PONY'S maken de JEUGD vertrouwd met het PAARD M i Plan voor telefonische hulpdienst in Arnhem Voortaan Vijftig sterren Amerikaanse vlag op Eerste orkestconcert in Holland Festival „De Spiegel der minnen m NEW FOREST HET MEEST GELIEFD Margaret en Tony vandaag thuis DRUKKE TIJD voor FABRIKANTEN Peking sluit meer bergpassen af aan grens India Cultuurdaad van Belgisch Toneel Stoffeerder vermist Proces tegen 22-jarig- Algerijn» meisje uitgesteld M 88 aSS Ook badkamer Groep z en Voltigeren D i ZATERDAG 18 JU Ni 1960 TROUW INTERN. H ARP WEEK VOOR JONGEREN (Van een medewerker Veel kinderen worden al vroeg ngelrokken door het paardrij- m. Dat dit verlangen vaak ver tild kan'worden is te danken aan jjf feit dat 'enige tientallen vort 500 afdelingen van de Lande- Ruitersportvereniging een vjchtb voor de jeugd bezitten. NOG DIT JAAR OP 4 juli aanstaande, de lS4ste verjaardag van de onaf hankelijkheidsverklaring, wordt een vlag met vijftig sterren de officiële vlag van de Ver. Staten van Aoord-Ameri ka. De nieuwe vlag, waarmee de vijftigste sier cle toetreding van Hawaii tot de Unie tot uitdrukking brengt, komt in plaats van het nationale dun doek met 49 sterren. Deze laat ste vlag heeft op 4 juli precies een jaar bestaan. Bij de vorige onafhankelijkheidsviering moest een ster worden toege voegd voor de nieuwe staat Alaska. li Op het landgoed „Land en Bosch" tussen 's-Graveland en Hilversum wordt van 23 tot 30 juli een havp- week voor jongeren gehouden. De lei ding is toevertrouwd aan Phia Berg hout van het Concertgebouw-orkest, met assitentie van de beroemde En gelse harpiste Maria Korchinska. Er zijn reeds meer dan dertig aan meldingen binnengekomen uit België, Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Spanje, Ierland, Duitsland en Neder land. De harp-week op „Land en Bosch" is in het bijzonder bedoeld voor de jongeren, die er alle gelegenheid zullen krijgen om hun ervaringen uit te wis selen en over de nieuwe composities voor harp te spreken. Ook zullen de beste cursisten com posities uit eigen land ten gehore brengen. Voorts zullen voordrachten worden gehouden over de harp als instrument en zijn plaats in het orkest of ensemble. Vrijdagavond 29 juli vindt het slot- concert plaats. Er worden dan harp- soli, duo's en werken voor meer harpen uitgevoerd, zoals de Suite voor twaalf harpen van Lex van Delden en Marius Flothuis. De internationale harpweek wordt georganiseerd door het Nederland impresariaat. NCRV, VARA, Wereld omroep en wellicht ook de televisie zullen er aandacht aan besteden. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer S. J. van Dijke, secretaris der gemeente Ka- pelle. De moeilijkheid hij het rijden van jonge kinderen is in het algemeen dat zo'n paarderug veel te breed voor hen is. Ze hebben een klein rijpaard- e nodig en de pony is uitermate ge schikt. Er zijn nu drie Nederlandse stam- ioeken voor het fokken van pony's: Ned. New Forest pony's, de Ned, jV'elsh pony's en de Ned. IJslandsche pony's. De New Forest pony is onder |e jeugd zeer geliefd. Op deze dieren, iveïke een schofthoogte hebben van ten hoogste 1.40 meter, voelen kin deren van 8 tot 16 jaar zicli spoedig thuis. Dit kleine rijpaard komt oorspron kelijk uit Engeland, waar het.op een Seel, schaarse grond, nog in het wild ieeft. :Het is verre Van verwend en beemt dan ook met heel weinig voer genoegen. Het is een zeer intelligent Sier, erg volgzaam en gemakkelijk af ie richten. Daar het gewend is óver heide en woeste'grond te galop peren, is het op iedere soort grond bruikbaar. EZER dagen bezochten wij zo'n ponyclub, waarvan reeds honderd onderen lid zijn. Men heeft daar de beschikking