijenoord Mission to Seamen in nieuw clubgebouw Barend re ebt Secretarie 's avonds open Dronken matroos drong dokterswoning binnen en stal auto Huldiging in feestend Leonidas Dovido LONDON AIR - COSTUUMS Wimpel Kijkdag m SINDS 1868 Japanse kinderen tekenden J ■mwmm Gerrit bouivde aan zeilend ideaal Excel si or nieuws TROUW Maandag 23 mei I960 Advertentie Beva, betere vakkleding past iedere vakman GED.MERK Enkele wedstrijden afgelast Jaarfeest NCVB-Schiedam In Vlaardingen zijn winkels op Hemelvaartsdag open „Zwaluwen" krijgt plaats in halve finale „Vlaardingen hoopt in de toekomst een waardige vissersplaats te blijven. In het afgelopen jaar leverde zij dertig procent van de haringexport. Want al mag het dan waar zijn, dat het aantal sche pen in Vlaardingen terugloopt, door nieuwere methoden is de capa citeit aanmerkelijk verhoogd. De plannen tot stichting van een Nationaal Visserij museum in Vlaardingen zullen ten spoedigste uit gevoerd dienen te worden. Van een aantal belangstellenden, waar onder reders, kwam in de afgelopen dagen een bedrag van 42.223 aan giften binnen." Dit vertelde de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, zaterdagmiddag aan boord van de VI. 14 bij het hijsen van de Produktschapswimpel. Dit was het enige punt van het programma op Vlaggetjesdag, dat doorgang kon vinden Advertentie Wilt U, ook bij het warmste weer, niet alleen heerlijk luchtig, maar ook goed gekleed xijn, dan moet Uw costuum wel aan zeer hoge eisen voldoen. Daarom vestigen wij Uw aandacht op onze in hecgzvmer - uitvoering. Hsdfgwoerd. Vervaardigd^ van wol met Trevira 178.» dunne hamgaren 188.» wol met mohair 258.» AMSTERDAM ROTTERDAM Advertentie Advertentie Advertentie „Helimum" in Vlaardingen abelachtige modellen in goud, zilver en horloges Variant „Vento" ging te water (Van ten onzer verslaggevers) Vanuit *(jn brughuisje «an de Schie, gelegen tegenover de lak- vernis en verffabrlek van de N.V. Molijn en Co. In de Spasnsepoiedr, tag brugwachter Verllnde saterdagavond omstreek» acht nt, hoe vlammen sloegen alt een naburige drUfsteen- en tegelfabriek, toe behorend aan de firma ff. tomaa en Zn. Htf waarschuwde ijlings zowel de Rot terdamse- als de Schledamse brandweer, die weinige minuten later arriveerden, evenals de in Schiedam woonachtige eigenaar van de fabriek, de heer W. I.oman Sr. Het (houten gebouwtje te redden, bleek onmogelijk, het brandde finaal uit De Rotterdamse brandweer was met één straal het blusstngwerk begonnen, maar zodra de Schiedamse collega's arriveer den, rukten de Rotterdammers in. Een belemmering bij het blussen vormde de omstandigheid, dat, wegens de rook ontwikkeling, geen water uit de Schie kon worden geput: de spuitgasten wend- SCHIEDAM. De directeur van ge meentewerken in Schiedam heeft burge meester en wethouders In overweging gegeven te bevorderen, dat de West- vest van een nieuwe kllnkerbestrating wordt voorzien. Voorts, dat de nodige proflelwljzigingen worden aangebracht en dat daar, waar zulks mogelijk of wenselijk Is, riolering wordt aange legd, alsmede parkeergelegenheid wordt geschapen door middel van parkeer plaatsen en parkeerstroken. Volgens een begroting zullen deze werken tezamen een bedrag van 190. OOC vergen. Dit bedrag kan als volgt worden ge splitst: materialen 100.220; lonen 58.965; vervoer 14.600; voorberei