Sporen uitgewist vlieg-ongeluk na Bij aankomst van Ike op Formosa regen granaten op Quemoy van N.-Guinea MICHELM1 W einig medewerking van rijksoverheid bij bonw van „Zonnehuizen Zaaiwerk Sikkens nam nieuw veiilaboratorium in gebruik Luclitmaelitkapitein onder verdenking Later bleek: toestel was niet in orde WELKOMVAN ROOD-CHUSA tl/ZH n 88888 88 888 S8& Godsdienstonderwij s loopt gevaar in Ghana N/LLM/J Lustrumviering in Utrecht kostte overheid 50 mille Warm weekeinde JUWEEL'Verf 'n juweel van n verf D Houten ballpoints VERZORGING LANGDURIG ZIEKEN Cijfers 7&X ZATERDAG 18 JUNI I960 TROUW 3 Muziek maakt Uw leven rijker -D_Q_QJ Oppositie beschuldigt: Raadsel Pal ontbrak Schuld toegegeven Bescherm Uw gezin, verzeker Uw leven MAÜ MAU NOEMT ZICH NU WALUIZI Vervolg van pagina 1 Ver trouwens mannen feilloos enorm zeer SL1PVRIJ DUURZAAM SOEPEL uitstekend te coveren! Michelin banden bezitten hef verirouwen van de nederlandse auiomobilisi. De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch. Oorkonden Af te raden Deskundigen Ernstig tekort Ik niet Vader van Powers wil zijn zoon laten uitwisselen legen Sowjet-spion (Van onze correspondent) Onder zeer grote belangstelling is vrijdag het nieuwe centrale laborato rium van „Sikkens Groep N.V. Sasscn- heim Holland" in gebruik genomen. De opening van dit zeer modern inge richte laboratorium is wel een bewijs welk een vlucht liet bedrijf na de tweede wereldoorlog heeft genomen. De grootste ontwikkeling van de Sikkens Groep kwam pas na 1945, toen bewust werd gestreefd naai' samen werking van een aantal gespeciali seerde verffabrieken, die elk een deel van het gehele vcrfgama voor hun re- ketting namen. Thans behoren elk een deel van 't gehele verfgamma voor hun rekening namen. Thans behoren tot de gikkens Groep negen grote en kleinere verffabrieken, waarvan vijf in Keder- Ianti- In 1959 werd een binnenlandse omzet gehaald van 190 miljoen gulden. De personeelsbezetting groeide sterk. In 1945 bedroeg deze 80 man, waarna ze is uitgegroeid tot 1300 man, van wie ongeveer 175 in de laboratoria we k- zaam zijn. De research is gecentrali seerd in Sassenheim. 's Middags om drie uur had dc of ficiële opening plaats, waai bij een korte rede werd gehouden door de heer A. M. Mees. de oudste directeur. Hij meende in alle ernst te mogen vaststellen, dat de Sikkens Groep de concurrentiestrijd kan aanbinden tegen de grootste verfbedrijven ter wereld. Medegedeeld werd. dat voor 1959 de Sikkensprijs van 5000 is toegekend aan de architect C. Th. Rietveld te Utrecht. Na de officiële opening had de ont hulling plaats van een geschenk van relaties van de Sikkens Groep, een beeldhouwwerk „Naar de nieuwe we reld" van de kunstenaar Jacques Lip- ehitz. T UCHTMACHT-kapitcin II. uit TJden JLj wordt ervan verdacht het onder zoek bemoeilijkt te hebben, dat de Ko ninklijke Marechaussee, de Rijkslucht vaartdienst en de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie op Eerste Pinkster dag instelden, nadat een zweefvlieg tuig kort na de start was veronge lukt bij het militaire vliegveld Volkel in Noord-Brabant, De twee inzittenden van het toestel, luchtmacht-kapitein II. F. B. uit Eindhoven en de 38-jarige vertegenwoordiger Van L. uit Veghel, werden ernstig gewond en worden nog steeds verpleegd in het St. Josef zie kenhuis in Veghel. Van de vertegen woordiger werd een onderbeen afge rukt. De twee inzittenden waren lid van de gecombineerde burger- en mili taire zweef