Risico-clausule Nooit tevoren waren wij dichter hij oplossing LM. p Ook D.A.F. maakt werkweek korter met... Ieder kan deelnemen aan verkiezings-campagne NOODTOESTAND in DEEL VAN KONGO Geen betogingen Franse synode tegen de kernbewapeningspolitiek Duitsers komen op onze aardappelen af s Vrije zaterdag Mj Albert Heijn te Zaandam Samen Indonesië beschuldigt Nederland Preventieve maatregelen Provincie Katanga wil afscheiding Comités ALS EISENHOWER AANKOMT: Wel elders in stad demonstraties Maximran-pri j s bruidsschat op Nw.-Guinea Ook Amstelveense drukker opgepakt Ri j -examinator reed „onder invloed": twee weken Veertig „Mirages" voor ISRAËL r WOENSDAG 15 JUNI I960 Directeur: H. DB HUIG J NEGENTIENDE JAARGANG No. 4625 r a ïjc Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. S. BKU1NS SLOT imist IN EIGEN LAND TWEE MAAL ZO DUUR „Zeer gevaarlijk Parlement bestormd Zaak valsemunters Slaagt Loemoemba? Kustvaarder te water Allen Dulles in Londen iiroog weer if' Rotterdam*. Witte <K Wittistraat 35 l'elet. 115700 i6 u Poetöu» 1112 Postgiro No 42451S. fej Ktactitendiens? aDonnemenien 18.80—19 30 uur F Zaterangj 1718 uur Teieloon 115700. •e^Sravenhage: Huygensplem 1 Telefoon 183*67 i3 ülnem Postbus 1091 Poncnrr Sn *24887. Klaehtendlcnst 18.3019 30 telefoon 382369. Dordrecht: Smilwe? 132 Tet« 4570 Schiedam: Thomas 5 Kemplsstraat 6 Telef. 65451. Abonnementsprijs 61 eervl oer week 2.05 oer maand. I 06 per kwartaal. Losse nummers 15 cem Verschijnt dagelijks (Geldig tot donderdagavond) DROOG Droog weer cn veranderlijke bewolking. Vannacht vrij koud, morgen overdag hogere temperaturen. Aanvanke lijk weinig wind, late zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Morgen zon op: 4.19 Maan ops 0.53 onder: 31.03 onder: 13.53 DE regering heeft besioten haar aannemingscontracten aan te pas gen aan het gewijzigd loonbeleid. De risico-clausule, welke in die contrac ten wordt opgenomen, zal geen be trekking meer mogen hebben op lonen en sociale lasten. Deze beslissing had zo betoogden wij eerder reeds in het verleden genomen moeten worden. Nu zij dan eindelijk genomen is, willen wij daar over niet meer twisten. De moeilijk heden, welke de overgang van het ge leide loonsysteem naar het meer ge differentieerde loonsysteem begeleiden zullen aan het uitblijven van de re- geringsbeslisstng wel niet vreemd zijn geweest. Het is te verwachten, dat ook de particuliere opdrachtgevers de risico clausule, voor zover zij betrekking heeft op lonen en sociale lasten, zul len laten vallen. Dan zal de uitzonde ringspositie, die het bouwbedrijf bij de prijsvorming innam, althans voor een deel verleden tijd zijn. Dat de aannemers en hun opdracht gevers rekening blijven houden met onverwachte stijgingen van de mate riaalprijs is begrijpelijk. Dat de risi co-clausule voor de materiaalprijzen gehandhaafd blijft, is dan ook aan vaardbaar. DE bedoeling van het gewijzigd loonbeleid is, lat loonsverhogin gen alleen maar worden toegekend, wanneer de produktiviteit en de ren tabiliteit van een bepaalde bedrijfstak daartoe reden geven. Bij komende loononderhandelingen weten de aan nemers waar zij aan toe zijn. Zij zul len zich niet meer kunnen beroepen op bestaande contracten, zoals bij het bouwconfüct. Wij menen, dat het gesprek tussen de vertegenwoordigers van de aanne mer» en verschillende bewindslieden dat deze week plaatsvond, om meer dan één reden verhelderend is ge weest. Een zo belangrijke bedrijfstak ais de bouwnijverheid kan niet te lang in een oppositionele houding tegen over de regering blijven staan. Aan een staatsbouwbedrijf met een prijs- regelende taak hebben wij geen enke le behoefte. De "regering en de aan nemers vermoedelijk ook niet. In onderUng overleg moet het mo gelijk zijn het prijsniveau stabiel te houden en als het mogelijk is zelfs iets te verlagen. De Gaulle: „Algerije is vrij om eigen toekomst te bepalen" (Van een onzer verslaggevers) Ook de D.A.F.