ding en toezicht 5.000; onvoorzien 7.855 en administratiekosten 3360 Voor werkzaamheden betreffende voorzieningen aan gasleidingen, elektri citeitskabels en kabels voor de straat verlichting is een bedrag van 20.500 qbdig. De finale van de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Rot terdam zal een Vlaardings-SchJedamse aangelegenheid worden. Het zijn name lijk de Visardinger 3. H. de Kluyver (Constant! en de Schiedammer A. Stuur man (Het Oosten) die van de tien deel nemers aan deze wedstrijden gelijk op de bovenste plaats zijn geëindigd met ieder 12 ponten. Belde ex-kampioene» van de Rotter, damse Dam bond moeten thans een be- Lslissirigsmatch van drie partijen spelen -om het bezit van de vacante titel. To- Vens zijn beiden gerechtigd om in te schrijven voor het eerstkomende toernooi om het persoonlijk provinciale damkam pioenschap. Zowel de Kluyver als Stuurman won nen hun laatste partij in het bijzonder 'spannend verlopen toernooi. den daarom hun schreden naar de op zeventig meter van het fabriekje stro mende poldervaart. Met zes tralen werd het vuur gedoofd. Voordat de vlammen al te krachtig om zich heen grepen, lukte het een zoon van de fabriekseigenaar, die in de na bijheid «en voormalige autobus bewoon de, een vrachtwagen uit het brandende gebouwtje te rijden. De oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. De eigenaar is niet ver zekerd. ■De aanleg van de verlichting en ver warming voor de terreinen aan het „Harga -complex nadert nu zijn aan vang. Het graven der nodige 1500 meter greppels vordert gestadig en avond aan avond zijn vele verenigingsmensen hier aan bezig. Men is nu al voorbij de velden van (toekomstig) HBSS, Schie dam, GSS, SW. UVG en komt na na bij het koolasveld bij het huidige ter rein van HBSS. HBSS heeft een schema opgesteld, waardoor alle leden een beurt krijgen hun liefde voor hun vereniging te to nen, door ook één avond te helpen spit ten in de greppels. Binnen enkele we ken hoopt men het werk gereed te heb ben, waarna de gemeente verder kan gaan met het aanleggen van licht en verwarming. blijft in de maat' door krimpvrij Sanfor -■? SCHIEDAM Va- de paar wedsirij- den die voor de Schiedamse clubs op bet programma stonden, zijn er zelfs - nog enkele afgelast wegens de terrein- 3.omstandigheden. Hierdoor is er maar -heel weinig uit debus gekomen. p.. HBSS 2 zou tegen hèt reserve-team i'yan TSB spelen, taar het „Harga"-ter- 'rein werd voor voethal afgelast. Het ^flerde elftal van HBSS had een uitwed- "itrijd op het programma staan tegen TSB 3. Deze vriendschappelijke wed strijd vond wel doorgang, al versche nen de gasten aanvankelijk zeer onvol ledig. Toch wist HBSS 11 man op de ""been te brengen, waarven de technisch "•"Uitstekende Shell-bewoners uiteindelijk •ftiet 41 wisten te winnen. De wedstrijd Rozenburg 4GTB 3 werd eveneens afgelast. v V SCHIEDAM De personeels Ver eniging van de Technische Bedrijven -der Gemeente Schiedam zal op Hemel vaartsdag op de nieuwe velden van Her mes DVS, „Hargaeen voetbaltoernooi organiseren onder de naam „Zilveren ..Gashouder Toernooi". Het is in den laftde een gewoonte geworden, dat de winnaars vane en vo rig toernooi bet volgende organiseren. (Vorig jaar won de afdeling Schiedam het toernooi in Zaandam, zodat ozen stadgenoten dit jaar de organisatoren zijn. Men heeft een