Gerechtelijk onderzoek Planta-affaire naar KERK EN SCHOOI. Drinkwater in Rotterdam krijgt betere smaak Sursum Corda opnieuw bij mindervalide kinderen Babysitters van Jonathan zijn weer actief Groot aantal partijen voor schaakkampioenschap Maasoever Minister van Justitie gelast: Schadevergoeding uitsluitend op doktersattest Verbetering van produktie-systeem Uitvlokkenin enorm bassin; primeur voor Europa varia Half miljoen nuttigde omstreden margarine Concerten in Arnhem Actie voor Gerei, kerkbouw Geref. jeugdwerk start weer Kinderen van de Kuyperschool jaar bij cartonnagefabriek TROUW Woensdag 7 september 1960 De minister van Justitie heeft de officier van justitie te Rotterdam opdracht gegeven een onderzoek in te stellen tegen de Unilever, naar aanleiding van het op de markt brengen van Planta, waarin een nieuwe emulgator was verwerkt. De officieren van justitie in heel Nederland hebben het verzoek ge kregen aan dit gerechtelijk onderzoek hun medewerking te verlenen. Ook aan de Duitse gerechtelijke instanties zal verzocht worden in lichtingen over de margarine vergiftiging in te winnen en door te zenden naar Rotterdam. Deze mededelingen deed prof. dr. P. j. Muntendam, directeur-gene- raai van de volksgezondheid, vanochtend op een persconferentie in Den Haag. Gebleken is dat niet met zekerheid valt vast te stellen hoeveel slachtoffers de nieuwe Planta heeft geëist. Commissie van onderzoek Geref. Nieuwland kerkt in S.CF.-kantine Studeren Weer aktief "DIJ het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrijf wordt momenteel hard gewerkt aan de verbetering van het produktieapparaE^. waardoor het straks mogelijk zal zijn water te leveren van een constante kwaliteit en wat meer zegt, van een betere smaak dan nu in bepaalde perioden uit de kranen komt. Dat wil overigens niet zeggen dat de Rotterdammer straks voor zijn genoegen een glaasje water kan gaan drinken. Echt jekker 'water zal eerst geproduceerd worden wanneer het geheel nieuw geprojecteerde bedrijf aan de Oude Maas gereed zal zijn, maar dat zal nog wel 5 jaar duren Te traag Norit Bacteriën Spaarcijfers R.P.S. Uitfiltreren Variant Ook hief uitvlokken Novib vraagt aandacht Sportexamens laasland Dubbel jubileum seSS Waren- ook taLr«ke *e" E.H.B.O.-cursus Men schat dat het aantal patiënten tussen de 60en de 110 duizend ligt. Vanaf het moment dat de geneeskun dige hoofdinspecteur voor de volksge zondheid de hulsartsen, verzocht alle nieuwe gevallen op te. geven zijn 10.000 meldingen binnen gekomen. Momenteel is het aantal aanmeldingen Vrijwel nihil. De geneeskundig, hoofdinspecteur, dr. Dijkhuis deelde mede; dat voor hem deels óp 25 augustus wetenschappelijk vast stond, dat de nieuwe Planta de ver wekker van de ziekte was. Maar het epidemiologisch, klinisch en- toxicologisch onderzoek wordt nog steeds voortgezet In nauwe samenwerking met Duitsland. - Van Nederlandse zijde nemen aan dit onderzoek deel dr. 33. F. Dekker, prof. dr. E. H. Hermans en dr. J. H Panne- koek nog niet beantwoord en de autoriteiten hopen, dat door het onderzoek ook we tenschappelijk een volledig beeld van de 2ickte zal worden samengesteld. lever, na bindende voordracht van de mi nisters van Justitie en Sociale Zaken en Volksgezondheid zai de scbailevergoe- dingsaanvragen beoordelen. De gehele materie zal worden samen gepakt in een rapport, dat op korte ter mijn aan