Conflict met Ver. Naties dreigt Belgen worden in de kaart gespeeld5 a Katanga: aflossing van de wacht HAMMARSKJOELD TERUG NAAR LEÖPOLDSTAD DODEN bij relletjes in Katanga Politieman schiet: vluchtende dief dodelijk getroffen 6.000 DOLLAR VERMIST UIT POSTPAKKET ECHO F IN NEDERLAND DUIDELIJK TE ZIEN LIFTERS PLEGEN OVERVAL Blanke troepen moeten Kongo verlaten r NAAR BASIS KAMINA PPm&SM Driemaal „halt" en waarsehu win gsschot Jongen (13) bracht bejaarde vrouw tot de bedelstaf hadden geen succes Automobilist gewond Slecht weer: koppen tellen aan strand gaat NIET door r Mr MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4677 Directeur: H. DB RUIG Hoofdredacteur: Dr J. A. H. J. S. BRUINS SLOT P8ÉI mm Compromis De premier oefende felle kritiek op secretaris-generaal Ham marskjoeld cm diens plaatsvervanger. Bitnehe. die zich zouden schul dig maken aan ..vertrngingsmanoeiivres" in de kwestie-Ka tanga. Hammarskjoeld werd ervan beschuldigd met de Belgische regering „onder een hoedje ie spelen". Vooral had Loenioemba bezwaar tegen iet feit, dat Hammarskjoeld met premier Tsjombe van Katanga on derhandelde inpiaats van. overeenkomstig de resolutie van de Vei ligheidsraad. direct V.\'.-troepen Katanga te laten binnentrekken. 1 Gebelgd im pxm S m LHÉI Kookpunt (Zie verder pag 3. 7e kol.) ER ZIJN VEEL MOGELIJKHEDEN m vooruit te komen in tiet leven Maandenlang bedrog: In Waddenzee gevallen straaljager geborgen Dolkmes Sluipend nader Mörgen on a fhankelijk Opklaringen ■attardu»: Witte Oe Wlthatraat X Teint. 116700 U poetboe 1113 Poetsptro No. *24518. tOacbtendieoct abonnementen 18-1019.30 m Zaterdag* 17—0.* oor. Telefoon 115700. ■e-OraTenhflfe: Huy«et*p!el-n 1 Telefooa 183407 <3 Uloanl Postbue 1091 Postelrc Na 424807. KJnohtendtenat 18.30—1930 Telefoon 362569. Dordrecht? Snul-wee 132 Telef. 4570. Schiedam: Thomsj 4 Kemplsstrast 6a Telef. 63481. AbonnementuprO* #1 cent oer week. f Ï.98 per maand, f tM nee. kwartaal. Lowe nummer* 1# onot. Vcrtehljrrt deeeltJk» (Geldig tot dinsdagavond) OPKLARINGEN Perioden met zonneschijn, maar ook nog enkele plaatselijke buien. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Morgen: Zon op: 5.25 Maan op: 0.18 Onder: 20.03 Onder: 15.57 L0EM0EMBA HEKELT HAMMARSKJOELD QECRETARIS-GENERAAL Hammarskjoeld. die in Kotanoa besprekingen heeft gevoerd met premier Tsjombe. werd bij zijn aankomst door de Katangese regeringsleider enthousiast begroet. Troepen van de Ver. Naties zijn sinds uterdagmiddsg druk bezig met het aflossen van de Belgische militairen. De aflossing verloopt vlot en ordelijk. De Belgische soldaten bet oen Ellsa- bethsiad zondag met een militaire plechtigheid officieel overgedragen. Honderden Belgen en Afrikaner, •tonden te kijken toen de Belgische militaire commandant in Katanga, ge neraal Gheysen, de commandant van de V.N.-troepen, generaal von Horn, toesprak en hem meedeelde, dat hij de verantwoordelijkheid voor de stad overdroeg. Twee compagnieën Belgische infan terie en drie pantserwagens stonden op het plein opgesteld. De menigte riep „Vive l'année", toen generaal Gheysen arriveerde en de troepen in specteerde, Er werd niet gejuicht toen ae com mandanten van de V.N.