VIJFTIEN JAAR SHAK IN BOSSEN VAN DIEVER Goede opvoering Dan ,De Koopman Senaat akkoord met economische Benehix-mnie Van Venetië Holland Festival Hohe Messe in Naarden Euro -universiteit: markt van ideeën Commissie wenst Nog geen beslissing ovei Europese hoofdstad orrRiankeliike TEXTIEL: MEER RECLAME NOODZAKELIJK Textielhandelaren nieuwe actie tegen het cadeaustelsel Textielhandel haalt in in' Mr. Scholten niet terneergeslagen Jongetje stak over: ongeluk - 5 gewonden Ontwerp-conventie verkiezingen Hotel Britannia te Vlissingen gaat op 1 juli open Chr. handelaren bijeen in Vlissingen Prof. Waterink over opvolgingskwestie Koningin Juliana bij galavoorstelling in Ï.EIDEN AKKOORD WERD OPGEZEGD Zevenduizend nieuwe tbc-pati enten WOENSDAG 22 JUNI IsUU (Van onze parlementsredaciie) De „nieuwe regeling van het archiefwezen" (Archiefwet 1959), die door de Tweede Kamer aanvaard en in de Eerste Kamer door staatssecretaris Scholten tot tweemaal toe kloek verdedigd is, heeft in de ogen van de meeste senatoren toch geen genade kunnen vin den. Ze is gistermiddag verworpen. Zeventien senatoren verklaarden zich vóór, 28 kantten zich te gen het wetsontwerp. Onder de voorstemmers schaarden zich drie leden van de c.h.-fractie (ir. Staf, ir. Geuze en de heer Van Hulst), vier K.V.P.-ers, negen socialisten en de enige bij de stemming aan wezige communist. Communistische hulde Nul op rekest Veel bedenkingen Waarom scheiding? Onderhandelingen over verkoop „Bloemendaal" Bescheiden Eigen IHül I door werken er invloeden, waardoor „COUPE DE VENICE" VOOR JOOP GEESTNK In een jaar tijfis: Dodelijke va] van trap 4 1 KOI \X/ SENAAT VERWERPT ARCHIEFWET onderminister vorige week had gehou den. De rechter kan in een procedure over deze zaken in moeilijkheden ko men, meende hij, want wat moet hij doen? Moet hij de civiel-rechtehjke re gels handhaven, die een bezitter van oude stukken ongemoeid laten, of dient hij zich te richten naar de (niet geformuleerde) „behoorlijkheidsnor men" van het ontwerp, en dat nog we! in een strafrechtelijke procedure? Erkenning van de door particulieren verkregen rechten zou prof. Diepen horst andere feilen van het wetsvoor stel doen veronachtzamen, maar nu waren hij en de zijnen voorshands ge neigd tegen te stemmen. Wat later dan ook gebeurde. De moeilijkheden, die het ontwerp deed rijzen, werden door de liberale fractieleider, mr. Van Hiel, met een aardig voorbeeld geïllustreerd Hij herinnerde mr. Schollen aan een paar oude forten in ons land, die al sinds 70 of 80 jaar door het rijk zijn ver waarloosd en waar een boer en zijn nakomelingen sedert enkele decennia zaaien en oogsten. Wat zou er nu gebeuren, aldus mr van Riel, wanneer op een kwade dag de marechaussee met een bulldozer zou verschijnen om de akkers van die boer om te ploegen' Het lijdt volgens hem geen twijfel- het rijk, dat die boer stilzwijgend z'n gang had laten gaan, zou voor de kos ten opdraaien. En omdat nu hetzelfde rijk vele burgers stilzwijgend in het bezit van stukken uit oude overheids archieven heeft gelaten, kon het vol gens mr. Van- Riel deze mensen niet plotseling met een Archiefwet dwingen hun archivaria af te staan Grappig was stellig de wijze waarop de communistische senator L Seegers zijn hulde aan het wetsontwerp bracht Voor ons, communisten, verklaarde hij gaat het publieke recht nu eenmaa, boven het privaatrecht en daarom voel ik veel voor deze bepal'ngen. Maat omdat nu de staatssecretaris herhaal ONDERMINISTER Scholten („Ver werping van deze wet betekent een zware slag voor het archiefwezen") leek door deze tegenslag niet bijster terneergedrukt. Glimlachend drukte hij na de stemming de handen der vele Kamerleden, die hem hun vriendelijke deelneming kwamen betuigen. Het was „een juridische onvolko menheid van de ergste soort" om een uitdrukking van prof. Diepenhorst te herhalen die de meerderheid van de Senaat tot verwerping noopte. Zoals wij vorige week al hebben ge schreven, konden de meesten. zich er niet mee verenigen, dat burgers, die zonder toestemming van de