Regering wil Tweede Kamer eind tegemoetkomen Maar ook voor een 50 m ille-maxim urn géén meerderheid Ook op Cuba Chroestsjew s bezoek V erenigingsüorm Verouderd Blanken krijgen Amerika beperkt de invoer de schuld D' MINISTER VOOR DE RADIO: Kamer: meningen zeer verdeeld J. Dura Dsn. gaat rentenieren ongeval Dodelijk staatsmijn Emma Vluchtelingen in autobus gepakt Luchtschip van V.S. in Oceaan gestort D Onbestendig DONDERDAG 7 JUIJ I960 J NEGENTIENDE JAARGANG No. 4644 "V: Directeur: H DHi KUIL A H I S HKIJINÖ SLOT; CASTRO WIL REPRESAILLES J Verklaring Eisenhower s. President Eisenhower heeft gisteren i«e import van Cubaanse suiker voor i"e Amerikaanse markt voor 1960 ver hinderd met 856.000 ton. in „Betuttelarij" Besteding opbrengst Veranderingen Ongeriistheïp Naar Thysstad Uit Groningen ontsnapt Zie verder pag. 7, 4e kol.) Schoolhoofd in arrest wegens fraude Kritiek Handelsvoorpost Besprekingen FIETSENDIEF KWAM? GRENS NIET OYER Gewaarschuwd man door- Irein aangereden jflttcrdam: wm< ffltdiiraai tb felei 110700 t) Po*U>u* 11 l'J - Postcirc No 424510 Klacntendienai aounnementen la.JU-18 30 uur ZatcrdAffi 17—18 uur I>ietoon 11570(1 aravenhtijre Huvaenspiew 1 telefoon 183487 «3 tt)n«nt w Postfel» \m - Postnrf No «'24807. Kl«rhtendfpn*t 18.3019 30 Telefoon 362369 Dordrecht: Som wee 13V Telet «570. ScMedarri! Thomas A Kempisstraat 6 Telef. 65451. Ahon^^nT'n'tsprMi» 51 rem net wee* 2 66 oer maand t tJb Mf h-vrartaai. Losse nummer» 15 cent Verschilnt 3»*elRfc» "Pl&UAfr (Geldig tot vrijdagavond) WISSELVALLIG Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen midwest en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op: i.30 Maan op: 20.33 onder; 21.00 onder: 4.20 lmpiiaftfiir" I ii I E vraag of men in deze 'ijd met recht mag nog verwachtpn dat jeden zich volledig aan net vereni gingsleven geven, is seen ijdete vraag De leidinggevenden hebben name lijk sterk de neiging die leden wreve lig te verwijten, dat ze te kort scbie- |en wanneer ze niet meeleven en niet I warm te krijgen zijn En het valt hun zwaar hen daarbij niet te wijzen op j de spaarzame vruchten van hun ge- loot en dat een levend christendom dat van hen vraagt. Ik betreur dat zeer omdat ik van mening ben, da» hier mee het onmogelijke wordt gevraagd, f de veranderingen in het maatschappe- l! lijk leven worden miskend en mensen ten onrechte in een ethisch conflict worden gebracht. In de eerste plaats imdat ze onmo gelijk meer de landelijke problemen kunnen overzien en daardoor zich er ook niet voor kunnen interesseren. En de problemen liggen meestal landelijk of wereldwijd omdat In de moderne samenleving veel is gecentraliseerd én de kwesties voor het overige ver-strek- kende (in de geografische zinl gevol gen hebben. Vervolgens is iedereen lid van een menigte verenigingen die zich immers vermenigvuldigen in een mate die de konijnen eer zou aandoen. Hoe kan men dan voor alle even veel propaganda maken en huisbe zoeken afleggen, laat staan de dodelijk vervelende vergaderingen bezoeken met altijd weer sprekers over altijd weer problemen, waarover men zich niet in staat acht te discussiëren of die niet interessant zijn. Het aantal goede sprekers komt trouwens in een steeds ongunstiger verhouding tot het aantal vergaderin gen te staan. Wordt het nu werkelijk geen tijd om de vergaderingen af te schaffen of althans in aantal drastisch te beperken? En als men ze (in be scheiden mate) houdt moeten ze dan niet gericht zijn op een overzichtelij ke en grijpbare problematiek, met kleine groepen, kort durend en in een vertrouwde sfeer? D.