Godsdienst leraar Taptoe-Delftlicht, - klank en kleur BETOGING TEGEN LOEMOEMBA Wilde stakingen bij ADM en NDSM 2500 man met aan liet werk Nieuwe ziekte trof enige tienduizenden Had U-2 toch motorpech? GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Val van 27.000 meter D Nog experimenteel: DAF 600 als bestelwagen Man ranselt vrouw en dochters af Yard snelt politie A dam te hulp m r m Tijdens Afrikaans ONRUST IN METAALINDUSTRIE congres in Leopoldstad T&hcïb Italië won eerste gouden medaille VERDWENEN SCHILDERIJEN Politie zoekt naar blonde vrouw Onbestendig VRIJ»AC 26 AUGUSTUS I960 J NEGENTIENDE JAARGANG No» 4687 Directeur: H L>& KU1G :$r Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J S KHLINS isLAiP Zie verder pag. 3, kal. I fm M Ernstig ongerust Staking Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij V -- 1 Al vele jaren lang: IT is kavitein Joseph Kittinger van de Ame rikaanse luchtmacht, ge fotografeerd tijdens een vrije il van ongeveer 27.000 meter boven de woestijn van Nw-Mexico. Kittinger maak te de vorige week naam, door op een hoogte van ruim 33 kilomeier uit een ballon te springen en zijn parachute pas op een hoogte van ongeveer 6000 meter open te trekken. De Amerikaan kon zich, toen hij veilig op de aarde terug was, meteen wereldrecordhou der parachutespringen noemen. Deze foto toont Kittinger tijdens zijn vrije valtoen hij een snelheid van ruim 725 kilometer per uur bereikte. De plaat werd genomen door een automatische camera in de gon del van de ballon. Duidelijk is het enorme wolkenpak te zien, dat boven Nieuw-Mexico hing. Kittinger droeg een speciaal vliegerpak, dat door een cilin der onder constante druk werd gehouden om de vlieger geen gevaar voor zijn leven te laten lopen. Parlementariërs leverden vuistgevecht in Z.-Korea Wltte Oe Wlt&straat 35 relet 115700 (6 O festau» 1112 Postei.ro No 131518 fClacniendieiwt abonnementen Itt.Jo-19 30 uur JtawardagF W18 uur Telefoon 115700. HuvffeiwpJeln i Telefoon 183467 <3 Uinon) Postbus 1091 Postgiro No 424867. Klnrntendienst 18.3019 30 Telefoon 362569 Stsuiweg 132 Telet 4570. Thomas ft Kempisstraat 6 a Telef. 65451. ihnnnementsorll» 81 cent oer week. 2 65 Der maand 1730 oer frwarfaal Losse nummers 15 eenrt Verschijnt dare Hi ks folterde™1 e-Grarenh«ge Dordrecht: Schiedam1 (Geldig tot zaterdagavond) PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Morgen: Zon op: 5.43 Maan op: 11.18 onder: 19.39 onder: 21.54 WAT onlangs in c.e dagbladen vermeld stond betreffende de speciale opleiding voor het leraar schap in het godsdienstonderwijs op onze scholen voor V.H.M.O., zal onge twijfeld de aandacht hebben getrok ken van allen, die op enige wijze bij het V.H.M.O. betrokken -zijn Van twee van onze rijksuniversitei ten werd gelijktijdig vermeld, dat zij zicb met deze opleiding wilden bezig houden, namelijk van die van Gronin gen en die van Leiden en natuurlijk zijn het de theologische faculteiten, die deze opdracht zullen vervullen. Vrij uitvoerig werd meegedeeld op welke wijze dit zal geschieden. Voor al aan het bericht uit Groningen ont breekt de nodige klaarheid niet: er een speciaal doctoraal examen komen voor leraren, dat „als hoofdvak de geschiedenis van het Christendom omvat, waarbij de studie in het bijzon her gericht zal zijn op de cultuur historische kant". De bijvakken kunnen zijn de uitleg van het Nieuwe of'vail het Oude Tes tament enerzijds en wijsbegeerte van de godsdienst of godsdiensthistorie an derzijds. De aandacht, vervolgt het bericht, zal in het bijzonder gericht worden op de bedenöflSësc wijsgerige, niet-christelijke godsdienstige stro mingen. Ook zal de toekomstige le raar een pedagogisch-didactische vor ming genoten moeten hebben. be- /-vNGETWIJFELD is dit een V_) laügrijk bericht. Het is een te ken, dat onze universiteiten de ven sters niet voor de buitenwereld gesloten hebben, maar ze wijd open hebben staan voor het volle leven. Zoals in enkele andere gevallen, die zich de laatste tijd' hebben voorgedaan, blijkt ook hier, dat de universiteit, en in 't bijzonder de theologische faculteit, de ontwikkeling van het leven op de voet volgt. Waarvoor we niet anders dan van harte dankbaar kunnen