minister van Rooy zal worden uitgebracht. Het is wel zeker, dat bij het productie-proces geen proefpersonen zijn ingeschakeld. Tal van vragen zijn Van de zijde van de Unilever is een commissie benoemd welke zal nagaan, waar en door wie in het Unileverconcern fouten zijn gemaakt. Deze commissie be staat uit dr. W. Drees. minister van staat, dr. P. Rijkens, oud-voorzitter van de raad van beheer van de Unilever en de heer W. H. Monchy oud-president directeur van de Holland Amerika Lijn. B(j het onderzoek van de Nederlandse artsen is komen vast tc staan dat onge veer een half miljoen mensen van de nieuwe Planta hebben gegeten. In West Berlijn en ook dat is nu vastgesteld, werd 10 procent destijds door de „blaasjes ziekte" aangetast. In Duitsland was de toegevoegde emulgator 800 gram per 1000 kg. In Nederland echier 2 kg per 1000 kg. Waarom in Duitsland de produc tie werd stop gezet, is nog niet met zeker heid te zeggen. Het gerechtelijk onderzoek zal ook hier verlichtend werken. Prof. Muntendam bracht tenslotte dank aan de Neder landse huisartsen, voor hun medewer king, waardoor zeer snel een duidelijk beeld van de ziekte kon worden ver kregen. NED. ÏIERV. KERK Beroepen te Wierden W. H. van Koten te Hasselt. Beroepen en aangenomen naar Scher- penzeel (Friesland) J. C. Delbeek, cand. te Scheveningen. Benoemd tot vicaris te Veenhuizcu (Dr.) J. C. Schoneveld te Noordsouwe. Bedankt voor Oude eil Nieuwe Nie- dorp (toez.) A D. Huysman te Ruiner- wold. GEREF. KERKEN Beroepen te Melbourne J. F. H. van der Bom te Sydney, voorheen tc Gro ningen. Aangenomen naar Blaektown in Aus tralië H. L. Hoving te Hamilton in Canada. CIIR. GEREF KEKKEN Tweetal te Huizen (N.H.t M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk aan Zee BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Muntendam A. II. Ag- terbeek te Den Helder. INSCHRIJVINGEN T.H. EINDHOVEN EINDHOVFN. Aan de Technische Hoge school 'tc Eindhoven zijn vandaag de volgen de aantallen eerstejaars studenten ingeschre ven: wiskunde 6. natuurkunde 23, werktuig kunde 81. elektrotechniek 75, scheikunde technologie 82. enkele lessen 2. 'De schadevergoeding, welke de UnI lever bereid is te betaler, kan worden geclaimd - op een doktersattest, dat zal worden verstrekt door de vertrouwens artsen van de Kon. Maatschappij tot'be vordering van de Genceskande. Een arbi tragecommlssle samengesteld door de Unl. SCHIEDAM. ;>4- Daif 'de Wijkraad Nieuwland vatf de Gerénwmeerde Kerk ie, Schiedam een goede .greep heeft ge daan met- het huren var:, de cantine van de Schiedamse, Cartonoa ge 'Fabriek aan de Honnerlage Greielaan,. is zondag wel .bewezen. Vele Nieuwlanders, die voor heen In de Jiiltanakcrk aan de Burg. Knapperttaan 'óf In „De Ark" in Keihei de kerkdiensten bijwoorden, richtten nu hun schfederPMaar de cantlnc -van de SOF. yl- «i'j.j.ni - 'dè-vi* 'Voor.deze Wijkraad was het 'de vraag, of de kerkgangers een dergelijk experi ment konden waarderen en het kerken in een zaal in-eigen omgeving hoger-stelt' dan een kerkdienst in een. kerkgebouw waarvan de afstand veel groter is. Het bewijswerd zondag geleverd, want er moesten naast de 300 -.zitplaatsen nog vele stoelen bijgezet worden en zelfs werden enkele tafeltjes bezet. 