De Gaulle dient Chroestsjew van repliek Tegenactie van Shell en Esso Ex-president Truman beschuldigt Kennedy Resultaat van fusie. Journalist mishandeld in Amsterdams binnenstad 1 Verkeer eiste tal van mensenlevens Chroestsjew op rondreis door OOSTENRIJK Stam-ruzies in Leopold-stad Auriol treedt af uit protest tegen de Gaulle Reuk van whisky Democratisch partij congres „bewerkt" ttR§ Vergeefse speurtocht naar vermiste V.S.-vliegtuig ZWARTE DAGEN OP DE WEGEN tijdens weekend Mets warmer r r N IN KJTOBUS VAN POSTERIJEN MAANDAG 4 JULI 1960 ~A NEGENTIENDE JAARGANG No. 4641 V. Directeur: H. DB RUIG Washington kort Persj terming ..AI 14 dagen" „AI te gek" ,J2S3§ Economische oorjog srV - V Ook véle gewonden op de duo meereed, Tegen boom In Duitsland Verkiezingszege voor Japanse liberalen Arrestaties? O Ambassadeur LOVINK naar Ottawa Botterdam Witte de Witüatraat 39 Tele! 116700 ij PoettHa tua Posterne NO- «34M*. Klachtendienst abonnementen 18.3U-DJO ut». Zaterdag* 17—18 ut* Telefoon U0700. Huvgenspleia 1 Telefoon 1S34S7 <3 Wam) Postbus 1091 Po.rUriro No. «24867. Klnchtendierat 18.30—19.30 Telefoon 382368. Sotdwec 132 Telef 4676. Thema* k Kemplsstraat 6 Telef. 6S4M. Ahontiem«nt»pri)e 61 cent oer week- f 3.66oer maand M* oef kwartaal. Loose nummer» 16 cent. Verschijnt daeenim 'a-Gwenhege: £N>rdrecM; Schiedam T*tAXUM- (Geldis tot dinsdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING VerandcrlUKe bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid Morsen: Zon op: 4.27 Maan op: 17.01 Onder: 21.01 Onder: 1.51 ■iitriredacteur: Ui J A 1 J S. BKU1NS bLOT President de Gaulle van Frankrijk heeft in zijn antwoord op de nota van de Russische premier Chroestsjew er bij deze op aangedrongen de ontwa- penlngsbesprckingen zo spoedig mo gelijk hervatten. in itin nota van 2G juni had Chroes tsjew de Franse regering ervan be schuldigd haar standpunt ten aanzien; van ontwapening onder druk van haar' bondgenoten te hebben gewijzigd. Deze beschuldiging werd door de Gaulle onomwonden verworpen. Refererend aan Chroestsjew's voor stel de ontwapeningsbesprekingen in de algemene vergadering der V.N. te houden, verklaarde de Gautle: ,.U weet! evengoed als ik dat dergelijke proble men alleen op een praktische wijze besproken kunnen worden in een nauwere kring van landen die erbij betrokken en technisch competent tijn." De Gaulle zei dat in deze „eeuw van vliegtuigen, raketten en satellie ten" het niet „toepasselijk" zou zijn al deze „voertuigen" te vernietigen. Hij zei dat hij er altijd de nadruk op had gelegd dat er een controleer baar verbod zou worden gesteld op de uitrusting van deze „voertuigen" als dragers van atoomspringkoppen. Het Franse standpunt is dat dit zo spoedig mogelijk gedaan moet wor den „voordat de technische evolutie ons brengt op het punt waar een der gelijke controle illusoir en onmogelijk wordt". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nota naar Moskou gestuurd waarin de Rus sische beschuldiging dat de Ver. Sta ten verantwoordelijk zijn voor het mislukken van de Geneefse ontwape ningsconferentie van de hand gewezen wordt. Dit moet beschouwd worden als het Amerikaanse antwoord op de brief vsm premier Chroestsjew aan president Eisenhower, die geen brieven meer wil wisselen met de man, die hem en de Ver. Staten zo heftig aangevallen heeft De 37-Jarlge schipper Van D. uit Katwijk aan Zee» die met het motor schip ..Adrians" in de richting van Rotterdam door Delft voer. vond de reuk van de lege whisky-vaten waar mee zijn schuit