wedstrijdenserie sa mengesteld, waaraan a.s. donderdag zul len deelnemen de teams van Assen, Arnhem. Enschede. Groningen. Haar lem, Hilversum, Den Haag en Zaan dam. Om 10 uur zullen de wedstrijden be ginnen en om 9.45 uur zal wethouder mr. M. J. .M van Kinderen een ope ningswoord spreker. Met een feestavond in de Riviérahal in Rotterdam Wordt de dag dan besloten. SCHIEDAM. Zaterdagmiddag om kwart voor twee is bij de Dok- en Scheepswertmaatschappij „Wilton Fije noord" de „Videna" te water gelaten. De Videna heeft als bouwnummer bij Wilton 762 en is een Shelltanker die 32.500 ton meet. Het schip werd gebouwd in het toouw- dok van Wilton Fijenoord en tot nog toe zijn er ruim 13 maanden aan ge werkt in het dok. Vorig jaar 6 april werd de kiel gelegd. Vrijdagnacht is men begonnen met het bouwdok vol te laten lopen met water en zaterdagmorgen en -middag is alles volgens plan verlopen. De Vi dena wordt nu aan de afoouwkade van WF afgebouwd, waarmede men medio september hoopt klaar te zijn. Dan volgt de doopplechtigheid. Op de leeggekomen plaats in het bouwdok zal op 4 juni a.s. de kiel ge legd worden van bouwnummer 774, een vrachtschip voor de Fa. v. Ommeren, genaamd „Katendrecht". Dit schip zal 14.000 ton meten en eind maart 1962 worden afgeleverd. SCHIEDAM. Het bedrijfsvoetbal bij Wilton Fijenoord gaat nu vastere vormen aannemen. Van 7 juni t.m. 4 juli zullen wedstrij den op de velden van Wilton Fijenoord aan de Maaskant gespeeld worden. Men wil maximaal 16 elftallen laten deelne men, verdeeld in 2 poels die een halve competitie spelen. Op maandagen spelen de elftallen 2 wedstrijden van 2 x 20 minuten, op dinsdag speelt ieder elftal I wedstrijd van 2 x 40 minuten! De verdeling van de velden is zo geschiedt, dat ieder elf tal een gelijk aantal wedstrijden op een bepaald veld, zal spelen. -;; iv v Zaterdagmiddag is op de werf Wilton Fijenoord te Schiedam het nieuwe ge bouw van de Mission to Seamen Club officieel in gebruik genomen. De ambassadeur, de heer H. E. Paul Mason verrichtte de openingsplechtig heid in het bijzijn van tal var, belang stellende», onder wie de heer B. Wilton. Foto 2. Tijdens de dienst In de kapeL In de bovenzaal van het wijkcentrum- Nieuwland, dr, Wibautplein, komen woensdagavond om acht uur de leden van de NCVB-afdeling bijeen in ht ka der van het jaarfeest. Er zal koorzang ten gehore gebracht worden en de heer J. B. Oosterwelder zal declameren. Op Hemelvaartsdag mogen alle win kels in Vlaardingen normaal geopend zijn en mag het winkelpersoneel die dag arbeid verrichten- De straathandel in elementaire eetwaren is geoorloofd tot 24.00 uur. Reed» lang» tijd doei zich de behoeft» ge- voeten aan openstelling van de gemeente secretarie voor het publiek in de avonduren. Vooral voor de gezinnen, waarvan zowel de man als de vrc w werken, u het vaak be zwaarlijk om overdag ter «ecretarle te ko- me.i. In verband hiermee, zal voorlopig voor proef op Mn avond In de week de gemeentesecretarie voor het publiek geopend zijn en wel op donderdagavond van 7 tot 9 uur. Deze opemtelting geldt niet voor aangiften voor de burgerlijke «tand en woonruimte-aangelegenheden en li bedoeld voor hen. die overdag besIUt niet kunnen. Tevens zal voortaan zaterdagmorgen de se cretarie gesloten zijn. VLAARDINGEN. In de nacht van za terdag op zondag wandelde de 28-jarige