zijn. Wat aangaat de onderhavige zaak, zien we immers, dat'de godsdienstle raar zyn werk meer en meer als een „full-time-job" gaat beschouwen. Op verschillende scholen voor het V.H.M.O., christelijke zowel als neu trale, zien we dat deze full-time gods dienstleraar zijn intrede heeft gedaan. Hij vervangt of doet zijn werk naast de predikanten die tot nu toe het godsdienstonderwijs voor slechts en kele uren gaven. Hij kan op deze wij ze zijn volle aandacht aan het gods dienstonderwijs op "school geven, zon der daarbij bezwaard te worden door de pastorale zorg voor een gemeente. Behalve dit zijn er nog andere voor delen aan verbonden. De godsdienst- leraar-full-time zal niet maar eens voor een paar uur de school binnen stappen en dan weer» vertrekken, maar zich gedurende zijn volle werktijd in de school bevinden. Daardoor zal hy ook door de leerlingen als een „volle dig leraar" worden beschouwd en ook niet meer een buitenbeentje in het lerarenkorps zijn, maar een geïnte greerd lid daarvan. Bovendien zal de full-time leraar zich geheel op de be oefening van zijn vak als godsdienst leraar kunnen toeleggen en bij de voorbereiding voor zijn arbeid wijder om zich heen kunnen zien en meer naar de diepte kunnen afsteken. Ten slotte wordt het ook nog als een voor deel gezien, dat deze godsdienstleraar als een mentor de geestelijke zorg over de leerlingen kan uitoefenen en in verband daarmee een contact tus sen school ,en nuis kan leggen. NATUURLIJK zijn het niet alleen voordelen, die dit full-time-le- raarschap met zich meebrengt. Er zijn ook nadelen, zo zelfs, dat ik van scholen weet die een proef hebben ge nomen, maar er toch voor een deel althans van teruggekomen zijn. Het gaat er om voor het godsdienst-leraar schap de rechte man op de rechte plaats te vinden en dat is geen ge makkelijke zaak. Lukt dit niet; heeft men iemand die zeer matig of zwak is en waarom zou die er bij de godsdienstleraren niet zijn? dan betekent dit dat het godsdienstonder wijs voor alle leerjaren verknoeid wordt, althans niet aan zijn doel be antwoordt. Bij de predikant-gods dienstleraar, die enkele uren geeft en die meestal slechts tijdelijk is be noemd, kan de schade èn wat de om vang èn wat de tijdsduur betreft nooit zo groot zijn. Wie niet tegen de taak opgewassen is, verdwijnt meestal na korte tijd. ER is evenwel nog wat anders. De godsdienstleraar-full-time van de toekomst niet die van nu, dit is meestal de predikant die veel smaak voor het onderwijs heeft gekregen door .zijn tijdelijk leraarschap is een geheel andere figuur dan de pre- (Advertentie) (Van onze verslaggevers) IN het leader van een vanmor gen uitgebroken wilde staking bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij hebben ongeveer 1250 arbeiders het werk neerge legd. De gisteren by de N.D.S.M. geproclameerde staking duurde vanmorgen nog voort, ongeveer in dezelfde omvang als gisteren, toen een derde deel van het vier duizend man sterke personeel staakte. Bij de A.D.M., waar de staking 98 procent van het totaal aantal arbeiders omvat, is het conflict begonnen door een loonkwestie. De vergadering van Enige tienduizenden Nederlanders, woonachtig in alle delen van het land, zijn tot na toe getroffen door de huidziekte die de nieuwe „Flanta" margarine van de markt heeft doen verdwijnen. Volgens de directeur- generaal van de Volksgezondheid, die deze mededeling heeft verstrekt, hebben bij het overgrote deel van de patiënten de ziekteverschijnselen zich na het nuttigen van de nieuwe „Planta" voorgedaan. Ook de ziektegevallen van de laatste dagen zijn goedaardig; slechts in „een beperkt aantal gevallen" heeft de ziekte een ernstig verloop geno men. Het wetenschappelijk onderzoek naar de aard van de ziekte en naar het mogelijke verband met het gebruik van de nieuwe „Planta" wordt nog voortgezet. Onder de tienduizenden patiënten waren er verscheidene die hun art sen te verstaan gaven, nimmer „Planta" te hebben gebruikt. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat ze iets genuttigd hebben, waarin deze margarine verwerkt was, maar dat is niet meer na te gaan. Inmiddels heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksge zondheid alle huisartsen opgeroe pen de gevallen, die zich in hun praktijk voorgedaan hebben zo spoedig mogelijk op de gebruikelijke formulieren te melden aan de re gionale inspecties van de Volksge zondheid of bij de directeuren van de G.G. en G.D. Voor het op de markt brengen van de nieuwe boter is ook het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid ver antwoordelijk. Het blijkt nu niet zeker te zijn of men, zoals gewoon lijk bij dergelijke experimenten, proefpersonen het nieuwe produkt heeft laten consumeren. Alleen staat vast, dat er door geen enkele in stantie bij het ontwikkelingsproces een voor de volksgezondheid schade lijke reactie werd geconstateerd de ondernemingsraad stelde donderdag ais eis een loonsverhoging van tien gulden per week. Toen de directie deze eis afwees, omdat volgens haar over de Ionen uitsluitend in het georgani seerd overleg op landelijk niveau kan worden gesproken, zijn de arbeiders in staking gegaan. Bij de NDSM probeerden de stakers vanmorgen, evenals gisteren, de werk willigen van hun werk te houden. De Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie ANMB (NVV), zou vanmiddag om halfvier een vergadering met haar bij de NDSM werkzame leden houden in Krasna- polsky en vanavond op dezelfde plaats een vergadering voor het kader uit het district negen. Ook in Dordrecht heeft men iets ge merkt van de arbeidsonrust op som mige bedrijven van deze tak van in dustrie. Bij Lips' brandkasten- en slo- tenfabrieken en bij het in aanbouw zijnde fabriekscomplex van de Ameri kaanse onderneming Dupont de Ne mours hebben resp. tweehonderd en negentig arbeiders tijdelijk het werk neergelegd, omdat ze ontevreden waren over hun beloning. In Den Haag maakt men zich ernstig ongerust over de toenemende arbeids onrust in de metaalnijverheid. Men is er in de Residentie goed van door drongen, dat de wilde stakingen wor den opgezet door uiterst linkse ele menten, maar het is duidelijk, dat met name door het NW niet voldoende „tegengif" wordt ingespoten. Uit een artikel van de secretaris van het NW, de heer A. Kloos, verschenen in Het Vrije Volk van donderdag, blijkt duidelijk, dat de socialistische vakbe weging de arbeidsonrust wil aangrij pen als een argument tegen de loon politiek van de regering. De tendens van het artikel is, dat de eisen van de werknemers niet ongerechtvaardigd zijn en in het kader van de vrijere loonpolitiek gehonoreerd dienen te worden, In Den Haag staat men echter op het standpunt, dat de collectieve arbeids contracten dienen te worden nage leefd. Gaat men de contracten nu openbreken, dan is het hek van de dam. Beweringen als zouden met name de onderaannemers door het uitbetalen van zarte lonen en reisvergoedingen voor de ontevredenheid aansprakelijk gesteld worden, achtte men overdre ven. De linkse agitatoren maken onder de massa propaganda door erop te wij zen, dat de metaalnijverheid momen teel vrij behoorlijke winsten maakt, die niet in voldoende mate ten goede ko men aan het personeel. De confessionele vakbeweging be schouwt de ontwikkeling met zekere zorg. Zeer veel tact zal nodig zijn om te voorkomen, dat de zaken de orga nisatie uit de hand lopen. Daarbij is de steun van het NVV onontbeerlijk. Ook de werkgevers zullen op hun stuk moeten blijven staan. Mochten er gevallen zijn, waarin de ontevreden heid terecht is, dan kan altijd via de conferentietafel gepoogd worden een oplossing te zoeken. Het College van Rijksbemiddelaars zal in dit stadium zeker niet toestaan, dat er CAO's wor den open-ebroken. Men wil eerst eens zien hoe -ie arbeidstijdverkorting in de metaainijerheid zich ontwikkelt. Taptoe Delft: een overzicht van de markt met op de achtergrond de Nieuwe Kerk. Meer over de taptoe leest u op pagina 3. (Foto Inez van 't Hoff Oliver W. Powers, de vader van de in Moskou tot tien jaar veroordeelde piloot van het Amerikaanse U-2 ver kenningsvliegtuig, heeft gisteren in New York gezegd dat zijn zoon hem had..tocvertronwd niet te geloven dat zijn toestel boven Swerdlowsk was neergeschoten. Powers sr. wilde hierover niet meer zeggen, maar zijn verklaring heeft voedsel gegeven aan een algemeen ge voelen in de V.S. dat de U-2 door mo torstoring