vliegclub Uden. De inzit tende kapitein, die optrad ais zweef- vlieginstructeur, moest zelf nagaan of het toestel geheel in orde en luchtwaardig was, maar hij heeft la ter verklaard, dat zijn collega-kapi- tein H. vóór de start tegen hem zei: „Stap maar in, dit toestel is in or de". Het was echter niet in orde. Nadat het toestel tot een hoogte van onge veer 150 a 200 meter was opgetrok ken en de lier ontkoppeld was, bleek (Advertentie) OnjeVtnde moj*UjVh«en m*t Het elKtroniKh* im«* rlka*nse Baldwin Door productie van 275 stuki per dag duizenden jutdens goedkoper Baldwin 2 klavieren wee pedaal vanaf f 4895,-» Éminent, eleetr,, I klavier, f 495.-. f 795.-» f 1295.- Crediet-tervic* 49 maandelijks* termijnen VRAAGT RROCHÜRE VAN NEOERUANOS GROOTSTE OKGELCOLLECTIC Tel. 01726.2188 Bodegraven PRESIDENT EISENHOWER is vandaag met een he£- schroelvliegtuig, dat was opgestegen van de kruiser ,,Staint Paul", te Taipeh op Formosa aangekomen. Enkele uren voordat de president aan kwam, waren de Chinese commu nisten begonnen het eiland onder vuur te nemen. Het was het grootste bombardement dat tot nu toe is voorgekomen. Volgens nog onbevestigde berichten zijn 19 nationalistische Chinezen om gekomen, terwijl velen werden gewond door de circa 8<i.000 gra naten die op het eiland werden afgevuurd. De president en zijn gezelschap zijn aan boord van de Ameri kaanse kruiser buiten gevaar ge bleven. Een militair hospitaal werd getroffen. Meer dan honderd woonhuizen werden beschadigd of verwoest. President Eisenhower heeft deze zware beschieting der Chinese com munisten „een welbewuste en agres sieve daad van de communisten" ge noemd. De bevolking van Taipeh bereidde Eisenhower bij zijrr aankomst een groots welkom. Kaar schatting waren 300.000 mensen uitgelopen om de pre sident te begroeten. Eisenhower en zijn gastheer Tsjiang Kai-sjek spraken beiden over de ban den die tussen beide landen bestaan en over het communistische imperia lisme. President Eisenhower zei niet ontmoedigd te zijn door de ongeregeld heden in Japan die zijn bezoek aan dat land verhinderden. Hij is er van overtuigd dat ze werden verwekt door dezelfde krachten die de Parijse top conferentie deden mislukken. „Ondanks alle tegenslagen", aldus Eisenhower, „ben ik vastbesloten aan te dringen op het vinden van doel treffende middelen om de oorlog te voorkomen en het gezag van de wet door de naties te bevorderen." „Deze ACHTEN Het getal duizend kunt u schrijven riet 125 achten. <8-f-8-i-8 enz. 125x8 1000), maar het is ook mogelijk met slechts 8 achten. Weet u hoe? Oplossing vorige maal: Padvinders- hoed. nobele speurtocht, zo zei de president, wordt niet bevorderd door een toege ven aan dreigementen of door een zwakkere verdediging tegen potentiële aanvallers. Door een dergelijke zwak heid zei het oorlogsgevaar in feite slechts groter worden, aldus Eisen hower. De parlementaire oppositie van Ghana heeft de regering beschuldigd van pogingen, het christelijk: gods dienstonderwijs op scholen te vervan gen door „Nkroema-dom". Een hoog geplaatste functionaris van het minis terie van Onderwijs zou het christen dom hebben omschreven als „huiche larij en comedie". De minister van Onderwijs, de Graft Dickson, heeft een onderzoek toege zegd. het hoogteroer niet te fungeren en het toestel viel met de neus in een korenveld. Politie-autoriteiten stonden die dag voor een raadsel, maar later werd be kend, dat er terstond na het ongeluk door andere leden