K.N.M.I stelt onderzoek in luchtverontreiniging yiaardingen gaat strijd tegen luchtjes" voeren naar Suzanna (23) zocht geboortegrond op HH I HH Vlaardingen wint ronde van Maassluis ■KZ8 Afscheidsavond van de Groen van Prinstererschool KERK EN SCHOOL WATERWEG Straks alle ramen weer open Aan Koningin Wilhelminahaven Angstig avontuur te Maassluis DE KLERKeZN Afscheid ds. E. J. Oomkes wegens vertrek naar Leeuwarden Jubileum bij Dirkzwager P.T.T. klopt R.D.K. TROUW Maandag 11 juli I960 99' Gasverkenner Hoopvol W. H. Roodenburg recipieerde Inzameling bejaarden Personeel Niet alle rijwielen naar station Oost Benauwde ogenblikken Aanvragen bedrijfsruimte Proniotieavond Advertentie HORGEN TEGEN SPOTPRIJZEN §1 diamantslijper* Prijsuitdeling Kerkbouw in Nieuwland Nog weinig succes met vakantieweek te Maassluis Uitreiking V.G.L-dipïoma Kijkavond van Joh. Calvij nschool Zilveren districts- inspecteur Wijziging kindertoelage Huldiging bij HAV Ontwerpverordening ziektekosten VLAARDINGEN. Op grote schaal Is men vandaag in Vlaardingen be gonnen een onderzo-k naar de luchtverontreiniging in te stelten. Weliswaar werden in deze gemeente al regelmatig proeven genomen, maar zulk een uit gebreid en goed voorbereid onderzoek als vandaag begonnen is, werd in Vlaar dingen nog niet eerder ondernomen. Ook uit de omliggende gemeenten wordt voor dit onderzoek van allure naar de luchtverontreiniging in Vlaardingen dan ook veel belangstelling getoond. Het onderzoek is in handen van prof. H. P. Berlage, verbonden aan het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt. Prof. Groen van de Vrije Universiteit heelt een viertal studenten in de gelegenheid gesteld aan dit onderzoek deel te nemen. Ook heeft de ge meente Vlaardingen een zogenaamd „gasverkenner", de heer F. R. Quasi uit Groningen, aangetrokken. Een onderdeel van de Luchtmacht zal, in het kader van het luchtverontreinigingsonderzoek. een aantal grote ballonnen oplaten. mogelijk maken, dat de dampen, die dagelijks opstijgen, een weg kunnen banen. Deze dampen blijven tegen de ze inversieiaag aanhangen en hinde ren de normale luchtstromingen. Ook denkt men aan de vorming van een cumulus boven Vlaardingen. Een „sta pelwolk", die de opstijgende dampen naar beneden doet slaan. Nog steeds „stinkt" het in Vlaar dingen, Gisteravond nog moesten in verschillende delen van de stad d« ra men gesloten blijven om de hevige stank buiten te houden. Dit is echter niet de «mge reden, dat er in Ylaar- .dingen de komende weken een onder zoek wordt ingesteld. De laatste tijd doet zich rut ook de merkwaardigheid voor, dat de windrichtingen in Vlaar- 'dingen afwijken met die van de rest .van het land. De berichten, die dagelijks doer het •X.X.M.I, worden uitgegeven, komen in het geheel niet overeen met 01e van "Vlaardingen. Deskundigen uit De Bilt, 'die hiervan in kennis werden gesteld, waren bij een kort onderzoek in onze gemeente zo verrast door dit merk waardige verschijnsel, dat mat graag de plannen van de gemeente, om een onderzoek naar de luchtverontreiniging in te stellen, uit wilde voeren. Dus rijdt er met ingang van vandaag een autootje door de stad, die acht we ken achtereen, dagelijks op verschil- - lende plaateen de windrichting zal me ten. Het wagentje is uitgerust -met de meest moderne apparatuur en uiter aard zullen niet alleen metingen voor wat de windrichting betreft verricht worden, maar ook peilt men de tempe ratuur, vochtigheid, kortom men houdt «met allerlei? weersomstandigheden re- .- kening. Deze werkzaamheden worden verricht door de beren F. Brons. J. G. A. Dender ink,.R. S. van Riet en H. F. Sondorp (studenten aa de V.U.). die eikaar wekelijks zuilen aflossen. In augustus hebben eveneens op de terreinenvan de Shell proef onderne mingen plaats. Met bepaalde instru menten wil meft zo ook boy^n de raf- ttaadergfchczSéh; te weten; feomjen. boe de lucht tfofcen* deze complexen is sa mengesteld. Met ballons zal men ook hier een onderzoek naar de windrich tingen instellen. Naast de studenten heeft de gemeen te met ingang van een dezer dagen ook „een gasverkenner" in dienst. En daarmee is Vlaardingen de enige ge meente in ons land, die een dergelijke betaalde kracht dagelijks in dienst heeft. Het werk van deze deskundige zal onder meer bestaan uit het nemen van gasmonsters binnen een zeer kort tijdsbestek. Ook zullen er foto's ge- .maakt worden van de rookpluimen bo ven de raffinaderijen, die om de veer tien dagen met nieuwe exemplaren aaagevn.d zullen worden. Door verge lijkingen te treffen kan men ook voor wat deze rookkolommen betreft mis schien tot verrassende uitslagen komen. Naar door de deskundigen wordt ver ondersteld, heeft men hoven Vlaar dingen te maken met een z.g.n. „in- -iVersielaag." Deze inversie zou het on- De proeven, die nu in volle gang zijn. zullen uit moeten maken in hoe verre deze geuite veronderstellingen juist kunnen zijn. Na het onderzoek, dat voorlopig een achttal