iETVATERVE ZêL Bouw van huurwoningen in Buurt Lage Weide Vlaardingen tweede in nederlaagserie MVV CITROEN In zeilbootje van Australië naar Birma Zwerftocht van jaren terwille van een zoekgeraaktpas poort Rotterdamse politie helpt Russische verstekeling Willem Ruys vaart morgen thuis KEKK EN SCHOOI PHILIPS 9 Maasoever var ia Méér kükers verwacht op de 6e augustus gaan es m zetten Oplevering in oktober Bewoners eilandje Pitcairn aan boord doorgelicht Tsjechische familie sprong over boord naar de vrijheid ELKE CORSO-WAGEN IS EEN GROOT BOEKET /3~ Johde Heet TilUbW Dinsdag 26 juli 19'jQ VLAARDINGEN In Buurt Lage Wedde worden momenteel voorlopig de laatste woningbouw- activiteiten ontwikkeld. Naast elkaar verrijzen twee complexen: het ene met als bouwer de Com binatie ASB (Van Amstel, Van Straalen en Buis) uit Rotterdam en het andere met de firma B. en P. Both als bouwer. Alle wonin gen hebben reeds een gegadigde. De complexen behoren tot de wei nige na-oorlogse Vlaardingse wo ningen in de particuliere sector, die voor verhuur in aanmerking komen. Bouwer Jongen (13) maakte lelijke val Competitie-indeling zaterdagvoetbal BBSS in zware afdeling Afsluiting bruggen Onbekenden schoten op duiven Advertentie Burgerlijke stand van Schiedam Raadslid W. Kok stelt vragen over brand Hoek van Holland Elfjarig meisje gered Een Rus van geboorte, die in 1922 met een Wit-Russische leger afdeling in China verzeild raak te, verkreeg daar ten slotte een Chinees paspoort. Nu is hij al ongeveer tien jaar aan het rond zwerven om dit paspoort terug te krijgen. Hij is het namelijk in India kwijtgeraakt, beter gezegd: men heeft het hem ontnomen en nooit terug gegeven. Om zijn pas weer in bezit te krijgen is hij zelfs in zijn eentje met een eigen- gebouwd zeilbootje van zeven voet lengte van Australië naar Indonesië, Malakka, Birma ge varen, tot hij eindelijk weer In dia bereikte. Maar hij mocht er niet in slagen zijn vurig begeerde paspoort machtig te worden. Deze man, de 53-jarige Dimitri Simenovitsj Nedbairoff, is gis termorgen als verstekeling met het Zwitserse m.s. ,,Sils" in Rot terdam aangekomen en daar aan de vreemdelingendienst overge geven. Zijn verhaal is avontuurlijk. Van 1922 tot 1941 heeft hij op vele plaat sen aan de oostkust van China ge werkt, maar kwam via Birma in het toenmalige Brits-Indië terecht. Daar werd hij, omdat het oorlog was, aan gehouden en geïnterneerd, acht jaar lang. In 1949 herkreeg hij wel zijn vrijheid, maar niet zijn paspoort. Hoeveel moeite hij ook deed, steeds kreeg hij ten antwoord: het is zoek geraakt. onder zijn hoede genomen. Men doet daar alles om de man te helpen. Zo heeft men hem bij de geneeskundige dienst laten door lichten en onderzoeken. Mocht het resultaat gunstig zijn, dan is er misschien nog een kansje dat hij naar Australië kan terugke ren. In dat geval zal hij wel een andere reisgelegenheid krijgen, omdat de „Sils" in Rotterdam aan het laden is voor Port Chur chill in Canada. Is er echter geen kans meer voor Nedbairoff om naar Australië terug te keren, dan wordt hij donderdag a.s. te rug aan boord gebracht en is zijn avontuurlijke omzwerving nog niet ten einde. 