over twaalf pony's. Met behulp van enige volwassenen, een instructrice en een stalknecht, ver joegen de kinderen de dieren zelf. In de eerste plaats behoort tot de erzorging het halen en het weer op tal brengen van de pony, het bo'r- telen en het roskammen en mïs- ichien zullen de kinderen het dier rok wel eens naar de „badkamer" jrengen. Deze badkamer is een grote )ox met een cementen vloer, waarop het water enige centimeters hoog tan blijven staan. Het paardje vindt let heerlijk een tijdje met de dik- vijls te droge hoefjes in het water e staan, terwijl het een totale „fris- >P behandeling" krijgt. Naast de stallen is de zadelkamer waar de jongens en meisjes leren hoe iij het zadel, het tuig en de andere ïitvustingsstukken moeten gebruiken in onderhouden. In dit vertrek vin- ien zij ook de zwart-fluwelen pet ten met versterkte bol, waardoor hun loofd beschermd kan worden wan- leer _ze eens mochten vallen of bij iet rijden door het bos een tik van len boomtak mochten krijgen. NAAST rijpony is de New Forest pony ook geschikt als bedrijfspony op de kleine agrarische en fruitteelt- bedrijven. Dat is een groot voordeel dat vele boerenfamilies doet beslui ten voor hun kinderen zo'n kLein rij paard aan te schaffen. Het is gemakkelijk te begrijpen dat deze sterke pony de jongens en meis jes bijzonder helpt om goede ruiters te worden, zodat ze later op concour sen meedingen kunnen door hun ge- degen manier van rijden. Vele inter nationale sterren op hippisch gebied zijn hun succesvolle loopbaan op een ponyrug begonnen. E leden van deze club zijn in groepjes van vijf of zes ingedeeld, iveïke een of twee maal per week :omen rijden. Eerst krijgen ze enige essen in een binnenmanège, daarna Baan ze een paar maal in de buiten- ranège. Wanneer zij enigszins met 'et paardje vertrouwd zijn geraakt, laan ze met de instructrice een ritje 'n het bos maken. Deze tochtjes strekken zich steeds verder uit. waardoor de ponyrijder Ister) steeds zelfstandiger wordt. Na ?en jaar zijn de jongens en meisjes "gen; handig met hun pony als met hun fiets. Ze rij den frank en vrij floor ieder terrein, nemen met ge- mak barricades, 's Winters gaan zij irtiet de meute mee op vossejacht. De Meine moedige pony weet de honden hoor bos en veld meestal beter te pigen dan de grote paarden. O de New Forest pony een bij zonder vriendelijk karakter heeft ;n 2her mak is, gebruiken de kinde- |?n hem dikwijls voor hun gymnas- 'eitoefeningen bij het zogenaamde •voltigeren". De pony galoppeert dan an een lange teugel door de ma- Jege. Hfj heeft om zijn lichaam een wede riem met twee handgrepen, erwijl het paardje langs draaft, wogen de kinderen er op en rijden knoei los verder. Natuurlijk worden de oeleningen ■keds moeilijker. Soms zitten de wieren achterste voren op de'pony jj Proberen zich op de rug van het *tr met gespreide armen staande te 'OU-ten. Prinses Margaret en Anthony Arm strong Jones zullen vandaag met het koninküjk jacht „Britannia" aankomen in de haven van Portsmouth. Het echt paar heeft een huwelijksreis naar de Caraïbische eilanden gemaakt. De „Britannia" is gisteren laat in de middag gesignaleerd voor de kust van Land's End. de uiterste' zuidwest punt van Engeland. - Op speciaal verzoek van prinses Mar garet zal er vandaag geen officiële ontvangst plaatsvinden. Margaret en Anthony zullen van Portsmouth per trein naar Londen gaan, waar zü een paar weken zullen logeren in Clarence House, de Londense ver blijfplaats van de koningin-moeder. Hun eigen apartementen in Kensington Palace zijn nog niet gereed. Naar wij vernemen beeft, de Oecu menische Raad van Kerken te Arn hem het initiatief genomen om ook in de Gelderse hoofdstad te komen tot oprichting van een telefonische hulpcentrale, naar het voorbeeld van een soortgelijke hulpdienst, die in Rotterdam door ds H. J. Teut- sclier is opgebouwd en die ten doel heeft mensen, die in geestelijke ené of materiële moeilijkheden zijn geraakt of die zeer vereenzaamd 7.