overheid archiefstukken bezitten, die onder de overheid behoren te berusten, deze volgens het ontwerp zouden moeten afgeven aan de archivaris of de be trokken instelling. Evenmin lachte het hun uiteraard toe, dat, als stukken van na 16 no vember 1813 in het geding komen en de eigenaars niet tot afgifte bereid zijn, hun een boete van ten hoogste drieduizend gulden kan worden op gelegd. Dé staatssecretaris moest, zo oordeel den de meeste Kamerleden, wel heel sterke argumenten aanvoeren, wilde hij hen van visie laten veranderen. Daarin is mr. Schollen, al weerde hij zich ook als een geboren pleiter, gis termiddag dus niet geslaagd. Hij herhaalde wat hü vorige week al had.geopperd, namelijk dat de definitie die het ontwerp van archiefstukken geeft „bescheiden, door de overheio ontvangen of opgemaakt, .en naar hun aard bestemd, om onden haar te be rusten" te duidelijk moest heten, om aanleiding te kunnen geven tot de verstrekkende bezwaren, waarvoor sommige senatoren beducht waren. „Maar wie beoordeelt nu, of die stukken onder "de overheid behoren te berusten?" interruhipeerde daarop de katholieke'advocaat mr. dr. F, J. Wit- teman. - „De rechter, uiteindelijk", zo gaf de bewindsman terug. „Moet de wet dan geen bepaalde ty pering van dse-sfakken geven?", drong even later een.andere KVP-er, mr. dr L. de Gou aan. „Waarom?", riposteerde mr. Schol ten weer, „dat blijkt toch uit 't stuk?" Het waren deze en andere interrupties, die al vóór de stemming duidelijk maakten, dat vele senatoren althans uitermate sceptisch zouden staan te genover de gedachte het wetsontwerp aan te nemen. delijk de betrokken archiefstukken „publiek domein" heeft genoemd, moe ten ze ook voor het publiek toeganke lijk wezen en dus zeker voor de ver tegenwoordigers van dat publiek, de Eerste en Tweede Kamer, zekere uitbreiding van de openbaar- Inderdaad beoogt het ontwerp een held der archieven, repliceerde mr Scholten even later. De heer Seegers was gerustgesteld en stemde voor. Achtentwintig anderen dachten er echter minder optimistisch over. Dat was niet in de laatste plaats jammer voor de ambtenaren van O., K. en W., die, naar de staatssecretaris onthulde, er ai rekening mee hadden gehouden, dat er een nieuwe Archief wet zou komen. Dit laatste zal nu, vol gens mr. Scholten, „nog tijden du ren". (Van onze correspondent) Het zesjarig zoontje van de familie Geertsen te Horst is levensgevaarlijk gewond, toen hij met zijn fietsje nabij de ouderlijke woning plotseling de Americaanseweg overstak. Op dat moment naderde juist een busje met arbeiders uit Tegelen. De bestuurder trachtte een aanrijding te voorkomen, doch dat mislukte en bo vendien sloeg het busje t weemaal over de kop. Twee arbeiders werden uit het busje geslingerd, doch slechts licht gewond. De bestuurder en de ar beider die naast hem zat moesten, evenals het jongetje, naar het zieken huis worden gebracht. Hun toestand is zorgwekkend. Kamerleden, die op een verandering in het wetsontwerp aandrongen, kre gen nul op het rekest. Een novelle (wetswijziging) in te dienen, leek mr Scholten niet uitvoerbaar; öii deelde de -zienswijze van de au-- hoogleraar Diepenhorst, die de vorige week al had betoogd, dat dan de Eerste Kamer een verkapt amendementsrecht zou uit oefenen en dat recht mist ze nu een maal in elk opzicht. Trouwens, ook afgedacht hiervan, bleek de staatssecretaris niet van zins byv. de schadevergoeding aan hen, die oude papieren pan de overheid zouden moeten afstaan, wettelijk te regelen Zo veel waren die vergeelde documen ten .volgens hem nu ook weer niet waard. „Het gaat immers maar om een paar tientjes", zei hij. De wens van de socialistische afge vaardigde mr. Cammelbeeck, die bun, aan wie zulke stukken ontnomen dreig den* te worden, een beroep op een an dere instantie dan de minister wilde toekennen, kon volgens mr. Scholten evenmin in vervulling gaan. De staatssecretaris moest zich tegen heel wat juridische bedenkingen te weer stellen. „Het ontwerp", vond jhr. dr. P. G. M. van Meeuwen (KVP), „keert in feite de