9? radio en televisie In Tibet Zeilbootje Naar Australië En nu heeft de Rotterdamse vreemdelingendienst hem dan Stampvol Meldingen van diefstal Zorgen Varen Variant Morgenochtend vroeg wordt de „Willem Ruys", onder com mando van kapitein C. G. F. Hoek, uit Den Haag, van haar ?e rond-de-wereld-reis in Rotter dam terug verwacht, waar de ontscheping der ongeveer 425 voor de Maasstad bestemde pas sagiers dan 's morgens om half negen aan deLloydkade een aan vang zal nemen. Vandaag heb ben in Southampton 520 passa giers het schip verlaten.. De „Willem Ruys" heeft op deze reis in totaal weer ruim 2200 passagiers vervoerd. Er kwamen ook thans onderweg in de verschillende aanloophavens vele passagiers aan boord, die een gehele rondreis met het schip maken en dus op de eerstvolgen de vertrekdag, 10 augustus, na een verblijf van veertien dagen in Europa, hun reis met de „Wil lem Ruys" zullen voortzetten. Zo komen alleen reeds uit Port Everglades (Miami) ruim 70 rondreizigers, vrijwel allen Ame rikanen. Druivengëwassen ^afzantiebedtedi ncf otterdam m J Jongen (17) onder invloed achter het stuur staan er goed voor (Van een onzer verslaggevers A mor in Bloêmen- land", zo luidt het veelbelovende thema van het bloemencorso, dat op zaterdag 6 augustus ge houden wordt in Rijns burg, in samenwerking met de Leidse Vereni ging voor Vreemdelin genverkeer. Liefdesfiguren Florientje Het eerst genoemde complex, dat van ASB, bestaat tlit achttien eenge zinswoningen en 64 maisonnettewonin- gen met 32 garages. Alle vierkamerwo* aingen, De eengezinswoningen zijn xeeds sedert februari van dit jaar be, trokken. De maisonnettes zijn aange kocht door de firma Sprij en het Pen sioenfonds van dit meubelbedrijf. De woningen zijn in de premiesector en voor een aantrekkelijke prijs gebouwd. "Woningen, sober van opzet, maar bij- ionder goed van afwerking. De ASB had zijn bouwaktiviteit in Vlaardingen gaarne willen voortzetten, maar, be halve voor de hoogbouw, kon het ge meentebestuur dit Rotterdamse bouw bedrijf geen grond beschikbaar stellen, waardoor het bedrijf zijn activiteite ten thans heeft verplaatst naar Krim pen a. d. IJsseL 1 Eveneens is de laatste hand gelegd aan het Bothcomplex: een complex van eveneens achttien eengezinswoningen en van 72 portiekwoningen met 14 ga rages. De firma Both treedt niet al leen op als bouwer, maar ook als be legger van deze 72 portiekwoningen. Zij zijn bestemd voor de verhuur aan personeel van bedrijven in Vlaardingen en omstreken. De oplevering begint In oktober. Naar wij vernemen, gaat firma Both, als eerste bouwer in Vlaardingen, waarschijnlijk honderd van de honderd- vijftig eengezinswoningen realiseren, die in de goedkope huursector zuilen worden gebouwd en waarbij firma Sprij voor deze woningen, die in de Hoogkamer moeten verrijzen, als be legger op zal treden. Het is de firma wel verzocht om als bouwer op te tre den, maar het zal van besprekingen in Den Haag afhangen, of dit bouwbedrijf dit werk aanvaardt. VLAARDINGEN Nabij de inrit van het Kolpa Bad op de Burgemees ter Kruissingel vond maandagavond tien minuten voor acht een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers. De 57- jarige monteur J. J. H. reed over de Burgemeester Kruissingel, richting Broekweg en wilde links af naar het Kolpa Bad. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de 42-jarige arbeider J. I,, uit Maassluis, die van de Broekweg komend in de richting Maassluise Dijk reed. Beiden kwamen te allen. De 13- jarige J. G. L.. die achter op de bromfiets van zijn vader zat. viel met het hoofd op straat. De jongen liep een hersenschudding op. - VLAARDINGEN De KNVB heeft de nieuwe competitie-indeling bekendge maakt en de clubs kunnen zich weer gaan voorbereiden op een. spannend sei zoen. 1 Zwaluwen wist reeds de indeling, om dat district West 2 slechts één tweede klas telt, hoewel besprekingen zullen volgen om te komen tot uitbreiding hier- -éan. In ieder geval zullen de Vogels in het nieuwe seizoen goed voor- de dag moeten komen om oude bekenden als Quick Boys en Zwart Wit te 'kun nen weerstaan. Nieuwelingen in deze klas zijn SSS en Rijnsburgse Bos. ARC en SWE zijn naar de 3e klas verdwenen. Verder is deze afdeling de zelfde als vorig seizoen. Ook