was geladen blijkbaar zo heerlijk, dat bij alle vaten omkeer de, de restjes vergaarde en die op dronk. Het was bij elkaar nog zoveel, dat de schipper, toen hij door de Sehie in Delft voer. bepaald niet brandschoon meer was. Óp een gegeven moment kon hjj het roer niet meer houden en ramde hij twee schepen van Van B. uit Delft, die langs de walkant van het Zuddeinde lagen gemeerd. Beide sche pen liepen averij op. Van B„ die van de aanvaring getui ge was, zag kans bij Van D. aan boord te komen en de dronken schipper te bewegen zijn vaartuig te meren- Om hem verder varen te beletten nam de gewaarschuwde politie Van D. mee naar het bureau, vanwaar hy la ter door zijn patroon uit Katwijk per auto werd afgehaald. CUBAANSE VLIEGTUIGEN ZONDER BENZINE Ex-president Truman heeft zaterdag in een televisieprogramma, dat van kust tot kust tverd uitgezonden, in de hem eigen ongezouten stijl, die hij meestal voor de republikeinen be waart, gezegd, dat de komende de mocratische nationale conventie, „be werkt" is om de kandidaatstelling van senator Kennedy voor het president schap te verzekeren. Truman lanceerde zijn verklaring, die als een bom insloeg, op een pers conferentie. Kennedy's verkiezings hoofdkwartier eiste onmiddellijk zendtijd om Truman te kunnen te genspreken. In een telegram aan de omroep- msatschappijen zei Kennedy, dat het optreden van Truman ten doel had positie van een andere kandidaat, nl senator Symington uit Missouri, te begunstigen." Aanhangers van andere democrati sche kandidaten, die in de uitlatingen van Truman de waarschuwing „stop Kennedy", meenden te bespeuren reageerden dankbaar of met uitbundig reagi leedvermaak, Truman heeft zich er verder niet over uitgelaten, hoe hij dacht, dat de conventie „bewerkt" was. Hij beperkte zich er toe te zeggen, dat „vele af gevaardigden onder de voet zijn ge lopen. of zich tegen beter weten in voor het karretje van de conventie laten spannen.' De democratische fractievoorzitter in de Amerikaanse Senaat, Johnson, heeft gisteren voor de televisie ingestemd met de verklaring van ex-president Truman. Johnson gaf opnieuw te ken nen, dat hü zich ook beschikbaar stelt als democratisch kandidaat voor het presidentschap. Johnson zei. dat Truman naar zijn mening een uitstekende verklaring had afgelegd die ernstige studie verdient „Ik heb ervan genoten. Ik stem ermee in en ik geloof dat zij zeer nuttig kan zijn om de mensen in het gehele land wakker te maken." Van een onzer verslaggevers. De aanslag op een vrouw in de Amsterdamse binnenstad, die in een hotelkamer door een haar onbekende man bijna gewurgd werd, heeft zon dagmiddag geleid tot de aanhouding van de 30-jarige journalist A, B„ ver slaggever van „De Volkskrant". Hij probeerde inlichtingen over deze af faire in te winnen. Tweef iguren uit de onderwereld sloegen hem neer on der de beschuldiging: „Hij heeft zich voor rechercheur uitgegeven." Hoewei B. dit ten stelligste ontken de en twee collega's van een ander landelijk dagblad als getuige had, werd hij door een agent naar het bu reau Warmoesstraat gebracht. Hij heeft daar drie uur met wachten moeten doorbrengen, waarna een re chercheur hem verhoorde. Hij werd voortdurend door een agent bewaakt. Tegen zijn overvallers heeft hjj een aangifte wegens mishandeling in gediend, De overvallers hebben te gen de journalist een aangifte inge diend „wegens het zich uitgeven voor rechercheur". In een hotel aan de Oude Zjjds Ach terburgwal werd zaterdagavond om streeks elf uur de prostituee „Doetje