van de zweefvlieg- club koortsachtig gewerkt is om de sporen, waaruit de werkelijke oorzaak duidelijk bleek, uit te wissen. Het toestel was daags tevoren nage keken, omdat vliegers gemeld hadden, dat er iets aan de besturing haperde. De verantwoording voor de repara ties ligt o.a. bij de twee kapiteins. Ka pitein H. was aanwezig, toen het toe stel op Eerste Pinksterdag na de repa ratie voor zijn collega-instructeur ge reed werd gezet. Toen het toestel was neergestort, ontdekten andere clubleden dat een pal van het hoogteroer ontbrak. Terwijl kapitein H. enige ieden van de mare chaussee aan de praat hieid bevestig de een burgerlid van de club, S. uit Vught, de pal. Ook de kapitein zou la ter nog iets aan het hoogteroer veran derd hebben, zodat het oorspronkelij ke mankement, dat de oorzaak van het ongeluk was, helemaal niet meer te zien was. Men tracht achter de motie ven voor deze handelingen te komen. De burger S., die later spijt van zijn impulsieve optreden heeft gekregen (hij heeft de verongelukte kapitein die verzuimd had het toestel vóór de start te laten nakijken, slechts van morele schuld willen vrijwaren) en dit aan de justitie heeft opgebiecht, heeft verklaard dat kapitein H. en hij daar bij hadden samengewerkt. Ook de kapitein heeft toegegeven, dat het onderzoek met opzet is bemoei lijkt en dat hij daaraan enige schuld heeft. Hem is hangende het onderzoek het zweefvliegen ontzegd. De verongelukte kapitein wordt overtreding verweten van art. 308 van het wetboek van strafrecht: het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Tegen S. is proces-verbaai opge maakt op grond van art. 189, dat het uitwissen van sporen en het bemoei lijken van het onderzoek door de po litie, ingesteld tegen een ander, die van een misdrijf wordt verdacht, strafbaar stelt. Kapitein H. zou op grond van hetzelfde misdrijf kunnen worden vervolgd. De vertegenwoordiger L., wiens ene onderbeen bij de val werd afgerukt maakt het naar omstandigheden rede lijk wel. Er is een mogelijkheid, dat zijn ande re onderbeen, dat verbrijzeld was, be houden blijft. i' Advertentie) een eeuv/ levensverzekering Brigade-generaal Hughes, fungerend resident van de centrale provincie van Kenya, heeft verklaard, dat hij over bewijzen beschikt, dat in zijn provincie de Mau Mau-eed wordt afgelegd. De Mau Mau houdt illegale vergaderingen intimideert personen die hun zaak niet willen steunen en zamelt illegaal gel den in. Majoor Venn Fey, een bekende figuur uit de oorlog tegen de Mau Mau. heeft een memorandum aan de gouverneur van Kenya, Sir Patrick Renison, gestuurd, waarin hij mee deelt, dat de Mau Mau weer tot lever, is gebracht onder de naam Walinzi. gen over het komende ontwerp en een algemeen overzicht van de financiën omvat. Met het verslag van de debatten moeten de gouverneur en de minister hun voordeel doen. wanneer ze de ont- werp-begroting opstellen. De raad een budgetrecht toe te ken nen, vinden de bewindslieden bezwaar lijk met het oog op de verantwoorde lijkheid die Nederland draagt, en de bestaande constitutionele verhoudingen. Is in Nieuw-Guinea eenmaal een wat de regering noemt „gezonde fi nanciële toestand" een begrip waarvoor ze overigens geen duide lijke kenmerken zegt te kunnen aan geven ontstaan, dan wordt de be groting bij ordonnantie vastgesteld. Ook denkt de regering in de toe komst de financiële verhouding Ne derlandNieuw-Guinea wettelijk te regelen. Om mét de decentralisatie van het