Monroeleer ,yaar p0Sjf je premler 1|\^^ nog verder verzwaht Vechtpartij in A ustralisch Beroering Gemaskerde inbreker mishandelt vrouw meren Telefoneren goedkoper in Guatemala DELTA BAPTISTEN-ZENDELINGEN TERUG UIT KONGO Tegenstand in internationaal luchtruim nieuwe eisen Wisselvallig if iiifs WOENSDAG 20 JIJEI 1060 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4055 Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT PREMIER Loemoemba heeft gisteravond verklaard, dat zijn ultimatum, dat de Bel gische troepen Kongo moeten verlaten tegen mid dernacht zou aflopen. Loemoem ba. die met president Kasavoe- boe uit Stanleystad in Leopold- stad was teruggekeerd, gaf te verstaan, dat hij zich genoopt zal zien de hulp in te roepen van „andere landen", als dc Ver. Na ties niet in staat zijn de voort durende „Belgische agressie" in Kongo te verhinderen. De positie vau de premier is inmiddels verder verzwakt. Het verzet in Kamer en Senaat tegen zijn politiek is toegenomen. Naar verluidt zal vandaag in de Ka mer van afgevaardigden een po ging worden gedaan om Loe moemba- ten val te brengen. (Zie verder pag 3. 7e Rol.) gen. - Hij vroeg yfcanriürafruf eigenlijk wei verstandlgisdaf Ameri kaanse, Britse en andere vliegtuigen zo dicht'Russisch gebied naderen. Waarschijnlijk in november: HET DeIra-plan is meer dan een indruktvekken- de technische opgave alleen. Door het afsluiten van de zeearmen ontstaat voor ver schillende plaatsen in dit gebied een geheel nieuwe situatie: geografisch, econo misch en maatschappelijk. Een onzer verslaggevers, die onlangs weer eens een bezoek bracht aan dit land- in-beweging, sprak er met ingenieurs en burgemees ters, met arbeiders en aan nemers. Zijn relaas vindt de lezer in een aan dit nummer toegevoegd Delta-bijvoegsel Van zes pagina's.- Botterdam: Wtrt« de Withstraat as relet. 113700 «6 U Postbus UU Postgiro No- 424510. Klacntendienst abonnementen 18211)1930 wtt Zaterdags 17.18 uur Telefoon U5700. •g-Gravenhage; Huvgenspietn 1 Telefoon 183467 (3 Ulnae) Postbus 1091 Postgiro No 42486T. Klachtendienst 18.3019.30 Telefoon 382569. Dordrecht: Soulwe? 135 Telef 4570. Schiedam: Thomas 4 Kemplsstraat S 9 Telef. 65431. Abonnementsnrilf 61 cent oer weefc. 2.63 oer maand t IJK oer kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks (Geldig tot donderdagavond) ONBESTENDIG. Aanvankelijk opklaringen met plaatselijk een bul. Morgen tegen de avond van het westen uit enige regen. Overwegend matige wind krimpend naar zuid of zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur.' Morgen: Zon op: 4.45 Maan op: 3.00 Onder: 20.47 Onder: 18.52 LOEMOEMBA DREIGT WEER (Vaal onze militaire medewerker) DE spanning tussen Oost en West wordt de laatste tijd door Moskou welbewust op de spits gedreven. Het best is dit wel gedemonstreerd dooi de openlijke aanval van Chroestsjew op de Monroeleer. „Deze is verouderd" aldus Chroestsjew „en wij zullen er ons eventueel niets van aantrekken". 01 dit bluf is of niet, zeker is wel. dat Moskou hier zeer gevaarlijk spel speelt, want hier raakt het aan een zeer vitaal punt van de Amerikaanse defensiepolitiek. Hier staan levensbe langen op het spel voor de handhaving waarvan, gel«k de geschiedenis be wijst, volkeren bereid, en vaak genood zaakt zijn om naar de wapens tc grij pen. p. E Monroeleer werd in 1823 afge- u kondigd. „Amerika voor de Ame rikanen" was in het kort de grond gedachte. Geen Europese invloed bui ten de toen bestaande zou door de USA worden geaccepteerd op straffe van oorlog. Daar was in die dagen in zoverre reden voor, dat na de val van Napoleon de Europese landen de handen vry kregen om te trachten verloren gegane gebieden te heroveren. De Monroeleer bedoelde aldus de bescherming van de jonge Midden- en Zuidamerikaanse republieken. De ironie van het geval wilde ech ter, dat de Verenigde Staten niet in staat bleken de naleving ervan af te dwingen. De Amerikaanse vloot telde toen nauwelijks 30.000 ton en stond in verhouding bv. tot de Britse van 500.000 ton als die van een roeiboot tot een slagschip. De Franse vloot telde in die dagen 200.000 ton en de Spaanse deed daarvoor niet veel onder. 