HVO en TSB zien in de 4e klas C diverse oude bekenden terug. Zo zijn MFB, Rozenburg, TOGR en Unicum geen vreemden meer voor onze stad genoten, maar ASWH, Bolnes, Melis- sant en Zwerver zijn gedeeltelijk ..vreemde eenden in. de bijt", waardoor de nieuwe competitie interessant belooft te worden. De indeling luidt: ASWH, Bolnes, HVO, Meiissant, MFB, Rozenburg, TOGR, TSB, Unicum en Zwerver. SCHIEDAM De lang verwachte in deling van de KNVB voor het nieuwe seizoen is door de heren van het sectie- bestuur bekendgemaakt Voor HBSS betekent dit, dat de oran je-hemden een zwaar seizoen tegemoet gaan. De Schiedammers gaven voor heen steeds de voorkeur aan de Haag se afdeling, omdat het spel daarvan HBSS beter ligt. Helaas ziet HBSS zich echter geplaatst tegen stugge tegenstan ders als DOTO. Kozakken Boys. Roda Boys, EWH, WGZ en De Zwerver. Ongetwijfeld betekent dit, dat het tech nisch wel goede HBSS zich terdege zal moeten voorbereiden op het begin sep tember aanvangende seizoen, want an ders zal bij de viering van het 35-ja- rig bestaan weer de spanning van wel of niet degraderen een punt van belang worden. De indeling luidt als volgt: Capelle, DOTO, Excelsior P., HBSS. Kozakken Boys. WE. Roda Boys, RWH, WGZ, De Zwerver. - Verre reizen zijn hier Koz. Boys in Werkendam en Roda Boys in Aalst De overige clubs spelen in de naaste om geving van Schiedam of Rotterdam. SCHIEDAM. Wegens herstelwerk zaamheden zullen voor alle verkeer ge sloten zijn de Appelmarktbrug m de nacht van 27 op 28 juli a.s. van 22 tot 5 uur en de Ooievaarsbrug in de nach ten van 28 op 29. 29 op 30 juli a.s., 4 op 5 en 5 op 6 augustus, telkens van 22 tot 6 uur. SCHIEDAM Vier prachtige duiven •van mejuffrouw D. W. uit Schiedam werden gisteren door onbekenden be schoten. Geen wonder dat de eigena resse hierover nogal verontwaardigd is. Zij heeft op het hoofdbureau van poli tie een Klacht ingediend. De duiven zijn niet dodelijk gewond, maar sommi gen liepen toch vrij ernstige verwon dingen op. De dieren werden bescho ten met wind-bukskogels. De duiven vertegenwoordigen een waarde van 100 Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie stelt een onderzoek in. VLAARDINGEN Het voetbalelftal van Vlaardingen, dat na een voortref felijk seizoen, dit jaar promoveerde naar de hoogste klasse van het afde lingsvoetbal is er niet in geslaagd als eerste te eindigen in de door MVV te Maasland uitgeschreven nederlaagserie. Wel bleken de kampioenen over een homogeen elftal te beschikken, maar het team van De Lier, dat als tegen* stander fungeerde trok zich van dat al* les niets aan en won dan ook ver diend met liefst 5-—0. De Westlanders konden echter bogen op routine in het zaterdagvoetbal van de K.N.V.B. en dat gaf uiteindelijk de doorslag in het spannend treffen. De groenwitten hadden het voordeel over een. jongere ploeg te beschikken, aan de Lierenaren. Aan snelheid de den zij zeker niét onder voor de KNVB- ers, maar technisch schoot .men wel te kort. De Vlaardingse achterhoede liet menige steek vallen en het eerste doel punt was daar een direct gevolg van,' toen Hazebroek in de twaalfde minuut met een harde schuiver voor de eerste maal de roos trof (10). Enkele minu ten later werd de voorsprong vergroot na een fraaie combinatie tussen Zoon, Groeneveld en Hazebroek, die vanuit een moeilijke hoek zijn tweede doelpunt scoorde. Vlaardingen deed verwoede pogingen om tot een tegenpunt te kornen, maar de Lierse achterhoede, waarin keeper In 't Veld uitblonk gaf geen krimp en kon de situatie meester blijven. Ook na de hervatting trachtten de groenwitten de achterstand te verklei nen, maar langzamerhand kon De Lier het heft weer in banden nemen. Dit had tot gevolg, dat Sonneveld en Pelikaan met venijnige schoten de stand Hoofdagent I voor Citroen en Panhard automobielen en omstreken. DTNAM0STR. 16- TEL 310-176700 Achter-het verza'raelgelwuw .R'damrZuiii.; *offf Rctterdai SCHIEDAM. Geboren: Maartje d.v. J. Kostense en J. F. Vreeswijk; Ror.ald G. z.v. G. B. Timmerman en Th. H. C. van Leeu wen: Gcrardus J. z.v. W. Nieuwlanó en M. J. E. van der Lubben; Gerardus A. z.v L. A. M. Zuijderwijk en L. A. Kostense: Cornells H. z. v. 