bestuur een begin te maken, zal het gouvernement in sommige gebieden autochtone vertrouwensmannen aan stellen. die, eventueel verenigd in col leges van overleg, de bestuursambtena ren van advies kunnen dienen. Hun taak eindigt wanneer in de be trokken streek een zelfstandige ge meenschap wordt. Deze territoriale lichamen worden collegiaal bestuurd, in beginsel na rechtstreekse verkiezingen. Aan het gemeensebapsbestuur wil de regering inhoud geven door het inbeperkte mate medebewind, vrijheid van initiatief en, ten slotte, in meer algemene zin auto nomie toe te kennen. Overigens gaat het niet tegen de wet in dat een ge meenschap medebewind en bovendien van haar instelling af onmiddellijk min of meer eigen meesterschap en zelfs volle autonomie krijgt. Wat de financiering aangaat, de ge meenschappen zullen allereerst moeten omzien naar eigen inkomsten. Het moet echter mogelijk blijven, dat het gou vernement steunt, ook met middelen in natura. De dorpsgemeenschappen zullen het vooral van hulpbetoon moeten heb ben. Het wetsontwerp legt bovendien een basis voor lichamen, die bepaalde open bare belangen moeten verzorgen; ze kunnen niet alleen besturende, maar ook verordenende bevoegdheden krij gen. De regering acht het gewenst dat, In plaatsen die daarvoor in aanmerking komen, studiegroepen e.d. worden ge vormd die zich erop toeleggen de bevol king maatschappelijk en politiek besef bij te brengen. Ook stellen de ministers zich voor autochtone ieden van de ver schillende raden werkbezoeken aan Ne derland te laten brengen, om hen met westerse werkmethoden in aanraking te brengen. (Advertentie) me! wil zijvlak d i« zwart, met oi 2M<S« kiaaanbamj. Ruim 50.000 aan overheidsgelden blijkt besteed te zijn voor de viering van het 64e lustrum van de Utrechtse Rijksuniversiteit, constateert de Alge mene Rekenkamer in haar verslag over 1959. Curatoren hadden 14.000 toege zegd. Controlerende ambtenaren ont dekten echter dat het rijk in feite ruim f35.000 had bijgedragen. Daarbij ko men nog de bijdragen van provincie en gemeente; alles samen ƒ50.000. (Van onze weerkundige medewerker) OM een gebied van hoge luchtdruk boven Frankrijk stroomt vrij warme oceaanlucht steeds verder het vasteland van Europa binnen. Het centrum van het hogedrukge- bied verplaatst zich thans langzaam naar onze streken. In verband daar mee zal het tijdens het weekeinde droog blijven met vrij veel zonne schijn, waarbij het in het binnenland nog iets warmer zal worden. In de kuststreken zullen de tem peraturen iets lager zijn door zee wind, die echter langs "de kust van Zuid-Holland en Zeeland vrij zwak zal zijn. (Van een onzer Verslaggevers) Het noemen van de langdurig zieken in de laatste troonrede met de uit spraak dat hun verzorging en revali datie bij de verdere ontplooiing van het stelsel der sociale zekerheid in stijgende mate de aandacht vragen, deed ons hopen op een meer stimule rende houding van de overheid ten aanzien van onze uitbreidingsplannen, zei de heer H. Harmeyer uit Voorburg vanmiddag in Utrecht op de jaarver gadering van de fihr. vereniging tot verpleging van langdurig zieken „Het Zonnehuis". Hij voegde er direct aan toe, dat het vooral de rijksoverheid is, die niet meewerkt en weigert garanties te geven, nodig voor het verkrijgen van geldleningen. Ten aanzien van het verlenen van bouwvergunningen ontmoet men bij de desbetreffende overheidsinstanties eveneens weinig enthousiasme. De la gere overheidsorganen, provincie, ge