minder hoog kon vliegen en niet op 21.000 meter hoogte door een Russische raket werd neergehaald. Een rumoerige betoging tegen pre mier Loemoemba heeft zich gisteren voorgedaan bij de opening van het Afrikaanse congres, dat in Leopold stad wordt gehouden. De politie schoot over de hoofden van een duizendtal de monstranten, die het aftreden van Loemoemba eisten. De politie voerde eerst met gewe ren een charge uit onder de demon stranten, die met spandoeken zwaai den waarop het heengaan van de „fascistische Loemoemba" werd geëist. Later maakte de politie van de vuurwapens gebruik, waarbij in de lucht werd geschoten. Terwijl de demonstratie aan de gang was, schalde uit luidsprekers de stem van premier Loemoemba, die sprak over de Afrikaanse solidariteit. De order tot vuren werd gegeven, nadat demonstranten stenen hadden gegooid naar een kordon van ongeveer honderd politie-agenten. De politie arresteerde ongeveer twin tig demonstranten, die met stokslagen en schoppen in een gepantserde ge vechtswagen werden gedreven. Twee Europese verslaggevers werden mis handeld, terwijl een van hen een ca mera werd ontnomen. De demonstranten bestonden voor namelijk uit aanhangers van de anti Loemoemba gezinde Abako- en Poena partijen, en van de afgescheiden „Ka- lonji-groep" van Loemoemba's eigen nationale Kongolese partij MNC. Eerder op de dag was de politie in actie geweest tegen een betoging van naar schatting 1500 Afrikaanse sta kers bij een textielfabriek, nabij het tijdelijke hoofdkwartier van de V.N. in Leopoldstad. Ook hier opende de politie, toen de fabriek door gehelmde manschap pen werd bestormd, het vuur op de betogers. Twee Kongolezen werden gewond. De politie begon de sta kers uiteen te ranselen. Op dat ma ment verschenen Ghanese militai ren, dié de politiemannen sommeer den de wapens af te geven. De geweren en pistolen werden ont laden en daarna, zonder munitie, te ruggegeven. De Ghanese militairen verwijderden daarna de stakers en de Kongolese politiemannen van het fabrieksterrein. België heeft de Ver. Naties gevraagd hulp te verlenen bij het vervoer per vliegtuig van de rest van zijn gevechts troepen in Kongo. Zoals bekend is, moet de evacuatie van deze troepen vóór maandag voltooid zijn. De Belgische regering zou Ham- marskjöld bericht hebben, dat de evacuatie van haar troepen niet bin nen de vastgestelde tijdslimiet zal kunnen geschieden, als de V.N. geen vliegtuigen voor dit vervoer afstaan. bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts 11,03 rsv? •C-.sS (Van onze correspondent) Een vrouw en haar drie dochters zijn gedurende vele jaren steeds weer afgeranseld door de 42-jarige caféhouder P.D.K. te Zwartehaan bij St. Annaparochie in het noorden van Friesland, zonder dat zij zich daartegen durfden te verzetten. Zij waren zo bang voor de man dat zij zich niet tot de politie durfden wen den, hoewel het hele dorp wet wist dat er in het café verschrikkelijke dingen gebeurden. De caféhouder is nu gearresteerd Vandaag moest hij zich tegenover de officier van Justitie te Leeuwarden verantwoorden. Zowel de officier van Justitie als de politie waren er al enige tijd van op de hoogte dat het in het gezin van K. heel raar toeging, maar om dat er geen klachten kwamen was het moeilijk in te grijpen. DAF experimenteert met een kleine, van de personenwagen afgeleide bestelauto. Iets minder in het geheim dan destijds aan de DAF 600 wordt gewerkt, want een fotograaf ont dekte een (ongecamoufleerd) pro totype ergens op de rijksweg UtrechtArnhem. Het wagentje was juist van een oplegger afgereden en had vracht aan boord: vijftien zak ken grint van elk 50 kilogram, zodat het laadvermogen op z'n minst 750 kg bedraagt. Het wagentje is duidelijk bedoeld voor de verkoop langs de huizen door mid denstanders: de laadruimte heeft twee verdiepingen en het stuur zit opdat het dikwijls uitstappen veilig kan gebeuren) aan de rechter kant. Het wagentje is gebouwd op het chas sis van de DAF 600, waaraan men de zelfde motor, dezelfde „variomatic" automatische transmissie en dezelfde wielen heeft laten zitten. De eerste gouden medaille op de Olympische Spelen is gewonnen door Italië dat de ploegentijdrit