Ï tijd van de vereniging als soda- le techniek Li voorbij,* het woord Uvsan meer moderne als sociale zorg ea verzekering, publiek-vorming, or ganisatie, medezeggenschap, de stich ting, om er enkele ie noemen. Daar voor is meeleven In de vorm van ver gaderen niet meer nodig, hoogstens van contribueren. Sommige vereni gingsbesturen (b.v. van de A.N.W.B.) storen zich niet aan de non-participa tie der leden. Zij doen met de bureaus eenvoudig het werk. Wie vrn mening is dat de vergade- ringspartic.patie een waarde, mis schien zelfs een christelijke waarde vertegenwoordigt (zelfwerkzaamheid der leden, kennisvermeerdering, e.d.) dient toch. te bedenken, dat voor deze gaarden andere expressietnogelijkhe- ,den bestaan die meer aantrekkings kracht hebben. Laten we bedenken dat verouderde vormen het bereiken van de hoge doelen, die we ons stel len, ernstig kunnen belemmeren. Het lijkt me dat er veel in onze houding tegenover het verenigen en vergaderen moet veranderen en dat we dus geen deelneming met de non-participanten behoeven te hebben. PROF. DR. G. KUIPER HZN. Wijzigingen verwacht in toto-wetsontwerp T oestand Kongo zeer ernstig D (Van onze parlementaire redacteur) E regering is bereid de Tweede Kamer een eindweegs tegemoet te komen inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Loterij- wet. Vermoedelijk zal, zo werd vanmorgen verwacht, een nota van wjjziging worden ingediend, waarbij de maxim umtoto- prjjs op 5(1.000 gebracht wordt. Dit werd vanmorgen in Den Haag bekend, nadat bij dc gisteren in de Kamer begonnen debatten (men zie daarvoor ook pagina 7) reeds duidelijk werd dat het wets ontwerp in ongewijzigde vorm de eindstreep niet zal halen. Komt de regering inderdaad met de genoemde wijziging dan is het onnodig dat prof. Rorame, de KVF-fractieleider, een amende ment indient om de maximum-inzet te verhogen. Een andere vraag is echter of het kabinet de maximum-inzet tot 2.zal verhoren: politieke krinsen in Den Haar stonden hier vrij sceptisch tegenover. Al met al was dc situatie nor onduidelijk, want zelfs voor een maximum-prijs van 59.000 zou reen meerderheid te vinden zün. Blijven, ook na de wijziging, regering en kamer op hun standpunt staan, dan zal het wetsontwerp waar schijnlijk worden verworpen. De vraat, wat er dan raat gebeuren, ls dan ook een der voornaamste onder werpen van discussie reweest eu met name in KVP-krïng is men zeer be nieuwd naar een antwoord. Zal de minister bij verwerping het wetsont werp terugnemen eit hét vét-giinnln- renbeleid continueren, of zal er ook in het vergunningenbeleid een wijzi ging komen? De meningen in de Kamer zijn zeer verdeeld. De anti-revolutionairen en De heer J. Dura Dzn. gaat stil leven in Zwitserland. De man die onlangs al ler aandacht op zich vestigde door zijn houding tijdens de bouwstaking, zal al zijn functies in het organisatie- en ver enigingsleven neer leggen. Hij treedt ook af als directeur van zijn bedrijf, de N.V. Dura's aanne mingsbedrijf te Rot terdam. Tijdens een ver gadering van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf is woensdag meegedeeld dat hij de functie van voorzitter van deze raad zal neerleggen. Deze stap, zo vernamen we, is het gevolg van het feit dat de heer Dura zich geheel wil terugtrekken uit het zakenleven. De regering van Fidel Castro zal, naar in Havanna verwacht wordt, drastische represaillemaatregelen ne men ais gevolg van de beperking door Washington op de suikeruitvoer uit ,Cuba naar Amerika, r Men acht het waarschijnlijk, dat 3" suikerfabrieken op Cuba, die Ameri kaans eigendom zijn, onteigend zullen .worden. Ook de Cubaanse elektrici teitmaatschappij (waarde 300 miljoen dollar) die half Amerikaans eigendom komt voor naasting in aanmerking. Het totale Amerikaanse bezit op Cuba wordt op 1 miljard dollar ge t'aamd. Er zou reeds voor een waarde van 500 miljoen dollar zonder scbade- ivergoedi-mg in beslag genomen zijn. N» de vermindering zal Cuba dit l»*r nog slechts 39.752 ton suiker naar l®e-V.S. kunnen zenden, t De president ging over tot de ver mindering, nadat hij de wet nat ondertekend, die op 3 juli door het Congres werd aangenomen. Deze wet geeft hem de bevoegdheid een con tingent te verminderen, wanneer hij dit in het belang van het land acht. fn een officiële