bewijslast in proce dures, die afgifte van stukken moeten bewerkstelligen, om. In de praktijk zal het er immers wel op neerkomen, dat een verdachte voor het kantonge recht moet bewijzen, dat een stuk waarvan zijn min of meer verre voor vaderen al bezitter waren, zijn be stemming voor het publieke domein de kenmerken dus die het tot over- heidseigendcrm zouden moeten bestem pelen heeft verloren, en dat is na- tuur lijk te veel gevraagd". Omkering van de bewijslast, erken de de staatssecretaris, kan voorkomen. Maar men mocht zijns inziens toch wel verwachten, dat de minister in zo'n geval van zijn aan de nieuwe Archief wet ontleende bevoegdheden een uiterst spaarzaam gebruik zou maken Mr. W. F. Lichtenauer (CHU) sprak felle taal tegen het artikel. De daarin vervatte bedreiging van houders van oude familiestukken deed hem zelfs denken aan de manier waarop in Oost- Duitsiand het land van de boeren door de staat is „overgenomen". Ook hij vond, dat men van een goed willende burger kan eisen de herkomst van' oude stukken aan te tonen. Boven dien was zijns inziens uit zekere ar resten wel gebleken, dat de civielrech telijke verjaringstermijn ook kan gel den voor publiekrechtelijke vorderin gen. Waarom het ontwerp nu eens schel ding moest aanbrengen tussen stukken van vóór en nè 16 november 1813. zag hü niet in, Historisch gezien kon de staatssecre taris daarentegen die datum heel wel verdedigen, vond deze: van dat ogen blik af kan immers van een centrale Nederlandse staat worden gesproken. Prof. Diepenhorst was evenmin bijs- (Van onze parlementsredaciie) De Eerste Kamer heeft het verdras tot instelling van de economische Be- aelux-unie en enige andere overeen komsten met België en Luxemburg zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Minister Marijnen zette nog eens uit een dat, wat betreft de landbouw, de Benelux wel eens door de EEG. kan worden achterhaald, als met voortdu rend alle krachten worden ingespan nen. Toch geeft de regering er de voorkeur aan, de handelsbeperkingen zo mogelijk eerder binnen de unie met België en Luxemburg dan in het kader van „de zes" op te heffen. Dat kan immers het gemeenschap pelijk optreden van de Benelu ver sterken, ook in de E.E.G. Mee mr. Lichtenauer (chr.) was de minister het erover eens, dat België geneigd is, méér het accent te leggen op harmo nisatie van het agrarische beleid in de Benelux dan op de liberalisatie daar van. Maar dat betekende volgens de bewindsman niet, dat België nooit be reid zou zijn, tot vrijmaking over te gaan, al zal het daarbij zeker een zeer grote voorzichtigheid in acht nemen. Dr. Berghuis (AR) die erop had aan gedrongen, dat de interparlementaire Beneluxraad een invloedrijker rol krijgt toebedeeld, kreeg van minister Luns een geruststellend antwoord: in derdaad zullen de regeringen in de toe komst in ruimere mate het advies van die raad vragen. De essentie van een economisch unie noemde minister De Pous vrijheid van het onderling verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal; coördi natie van de economische, sociale en financiële politiek er een gezamenlijk optreden naar buiten Wat die coördi natie betreft, geeft het verdrag vol gens drs. De Pous een formele grond slag om door nauwere samenwerking de integratie hechter en van meer eco nomisch nut te maken. VIJFTIEN jaar Shakespeare open luchtspel. Daar mag nu de bloei ende toneelvereniging Diever op terug zien. Een prestatie, die bewondering afdwingt. Aanvankelijk aarzelend be gonnen in 1946 door een initiatief van de dorpsdokter, die ontdekte, dat bij alle mogelijke gelegenheden iedereen zo nu en dan wei eens toneel speelde In stukken van nul en gener waar de. Hü redeneerde toen aldus: „Wan neer wij ai die krachten bundelen, wanneer wij gezamenlijk in onze vrije tijd aan „toneel" gaan doen, dan verhoogt dat de gemeenschapszin en misschien ook wei de artistieke smaak." Dr. Broekema moest een bevattelijk stuk hebben met een grote bezetting, en hij nair zonder aarzelen Shakespeare's „Midzomernachts- droom." Toen