weken zal duren, hoopt men een antwoord te kunnen geven op de vraag: wat er tegen deze verontreini ging jn Vlaardingen gedaan kan wor den. wat voor invloeden spelen hier een rol en hoe komt het. dat het ene ge deelte van onze stad daar meer last van heeft dan het andere. Met alle mogelijke factoren zo heef; men ons verzekerd zal rekening worden ge houden, zo onder meer met de warmte van de opstijgende gassen. Ook dit loopt nogal uiteen. Boven de raffinade rijen kan dit bijvoorbeeld van 230300 gr. zijn. boven de Kunstmestfabriek slechts 60 gr. Al met al wordt er door onze ge meentelijke autoriteiten aan het pro bleem, dat „luchtverontreiniging" heet thans hard gewerkt en dat moet iedere stadgenoot, die dagelijks last heeft van de minder-prettige geurtjes, in ieder geval hoopvol stemmen. VLAARDINGEN De wandelgangen ■van het Stadsgehoorzaalcomplex zullen •zelden zoveel mensen tijdens een receptie bijeen gezien hebben als dat gistermiddag iet geval was. Naar schatting hebben driehonderd mensen de heer W. H. Roo denburg, directeur van de N.V. „Zetha- metha", hun gelukwensen aangeboden. Op 1 juli was het veertig jaar geleden, dat de heer Roodenburg bij dit bedrijf in dienst trad. In een uitgebreide repor tage hebben wij vorige week reeds aan deze zeer bekende stadgenoot ruime aandacht geschonken. Onder de vele belangstellenden gister middag merkten wij een groot aantal vooraanstaande figuren uit het zaken- en kerkelijk leven op. Onder hen bevond zich de locoburgemeester van Vlaardin gen. de heer H. K. van Minnen, alsmede de wethouder voor de Volksgezondheid, de heer M. H. L. Weststrate. Verder zagen wij de predikanten v. d. Vloed, Kolkert en Schouten. Ook het Rusthuis aan de Emmastraat Werd deze middag goed vertegenwoor digd Een groot aantal bejaarden wilden ne-sóoniijk de jubilaris geluk komen wensen Naait de felicitaties werd een «rnnf aantal cadeaus aangeboden, die rchuil gingen onder enorme bouquetten woemen Een strijkje luisterde deze enorm -bezochte receptie in de foyer van de Stadsgehoorzaal op. tN DE periode van U tot 22 juli norit In de periode van 11 tot 22 juli uordt door de Stichting Vlaardmgse Be jaardenzorg de jaarlijkse hjstcollecte gehoudengevolgd door een speld,es- verkoopdag op taterdag 23 juli. Va"an' meent goed te doen er m dit verband aan te herinneren, dat het clubhuis jaar lijks ongeveer 20jM bezoekers ont vangt, dat er ruim 23.000 coniumptirs „orden uitgereikt en 700 boeken uitge leend, 0oorn»*i* heeft de Stichting ook dit jaar met ruim 700 mensen een autotocht gemaakt, terwijl uit de op brengst van de inzmeling not jaarlijks 1500 gulden wordt eggtsonderd voor de boottochten, die in de augustusmaand worden georganiseerd. Voegt men daaraan nog toe de ont spanningsavonden, die voor de winter avonden op het programma staan, dan tal het duidelijk zijn, welk veelomvat tend werk wordt verricht door de Stich ting Voor wi« dit werk wil steunen, is daarom hier het gironummer van do penningmeester, ie heer P, Zuurmond: 8 1S77 Op onderstaand* kan men sich opgeven d» coUectrice of coU lactttnt: Parkweg 70, telefoon 5471, Kt- thalweg IS, telejoon 2216. VLAARDINGEN. Werf S. Figee N.V. aan de Koningin Wilhelmtnahaven heeft op het ogenblik een niet-alledaagse opdracht onder handen. Zij ontfermt rich namelijk over de „Nelly Suzanna" een trawler die precies drieëntwintig jaar geleden op deze werf „het levens licht aanschouwde." Voor de meeste scheepswerven Is het een zeldzaamheid, wanneer een geleverd schip na het verstrijken van zulk een groot aantal jaren op zijn geboortegrond terugkeert. Geen wonder, dat deze op dracht op enigszinsfeestelijke wijze in ontvangst werd genomen. Voor deze ge legenheid was ten ook de vrouwelijke reder, mejuffrouw S. Vieren, speciaal vanuit Oostende, waar de firma Vieren gevestigd Is, naar Vlaardingen over gekomen. Het was drieëntwintig jaar geleden, dat aan de Hofla&n een kloek zeeschip de „O 237", later de „Nelly Suzanna" ge noemd. nagewuifd door vele tientallen Vlaardingers te water werd gelaten. Gis teren is datzelfde schip dat m Belgische scheepvaartkringen ais een snel en zee waardig schip bekend staat, de haven van Vlaardingen weer binnengelopen. Niet in de haven langs de Hoflaan, zoals destijds, maar aan de Koningin Wilhelg minahaven, waar Figee tegenwoordig zijn dokken heeft liggen. Een broertje van de Nelly Suzanna, „André Monique", die eveneens in 1937 te Vlaardingen te water werd gelaten zal zijn zusje tn de dokken van Figee volgen. De „Nelly" heeft overigens wel wat meegemaakt op haar weg naar volwassenheid Zo heeft zij in de jaren '40'45 onder meer als oorlogsschip dienst gedaan. Bij Figee krijgt zij nu een grote beurt. Zo zal de visruimte grondig verbouwd en vergroot worden, zodat deze weer aan de eisen van deze tijd aangepast is. Men verwacht dat de verbouwing een vijftal weken in beslag zal nemen. Overigens waren er op de directieka mer van het bedrijf gistermorgen