(jn, met raad en daad terzijde te staan. Een commissie onder voorzitter schap van de psychiater dr. B. Chr. Hamer, die onlangs een onderzoek naar de mogelijkheden van een der gelijke centrale in de Gelderse hoofdstad heeft ingesteld, is tot de conclusie gekomen, dat in Arnhem en ook in de kleinere omliggende ..gemeenten wel degelijk be.hoefte. de hoogte gesteld en deze kerken gevraagd hun medewerking hieraan te willen verlenen. Wordt het voorstel in de kring der kerkeraden gunstig ontvangen, dan is het waarschijnlijk dat men nog dit jaar met een telefonische hulpcentrale in Arnhem zal starten. Deze hulpcentrale zou dan een sectie vormen van een in het leven te roepen Oecumenische Stichting voor geestelijke en zedelijke volks gezondheid, waarin het bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden de tweede „partner" zal vormen. De bedoeling is om evenals dat in de Maasstad het geval Is een aantal vrijwillige krachten voor de telefonische hulpdienst in te scha kelen met.daarnaast een vaste aandeze „naastenliefde,; Pfx- .telciy. kracht in*de.~persoon--van.een maats foon" bestaat. schappelijk werkster, die de werk-" zaamheden zal moeten coördineren. Als de Arnhemse kerken met het voorstel akkoord gaan, zal een spe ciale commissie de technische pro blemen van een dergelijke hulp centrale nader gaan bekijken. Enkele dagen geleden heeft de Oecumenische Raad Arnhem de bij hem aangesloten kerken en gast- leden (waaronder het Leger des Heils en d, gereformeerde kerk) via een circulaire van dit plan op De sterren op de nieuwe vlag staan in vijf horizontale rijen van zes en vjer inspringende rijen van vijf, en wel zodanig dat deze rijen elkaar afwisselen. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat het ontplooien van de nieuwe Amerikaanse vlag vóór 4 juli on juist zou zijn. Het is echter volgens de Amerikaanse regering toegestaan na deze datum de oude vlaggen met 48 en 49 sterren te gebruiken. Met een beperkt, aantal uitzonderingen zullen aan gebouwen en bureaus van de federale regering de oude vlag gen blijven wapperen, zolang deze nog in behoorlijke staat verkeren en de voorraden van de nog niet ge bruikte vlaggen niet zijn uitgeput. De burgerbevolking, buitenlandse regeringen en buitenlanders wordt geadviseerd op gelijke wijze te han delen. Amerikaanse vlaggenfabrikanten zullen echter ongetwijfeld proberen de nieuwe vlag zo spoedig mogelijk ingang te doen vinden. Zij zijn over de nieuwe vlag veel enthousiaster dan over de oude met 49 sterren, omdat thans vaststaat dat het „ster renbeeld" voorlopig niet zal ver anderen. Toen vorig jaar de 49ste ster officieel werd, hebben de fabrikanten flinkehoeveelheden nieuwe vlaggen aangelegd. Groot was hun ontsteltenis, toen zij vernamen, dat het Congres Ha waii had toegelaten als vijftigste staat. Omdat Hawaii al jarenlang vergeefse pogingen had gedaan om als vijftigste staat tot de Ver, Staten te worden toegelaten, hadden de fa brikanten er in het geheel niet op E oude. tegenwoordige en toe komstige vlag van de Ver. Sta ten van N oord-Amerika. Links bo ven de vlag met 48 sterren, die ge durende vele jaren van de Ameri kaanse gebouwen heeft gewapperd. Rechts boven de huidige vlag met 49 sterren die op 4 juli 1959 offi cieel werd, nadat Alaska America's 49ste staat was geworden. Onder de vlag met 50 sterren, die op 4 juli van dit jaar de officiële vlag van de V.S. 