het goed en :i ingestudeerd was, en elk der dorpelingen er een waardevol r.lezier in gevonden had, bleek het niet te kunnen worden opge voerd. omdat geen toneel in Diever het aantal mensen kon bevatten, dat meespeel de. Ook daarvoor vond de dokter 'n oplossing. Want het stille Drentse dorpje ligt verscholen te midden van uitgestrek- fe fraaie bossen. Dr Broekema ontdekte een klein intiem plekje, met een heuveltje en een kuil Daar vond toen die eerste opvoering plaats Meer mensen speelden mee. dan kwamen kijken Want Diever is maar een héél kleine gemeenschap Met zelfgemaakte kos tuums van lakens en jute zakken speelde men het bosnaehtsprock'c in goed Drents. En de verlichting bestond uit het meedraaiende licht van des dokters notorfiets Sindsdien is men dit blijven doen Alleen omdat men het zo'n zinvolle maar bovenal door en door plezierige onderneming vond Want over de winteravonden worden de studierepeti'ies verdeeld en ver diept men zich in de geest van de En gelse prins der dichters Zo werden vele van zijn onstuimige komedies van zijn tragische liefdes spelen en van zijn tragedies tussen de dennen en het vingerhoedskruid door een groot aantal dorpelingen tot leven gebracht. Een primitief leven, maar eerlijk en daardoor van een grote, overrompelende zeggingskracht in de loop der jaren is veel veranderd, maar dit essentiële n voor Die ver be paald karakteristieke, is gebleven Er zijn steeds meer mensen naar de voor stellingen komen kyken (thans ruim 12000 per seizoen), en dientengevolge is het oorspronkelijk geïmproviseerde theater aangepast. Men heeft als groep ongelofelijk veel gedaan aan de spraaktechniek, zodat nu nog bij en kelen een heel ver weg Drents accent bespeurd kan worden De opvoeringen worden immer luisterrijker, door de fraaie kostuumontwerpen van Leon- tien van Beurden, die worden uitge voerd door de vrouwen uit het dorp De Shakespeareaanse personages, die door de Dievernaren worden ver tolkt. winnen jaar na jaar aan gratie en bewegingsstijl Maar wat onveran derd is gebleven is de onbevangen speeldrift, het plezier, het vurig ent housiasme. Dat geeft de opvoering ra het toch al romantische bostheater een ontwapenende glans van echtheid Heel duidelijk kwam dat ook dins dagavond naar voren, toen het gezel schap „De Koopman van Venetië" "n een licht romantische blijspeltoon voor het eerst opvoerde Dokter Broe kema had naar ons gevoel het stuk op de voor Diever enig juiste wijze ge regisseerd Meestal wordt namelijk het hoofdaccent gelegd op de jood Shylock, waardoor de nevenintriges amper tot spreken komen Mooi en evenwichtig waren in Diever evenwel de drie blijspelmotieven gelijkwaar dig uitgewerkt. Fraai heeft de gehele groep zich ingezet elk der handelingen tot leven te brengen. De Shylock-erea- tie was doortrokken van een mense lijke toon, terwijl de charmante Por tia, wier echtgenoot zal zijn, degeen die het juiste kastje kiest, stralende ge stalte kreeg. De twee teleurgestelde minnaars schoten helaas iets te kort in hun potsierlijkheid Antonio was de berustende, melancholieke figuur maar Bassamo, zijn vriend om wie hii de geldlening met Shylock aanging, zou wat meer positiever mogen wor den. Wat niet uitsluit, dat het over het geheel genomen een feestelijke, vrolijke en mooie voorstelling is geweest. En als zodanig een waardige Diever toneeldaad ter bekroning van vijftien jaar Shakespeare-festival. C v H. De directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N V in Amsterdam deelt mede, dat onder handelingen over de verkoop van de „Bloemendaal" naar het buitenland in een vergevorderd stadium zijn. Een van de vaste programmapun ten in het Holland Festival is de uitvoering van Bachs zogenaamde „Hohe Messe" in de Grote Kerk te Naarden door de Ned. Baehverenigmg ol.v. dr. Anton van der Horst. Dinsdagavond heeft een grote schare toehoorders wederom met gespannen aandacht naar deze uitvoering geluis terd. Dat is bij een werk dat zonder pauze tweeënhalf uur duurt vooral een compliment voor de uitvoeren den, want de geringste