'Gereformeerd Nieuwland hééft met déze grote opkomst tevens te kennen ge geven, dat het liefst zo gauw mogeËik in: Nieuwland een kerkgebouw ziet. Ds,; W. A. Krijger moest overigens .in de morgendienst bekendmaken, (ds. J. Couvée ging om 5 uur voor in de dienst), .dat door een misverstand de cantine zondag niet beschikbaar is. De directie had. reeds lang geleden de zaal aan 'een andere instelling gegeven voor die dag. Daarna hoopt mén iedere zondag de can tine van de SCF te bevolken. VL AARDINGEN. Het is geenszins uitgesloten, dat de Chr. Harmonie-ver enlging „Sursum Corda" naast haar traditionele 'kerstconcert, een nieuw traditie gaat instellen, namelijk het jaarlijks bezoek aan inrichtingen, waar minder-valide kinderen worden ver pleegd. Verleden jaar bezocht men Bussum en Arnhem. Dit jaar alleen Arnhem, doch met dit verschil, dat twee tehuizen, vrij dicht bij elkaar werden bezocht In de morgenuren concerteerde, men in het Bio-herstellingsoord. Deze inrichting is geheel nieuw. Daar bevinden zich mo menteel 30 kinderen, die overigens het bezoek van de Vlaardirrgse muzikanten op hoge prijs hebben gesteld. Achter de muziek ging het over de terreinen van dit herstellingsoord, terwijl de kinderen in wagentjes en dergelijke werden voortgeduwd door -.hun. verzorgsters Naast muziek werd tevens een aantal verrassingen aangeboden. Het geheel viel bijzonder in de smaak. Het Bio- herstellingsoord is nog niet zo bekend als het Bio-vakantieoord. In dé middaguren van deze derde sep tember. heeft Sursum haarbezoek van vorig "..jaar;,"aan de bekende Johanna Stichting (waar onderandere" Loesje bekend geworden doorradio-acties, ver pleegd" wórdt) herhaald;:- De Johanna Stichting--wil- door -medische'behande ling; opvoeding, ónderwijs, maatschap- peük werk en vakonderricht, trachten het minder-valide kind te brengen tot het maximum van zijn lichamelijke geestelijke, en sociale mogelijkheden. Van deze inrichting is H.M. de Konin gin Beschermvrouwe. Opnieuw was men bij de Johanna Stichting blij verrast, toen het bericht, uit Vlaardingen kwam, dat Sursum ook in 1960 de zieke kin deren niet zou vergeten. Sursum Corda voelt, dat op dit terrein veel goeds ge daan kan worden. De leden offeren bijna hun gehele dag voor de kinderen op. Voor allen was de aanwezigheid van Sursum' een groot feest. Er waren vlag getjes, versnaperingen en limonade voor alle 160 kinderen. De directrice heeft in haar dankwoord niet onder stoelen of banken gestoken, SCHIEDAM. Toen de Gerefor meerde Jongeitngs Vereniging „Jona- than" vorig jaar de „Actie Jonathan" in het leven riep en daarbij het voor nemen had, om met diverse karweitjes en met „babysitwerk" gelden binnen te krijgen voor dc kerkbouw, hoopte men van harte, dat dit geen fiasco zou wor den. Dal er een grote som geld uit te voorschijn zon komen, durfde men niet te hopen, maar al zou deze actie voor lopig de moeite belonen, dan was men in ieder geval niet ontevreden. En zo zijn" de jongens van de J.V. Jonathan begonnen aan een actie, die wat cle babysitters betreft toch meer op :meisjeswerk leek. De karweitjes waren uiteraard bestemd voor mannenhanden, maar een oppasdienst door jongens, heeft velen vreemd doen opkijken. Toch is deze actie vorig seizoen uit stekend verlopen en hebben de Jonathan- ners al heel wat avondjes zoekgebracht met babysitwerk bij diverse gezinnen. De voorzitter van de J.V. „Jonathan", de heer A. Scip, kon. ons'vertellen, dat men zeer tevreden is over het verloop van het eerste jaar van deze actie. Uiteraard