'wordt. De vijftigste ster is aan gebracht voor de nieuice staat Ha waii. zich. tot een natie aaneensloot, heeft het vele vlaggen gekend. Vele hon derden jaren geleden verkenden de Noormannen de kustwateren; hun schepen voeren onder het banier van de zwarte raaf. Columbus bevoer de zeeën onder, de Spaanse vlag. De Pilgrims voer den de vlag van Groot-Brittannië. De Hollandse kolonisten kwamen naar Nieuw-Amsterdam onder de de jonge Amerikaanse vloot popu lair. De waarschuwing van de ratel slang, „Don't tread on me" („Trap niet op me") werd langs de Atlan tische kust door de verbolgen kolo nisten ontplooid. De „vrijheids"vlag, een lange blauwe vaan met een witte halve maan in de bovenhoek, verenigde in 1776 de verdedigers van Charles ton in Zuid-Carolina. Een opvallen de gelijkenis met de „Stars and Stripes" vertoonde de vlag van de „Green Moutain Boys" uit "Vermont in de slag, die op 16 augustus 1777 bij Bennington woedde. Toen George Washington in 1776 in Cambridge, Massachusetts, het bevel over het Continentale Leger op zich nam, stond hij onder de „Grand Union Flag", waarin de af hankelijkheid van Groot-Brittannië tot uiting kwam; in het kanton de bovenhoek van deze vlag bevon den zich namelijk het St. George- kruis (Engeland) en het St. Andries- kruis (Schotland). Op 14 juni 1777 werd door het rood-wit-blauwe driekleur. De gerekend dat de vlag zo spoedig al Fransen verkenden het vasteland Congres dé eerste „Stars en Stripes" •sis;wiëer zpu moeten worden gewijzigd, onder de koninklijke lelie. Immi- als officiële vlag aangenomen. Deze Thans échter staat er geen nieuwe granten van elk ras en elke nationa- datum wordt thans in de gehele liteit brachten hun symbolen mee. Unie elk jaar als „Flag Day" her- In de tijd van de revolutie wer- dacht, den door de nog niet verenigde ko- Deze vlag vertoonde 13 sterren, loniën een groot aantal banieren ge- gen „sterrenbeeld", dat op verschil- bruikt. Een groene den met het lende manieren werd gerangschikt, motto „An appeal to heaven" („Een staat op de nominatie. Voordat het Amerikaanse volk RESIDENT EISENHOWER ont hult het ontwerp van de nieu we Amerikaanse vlag met vijftig sterren. smeekbede tot de hemel") was bij ER was een opmerkelijke eenheid van geest in het programma van het concert dat vrijdagavond door het Concertgebouworkest als eerste in het orkestprogramma van het Holland Festival werd uitgevoerd. Rafaël Kubelik leidde dit concert ten overstaan van een zeer goed gevulde zaal van het Am sterdamse Concertgebouw, en aan Kubeiik's geïnspireerde directie was het mede te danken, dat het orkest een uitstekende beurt maakt aan het begin van het festival. Feestelijk in de zin van vrolijk en opgewekt waren de stukken, die gespeeld werden zeker niet. De doodsgedachte was in feite de noemer, waaronder men al deze werken kon brengen. Toen Mahler aan zijn tiende sym fonie begon, wist hij vrijwel zeker, dat hij dezeniet meer zou kunnen vol tooien; hij leefde reeds in de schaduw van de dood. Het Adagio, dat vrijdag avond als opmaat tot dit concert werd gespeeld, is daar de muzi kale weerklank van. Men neemt aan, dat het in dc vorm zoals Mahler het achterliet, niet voldoet aan de voorstelling, die hij zich er zelf van maakte, en de wat stugge over gangen tussen de diverse onderdelen lijken dit te bevestigen. Niettemin is dit Adagio (dat evenals de andere delen van de symfonie zelden wordt uitgevoerd) vooral in zijn Bruckne- riaans verheven passages een ontroe rende muzikale contemplatie. Het „Concert voor viool en orkest" van Alban Berg, gecomponeerd in zijn laatste