Reis naar Azië gaat door ondanks waarschuwingen Betogingen gaan door Japan D' Vuurzee in Grouw: IV2 miljoen schade in ZEVENTIEN Rebellen op de vlucht Prins Bernhard uil het ziekenhuis PHILIPS BESLUIT TOT 5-DAAGSE WERKWEEK Prikkel tot navolging voor andere bedrijven revolte entinië -1 Touringcar kantelt; vele gewonden «li uiten in actie „Opstand wordt neergeslagen" Amsterdams raadslid stelt vragen over Vermist meisje in Frankrijk gevonden Opklaringen LAATSTE NIEUWS SCHILDER ZELF MET Yóör reis van Frondizi naar Europa Wrak van Friendship gevonden - geen overlevenden JHAANöAG 13 JUNI I960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4623 V- y Directeur: H. Dt-J HUIG V. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. S. BRUINS SLOT MINISTER LUNS NAAR JOEGOSLAVIË Angstaanjagend Doel Ongeregeldheden (Zie verder pag. 3, 7e Rol.) In Den Haag houdt men er rekening mee, dat als gevolg van de stap van het Philipseoneem, de verkorting van de arbeidstijd sneller zal gaan dan men aanvankelijk had voorzien. derde leger in opstand was geko men tegen de regering van presi dent Frondizi. „Onderdrukt' Zie verder pag, 3, 6e koL) j Nederlanders in ziekenhuis Ongeluk bij Australië Wttte do Wlttistraai 25 fel el 116703 \6 u Postou* 1113 Posur;ro No 134» 10 KiaentendJenst abonnementen Ltf 30 uux Z,aterrtaeF 17—18 uur Telefoon 11570U. Huvjjensplem 1 Teieiooo 18346? a Utneo) PoytbuF 1091 Postgiro No 42486?. Hechtend ienst 18.30—19.30 Telefoon 362369. Soul-wec 132 Telet 45?<L Thomas h Kern Disstraat 6a Telef. 63451. Abcmnem»nt*pry® ner weeh 2.65 ner maand, t 7.90 tver kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt d»eeli]k* Botterdam: •«.GrarenhaRe: OofdrMW! Schiedam: (Geldig tot dinsdagavond) WISSELEND BEWOLKT Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien voorna melijk in het binnenland. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Morgen: zon op: 4.19 maan op: onder: 21.01 onder: 19.27 EISENHOWER IN ALASKA President Eisenhower is gisteren vertrokken voor de eerste etappe van zijn veelbesproken reis naar Azië. waarop hij o.m. Japan zal bezoeken. 79 (Van een onzer verslaggevers) He* maken van filmopnamen in Aa- )terd?r„s „donkere buurt" door een buitenlandse filmmaatschappij, waarbij bet leven op de „walletjes" nauwkeu rig werd verfilmd, heeft het proL-chr. mdslld ror. J. W. Ubbink, aanleiding gegeven tot het stellen van vragen aan B. en W. van de hoofdstad. De heer Ubbink wil ingelicht wor den over de overwegingen, die aan het verlenen van toestemming tot e» bel geven van medewerking aan deze filmopnamen ten grondslag hebben gelegen. Mr. Ubbink vraagt B. en W. of de berichten juist zijn, die melding maken van een van gemeentewege verleende loesterpming tot het verfilmen van het leven op de Oude Zijds Voorburgwal, ten einde het leven op de burgwallen te exploiteren als onderwerp voor een speelfilm. Hij vraagt voorts of B. en W. kennis hebben, genomen van de berichten, dat aan de2e verfilming van o.a. de prostitutie van gemeentewege zelfs médewerking is verleend door voor een politie-afzetting zorg te dragen. Mr. Ubbink vraagt in hoeverre do be richten over deze zaak op waarheid berusten. (Van onze correspnodent) Johanna Lconi Eugenie Elisabeth Milius (15) uit Maastricht, die sedert 12 mei, nadat zjj de ouderlijke woning had verlaten, spoorloos was verdwenen is in Midden-Frankrijk opgespoord. Zij is zaterdagavond in ons land te ruggekeerd op last van de kinderrech ter in een inrichting geplaatst. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. Luns zal op uit nodiging van de Joegoslavische rege ring van 24 tot 30 juni een officieel bezoek aan Joegoslavië brengen. Hij zal besprekingen voeren met zijn Joe goslavische collega Koca Popovic en andere politieke leiders over interna tionale problemen en kwesties, die voor beide landen van belang zijn. Mi nister Luns zal voorts ontvangen wor den door president Tito. EEN storingsgebied op de Oceaan dat zich zaterdagmorgen met een itichtdrukwaarde van ongeveer 1010 millibar nog meer dan 1000 kilo meter' ten zuidwesten van Ierland bevond, ontwikkelde zich tot een diepe stormdepressie. Deze bereikte zondag omstreeks het middaguur bij de noordkust van Ierland met 982 millibar de grootste diepte en ver- Plaatste zich vervolgens langzaam opvullend naar het noordelijk deel vuil de Noordzee. in ons land veroorzaakte de depressie zondagmiddag een krach- age tot harde wind, waarbij in het noordwestelijk kustgebied windsto ten tot omstreeks 23 meter per se conde voorkwamen. Het koufront van de depressie passeerde de kustprovincies zonder •Roemenswaardige regen, maar ge- ourende de nacht onderging het meer landinwaarts in Frankrijk en België en ons land een activering en viel plaatselijk meer dan 10 mil limeter. Over de Britse eilanden stroomt Pb koele en tamelijk droge, maar enigszins onstabiele polaire lucht naar onze omgeving, zodat het morgen wisselend bewolkt zal zijn mot voornamelijk in he<t binnenland enkele lokale buien. (Van onze correspondent) pEN hevige brand heeft zaterdagavond acht houten loodsen van de N.V. Halbertsraa's Fabrieken te Grouw in de as gelegd. In een zee van vuur, die kilometers ver in de omtrek te zien was en bet dorp in een helle gloed zette, gingen de loodsen, die ongeveer 4500 kubieke meter hout en een kleine tweehonderd transportwagentjes bevatten, verloren. De schade, die op 1.500.000 gulden wordt geschat, wordt door ver zekering gedekt. AVV' v 'A Aan het blussingswerk namen zeven tien brandspuiten uit negen verschil lende plaatsen in Friesland deel die het vuur bestreden met tientallen stralen. Omstreeks vier uur zondagmorgen had men het vuur, dat zich zeer snel een weg baande door het droge en uiterst brandbare hout, bedwongen. De brand werd zaterdagavond omstreeks negen uur ontdekt. De ge meentelijke en de bedrijfsbrandweer rukten meteen uit, doch zij konden samen weinig uitrichten tegen de brand, die door een krachtige westen wind werd aangewakkerd en razend snel om zich heen greep. De burge meester riep daarom de assistentie in van de brandweren van Akkrum, Rauvverd, Warga. Heerenveen, Sneek, Harlingen, Leeuwarden en de Leeu warder vliegbasis, die spoedig arri veerden. Met naan en macht werd de laaiende vuurzee, waaruit een regen van vcuken en gloeiendehoutvlok- ken opwoei, aangegrepen. Tienduizenden toeschouwers stroom den van heinde en ver naar Grouw en sloegen vanaf de tegenover liggende kade en de daar gemeerde schepen het angstaanjagende schouwspel gade. De acht loodsen (samen een oppervlakte van 5000 m2) werden de een na de ander door de vlammen gegrepen en brandden als fakkels. Met tussenpozen stortte er met don derend geraas een houtloods in, een regen van vonken opwerpend. Ook drie schiphuizen werden een prooi van de vlammen. De daarin gemeerde jachten konden tijdig in veiligheid worden ge bracht. Door de brand zullen enkele afdelingen van het bedrijf voorlopig moeten worden stopgezet Bij het uitbreken van de brand lagen er vier kustvaarders aan de loswal Tot kilometers in de omtrek was de enorme brand te zien, die zaterdag avond in Grouw woedde. Dé foto toont de fel brandende loodsen, gezien vanaf het Grouwsterroeer. waarvan er een groot gevaar liep. 