-fabrieken In Eind hoven gaan, behoudens goedkeuring van hogerhand, per 1 januari over op de vijfdaagse werkweek. Deze maat regel geldt voorlopig alleen voor het fabriekspersoneel: 3800 man. De bedoeling Is, dat de 1300 beambten niet al te lang na 1 januari eveneens vijf dagen per week zullen werken, doch het overleg hierover is nog gaande. Het besluit werd reeds op 24 maart bekendgemaakt door de voorzitter van de ondernemingsraad, de heer Wim van Doorne. Er werd echter naar buiten nog geen ruchtbaarheid aan gegeven, omdat de Eindhovfinse fabrieken, die zich in de metaalnijverheidssector be wegen, onderling hadden afgesproken gelijktijdig te publiceren, zulks om be paalde moeilijkheden te voorkomen. Met deze gelijktijdige yublikatie is het misgelopen. Men verwacht, dat het overgaan van Philips en DAF tot een werkweek van 45 uren de invoering van de vijfdaagse werkweek in de hele metaalnijver- heidssector zeer zal bespoedigen. (Advertentie i Drie KLM-stewardessen tonen hier de nieuwe haardracht, die hun maatschappij voorgeschreven heeft. Aanvankelijk hadden de stewar dessen nogal bezwaren tegen de verplicht gestelde kapsels, maar blijkens hun gelaatsuitdrukking op deze foto's zijn ze er al aardig mee verzoend. De stewardessen kunnen kiezen uit zes verschillende kapsels. Duizend personeelsleden van de fa brieken en van het hoofdkantoor van Albert Heijn N.V. te Zaandam krijgen met ingang van 4 juli om de veertien dagen een vrije zaterdag. Er wordt namelijk een nieuwe werktijdenrege ling ingevoerd, waarbij afwisselend 49 en 45 uur per week wordt gewerkt. Met ingang van 1 januari 1961 wordt echter definitief overgegaan op een vijfdaagse werkweek. Voor een en an der is toestemming gevraagd aan het College van Rijksbemiddelaars. Voor de 3.000 personeelsleden in de filialen is ook een regeling voor een vijfdaagse werkweek in voorbereiding. A LGERIJE zal volkomen vry zün om zyn eigen toekomst te be- ■LX. palen, aldus heeft president de Gaulle gisteravond meegedeeld in een rede voor de Franse radio en televisie. De Gaulle legde er nogmaals de nadruk op dat de aanhangers van alle verschillende meningen ook degenen die voor algehele on afhankelijkheid van Algerije zijn zullen kunnen deelnemen aan de verkiezingscampagne voor het bepalen van Algerije's toekomst en aan de controle op de verkiezingen. „Nooit tevoren zijn wij dichter bij het bereiken van een wezen lijke oplossing in Algerije geweest", aldus de Franse president. De Gaulle deed opnieuw een beroep op de leiders van de Algerijnse opstan delingen om naar Parijs te komen, opdat men gezamenlijk naar een eer vol einde van de gevechten kan zoe ken, een regeling kan treffen voor de bestemming van de wapens, en de toe komst van de strijders kan verzeke ren. Zodra dit is geschied, aldus de gene raal, zullen wij alles in het werk stel len, opdat het Algerijnse volk in een vreedzame atmosfeer zijn wensen tot uitdrukking kan brengen. De beslis sing zal er een van het Algerijnse volk alleen zijn." „Maar Ik beu er, wat mij betreft, zeker van dat het volk een beslissing van het gezonde verstand zal nemen: het volbrengen, te zamen met Frank rijk en in samenwerking met de lan den der Franse gemeenschap, van de hervorming van Algerije tot een mo dern en broederlijk land", aldus de Franse