'h. L. Timmers en M. C. van der Meer; Ronny z.v. A. Q. C. Konijnenburg en H. Smidh; Eliabeth A. M. d.v. C. den Boo- gert en H J. J. Mulder: Petra G. d.v. H. Klöne en A. G. van Schellebeek; Marco J. P. z.v. M. Groeneweg en J. K. H. Wouda: Freddy d.v. J. A. Meijer en C, L. Benda. overleden: S A. JLaroiJ, 73 jr. echtg. van G. H. Ostermeier. op 4O brachten, waarmede het pleit reeds was beslecht voor de haringstad bewoners. De Lierenaren gingen toen op hun lauweren rusten, maar de gasten wis ten daarvan niet te profiteren. Nadat Pelikaan zijn tweede doelpunt had ge scoord, waarmede de stand op 50 kwam, vond men het welletjes. Een fraai verzilverde voetbalier was het geschenk, dat de Lierse aanvoer der Pauwe ten geschenke kreeg van de MW voorzitter. Vlaardingen kwam in het bezit van de tweede prijs, bestaan de uit een verzilverde bal. Beide aan voerders waren uiteraard verheugd met de hun overhandigde geschenken, die zeker een waardige aanvulling beteke nen in de prijzenkasten der verenigin gen. SCHIEDAM. Het raadslid W, Kok heeft B. en W. naar aanleiding van de tegenslagen, welke de brandweer heeft ondervonden bij de op 22 juli jL plaats gevonden brand, de volgende vragen ge steld: 1. Vereist de omvang der tegenslagen een nader onderzoek? 2. Worden of zijn er reeds maatrege len getroffen om in de toekomst der gelijke voorvallen te voorkomen? NED. HERV. KERK Aangenomen naar Noordeloos: A. Romrm kand. te Vlaardingen. mcm' Bedankt voor Noordlaren (toez.) G Grit fioen te Nuenen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ferwerd: Th. S. de Groot to Oostkapelle. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois- Ft M- Dercksen te Bameveld. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek: A. J. otter, kand te Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen naar Slikkerveer: W c I Boosscha&rt. kand. te WolfaartsüiJ'r. Advertentie HOEK VAN HOLLAND Door de zeer sterke stroming is zaterdagmiddag bij het zwemmen in zee een elfjarig meisje L.V. uit de Hoek weggedreven. Badmeester Nutbey was de eerste die in zee dook cn hij kon het meisje al zwem mende bereiken. Geassisteerd door .de andere vier badmeesters ishet kind be houden op het strand gebracht. Het meisje heeft geen nadelige gevolgen hiervan ondervonden. HOEK VAN HOLLAND Twee enigs zins aangeschoten Britse militairen kwa men tijdens dit weekeinde met veel ge raas hotel America binnen, maar waren zeer beledigd toen zij door de hotelhou der naar buiten werden gedirigeerd. Van hun grote verontwaardiging gaven zij blijk door hevig met de vuist op de ruiten van het restaurant te timmeren. De hotelhouder had inmiddels de poli tie van dit gebeuren op de hoogte ge steld en terwijl de Britten nog de gro te ruiten met veel geschreeuw bewerk ten, werden zij in de kraag gepakt. In de cel zijn zij wat op verhaal gekomen. Woensdagavond om acht uur zal de voorzitter van de Wijkraad voor Hoek van Holland de heer Kleywegt de wijk- tentoonstelling „Afrika Danst" in de Ulo school officieel openen. Donderdag morgen zal de expositie vqor het pu bliek te bezichtigen zijn. Mismoedig ging hij enige tijd in Lha sa in Tibet werken. Daar kreeg hij in 1951 de nodige papieren om naar Aus tralië te emigreren. Eenmaal