verslapping bij de vertolkers heeft onherroepelijk haar weerslag bij het auditorium. Dinsdagavond dreigde de muzikale spanning even te verslappen na het geïnspireerd gezongen „Cum sancto spiritu", waarin het koor van de Ned. Bachverentging een stralend hoogtepunt be reikte en waarna de zware eisen die aan het fysieke uit houdingsvermogen van het vocale koor worden gesteld kennelijk hun invloed op de gaafheid en de klank schoonheid deden gelden. Doch het was slechts een kleme inzinking in een vertolking die als geheel monu mentaal en bezield genoemd mag worden. Dit ondanks het vrij matte begin, waar dirigent Van der Horst het Kyrie al te traag van tempo en te vaag van expressie liet zingen. Het betrekkelijk kleine koor van de Ned Bachverenlging heeft zich prachtig geweerd Behalve wanneer voor het bereiken van een groot forte de klank geforceerd werd, was deze gaaf en homogeen Merkwaardig (en helaas) waren de tenoren en alten meermalen te zwak, waardoor het evenwicht in de polyfonie verstoord werd. Doch dit alles heeft geen af breuk kunnen doen aan de totaalin druk van deze uitvoering die geken merkt werd door oprechte bezieling Vocale solisten waren Eily Ame- ilng, Annie Hermes, Tom Brand en David Hollestelle van wie naar myn mening vooral EUy Ameiing met haar stralend expressief geluid bijzondere lof toekomt. Albert de Klerk aan het orgel en het magnifiek spelende Con certgebouworkest hebben onder de allesomvattende leiding van dr Anth v. d Horst deze tot traditie geworden uitvoering van de Hoge Messe we derom tot een indrukwekkend muzi- caal evenement gemaakt. R N D De ministerraden van de Euratom en de gemeenschappelijke markt heb ben maandag In Brussel vergaderd. Vertegenwoordigers van de Hoge Auto riteit van de Kolen en Staal Gemeen schap en de commissies van de EEG en Euratom woonden de besprekin gen bü. De delegatie geleid door de West duitser Furler. herinnerde de ministers erann. dat de Assemblee zichzelf een permanente zetel voor haar organi satie zal uitzoeken wanneer de mi nisters op 30 juni geen beslissing heb ben genomen. De ministers anfwoord- den door te verwijzen naar een vroe- ter-gérïnponeerd door de oratie, die de ger besluit, houdende dat voorlopig O (Van onze Haa 'se red~'"''mr) De Europese "iiiïw 'teit ril iel kunnen bieden vat de best-* •>-'>» tionale universiteiten niet kunnen ver schaffen. Zij zal nl. een „gemeen -chappelijke markt" van ideeën vor men Dit concludeert de heer Hugo Geïger (Duits chr. democraat) na mens de commissie voor wetenschap pelijk en technisch onderzoek in epn verslag over de oprichting van een Europese universiteit. Zoals men zich zal herinneren werd op 14 mei van het vorige jaar door het Europees parlement met eenparigheid van stemmen een reso lutie aangenomen waarin de nood zakelijkheid van de oprichting van een Europese universiteit werd ge steld. Men wil de universiteit doelbe wust in het leven roepen als een in stelling „die uitsluitend gericht is op het zoeken naar de waarheid." De instelling moet dus onafhankelijk zijn. Op het gebied van de bestudering van specifiek Europese vraagstukken zal de Europese universiteit een zeer bescheiden plaats naast haar oudere zusters kunnen mnemen en geen aan spraak maken op bijzondere rechten Het wordt juist geacht naast „perma nente professoren" een tamelijk groot aantal „tijdelijken" aan te stel len De Europese universiteit zal uit sluitend door middel van trapsgewijze opbouw kunnen worden verwezenlijkt. Het moeilijkste vraagstuk wordt dat van de talen: Aan iedere docent moet de mogelijkheid worden geboden zijn colleges in zijn moedertaal te geven Daarnaast moet men alle docenten toestaan hun colleges in andere Euro- nog niet over een „Europese hoofd stad" zal worden beslist. Furler deel de later op een persconferentie mede dat een speciale politieke commissie van de Assemblee zich over het vraag stuk van de Europese hoofdstad zai beraden. De ministerraden van de drie Euro pese gemeenschappen hebben maandag middag een delegatie van het Europese