meente. zien het nut van een goede verpleging van chronisch zieken blijk baar meer in en verstaan hjm taak be ter, aldus de orzitter,*want" zij zijn wél bereid tot net verstrekken van de genoemde garanties. De heer Harmeyer deelde mee dat de uitbreiding van „Het Zonnehuis" te Beekbergen geheel afgeremd wordt door het nu al meer dan drie maan den uitblijven van de rijksgoedkeuring. Spr. maakte ook melding van de plan nen tot de bouw van een nieuw tehuis in Zuidhorn (Gr.) met 140 bedden Men overweegt dit plan alsnog uit te breiden met een afdeling voor licht geestelijk gestoorde bejaarden; zulk een afdeling zal in elk geval verbon den worden aan 't nieuwe Zonehuis, dat in Amstelveen zal verrijzen (naast 170 bedden een afzonderlijk paviljoen met 80 bedden). De heer Harmeyer deelde mede, dat drie om ouderdoms- en gezondheids redenen afgetreden afdelingsbestuurs leden door het hoofdbestuur tot lid van verdienste werden benoemd. Het zijn mejuffrouw J. Bergstra te Leeu warden en de heren D. Prins te Leiden en R. van Rheenen te Hilversum. In verband met de jongste statuten wijziging was het gehele bestuur afge treden en moest een nieuw hoofdbe- Advertentie) Geen woord over Vaderdag A Over de herkomst van vaderdag moeten wij ons geen illusies maken. Moeder heeft daar part noch deel aan. De kinderen hebben er niets mee te maken. Ook de religie, die van oudsher in alle beschavingen^ de partijen. Noch de cultuurbewa kers noch de vaderdagvierders zul len aanvankelijk ook maar iets van elkaar begrijpen. bijzondere dagjes op aanwees, is brandschoon. Vaderdag komt van de sigarenhandelaren. Zo als moederdag door de bloemisten in de wereld is gebracht. Men kan hier loodzwaar, ja zelfs somber over na- denken. Men zou kunnen stellen dat waar eertijds de religie impulsen aan het leven schonk, thans de commerce deze functie heeft overge nomen. Men zou staande achter een katheder kunnen betogen dat de aanbidding van de economie leidt tot een cultuur die niet door de geest doch door de materie wordt beheerst. Dat kan allemaal, wanneer men spit- en graafwerk in de cultuurhistorie wil verrichten. Aan te raden is dit evenwel niet. Het beschouwen van de tijd van thans ligt niet zozeer op onze weg als op die van ons nakroost over en kele eeuwen. Bovendien weet men niet wat men overhoop haalt door de zaken zo te stelien. Ik ken JlHilCICllIlS iémand, die dat per se zo wil: hij zij gewaarschuwd. Men za! allereerst stuiten op de verontwaardiging van een aantal vaders die zich een extra rokertje zien ontgaan. Gezamenlijk met de sigarenhandelaren zullen zit roepen: „Wat steekt daar nu voot kwaads in, één zo'n vaderdagje pei jaar?" Het eerste treffen tussen de euituursomberen enerzijds en de vaders en sigarenhandelaren ander zijds, zal verwarring stichten in bei- Maar dat is slechts tijdelijk. De cultuursomberen zuilen hun gedach ten op schrift stellen en los van de sfeer van boze gezichten en ge strekte wijsvingers zullen enkele sigarenhandelaars en enkele vaders zich de gedachtengang van de te genstanders vertrouwd maken. Dit zal hen niet overtuigen. Men zal tot elkaar zeggen dat het zwaar over dreven is voorgesteld. Men zal en kele euituursomberen op moederdag schaduwen en ongetwijfeld za! men ontdekken dat sommigen zich in de vooravond van moederdag bij een bloemenkraam ophielden. Triomfan telijk zal men dit publiceren, met de mededeling erbij dat verscheidene ,,-t- cultuursomberen behoren tot