'echts door het kappen van de trossen non het schip in veiligheid worden ge bracht. Met grote moeite slaagde de brand weer erin een drietal nieuwe loodsen te behouden. De daken hiervan hadden reeds vlam gevat. De gehele zondagmiddag en de af gelopen nacht werd het blussings- en opruimingswerk voortgezet. De aan grenzende loodsen die volgetast lagen met board en triplex liepen veel water schade op, waardoor dit materiaal gro tendeels waardeloos is geworden. De oorzaak van de brand is onbe kend. Onachtzaamheid met vuur lijkt nog het meest aannemelijk. t Premier Verwoerd heeft zaterdag een geslaagde plastische operatie aan een, oor ondergaan, die enige uren duurde. De toestand van de premier is zeer bevredigend. Hij zal enkele dagen in het algemeen ziekenhuis te Pretoria blijven en daarna zijn werk hervatten. Te Buenos Aires is officieel mee gedeeld dat het merendeel der opstan delingenleiders op de vlucht is. De gouverneur van de provincie sprak maandagochtend over de radio van San Luis, welk station tevoren in handen van de opstandelingen was ge weest. Hij zei, dat de opstand was mis lukt en dat de grondwettige autori teiten weer in functie zijn. RESIDENT Eisenhower is gisteren in Anchorage, Alaska, aangekomen van- JL. waar hij vanda.ag zijn reis naar het Verre Oosten zal be ginnen. By zijn vertrek uit Washington had dc president verklaard, dat hij van verschillende kanten was gewaarschuwd om op dit ogenblik geen reis naar het Verre Oosten te maken. Nadat hij zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid ten aanzien van het Amerikaanse leiderschap in de vrije wereld had overdacht, was hij echter tot de conclusie geko men, dat uitstel of afgelasten van de reis niet juist zou zijn. In Japan zijn dit weekeinde weer veie betogingen gehouden tegen het aanstaande bezoek van Eisenhower en tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Eisenhower noemde in Washington verbetering van de internationale ver standhouding een belangrijk doel van zijn reis. Voordat de president in het straal vliegtuig stapte had hij nog een kort onderhoud met vice-president Nixon en de minister van Buitenlandse Zaken, Herter. In zijn afscheidsboodsehap, die op film en geluidsband was opgenomen, verklaarde Eisenhower dat hij het zijn dwingende verantwoordelijkheid acht te om meer van nabij kennis te blijven nemen van de problemen en doelstel lingen van de Amerikaanse bond genoten. Indirect wyzend op het feit, dat de demonstraties tegen zijn bezoek in Ja pan voornamelijk gericht waren tegen de regering-Kisji, zei hij: „Als de reis die ik nu ga ondernemen voornamelijk bedoeld zou zijn ter ondersteuning van een regering, een verdrag of een om streden politiek, ofwel alleen ter be vordering van een speciaal program of voor een beperkt doel, zou zij niet werkelijk gerechtvaardigd zijn. Maar de reis is daarvoor niet bedoeld". De reizen die in het verleden ge maakt zijn door mij en anderen hebben grote winst opgeleverd, aldus Eisen hower. Amerika's eerlijke streven naar een permanente vrede met rechtvaar digheid voor allen krijgt steeds meer bekendheid ra de vrije wereld. De president gaf wel min of meer te kennen, dat hij ongeregeldheden ver wacht tijdens zijn bezoek aan Japan. Amerika, zei hij, heeft miljoenen toe gewijde vrienden in alle landen die ik Prinses Beatrix, die zaterdagmid dag haar vader afhaalde uit het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utreoht, Jbleek zo ongeduldig dat ze: de Prins""S«tH<jrfjn -mouw ;prpbeerde mee te trekken. Prins Bernhard was echter nOjgar: gesprek met prof. Nu- boer. (met witte jas) en prof. Jordan, die hem hebben behandeld. Prins Bernhard is zaterdagmiddag om kwart over twaalf uit het acade misch ziekenhuis in Utrecht ontslagen. HU werd afgehaald door H. K. H. prinses Beatrix en vertrok direct naar Soesidijk. De Prins die er nog vermoeid uitzag, werd uitgeleide gedaan door de be handelende geneesheren prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de chirur gie en prof. dr. F. J. Jordan, hoog leraar in de interne geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Om vijf minuten over twaalf arriveer de prinses Beatrix in het ziekenhuis. Zii reed haar eigen wagen en onder hield zich op de kamer van haar vader nog enige tijd met de beide hoogleraren en de zusters Goudman en Vos die de Prins tijdens zijn ver blijf in het ziekenhuis verpleegd hebben. Voor de poort van het ziekenhuis had den zich enige tientallen personen opgesteld om het vertrek van de Prins gade te slaan. Breed lachend poseerde de Prins even voor ,de fotografen en cameramensen om vervolgens in de auto van zijn doch ter te stappen die in snelle vaart richting Soestdijk reed. Een aparte volgwagen vervoerde de bloemen die de Prins in het zieken huis ontvangen had. Op advies van de artsen heeft de Prins voor de eerstkomende weken alle verplichtingen buitenshuis moeten afzeggen. - Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SiXKENS.TIALLEMA FRODUKT AAN de vooravond van het vertrek van de Argentijnse president Frondizi naar Europa voor het inwinnen en verstrekken van inlich tingen over het probleem van de internationale samenwerking dat een beslissende invloed op Ar gentinië's economische progranv ma zal hebben, is een militaire rebellie tegen zijn bewind uitge broken. De Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken, Vitolo, heeft medegedeeld, dat in de afgelopen nacht een legeronderdeel in de stad San Luis in opstand is ge komen en generaal Giovannoni tot „president" van Argentinië heeft uitgeroepen. Volgens Vitolo hebben de op standelingen het radiostation en het hoofdbureau van politie in San Luis hoofdstad van de ge lijknamige provincie in het mid denwesten van het land bezet Via het veroverde zendstation werd namens generaal Giovan noni een communiqué voorgele zen, waarin werd gezegd dat het (Van onze Haagse redactie) TN ALLE PHILIPSBEDRIJVEN in Nederland zal per 1 januari de vijfdaagse, 45-urige werkweek worden ingevoerd. Hét is waar schijnlijk, dat andere grote industrieën, zoals de DAF, dit voorbeeld zullen volgen. Bij de huidige schaarste op de arbeidsmarkt is het namelijk uitgesloten, dat in één bedrijfstak met verschillende arbeidstijden kan worden gewerkt. Hoewel men zich bewust is van de gevaren, die een snelle verkorting van de arbeidstijd voor het produktieniveau met zich brengt, is het wel zeker, dat van overheidswege voorlopig geen stappen zullen worden ondernomen om het verkortingsproces af te remmen. In de vorig jaar met het Philips- concern afgesloten c.a.o. hebben de werknemersbonden bedongen dat ge durende de looptijd van de c.a.o. (2% jaar), öf een nieuwe loonsver hoging zou worden gegeven, of de werkweek tot 45 uur zou worden te ruggebracht. Voor de hele metaalnijverheid geldt, dat gedurende de looptijd van de c.a.o. 1959 de 45-urige werkweek getempori seerd mag worden ingevoerd. Tal van bedrijven hebben reeds dit jaar de werktijden met één uur verkort. Het zag er naar uit, dat op 1 januari deze bedrijven opnieuw een uur verkorting zouden invoeren en in het tweede half jaar van 1961 nogmaals één uur. Daar om tal van redenen de geleide lijkheid van het verkortingsproces voor het Philips-concern moeilijk kon wor den gehandhaafd, start men daar per 1 januari ineens met een arbeidsverkor- ting van drie.uur. Natuurlijk zal Philips niet alleen blijven staan. Het is zelfs vrij zeker, dat behalve dé metaalindustrie ook andere bedrijfstakken zullen volgen. Daarmee zal de arbeidstijdverkor ting, waarover reeds tijdens het vier de kabinet-Drees door de SER advies was uitgebracht, definitief van de grond zijn. De conjunctuur is zoda nig dat voor de meestè bedrijven deze arbeidstijdverkorting geen ge vaar inhoudt voor de rentabiliteit. Plet meest bezorgd is men in Den Haag over het produktieniveau. Daar