wielrennen over 100 km won. Q Nieuws over de Olympische Spe len op pagina 5). yfVkv. iiiiiiiiiiiiiniüiiniiiniii iHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii Premier Keita van Soedan in West- Afrika, heeft op een persconferentie te Bamako, de hoofdstad van de repu bliek, meegedeeld, dat zijn regering een boodschap aan secretaris-generaal Hanimarskjoeld van de Ver. Naties heeft gezonden, met het verzoek de Veiligheidsraad bijeen te roepen en Soedan te helpen, „r.u Frankrijk ge weigerd heeft zijn militaire akkoorden met de Malï-federarie te eerbiedigen". „Wij hebben de V.N. verzocht een strijdmacht te sturen", aldus de eerste en inis ter, (Van een onzer verslaggevers). Detectives van Scotland Yard zul len met spoed naar Amsterdam ko men om te helpen zoeken naar de op-, lossing van het mysterie van de vier in Amsterdam gestolen schilderijen. De Amsterdamse officier van Jus titie heeft gisteravond per telex via Interpol Scotland Yard in Londen meegedeeld, dat hij tegen de komst van de detectives geen bezwaar heeft; integendeel, ze zyn zeer welkom, om dat de ondervraging van de Britse makelaar Robert Cook (29), wie de schilderijen zijn ontstolen en zijn Britse vrienden Scaramanga en Sykes ook gisteren maar bitter weinig heeft opgeleverd. In verband met de schilderijendief stal zocht Scotland Yard in de Lon- dense artiestenwijk Chelsea naar een blonde vrouw, en een man, wiens naam door de Amsterdamse politie verstrekt zou zijn. De jonge vrouw, mejuffrouw Cath. Dent. Brocklehurst is secretaresse geweest van Cook. Zij heeft zich inmiddels bij Scotland Yard gemeld en verklaarde daar dat zij, toen de diefstal gebeurde, alweer in Engeland terug was. Vorige week maandag was zij per vliegtuig naar Amsterdam gegaan, waar zij drie kunsthandelaars gevon den had, die belangstelling voor de schilderijen toonden. Vrijdag was Cook in Amsterdam gekomen en had haar gezegd zelf de zaak verder m handen te zullen nemen, waarop zij naar Londen was teruggekeerd, aldus de 23-jarige blondine, die in de Lon- dense society hekend staat als een wel gestelde vrouw. De veilingmeester van de beroem de „Christie's Galleries" in Londen heeft donderdag ontkend,- dat het schilderij van Rubens: „Het oordeel van Parijs", ooit op een Londense kunstmarkt ten verkoop is aangebo den. Een Londens dagblad beweer de, dat de Rubens, waarmee de ma kelaar ons land binnen zou zijn ge komen geen enkele prijs op de Lon dense veiling had kunnen opbren gen. Deze mededeling werd gedaan op gezag van de veilingmeester van „Christie's" in Londen. De veilingmeester heeft gezegd, dat het Londense krantenbericht „onjuist" is en voegde er aan toe, dat het schil derij waarschijnlijk een copie was van het origineel. Leden van de „oude garde" van de democratische partij en een minister van dezelfde partij zyn vandaag slaags geraakt In. het Zuidkoreaanse parlement. Het vuistgevecht ontstond toen een lid van de „oude garde" de minister van Vervoer, Hoen Djoe Tsjoeng, een klap toediende omdat deze als enige van de „oude garde" zitting heeft ge nomen in het kabinet van dr. Tsjang van de „nieuwe garde". Het parle mentslid kreeg dadelijk hijstand van enkele medestanders maar na enkele minuten hadden suppoosten een einde gemaakt aan het handgemeen. HET weer in West-Europa wordt voortdurend verstoord door eea lagedrukgebied. Hoewel de lucht- drukverschillen over het algemeen niet groot zijn, kunnen in het lage drukgebied toch een aantal centra worden onderscheiden. Een ervan, trok vanochtend dicht langs Neder land en gaf aanleiding tot regenval, die hier en daar zwaar was. Zo viel in Zierikzee 33 mm regen in slechts twee uur tijd. Een andere kern lag vanochtend voor de ingang van het Kanaal. Deze trok in noordoostelijke richting. Tussen IJsland en Schotland is in_ tussen een hogedrukgebied tot ont wikkeling gekomen, dat zich ook over^ Scandinavië uitbreidt. Van onmiddellijke betekenis voor het weer in Nederland is dit echter niet. Het ziet er namelijk naar uit, dat ook morgen het weer onder invloed zal staan van het hiervoor genoem de lagedrukgebied, zodat het onbe stendige weer nog aanhoudt

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1