matroos Th. G. onder invloed van drank aan de Nieuwe Haven. Hij bemerkte dat bij de arts K. de deur niet op slot was. Hij,verschafte zich toegang en ging naar bet tollet. Vervolgens bracht deze dronken man een brutaal bezoek aan de huiskamer, en nam elf zilveren gebakvorkjes en een draagbare radio weg. Met een auto die voor de deur gepar keerd stond, reed hij vervolgens naar Rotterdam. Bij de Oranjebrug reed hij wat onzeker hetgeen een voorbijganger bemerkte. Deze bood de matroos aan hem naar de stad te brengen. Toen de matroos op zijn plaats van bestemming aangekomen was, scheiden de wegen van de twee en werd de doktersauto met aescuiaap op de voorruit gelaten voor wat zij was. De burger kreeg later echter argwaan en belde de politie. Nog in de loop van het weekeinde kon de stelende zeeman in de kraag gegrepen worden. De ge stolen waren bleek hij goeddeels reeds verkocht te hebben.^ VLAARDINGEN. de wedstrijden om de „Euro-beker" naderen hun einde en j.l. zaterdag Is „Zwaluwen" wijwei zeker geworden van een Plaats in de halve finale in deze serie. De Vlaardin- gers wonnen de belangrijke wedstrijd tegen stadgenote HVO en hebben nu In de laatste wedstrijd genoeg aan een ge lijk spel om» zich winnaar van deze- groen te noemen. TSB speelde lang niet slecht tegen Ex- celstor MT. en zag kané ommet een 3—3 puntenverdeling Makwluls te verlaten. Bij HVOZwaluwen werd aanvanke lijk Uitstekend gevoetbald, vooral door het met- enkele invallers spelende Zwalu wen. De Vogels misten Vleuge en Post, maar hun vervangers Nuis en Dekker maakten een goede beurt. Arie Nuis scoorde liefst twee doelpunten voor de rust en Dekker voegde hier een derde aan toe (0—3). Met deze veilig lijkende voorsprong kwam de rust. In de tweede helft zette HVO alles 00 alles en voor de gasten er erg in had den. was de stand 2—3. Het werd zeer spannend, maar toen Dekker wederom het HVO-net deed trillen was de zaak bekeken en de zege voor Zwaluwen (2—4) een feit. Excelsior M. en TSB hadden veel last van het gladde Veld en daardoor wat mooi voetbal weinig tezien. Van Eyk besloot een eoloren met een gaaf doel punt (1—0). Zo kwam ook de rust. De tweede helft gaf een fel TSB te zien, dat door midvoOï v. Bokkel op 11 kw&m en even later door V. Bokkel op 1—2. Voor de gastheren zag Booster toen kans «r 22 van te maken, maar weer was het de productieve v. Bokkel die doelpuntte (2—3). Juist voor het eindsignaal van de goed leidende arbiter De Block kon midvoor Schippers een misten van het TSB-ver- dedigin.e afstraffen (33). Van de overige elftallen kwam alleen Zwaluwen 8 in het veld en wel uit te gen Sozaro 2. De Vlaardingers verloren met 43. Ter afsluiting van het vijfenzeventig ste verenigingsjaar van de gymnastiek vereniging Leonidas Dovido te Vlaardin gen werd zaterdagmiddag voor de leden van 4 tot 14 jaar een fïlmmiddag aan geboden in gebouw Lnxor aan de West- hsvenkade. Twee leden van dete „kern- geionde" vereniging, de dames A. J. Schetter ea tnoj E. Bot werden daarbij KONINGSPLEIN KORTE HOOGSTRAAT gehuldigd voor het lelt dat tij veertig jaar hun krachten aan Leonids» Dovido hadden gegeven. Het was voor belde dames een vol komen verrassing dat de voorzitter van de Rotterdamse Turnbond aanwezig was om hen te onderscheiden met het in signe van verdienste van deze bond. Vergezeld gaande van een hartelijk