in Aus tralië bleef hij aandringen op het te rugbekomen van ziin pas en tegelijk trachtte bij bij ambassades van ande re landen een visum te bemachtigen, die hem toegang tot dewereld" zou verschaffen. Hij bracht het zover, dat hij het aan de stok kreeg met rege ringsambtenaren, met geen ander doel voor ogen. dan bet land uitgezet te worden. Maar hij had bpiten de wet ge rekend, want het land uitzetten is daar alleen«mogeluk als men een misdaad op zijn geweten heeft. En dat was niet zo. Toen. is hij zijn zeilbootje gaan' bouwen. In 1953 was het klaar. Vijf jaar deed hij erover om weer India te bereiken. Daar begon zijn zoeken naar de verdwenen pas opnieuw, met het gevolg dat hij als onwelkome gast werd opgesloten. Toen gaf hij het zoeken op en wilde naar Australië terug. Maar inmiddels was zijn ge zondheidstoestand van dien aard ge worden, dat hij in Australië niet weer werd toegelaten. In het begin van dit jaar zag hii kans uit te wij ken naar Goa de Portugese enclave in India. Daar heeft hij kans gezien zich aan boord van het Zwitserse m.s. „Sils" te verstoppen. :t SCHIEDAM Bij het hoofdbureau van politie kwamen weer enkele mel dingen van diefstal binnen. De hoofd opzichter C. S. miste zijn ontstorings- -van zijn brommer. Voorts miste mevrouw G. v. D.—B. haar fiets die zij op slot neergezet had aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan. JTEN STAMPVOLLE Stadsgehoorzaal heeft maandagmiddag twee volle uren genoten van een zeer aantrekke lijk variétéprogramma, dat in een vlot tempo voor het voetlicht gebracht werd. Variant heeft meer plezier gehad om de jeugdige tochoordertjes, dan om het programma zei). Intens leefden zij met ,J)roppie", de clown en ome Gé, mee. Een opmerkelijk ver schijnsel is altijd weer, dal dc jonge lui vandaag aan de dag zo „vrij" zijn. Wanneer Oom Gé een jongen of meis je uit de zaal vraagt om hem te as sisteren, gaan honderden handen om hoog en de een gilt nog harder dan de ander om een plaatsje in het floodlight van de schijnwerpers. Dat plekje, dal zo bijzonder fascinerend moet zijn!! Oom Gé, zoals de jongelui tcerd aan gekondigd, opende het programma met een aantal originele goocheltrucs. Ver scheidene kinderen mochten hun ,Jctin nen" op het toneel komen tonen, maar slechts een tcalervlug eenlingetje zag kans om de vingervlugheid var. Oom Gé te evenaren of de ingewikkelde trucs te doorzien. J'ipo" de clown wis selde oom Gé met zijn dolle capriolen af en nadat er nog een programma van sneltekenen gebracht was, zwermden de jongelui uit over de wandelgangen op zoek naar een frisse dronk. Maandagmiddag is in de kantine van hel hoofdbureau van politie te Schie dam de heer M. Briljeman gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum in overheidsdienst. Op de foto feliciteert commissaris K. Rijpma (links) de jubilaris. Ten slotte werd deze kindermiddag in de Stadsgehoorzaal besloten met een echte ouderwetse poppenkastvoorstel ling, die. het ook in deze lijd nog best bleek te doen. Varia vindt het van het Comité Jeugdvakanlievreugd tvel een bijzonde re geste om deze kindervoorstellingen te organiseren in de Stadsgehoorzaal, waar zij ongetwijfeld h-t best tol zijn recht komen. Anderzijds maakte hij zich gistermiddag wel even zorgen over dit fraaie gebouw, waarover Vlaardin- gens jongslen heer en meester waren jVo de pauze werd het programma ver volgd met een ,jetterspel". Twee groe pen jongens en meisjes verschenen op het podium die snel achter elkaar een can Uil woorden moesten vormen. Het bleek lang niet zo gemakkelijk te zijn, om de lettersdie elk kind voor zich had, in een juiste volgorde te bren gen, samen het woord vormenddat als opdracht was gegeven. De