Perspectief Campagne voor werving vrijwilligers Diensttijdverkorting nog niet aan de orde Sclieveningen bouwt de zee m PRIJS VOOR BELLA HAASSE Hemelvaart Chief Whip Alarmsysteem in de ruimte Amerika lanceert Midas-satelliet Arnhemse verrast door gesprek met Den Haag Werd EICHMANN in Israël gearresteerd? Ongeregeldheden in gevangenis van Hollandia Olympisch Comité krijgt f 100.000 ten geschenke Snelle reactie van treinbestuurder redt twee kinderen Beveiliging tegen raket-aanval E Beul had gezicht laten veranderen door chirurg Zuidenwind WOENSDAG 25 MEI 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4609 Zie verder pag. 7, 5e kol.) op kdtos ffp! N HET BEKENDE GROENE DOOSJE (Van ding (Van een onzer verslaggevers) f"EDERLAND heeft één mil joen telefoonaansluitingen. Gistermiddag, om precies kwart voor zes, werd deze miljoenste telefoonverbin- ingewijd" door de directeur- generaal van de PTT, ir. G. H. Bast, die vanuit het gebouw van de centrale directie van de PTT aan de Zeestraat te Den Haag een telefoongesprek voerde mei het pand Raapopseweg 82 in Arnhem, de woning van de heer R. Beu gelink, waar gistermiddag om precies te zijn om 16.10 uur Arnhemse PTT-monteurs de te- telefoonverbinding 0820032896 tot stand gebracht hadden. Spannend Alfabet beslist Niet in de krant Ontkend Rotterdam: Witte de WlUistraat 23 relet. 133700 (6 Ll Poafaua ma Postïiro No 124516. Klaehtendlenst abonnementen 1B.3U19ao uur Jaardag? 1718 uur Teieroon 115700. Huyjensplem 1 Telefoon 18346? (S ffiaen» PojtbUf J091 Postgiro No 424887. Klachtendienst S8.3tt--19.30 Telefoon 362369 souiwee 132 Telel «570. a Kemplestraat Sa- Telef. S3451. 1 eent 2-SS eer maand, t 1M srt*ai- toese nummers 18 cent. Verschijnt toj-elljK» Dordrecht: Schiedam: Directeur H. lJtÜ KU1U IHoum- (Geldig tot donderdagavond) IETS WARMER Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. Morgen zon op 4.32 Maan op5.38 onder 20.42 onder 21.20 Hootdmiacteur: L)i J A H J a HKi'lNh riLiüï %r EEL christenen hebben een wazi- ge voorstelling van het hierna maals en het eeuwige leven. Zij den ken daaraan als aan iets onwezenlijks. Zij zien het eeuwige leven te vee) in hemels perspectief er> letten er te wei nig op dat er ook de belofte is van een nieuwe aarde. De Bijbe' spreekt ech ter als het over het leven na de dood gaat, telkens weer in aardse beelden En het perspectief is dan dat alle ver wachtingen zullen worden overtroffen. Eens was er harmonie tussen hemel en aarde. De zondeval verbrak die harmonie. We leven op een aarde, waar de dood de muur is waarvoor wij allen staan en waar de zonde alle ver houdingen verstoort. Een aarde, waar de ongerechtigheid hoogtij viert en waar het de grootste moeite kost iets van de gerechtigheid tot werkelijkheid te brengen. De mens is nog altijd op zoek naar het verloren paradijs. Weinig opwekkend is het nieuws, dat de kranten dagelijks moeten brengen. In de wereldpolitiek een verscherpte verhouding tussen oost en west, aard bevingen en rampen vergen talloze slachtoffers. In eigen land schokken moord en doodslag de gedachten. "De conclusie moet telkens weer zijn, dat wij in een jammerdal leven. LUCHTMACHT HEEFT T heen de lichtstralen blijven zien. Dat kan! Want de muur waarvoor wij allen staan is doorbroken. Er is weer perspectief. De opstanding van Chris tus is daar het bewijs van. En in Zijn Hemelvaart zien wij Zijn voortgaan de triumf over de machten van zonde en dood. De hemelvaart van Christus heeft in beginsel de harmonie tussen hemel en aarde hersteld. Zodoende is er de verwachting van een nieuwe hemel en van een nieuwe aarde, waarop, zoals de Bijbel zegt, gerechtigheid wonen zal. Ook dus een nieuwe aarde, waarop de mens weer beantwoorden zal aan zijn oor spronkeljjke bestemming. Een aarde, waar alle tranen afgewist zullen zijn geen leed meer zal worden gekend en waar de poort des hemels wijd, wijd open zal staan. Spreekt dit de moderne