4LS de voortekenen niet bedriegen zal de Oudewaierse ooievaar-vierling ti spoedig het nest verlaten en op eigen wieken" de wereld intrekken. De jongen tonen hun (reeds indrukwekkende) vleugels als vader of moeder in aantocht is met voedsel (foto boven). Toch is de ouderzorg bij het verdelen van het voedsel nog niet overbodig (foto onderj. Dc Kongolese premier Loemoemba spreekt militairen toe in Stanleystad, waar hij samen met president Kasavoeboe die rechts naast hem staat heeft getracht de orde te herstellen. Loemoemba is in middels in l.eopoldstad teruggekeerd. Vandaag 7.aJ hij hier voor het parlement verschijnen. KON Amerika dus de naleving van de Monroeleer niet garanderen, achter de schermen werkte een andere kracht, nl. de mondelinge toezegging van de Britse minister van Buiten landse Zaken, dat Engeland en de bjjritse marine achter Amerika zouden ^tean als "het mis ging. Engeland had er nl, belang bij, dat Frankrijk en Spanje niet meer op hun oude maritieme bases in de Ameri kaanse defensiesfeer zouden terug keren. Deze mondelinge belofte werd echter nimmer in een contract vast gelegd. In 1861 wreekte zichVat. JTijdens de Amerikaanse" burger oorlog ging namelijk Frankrijk .ïn Mexico avonturieren. Engeland keek oogluikend toe. Amerika moest de schending van de Monroeleer accep teren. Maximiliaan werd tot keizer van Mexico gekroond en delen van het Franse vreemdelingenlegioen werden derwaarts gezonden. Loemoemba verklaarde gisteren: Iraw .AntL oon doen, omdat alle Westerse landen aan de kant van de Belgen staan»' Loemoemba verweet de Belgische militairen zich nog steeds oyer Kongo te verspreiden en daardoor de bevol king in beroering te houden. Loemoemba toonde zich weinig in genomen met het optreden van de V.N. en hij zei niet te weten of hy generaal Von Horn, de commandant van de 3500 militairen der V.N., zou ontvangen. „Wij hebben de snelste en meest afdoende'* hulp nodig. Wy zyn bereid van een ieder die hulp te aan vaarden, de V.S. of Rusland of wie dan ook. Het gaat hierbij niet om politiek of ideologie. Wij hebben alleen maar hulp nodig." „Ons was beloofd dat zodra de troepen der V.N. waren aangekomen, de Belgische troepen zouden ver trekken. De V.N. zijn hier en de Belgen zijn hier, ook nog. Zij verla ten Leopoldstad, maar trekken het land in om moeilijkheden te veroor zaken. Zy veroorzaken niet slechts moeilijkheden voor onze militairen, maar zij stelen hun uitrusting, welke aan het Kongolese leger toebehoort aldus Loemoemba. Het Kongolese parlement luistert de laatste dagen steeds meer naar de te genstanders van Loemoemba. De voor naamste is Albert Kalonji, de leider van de Baloeba-stam en de eigen po litieke partij van deze in de provincie Kasal wonende volksgroep. Kalonji heeft al aangekondigd dat hijvandaag in de Kamer een poging zal doen om Loemoemba ten val te brengen. Hij wil nauwe samenwerking met dr. Bunche en het apparaat van de Verenigde Naties. „Als Loemoemba de zaken op zijn manier kan regelen, zal dat ten voordeel strekken van het Macmillan antwoordde dat ook de Russen dergelijke verkenningen uit voeren. Kort na de start van Brisbane werd de piloot van een „Electra" van de Trans-Australia Airlines in de passa gierscabine geroepen. Een van de 43 passagiers had uit zijn bagage een ge weer met afgezaagde loop tevoorschijn gehaald. Hij eiste van de piloot onder bedreiging met het geweer dat hij naar Singapore zou vliegen. De piloot zei even in de cockpit te moeten zijn, om te zien of het vliegtuig genoeg brandstof had voor die vlucht. De man ging met hem mee. In de cock pit greep de piloot een bijl en sloeg daarmee bard op de pols van zijn be dreiger. Een schot ging af de kogel doorboorde het cabinedak maar nie mand werd gewond en met de hulp van enkele passagiers had de piloot de man snel vast. Inmiddels was de tweede piloot al met een daling begonnen en nad hij het vliegveld Brisbane ge alarmeerd. De piloot gaf zyn bijl aan de stevig ste passagier met de boodschap.' „Als deze vent iets uithaalt slaat u op zijn hoofd en liefst goed, want we kunnen niets riskeren". Toen ging hij terug naar de cockpit om het toestel te laten tanden. Het stond nauwelijks stil of politie mannen klommen de „Electra" binnen en namen de gevangene over. Hy bleek afkomstig te zijn uit de Oekraine. Twee jaar geleden was hij naar Australië ge- emigreerd. De man bleek springstoffen oij zich te hebben. In een persoonlijke brief heeft de