president. De president verklaarde nooit te heb ben geloofd dat een probleem, dat 130 jaar lang heeft bestaan, ineens zou kunnen worden opgelost. „Doch ik meen, dat wij nog nooit zo dicht bij het bereiken van een reëler oplossing zijn geweest." De Indonesische afvaardiging bij de V.N. heeft in een brief aan secretaris generaal Dag Hammarskjoeld van de V.N. Nederland beschuldigd van het voeren van een „oorlogszuchtige poli tiek". De leider van de delegatie, Soe- kardjo Wirjorpranoto, zegt in de brief, dat er een „explosieve toestand" is ontstaan door de „vijandige houding van de Nederlandse regering", die troepen naar V/est-Irian heeft gezon den. Hij vroeg Hammarskjoeld de brief te laten circuleren onder alle leden van. de V.N. In de provincie Katanga in Belgisch Kongo is dinsdag de uitzonderingstoe stand afgekondigd om te verhinderen, dat dit gebied zich voor de overdracht van de souvereiniteit. op 31 juni van Kongo zal afscheiden. Aan deze maat regel ging enkele uren tevoren een verklaring van de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, vooraf dat „de toestand in Katanga ernstig is". De Kamercommissie keurde de wij ziging na het aanhoren van de uiteen zetting van minister De Schrijver goed. De bespreking van de. wijziging werd daarna ingevoegd in het debat in de Kamer over andere onderwerpen. Na- dat was betoogd dat „het gekonkel van een minderheidspartij in Katanga de regering tot deze wijziging heeft ge noopt", werd de wijziging door de Ka mer aanvaard. In het communiqué, waarin de vice-gouvernenr var. Belgisch Kon go, Schoeller, de uitzonderingstoe stand aankondigt, wordt gezegd dat De Gaulle zei dat in Algerije comi tés zullen worden opgericht waarin Fransen en mohammedanen zitting hebben. De taak van de comités zal zijn aanbevelingen op te stellen wat betreft de politieke toekomst van Algerije. De leden van de comité's zullen worden aangewezen door middel van verkie zingen. De redevoering die de president hield, betrof „interne problemen": Eco nomische aspecten, Algerije en de Franse gemeenschap van naties. In alle drie gevallen was de pre sident optimistisch, ondanks het feit dat in de afgelopen week 4 van de 13 leden der gemeenschap onafhan kelijkheid hebben geëist, en ondanks de recente golf van stakingen tegen zijn soberheidsprogram, met jl. vrij dag een staking van 1.300.000 ambte naren als climax. De Gaulle gaf te kennen, dat waar nemers uit de gehele wereld de ver kiezingen, waarin over de toekomst van Algerije zal worden beslist, kunnen bijwonen. De chr. vereniging tot verpleging van langdurig zieken „Het Zonnehuis" houdt haar algemene vergadering a.s. zaterdagmiddag 18 juni te halfdrie in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. w Het linkse Japanse vakverbond de Sohyo zal de grote demonstra tie die bij aankomst van Eisen hower op bet vliegveld van Tokio gehouden zou worden, afgelasten. Dit besluit is een gevolg van de scherpe openbare kritiek na de molestatie van Eisenhower's perschef Hagerty. Vertegenwoordigers van de commu nistische partij, die eveneens een ge sprek met het bestuur van de Sohyo gehad hebben, verklaarden zich hij het besluit van de commissie tegen het Amerikaans-Japanse veiligheids- verdrag die de algemene leiding O WEL over het optreden van de gevoerd zonder haat, derhalve zonder folteringen ÏZ Franse troepen in Algerije als over de Franse kernbewapeningspoli tiek heeft de synode van de hervormde kerk In Frankrijk, die op het ogenblik in Toulouse vergadert, uitvoerig ge sproken. Men ging daarbij uit van een rapport over „Christendom en nationa lisme", waarin de Franse