mens niet meer aan? Heeft hij die verwachting onder de verschrikkelijke dreigingen van deze eeuw afgeschreven? Blijft hij zoeken naar een aards pa radijs aan deze zijde van het graf? Het heeft er veel van weg. Grote landen als China en Rusland zien het christelijk toekomstideaal als opium voor het volk. Men blijft het van dit aardse leven alleen verwachten. Maar hier blijft alles door vergankelijkheid en zondige verhoudingen gekenmerkt. Elk toekomstideaal, waarin, de ge vallen mens centraal blijft staan, zal op niets uitlopen. De ten hemel gevaren Christus heeft alle macht in hemel èn op aarde. Hij beheerst door Zijn over winning het lot van hemel en aarde. En daarom wacht ons een nieuwe he mel en ook een nieuwe aarde. Een nieuw, een echt paradijs. Waarom? Omdat Hij de Rots der eeuwen ris Die al het tijdelijke omspant en naar de eindbestemming voert. A-WAPENS (Van onze parlementaire redacteur) f< ERNWAPENS maken deel uit van de bewapening van een EV squadron straaljagers van de Nederlandse luchtmacht. Deze vliegtuigen bevinden zich echter niet in Nederland, maar zijn in gedeeld bij de offensieve kern van de tweede geallieerde tactische luchtmacht in West-Duitsland. Dit bljjkt uit de vandaag verschenen defensienota. In deze nota wordt tevens meegedeeld dat nog m de loop van dit jaar een zo breed mogelijk opgezette voorlichting- en wervings campagne voor kortverband-vrijwilligers zal worden ingezet. Van de resultaten van deze campagne zal het afhangen of tot diensttijd verkorting kan worden overgegaan. Dit de defensienota blijkt voorts, dat de regering het defensieplafond voor de komende drie jaren heeft vastge steld op 1850 miljoen per jaar. De jongste salarisverbeteringen voor het rijkspersoneel, welke ook van kracht waren voor het militair en burgerper soneel van onze strijdkrachten, zijn nog niet in cijfers verwerkt. Dit be. tekent, dat jaarlijks nog eens f 40 mil joen aan het bedrag van 1850 mil joen moet worden toegevoegd. In de nota wordt echter medege deeld, dat de „overloop" van 900 miljoen van de defensiebegrotingen 1957-1960, niet mag leiden tot een staging van de kasuitgaven in de komende drie jaar tot een bedrag hoger dan de toegestane begrotings uitgaven. Met andere woorden: het departement van Defensie en de mi litaire staven zullen hun aankoop- en investeringspolitiek zodanig moe ten opzetten, dat aan het einde van het begrotingsjaar 19S3 nog onge veer 900 miljoen in kas is. Dit be drag mag wel een bestemming heb ben. Van de per 31 dec. i960 ver wachte overloop van ƒ900 miljoen heeft ƒ75 miljoen nog geen bestem ming. Ongeveer 65 miljoen heeft betrekking op de per 31 december opeisbare schulden en 760 mil joen op de per die datum lopende contractuele verplichtingen. In de nota komen de volgende be langrijke mededelingen voor: had geconcludeerd, dat de salarissen van bet lager beroepspersoneel aan merkelijk ten achter liggen bij de sa larissen in de burgermaatschappij. Een beroepssergeant in de technische dienstvakken zou een salarisverhoging van vijftien procent dienen te krijgen. Red.) O Secondaire dienstvoorwaaren. In de toekomst zullen meer gratifi caties voor bijzondere prestaties kun nen worden toegekend. De verblijfs vergoedingen voor gehuwde militairen, zullen voortaan voor alle krijgsmacht, goedingen tijdens oefeningen tot dusver alleen toegekend bij oefeningen Salarismaatregelen e.d. In over eenstemming met de adviezen van de Commissie Werkelijke Dienst tijd Dienstplichtigen (Commissie-Van Voorst tot Voorst) en in aanmerking nemende- de verhouding tot de salarië ring van ander rijkspersoneel, worden thans nieuwe bezoldigingssehalen op gesteld, welke 1 januari 1960 van kracht zullen worden. (De commissie-van Voorst tot Voorst (Advertentie) Bij een inspectie van de strafgevan genis in Hollandia (Ned. Nieuw-Gni- nea) hebben gisteren enkele gevan genen verzet gepleegd. Tijdens het handgemeen liepen het hoofd van het gevangeniswezen en twee gedetineer den lichte verwondingen op. HONDERDDUIZEND GULDEN voor de uitzending van deelnemers aan de Olympische Spelen in Rome en Squaw Valley heeft dr. L. G. Kortenhorst dinsdagavond namens het Centrale Bronwerijkantoor aangeboden aan het Nederlands Olympisch Comité. Dr. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, die tevens presi dent is van het Centrale Brouwerij Kantoor, bood dinsdagavond de cheque aan de voorzitter van het NOC, luite nant-generaal C. F. Pahud de Mortan. ges aan. Na deze gift is er nog een tekort van 62.500 op de totale kosten van de uit zending. Dankzij een snelle reactie van de Rotterdamse treinbestuurder J. van Rijswijk, zijn dinsdagmiddag op de spoorbaan bij Schiedam een driejarig jongetje en een vierjarig meisje van een wisse dood gered. De peuters zaten tussen de rails te spelen, toen de trein MaassluisRot terdam aan kwam snellen. Treinbe stuurder Van Rijswijk zag de kinderen tijdig en remde uit alle macht, Hij durfde geen signaal te geven, omdat hij bang was. dat de kinderen dan naar het andere spoor zouden rennen en door een uit tegenoverge stelde richting naderende trein gegre pen zouden worden. Hy wist de trein enkele meters voor de kinderen tot stilstand te brengen, stapte van de locomotief af en zette beide peuters buiten de spoorbaan. Met de bouw van de nieuwe pier in Scheveningen worden goede vorde ringen gemaakt. Het gevaarte, dat in de toekomst ongetwijfeld een at tractie voor de badplaats zal wor den, steekt reeds een flink eind in zee. Gij hebt de Vader ons geopen baard: wij zien U, dus zien wij Die alles schiep. Jezus van Nazareth, Gij hebt verklaard wat duister was. En wat om antwoord riep. hebt Gij voor ons beantwoord met Uw dood. In U zijn wij op Pasen opgestaan, door U glanst na de nacht het mor genrood, dank zij Uw sterven vangt ons leven aan. Met U gaan wij des Vaders hemel in. Wij zien Het, maar doorgronden doen wij *t niet. Hoe krijgen leed en vreugde nieuwe zin Wij leven niet meer hier: ons vader land heet weer Jeruzalem. Nieuw is ons lied: ons woord wordt sterren, bloesem, gouden brand. D. Advertentie) 20 STUKS Ff- HELLA HAASSE (links) heeft gis teren nit handen van de heer John Eppstein, secretaris van de Atlantic Treaty Association, de Atlantische prijs ontvangen voor haar roman Ingewijden". De schrijfster zei dat de prijs eigenlijk naar Griekenland had moeten gaan, omdat ze daar de inspiratie voor haar boek had gevonden. Mevrouw Haasse deelt de prijs van 750 pond sterling (7800 gulden) met de uitgeverij Querido, namens welke de heer Fred von Eugen, president commissaris de andere helft van de prijs in ontvangst nam. EN MIDAS-„uitkijksatelliet" is gisteravond met sneces gelanceerd vanaf de raketbasis Cape Canaveral in Californië. De MIDAS-satelliet moet de Ameri kanen waarschuwen in geval van een verrassingsaanval met ra ketten. Het uiteindelijk doel is een aan- MORGEN, Hemelvaartsdag, zal TROUW niet ver schijnen. TELEFOON: MILJOEN VOL N' De PTT had vooraf reeds berekend dat gisteren de miljoenste aansluiting tot stand gebracht zou worden. Er wa ren maatregelen getroffen, dat alle te- lefoendistricten en telefoondiensten fan uur tot uur de stand van bet aan tal aansluitingen naar één plaats zou den doorgeven. Als deze plaats was uitgekozen een ruimte op de zesde verdieping van het gebouw van de centrale PTT-directie. Daar stonden vier te lextoestellen en van uur tot uur ra telden de eijferopgaven. Om vier uur werd het spannend: een totaaltelling gaf de stand: 999.979 telefoonaansluitingen. Men wist dus, dat de opgave van de stand van vijf uur de 1.000.000ste zou brengen. Langzamerhand liep de ruimte, waar de telextoestellen geplaatst waren, en waar de cijferende ambtenaren een plaatsje gevonden hadden, vol met PTT-directeuren en hoofden van de afdelingen. Ten slotte werd bekend dat om 16.19 uur de 999.999ste aansluiting