wilde hij het bedrag, dat op gespaard is, niet gepubliceerd zien. om dat dit straks een verrassing moet wor den. Het ligt nl. in de bedoeling om bij de opening van de Zuiderkerk namens Jonathan een geschenk aan te bieden voor genoemd kerkgebouw. Daarna gaat men verder sparen om hetzelfde te doen met de te bouwen kerk in Nieuwland. Opmerkelijk is. dat deze knapen dit werk geheel beiangeloos doen en dat zij dus alle baten bestemmen voor de kerk bouw. De leden van het bestuur van deze J.V. geven het goede voorbeeld en zijn ménige avond op pad. Dat bestuur be staat uit de volgende personen. A. Seip (voorzitter), J. van Tilborg (secretaris), H.' Hamerslag (penningmeester), T. Hof man (alg. adjunkt), H. Lodema (biblio thecaris). De J.V. bestaat momenteel uit ongeveer 25 leden. Zo hebben de heren H. J. Kneteman, A. Seip en M. Breevoort dit drietal is wel het meest in touw voor deze actie het wel meegemaakt, dat een baby begon te huilen en de bewuste oppasser van die avond geen raad wist met de kleine, die alsmaar bleef huilen. Zelfs een buurvrouw kon hier niet bemiddelen en het gehuil hield pas op, toen de ouders thuis kwamen. Dit zijn gelukkig uitzon deringen en ook een „meisjes-babysit ter" zou hier waarschijnlijk geen oplos sing hebben gevonden. Ook komt het wei vöor. dat oudere kinderen, die bijv. van hun ouders op dracht hadden om niet later dan .8 uur naar bed te gaan. dit zo lang mogelijk zien te rekken (de oppas wordt toch niet boos) en dan pas om half tien dé wol opzoeken. Maar overigens gaat het best. met. de babysitdienst van Jonathan. Het geld, dat de jongens krijgen wordt dus geheel afgegeven aan de kas, die Straks zijn bestemming zal vinden bij de kerkbouw. We vroegen ons'af, of die jonge knapen zó maar tijd hebben om 's avonds als baysitter dienst te doen. Meer de aap kwam a! gauw uit de mouw, toen de heer Seip vertelde, dat de studieboeken mee gaan en men juist heerlijk rustig kan studeren. De verzorging is meestal pri ma, zodat de „oppas" zich heus niet misdeeld voelt en op een „droogje" moet zitten. Over. dat.rustige studeren zou nog wel Iets te zeggen zijn. Natuurlijk blijven niet alle kindertjes iedere avond slapen, wan neer pa en ma afwezig zijn. Er zijn dus voor de babysitters ook wel eens avon turen te beleven. Nu de vakanties achter de rug zijn, gaat de Actie Jonathan weer op volle toeren draaien en houden de jongens zich aanbevolen voor diverse karweitjes en oppasdiensten. Zo hebben de jongens maandagavond nog wasljjntjes opgehangen op het dak van een „klant", die dit enkele dagen tevoren had opgegeven. Ook worden deze week al enkele oppasdiensten verricht en zo hoopt men de kas steeds groter te maken. De. telefoonnummers waar men gaarne opdrachten in ontvangst neemt, luiden: 68062 (Hr, H. Hamerslag) en 66514 (Hr. H. J. Kneteman). hoe een en ander gewaardeerd wordt. Na afloop van dit programma werd spontaan een collecte gehouden, die veertig gulden opbracht. Het bestuur van Sursum Corda roept de verenigingen in Vlaardlnt _n op, te overwegen of men op de een of andere wijze ook iets kan betekenen voor een bepaalde groep mensen, die vaak ver bfl ons vandaan, een jarenlange verple ging moeten ondergaan. Aangezien Sur sum Corda thans enige ervaring heeft opgedaan, speciaal voor wat betreft het bezoeken van kindertehuizen, wil men gaarne zo nodig alle gewenste inlich tingen en