B." neergeslagen door een naar schat ting 28-jarige man, die beweerde bij de marine te zyn, Hij heeft de vrouw met een mes gestoken en haar daarna met een nyionkous aan de waterlei ding vastgebonden. Toen nam hij de oenen. De politie heeft de dader nog oiet kunnen vinden. Met twee collega's vervoegde ver slaggever B. zich de volgende middag 'n het bewuste hotel, waar hij zich legitimeerde met zijn perspenning. Op deze penning, die wordt uitgegeven door de Amstredamse hoofdcommissa ris van politie, staat met duidelijke letters het woord PERS. B. vertel de ons, dat de penning aan alle kan ten bekeken is. De hotelhouder was daarop bereid hem uitvoerig inlich- «ng«n te verschaffen. Twee uur later stapte de hotelhou der een café in deto uurt binnen, waar B. zich op zijn speurtocht toen net bevond. „Kom even mee naar bui ten", zei hij tegen B„ diem eende dat hij nog meer informaties zou krijgen. Voor de deur gaf de man hem echter een slag in het gezicht. Toen hij op de grond lag. schopte een handlanger van de hotelkamer door de journa list herkend als Utrechtse Ab hem tegen het hoofd. Meteen na het gevecht werd de journalist aangehouden door een agent, die gretig de beschuldiging van de twee onderwereldfiguren: „hij heeft zich voor rechercheur uitgege ven" aanvaardde en B. opdracht naar het bureau. Volgens de verslaggever heeft de agen opmerkingen als „Ik loer al veertien dagen op je" tegen hem gemaakt. De twee collega's, die als getuigen waren meegegaan naar de Warmoesstraat, werden onder het uitschelden voor ..persmuskieten" het politiebureau uitgejaagd. De journalist, die overigens niet ernstig gewond werd, heeft zijn perspenning op het politiebureau moe ten afgeven. Het heeft hem ten zeer ste verwonderd dat juist hij, de aan gevallene, werd opgebracht en niet zijn aanvallers. „De Volkskrant" van hedenmorgen heeft onder de koup; „Al te gek" een hoofdartikel gewijd aan deze zaak en zegt daarin ondermeer: „Het is niet onze bedoeling een drama te maken van een pak lsaag ook al had het makkelijk een dra ma kunnen worden maar wel is hte de hoogste tijd dat we eens dui delijk de aandacht erop vestigen hoever het in de hoofdstad des ia/ids al gekomen is, als een journalist die zijn dageijks werk doet, op een der gelijke wijze wordtm ishandeld. De agent keert zich tegen het slachtof fer en gemakshalve jaagt hü de ge tuigen maar het bureau uit." (Van een onzer verslaggevers) Een zijdelings zij het niet minder verheugend resultaat van de onlangs ontstane fusie tussen het CJMY en de Chr. JVF was zaterdag merkbaar in Den Dolder. Honderden leden van het Chr. Jongeren Verbond waren bijeen in de Maria Christina Kerk, waar de voorzitter van het verbond, ds. H, J. van Heerden uit Sehevenin- gen, het huwelijk inzegende van de directeur van de Ernst Sillemhoevc, de heer H. Slettenhaar, en de adjunct - algemeen secretaresse van het CJV, mej. N. W. Sonneveldt. Op de foto: het brnidspaar bij het verlaten van de kerk. (Zie verder pagina 3.) De hoop de zes leden van de be manning van de RB-47 verkennings- straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, welke boven de poolzee verdwenen is, te vinden, is vandaag zo goed als vervlogen. Het is nu de derde dag dat men naar hen zoekt. Vanmorgen was het 60 uur dat de vliegers op zee doorgebracht zouden hebben als het toestel neergekomen is in de buurt van de laatste bekende positie ongeveer 500 kilometer ten noorden van het Russische schiereiland Kola. De Noorse deskundigen hebben van morgen verklaard, dat