tot stand gebracht was. Maar in de minuut „16.20" bleken er vier nieuwe aansluitingen te zijn: n.l, in de districten Arnhem, Groningen en Zwolle en bij de plaatselijke tele foondienst Amsterdam. Daar afgesproken was, dat eerst de districten en vervolgens de plaatselijke diensten in alfabetische volgorde genomen zouden worden, werd de heer Beugelink te Arnhem de gelukkige. De directeur-generaal van de PTT, ir. G. H. Bast, nam onmiddellijk de hoorn van een speciaal wit te lefoontoestel op en draaide het „mil joenste nummer". „Met mevrouw Beugelink", hoorde hij. „Mevrouw, er is iets bijzonders," aldus ir. Bast, „vindt u goed, dat anderen meeluis teren?" Deze vraag werd bevestigend beantwoord en plotseling hoorden de aanwezigen de antwoorden van me vrouw Beugelink. Ir. Bast zette uiteen, wat er aan de hand was. „Ja, ziet u, de telefoon is voor mijn zoon aangebracht, die is vertegenwoordiger, en die woont bij mij" klonk het uit Arnhem. Ir. Bast vroeg of het goed was dat vandaag in de woning aan de Raapop seweg een kleine plechtigheid zou plaatsvinden. „Wij willen graag wat doen en mogen er dan wat mensen I hij geregeld kwam, was het slechts een DE directeur van de nationale bond tegen de laster. Epstein, heeft dinsdagavond voor de Israëlische radio verklaard, dat de Nazi-beul Adolf Eichmann is gearresteerd in la-aël. Volgens Epstein had Eichmann plas tische chirurgie op zich laten toepas, sen om zich onherkenbaar te maken. Alle persoonlijke papieren had Eich mann, die verantwoordelijk wordt ge acht voor de dood van ongeveer zes miljoen joden, verbrand. Epstein zei voor de radio, dat de Is raëlische geheime dienst vorig jaar door inlichtingen van de Westduitse regering op het spoor van Eichmann was gekomen, toen deze bij een Britse oliemaatschappij in het sjeikdom Koe weit werkzaam was. Men kwam later te weten, dat hij een plastische opera tie had ondergaan en zieh naar Israël had begeven. Men kwam in contact met een vrouwelijke kennis van de Nazi-beul, die enige foto's bezat waar op Eichmann was afgebeeld zoals hij er tegenwoordig uitziet. „Met deze foto's en tips over de plaatsen waarop meekomen, ook journalisten?" ,,'t Is goed, als 't maar niet in de krant komt," antwoordde mevrouw Beugelink, waarop een luid gelach op klonk, omdat tientallen journalisten, fotografen en radio- en T.V.-verslag- gevers om ir. Bast heenstonden. Maar ir. Bast beloofde niet, dat er géén journalisten en géén fotografen melding zouden maken van het belang rijke feit. Inmiddels is de FTT-delegatiie van morgen bij de familie Beugelink op bezoek geweest. Meer daarover vindt u op pagina 5. kwestie van enkele dagen om hem te pakken", aldus Epstein. Israëlische regeringsfunctionarissen hebben de lezing van Epstein omtrent de wijze waarop Eichmann zou zijn ge vonden, vandaag evenwel ontkend. De Inspecteur-generaal van de Israëlische politie, Naihmias, heeft op een pers conferentie verklaard, dat Israël, zelfs tijdens het komende proces tegen de vroegere beulsknecht van Hitier, niet zal meedelen waar, wanneer en hoe Eichmann in Israëlische handen in ge vallen. In Israël is inmiddels wel bekend gemaakt dat de leden van de geheime dienst, die Eichmann hebben gearres teerd, onder leiding stonden van Tuvia Friedmann, directeur van het docu mentatiecentrum te Haifa voor nazis tische oorlogsmisdaden. Friedmann is een voormalig agent van de Poolse geheime dienst, die wraak gezworen had tegen de Nazi-vervolgers van de joden, nadat zijn gehele familie was uitgemoord en hijzelf nauwelijks aan de dood in een concentratiekamp was ontsnapt. Volgens de Israëlische autoriteiten heeft Eichmann verklaard, dat hij niet schuldig is aan de daden die men hem heeft toegeschreven en dat hij dit te zijner tijd zal bewijzen. Eichmann wordt in zijn cel streng geobserveerd, Politiefunctionarissen hebben ver klaard, dat de Nazi-beul „zich volko men beheerst, niet arrogant is en