adviezen verstrekken. Het secretariaat van Sursum is geves tigd,'Van Boisotstraat 5, tel. 5609. SCHIEDAM Op zaterdag 10 sep- iember organiseert de Gereformeerde Jeugdcenirale een fieisspeurtocht voor jongens en meisjes van 12—16 jaar. Hier aan kan iedere jongen of meisje tussen de 12 en 16 jaar deelnemen, mits hH/zii woonachtig is in Schiedam of Keihei. De tocht duurt 2 uren en er zal In groepen van 1 of 6 worden gereden. De voorinschrijvingen van deze fiets- epeurtocht bracht reeds 63 inschrijvingen op tafel, maar de commissie verwacht nog veel meer deelnemers aan dc start om 3 uur bij de Joh. Calvijnschool aan de Nieuwe Damlaan. Ook wordt het jeugdwerk in de ko mende weken goed aangepakt door de Geref. kerk te Schiedam. Men ijvert voor een bloeiend jeugdwerk en hoopt van 18—24 sept een Jeugd week te organi seren. De fietsspeurtocht is daar eigen- al een voorloper van, want hierdoor wordt reeds de aandacht op de clubs gevestigd. Zondag 18 september zal in het teken komen - te staan van de jeugd, waarbn het jeugdwerk in de gebeden bijzondere aandacht zal krijgen. Om 4 uur zal die middag in „De Ark" een speciale jeugd dienst gehouden worden, waar na af loop gelegenheid zal zijn om een samen- spreking te houden,onder het genot van een kopje koffie. Men is n.l. van plan om in Kethel te komen tot de oprichting van een Ge reformeerde Jeugdclub. Tenslotte zal zaterdag 24 september een grote própaganda-avond worden ge houden in zaal „Irene" aan de Nieuwe Haven. VtAjM-tpjNGEN - He* ^ernooi Tra de Vlaardlngse schaaktitels "kenmerkt zich door het grote aantal partijen,, dai steeds moet, worden afgebroken. Tij dens de derde ronde werden tien van de veertig partijen vroegtijdig beëindigd, waardoor men feitelijk een onjuist beeld krijgt van de krachtsverhouding, zoals de ranglijst die vermeldt. Hoogerwerf, die wegens vakantie twee partijen achter was, speelde in deze ronde zijn eerste partij. Met zwartspe- lend bracht hij Van de Gaag zijn derde nederlaag toe. In een Siciliaanse partij, waarin Korpel een pionoffer van Kor- pershoek aanvaardde, moest de witspe- ler ondervinden, dat zijn tegenstander zoveel aanvalsspel kreeg, waardoor Kor- pershoek de partij in zijn voordeel kon beslissen. De beide andere hoofdklasse-partijen, drs. P. Vreeken—L. Visser en B. Kwin- daczdrs. D. A. v. Dorp werden afge broken. Verwacht wordt, dat drs. Vreeken zijn derde zege in successie zal veroveren, want zijn stelling staat beduidend ster ker dan die van Visser. De mede-kandi daat voor de hoogste plaats, Kwindacz heeft eveneens voordeel in zijn afge broken partij tegen drs. Van Dorp, maar de winst ligt hier overigens niet voor het grijpen. De stand in de hoofdklasse luidt thans: 1 en 2 B. Kwindacz en drs. P. Vreeken, 2 punten en 1 afgebroken partij; 3. W. Korpershoek 2 p„ 4. A. Hoogerwerf, 1 punt en 2 afgebr. partijen; 5 en 8 dr. A. v. Dorp en P. Korpel 1Jz pent afgebr. partij; 7 L. Visser 0 p. en 2 afg. par tijen; 8. C. M. v. d. Gaag 0 p. de drinkwatervoorziening van Rotter, dam is de vervuiling van de Rijn, want al het water, dat bij het bedrijf aan de Honingerdijk wordt verwerkt komt uit de rivier. En wie het drabbige vocht ziet, dat Rijnwater heet. kan zich alleen maar verwonderen dat er r.og kristalhelder water uit de water leiding komt. Bij het drinkwaterleidingbedrijf wordt dagelijks een geweldige strijd gevoerd tegen het