levensjaar, 3935, is opgedragen aan een gestorven vriendin. Hoewel gecomponeerd in het twaalftoon systeem heeft Berg door zijn vrijheden ten opzichte van dit systeem en de duidelijke invloed van de Wagner- chromatiek dit vioolconcert een ook voor het grote publiek verstaanbare en .aanvoelbare expressiviteit gegeven, die ook ditmaal in de diep doorleefde vertolking door Szymon Goldberg een grote indruk maakte. Prachtig van sfeer en klankkleur was de weergave van de orkestpartij, Herman Schey excelleerde na ae pauze in de vertolking van de Kinuer- totenlteder van Mahler, waarbij men helaas weer moest ervaren hoe de dis crepantie tussen de grote orkestbezet ting en de menselijke stem ook hiel de hoorbaarheid en de verstaanbaar heid van de solopartij verstoorde. Ove rigens werd deze orkestpartij met grote zorg en subtiel van klank door Ku belik als het ware om de solozang van Herman Schey gevlijd. Wagners Voorspel tot de opera Tristan und Isolde en de daaraan in concertvorm toegevoegde slotscène (waaruit uiteraard de zangstem is weggelaten) vormden de afsluiting van dit concert. Ook hier een culmi natie in de doodsgedacht, maar dan als vervulling van het verlangen naar de vereniging met de gestorven ge liefde. Zwoel, extatisch, delirerend stijgen naar een emotioneel hoogte punt is deze- muziek, die men ook in concertvorm steeds ervaart als een on ontkoombaar meeslepend getuigenis van de macht van Wagner's muziek taal, ook wanneer men deze naar haar mentaliteit afwijst. De bezielde uit voering onder leiding van Kubeiik had terecht een zeer nadrukkelijk succes. R. N. D. Troepen van Communistisch China hebben drie belangrijke passen aan de grens tussen India en Tibet afgesloten, aldus wordt in New Delhi vernomen. Het betreft de bergpassen van Taklakot, Niti en Mana, aan de grens van de Indische staat Oettar Pradesj. Volgens dc berichten hebben de Chi nezen hier militaire basissen gevestigd met artillerieposten. De passen werden afgesloten na langdurige gevechten met Tibetaanse guerillastrijders, die voor een deel behoorden tot de strijdlustige Khampa-stam. De meest gebruikte met de ster ren in een cirkel waardoor geen enkele staat zich op een andere kon laten voorstaan staat bekend on der de naam Betsy Ross" vlag, ter ere van de naaister, die volgens overlevering de eerste vlag op deze wijze heeft genaaid. Naarmate het Amerikaanse front zich verder ging uitstrekken, wer den twee nieuwe staten aan de Unie toegevoegd en voor deze werd ook een plaats op de vlag ingeruimd. Dat betekende dat aan de vlag twee sterren en twee strepen werden toegevoegd vijftien van elk had de nieuwe vlag. Onder deze vlag doorstond de bezetting van Fort McHenry, in Maryland, het vijan delijk bombardement (1314 sept. 1814) en dit inspireerde Francis Scott Key tot het componeren van zijn „The Star Spangled Banner". Toen later nog andere staten in de Unie werden opgenomen, oor deelde het Congres, dat nog moer strepen een vertroebeling van het oorspronkelijk ontwerp betekenden, daarom werd teruggekeerd tot da zeven rode en zes witte strepen van voorheen. Sedert 1818 werd met elke nieuwe staat een ster aan de vlag toege voegd. Dit steeds aangroeiende ster renbeeld geeft als het ware een aan wijzing van de toenemende omvang van Amerika's taken, terwijl de der tien strepen het symbool zijn van de blijvende kracht van de tradities van het land. Welke omstandigheden de oorzaak waren, dat gisteravond de Amster damse Stadsschouwburg nog niet voor de helft bezet was. Iaat zich raden. Ze ker is In ieder geval, dat degenen, die gekomen waren, kennis hebben ge maakt met een toneelgebeuren van de hoogste orde. Want