een man in het ijskoude water slechts 20 tot 30 minu ten in het leven kan blijven en zelfs als de mannen er in geslaagd zouden zijn in de rubberboten te komen met alle uitrusting om in het leven te kun nen blijven, is de periode die nu ver streken is, daarvoor te lang. Het zoeken werd de gehele nacht zonder resultaat voortgezet. Het Noor se reddingscentrum op de vliegbasis Bodoe heeft meegedeeld, dat men zal voortgaan met zoeken zolang de Ame rikaanse luchtmacht dit nodig acht. De Amerikaanse onderminister van Defensie, Murray Snyder, heeft mee gedeeld dat de piloot van het toestel geen opdracht had boven Sowjet- grondgebled te vliegen. Sinds het neerschieten van de U-2 bij Swerd- lowsk zijn spionagevluohten gestaakt, zo voegde hij hieraan toe. DE BUITENLANDSE vluchten van de Cubaanse staatslucht vaartmaatschappij zijn dit week einde ernstig belommerd doordat oliemaatschappijen waarvan de raffinaderijen op Cuba in beslag zijn genomen, een tegenactie zijn begonnen. De Shell en de Esso eisen name lijk contante betaling voor de brandstof die Cubaanse vliegtui gen op internationale vluchten no dig hebben. De maatschappijen weigeren nog langer benzine op krediet te leveren. Verscheiden Cubaanse vlieg tuigen hebben daardoor de laatste dagen in het buitenland geen of te weinig benzine kunnen inne men. Het aantal passagiers voor een vlucht van een Cubaanse Britannia van Ha vanna naar New York werd zaterdag van 192 teruggebracht tot 132, om het vliegtuig de retourvlucht zonder bij vulling van brandstof te kunnen laten maken. Een transatlantische vlucht van de Cubana de Aviacion naar Madrid werd afgelast, omdat de oliemaatschappijen op Bermuda en in Lissabon weigerden brandstof te verstrekken. Shell, Esso en Texaco (ook deze maatschappij zou volgens sommige be richten aan de olieboycot meedoen) voorzien alle grote vlieghavens ter wereld van brandstof. Als de actie van de grote oliemaat schappijen wordt voortgezet zullen Cubaanse vluchten naar het buiten land ernstige hinder ondervinden. De „New Vork Times" schrijft zon dag dat na de inbeslagneming van olie raffinaderijen van Amerikanen op Cu ba de Verenigde Staten en Cuba eigen lijk in een economische oorlog zün ge wikkeld. Het blad meldt uit Havanna dat als de Amerikaanse regering de suiker- invoer uit Cuba zal beperken, Cuba er niet voor zal terugdeinzen als te genmaatregel nog meer Amerikaanse eigendommen, ten bedrage van meer dan twee miljard gulden, in beslag te ne men. De grote onbekende is voor Cuba de mate waarin de Sowjet-Unie en an dere communistische landen het land te hulp willen komen. De Amerikaanse senaat heeft zon dagochtend met 32 tegen 24 stem men zün goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel, dat president Eisenhower machtigt de quota voor de invoer van suiker vast te stel len. Het Huis van Afgevaardigden had het voorstel al aanvaard. De V.S. kopen jaarlijks ongeveer 3.5 miljoen ton suiker van Cuba. Als de president bet noodzakelük oordeelt, het quotum van Cuba te ver mindereu. zullen daarvan achtereen volgens de Amerikaanse producenten tot een hoeveelheid van 156.000 ton en Nederland, Haïti, Costa Rica, Panama en Formosa elk tot 10.000 ton profi teren. Zo er nog ineer te verdelen is, krijgen de Philippijnen daarvan vijf tien procent en de overige suikerleve- rende landen tezamen 85 procent. Het voorstel dat nu is aanvaard, vormt een compromis tussen een meer radicale versie die het Huis vrijdag had aanvaard en een soepeler versie die de Senaat zaterdag