toe spraakje reikte de heer Van Verre aan belde jubilerende dames de insignes over. Mej. Schetter, die technisch leidster van Leonidas Dovido iz, dankte de heer Van Verre voor de onverwachte huldi ging welke beide dames te beurt viel. Daarna richtte zij zich tot de jeugd en gaf hun het advies om het eveneens te brengen tot een langdurig lidmaatschap van Leonidas Dovido en van d» Rotter damse Turnbond. Wie weet, krijgen jullie over tien jaar al een ipeldje uitgereikt, aldus mej. Schetter. Met het vertonen van ren achttal films, •waaronder verscheidene leuke teken- filmjes, werd de feestvierende jeugd een onvergetelijke Jubileumviering bezorgd. Een stromende regen deed de orga nisatoren van het Comité Vlaggetjesdag rondom twaalf uur 's morgens beslui ten de feestelijkheden die ter gelegen heid van Vlaggetjesdag zouden worden gehouden, af -te gelasten. Ondanks het feit echter, dat een auto met geluids installatie nog voortijdig deze teleurstel lende mededeling door de stad strooide, hadden zich rondom half drie toch en kele honderden Vlaardingers en belang stellen-den van buiten de stad na ar de havens (begeven. Op dit moment was het droog. Rondom die tijd ook ontving de bur- genieester van Vlaardingen een speciaal verzoek van een deputatie schippers om enkele feestelijkheden, ondanks de min der .gunstige weersomstandigheden, tóch door te laten -gaan. Zó zou men het bijzonder op prijs stellen, wanneer het hijsen van de produktschapswinpel door gang kon vinden. En zo gebeurde het dat rondom vier uur tussen de 'bui en door de burgemeester op de V). 97 de 'produktschapswimpel hees voor de best verzorgde 'haring van de Vl-aar- dingse vloot in het afgelopen jaar. In een hartelijke toeSnraaik, die aan de Wiiheiminahtiven door vele toeschou wers werd aangehoord, wenste de bur gemeester de vissers veel succes bij hun vangst. Het was woor de veertien de maal, dat de produktschapswimpel werd uitgereikt en het deed hem bij zonder veel genoegen deze wimpel voor de tweede achtereenvolgende maal op de logger van schipper Fer van Schoor, de Vb 97 van de Dogger Maatschappij, te mogen hijsen. Na het hijsen klonk er een welgemeend en vrolijk „drie werf hoera op. Hij meende, dat Vlaar dingen als vissersplaats nog steeds be langrijk is. Zij, die daar anders over dachten, noemde de 'burgemeester zwart kijkers. Burgemeester Heusdens wees vervolgens -op het verheugende feit, dat binnen afzienbare -tijd de vloot weer met een nieuwe aanwinst zal worden uit gebreid. Hij herinnerde er aan, hoe ook nog slechts enkele weken geleden een nieuwe logger van de Dogger Maat schappij -aan de Vlaardingse vloot werd toegevoegd. „Dit zijn stoten in de goe de richting", aldus de burgemeester, die eveneens het belang van een nieuwe afslagplaats nog even aanhaalde. Het verheugde de voorzitter van de Stichting Na tionaal-Visser ij-Museum mee te kunnen delen, dat het binnenge komen bedrag voor dit museum al 42.223 bedraagt. Hij deed op de toe schouwers een hartstochtelijk beroep de- Ze financiële aktie te steunen. „De stich ting zal haar werk onverdroten voort zetten en iedereen, die door een fi nanciële bijdrage dit werk wil steunen, kan dit via Mees doen". Met'de aloude wens: „de zegen en gezondheid" besloot de burgemeester zijn toespraak. Schip per Fer van Schoor bedankte de eerste burger voor