meisjes kwamen ah overwinnaressen uit de bus, de jongens bleven hun ver achter. Het is ro meent Variant een goed idee geweest van de organisato ren van het comité Vakantievreugd ie Vlaardingen om voor de rondvaarten op de Nieuwe Maas de zeesleper At lantis in te schakelen. Wat een beleve nis is het voor de jeugd om op een echte zeesleper te varen, om eens een kijkje te nemen in de stuwkast en om je haren te laten wapperen in de straf fe wind.... De Atlantis, die zeven maal per dag een tocht maakt langs de fabrieken en scheepswerven aan de Nieuwe Maas, is tijdelijk voorzien van een overdekte ruimte op het achterdek, waar de pas sagiers zich tegen een stevige bries en een regenbui kunnen beschermen. Hel zijn echter meestal de ouderen, die daarvan gebruik maken; de jongens en meisjes op de voorplecht of op de brug van het schip zijn niet bang voor wal water. Een golf buiswater is voor hen een heerlijke douche. In de afgelope' dagen, dat de rondvaarten een feit zijn geworden, zijn al meer dan 1500 pas sagiers aan boord geweest, waarvan een 1200 jeugdige reizigers. Soms gaat dr tocht in westelijke richting ter hoogte van de Bollek en andere keren tcordt gevaren tot de Rotterdamse Waalha- haven. Op uitstekende wijze worden d passagiers onderweg ingelicht over de verschillende bezienswaardigheden langs de route, welke het schip volgt. De tochten zijn fascinerend en leer zaam voor jong ctt oud en na de rond vaarten zal er zo veronderstelt Va riant nog lang nagesproken worden over al die bezienswaardigheden, die voor velen onbekend waren en toch zo dicht bij huis zijn. Ook op deze reis deed het schip als extra attractie voor de passa giers het eilandje Pitcairn aan, in de Stille Oceaan, zodat de nazaten van de muiters van de „Bounty" op nieuw hun spectaculaire en lucra tieve bezoek aan de „Willem Ruys" hebben gebracht. Mede als gevolg van op de vorige reis aan een vrou welijke ingezetene van het eiland je verleende medische bijstand, heeft de scheepsarts van de „Wil lem Ruys", dr. J. G. Wisse, tevens longspecialist, uit Maastricht, thans op telegrafisch verzoek der autoritei ten, aan boordeen groot gedeelte van de bevolking doorgelicht. Deze service aan geïsoleerde eilandbewo ners door het Nederlandse schip „Willem Ruys", dat als één der zeer weinige schepen ter wereld.' beschikt over een complete en mo derne röntgenapparatuur geschikt voor doorlichting,heeft allerwege veel waardering gevonden. Onder de passagiers, die in Rotter dam ontschepen, bevinden zich de be kende Amsterdamse musicoloog Casper Höweler, alsmede het 18-jarige Duitse kantoormeisje Brigitte Reinhard, dat als hoofdprijs in een door het Amerikaan se tijdschrift „Readers Digest". in Duitsland uitgeschreven prijsvraag een reis rond de wereld met de „Willem Ruys" won. Uit Nieuw-Guinea repatrieert met de „Willem.Ruys" Ds. E. Gijsbers met zijn gezin, en uit Nieuw-Zeeland en Aus tralië, kérenresp. terug ds. B. N. B. Bouthoorn, uit Bennekom, ds. J. Drost, uit Bergen. Na de ontscheping in Rotterdam zwermen de Nederlandse passagiers, met hun vele en velerlei reisverhalen en belevenissen in vreemde landen, uit naaf niét minder dan 87 verschillende plaatsen, in alle provincies van ons land. Een Tsjechische familie met twee kleine kinderen en een oude groot moeder is zondagavond naar Denemar ken gevlucht door met zijn allen van een Oostduits passagiersschip in het water te springen. Deense burgers moesten eraan te pus komen, om een van de kind'eren te bevrijden uit de handen van de Oostduiise zeelui die de vluchtelingen in een reddingsboot nazetten. De Tsjechische famihe bestond uit man en vrouw, beiden tussen de dertig en veertig jaar, twee jongens yan 4 en 5 