had goedgekeurd, maar die door het Huis werd verwor pen. Het wetsvoorstel dat ter onder tekening aan de president wordt voor gelegd, wordt beschouwd als een voor lopige maatregel die tot 31 maart van het volgende jaar van kracht blijft. Het congres zal dan een nieuw besluit ne men in het licht van de dan heersende omstandigheden. (Zie verrter pag 7e (tui.) mm Zestig westerse persfotografen hebben zondag in Oostenrijk gestaakt als protest tegen het feit, dat Sowjet-fotografen bü het bezoek van Chroestsjew meer faciliteiten kregen dan hun collega's uit westelüke landen. Toen de fotografen bij het bezoek van Chroestsjew aan het water krachtstation te Ïbbs-Persenbeug aan de Donau bemerkten, dat zü de Sowjet-leider niet in het gebouw mochten volgen, terwijl dat aan hun Sowjet-collega's wel was toegestaan, besloten zü in het geheel geen foto's meer te maken van de hoge bezoeker. Toen Chroestsjew (zie pijl) voorbij kwam, riepen de westerse foto grafen „Chroestsjew, Chroestsjew". om zijn aandacht te trekken, terwijl zij een inderhaast gemaakt bord ophielden (rechts op de foto), waarop in het Russisch stond „Fotografen in staking". Chroestsjew hoorde het geroep, dacht dat hü werd toegejuicht en be gon te wulven. Toen hij het bord zag liet hij zün hand echter snel zak ken en even later kregen de fotografen te horen, dat zij de Russische premier mochten volgen. In de controle-kamer van bet krachtstation mochten ze foto's van hem maken. A 11 1 inverleRen- Mtyrnni O f# Vier mensen w Het afgelopen weekeinde zijn op de Nederlandse wegen enkele ern stige verkeersongelukken gebeurd, waarbij voor zover gisteravond be kend in totaal zeven mensen wer den gedood. Tien mensen werden ge wond. voor het merendeel zeer ern stig. Op de rijksweg Utrecht—Arnhem onder Buncik is zaterdagmorgen om tien uur een Amsterdams gezin met zijn personenauto in botsing gekomen met een met stenen beladen vracht auto. Mevrouw C. E. VervoortPie- terse werd hierdoor op slag gedood; haar echtgenoot, de heer W. Vervoort, en hun zoon zijn in zorgwekkende toestand naar het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht ge bracht. Op rijksweg nr. 2, in de buurt van Breukelen, is zaterdag nog een dame uit Amsterdam om het leven geko men, namelijk de 50-jarige mevrouw Flantua, die tegen de grond werd ge smakt, toen de motor van haar man, met wie zij als duopassagier meereed, plotseling vastliep. Haar echtgenoot moest met een shock worden opge nomen. Beiden droegen geen val helm. De 3S-jarige vrachtrijder J. Bol huis uit Muntendam is verongelukt, toen hy op weg naar Oldenburg in Duitsland, nabij de plaats Wester- holtsfelde, in een bocht met zijn vrachtwagen tegen een Duitse auto botste. Zaterdagavond om kwart over elf is de 16-jarige jongen H. J. van Bon- zei op de Smakkelaarsbrug te Utrecht met zijn fiets onder een stadsbus ge komen en gedood. Een uur daarvoor had even ten zuiden van Leerdam, op de kruising van de Provincialeweg met de dijk. een dodelijk ongeval plaatsgehad. Daar was de 43-jarige G. de Jong uit Asperen op zijn motor in botsing ge komen met een auto en ter plaatse Sowjetpremier Chroestsjew is siste, ren na een verblijf van drie dagen in Wenen, een rondreis door Oostenrijk begonnen. Het gezelschap, waarvan oa. kanselier Raab deel uitmaakt, reist in een speciale autobus van de Oosten- rykse posterijen, die voorzien is van gemakkelijke stoelen, een buffet en een kleine bar. De autobus wordt gevolgd door een reeks auto's waarin talrüke functiona rissen zijn