verklaring zei Eisenhower, dat „wij in gebreke zou den blijven in onze, verplichting tegenover ons volk als wij geen maat regelen zouden nemen teneinde voor een belangrijk voedselprodukt min der afhankelijk te worden van een land, dat zich opzettelijk vijandig toont tegen de Verenigde Staten" Het Amerikaanse Congres had eer. der, in afwachting van Eisenhowers besluit, reeds tot voorlopige .stopzet ting van de suikerinvoer uit ^uba besloten. Op de losvloer van de staatsmijn Emma is de bedoeningsvakman H. Kerckhoffs uit Wünandsrade bij het af haken van mijnwagens met het hoofd bekneld geraakt tussen twee volle wagens. In het ziekenhuis te Heerlen is hij overleden. De heer Kerckhoffs was 47 jaar oud, gehuwd en had zes kinderen. de staatkundig gereformeerden zijn op grond van zedelijke en godsdiens tige overwegingen tegen het ont werp. Dr. Bruins Slot en ir. Van Dis hebben hierover geen twijfel laten bestaan. Een deel der ehristeiyk-histori- schen neemt eenzelfde standpunt in, maar de woordvoerder van de C.H.- fractie, dr- Diepenhorst deelde niet temin mee, dat wanneer het wets ontwerp door ingrijpende amende menten niet al te zeer wordt gewij zigd, de steun van de C.-H. geenszins uitgesloten is. Tijdens het debat over de voetbaltoto in de Tweede Kamer waren de tribunes overvol. Ook radio en televisie ontplooiden grote activiteit. In het: Kamer gebouw waren niet minder dan vijf radio-verslaggevers aanwe zig, die voor de NCRV en de VARA.flitsen van het debat op namen en van commentaar voor zagen, Televisiecamera's snorden en bij het begin van het debat verdrongen persfotografen zich rond de regeringstafel en rond de banken van de afgevaardig den, die in het toto-debat een rol van betekenis zouden spelen. Op de foto: Minister Toxopeus volgde de debatten een tijdje van achter het groene gordijn. Door de telelens van een der persfoto grafen kon hü de sprekers onge merkt eens dicht naar zich toe halen. De socialisten, wier woordvoerder- mr. Vrolijk het debat opende, achten het wetsontwerp een ergerniswekkende betuttelary van het Nederlandse volk en de liberaal dr. Berkhouwer meen de, dat uit het overleg tussen regering en Kamer een resultaat geboren moet worden dat spreekt van meer vertrou wen in de zelfbeheersing en het ge zonde verstand van het Nederlandse volk. Ook de liberalen gaat de be perking van het wetsontwerp veel te ver, al werd uit de rede van dr. Berk houwer niet duidelijk, wat het uitein delijk standpunt van de liberale frac tie zal zijn. Mr. Vrolijk liet zijnerzijds wel een duidelijk geluid horen. De regering heeft het wetsontwerp voorwerp gemaakt van een politiek compromis. De belangen van de sport worden ondergeschikt gemaakt aan die van de politiek. De meerderheid van mr. Vrolijk's fractie zal dan ook voor een onbeperkte prijs en een hogere in zet stemmen. Ook acht deze fractie het wenselijk, dat andere dan sportorga nisaties van de opbrengst van een toto gaan profiteren. Voor een compromis voelt de socialistische fractie niets. Wij wensen niet dat in deze kamer een spel van loven en bieden wordt gespeeld, zo betoogde mr. Vrolijk. Ook de liberalen zijn voor een on beperkte toto en een hogere inzet. Misschien dat er enig verschil van in zicht is over besteding van de op brengst. Mr. Geertsema, een fractie genoot van dr. Berkhouwer, kwam na melijk betogen, dat hij beslist niet van mening was, dat de sportorganisaties de enigen zijn die moeten profiteren. Meer vergunningen, zo was ook het verzoek van de pacifist Lankhorst. Mis schien zo opperde deze, kan de minis ter iets vertellen over de mogelijkheid! Groningen, zün woensdagavond om een toto te organiseren met verschil-' lende deelnemersformulieren. Door het kiezen van een bepaalde kleur, zou het publiek dan invloed kunnen uitoefenen op de besteding van de opbrengst. Deze wel zeer democra tische oplossing van het probleem ging gepaard met de wens de maximum prijs op IOQ.000,- te