ook minder optimistische geluiden te horen. Zo heeft Figee een enorm tekort aan werkkrachten, vooral aan jonge werk nemers. Naar men verwacht zijn de problemen die hier liggen, voorlopig nog niet op te lossen. Het merkwaardige verschijnsel doet zich in Vlaardingen tevens voor, dat van de Technische school wel een groot aan tal vakmensen jaarlijks wordt afgeleverd maar geen jongelui, die zich in het VLAARDINGEN Vakantiegangers, die hun rijwielen per trein wiilen ver voeren worden er op gewezen, dat aan het station Vlaardingen Oost geen rij wielen. die vervoerd moeten worden over een afstand van meer dan veertig kilo meter kunnen worden aangebracht of afgehaald. Aan het station Vlaardingen West kunnen rijwielen ter vervoer wor den aangeboden tot uiterlijk 18.30 uur. Daarna kunnen ook hier evenmin rij wielen naar bestemmingen van meer dan 40 km worden aangenomen. Verder wordt men verzocht om liefst enkele dagen tevoren een bagagekaart te kopen voor het rijwiel; deze aan het station te laten invullen en daarna het rijwiel ter vervoer aan te bieden. De Ingevulde kaart mag echter niet zelf aan het rijwiel worden bevestigd. Het aan brengen van een adrcsplaatje wordt sterk aanbevolen. Zij, die een rijwiel met hulpmotor per N.S. willen laten ver-, voeren moeten tevens een plaatsbewijs tonen naar dezelfde bestemming. Deze regeling is van kracht tot en met maan dag 5 september 1960. VLAARDINGEN. De 32-jarige kan toorbediende W. v. d. V. beleefde don derdagmorgen enige benauwde ogenblik ken. toen hij zijn auto aan de westhaven- kade nabij het postkantoor wilde par keren. Bij het rijden in de richting van de haven gleed zijn voet van de rem op het gaspedaal. Door snel weer af te rem men wist v. d. V. de auto tot stilstand te brengen met de voorwielen over de kademuur. Een vrachtauto trok de auto later weer op de weg. Er was geen schade. VLAAHDINOEN. B. en W. van Vlaar dingen brengen ter openbare kennis, dat zijn Ingekomen aanvragen van het plastic gletbedrijl Plsstlvorm om erfpachtsultgute van een perceel grond aan de Mercurlusstraat, ten behoeve van de bouw van een plastic apuitgietbedrljf en van de heer 3. G. Tonnen werktuigkundige om erfpaehtaultgllte van een perceel gemeentegrond aan de Se Induetrse- straat ten behoeve van de bouw van een werktuigen revlslebedrljt. scheepsvak hebben ontwikkeld. Want hoe merkwaardig het ook mag klinken, de Technische school leidt niet op voor een plaats in de scheepsbouw. Ér bestaat bij de Vlaardingse jongelui over het alge meen dan ook weinig animo voor de scheepsbouw. Een en ander is te wijten aan het feit, dat de jongelui op de school niet gestimuleerd werden om een derge lijk vak te kiezen. Dit wordt des te pijn lijker, wanneer men bedenkt, dat juist Vlaardingen en omgeving grote behoefte aan deze krachten heeft. VLAARDINGEN De Middelbare Handelsavondschool, uitgaande van de Vereniging voor Handelsonderwijs „Ken nis is Macht", houdt dinsdagavond da jaarlijkse promotie-avond. De bijeen komst. die gehouden zal worden in ge bouw „Muzanda" aan de Hyacinthstraat, begint om acht uur. MAASSLUIS. De heer T. Masten broek uit Maassluis beleefde op 8 juli een angstig avontuur. Toen hij die dag te plm. 23.30 uur over de Jokweg liep op weg naar huis, werd hij lastig ge vallen d.or enige jongens, die onder drankinvloed verkeerden. Zij verlang den geld van hem en zij namen een zodanige houding aan. dat hij vreesde, dat ze hem te lijf zouden gaan. Hij is hen toen ontvlucht en via de trap bij het rioolgemaal de Zuiddijk opgegaan. Hier hebben de jongens hem weer ingehaald. Zij grepen hem vast en eisten geld van hem. Toen hij hun dit niet vlot genoeg gaf. dreigden zij hem dood te slaan. Aan een woning aan de Zuiddijk. trachtte Mastenbroek hulp te krijgen, maar omdat men daar de situatie niet begreep, had dit geen succes. De heer Mastenbroek heeft toen de jongens maar enig geld gegeven, dat wil zeggen hij gooide dit voor hen op straat Terwijl de jongens naar dit geld gingen zoeken vluchtte de heer Mastenbroek weg in de richting van de Kon. Wilhelm inalaan. Toen herkende de bewoonster van het huis, waar hij om hulp had gevraagd hem ook. waarna zij de politie telefonisch heeft gewaarschuwd. Vanuit het bureau werd het per mobilofoonauto surveille rende personeel gewaarschuwd. Inmiddels waren de jongens de heer Mastenbroek weer achterna gegaan en op de Kon. Wilhelminalaan hadden zij hem weer ingehaald. Hier eisten zij onder bedreiging hem dood te slaan weer geld van hem. Nadat zij van hem gulden hadden ontvangen, lieten zij heen één gulden hadden ontvangen, lieten zij hem verder met rust. Vervolgens liepen zij de Zuiddijk weer op. Zij vluchtten weg doch op het Fenacoliusplein konden zij worden aangehouden. Het bleken te zijn de 15-jarige J.G. en de 18-jarige J, T. v. S. beiden afkomstig uit het Tehuis voor werkende jongens de „Govert van Wijn stichting" te Maassluis. Zij zijn aan het bureau van politie al hier