schijnbaar verbaasd is over de fat soenlijke behandeling die hij ont vangt". De Israëlische autoriteiten krijgen dagelijks tientallen telefoontjes van mensen die hun vreugde uitspreken over de arrestatie van de beruchte oorlogsmisdadiger. Er hebben zich al drie mensen aangemeld die een even tueel doodvonnis over Eichmann wil len voltrekken. EEN HOGEDRUKGEBIED, dat gis- teren nog boven Ierland lag, is in omvang toegenomen en verplaatste zich vannacht naar het Europese vas teland. Vanochtend om zeven uur lag het middelpunt boven België met een luchtdruk van meer dan 1030 mb. Het naderbij komen van het hoge- drukgebied had tot gevolg, dat de wind afnam, waardoor 's nachts een aanzienlijke temperatuurdaling op trad, Er werden plaatselijk tempe raturen van twee tot drie graden gemeten op normale waarnemings hoogte. Aan de grond daalde het kwik hier en daar tot het vriespunt. Verwacht wordt, dat het hoge- drukgebied het komende etmaal naar Polen en de Balkan zal vertrekken. Verder zal een warmtefront, dat bij Ierland enige regen veroorzaakte, over de Britse eilanden naderbij ko- men. Voor Hemelvaartsdag verwacht De BUt een tijdelijke toeneming van de bewolking, maar geen regen van be tekenis. Verder zal de wind uit zui delijke tot zuidwestelijke richting iets toenemen. De temperaturen bereiken daag?"5** de2eMde waardea als van- Een Convair $80, het nieuwste Ameri kaanse straalpassaglersvliegtnlg, is maandag bij het opstijgen voor een proefvlucht van het vliegveld van Atlanta in brand gevlogen. De vier leden van de bemanning zijn in de vlammen omgekomen. Het vliegtuig had verder geen Inzittenden. tal Midas-satellieten in - omloop te brengen, zodanig dat de gehele aarde door deze robots wordt ge observeerd en alle lanceringen op aarde direct ter kennis komen van de luisterposten die de gege vens van het satellietsysteem ontvangen en verwerken. Een machtige Atlas-Agena-raket stuwde de 2Ï4 ton zware satelliet om. hoog. De gehele tweede trap van de Age na, met een lengte van ruim zes meter en een doorsnee van 1,5 meter zal. met de neus omlaag gericht, even eens in een baan om de aarde komen. De instrumenten bevinden zich In de heus. De 26,5 meter lange raket verhief zich zonder stoornissen in de lucht. Omdat de baan om de aarde vrij laag ligt, op afstanden tassen 240 en 321T km, boog de raket vrij snel naar zuid oostelijke richting af. Meer dan drie minuten waren op Cape Canaveral de uitlaatvlammen zichtbaar. Op 26 februari is een eerste po ging om 'n MIDAS-satelliet te lan ceren mislukt doordat twee kleine raketmotoren weigerden. De instru menten van de MIDAS-satelliet zijn zo ontworpen dat zy de hitte die fetf het lanceren van een raket op aarde ontstaat, registreren en onmiddellijk doorzenden naar luisterposten. Dit alarmsysteem in de ruimte, dat elke seconde duizenden vierkante mijl kan bestrijken, geeft de V. S. een half uur om zich op een komende raket- aanval voor te bereiden. Dit Is onge veer tweemaal zo lang als met het huidige radar-systeem mogelijk is. De MID AS die gisteren is gelanceerd volgt niet een, baan boven Rusland, maar vliegt ongeveer langs de evenaar. Deze oefenvlucht geldt ter beproeving van de opsporingsappara- tuur op een geweldige fakkel die op de vliegbasis Edwards wordt ontsto ken en raketten die van de proefter- reinen Cape Canaveral en Vanden- berg worden gelanceerd. Het voornemen bestaat de reusach tige fakkel over enkele dagen op de vliegbasis Edwards af te vuren. Da vlam zal feller zijn dan die van een raket. Volgens de geleerden zal de satel liet In staat zijn onderscheid te ma ken tussen het afvuren van projectie len en andere warmtebronnen op aar de. MIDAS afkorting van „Missile Defense Alarmsystem" is de eerste stap m een uiterst geheim militair plan om de V. S. de gelegenheid te geven elke centimeter van het aard oppervlak te observeren.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1