brengen en de maximum-inzet tot naar het inzicht van de heer Lankhorst sociaal verantwoor de twee gulden te verhogen. De heer De Groot (C.P.N.) was ook voor een ongelimiteerde toto. De kleine man moet ook eens kunnen gokken, zo vond hij. Wie ping-ping heeft kan op de beurs terecht. E Kongolese minister van Voorlichting Kasjamoera, heeft voor de radio ver klaard, dat de toestand in Kongo zeer ernstig is. „Er is muiterij in het leger geweest", aldus Kasjamoera, „de vijanden van onze onafhankelijkheid heb ben moeilijkheden uitgelokt en kwade gevoelens gekweekt bij het leger. Wij moeten allen als broeders stryden tegen onze vijan den in binnen- en buitenland". Deze verklaring werd afgelegd na de muiterij van Kongolese mi litairen die de afzetting van Bel gische officieren- eisten en verho ging van soldij. De muiters waren gisteravond heer en meester in het 200.000 Inwoners tel lende Thysstad, 125 km ten' zuiden van Leopoldstad. Ook het belangrijke legerkamp Hardy bij Thysstad was in hun handen. De Europeanen zitten op gesloten in hun woonwijken. Een bur ger-vliegtuig dat gisteren over de stad vloog meldde per radio, dat sommige Europeanen met witte lakens zwaai den. Anderen hadden ladders uitge legd in de vorm van een kruis. De autoriteiten in' Leopoldstad overwegen vandaag met parachutes- voedsel neer te laten. Inmiddels maakte in Leopoldstad de opperbevelhebber van de Force Publi- que, de Belgische generaai-majoot Janssens. bekend dat hü ontslag had genomen. Hij deed deze aankondiging, nadat hij een ontmoeting had gehad met Jean van den Bosch, de pas benoemde Belgische ambassadeur in Leopoldstad. Verwacht werd dat Janssens in het eerst beschikbare vliegtuig uit Kongo zou vertrekken. -e Loemoemba, die de eerste zes dagen van het bewind heftige anti-Belgische redevoeringen heeft afgewisseld met verklaringen over de Bslgisch-Kongo- lese samenwerking, wijt de opstand aan de Belgische officieren. Tegemoet komend aan de eisen van de muiters om Belgen door Kongolezen te vervan gen, kondigde hy aan het aanzien van Kongo „in enkele maanden en zelfs in enkele weken" te zullen veranderen. Premier Loemoemba en president Kasavoeboe hebben zich per auto, met een gewapend geleide, naar Thysstad begeven om met de opstandelingen te praten. De toestand in Leopoldstad scheen gisteravond laat enigszins verbeterd te zijn. Een aantal officieren had om streeks middernacht dé troepen weer in de hand. Schermutselingen tussen muiters en loyale troepen zün gemeld uit Loekala, 185 kilometer ten zuidwes ten van Leopoldstad. Maar de „loya- len" voegden zich spoedig bü de muiters. Het is niet bekend of ver liezen zijn geleden. Wanordelijkheden werden ook ge meld uit Elisabethstad, hoofdstad van de oostelijke provincie. De beide gedetineerden die dinsdag middag kans hadden gezien te ont vluchten uit de strafgevangenis te (Van onze correspondent) De rijkspolitie heeft Ijet hoofd van de Groen van Prinstererschool te Mid- delharnis, de heer A. van L,, in arrest gesteld, omdat hij wordt verdacht van het zich toeëigenen van gelden uit schoolfondsen e.d. te Ouddorp en Mid- delharnis. Vooral voor Ouddorp zou het om aanzienhjke bedragen gaan. Naar wij vernemen heeft de verdach te al een bekentenis afgelegd en wordt hij in arrest gehouden in afwachting van zijn voorgeleiding voor de offi cier van Justitie te Rotterdam, huifden te Leeuwarden gepakt. Het waren de 27-jarige K. B. uit ïnschede en de 27-jarige H. uit fzummarum. Zij werden aangehouden ,n de bus van Leeuwarden naar i'zummarum, die om half tien ver rok Zij hadden enig geld bij zich, dat .vaarschijniijk afkomstig is van in braak in de landhouwhuishoudschool te Tolbert en uit Leek, waar een auto is opengebroken Een observatieluchtschip van de Amerikaanse marine, het grootste ter wereld, is gisteren voor de kust van New Jersey met 21 mensen aan boord in de Atlantische Oceaan gestort. Één persoon kwam zeker om het leven en twee werden gewond, aldus de nu be kende cijfers. Verscheidene overleven den werden aan land gebracht. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. Het ongeluk gebeurde tijdens het zoeken naar een vermist sportjacht, dat later door een onder zeeër werd teruggevonden. De ballon klapte plotseling in het midden ineen en de gondel stortte in zee. Het ongeluk gebeurde nagenoeg op dezelfde plaats waar in 1933 het lucht schip Akron" neerstortte, waarbij toen 73 mensen om het leven kwamen. E Russische premier Chroestsjew is, viiftten uur eerder dan was vastgesteld, van Klagenfurt naar We nen teruggekeerd na zijn Oostenrijkse gastheer ten zeerste in verlegenheid te hebben gebracht. Chroestsjew heeft een serie aanvallen op Eisenhower en Adenauer gedaan en getracht Oosten rijk te gebruiken om de verplichtin gen van Italic aan de Westelijke de fensie te verzwakken. Hij zei, dat Oostenrijk Italië moet waarschuwen „niet met vuur te spe len" door toe te staan dat Westelüke raketbases op Italiaans grondgebied aangelegd worden. De Russische premier liet doorsche meren, dat Russische troepen Oosten rijk zouden kunnen binnentrekken in dien dergelijke Italiaanse basissen te gen communistische landen gebruikt zouden worden. Kanselier Raab staat reeds bloot aan kritiek in zijn eigen parelement over de wijze waarop het bezoek van Chroestsjew is verlopen. De West- duitse ambassadeur heeft bij het Oos tenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen de aanval van Chroestsjew op Adenauer. Een zelfde stap heeft de A lerikaanse am bassadeur gedaan over de Russische aanval op Eisenhower. Chroestsjew en Raab zullen vandaag, achter gesloten deuren, met hun advi seurs belangrijke economische en di plomatieke besprekingen voeren. De economische besprekingen tussen de twee leiders zullen gaan over de volgende kwesties: Oostenrijk wil exportovereenkom sten op lange termijn met de Sowjet- Unie om zijn industriële herstelbetalin gen, die volgend jaar aflopen, te ver anderen in normale exporten. De Rus sen hebben verklaard hiermee in te stemmen indien Oostenrijk Russische goederen afneemt in plaats van Ameri kaanse. De Russen willen Oostenrijk meer olie met een laag octaangehalte ver kopen in de vijf jaar dat de Oosten rijkers nog olieherstelbetaiingen moet doen raison van een miljoen ton per jaar. Indien de Oostenrijkers hiermee instemmen, zou Rusland bereid zijn Toen. premier Chroestsjew giste ren in Graz zijn hotel verliet „om het volk te gaan begroeten" ont stond er even een begin van paniek doordat plotseling een aktentas uit het publiek voor de voeten van Chroestsjew werd geslingerd. Een van de Sowjet-lljfwachten, die wellicht dacht dat de tas een bom bevatte, nam een duik, greep de tas en wierp hem in het gezicht van een Oostenrijkse rechercheur in het gezelschap. Deze man, die er ongetwijfeld weinig voor gevoelde om voor Chroestsjew de heldendood te sterven, reageerde bliksemsnel en retourneerde de tas aan zün Rus sische collega. Naar verluidt is de chef van de Russische veiligheidsdienst, gene raal Sacharow, bijzonder boos op de Oostenrijkse veiligheidsdienst over dit incident. een deel van de olieherstlebetalingen om te zetten in Industriële goederen. Maar de Oostenrijkers zullen niet we ten wat te doen met nog 500.000 ton Russische olie per jaar. De Russen zouden de genationali seerde Oostenrijkse Fiatfabrieken wil len gebruiken als assemblagefabriek voor hun eigen „Moswitsj"-auto. Zij hopen, dat als zij de fabrieken een maal hebben de eerste in het wes ten zij niet alleen de verkoop van hun auto's kunn enopvoeren, maar ook profiteren van de belastingvoordelen van Oostenrijk, dat lid is van de Europese vrijhandelszone (Efta). Er hangt ook iets in de lucht van een Sowjet omport-exportbank, die hier ge opend zai worden als nieuwe handels voorpost. De Oostenrijkers zijn er niet op ger brand Russische fabrieken en banken in