was het brengen van het uit het midden der 16c ce\w daterende „Spiegel der minnen" van de nagenoeg vergeten auteur Colijn van Rijssele een betekenisvolle daad, de zeer doorleefde en zuiver getroffen op voering, eenvoudigweg prachtig gere gisseerd door Fred Engelen, maakte het tot een cultuurdaad, die, wij twij felen er niet aan, cén der hoogtepun ten van het Holland Festival zal blij ken te zijn. Deze erkenning en deze eerbied zijn wij verschuldigd aan het Nationaal Toneel van België. Wij schrijven dat openlijk, omdat wij over het theater van onze Zuiderburen ons ook wel in andersluidende termen hebben uitgedrukt. Over Colijn van Rijssele is niet meer bekend dan zijn naam. Zijn drama-, dat in de oorspron kelijke versie wel vijf achtereenvol gende voorstellingen in beslag nam, heeft een wonderlijke weg gevolgd, alvorens de Belgen het opnieuw ont dekten en Fred Engelen het bewerkte tot een avondvullend spel. In 1561 is het voor het eerst gedrukt te Haarlem. Sindsdien is het verschil lende keren herdrukt en bewerkt. De laatste uit gave was in 1617 te Rot terdam, Bjjna drie eeuwen zijn er sindsdien verstre ken voor het weer op dook, cn pas in 1910 en 1913 werden hoogst waarderende woor den gesproken over de auteur van „Spiegel der Minnen". Maar de Belgen zijn desondanks de eersten geweest, die dit gaafste der rederijkers-spelen heb ben opgevoerd. „Spiegel der minnen" mag wel het eerste burgerlijke drama van onze let terkunde worden genoemd en kan ook gerekend worden tot het oudste psychologische spel. Prachtig worden de karakters der personages getekend, terwijl de ontwikkeling steeds in detailvorm zich openbaart. Het is het verhaal van twee gelieven Dierik, de zoon van een rjjk Middel burgs koopman, en Katharina, een een voudig linnennaaistertje. Tussen hen ligt de diepe kloof van het standsver schil, De ouders van Dierik scheiden de twee, door Dierik naar een oom in Dordrecht te zenden, in de hoop dat hij daar zijn min zal vergeten en liefde opvat voor een gelijke partij. Maar Dierik kwijnt weg. De scheiding wreekt ilch. En hetzelfde geldt voor Katharina, Wanneer de scheiding langer duurt dari beloofd was, gaat er in haar iets kna gen en komen andere gedachten vrij. Deze karaktereigenschappen worden gepersonificeerd in de „zinnekens" (kleine duiveltjes) die haar denken in een bepaalde richting dringen, waar door de zielsconflicten ontstaan. Be geerte van Hoogheden heet de éne. Vreze voor schande is de naam voor de ander. Wanneer haar liefde voor Dierik omslaat in wantrouwen, komt ook nog het derde zinneke Jaloura Ge peins de ontwikkeling beïnvloeden. Als de kwijnende Dierik ten slotte door zijn ouders naar huis wordt ge haald, geeft het duivels zinneke hem „liefdeswanhoop" te drinken, een ver gif dat de dood tot gevolg heeft. Wan neer Katharina door zijn ouders ge roepen wordt, weigert zij hem troos tende woorden toe te spreken, hoewel haar hart één en al verlangen is. Tot hü gestorven is, want dan zingt in haar een klacht na. Een klacht, omdat zij deel heeft gehad aan.de dood van naar liefste. Fred Engelen heeft het soel tot een zuivere schoonheid saamgebracht, en is in zijn regie steeds met de meest iubtiele nuanceringen er op bedacht ge weest, die schoonheid te dienen. In een bijna transparant décor, met slechts enkele summiere zetstukken, had hij het accent gelegd op de taalbehande ling en de beweging. Maar ook dit al les in het volstrekt sobere. Geen rheto- riek, geen sentimenteel element, maar menselijk naar moderne maatstaven. En dan komt tenslotte onze hoge waardering voor het voltallig gezel schap, dat in haar geheel deze schone prestatie, deze edele daad, heeft