gezetnea Boven de stoet vliegt een hefschroefvliegtuig, dat helpt bij de bescherming van de Russische gast. Eerst bezocht het gezelschap een elektrische centrale aan de Donau in Neder Oostenrijk. Daarna werd een bezoek gebracht aan het voor malige eoncentratiekamp Mauthau sen, waar Chroestsjew een felle aan val deed op de Westduitse regering, die volgens hem voormalige nazi's nog steeds duldt. Chroestsjew heeft zaterdagavond ver klaard dat een nieuwe wereldoorlog ondenkbaar is, omdat deze de wereld, die door atoomwapens en raketten klein en kwetsbaar is geworden, ge heel zou vernietigen. In een rede voor het Oostenrijks- Russische genootschap deed Chroes- sjew verder een uitspraak waarmee hjj de theorie van Lenin (dat het commu nisme slechts kan zegevieren na een boedig conflict met het kapitalisme) geheel en al loochende. Z(jn voorbereide tekst negerend zei hü: „We willen het vraagstuk kapi talisme tegen communisme niet oplos sen door een oorlog, omdat dan alles verloren zou gaan. Wat zou een oor log betekenen nu we atoombommen en raketten hebben? Alios zou vernietigd worden! overleden. „JSievrouw De- Jong,, die kreeg een shock, werden gewond bij een auto-ongeluk, dat zaterdagmid dag gebeurde op de weg tussen De venter en Holten. Een auto kwam daar plotseling uit een file en ramde bü die manoeuvre twee tegenliggers, waarvan de laatste tegen een boom belandde. B Een tragisch ongeluk gebeurde zondagmiddag te Zuidwotde in Drente. Daar reed de 40-jarige heer A. Kreuze uit Assen met zijn auto tegen een boom, nadat hij met zijn vier kinderen en een buurvrouw, mevrouw Van Hoogstra-Gruppen, een bezoek bad gebracht aan zijn echtgenote in een ziekenhuis te MeppeL By de bot sing kwam de heer Kreuze om het leven, zijn veertienjarige zoon kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl me vrouw Van Hoogstra met een gebro ken been en een ingedrukte borstkas in het ziekenhuis te Hoogeveen moest worden opgenomen. Bij Wouw, tussen Roosendaal en Bergen op Zoom, had zondagavond een ongeluk plaats, waarbij de 20- jarige mej. P. de Ruyter uit Oosterhout het leven verloor. Het meisje zat naast de bestuurder van een bestel auto, die op de voorrangsweg plot seling uit alle macht moest remmen voor een Belgische auto, die uit een zijweg kwam. De bestelauto sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht, waarbij het meisje werd gedood. Een inzittende van de andere auto, een dame uit Antwerpen, moest met zware inwendige kneuzingen in het zieken huis te Roosendaal worden opgeno men. In het Wühelminagasthuis te Amsterdam is de 18-jarige mej. J. A- Uiterwijk uit Diemen overleden, die dinsdagavond ten gevolge van een ver keersongeluk op de Middenweg in Am sterdam zeer ernstig werd gewond. Bij ditzelfde ongeluk had een 20-jarige Duitse motorrijder het leven verloren. Twee jonge Nijmegenaars zijn zóndagavond op een autotocht in Duits land verongelukt. De 23-jarige korpo raal by de luchtmacht Albert van Honk en de handelsreiziger Frans van Essen kwamen om het leven toen hun auto by de plaats Ibben-Bueren met grote snelheid in een bocht van de weg vloog en tegen een boom opreed. Een derde inzittende, Anton Nas, heeft het ongeluk overleefd. Hy is met een her senschudding in een ziekenhuis in Ib- ben-Bueren opgenomen. C O Een partijgenoot van ae omstreden Japanse premier Kisji heeft by de. gouverneursverkiezing in de prefec tuur Saitama, waar het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag tot inzet der verkiezingen was gemaakt, een stembuszege