-troepen zich opstelden. De Belgische troepen trekken zich voorlopig terug op hun basis Kamina in Katanga. Kort nadat Zweedse troepen de 'be waking van het vliegveld van lïlisa- bethstad hadden overgenomen, arres teerden Katangese politiemannen twee passagiers van een binnengekomen vliegtuig, leden van partyen die in op positie zyn tegen de party van Tsjom be. de Conakat. D* secretaris-generaal van de Ver. Naties^ Hammarskjoeltl. is zondag nit Elisabeths tad in Katanga terug gekeerd naar Leopoidstad. Op het vliegveld van Ellsabethstad moest Hammarskjoeld meer dan twintig minuten wachten voordat premier Tsjombe van Katanga kwam om afscheid te nemen. Diens komst was. om onbekende reden, vertraagd. Na een vrü koel afscheid «tapte Hammarskjoeld, met een ge- naar alsor hij geërgerd was, ten slotte In z(jn vliegtuig. De besprekingen die Hammarskjoeld met premier Tsjombe en leden van het Katangese kabinet hcert ge voerd «Rn door de Katangezen ■.volkomen bevredigend" genoemd. Hammarskjoeld en Tsjombe hebben een compromis bereikt volgens welke de troepen van de V.N. in Kongo niet ten behoeve van de •entrale regering in Leopoidstad kunnen worden gebruikt om de re gering van Katanga tot een bepaald g«drag t« dwingen. JTET jongste Engelse prinsje, Andrew, 11 (zes maanden oud) is naar het kasteel Balmoral gebrachtwaar het Britse koninklijke paar zijn vakantie doorbrengt. Prins Andrew zien we hier op de arm van een kinderjuffrouw. Op verschillende plaatsen neuben zich tijdens het weekeinde in rvatan- ga incidenten voorgedaan, lie ergste ongeregeldheden vonden plaats in Jadotstad. waar volgens berichten van het Belgische persbureau Belga zeker drie doden zijn gevallen. Gendarmes openden in Jadotstad het vuur op betogers di^-de vryiating eis ten van een gevangen genomen ver tegenwoordiger van de Katangese op positie. Vijf demonstranten werden gewond. De betogers behoorden tot de Baloebakat-partij. Zweedse V.N.- strydkrachten zijn gisteravond in Ja dotstad aangekomen. Ook naar Kolwezi. in midden-Ka- tanga, zijn V.N.-troepen gezonden, na dat was gemeld dat ook hier relletjes hadden plaatsgevonden. De Belgische radio-correspondent in Elisabethstad meldde zondag dat on geveer 30 jonge leden van de Baloe- bakat-oppositiepartij zijn gearresteerd toen zij een betoging voorbereidden. Alle betogingen en samenscholingen van meer dan vijf personen zijn ver boden in Katanga. DltEMIER Loenioemba van Kongo lieeft op een persconferentie verklaard, dat zijn regering wenst, dat de Ver. Naties hun werk voortzetten. ..doch op voorwaarde, dat alle blanke troepen Kongo verlaten." Volgens hem zijn de Afrikaanse troepen die de V.N. ter beschikking staan, voldoende om de orde te handhaven. De Kongolese premier verklaarde dat Belgische agenten, vermomd als V.N.- functionarissen. zijn regering tegen werken en door spionage en omkoperij van Kongolese „verraders" onrust zaaien. Zo waren er in België gedruk te pamfletten verspreid met een por tret van mevrouw Loemoemba met vele juwelen, waaronder de woorden: .Voor haar een miljoen juwelen... maar voor uw vrouw een miljoen tra nen". Een ander vlugschrift vertoonde eea afbeelding van de Russische mi nister van Defensie, maarschalk Ma- tlhowaky, met hét onderschrift: JLoé- moemba gaat uw vrouwen naar de Rus sen zenden". Loemoemba zei, dat officieren van het Kongolese leger erop aandringen, tezamen met de V.N.-troepen uit Gha na en Guinee naar Katanga op te trek ken, Enige Kongolese militairen hadden verklaard, dat zjj zelf aan het hoofd van het Kongolese leger naar Elisa bethstad zullen gaan, als de centrale re gering niet spoedig handelt. Hij gaf de verzekering dat de pre miers van de provincies Leoooldstad. Kivoe, Kasai. Evenaar en Oost geheel achter hem staan in zijn strijd tegen do imperialistische druk". Naar verluidt, is Loemoemba zeer ge belgd over het feit. dat Hammarskjoeld voor zijn vertrek naar Elisabethstad niet met hem heeft gesproken. De Kon golese eerste minister zou hebben ver wacht. dat de V.N'. hem een vrijgeleide naar Katanga zouden geven. Loemoemba deelde mee. dat hy had ontdekt dat Belgische troepen in V.N.