zijn hartelijke woorden. Hij weet het succes aan de medewerking van de bemanning. Met een voor zic-h zelf sprekende wens: „moge de vangst zo goed zijn. als het weer nu slecht is", besloot hij zijn dankwoord. De heer P. de Goede, voorzitter van het Comi té Vlaggetjesdag, bood aan de directie van de Dogger Maatschappij, mevrouw Hoogendij-k. een boeket bLoemen aan. De heer Van Schoor kree-g een doos si garen aangeboden. De heer De Goede hoopte, dat tot in de verre toekomst Vlaardingen een levende vi-sserijstad zou blijven. Hij betreurde het, dat door de slechte weersomstandigheden de fes tiviteiten niet door konden -gaan. *s Middags had een historisch spel plaats van het bezoek van stadhouder Willem V met zijn gemalin op vlagget jesdag in 1778 aan Vlaardingen opge voerd moeten worden, 's Avonds zouden er filmvoorstellingen in de openlucht zijn en het optreden van muziekgezel schappen aan de Wilhelminahaven. Voor het eerst na vele jaren aan schouwde de Vlaardingers -geen fleuri ge en kleurige vloot, overgoten door een vrolijk zonnetje, maar bood -het ge heel een druilerige en kille aanblik. Gelukkig was dit gisteren vanouds kijkdag enigszins anders gesteld. Zo wel zaterdag als zondag maakten velen een wandeling langs de vlaggende vloot 's Avonds baadde zij in :het licht der schijnwerpers. Bij de vele geparkeerde auto's aan de haivens merkten wij ver scheidene buitenlandse op. Vanmorgen rondom twaalf uur is de Vlaardingse vloot uitgevaren. NED, HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot biistan/i in het pastoraat te Elden, Gld.: H. A C Hilderink. em. zendingspredika'nt te Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer: P. Koek koek, kand. te Zwijndreeht. Aangenomen naar Dirkshoorn: T W Penning, kand. te Honselersdijk. Bedankt voor Eernewoude, voor Lek- kerkerk en voor Oostvoorne: T. W Pen ning, kand, te Honselersdij-k: voorSche* veningen (vac. G. O. Donner): Joh. Lever te Vlaardingen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Middelstum: D. de Jonu kand. te Rotterdam. compressor koelkast 12 maanden huur met recht van koon 17.50 per maand. Levering door het gehele land. Koeltechnisch Bureau VAN KEULEN NIEUWE BINNENWEG 137 TELEFOON 32165 ROTTERDAM VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. Geslaagd voor het doc toraal examen wiskunde mevrouw M, Kuvk. Zuidoma, Amsterdam. Voor het kandidaatsexamen wis- en na- tuurkunde (a) J. G. Nijenhuis, Den Haag (k) A. Kessler, Amsterdam; (k) mei. A M Geschiet», Amstelveen; <k) M. P. v. d. Mal rel, Koudekerk a. d. Rijn. Toch teas er wel pu bliek op de been. yen- zelfsprekend. De opge tuigde vissersschepen laten op Vlaggetjesdag immers nooit na de mensen te boeien. WNW-? AMSTERDAM. Geslaagd voor het kan. didaatsexBmen theologie P. C. Meijer (Lei den): mej. T. de Jong (Ouderkerk-Amstei); P. K. Pilon (Hilversum); P. v. d. Eruiwl (Delft) en J. Zijp (Delft). GEM. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM, 21 mei. Geslaagd voor het doet examen economie de heer G. H. Dik (Badhoevê-dorp), voor het kand. exa men Frans mej. A. H, Gonggrijp (Am sterdam). LEWËNSTEIN, >n R*dam uitsluitend Ho'ögstr'. 