parlement ontvangen, die een ontwerp- conventie aanbood voor directe alge mene verkiezingen voor de Europese parlementaire vertegenwoordiging. De voorzitter van het Europese parlement de heer Furler, sprak hierbij de hoop uit dat de ministers van de zes landen het ontwerp zo spoedig mogelijk in be handeling zullen nemen. In de conven tie wordt voorgesteld, dat in Duitsland. Frankrijk en Italië ieder 108, in Neder land en België elk 42 en Id Luxemburg 18 leden rechtstreeks voor het Euro pese parlement worden gekozen. (Van een onzer verslaggevers) Het nieuwe hotel Britannia te Vlis singen, dat uit zeven verdiepingen be staat zal op 1 juli a.s. worden ge opend. De opening zal worden ver richt door de burgemeester van Vlis singen (tevens president-commissaris der N.V. Grand Hotel Britannia, waar in ook de gemeente is vertegenwoor digd), mr. B. Kolff. Het hotel zal over 70 bedden be schikken. Het aantal personeelsleden wordt tot 60 uitgebreid Tot nog toe beschikte de N V. slechts over restauratie-ruimte Architecten van het gebouw zijn de heren Boks, Eikelenbooro en Middel- hoek. Hoofdaannemer is de N V. Dura te Rotterdam, In totaal wordt aan dit hotelcomplex ongeveer 2,9 miljoen ten koste gelegd. pese talen te houden vaderlandse stu- (Van een onzer verslaggevers) DE textielhandel heeft zich nog niet voldoende aangepast aan de mo derne reclame-methoden. De waarde van goed verzorgde reclame, zowel voor kleine als grote zaken, moet niet wor den onderschat en de vraag moet ge steld worden of het budget over kran tenreclame, dat voor de textiel twintig procent van het totaal uitmaakt, wel voldoende is, gezien de belangrijke plaats die textielgoederen in het huis houdbudget van de consumenten in nemen. Dit zei de voorzitter van de Neder landse Bond van Chr. Detailhandela ren in Textiel en Mode-artikelen, de heer J. Heerema. in de te Vlissingen gehouden jaarvergadering. De heer Heerema wees erop, dat bij de stij gende bestedingsmogelijkheid in de textielbranche een dalende ten dens valt op te merken Melding werd gemaakt van een on derzoek naar de invloed, die de beide uitverkoopmaanden januari en juli hebben op de winstmarge. Hierbij moet met uit het oog worden verloren, dat in sommige gespecialiseerde textielbedrij ven sinds 1957 een achteruitgang van het economisch resultaat valt waar te nemen. De vraag komt hier aan de orde, of de in deze maanden toegepaste verkoopmethoden als een goed beleid kunnen worden aangemerkt Ook het vraagstuk van het geven van kor tingen moet in de beschouwing wor den betrokken. Zodra een bedrijfseconoom aan het bureau (dat. onder de kundige leiding staat van de heer H. van Eijsdenl zal zijn verbonden, zai meer aandacht wor den geschonken aan individuele voor lichting en het oprichten van zaken- clubs Prof. dr. J. 'Waterink fiield eeD instructief en vaak geestig referaat over de opvolgingskwestie. Hü besprak o.a. de aspecten van de oude dag. de vraag wanneer besloten moei worden de leiding lijdig over te dragen aan een jongere, de bekwaamheid die daartoe bii de laatste noodzakelijk is en de pro blemen van de overdracht van bet ge zag en de n^d^akeHike wijziging van de werkmethode. Prof Waterink wees erop dat er economische mogelijkheden moeten zijn voor de overneming van het be drijf Selectie is ook noodzakelijk op dat een bekwame kracht de opvolger worde. De hoogleraar noemde het daar bij noodzakelijk te waken voor een vergoding" van de studie. De middenstanders moeten ook zor gen voor de juiste sfeer in het gezin, •waarbij de kinderen niet gesuggereerd wordt dat het bedrijf alleen maar rompslomp geeft, aldus prof Waterink zocht door enige honderden dames en heren, waaronder vertegenwoordigers van zusterorganisaties, Kamer van Koophandel en B. en W van Vlissin gen, werd besloten met een excursie door Walcheren en een boottocht langs de Delta-werken. Maandag hadden de deelnemers genoten van het strand leven. denten kennen als regel Engels Frans De vader mag ook niet alleen voor z(jn en Duits zaak leven. Hij mag de kinderen de