- uniformen op het vliegveld van Leo- poldstad waren. Hij kondigde strenge maatregelen aan, waaronder regerings- toezicht op dagbladen. Zonder speciale toestemming zouden geen vergaderin gen meer mogen worden gehouden. Aanvragen hiervoor zouden zes dagen van tevoren tot het ministerie van Bin nenlandse Zaken moeten worden ge richt. Zonder toestemming van de minister van Voorlichting, Kasjamoera, mogen geen dagbladen verschijnen en het vormen van verenigingen is verboden zonder toestemming van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ook de be staande organisaties moeten machti ging vragen om hun werk voort te zetten. '6 J K V TIET vliegveld van Elisabethstad in Katanga is zondag onder bewaking gekomen van de Ver. Naties. Hier zien we een groep Zweedse soldaten over het vliegveld marcheren, nadat de Belgen het gezag hadden overgedra gen aan de V.N. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer A. van Straalen te Bleiswijk, hoogheem raad van Schieland. ■w De 42-jarige koopman K. S. uit Amsterdam is zaterdagavond bij een ontvluchtingspoging in Ilpendam door een schot van een wacht meester van de rijkspolitie dodelijk getroffen. j Waarnemers zijn van oordeel, dal door deze persconferentie de spanning tussen Kongo en de V.N. tot het kook punt is gestegen. Volgens vele waarnemers bestaat de mogelijkheid, dat Loemoemba en zijn regering in een ernstig conflict zullen komen met de Ver. Naties. Loemoemba heeft reeds in het openbaar verklaard, dat hy het niet eens is met Ham marskjoeld over de interpretatie van Advertentie Ook in een PSYCHIATRISCHE IN RICHTING ligt voor u een kans'om iets te bereiken. De opleiding tot VER PLEEGSTER kan de grondslag leggen voor een goede toekomst in diénst van de mensheid. De opleiding vindt than* plaats volgens nieuwe methoden aangepast aan de eisen van de t(jd. Voor de arbelds- en bezigheidstherapie is er een opleiding tot T1IERAFIELEID- STER; die o.m. bevat: muziek, zang, volksdans, boetseren en speltherapie. BENUT EEN VAN DEZE KANSEN en schrijf vandaag nog aan de Geneesheer- Directeur van de Psychiatrische Inrich ting „wolfheze" te WOLFHEZE. U krijgt dan alle gewenste Inlichtingen. Een dertienjarige knaap uit het Be tuwse plaatsje Drumpt blijkt een be jaard en vereenzaamde buurvrouw zo danig te hebben opgelicht, dat de vrouw ten slotte geen geld meer had om brood te kopen. Een verontrust familielid uit Den Haag. wie de ondervoed-toestand van de vrouw opviel, kreeg ten slotte te lioren op welke misdadige manier de knaap haar maandenlang geld afhan dig heeft gemaakt. Tot haar weinige bezittingen beho ren enkele schapen, die, zoals de jon gen haar wijsmaakte, gevaar liepen door stropers te worden gestolen. Hij had echter van de politie opdracht (en hij liet een getekend briefje zien) om de schapen een bepaald medicijn in te geven. Ifet drankje zou er voor zorgen dat de dieren 's nachts niet blaatten en dus zouden de stropers niet weten waar ze zich ophielden. Gedurende enkele maanden wist hij de vrouw met dit verhaal geld af te troggelen, want de medicijnen moesten natuurlijk betaald worden. Ten einde raad verkocht de vrouw vier van haar zeven schapen en bezuinigde tot het uiterste op haar eigen behoeften, om het medicijn maar te kunnen betalen als de buurjongen weer met een briefje van de politie kwam. Aan een familielid bekende de vrouw ten slotte wat haar was overkomen. De politie zette een val op en de jongen liep erin. Hij bekende vrijwel onmid dellijk. Personeel van de werf „Welgelegen" in Harlingen heeft zaterdagmiddag de F84F Thunderstreak-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht geborgen, die vrijdag bij een laagvlieg-oefening over de wad-den door de piloot moest worden verlaten. Bij het bergingswerk assisteerde de douaneboot „Storte- melk". Het vliegtuig is in Harlingen aan de wal gebracht, waar het onder bewa king kwam van personeel van het luchtmachtbewakingskorps. Een bergings-ploeg van de vliegba sis Volkel zou het toestel vandaag overbrengen naar de bads Volkel. Daar zal het door deskundigen -van-de luchtmacht worden, onderaocht. De koninklijke familie, ilie vrijdag uit Syracuse zou vertrekken voor een boottocht in het oosten van de Mid dellandse, Zee, maar daar vanaf zag in verband met de zeer krachtige wind, kon haar plannen ook zater dag niet verwezenlijken. Wel voer de „Plet Hein" van Syracuse naar Ca tania, maar de stormwind en de zware zee waren er de oorzaak van dat men Augusta binnenliep toea de reis voor de helft was afgelegd. Op de foto: de Koningin bezoekt een oud Grieks theater in Syracuse. Voorzichtig loopt zij over de stenen. ZESDUIZEND DOLLAR zijn ver dwenen uit een pakket met zestigdui zend dollar dat een Amsterdamse bank aan een - Amerikaanse bankinstelling heeft verzonden. De PTT Is er zeker van dat de diefstal niet in Nederland, maar in Amerika Is gepleegd. Het pakje werd op 5 augustus per KLM-lijntoestel verzonden. Nadat de vermissing in Amerika was geconsta teerd. heeftde opsporingsdienst van de PTT in Nederland een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit gebleken is, dat het pakje inderdaad in goede orde ons land heeft veriaten. Het pakket de dollarbiljetten wa ren deugdelijk in stevig karton ver pakt is onbeschadigd in een verze gelde postzak gedeponeerd. Deze post zak is in het laadruim van het vlieg tuig geplaatst. Op zijn weg naar New York heeft dit toestel geen tussenlan ding gemaakt. S„ die gehuwd was en vijf kinderen had, werd met eeu ander, de 26-jarige koopman J. F. K., .eveneens uit Am sterdam, gesignaleerd bü een opslag plaats van oude metalen aan de Ka naaldijk in Dpendam. De wachtmees ter zag dat de twee mannen al twee volle zakken op een bakfiets geladen hadden. Toen hij hun toeriep: „Blijf staan, politie", zetten zij het op een lopen. De wachtmeester riep daarop drie maal: „Halt, of ik schiet" en loste een waarschuwingsschot, doch het twee tal kwam niette voorschijn. Vlak daarop zag de politieman één van de twee mannen op 35 meter afstand in gebukte houding lopen en hij riep hem toe: „Geef je na maar over", maar de man kwam niet nader. De wachtmeester loste daarop een schot wachtmeester loste daarop een schot De man kwam nu op hem af en ouder het uiten van verwensingen en van de woorden: „Ik ben getroffen", zakte hij het bleek K. S. te zijn dood ineen. De tweede man J. F. K. was erin geslaagd te ontvluchten.. Hij hield zich schuil in het moerassige gebied, dat echter door de politie werd afgezet. In de nacht van zaterdag op zondag gaf hij zich over. Hy is na een verhoor op het groepsbureau van de rijkspolitie te Landsmeer, overgebracht naar het po litiebureau te Purmerend. politie te Landsmeer-op de. hoogte te stellen en namens hem. oin assistentie; te vragen. Voordat deze kon komén, had een van de mannen zijn ontvluch- tingspoging echter al met zijn leven betaald. Het bleek dat de twee mannen bei den veroordelingen wegens diefstal achter de rug hebben. In een van de zakken van de doodgeschoten K. S. vond men o.a. een dolkmes. De eigenaar van de opslagplaats, de heer Evers, had de twee mannen za terdagavond met een bakfiets over de Kanaaldijk zien rijden. Hij vermoedde toen al dat het tweetal op weg was naar zijn opslagplaats, waar enige we ken geleden