140. tel. 13 68S8 De Archaeologteche Werkgetntenschip voor Weateliik Nederland Werkgroep lum" houdt vrijdagavond haar dn ~r ri-i-irunnnjLrua De Japanse ambassadeur in Nederland, zijne excellentie Akira Miyazaki, heeft jS zaterdagmiddag in geselschap tan zijn echtgenote en leden van de ambassade met hun gezinnen in het Historisch Ma- m seum een tentoonstelling van Japanse kindertekeningen geopend. Mevrouw Miyazaki en vele kinderen droegen de bekoorlijke Japanse kimono, wel zeer afstekend naast de mantelpakjes van de Hollandse vrouuien, echtgenoten van leden van de Nederlands-Japanse Vereniging Nadat burgemeester C. E. van JVal- sum de ambassadeur had verwelkomd, hield zyne excellentie een openingsrede, waarin bij dankzegde aan de burgemees ter en degenen die aan de verwerkelij king van deze kleine tentoonstelling hadden meegewerkt. Het denkbeeld van Japanse zijde om door uitwisseling van kindertekeningen ook 'Rotterdam zond een kleine sor tering naar Tokio een band te vormen tussen de jeugd herder landen, werd te Rotterdam dóór bemiddeling van de echtgenote van de burgemeester, me vrouw mr. J, van Walsum-Quispel, uit gewerkt. Zij verzekerde zich van de medewerking van de consul van Japan en xjfn echtgenote, de heef en mevrouw Krotse-Van den Èrandhof, terwijl ook de idee-voorzitster van de Nederlands- Japanse vereniging, mr. HBram, mejuf frouw P. Beydalt, oud-directrice van het Historisch Msueum, met raad en daad bijstond. Mevrouw Miyazaki, echtgenote van de ambassadeur, bood met hulp van drie Japanse kinderen in nationale kléding mevrouw Ven IValsum twee Japanse poppen aan, voorstellende de keizer en de keizerin. Op 3 maart van elk jaar ziet men in Japan steeds deze figuren bij feestelijkheden in de Japanse gezinnen. Tot op de kindertekeningen rijn de ket ter en keizerin als motief tér. g te vinden. Over het algemeen zijn er in de teke ningen der kleuters motieven van fol- .JHelinlum' iaauia bijeenkomst van dit teitow» in de vergaderzaal van „Mes" aan de Bchle- damseweg. Tijdens deze vergadering, welke om acht uur begint, zal de heer dr. P. i. R. Modderman een causerie houden over: ..Keiler, in de Broekpolder", De 26-jarige schilder Chr, Dsrté uit de van der PaJmatrast te Rotterdam is van morgen bij het schilderen van een kozijn op de eerst* verdieping van een pand aan de H. Scorehetmt m !f gestapt en van moor niet duurder Op de Euromast werden vanmor- gen 25 ballonnen losgelaten ter ge- legênheid Pan de verkoop om de eerstë serie zomerzegeU 1950. Zie ook Verslag elders in dit blad. Het waren ballonnendie enveloppen droegen van grote filatelistische waarde. Met de schaar hebben v.Ln.r. prof. tr. Bast, mevrouw Krelage en mr. Schokking de ballonnen losgeknipt. de ladder gevallen. Hij kwam vijf meter lager terecht op een betonnen plaatsje. Met een gebroken linkerbeen is hij in het Bergwegzlekenhuia opgenomen Variant heeft de burgemeester van Rotterdam zaterdag éenz in een au- irre - r.iaanh gezien. Dat u«< bi) de opening van het clubgebouw uan de Rub roek straal, dat door „De Jeugdha- ven' aldaar Is neergezet. Mr, Van IValsum sprak nu eens niet de ge- brulltelljke moorden, maar, toen het mament mos aangebroken, dal de plechtigheid van de opening verricht morst worden, stapte de burgemeester vlotweg hel toneel op e« begon een praatje te maken met enkele kinderen, die op het toneel een clubhuis in het klem hadden gebcuu-d, Tóch kwam het officittle nog even om de hoek hijken en wel toen mr. Van IValsum een grate gouden sleutel in de hand