vuil; afvalstoffen van de Franse en Duitse industrie en van grote steden waar samen vier miljoen mensen wonen. Een strijd die in hevigheid toe neemt omdat de concentratie van vuil in het Rijnwater nog steeds groter wordt. Ook de waterstand in de rivier heeft op deze concentratie invloed. Wei nig regen, minder water, betekent een hogere vuiiconcentratie en voor het drinkwaterbedrijf een hardere strijd, die soms resulteert in water met een min der aangename smaak. Eén lichtpunt is cr echter; bij de strijd tegen de vervuiling van de rivier is het waterleidingbedrijf, aan de winnende hand. Een belangrijke stapinde goede richting is de ver- betérihf^in'déproduetfernciliode.vdie naarlihetïzicfi laat aAröïèn. nog voor de JwjmCTdf^ winter in. gebruik geüo-': men ban^orden." De bron van alle moeilijkheden bij grote voorraadbekkens is gepompt, on dergaat het een eenvoudige voorbewer king waarbij de kleidelen worden ver wijderd. Daarna wordt het aldus vóórge- reinigde water in de filterbassins ge bracht, zakt door de zandlaag en wordt geheel gereinigd en voor gebruik ge reed opgevangen en naar de afnemers gedirigeerd. De werking van de zandfilters is traag, zo traag, dat het bedrijf, niettegen staande het uitbreiden van het aantal bassins, de vraag op deze manier niet meer kon bijhouden. Bovendien met de steeds groter wordende vervuiling van het rivierwater konden ook de bacteriën het reinigingsproces niet meer bijsloffen Daarom werd bij het bedrijf sinds 1950 de koers verlegd. Langzamerhand is men overgegaan op de chernisphc reiniging. Chloor heeft daarbij de taak van de bacteriën overgenomen. Door toevoeging van chloor aan het vuile water, worden schadelijke bacteriën gedood en afval stoffen verbrand (geoxideerd). Door „uit vlokken" worden daarna de' vuilresten uit het water verwijderd. Het uitvlokken berust op de eigen- seiup-.' vao.'.tijn verdeelde metaaldeeltjes, .vtojgjtof te gsasc/snmenklitten. Aan hetmet chloor.'bewerk te water wordt "een -bépaMde" -mefaalverbinding toegevoegd. De metaaldeeltjes gaan samenklitten. vormen voor het oog vlok ken en sluiten in de vlokken de vuil- deeitjes uit het water in. Na filtratie door een zandlaag, die heel wat sneller verloopt, dan bij de biologische zuive ring, blijven de vlokken achter, en wordt zuiver water verkregen. Af Vrij?*— VLAARDINGEN. Bij de Rijkspost spaarbank werd in de maand augustus door 1844 spaarders ingelegd 272.861,10 Aan 928 spaarders werd terugbetaald 224.394,17. Er werden 48 nieuwe spaarbankboek jes uitgegeven, waaronder drie jeugd- spaarbankboekjes. Sinds de oprichting in 1874 is bij hot Rotterdamse Drinkwaterleidingbedrijf dé methode van de biologische reiniging van het rivierwater gevolgd. Deze be rust op het werk van de bacteriën, die normaal in het water aanwezig zijn voor het afbreken van vuilbestanddelen langs natuurlijke weg. waardoor het afval wordt opgeruimd. Deze zelfwerkende reiniging van het water wordt in het bedrijf gestimuleerd. Daarvoor zijn bas sins in gebruik met een totaal opper vlak van 55.000 m3. In deze bassins ligt op de bodem een zandlaag waarin dc bacteriën te voren zijn gekweekt in een dermate grote hoe veelheid, dat er per cm3 ongeveer 3 tot 4-miljoen zijn. Het totaal aantal bacteriën, in dienst van het Waterleidingbedrijf is dus wel enorm. De zandlaag wordt gebruikt als biologisch filter. Nadat bij eb het rivierwater in twee Ook het J.V.