in verzekering gesteld. Zij zullen dezer dagen voor de Officier van Justitie te Rotterdam worden geleid. m. COUPOHS I BINNENWEG ..Cily Canlrum" BEIJERLANDSELAAN Advertentie Dinsdag 12 juli van 2-5 uur demonstratie sluizer W. Luendijk. De voorzitter van de C.J.V.. die dit maal voor de vijfde maal de ronde van Maassluis organiseerde, reikte de prijzen SCHIEDAM. Wanneer woensdag avond om 8 uur 's «ronds de leden van de Gereformeerde kerk te Schiedam, bijeen tjja in het knusse Ketbetse kerkje -De Ark", dan betekent dat niet zomaar een bijeenkomst, maar dan heeft dit een speciale bedoeling. Dan zal Gereformeerd Schiedam namelijk afscheid nemen van ds. E. J. Oomkes. die bijna 7'j jaar de kerk te Schiedam heef» gediend, Niat, dat dit afscheid al voorgoed is, want op zondag 24 Juli hoopt ds. Oom kes om half drie in „De Ark" en om rijf uur in de Jnlianakerk afscheid te preken. Maar woensdagavond worden de gemeenteleden alvast in de gelegenheid gesteld htm scheidende predikant de hand te drukken en hem woorden van waardering toe te spreken. Ds. Oomkes heeft onlangs een op hem, door de kerk van Leeuwarden, uitge bracht beroep aangenomen en zal daar zondag 4 september door prof. ds. C. v. d. V/oude bevestigd worden. Laatstge noemde gaat Leeuwarden verlaten, we gens zijn benoeming tot hoogleraar aan de Theologische hogeschool te Kampen. Met dit vertrek naar Friesland komt ds. Oomkes dicht by zijn geboorteplaats, want hij werd op s juni 1912 te Nieu- wolda in Groningen geboren. Na een half jaar hulpprediker te zijn geweest in Apeldoorn, werd ds. Oomkes op 5 mei 1940 door prof. dr. H. N. Ridderhos be vestigd als predikant van de Gerefor meerde kerk van Eefde-Gorssel. Op 11 november 1945 kwam ds. Oomkes te Wolfheze en op 15 mei 1947 kwam hij via militaire dienst ia Indonesië terecht als legerpredikant. Op 23 oktober 1949 was ds. Oomkes weer op vaderlandse bodem, waar hij' die dag te Appïngedam bevestigd werd bij de Gereformeerde kerk aldaar. Tenslotte bevestigde ds. G. Brinkman zijn college Oomkes op 31 maart 1953 in onze stad. Ds. Oomkes heeft veel werk gedaan voor de gemeenteleden in Nieuwland. Er is in Nieuwland een band gelegd met een werkcomité, die ten doel heeft de nieuwe bewoners tot de kerk te trekken en de nieuwe gemeenteleden te bezoeken en nu eens kennis te laten maken. Deze werkcommissie heeft tevens ten doel de opbouw van het kerkelijk leven in Nieuwland en Ketfael tot groter bloei te brengen. Deze commissie is als volgt samengesteld: de dames W. Hettinga- Vijfwinkel, Dr. Wibautstraat 27, C. G. v. WUligen-v. d. Anker, Burg. v. Haarert- laan 1239, en de heren F. Hettinga, Dr. Wibautplein 88, F. Roelsema, Nieuwe Damlaan 743. G. v. d. Schoor. Olmen laan 11. Kethel. J. v. d. Steen. Burg, v. Harenlaan 1319 en secretaris C. H. L. Westerveld. Burg. va. Haarenlaan 997, telefoon 67226. Het Is jammer voor ds. Oomkes, dat hij het niet mee zal maken om de nieuwe kerk in Nieuwland te zien bouwen. Wel is inmiddels aan de architecten bureau Swaneveld en Goslings te Rotter dam, opdracht gegeven voor het maken van een definitief ontwerp voor de nieuwe te bouwen kerk In Nieuwland, maar hiervan wordt verwacht, dat de bouw pas In oktober 1961 kan beginnen. Dit nieuwe kerkgebouw zal aan 650 per sonen plaats bieden, met een uitbrel- dingsmogelljkheid tot 750 zitplaatsen. De begroting hiervan is geraamd op 659.000,koaterswoning en wijkeer - trnm inbegrepen. Ds. Oomkes heeft wel de bouw van de Zuiderkerk gdeeeltelijk kunnen zien, waarvan vrijdag JA de vlag in top ging wegens het bereiken van het hoogste punt Maar ook de opening van dit kerkgebouw, (eind 1960), zal dis. Oomkes niet meer kunnen beleven, tenzij hij ervoor uit Friesland zou overkomen. Behalve het plaatselijke kerkelijke werk, heeft ds. Oomkes vele functies bekleed, teveel om op te noemen. Hij heeft in besturen en commissies gezeten, die variëren van deputaatschappen, sy node-scriba, leraar Christelijk lyceum, voorzitter plaatselijke evangelisatie- en zendingscommissie tot aan voorzitter van de Ring Schiedam van het V.U.-comlté. Na de afscheidsavond van woensdag en de afscheidspredikaties op 24 Juli, gaat ds. Oomkes zijn huis aan de Rubens- laan nr. 15 verwisselen voor dat aan de Vredeman de Vriesstraat te Leeuwarden. Begin augustus hoopt het gezin Oomkes te verhuizen. Half augustus moet het nieuwe huis dan ingericht wezen, waarna ds. Oomkes van een welverdiende vakan tie gaat genieten tot begin september. Wanneer daarna dan op 4 september de bevestiging en intrede in Leeuwarden volgt, zal het kerkelijk leven zowel in Schiedam als in Leeuwarden weer ge woon zijn gang gaan. De gemeente te Schiedam zal intussen Ijverig zoeken naar een opvolger. Ongetwijfeld zal „De Ark" in Kethel woensdagavond tot de laatste plaats be zet zijn, temeer daar er voor de ouden van dagen gereserveerde plaatsen zijn, terwijl deze ook gehaald en thuisge bracht zullen worden. De Commissie van voorbereiding