het gil- U JtSpr«VJtClT de van de niet-rokers. Een hoonge lach zal opgaan. En verscheidene sigarenhandelaren zullen handen wrijvend aan de toonbank bet ver haal bij de klanten overdrijven. stuur worden gekozen. De voorgestel de kandidaten werden met meerder heid van stemmen gekozen. Het waren de heren H. Harmeyer, Voorburg; D. Zorn, 's-Gravenhage; mr. L. C. van der Tas, Vreeland; J. O- Elshout en J. A. J. Limburg, Apeldoorn; Mr. W. de Vries. Delft en J. J. P. de Witte. Vlaar- dingen; R. A. Hoogland, arts en J. Bier- ling, Utrecht; Ir. A. J. Rijken en K. J. Ekens. Roermond; mr. F. W. Ketwieh Verschuur, Haren en mr. T. de Jong, Groningen. Het iaarverslag van de secretaris de heer J. Bierling meldt de benoeming van de heer J. D. Meerwaldt jr., die als lid van het hoofdbestuur een belang rijk aandeel heeft gehad in de voor bereiding van de plannen voor „Het Zonnehuis" Zuidhorn, tot medicus in algemene dienst van de vereniging. Voorts zijn de eerste voorbereidende besprekingen om te komen tot het ver binden van. een econoom aan het werk dér vereniging, gehouden. Zo wil 'men zich verzekeren van geregelde des kundige voorlichting op medisch en economisch gebied. Wat de tehuizen betreft, het plan- Vlaardingen (200 bedden), dat dienen moet ter vervanging van het huidige Zonnehuis in Schiedam (54 bedden), maakt goede vorderingen: in Vlaardin- gen is nu definitief een terrein aan gewezen. In Doorn is bouwterrein ge kocht en daarmee de eerste stap ge daan voor de stichting van een nieuw tehuis aldaar. De arbeid in de tehuizen wordt zeer verzwaard door het voortdurend per soneelstekort. Hoewel in de vier „Zon nehuizen" (de genoemde drie plus dat in Roermond) in 1959 van een vrijwel voltallige patiëntenbezetting sprake was, had geen van de tehuizen een voltallige personeelsbezetting. Het protestantse volksdeel In „het zuiden", zo werd ervaren, kan niet dan met de grootste moeite voor voldoende werkkrachten in de protestantse in richtingen en tehuizen zorgen en men vreest dat men in het Roermond' se Zonnehuis misschien té éniger tijd zijn toevlucht zal moeten nemen tot rooms-katholiek personeel: voor ver' schillende, wie weet zelfs leidende functies. Ten slotte een paar cijfers uit het jaarverslag. Op 31 december telde de vereniging 10.427 leden en 25.936 be gunstigers; plus 4025 „jaarlijkse ge vers" (met een bijdrage beneden de vastgestelde contributie of bijdrage). Dat hiermee het totaal aantal contri buanten de 40.000 overschreed, is mede te danken aan de gevoerde ledenwerf actie. Het aantal plaatselijke afdelingen bleef gelijk: 34. Het aantal correspon dentschappen bedroeg aan het eind van het verslagjaar 312. lijk zelfs met een sigaar in hun mond. Nochtans zuiien hun woorden indruk maken. Een jongelingsvereni ging in Uithuizermeeden zal een in leider het rapport doen bestuderen. Tijdens de bespreking zal men alle franje die de inleider aan de gedach tegang van de cultuursomberen beeft toegevoegd er weer afknippen. De conclusie zal nochtans zijn dat er reden is voor ernstige verontrusting. De zoon van een sigarenhandelaar zal tot het einde toe in de oppositie blijven. Dit houdt echter geenszins hel einde van de strijd in. Van het rap port van de cultuursomberen zal een bopulair uittreksel worden gemaakt en dat is een scherp wapen. In kringen van predikanten zal men gewagen van verontrusting over de toenemende invloed van de commer ce in de cultuur. Niet dat deze predi kanten er bezorgd zullen uitzien. Men zal ze vrolijk aantreffen moge- Volkomen bij verrassing zal eer. synode plotseling een uitspraak doen tegen vaderdag. Een andere synode zal uitspreken dat zij zich onthoudt van een oordeel over vaderdag, wat door enkele sigarenhandelaren ver keerd zal word,*n uitgelegd. Ook een r.