-werk zelf is weer begon nen en deze vier jaar geleden opnieuw opgerichte Jongelingsverèniging maakt momenteel een goede tijd door. De geest onder de jongens is prima en iedere zondagmiddag van kwart voor drie tot half vöf kan men de J.V. Jonathan in het Gereformeerd Jeugdhuis actief bezig zien met het houden van inleidingen en daaropvolgend een bespreking. Behalve „Jonathans" heeft de Geref. Kerk te Schiedam ook nog de J.V.'s: „Bet Jeugdig Christendom" en „Inmia- nuël". De jongens van Jonathans hopén nóg vele avonden bezet te zün in dienst van velen, in het belang van dé kerkbouw, en tot een gevoel van voldoening bij henzelf. Zij vormen de kiem van de steunpilaren, waarop straks een deel van de gereformeerd Schiedam kan bouwen. Door een bewerking met norit wordt bovendien de smaak van dit water nog verbeterd. En dat is het merkwaardige bij dit bedrijf; niet het water dat met behulp van chloor is gereinigd, maar juist het water dat langs bldogische weg wordt gezuiverd brengt uiteindelijk de chloorsmaak aan het eindproduct dat uit onze kranen komt De chloorsmaak wordt namelijk door norit geëlimineerd, maar voor het water naar de afnemers gaat dient het toege voerde norit weer te worden uitgefii- treerd. W el heeft hij het genoegen gehad ééit persoon de onderwijzer in het mid- den van de foto te mogen ontmoeten. Hij is thans hoofd van de Dr. Abraham Kuyperschool, een functie, die de heer t rAotAMT li. j L-.v. d. Berg trouwens al bijna twintig l/AnlAiyj heeft vandaag een interes- jaar vervult. santé groepsfoto in zijn rubriek ,Jh 'heb 'sterk de indruk, dal enige geplaatst. De lezer heeft al bemerkt, dat het hier enigeklassen schoolkinderen betreft. Inderdaad, al deze meisjes en jongens zijn leerlingen van de Dr. Abraham Kuyperschool aan de Stad- houderslaan 30 te Schiedam. Beter ge- van mijn tegenwoordige pupillen kin deren zijn van de leerlingen, die op de foto staan", merkte hij op. Deze ver. onderstelling leek Variant zeer uiel mogelijk. In 1922- dus 38 jaar geleden is deze school gesticht en ongetwijfeld zegd, z,j zijn oud-leerlingen, wint- hebben vele ouders beslist, dat de kin. ongeveer 25 jaar geleden is deze foto deren naar dezelfde school zouden gaan genomen op de speelplaats van de waar zij zelf zulk Voortreffelijk onder schoofWaar al die kinderen heen wijs hebben genoten gelrokken zijn, tceet Variant niet. Variant zou nu Je proef wel eens de som willen riemen. Hij heeft een teken geplaatst óp het hoofd van een lieftallig meisje dat volgens zijn voorlopige informaties nu moeder, is van enige kindereh9 die waarschijnlijk ook de .Dr, Abraham Kuyperschool be- zoeken. Graag sou Variant vernemen of zijn inlichtingen juist zijn. Bovendien verzoekt hij iedereen, die uit de ver grijsde jarenwaarin de foto i$ genomen, nog het een en ander kan vertellenhem een ..briefje te zenden. Van zijn zijde &fun~ne bereid een exemplaar van hel bladt waarin deze foto is opgc- nomen, te zenden aan een ieder, die daarvoor belangstelling heeft. op Dit uitfiltreren is in bijkans onbeperk te mate mogelijk bij de chemische reini gingsmethode, waar het vuil uit het water door uitvlokken reeds is verwij derd voor dit door dc zandfilters gaat. Maar bij de biologische reiniging waar de zandfilters met bacteriën het vuil al nauwelijks aankunnen zouden grote hoeveelheden norit een verstopping