van de Wijkraad Nieuw- land-Ketbel, heeft de organisatie in ban den en zal woensdag veel werk verzetten Mn dit afscheid goed te doen slagen. MAASSLUIS. De ronde van Maas sluis, die taterdagmiddag onder grote belangstelling verreden is, is een Vlaar dingse aangelegenheid geworden. De eer ste drie plaatsen werden door renners uit die gemeente opgeëist. Er verschenen 17 renners aan de slart, die aan de Industrieweg tn de Kapel polder plaats vond. Het parcours van 1015 meter moest 30 maal worden afge legd. Al kort na de start maakten de Vlaar dingse renners G. Boer en P. Mosterd zich van het peloton los en liepen ge leidelijk uit. Achter deze twee renners vormden zich vervolgens een groep van 9 renners, waaronder winnaars van de ronde in vorige jaren, zoals Fr. v. d. Vaart (Vlaardingen»; J. v. d. Vaart (Maassluis) en A. Fortuin (Maassluis). Al spoedig werd duidelijk, dat de overige renners er niet meer aan te pas kwamen en zelfs de eindstreep niet zouden be reiken. Na 15 ronden was de strijd in het voor deel van de Vlaardtingers reeds beslist, want Boer en Mosterd namen toen een ronde voorsprong op de groep van 8 renners. Zij draaiden met deze groep, die tot S renners inkromp, enkele ronden mee om daarna hun voorsprong met nog ongeveer een halve ronde te vergroten. De vraag was slechts welke Vlaardinger de sprint zou winnen. Boer toonde zich de snelste. Van de andere groep hadden nog twee renners moeten lossen, zodat slechts vier renners elkander de overige pijzen be twistten. Ook hier was het een Vlaar dinger. die het eerst over de eindstreep ging. Vóór deze wedstrijd hadden 22 ju nioren gereden over een afstand van 15 ronden en in deze groep werd Vïaardin- uit. De heer G. de Haas vergat daarbij niet tevens het gemeentebstuur, politic en E.H.B.O., die geen ongevallen te be handelen kreeg, voor de verleende mede werking dank te zeggen. Hij bracht te vens hulde aan de heer A. Sluyter. die alle jaren op voortreffelijke wijze de ronde leidde. De organisatie was ook ditmaal bij hem weer in goede han den. De uitslag luidde: 1. G. Boer. Vlaardin gen in 46 min. 31 sec.; 2. P. Mosterd, Vlaardingen op 2 meter: 3. F. v. d. Vaart Vlaardingen op ÏH ronde, evenals 4. J. H. van Hamburg, 5 J. van der Vaart en 6. A. Fortuin, allen Maassluis. Junioren: t. W, Luyendijk, Maassluis in 38 min. 21 sec.; 2. J. Franken. Vlaar dingen op 15 meter, evenals 3. D. S. Joustra. Maassluis; 4. L, Breukel. Ro zenburg en 5. E. Meijer. Maassluis. De koffiekamer van de Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager te Maas sluis was zaterdagmiddag omstreeks het middaguur te klein om de bezoekers stroom te bevatten, die de heer A. van der Hoek kwam complimenteren, ter ge legenheid van zijn veertigjarig dienst verband bij genoemde instelling. De 54-jarige jubilaris, die als jongste bediende zijn loopbaan bij Dirkzwager's Scheepsagentuur, later Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager begon en thans als procuratiehouder en chef van de boekhouding zijn jubileum, ate onge- rortaen en m aeze groep «r huwd man vermoedel„k nog gen op 15 meter geklopt door de Maas- geweteTJ hebbeR hoe hoog hii in scheepvaart- en loodsenkringen en an MAASSLUIS. Het bestuur van de Maassluis» Gemeenschap heeft met de organisatie van de vakantieweek nog niet veel succes kunnen boeken, ondanks alle zorg en moeite, die aan de samenstelling van het programma is besteed. Verregende vrijdag op de openings avond de taptoe, zaterdagavond was het droog, maar nu liet het publiek de M.G. in de steek. Slechts een handjevol men sen. naar schatting honderd, waaronder merendeel jeugdige toeschouwers, volg den. het variété-programma onder leiding vaa Wüiy Rex met o.a. The Valentina's. Gelukkig had de kindervoorstelling des middags, evenals in voorafgaande jaren niet aan belangstelling ingeboet. Ruim duizend kinderen genoten van een le vend Jan KJ-nssen-speL Vanavond wordt een kleurenfilm over Afrika op het feestterrein gedraaid. Deze film is gemaakt door het echtpaar Van der Markt, dat onlangs een reis van drie maanden dwars door Afrika volbracht. SCHIEDAM. De leerlingen van de 6e en 7e kla» van te Gereformeerde Groen van Prinstererschool" aan de Singel, hebben met hun ouders zater dagavond in gebouw „Irene" een af scheidsavond gehouden, die klonk ais een klok. De voorzitter van de oudereoramiatie, de heer A. de Goede, merkte op. dat afscheid van een Christelijk onderwijs iets groots genoemd mag worden en dat we God dankbaar moeten zijn, dat wij hier In Schiedam zulk een onderwijs mogen geven en ontvangen. „God toont ons Zijn. machtige daden, want op vele plaatsen in deze wereld Is Christelijk on derwijs niet toegestaan". Het programma was vol afwisseling en werd door de kinderen van de school verzorgd. Het eerste tafereel was een toneel stukje. waarin een aantal kinderen de monstreerden hoe het in de achttiende eeuw bij „Meester Plak" op school toe ging. Na een daarop