p. liefde niet onthouden Al de jaren Hun moedertaai kan als derde otli ciele taal gelden en zij hoeven zich volgens opvattingen 'an de parlemen taire commissie alleen nog een beperk te passieve kennis van een andere taal b v Italiaans eigen te maken De examens zouden moeten worden inge richt volgens de stelregel' Ieder heeft echt op behandeling ic zijn moerier- .aai De oelangrijkste weten.», up pen welke bij de trapsgewijze opbouw van de universiteit als eerste in aan merking moeten kumm zijn de na tuurkunde, de economische er rechts wetenschap, wijsbegeerte, geschiede nis, cultuurgeseniedenis filologie der Europese talen De parlementaire commissie meent dat 1e Europese universiteit in een grote stad moet zijn gevestigd Gedacht wordt aan Florence. bepaald wordt of de kinderen plezier zullen hebben m overneming van het bedrijf. De welgevormde middenstan der kan staan voor zijn zaak. begrijpt de tyd en moet een man zijn met goed verstand en persoonlijkheid. Aan hem worden méér eisen gesteld dan aan vele anderen in hoge verantwoordelijke functies. Met klem betoogde prof Waterlnk, dat er „ruimte" moet worden gekweekt voor de opvolging door een man, die de technische problemen beheerst en de klanten weet te binden. Achter al deze dingen ligt een die pere levenshouding. Prof. Waterink noemde het in dit verband een zegen dat gelijkgezinden elkaar ontmoeten in één organisatie. Hij noemde „verband tussen onze dagelijkse godsvrucht en het zakendoen noodzakelijk." „Goed zakendoen is een gerust geweten heb ben voor God". De jaarvergadering, die werd be- (Van een onzer verslaggevers) OE achterstand, die de omzetten van de textielhandel in 1958 had den, is in 1959 gehee' ingehaald en weer gekomen op het peil van 1957. Het jaar 1960 brengt wellicht aog ver der herstel, mede doordat de loons verhogingen verder doorwerken Dit wordt opgemerkt In het jaarver slag van de chr. bond van detailhan delaren in textiel en mode-artikelen, die in hotel Britannia te Vlissingen zijn jaarvergadering hield Waakzaamheid en activiteit olij ven echter geboden aldus het jaar verslag, want er zijn veel kapers op de kust als het gaat om de besteding van de consumptieve]den Wat betreft de kredietverstrekking van het waarborgfonds, is er sprake van een met onaanzier lijke stijging In 1959 werden 55 nieuwe aanvragen ont vangen, waarvan »r 14 werden toe gewezen tot een totaal bedrag van f 293 750 - Alle aanvragen werden echter afgehandeld De kredietverle ning blijkt in het algemeen ee. goede hulp te zijn Minder opwekkend is neiaas de stand van het ledentri Op 10 mei 1980 bedroeg dit 1707 f vorig jaar 1747) een enigszins verontrustend» ar h teruit gang: het ledental oedroeg pr 1958 nog {816 en het is iaarvoor nog hoger ge weest Dit wijst ip een sterke nood zaak tot voortdurende aropaganda want in deze branche is het aantal verkoopplaatsen iuist met 10 pet ge stegen H.M koningin 'diana heeft gister avond in Leiden de gala-voorstelling bijgewoond van het cpenlnchtspei „Doctor Faustus van Marlowe" Met deze gala-voorstelling werd ne 71ste lustrumviering van de Leidse univer siteit besloten. De voorstelling werd iok bijge woond door de prinsessen Beatrix en Irene, die als studenten van Leiden en Utrecht ook aan een noot deel van de andere tustrumfeshviteiten deelna men De koningin had voor het bezoes aan het openluchtspel gedineerd in het stedelijk museum „de Lakenna1" waar zij de gast wa« van de burge meester van Leiden jhr mr F H van Kinschot. Na hao' aankom.», ir het eeuwenoude juridische studiecentrum Gravesteen" werden de ieder, van het collegium van hei Leidse studen tencorps. de lustrumcommissie en en- enkele andere studentenorganisa ties aan haar voorgesteld Mej E. DeutmaD bood de Koningin bloemeD aan. (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de Nederland se bond van chr detailhandela ren in textiel en mode-artikelen heeft besloten een nieuwe actie te gaan voeren tegen het cadeau stelsel. Het besluit is, naar voor zitter J. Heerema uit Dordrecht in de te Vlissingen