men de beslissing bij Philips vroegtijdig heeft genomen, meent men, dat daar het produktieverlies wel kan worden opgevangen door het tijdig ne men van produktiestimulerende maat regelen. In de Philipsbedrijven worden daar om commissies ingesteld, die zuilen nagaan welke mogelijkheden tot pro- duktiviteitsverhoging er zijn. Daarbij zal ook het personeel onder meer via de ondernemingsraden en kernen worden ingeschakeld. Of andere bedrijven Philips ook hierin zullen volgen moet nog worden afgewacht. Overigens zullen niet alle afdelin gen van de Philipsbedrijven van de verkorte werkweek kunnen profiteren Het personeel, dat om allerlei redenen niet profiteert, zal de overigs werk uren als overwerk uitbetaald krijgen. Onderhandelingen tussen de leiding van het Philips-concern en de werk nemersbonden zijn hierover nog gaande. De president haastte zich vannacht om een uur naar het regeringspaleis, het Casa Rosada, voor een bespreking met zijn voornaamste militaire en bur gerlijke adviseurs. Een van de eersten, die het Casa Rosada bereikten, was de minister van het Leger, generaal Lar ch er. Generaal Giovannoni, die de leiding heeft van de opstand, is een tegenstan der van de peronisten en de commu nisten. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het tweede Andesleger, onder bevel van generaal Gomez de zijde van de rebellen gekozen hebben. Het garnizoen van de provincie Cor doba zou echter geweigerd hebben zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Cordoba was al rechtstreeks onder gezag van Buenos Aires geplaatst in verband met de beschuldigingen van het leger tegen de gouverneur dezer provincie, Zaai chilli, dat deze de terro risten in deze provincie wapens en munitie had geleverd. Om kwart over zes Nederlandse tijd werd van hooggeplaatste regerings functionarissen vernomen, dat de re bellie „praktisch onderdrukt" is. Pre sident Frondizi verklaarde, dat de strijdkrachten in hun geheel trouw aan de regering blijven en dat de op stand zich beperkt had tot ongeveer 300 man van het garnizoen van de luchtmacht in San Luis. De opstand zal door de trouw gebleven troepen in San (Advertentie)' Dertig passagiers van een touringcar uit Striien werden zondagmorgen ge wond toen de bus bij Wolvertem in België op een fietspad kantelde, zo meldde het persbureau Belga. 23 passagiers zouden zijn overge bracht naar bet ziekenhuis van Vil voorde, 7 anderen naar dat van Wil lebroek Er zouden geen ernstig ge wonden zijn. De eigenaar van de bus, de ta. Groeneveld in Strijen, deelde later mee dat het aantal gewonden minder dan dertig zou zijn. De bus vervoerde pas sagiers uit verscheidene plaatsen. Volgens „Belga" zou het ongeluk te wijten zijn aan een breuk in het stuur mechanisme. Pas zondag hebben duikers hei wrak gevonden van de Fokker „Friendship", die vrijdag bü de Australische kust is neergestort. Een olievlek, waargeno men uit een zoekend vliegtuig, wees de plaats van de ramp aan. Geen van de 29 inzittenden heeft het ongeluk overleefd. Dit is niet alleen het eerste ongeluk met een Fokker Friendship, mnsr- te vens het eerste ernstige ongeval in de 14-jarige geschiedenis van öe Trans Australia Airlines. De 36-jarige timmerman G. van Ewijk te Nijmegen werd zwaar gewond toen bij werkzaamheden met een cir- kelzaagmachine een plank terugsloeg. De man werd hierdoor in de rug ge troffen. In het St. Canisiusziekenhuis is hü overleden. In de kerk van St. Appollinaris in Classe bij Ravenna is zaterdag t huwe lijk ingezegend van de 30-jarige Anna- Maria Mussolini, de jongste dochter van de Italiaanse dictator, en de 26- jarige jazzmusicus Giuseppe Negri. Het huwelijk werd bijgewoond door de lei ders van de neo-fascistische party.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1