volgend muziekstukje, volgde wederom een toneelstukje, maar nu uit deze eeuw en we! een vertoning, hoe het het afgelopen jaar op de Groen van Prinstererschool is gegaan. Na deze opvoering heeft de heer De Goede in zijn functie van voorzitter van de oudercommissie namens de scheiden de leerlingen het onderwijzend perso neel toegesproken. Mej. C. M. Noorder- graaf, mej. J. J. v. Walsum en de heer H. Roelfsema en het Hoofd der school, de heer J. Hordijk, ontvingen, uit de handen van enkele meisjes een geschenk. Na de pauze werd de film „De piano- transporteurs" vertoond. Daarna voer den de meisjes van de VGLO-klas „De Bromfiets" op en de jongens van de VGLO-klas „Het rapport". Tegen het einde van de avond kwam voor de leerlingen het hoogtepunt, nl. SCHIEDAM De ouders van de kin deren van de Gereformeerde Johannes Calvijnschool aan de Nieuwe Damlaan, worden donderdag in de gelegenheid ge steld het werk van de leerlingen te be zichtigen. Het hoofd dezer school, de heer J. v. d. Bosch, heeft met zijn onderwijzend personeel van half acht tot negen uur „zitting" in de school, waarbij de ouders tevens met de ieraren(ressen) kunnen spreken over hun kinderen. De belangstelling voor dergelijke kok avonden wordt de laatste tijd groter en stellig zullen vele ouders van de gelegen heid gebruik maken om in een vertrou welijk gesprek met de betrokken leer krachten iets meer over het gedrag hun ner kinderen te weten te komen. de uitreiking van het VGLÖ-Sleutel- Diploma voor Algemene Ontwikkeling. Een achttal leerlingen werd door de heer Hordijk toegesproken. Hij reikte hun het VGLO-diploma uit: Hendrtka Butter. Hendrik Comelis van der Hof, Geraida J. Klepke. Francina Korsten, Pietje de Koster, Willem Lucas, Maria P. Rijndijk en Johanna Th. de Rooy. Het slotstuk van de avond was te uit reiking van een Bijbel door de heer Hordijk, aan alle 53 scheidende leerlin gen. die op een goed verzorgde avond konden terugzien. SCHIEDAM. Vrijdag was de heer E. C. v.d. Giessen. thans districts-in- specteur, 25 jaar in dienst bij de N.V. Levensverzekering-Mij HAV Bank en de N.V. Assurantie-Mij Nieuwe HAV Bank. De heer v.d. Giessen werd met zijn echtgenote ten hoofdkantore te Schie dam ontvangen. De hoofddirecteur, de heer G. W. van Bergen Walraven sprak de jubila ris toe. Hij roemde hem om zijn orga nisatorische kwaliteiten, waardoor h,. de onder hem ressorterende mede werkers tot grote activiteit bracht. Als blijk van waardering werd jubi laris een enveloppe met inhoud aange boden. De heer N. Guis sprak namens de chefs van de binnendienst en bood een fraai bloemstuk aan. Namens de Maatschappij van Nij verheid en Handel complimenteerde de beer L. de Roos de jubilaris en over handigde hem de zilveren legpenning met getuigschrift. Tot slot sprak de heer B. F. J. van den Hoek namens een deputatie van de binnendienst en bood de heer v.d. Giessen een koopbon aan. De jubilaris heeft alle sprekers dank gezegd. dere bedrijfstakken staat aangeschreven. Dit is hem dan zaterdagmiddag wel dui delijk geworden, want niet alleen dat zeer velen deze receptie benutten om de jubilaris d« hand te drukken, een groot aantal bloemstukken en andere geschen ken. alsmede een stroom van geluks telegrammen. ook uit het buitenland, maakten deze uitingen van waardering voor hem tot een grootse en onvergete lijke dag. Aan deze receptie was nog een huldi- ging in intieme kring voorafgegaan. De heer J. Dirkzwager, één der directeuren (de heer Maas ontbrak wegens ziekte zeer tot zijn spijt op deze huldiging) van de Koninklijke .Scheepsagentuur Dirk zwager schetste de loopbaan de jubilaris, die door zijn toegewijde-arbeid-een niet onbetekenend aandeel had in de uitbouw wan het bedrijf, dat thans- alom in de wereld bekendheid heeft. Spreker gaf de verzekering, dat zijn werk door de di rectie hogelijk wordt gewaardeerd en bracht dit mede tot uiting in de aanbie ding van een cadeau onder couvert. Collega's van de heer Van der Hoek bleven in deze huldiging iet achter. Zij spraken woorden van vriendschap en onderstreepten dit met cadeaus. Voor de kern sprak de heer D. van der Gaag: als dief van de afdeling rapportage de heer A. MjUder: voo de afdeilng werk voorbereiding de afdelingschef P. B. Beends: voor de afdeling Boekhouding de chef J. Vermeer en voor de Ameroid de chef J. Smit. De heer K. Goedewaagen vertolkte de gevoelens van de Noordzee- Loodsdienst SCHIEDAM Het voetbalelftal van de PTT Schiedam, dat in de landelijke competitie meespeelt, blijft het goed doen. De Schiedammers hebben vorige •week kans gezien om koploper RDK met 2—1 te kloppen. Doordat de Amsterdammers j.l. zater dag met liefst 73 wederom een neder laag moesten incasseren (nu van Delft), gaat de strijd om de bovenste plaats tussen Schiedam en Zeist Beide elftallen staan met 14 punten uit 9 wedstrijden bovenaan en de laatste wedstrijd zal hier de beslissing moeten brengen. De stand luidt: Zeist Schiedam RDK Amsterdam