weten op te brengen. Tine Balder heeft be zield de rol van Katharina tot een be wogen en geschakeerd leven gebracht, en elke stemming wezenlijk doorvoeld over het voetlicht heen de toeschouwer doen bereiken. Haar tegenspeler was Martin van Zundert, die als Dierik elk moment treffend weergaf, en zijn rol van de vrolijke onbezorgde jonge man tot de ontroostbare, wegkwijnen de geliefde, geloofwaardig maakte. Meesterlijk waren vervolgens de cre aties van de zinnekens, achtereenvol gens gespeeld door Hilde Uitterlinden, Julienne de Bruyn en Julien Schoen- aerts. De weinige toeschouwers brachten al len na afloop een „volle zaal"-ovatie. Het Belgisch Nationaal Toneel brengt in het kader van het Holland Festival nog opvoeringen van „De spiegel der minnen" in Middelburg (vanavond), Bloemendaal (25 juni) en Den Haag (1 juü). C. v. H. De groepscommandant der rijks politie te Hengelo in Gelderland ver zoekt namens de ouders te worden be kendgemaakt met de verblijfplaats van Gerhardus Arnoldus Johannes Luimes, oud 28 jaar, stoffeerder, o-ngehuwd. wonende te Hengelo, die op 12 juni I960 in overspannen toestand, de ouderlijke woning per rijwiel heeft verlaten. Een ongeluk wordt gevreesd Signalement: lang 1,55 meter, don kerblond krullend haar, draagt bril met donker mo-ntuur, gekleed in donker blauwe gabardine regenjas, grijs ge ruit colbertjasje, eflen grijze pantalon cn zwarte lage schoenen. Het rijwiel heeft een aluminium kettingscherm er een blauw geverfd balhoofd. Een ieder, die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met genoemde groepscomman dant, telefonisch te bereiken onder netnummer 06753, abonneenummer 230 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Als onderdeel van de lustrumvie ring van het Leidse studentencorps zullen parachutisten van de Eerste Ne derlandse Parachutistenclub (afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vere niging voor Luchtvaart) woensdag een demonstratie geven. De plaats waar de parachutisten naar beneden zullen komen is geheim. Aan deze de monstratie zal een elftal parachutis ten deelnemen, alle elf studenten of oud-studenten. De demonstratie zal om half vijf 's middags gehouden worden. Een militaire rechtbank te Algiers heeft vandaag het proces uitgesteld tegen üjemila Boupacha, het 22-jarige Algerijnse meisje dat wegens terroris me gearresteerd is en zegt dat zij tij dens haar arrestatie gemarteld is. Het meisje is vorig jaar september gearresteerd omdat zij in een café een tijdbom had geplaatst. De bom kon ge demonteerd worden voordat zij ont plofte. Links-georiënteerde groepen in Frankrijk verdedigen de verklaring van het meisje, dat zij door het Franse leger gemarteld is om haar tot de be kentenis te brengen van andere misda den die zij al dan niet begaan óeeft. Zo heeft de existensialistische schrijfster Simone de Beauvoir op 1 juni in „Le Monde" een artikel geschreven, waarin zij beschuldigingen uitte aan het adres van het Franse leger. „Le Monde" werd die dag in Algerije in beslag ge nomen. De schrijster Francoise Sagan heeft gisteren in „l'Express" een soortgelijk artikel geschreven, waarin zij dc on verschilligheid die er over deze zaak bestaat afkeurde. Zij besloot: „ik Kan mij niet voorstellen dat de fanfares van grandeur de kreten van een jong meisje zouden kunnen overstemmen." In Ubach over Worms (L.) botsten twee bromfietsers in volle vaart tegen elkaar bij een misverstand omtrent een voorrangskwestie aan het begin van een rijwielpad. Beiden vielen cn wer den zwaar gewond. Een van hen,' de 70-jarige J. Hansen uit Geleen, is over leden. a

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 7