gehouden jaar vergadering meedeelde, genomen in overleg met de zusterorgani saties. De nieuwe actie zai speciaal gericht zqn tegen hen, die als eigenlijke pro motors van het cadeaustelsel optreden. De belangen van **de middenstanders zullen zoveel mogelijk ontzien worden. Men hoopt dat hierdoor een belang rijke inperking van de toepassing van het cadeaustelsel kan worden bereikt. De voorzitter zei dat dit zon kunnen gebeuren door het sluitend maken van de wet tot beteugeling van het cadeau stelsel. De heer Heerema wees er op dat het bestuur geen enkel resultaat verwacht van een voortzetting van de onderhan delingen over handhaving van het In dertijd gesloten „akkoord" Dit akkoord is.niet effectief ge weest. Een belangrijke beperking van het cadeaustelsel heeft het niet tot gevolg gehad. Het werd gesloten in de verwachting, dat effectieve mede werking van de levensmiddelenbran che tot resultaat zou leiden. Er werd eei 7..g. „drie-branches-commissie" ingesteld, waarbij ook de kruideniers vakcentrale betrokken was. Maar on danks vele pogingen, moest worden vastgesteld, dat de resultaten zeer zijn tegengevallen. De textielorganisaties en de vakorga nisaties in de huishoudelijke branche hebben zich daardoor tot hun leedwezen genoodzaakt gezien de overfeenkomsl op te zeggen met inachtneming van de termijn van twee maanden, die daarin is genoemd. Het besluit om tot een nieuwe actie over te gaan is met gemengde gevoe lens genomen Een vreedzame oplossing ware verkieslijker geweest, doch zulks was niet mogelijk. Nederland heeft dit jaar op het Re clamefilmfestival in Venetie het hoog ste aantal punten behaald van de 29 deelnemende landen: de „Coupe 1e Venice" voor theaterfilrrs ging naar Joop Geesmk, die niet mmder dan vijf van zijn ingezonden poppenfilms zag bekroond. De Grand Prlx voor theaterfilms ging deze keer naar „Gu- tenberghus Reklame Film" uit Ko penhagen en de prijs voor tv-spois naar Alexander Film Co uit Amerika Nederland was op dit 7e festival, ge organiseerd door de ISAS en ISPA vertegenwoordigd door „Umefilm N.V. met 'n film, door „N.V Joop Geesink's Dollywood" met 22 films en door „N.V .joop Geesink's Starfilm' met twee films. Hoewel het sterftecijfer ten gevolge van tuberculose in rns land nog iets verder is gedaald en 'ol de laagste tei wereld behoort, ëeeft de tbc neb in ons land de laatste jaren weim >f niet verder iaten terugdringen Vorig jaar werden bij de sonsuftatiebureau' '317 nieuwe gevallen van ictieve tuberculo se ingeschreven, 1a» i. 64,49 per 100 000 inwoners. In 1958 was dit gemiddelde 64,34. Deze mededelingen deed dr M EL Heynsius van den Berg voorzitter van de Koninklijke Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tubercu lose, op de dinsdag te Utrecht gehou den vergadering van deze organisatie Het op zichzelf verheugende feit dat het sterftecijfer ten gevolge van tbc in een jaar tijds daalde van 4,3 to* 3,6 per 100.000 inwoners is volgens dr. Heynsius van ien Berg geen be trouwbare graadmeter voo, de juiste stand van de tuberculose. De daling van net aantal nieuwe pa tiënten was zes nf «cht jaar geleden veel sterker dan de Laatste jaren Dit geeft geenszins aanleiding tot een voorbarig optimisme De tbc is boven dien van gezicht veranderd Het gaat volgens dr Heynsius van den Berg niet meer om magere uitgeputte mensen en ügtentjes in een tuin, maar de ziekte kan zich nu ook ver schuilen in mensen, die weinig of geen klachten hebben en er goed uitzien De ziekte is een guerriba oorlog bpgonnen. zei spreker, en dat deze aan 1e tbc nog uitstekende kansen geett blijkt volgens hem wel uit de „schooi-epide- mieën." £Van onze cor-espondenl, De 55-jarige mevrouw A Wetjens- Zetzen viel maandagmorgen in haar woning aan het Mg' Nolenspieir te Venio van de trap £ij loeg met haar hoofd tegen een -auoost In bewuste loze toestand is n< usr het ziekenhuis te Venlo gebracht «aai 'ij m de loop van dinsdag zondei tot bewustzijn te zijn gekomen aan een hersenoloeding is overleden.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2