behaald. De liberaal-democratische kandidaat Koerihara kreeg 433.822 van de 667.585 uitgebrachte stemmen. Zün voornaam ste tegenstander, de socialist Oeme- zawa. haalde slechts 146.296 stemmen. Kisji's partü zal deze uitslag onge twijfeld aanvoeren als een bewys voor het verlangen van het Japanse volk naar nauwe banden met Amerika. Enkele tientallen Kongolezen zijn het afgelopen weekeinde gewond ge raakt bij ongeregeldheden in Leopold- stad en omgeving. De onlusten begonnen vrijdag avond toen leden van de Bajaka- stam, die altijd vijanden van dB Bakongo-stam zijn geweest, na een ruzie een winkel van een Bakongo plunderden. Zaterdagmorgen na men de Bakongo revanche. Ze over vielen hutten van de Bajaka. Bij nieuwe ongeregeldheden, dia zich zondag in Leopoldstad hebben voorgedaan, zijn zestien Kongolezen gewond. Volgens een Belgische offi cier, die aan het hoofd staat van in heemse troepen, zijn honderden Kon golezen aangehouden. Voor de inheemse wyken van de stad werd zaterdagavond een uit gaansverbod voor de nacht afgekon digd. Ook elders in het land deden zich botsingen voor tussen elkaar vijan dige stammen, maar militairen -wa ren spoedig de toestand meester. Dergelijke gevechten komen sinds tientallen jaren voor. Zü houden geen verband met politieke moeilijkheden. Volgens berichten uit officieuze bron zou de provinciale regering van Kasai zün overgegaan tot de aanhouding der leden van de rege ring die tot de ALN.C.-Kalondji en tot de volkspartij behoren. In een zondagmiddag te Leopoldstad uitgegeven communiqué protesteert de M.N.C.-Kalondji tegen deze maatrege len en eist zy de onmiddellijke vrij lating van de aangehoudenen. De Franse oud-president Auriol Ia afgetreden als lid van de Franse con stitutionele raad uit protest tegen, „ongrondwettige handelingen" die pre sident de GauUe zou hebben verricht- De 76-jarige Auriol, een socialist, heeft zyn besluit bekendgemaakt in een brief aan de president van d« raad. Auriol zegt dat hy niet zwij gend kan blijven toezien bij schen dingen van de nationale soevereini teit. Hij noemde speciaal de toepassing door de Gaulle van de nieuwe wetten inzake staatssubsidie voor bijzondere scholen, de Gaulle's weigering om het parlement bijeen te roepen voor een speciale zitting over de landbouw crisis en de procedure die de president heeft gevolgd bü de herziening van de Frans-Afrikaanse gemeenschap, waar bij aan de hiertoe behorende staten on- afhankelykheid wordt verleend binnen een soort Frans gemenebest. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Canberra, tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Ottawa. HET afgelopen weekeinde werd met noordwestelijke winden nog voort durend koude lucht van de Noord zee aangevoerd. De noordwestelijke stroming werd echter geleidelijk minder en hield vandaag vrijwel ge heel op. In verband daarmee is aan de periode met koud weer een einde gekomen. Een en ander hangt samen met het naderbij komen van een zwakke rug van hogeluchtdrnk, die zich zondag boven Engeland bevond. Verder weg op de oceaan liggen enkele depressies, die hnn Invloed in hoofdzaak haar het zeerebted MJ Schotland uitbreiden. Het front van een van deze storingen, dat in Ier land en zuldwest-Eneeland rere- veroorzaakte, zal morgen ooven de Noordzee aankomen, maar waar- schünlUk nog geen regen in ons land veroorzaken. Op de nadering van het front rvordt de wind zuidelijk, waardoor de temperatuur Iets hoger kan worden.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1