en de 62-jar. moeder van de vrouw. Zij waren per auto naar Warnemuende in Oost-Duitsland gekomen en hadden daar alles achtergelaten oan een pïe- ziertoeh. te maken met de „Seebad Albeck", die hen naar de Deense ha venstad Gedser. op het eiland Falster bracht? Een honderdtal Denen die daar stonden toe te kijken, toen het Ocst- duitse schip ging meren, zagen plot seling de Tsjech en zijn vrouw, ieder met een kind in de arm, op de reling klimmen en na een korte aarzeling in het water springen, even later ge volgd door de grootmoeder. De Denen wierpen hun reddingsgordels toe en een smid sprong in hel water om de vader te helpen die er moeite mee had het kind boven water te houden. De Oostduitsers lieten inmiddels een red dingsboot neer en slaagden erin een van de kinderen te pakken tr krijgen, maar woedende Denen haalden het kind weer uit de boo:. De familie heeft politiek asiel aangevraagd. Hun namen zijn niet vrijgegeven, maar het is bekend, dat zij uit T'raag komen en dat de man en de vrouw beiden inge nieur zfjn. Gisteren sprong opnieuw een Tsje chisch echtpaar met twee kinderen (van vyf en acht jaar) in Gedser overboord van de „Seebad-Albeck". Een Deense loodsboot bracht de vluchtelingen aan de wal. Naar ver- luidt, was de man hoogleraar in de scheikunde te Praag. OOStZSEDUK 330 - ROTTERDAM - TIL. 113JJS PROQRAmmA 1 WOENSDAG 27 JULI 10 uur. Jeugdfilm voorstelling. Harmonie Theater, Gaesbeek- straat. 10 uur. Kindertoneel, speeltuin „Bospolder", Hudsonstraat. 10 uur. Poppentheater, speel tuin „Wielewaal", Rollostraat- 14 uur. Kindertoneel, speel- tuin „Tarwewijk", Mijnkintstraai, 14 uur. Poppentheater, speel tuin „Feijenoord". Persoondam. 14 uur. JeugdfilmvoorstelUns gebouw „Rehoboth", Ozingastraat Pernis. 14 uur. Hondenshow in Open luchttheater „Dijkzigt", ingang Westzeedijk. 9 uur. Bewoners „De Brug", IJsselmonde: Bustocht naar Nieuw Helvoet. 9-30 uur. 110 Morgen en Speel tuinver. „Hillegersberg": Speur- wandeltocht. 19—20 uur. Wijk Noord: Voet- baltournooi terrein „Gelders Dorp". 9.3011.30 uur. Overschle: Te kenlessen in Hof van Cyrene. 10 uur. Overschie: Wandeling naar Kralingse Bos. 14.30 uur. Overschie: Poppen kast tuin Zweth-heul. 1417 uur. Overschie: Spelen in volkstuin Blijdorp. 19 uur. Pernis: Voetballen in Exeelsiorveld. 9.3012 en 1416.30 uur. Schie- broek: Actie „Speel Goed", zaai Brandaris, Adrianalaan. 14 uur. Poppentheater terrein Diergaardesingel t.o. Bouwcen trum. LEIDSCIIENDAM Een 17-jarige jongen, B. nit Zoetermeer, heeft zondag avond onder invloed van sterke drank de buurtschap Stompwijk met een per sonenauto onveilig gemaakt. Ten sietie botste hij tegen een boom en kon wor den aangehouden. WESTLAND. Weilicht is het de mooie zomer san 1959, die nog nawerkt. In leder geval staan de Westiandse druiven er goed voor. De" stand van het gewas is zelfs beter dan vorig jaar. De verwachtingen voor de uitkomsten zijn dan ook hoog gespannen. De groei was beter, ends het gewas eenmaal vol groeid, dan heeft men geen hinder meer van de groumoeilijkheden, Nu zijn het echter de teeltmoeilijkheden, die zich gaan voordoen. In de komende maanden zal men schommelingen moeten voor komen, Er kunnen perioden van koud weer en perioden van warm weer ko-' me, Het koude weer is nadelig, omdat de druiven dan weker, worden, waar door de zgn. Botrytis veel invloed kan uitoefenen. Veel nadeliger is echter het warme weer, dat plotseling opkomt, en waarin de luchtvochtigheid laag is. Dit zou dus een grote overgang zijn, waar bij men zodanige maatregelen dient te nemen, dat het druivengewas er niet al te veel van merkt. Het watergeven speelt'dan een grote rol. Warm weer eist'bij de druiven veel meer water, dan het geval zou -zijn op een koude, don kere dag. Deze schok moet tijdig wor den opgevangen. Wil de boom geen na delen ondervinden, dan moeten bladeren en wortels zich volkomen kunnen in schakelen op veel of weinig water gebruik. .Het is het beste, tijdig flink water toe te dienen, waardoor men voor de wor tels het wateropnemen vergemakkelijkt, terwijl men tevens het vochtgehalte in de kaslucht op peil houdt. Het waterge ven kan op verschillende manieren ge beuren. Het graven van geuleu en deze met .water volspuiten vraagt heeï wat werk. Met een regenleiding heeft men last van opspattende gronddeeltjes, die de onderste druiventrossen beschadigen. Met de zgn. gietdarm heeft men gun stige ervaringen opgedaan. In elke leng tehelft van de kas wordt zo'n darm aan gebracht, die .het water in elke kant van de* kas op de grond brengt over een breedte, van 2 tot 3 meter. Een andere kwestie, die vooral tijdens heet weer naar voren koint, is het aanbrengen van een „schermpje" op de kas, het zgn. krijten, waarbij op de kas een dun laagje krijt wordt aangebracht. Door de betere gewasgroei, zal dit nu minder nodig zijn, maar bij heet weer houdt men de kas koeler en vochtiger, vooral, waar open plekken in het drui- vengebladerte voor komen, is het krij ten wel gewenst. Ook de zomersnoei dient vrij strikt bijgehouden te worden Dit wordt het zevende corso en naar burgemeester Koomans van Rijnsbnrg ons vertelde wordt het nóg mooier van opzet dan an dere jaren. Er worden ook nog méér bezoekers ver wacht. Vorig jaar waren er al leen reeds in Leiden over de honderdduizend belangstel lenden en zeker tweemaal zoveel kijkers stonden er toen bangs de route van Rijnsburg via Oegstgeest naar de Sleutelstad. Ook het aantal britenlan- ders neemt jaarlijks toe. en ontwerpen gemaakt Rijnsburg, het bloemencen- trum (omzet twaalf miljoen) is terecht trofe op zijn corso. Het onderscheidt zich van de vele andere corso's in den lande niet in de laatste plaats door de opzet. In Rïjnsburg worden de bloemen (voornamelijk anje lieren en gladiolen) niet ge bruikt als „verf" maar wordt vooral de bloemsier- kunst op de praalwagens toegepast. Elke wagen is om zo te zeggen een groot boe ket. Ook het feit dat uitslui tend losse gesneden bloemen worden gebruikt, getuigt van originaliteit. Evenals andere jaren heeft de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam artistieke adviezen verstrekt MENzal in Rijnsburg „Victoria en haar hu zaar" in de bloemetjes zet ten, Aphrodite en Ares, Odysseus en Penelope, Güs- brecht en Badeloch van Amstel, enfin noemt u al die liefdesfiguren maar op. ZH fïïï®! ,aaQ het publiek voor bijtrekken ia schone, geu rende omlijstingen. Amor zelf zal natuurlijk ook aan wezig zijn- Het wordt een stoet van ruim twee-en-een-halve ki lometer lengte met ongeveer zeventien praalwagens en oyer de twintig luxe-auto's, "uf muziekkorpsen zorgen voor een vrolijke noot. Bloembinders (meer dar andere jaren) zuilen dagen tevoren in touw zijn. Reeds worden de eerste voorberei dingen getroffen en in de veilinghallen van Rijnsburg kan men nu reeds de „ge raamtes" zien van enige wa gens. Men heeft er heel waf voor over VRUDAGAVOND 5 augus tus worden de praal wagens in de hallen tentoon gesteld. De opening wordi verricht door Florientje van de Floriade. Ook zaterdag morgen zal men de wageni kunnen bewonderen. Om twee uur vertrekt het corso. In Leiden wordt een uur gepauzeerd. In het kader van dit corso organiseert Leiden een concours hippique (ook voor de jeugd) op vrij dag 29 juli, een bloemen- wandeltocht op 5 augustus. Op de dag van het corso worden bloemen uitgereikt aan jonge moeders en I-, paren.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2