-k. bisschop .n de Philippjjnen zou volgens een Amerikaans persbureau gezegd hebben dat vaderdag be schouwd moet worden ais een bui tenkerkelij k kalender verschijnse l Schielijk zoeken de sigarenhandela ren in collectief verband een roker- hoogleraar aan van wie zij weten dat hij met vaderdag nog een kistje heeft gehad. Men verleidt hem tot een studie. In termen die weten schappelijke objectiviteit suggereren zal deze hoogleraar ten slotte een werk het licht doen zien, waarin ge wezen wordt op de nuttige functie, die vaderdag in een aantal onder zochte gevallen had in de verhou ding tussen man en vrouw. Mits met mate toegepast zou de bewuste hoogleraar het gebruik van vaderdag willen aanbevelen. Zijn ernstige foto verschijnt op de adver tentie-pagina van alle kranten, met de mededeling: „Ook ik vier vader dag". Een failliet sigarenboertje zal in een socialistisch blad een wrok kend ingezonden stuk schrijven, waarin hij de kerk beschuldigt te kort geschoten te zijn in haar taak ten opzichte van de vader, De r.-k. kerk zal bij verrassing de datum van 19 juni aanwijzen als officiële vader dag op de kerkelijke kalender. De protestanten zullen direct dertien andere vaderdagen aanwijzen. De sigarenhandelaren trekken zich haastig uit de discussie terug omdat ze het te druk krijgen met de siga ren verkoop. Dit ai les zou een serieuze be strijding van vader dag overhoop halen Begint u e» aan? Ik niet De mogelijkheid best; at dat de Rus sische spion Abel, die een straf van dertig jaar uitzit in de federale gevan genis van Atlanta, uitgewisseld zal worden tegen de piloot van de Ameri kaanse U-2 die in Rusland op zijn be rechting wacht. De vader van de piloot, Oliver Po wers, had de uitwisseling in een brief aan Abel en aan de advocaat die hem verdedigde, voorgesteld. Deze. Donovan, had zijn ciient enke le maanden geleden verteld dat hij op zakenreis naar Engeland en Zwitser land zou gaan. Abel had hem toen ver zocht contact op te nemen met een Oostduits advocaat in Zwitserland. Donovan voelde voor het voorstel en wacht thans op een beslissing van Washington of hij zulk een ontmoeting mag arrangeren. Het hoofdbestuur van de militaire belangenvereniging van bc-roepssche- pelingen bij de zeemacht, heeft in tele grammen aan de voorzitter van de Tweede Kamer en aan de ministei voor Defensie gepleit voor een vroegere datum van inwerkingtreding van de in de defensienota aangekondigde sa larisverbeteringen. De datum die in de nota genoemd wordt, is 1 januari 1961. Er wordt gezaaid in vergankelijk heid, en opgewekt in. onverganke lijkheid, 1 Korinthe 15:42, AT Paulus met het zaaien van een natuurlijk lichaam in vergan kelijkheid aan begraven zou hebben gedacht, i3 toch wel erg oppervlakkig. Het dode lichaam zou dan de zaad korrel zijn, die in de dodenakker valt om opgewekt te worden. Zaaien en begraven is dan precies hetzelfde. Het is zeer de vraag of Paulus wer kelijk aan begraven gedacht heeft. Is de „dodenakker" inderdaad al leen maar het graf? Maar hoe kom ik dan uit met dat gezaaid worden in zwakheid? Van een lijk kan men toch niet zeg gen. dat het „zwak" is? Dat doet nie mand en dat heeft ook