kernbewape ningspolitiek wordt veroordeeld. De synode verklaarde, dat de kernbewape ning, die in Frankrijk uit prestige overwegingen is geïntroduceerd, niet in de lijn ligt van Gods Woord. Onwettige methoden van het leger in Algerije werden veroordeeld, want zo de oorlog nog moet blijven duren, behoort hij in elk geval te worden En groot aantal Duitse mannen, vrouwen en kinderen is dinsdag Nederland binnengekomen om aardappelen te kopen, die in West- Duitsland bijna tweemaal zo duur zijn als aan deze zijde van de grens. Trams dichtbij de grens te Aken wa ren overvol en toen de Duitsers met hun aardappelen terugkeerden, ston den zij in lange rijen bij de douane- kantoren. Voor hun aardappelen moeten de Duitsers drie pfennig, nog geen drie cent, aan1 invoerrechten per kilogram betalen. De Westduitse douane hééft bepaald dat elk gezin maar tien kilogram uit Nederland mag meenemen maar om deze beperkende maatregel te ontduiken, stelden de leden van vele gezinnen zich op verschillende pun ten in de rij op. Door de grote aan tallen mensen konden de douane beambten de familierelaties in de lange rij niet meer uit elkaar hou den. en wraakoefeningen. In Algerije is een Franse natie in geschoven in de Arabische natie. Beide is men liefde verschuldigd, aldus de synode. Dit betekent ook, dat onderhandelen verkieslijker is dan oor log voeren. In het rapport over „Christendom en nationalisme" wordt scherp onder scheid -gemaakt tussen de vaderlands liefde, die voor de Christen een natuur lijk gevoel is, en het nationalisme, dat de neiging heeft om in een geweld dadige vorm van het vaderland een afgod te maken. Het nationalisme is zeer gevaar lijk voor de Christenen. Het druist in tegen de geest van het Evangelie en het voert in de openbare zaak de hoogmoed binnen, waartegen God en zijn profeten regeringen en volkeren hebben gewaarschuwd, aldus de sy- no-de. Voorts wordt vastgesteld, dat waak zaamheid tegenover deze gevaren mo menteel in bijzondere mate geboden is, zowel voor de Christenen in Frankrijk als voor de Christenen in de landen der voormalige Franse unie, die thans hun onafhankelijkheid verkrijgen. over de demonstraties heeft te zul len neerleggen. Het wordt zeker geacht,- dat de com missie zich door de Sohyo zal laten leiden. Een woordvoerder voor de Sohyo zei, dat de demonstratie van 19 juni wel gehouden zal worden, maar niet op het vliegveld. Vermoedelijk zal een massa-betoging gehouden worden in het Meyipark en vervolgens gedemonstreerd worden voor de gebouwen van het parlement, de Amerikaanse ambassade en de ambtswoning van premier Kisji. De socialisten willen voor deze betogingen 30.000 man op de been brengen. In Japan zijn gisteren weer een aan tal demonstraties gehouden, waarbij tientallen mensen werden gewond. Naar schatting tienduizend studen ten van de fanatieke Zengakoeren- organisatie hebben vanochtend het ge bouw van het Japanse parlement be stormd uit protest tegen de regering- Kisji en het aanstaande bezoek van Eisenhower. Onder geroep van „Weg met Kisji"' bestookten zij de 5000 agenten, die bij het gebouw waren samengetrokken, en gingen vervolgens over de prikeldraadversperring heen over tot de aanval. De politie vocht terug met stokken en met de vuist. De studenten maakten gebruik van de'met spijkers toeslagen stokken, waaraan zij eerst plakkaten hadden meegedragen. Aan beide kanten vielen veel ge wonden. Naar schatting 17.000 tot 20.000 be woners van het eiland Okinawa heb ben vandaag betogingen voorbereid,' die zij zuilen houden wanneer Eisen hower aanstaande zondag een kort bezoek aan deze Amerikaanse vesting brengt. De