Britse premier Macmillan Sowjet- premier Chroestsjew geschreven dat geduld en zelfbeperking vreemd schijnen te zijn aan de jongste uitingen van de Sowjet-politiek. ,Jk begrijp eenvoudig niet meer wat tegenwoor dig uw doel is", zo voegde de Britse premier eraan toe. „Indien de gebeurtenissen in de wereld in de huidige richting blijven doorgaan, kunnen wij allen op een zeker ogenblik, door misrekening of toeval, in een toestand komen waaruit wij ons niet meer kunnen redden", aldus Macmillan's brieft W® - E Mexicanen wisten echter hun L» eigen boontjes te doppen. De Frans-Duitse oorlog kwam in het ver schiet en Frankrijk moest Maximiliaan aan zya lot overlaten. Deze eindigde Zijn avontuur voor het vuurpeloton. Na de burgeroorlog hebben de Ver enigde Staten de les ter harte geno men en in de volgende decennia werd de vloot opgebouwd, die voortaan elke aanval op de Amerikaanse defensie- leer zou kunnen afslaan. Geleidelijk aan is de geslotenheid van de Amerikaanse defensiesfeer een levensbelang geworden voor de Ver enigde Staten. Na de laatste oorlog heeft men dat belang belichaamd in een pact van wederzijdse bijstand, zo dat elke aanval op een van de Ame rikaanse staten beschouwd zal wor den als gedaan op alle staten. Zonder overdrijving kan men stellen, dat de Monroeleer aldus het hart is geworden van de eigenlijke defensie van het Amerikaanse moederland. tijken met de achtergelaten eigendommen van de blanken. Een negervrouw, die niet gestolen goederen op het hoofd de wijk wilde nemen, wordt hier door twee met stokken bewapende politiemannen naar het bureau gebracht. In Jadotstad, een kleine honderd kilo meter van Elisabethstad in Katanga, maakte de politie korte metten met Kon golese plunderaars, die de tijd tossen de vlucht van de blanken en de aankomst van de troepen benutten om zich te ver- Macmillan vraagt Chroestsjew hoe de Russische premier werkelijk in zijn eigen aantijging kan geloven dat de Verenigde Staten, Groot-Brittanië, de Bondsrepubliek Duitsland en België samenzweren tegen de onafhankelijk heid van Kongo. Macmillan maakte de brief in het Lagerhuis bekend. Hij zei, dat de Britse regering de Russen heeft doen weten dat zij de „niet uitgelokte aanval" van een Russische jager op een Amerikaans vliegtuig boven de Barentszee zeer ernstig vindt. In de desbetreffende Britse nota aan de Sowjet-regering wordt ge zegd, aldus Macmillan, dat dc rege ring te Moskou een zware verant woordelijkheid draagt voor het op treden van de Russische piloot die het Amerikaanse vliegtuig van het type RB-47 in het internationale luchtruim heeft neergeschoten. De leider van de socialistische oppo sitie. Gaitskell. heeft gezegd erop te (Van onze correspondent) Een gemaskerde man is .in. de nacht van maandag op dinsdag binnenge drongen in het huis van de familie Heuvel te Sint-Pancras (NR.), en. heeft mevrouw Heuvel (70) met een boks beugel een klap op het hoofd gegeven. Mevrouw Heuvel was in de slaap kamer en werd gewekt door dë man die 't licht had aangedaan. De met zjjh masker geheimzinnig uitgedoste man vroeg de vrouw waar haar man was, waarop deze antwoordde, dat hy be neden te vinden zou zijn. Daarna wil de zij haar echtgenoot roepen. Dein sluiper wilde baar man waarschijnlijk „onder vier ogen spreken" en gaf haar een klap. De heer Heuvel werd wak ker en ging naar zijn vrouw toe. In de gang kwam hy de dief tegen,- waar op een vechtpartij ontstond. De heer Heuvel hoorde zyn vrouw roepen en dacht, dat er nog een inbreker in huis was. Hij liet zijn tegenstander los en liep naar de kamer van zyn echtgenote, die hevig bleek te bloeden. Sporen''in de tuin en een open tuimelraam toon den aan, dat de dief (die niet de' tijd kreeg iets mee te nemen) aan de ach terkant het huis was binnengekomen. Een onderzoek dat de rijkspolitie instelde (met hond) had geen resultaat. WIE dus naar dat hart een vinger uitsteekt, loopt groot gevaar ir. een oorlog gewikkeld te worden. Rus land weet dat veel te goed. En aan gezien Rusland geen oorlog wenst en zeker voor Cuba geen H-bommen op Moskou riskeert, zegt het nuchtere verstand, dat Chroestsjew's dreigement 6lechts bluf is geweest. Wel is opnieuw gebleken, dat Rus land op dit ogenblik door intimidatie tracht op eik front van de internatio nale politiek terrein te winnen zonde: het nochtans op een oorlog te laten aankomen. Nuchterheid eh verhoging van de eigen defensie-inspanning zyn het ge- eigende Westerse antwoord op dit koude oorlog"-offensief. Een randstoring van een depressie bij de Noorse kust trekt over het zui delijk deel van de Noordzee in de richting van Denemarken. Daarach ter breidt zich een rug van hoge luchtdruk over de Britse eilanden uit, maar van veel betekenis is deze niet voor het weer in West-Europa, omdat er intussen een nieuwe depressie bij IJsland is aangekómen. Deze gaat var een frontale regenzone verge zeld, dié morgenochtend de Ierse Zee bereikt en die later het weer in onze streken zal verstoren. Na opklarin gen in de nacht en ochtend neemt morgen de bewolking geleidelijk weer toe en volgt er opnieuw regen, het eerst in het westen van het land, maar waarschijnlijk pas tegen de avond. De wind krimpt daarbij naar zuid of zuidwest. In de temperaturen :omt over het algemeen weinig ver andering. kaanse zaakgelastigde Freers, die naar het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden was om een protest over de eventuele af levering van Poiaris-raket- ten aan West-Duitsland in ontvangst te nemen. Nadat hij hét Polaris-protest over handigd had, gaf Gromiko de waar schuwing inzake Kongo. In de verklaring van. Gromiko wordt eezegd: „Mocht de Amerikaanse rege ring de groep militairen niet terug nemen, dan zal de Sowjet-regering ge dwongen zijn de gepaste conclusies te trekken voor haar eigen optreden". In Washington is meegedeeld, dat in totaal ongeveer 100 Amerikaanse mili tairen in Kongo zijn: ongeveer 50 man iucbtmachtpersoneel en 50 man van het Amerikaanse leger voor verbindings diensten, enz. „Dit lijkt mij een nieuw bewijs van net wanhopige en bijna dolle streven van de Sowjet-Unie om het construc tieve werk dat in Kongo wordt gedaan te bemoeilijken", zo verklaarde Lincoln White, de perschef van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van de Sowjet-waar- scbuwing. De Sowjet-Unie heeft gisteren de eis gesteld dat twintig Amerikaanse offi cieren en manschappen, die in Leopold stad zouden zyn, onmiddellijk worden teruggetrokken. De waarschuwing werd door de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken Gromiko,-gegeven aan de Ameri- Dc* regering van Guatemala heeft gisteren voor dc tijd van dertig dagen de staat van beleg afgekondigd in ver band met de kritieke politieke toe stand waarin het land verkeert. Er is een censuur op perstelegrammen naar het buitenland ingesteld. De politieke partijen moeten hun activiteiten tijde lijk staken. Er is een uitgaansverbod ingesteld van tien nur 's avonds tot zonsopgang. President Idigoras Fuentes heeft in een decreet verklaard, dat de staat van beleg noodzakelijk was wegens de wan ordelijkheden die word-en uitgelokt door communisten. Herhaalde bomaan slagen in de hoofdstad en een misluk te aanval op een militair garnizoen, schreef hij aan communisten toe. Linkse elementen hebben gisteren betogingen gehouden tegen eht instel len van de staat van beleg. De politie schoot in de lucht en wist de menigte uiteen te jagen. (Van onze parlementsredactie) Minister Korthals zal waarschijnlijk rnet ingang van 1 november de tarieven voor lokale en interlokale telefoonge sprekken met 4 verlagen. De tarie ven zullen dan weer het peil van voor 1957 hebben bereikt. De bewindsman deelde dit gisteravond mee in de Eerste Kamer. By de zendingscommissie van de Edens en J. ter Braak. Unie van Baptistengemeenten is be- Deze terugkeer geschiedt in overleg richt ontvangen, dat de Nederlandse met het Britse baptistenzendingsge- baptisten-zendelingen, die werkzaam nootschap, waarvan vrijwel alle zende- zijn in Irema in Kongo, met nun ge- lingen uit Kongo terugkeren, in ver tinnen op de terugweg zijn naar Europa band met de daar heersende chaos en Gedeeltelijk bevinden zij zich reeds op voedselschaarste. De Nederlandse bap- weg naar Engeland. tisten-zendingscommissie werkte nauw Het betreft hier de terugkeer van de samen met het Engelse genootschap in zendingsechtparen G. van 't Wout, S. Kongo. Tijdens atletiekwedstrijden In Mos kou heeft de Russische Tamara Press een nieuw wereldrecord kogelstoten gevestigd met een worp van 17 meter, 42 centimeter.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1