kreeg gedrukt, waarmee hij echter op on- gedwongen wijze de deur van het clubhuis openzette voor de jeugd van de Rubroeltstraat, klore te onderscheiden. Met toelichting van een landgenote, mevrouw IVin-Fried, u-as het mogelijk uit de grote voorraad materiaal vooral deze te tonen. Zoals ooit mevrouw Van Walsum irt haar dankwoord releveerde, is de zon van Japan Wellicht de oorzaak, dat de explosie van kleuren in deze Japanse kleutertekeningen verschilt van de proe ven van tekenen schilderkunst der Rotterdamse hiiiQeretiz gëwend aan een grauwe hemel. In een kleine zaal naast de Japanse opstelling is een selectie te zien ven het iverk, dat in a& vakanties der jaren 1957 tot 1960 door kinderen in het museum werd uitgevoerd. In dit geval is het jammert dat het Rotterdamsê tverk is vervaardigd door jeugd van pijn. 8 tot 14 jaar, terwijl dat der Japanse kinderen juin onder 8 jaar valt. Vergelijkingen zyn dus moeilijk zuiver te maken. De tentoonstelling tal tot 15 juni te bezichtigen zijn. Bij de sluiting tal voor de Japanse en Hollandse kinderen eert feestelijke middag gegeven tvorden. VLAARDINGEN Onder groie be langstelling, vooral van bewoners uit de Velienoordpolder, werd zaterdagmiddag 4 iuir de zeilboot „Vento" van af de werf Oosierlee snel behulp van een kraan ie water gekten, Deze boot is eigendom van de 20-jarige Gerrit Vermeer, wonende Vettenoord- straat 51 te Vlaardingêü. Deze jongeman hééft geheel alleen deze boot van het type Vrijheid (Nationale eenheidsklasse) gebouwd. Deze Gerrit Vennêêr, die na Jjjn gewone dagtaak 's avonds nog de H.T.S, bezoekt, had alléén de zaterdag middag ter beschikking om zijn ideaal te verwezenlijken, lö augustus vafi hèt vorig jaar werd de kiel van ae böót gelegd, zodat Gerrit dit fraaie stukje Werk binnen négen maanden tot stand bracht. Voordat de Vento iü de Vaart gemeerd lag moest een schutting achter zijn wo ning gedeeltelijk worden afgebroken, om het vervoer te doen plaats vindefl. De (zeilboot werd namelijk gebouwd in de loods achter de woning van de heer Vermeer. Maassluis. in de toernooiwed- striid kon Excelsior het op éigen tèrfétt togen T.S.B. niet verder brengen dan een 3—3 gelyk spel. In het bijzonder was de voorhoede, waarin Van 't Boff en Van Witzenburg ontbraken, deze middag erg zwak en stak ook doelman Van der Gaag niet in z'n beste vorm. De Vlaardingers daarentegen speelden zeer enthousiast eh verdienden het ge lijke spel. De rust was met een 1 voorsprong van Excelsior (doelpunt Van der Eyk) ingegaan, waarna T.S.B. deze achterstand door fouten in de Excelsior- defensie in een 1—2 voorsprong wist on to zetten. Nadat legio kansen gemist waren, bracht Booister de partijen op gc' rijke VOêt (2Si. De bezoekers gaven het echter niet op en namen opnieuw de leiding (2—3), Eén minuut voor het einde bracht Schipper de eindstand óp 33. Het jeugdelftal legde in het toernooi vart Hoekse Boys beslag op de tweed' prijs. Het team won met 1—0 Vail Moe) ter en verloor met 3—1 van 's-Graver zandè, dat winnaar werd van dit twee Wëekse toernooi. Excelsior 2 deed opnieuw uitstekP" Werk en won te Pernis met 3—2 van Cèlsior/P 2. De reserves komen nu za terdag in de eindstrijd om de GeVleU- gékte Zwaluw (na-competitie) tegen Quick Boys 2. Junior-uitslag: Excelsior aBolnes a 0-0.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2