betogingen zullen niet uitslui tend direct tegen Eisenhower ge richt zijn: er zai ook betoogd worden voor inlijving van Okinawa bij Japan voor verdere schadevergoedingen voor de doden en gewonden, die vorig jaar te betreuren waren, toen een Ameri kaanse straaljager neerstortte op een school. Weer anderen wensen algehele onaf hankelijkheid voor de Rioe-Kioe- eilanden. Langs.de route die Eisenhower zal afleggen door Naha zullen, naar men verwacht, 15.000 Japanse vlaggen wap peren van de betogers, die weer bij Japan willen horen. Een aantal inwoners van Isjikawa, 50 km van Naha, maakt plannen voor demonstraties tegen de Amerikaanse president, ondanks het feit, dat maan dag bekend is gemaakt, dat Amerika voor de slachtoffers bij het straal jagerongeval 72.000 dollar zal uitkeren De premier van Israël, Ben Goerion. brengt een officiéél' bezoek aan de Franse: hoofdstad. Gisteren heeft hij besprekingen gevoerd met president de' Gaulle.. Op' de 'foto .v.l.n.r.: premier Ben Goerionpresident de Gaullemevrouw Ben Goerion'en mevrouw de-Gaulle. De streekraad BiakNoemfoor in Nederlands Nieuw-Guinea heeft een beslissing genomen betreffende de Maskawin, de bruidsschat, die in deze streken zeer hoog was opgelopen. Tij dens de vorige vergadering had de raad reeds besloten een onderzoek in te stellen naar de mate en de oorza ken van het feit, dat veel jonge vrou wen in. dit gebied ongehuwd zijn. Als resultaat van dit onderzoek heeft de streekraad de bruidsprijs thans vast gesteld op maximum 500.-of dit bedrag in waarde aan huwelijksgoe deren. De raad bepaalde verder dat bij overtreding van dit besluit geen sancties zullen worden toegepast. Wel werd de mogelijkheid van een beslis- sing door de Landschapsrechtbank opengelaten. (Van een onzer verslaggevers) Behalve de Amsterdamse redactie stenograaf S. S., werkzaam bij een so- cialistisch dagblad, en de Haarlemse mevr. O.-Ö. werd nog de Amstelveense drukker H. H. gearresteerd in de zaak van de valse muntersbende, die de Al gerijnse verzetsbeweging FLN van fi nanciën zou voorzien. Volgens het socialistische dagblad, waarbij S. werkzaam was, is deze de grote man van de zogenaamde Vierde Internationale, een trotzkistische or ganisatie met anarchistische inslag, die voortdurend blijk heeft gegeven van sympathieën met de FLN. S. is de eindredacteur van het blad van deze organisatie, „The Interbatio nalist", dat tot steun heeft opgeroepen aan de „Internationale van Vrijwilli gers voor het Algerijnse front", die vrij willigers recruteerde uit jonge trotz- kisten om de FLN te versterken. „gedegen inlichtingen waren ont vangen over plannen, die op korte termijn onwettige en gevaarlijke toestanden zouden scheppen voor bet handhaven van de orde. In bet communiqué wordt verder gezegd dat de maatregel een „pre ventief karakter" heeft. De leider van de Kongolese nationa listen, Loemoemba, die een informatie- opdracht heeft ontvangen, heeft een dag van druk overleg gehad met an dere partijleiders over de totstandko ming van een regering die sterk genoeg zal zijn om op een meerderheid te kun nen steunen in de 137 zetels tellende Kamer van afgevaardigden. Op een informele persconferentie in de voortuin van zijn luxueuze villa aan de hoofdstraat van Leopoldstad ver klaarde hij zich te hebben verzekerd van de steun van 74 afgevaardigden, terwijl hij hoopte de kern van zijn re gering; de eerste van het soevereine Kongo, morgen te kunnen bekend ma ken. In politieke kringen in Leopoldstad acht men het voor 90 procent zeker dat Loemoemba, de militante nationalist en krachtige voorstander van de Pan- Afrikaanse beweging, de