hun land te hebben. Zij vrezen dat deze gebruikt zouden kunnen worden als achterdeur voor Sowjet-economïsche penetratie van het West enen als middel tot prijsverla gingen voor communistische goederen die naar het westen gezonden zouden worden om daar de economische sta biliteit te verstoren. Volgens schema verlaat Chroestsjew vrijdagmiddag Oostenrijk. De onrust onder de Europeanen in. Kongo is weer zeer toegenomen teri- gevolge van het feit dat gisteren voor het eerst sinds het onafhankelijk wor den van Kongo een aantal blanken, ih de straten van Leopoldstad werd af geranseld. Verontrustend vinden 2fj verder de verklaringen van premier Loemoemba, dat er strenge maatrege len zullen worden genomen tegen de Europese officieren en onderofficieren die volgens de Kongolese premier schuldig zijn aan de onrust, en dat dé eerstkomende weken ook in andere af delingen van het maatschappelijk le ven de blanken vervangen zullen wor den door inheemsen. Een aantal Europeanen hebben hun families naar de overzijde van de Kongorivier, naar Brazzaville gestuurd. Waarnemers zien op de aehtergrornj van de muiterij de ook elders onder de inheemse bevolking geconstateerde teleurstelling, dat de onafhankelijkheid niets veranderd heeft. Men moet even goed werken, krijgt geen cent meer en heeft in veel gevallen dezelfde? blanke bazen gehouden. En dat terwijl hun nieuwe ministers zich dadelijk sa larissen van een' half miljoen frank, per jaar toematen, met vrij wonen ett een eigen wagen. (Van onze correspondent) Aan de Nederlands-Duitse grens is woensdag op verzoek van de Bussumse politie aangehouden de 25-jarige losf werkman F. A, L, S., een oud-Bui- sumer.-die nu in Duitsland woont. Dïfc gebeurde omdat men S. verdacht van diefstal van een rijwiel. De bewuste fiets werd gestolen in <fe nacht van dinsdag op woensdag uit eett afgesloten schuur achter een perTCél aan. de Meulewiekenlaan, Ook de fiets stond op slot. Het ruitje van de schuur was geforceerd en daardoor was de indringer binnengekomen. Tijdens het onderzoek vernam de Bussumse politie, dat S., die al enkeje jaren in Duitsland woont, weer in Bus- sum was gesignaleerd. Men herinnerae zich toen, dat de loswerkman twee jaar geleden op een gestolen fiets naar het buitenland was vertrokken. r Er ging een verzoek tot aanhouding naar de verschillende grensposten en met succes. S. heeft bekend de fiets van de kostganger van zijn grootmoe? der te hebben gestolen, omdat hij dacht niet liftend naar Duitsland te kunnen komen. Tussen Vleuten en Utrecht is van morgen omstreeks acht uur de a rbei- der P. Damer. uit Utrecht door een trein aangereden. Hij werkte voor de N.S. aan een kraagschroefmachine en stond daarvoor op onvrij spoor, maar hij was van te voren door een co-llega gewaarschuwd, dat er een trein in aantocht was. Hij werd ernstig aan zijn rug gewond en moest naar een zieken huis in Utrecht worden overgebracht; DE depressie boven de Noordzee verplaatste zich de laatste 24 uur bijna niet. Een randstoring ervan trok echter over de Britse eilanden naar het Oosten. Deze bereikte van morgen onze kust en deed de wind., in buiïgheid tijdelijk toenemen. De depressie heeft een uitloper ia de richting van Ierland. Deze hangt samen met een aldaar in de hogere luchtlagen aanwezig ïagedrukgèbiedi dat geheel gevuld is met onstabiele lucht. Aan de zuidwestelijke flank van dit lagedrukgebied is op grote hoogte een zeer krachtige op de Golf van Biscay e gerichte stroming ontJ staan. In deze stroming beweegt een. storing mee, die in het op de oceaan gelegen warmtefront tot ontwikke ling is gekomen. Ook het bü Ierland gelegen lagedrukgebied beweegt naar West-Frankrijk. De depressie op de Noordzee krijgt hierdoor sen nieuwe en waarschijnlijk actieve randstoring. Deze zal morgen In dé loop van de dag dicht bü Nederland kannen komen en opnieuw wind ea buien gaan brengen.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1