ook al ongenode gasten waren geweest. Hij stelde zich in ver binding met de wachtmeester, die zich onmiddellijk op weg begaf. Onderweg kwam een zoon van de metaalbandelaar hem tegemoet met de mededeling dat de twee mannen bezig waren spullen uit de opslagplaats op de bakiiets te laden. De wachtmeester en de zoon zijn zo dicht mogelijk na derbij geslopen en zagen de twee man nen in actie. De wachtmeester verzocht de zoon van de heer Evers de rijks- Cyprus wordt vannacht onafhanke lijk, waarmee een einde zal zyn geko men aan het Britse bestuur van 82 jaar en drie maanden. Gouverneur Sir Hugh Foot verlaat morgen het eiland. AMERIKA'S TROTS, de baHonsatelliet „Echo I", is sinds vrijdag iedere nacht ook in Nederland duidelijk zichtbaar geweest. Ook vanavond Iaat zal deze kunstmaan als een heldere ster langs de Nederlandse avondhemel trekken en wel om 23.12 uur. De sterrewachten in Utrecht en Leiden hebben de afgelopen dagen ver scheidene meldingen binnengekregen over „een vreemd hemellichaam". Later, nadat kranten en radio berichten over het voorwerp hadden verspreid, begreep men wel wat het verschijnsel was dat men had waargenomen. „Echo 1" koerst langs de hemel op een hoogte van 60 tot-70 graden en Is duidelijk met het blote oog waar-to nemen. (Van onze correspondent), i Het zal de heer J. O. uit Weesp wel gespeten hebben, dat bij zat&dag- avond twee lifters, vanuit DlemenT meegenomen hééft. De twee jongemannen moesten-naar Hilversum, maar zij konden met de automobilist meerijden naar Weesp, vanwaar zy dan per trein verder naar Hilversum zouden gaan. Te Weesp op de Herensingel aan gekomen. waar de heer O. woont, vroegen de twee passagiers of zij wat water konden krijgen., - I De heer O. stemde toe. Toen het tweetal eenmaal in huis was, be gonnen zij onder bedreiging met een dolk en ploertendoder hem. te pres sen zijn geld af te geven. Zij kregen het geld te pakken, maar de heer O., die een snijwond In zijn hand en een steekwond in zijn schouder had, wist zich los te rukken en via de achteruitgang van zyn woning naar buiten te komen, waarop bij dadelijk de politie van het gebeurde in kennis stelde. De twee lifters vertrokken door dé voordeur, maar voor zij hun reis Voort zetten hebben zij eerst nog even -alle vier de banden van de auto van de heer O. kapot gestoken. De heer O., die door het voorval ge heel overstuur geraakt was, is naar zijn echtgenote vertrokken, die mo menteel in Friesland verblijft. De telling van de badgasten aan hét Noordzeestrand, die de provinciale wa terstaat van Noord-Holland in samen werking met een aantal gémeentebe- sluren en de planologische dienst Zee land zou organiseren, is afgelast. Reden: voor een dergelijke telling is beter en stabieler strandweer nodig dan zomer 1960 ons gebracht heeft en nog brengt. Hét plan is nu om de tel ling volgend jaar uit te voeren. Het lagedrukgebied boven West- Europa met daarin afzonderlijke storingen, begint nu op te vullen» terwijl van de Britse eilanden een gebied met Iets hogere luchtdruk naderbij komt. In verband daarmee zullen morgen af en toe opklarin gen voorkomen, maar ook nor enkele plaatselijke buien, omdat de lucht onstabiel blijft. Op de Oceaan handhaaft zich een gematigde depressieactiviteit. Een storing halverwege Schotland en New-Foundland koerst lang-r^m oostwaarts, met ten zuiden daarvan een tweede storing. De invloed van deze depressie reikt morgen nog niet verder dan Ierland. De aanvoer yin; lucht van. polaire oorsprong duurt:' voort. De temperaturen blijven dan; ook m vrijwel geheel West-Europa beneden normaal. „v;-

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1