Delft Gouda Tekaro Rotterdam gespeeld 9 9 10 10 9 9 punten 14 14 13 10 3 0 Het college van B. en W. van Schiedam heeft de raad gevraagd de ontwerpver ordening inzake de verhoging van de kindertoelageverordening te bekrachtigen. De raad had reeds machtiging gegeven om met ingang van 1 januari 1960 de kindertoelage te verhogen, vooruitlopen de op de besluiten van de regering ten aanzien van het woninghuur- en prijs beleid. Het Centraal Bureau heeft ten overvloede medegedeeld, dat overleg met de plaatselijke personeelsorganisaties ach. terwege kan blijven daar reeds in cen traal overleg met de personeelsorgani saties hierover overeenstemming is be reikt. De heer E. C. van der Giessen, dis- tricts-inspecteur werd zaterdag ten kantore van de N.V. Levensverzekering Mij HAV Bank en N.V. Assurantie Mij Nieuwe HAV Bank gehuldigd, daar hU 25 jaar werkzaam is geweest bij deze maatschappij. Hij werd eerst door de hoofddirecteur de heer G. W, van Ber gen Walraven toegesproken, die hem roemde om zijn organisatorische kwali teiten. Namens de chefs van de binnen- i*:»nst «prak de heer N. Guis, die hem teven» een fraai bloemstuk aanbood. Namens de Maatschappij van Nijverheid en Handel complimenteerde de heer L. de Roos de jubilaris en overhandigde hem een zilveren legpenning met getuig schrift. Tot slot sprak namens een deputatie van de binnendienst de heer B F. J. Van den Hoek en bood de heer Van der Giessen een koopbon aan. Ten slotte dankte de jubilaris de sprekers voor de hem gebrachte hulde en de ge schenken. SCHIEDAM. B. en W. van Schie dam hebben de raad een ontwerpveror dening aangeboden, houdende toeken ning aan een deel van het gemeente- personeel van een tomoetkoming over het Jaar 1960 in de kosten, verband hou dende met ziekte (Interimregeling ziek tekosten ambtenaren 1960). Het college geeft de raad in overweging tot vast stelling over te gaan van deze verorde ning. De verordening regelt een tegemoet koming in de kosten, verband houden- de met ziekte gedurende het gehele jaar 1960 tot een zodanig bedrag, dat hem, na aftrek van de loonbelasting en de premiën een bedrag wordt uitge keerd van 122,40 zo hij gehuwd, en een bedrag van 61,20, zo hij onge huwd is. NED. HERV, KERK Aangenomen naar Vvlp. Geld (var- i v. d. Flier): C. D. Israël te 'st Nicn laasga, Fr. u' Beroepen to 's-Giavenh:is»e—Loosdui nen W, van Boem te Biulhoevedurp Toegelaten tot de evangeliebedie»|„, de heren B. J. Bannink te Deventer j Bezemer te Waalwijk, K. A. Cladder' t, Amsterdam. M. W. S. Cramer te Noord bruek. Gr, K. Crouvvel te Amsterdam J. C. Delbeek te 's-Cravcnhage A l Grocnenbcrg te Amsterdam, A. j. Hoora te Hulshorst, post Nunspeet, G F u Keiling te Nijmegen. A. W J. A.Knorih te Huissen, Geld., T. Leitkcrkerker té Wagen innen. G. Nijenhuis te Umuidw T. Ttjstna tc Workum, F. I. Vermaal U Groningen. J. Venvey te Amsterdam Vroegctp to Leiden. R P Vtsma té Amsterdam. Beroepbaarstelling: de heren A. J Hoorn, kand Onder de Bos 2ia Huis hom post Nunspeet en R. P. Vtsma kard" Breedcweg 3 I te Amsterdam zijn i-T roepbaar. GEREFORMEERDE KEPKEV Aangenomen naar Eefde-Gorsa -I H a Sterrenburg te Kantens. BON» VAN VRIJE EV. GEM, Bedankt voor Rotterdam-Zuid' A J Buurman te 's-Gravenhage. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Zandballen A, H. Am,. reek tc Den Helder. gl!' GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Zaandam en te Gonnctit— H. Ligtenbcrg, kand. te Russen. Beroepen te Schevenrngen ivac. wüU ds. J. W. Kersten): W. J. C. Bosscha^? kand. te Wolf aartsdijk. RK UNIVERSITEIT NIJMEGEN NIJMEGEN. Gestaagd voer doctor,,' examen theologie,- Pater P J F M nïl, iHaaien). Gestaagd voor doctor»*!»!,-" geschiedenis: de beer C A A Llnssen tsiïï men». Geslaagd voor semi-artsexataea- i heren E H P Eranssen (Venloi, A M r Smits (Groesbeek) en mej A G J A van hand (Nijmegen). a Geslaagd voor artsexamen: de heren Hï van Loen (Hoogland) en J B M Ren.-. (Doesburg)., Geslaagd voor doctoraalexamen dee! r. neeskunde: xuster J B Lampe u Marteier. (Maastricht) ca de beren Th A M Go—, (Heesch bij Oss). J W C Gieten (Brodöa. ien). R F H M Koepperwr (Gulpen). SI» Huygen (Maastricht», H J de Kinkelder iaj> hem)., M A Kotster (Vught). p J M Uc.,r iNtjmegen).. P W M van Lotringen i Eindt» ven).. A J G M M Noiiea (Raamsdookvetr- A J M Tergen (Mierlo)., V C L M Tteira (Maastricht) G J M E N Ttmmenr.S Briinasum-Heerlen). L Wildschut (Ow Haag) en mej W E M J Mares (Maastricht! Geslaagd voor kandidaatsexamen dee! t geneeskunde: de dames C M van den Boe ven (Utrecht)., G F Boegets Brums.,ml g A M Brok lRotterdam)., MCE Camraxrs (Baam).. A A W M Eesten (Leeuwarden) P J B S Naray Sxaho (Beek bij NliaKgttü. R H M Neerlncx (Pannerden)., IJL) Veuger (Tilburg) en de heren J J ML Chappin (Nijmegen).. N W H M Dekktn TUburg).. G M A Groutars (Maaatnchü. P J H Paffen (Kerkrade).. P J M Boite Ungsberger (Venlo».. R A Rojcr (Nltoegti) R C A Senger* (Nijmegen)H L P Smeets (Maastricht) en P A M Verstegen (Nijme gen). Geslaagd voor kandidaatsexamen reenter: de heer A J Verhoeven (Deo Haag). RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN GRONINGEN. Aan de RU te Gnsrir, gen rijn geslaagd voor het: v-oorbereHtard examen godgeleerdheid: mej. G K. Knpe (Aerdenhout). Doctoraalexamen godgeleerd held L J Walpot (Leeuwarden), kanödasb- examen sociale wetenschappen J. J ra Zorge (Twello), doctoraal examen tandheel- kuarie 2e ged.t A. J Brongertma (Grontn- daatxexamen klassieke letteren mej» Th J Veringa (Groningenapothekersexamen :s ged.t mevr. J Tammes-Groen (Groningen:, D. Andrings (Musselkanaal). A. Bakte (Zwolle), J. Sissing (Winschoten). RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN Candidaatsexamen sociale wetenschappen, de dames M. T. Kistna (Leeuwarden) es T C. Zuiderweg Stadskanaal GEM UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. Geslaagd voor bet doet examen paedagogirk de heer G. W FeucSè Amsterdam; voor het cand. examen p-ir:: gagiek mevr. M. A. Vlsjer-Donker, Amstr: dam en de heer N. Deen. Haarlem: voor te doet. examen aardrijkskunde mej, M. Neven en de beer R. B. Bruins. Amsterdam voor het cand. examen aardrijkskunde mej. A. M. Krijn en mej. C. M. de Boer. Amsterdam: voor het doet. examen economie d« heren L G. P. van Gasseit, R. G. Jurriians en E W. N. FlinkenfKgel. Amsterdam: voor M cand. examen economie dc heren R. Dolmao en F. Stubenftsky. Amstrrdam; voor te cand. examen pol. en soc. wetenschappen mej A. R. Broer. Den Haag: mej. C M Burger, mej. W. J. M. Boerendans en mej A H. D. Springer, Amsterdammei lof voor te doet. examen pol. en sik. wetenschappet) d» heer W. L. Brinkman, Amsterdam: voor tó cand. examen geschiedenis mej. M. de Rora mej. M. Steendijk, mej. M J Th Bul» de heren R, O. Beeldsnijder. J. Brest. Am sterdam en P. J. Th Tammes, Uithoorn voor het cand. examen theologie de heren J. D. M. A. Heykoop, N. Nijdam en A. Reisig Amsterdam: voor het doet. examen theoto gie de heer C. F. Brösewltz, Anaterass: voor het cand. examen saaans mevr. C M- Brouwer-de Bruin Amsterdam en met lof roof het doet. examen Spaans mej. B. L Dokïwr.. Amsterdam: voor het doet. examen neKes de heren J. Verburg. Rotterdam: Tb. Seri- houwer. G. H. Gönther, E C. M. Jurgrauen C. M. Graadt van Roggen Amsterdam rw het cand. examen rechten mej. A Oostra. me}. M. Huffebreuter en de heer G. R. de Brutn, Amsterdam: voor het cwd examen Engels mej. M. J. M. Pierrot Am sterdam en voor het doet. examen Eng» mej, H. J. van Biezen, Amsterdam. Bevorderd tot accountant de heer B. me ters. Zaandijk. NED. ECONOMISCHE HOOGESCHOOt ROTTERDAM. Geslaagd voor het kan didaats-examen fn de economische schappen de heren A. van Lottum. Rotteras'- A. J. Korff. Den Haagt L. Ch. M- v*g Bergb Dordrecht; J. C Noordhoek. dam: J. H. M. Bierens. Heemstede: H. G van Buren. Rotterdam; P. W. Knoesten p"* Haag: H. de Wit Dubbeldam- H. B. Wtóri"*- hoff Rotterdam: E. C. J. Egtermcmt. TO wltk: H. D. Schouten, Rotterdam: E- c Plrnn Den Haag. Geslaagd voor het doctors sl-examen m economische wetenschappen de heren L. Vos. Rotterdam: C. J. Ah«ooe1 "atf-m P. C. van der Gas*. CcMedam: A J Gtnkel. Voorborg: Kolk (V*terbeek: W Rrabaod. Gouda.: F. W. Winterwerp, Am sterdam. r. H. mrmovcf EWTDHOVRW. Aon de Technische F"' school te Eindhoven zlln in de afdeling elektrotechniek geslaaed voor het ke daatsexarneo: A Fr v d Roffaert (Some J H Brunlnk (Eindhoveni. J Dilk (G"»e ten». J W Ero (Amsterdam) G C M T" kenmolen (Bergen). A G M Ceurts (en). C J G J van Ham (Tilburg» H W van Heche (Hengelo) W ,T M de J"" (Geleen». A J M v d Pas (rilhor?V Steenbrink (Eindhoven) J II M Stn- (Aalst). M H J Timmers (Maastricht), V T Vos (Heerlen). Voor het proosedeutlsch examen «IS» in dezelfde afdeilor: A J F de Beer hoven). G W Bekkers (Maa<brecM»- Bloembergen fDeventer) 3 Blom eenhosch). J O Bremer (Oo«terhoul). 1 de Bill (Venlo). C C H Th Baev Ouwe (Haarlem), C J Damstee» fNlhnegeni- J Dtik (Groningen), F W van D'tk (Leeuw,: den). L J M Essser (Eindhoven). I# Geusens (Grrihem). A F Gort (Arnhem', T Heessel» (Eindhoven), H A van Hek«'u (Hedel). A Herwever (Helmond). J i van den Heuvel (Etndhoven). G W C J,c0«, (Veldhoven), K Th Jongeüe (Eindhoven). K M Keulemans (Eindhoven). N G M KF wenberg (Breda) H G A Leender* vemum». J H F G Llnoerta (Voerend»»»-, M de Monehev rots). C Nieuwveit (Geloro H W Rlbbink (Winterswllk), A I Rlwet» (Groede) Th G van de Roer (Bninssund- A J Roufs (Eindhoven). M C M Staring r" burg) c J Verkooiten (Oosterhoul). L yr mil (Eindhoven), C H J Vos (Eindhoven). G M Waucomont (Echt'. B L A Waumf Koewacht), E A C M WeHters (Tilburg). E J Wulms (Weert). M J zwart (Emmeloo») R.K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN, NIJMEGEN. Geslaagd voor het do<«> .aai examen rechten: de heren P. A. Th;*' Hendrlckx (Bergen op Zoom) en W. G. d An cona (Heerlen).

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2