eerste premier van het onafhankelijke Kongo zal worden. De verklaringen van andere Kongo lese partijleiders waren in tegenspraak met de bewering van Loemoemba dat hij een meerderheid bad geformeerd. De Abako (Neder-Kongo)-partij, welke door Kasavoeboe wordt geleid", beweer de ook dat zij een meerderheidscoalitie had gevormd en wel een die over 78 zetels zou beschikken in de Kamer. Kasavoeboe beweerde dat hij het eens was geworden met de Conakat, de partij van nationale vooruitgang, de z.g. Kalonji-vleugel van de nationale Kongolese beweging, en andere, klei nere partijen. (Van onze correspondent) De 49-jarige W. S. uit Heerlen, rij- examinator in Helmond, Sittard en Roermond, die,ervan beschuldigd werd op 25 maart te Geleen' ondsi* invloed te hebben gechauffeerd, is door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. Bovendien werd hem de rijbevoegd heid ontzegd gedurende zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Op 25 maart jl. had hij in Geleen met zijn wagen' een lichtmast geraakt, vol gens hem omdat hij plotseling moest uitwijken voor een .tegenligger. De po litie, die hem kort daarna aanhield, constateerde dat W. S. te veel gedron ken had en niet in staat moest wor den geacht een auto naar behoren te besturen. Frankrijk en Israël hebben over eenstemming bereikt over de levering van 26 Dassault Mirage-straaljagers voor de Israëlische luchtmacht. Op grond van de overeenkomst beeft Is raël bovendien nog optie op veertien van deze supersonische straaljagers. Is raël betaalt voor deze toestellen bijna drie miljoen gulden per stuk. In gezelschap van de Israëlische am bassadeur te Parijs, Eytan, heelt pre mier Ben Goerion van Israël gisteroch tend aan de Quai d'Orsay een be zoek gebracht aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Het onderhoud duurde ruim anderhalf uur. Na afloop begaf de Israëlische premier zich naar het Elysée, waar hij aan de lunch ontvan gen werd door president de Gaulle. Na de lunch, die om 1 uur begon, waren ongeveer drie uur uitgetrokken voor vertrouwelijke besprekingen tussen de president en de premier. Naar ver luidt zou echter niet over technische militaire vraagstukken gesproken zijn. (Van onze correspondent) Voor rekening van de firma Dam mers en Van der Heide te Rotterdam is bij de Noord-Nederlandse Scheeps werven aan het Winsehoterdiep het 1050 ton d.w. metende half-shelterdeck kustvaartuig „Westzaan" te water ge laten. Het schip krijgt eer, 10G0 pk Dautz motor voor de voortstuwing. Allen Dulles, hoofd van de Ameri kaanse geheime dienst, is op het ogen blik in Londen. De Britse „Daily Mail" merkt op, dat Dulles -naar Londen ge komen is om met zijn Britse collega's de reorganisatie van de geheime dien sten van de westelijke mogendheden te bespreken, die noodzakelijk zou zijn geworden ni verband met de stopzet ting van de vluchten van de U-2's. De afgelopen 24 uur is de lucht druk boven West- en Noord-Europa belangrijk gestegen. Daarmede sa menhangend trok de depressie voor de kust van Noorwegen naar het noorden en vulde verder op. Boven West-Europa ontstond een afzonderlijk hogedrukgebi edwaar van het centrum vanmorgen boven Frankrijk was gelegen. Tussen dit hoge drukgebied er, een depressie ten zuiden van IJsland dringt warmere oceaanlucht op in de richting van West-Europa. Het front dat deze lucht aan de voor zijde oegrenst, is weinig actief en net zai morgen ons land nog niet bereiken. Door aanvoer van lucht uit zuidelijker streken zal toch de temperatuur overdag weer 'iets vewachhrden' RCSea W°rdt 6r 1X101

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1