nooit iemand gedaan. Een levend lichaam, ja, dat kan zwak zijn. Heus, Paulus heeft we! aan iets anders dan aan begraven ge dacht of het moest zijn, dat de apos tel heel het leven overdrachtelijk ais één grote begrafenis is gaan zien. Ik sterf alle dagen, schrijft hij tocb el ders? Maar gaat het zaaiwerk dan niet de tijden door bij 1 elke ontvangenis? En bij elke geboorte? Dat is het zaaien waarop de apostel met zijn doom m het vlees doelt. Elke geboorte is een zaaien. En., wordt er dan niet altijd gezaaid m vergankelijkheid? En in oneer? Ep in zwakheid? Kunnen mensenkinderen dan wel ooit iets anders dan naar de dood toe zaaien? Dat gaan ouders met hun uiterst zwakke kind zo smartelijk ver staan op de duur: we hebben gezaaid in zwakheid. Uit menselijk zaad kan alleen maar vergankelijkheid, zwakheid en oneer voortkomen. Vergankelijkheid ja. De ouderdoms- rrmpels komen heus wel. Voor velen maar al te vroeg. En men zoekt meer z'n troost in het schoonheidsinstituut dan in het huis Gods. Oneer ook. Waar elk hospitaal vol van is. Dat zich heimelijk schamen over al verder voortsluïpende ontbin ding. Het woord „kanker", dat men nauwelijks uit wil spreken. Al dat na re, dat vieze, dat afzichtelijke, dat inet diep invretend lichamelijk lijden Kan samenhangen, het wordt alles zo on dergaan als oneer, als beneden de maat van de menselijke waardigheid. Zo gauw er gezaaid is; is de ver gankelijkheid er. Die heel het men selijk leven op de een of andere wij ze begeleidt. Wat is nu de grote troost, die er tegenover staat? Niet anders dan de opwekking des vlezes. De opwekking in onverganke lijkheid. In heerlijkheid. En in kraent. God werkt aan dat geloof bij de zij nen heel hun bouwvallig mensemse- staan door. Zó, op die manier, heeft Paulus zelf gehoopt te mogen komen tot de opstanding uit de doden. Met zijn geteisterde gezondheid ts hij er heel z'n omfloerste bestaan mee werkzaam geweest. Zijn ouders hebben gezaaid naar de vergankelijk heid, maar God in Christus zet zijn opwekking door naar de onverganke lijkheid. De jongste dag zal alleen maar lichamelijk bevestigen watde apostel reeds door het geloof gegrepen heeft. Tegenover het zaaien in ver derfelijkheid staat de onvoorstelbare belofte van een óók lichamelijk vol tooide wedergeboorte. Op deze wijze alleen is alle licha melijke oneeT en zwakheid te harden. Het is de onbegrijpelijke zegen, die van zo menig naar de mens gespro ken hopeloos ziekbed, uitgaat. God xs onuitsprekelijk goed, riep eens een stervende uit te midden van zijn fol terende smarten. En in die onuitsprekelijke goedheid zal juist dit smartenvlees straks op de heerlijkste wijze delen. (Van onze correspondent) Binnenkort komen houten balipoint- pennen in de handel. Een Zaanuamse potlodenfabriek gaat ze, van cedex- hout, maken, De eersten zijn al van de lopende band. Daarmee werden gisteren de personeelsleden verrust. Ze die ballpoints komen uit in vier kleuren: rood, groen, lichtblauw en donkerblauw. De directie van het staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen (Hembrug) deelt mede, dat zij in verband met de afloop van een munitie-ordei voor buitenlandse rekening heeft moeten besluiten veertig werknemers ontslag aan te zeggen. Deze werknemers wor den na het ontslag op wachtgeld ge steld, waarvoor naast het bestaande recht van uitkering krachtens de Werkloosheidswet een bijzondere rege ling is getroffen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 3