ver oorzaken. Aan het biologisch te reinigen Rijn water. dat door chemische verontreini ging over het algemeen een grote dosis chloor bevat, die niet door de bacteriën wordt afgebroken, kan dus niet voldoen de norit worden toegevoegd om de smaak zuiver te krijgen. Daar het langs deze weg verkregen leidingwater twee derde van de totale productie van het drinkwaterleidingbedrijf omvat is het duidelijk dat de smaak, van het water dat uit onze kranen komt, daardoor on gunstig wordt beïnvloed. Hoe hóger de concentratie van het vuil in het Rijnwater, hoe sterker dan ook de chloorsmaak in ons dagelijkse kopje thee en koffie. Om in deze ongewenste situatie nu enige verbeteringte brengen zal het productieapparaat, voor zover het de biologische reiniging betreft enigszins worden gewijzigd. Werd tot nu, na van klei te zijn ontdaan, het rivierwater zonder meer in de langzame zandfilters gebracht, straks zal het water voor het in de filters komt, reeds duchtig zijn voorgereinigd door het met fijne metaal deeltjes uit te vlokken. Dit uitvlokken zal plaats hebben In een van de twee grote opvangbassins. die een oppervlakte van 4 ha heeft. Om dit mogelijk te maken worden thans op het terrein aan de Honingerdijk belang rijke bouwwerkzaamheden uitgevoerd. Hét betreffende bassin, dat in april werd drooggezet, is inmiddels helemaal betegeld. Aan het begin van het reser voir, waar het rivierwater naar binnen wordt gepompt, worden verder grote trechters gebouwd, die zullen dienen voor het toevoegen aan dit water van een bepaalde metaalverbinding ên' van norit. Er zal namelijk bij de nieuwe werkwijze geen rem meer bestaan op de nont-toevoer, daar het norit, met het overige vuil in de door de metaaldeel tjes gevormde vlok zal worden opge nomen en zodoende reeds worden ver wijderd, voor het water naar de zand filters wordt' toegevoerd. Met de nieuwe methode slaat het drinkwaterleidingbedrijf dus straks twee vliegen in één klap. En de filtratie door de biologische zandfilters zal sneller plaats hebben, doordat de bacteriën minder vuil behoeven te verwerken, èn de smaak van het water zal belangrijk kunnen worden verbeterd. Men hoopt de nieuwe installatie, de eerste in zijn soort in Europa, nog voor de winter in gebruik te kunnen nemen. Door grote betonnen buizen zal straks het Rjjnumcr het enorme bassin binnen stromen, waar door middel ran „uit vlokken" de grootste hoeveelheid vuil zal worden verwijderd. Voor het water door dc buizen stroomt zal er norit en andere chemicaliën aan worden toegevoegd. De Rotterdammer dient zijn ver wachtingen inzake smaakverbeterine echter niet te hoog te stellen, want het water wordt eerst „lekker" wan neer de plannen voor een geheel nieuw bedrijf op de Beerenplaat zullen zijn gerealiseerd. Daar zullen voorraadbekkens met een totaal oppervlakte van 150 ha. worden aangelegd, waardoor men niet meer zo afhankelijk is van de rivier en grote hoeveelheden water kan opslaan in perio den dat de vuiiconcentratie in de Rijn niet hoog is. Op de Beerenplaat zal het water bo vendien uitsluitend langs chemische weg worden gezuiverd. SCHIEDAM. Woensdagmiddag werd in de Schiedamse Cartonnagefabriek te Schiedam, het feit herdacht, dat de hui dige bedrijfsleider, de heer A. C. van Pryl. jaar geleden in dienst van het bedrijf trad. De heer van Driel werd na mens de directie toegesproken door de heer X. N. M. Jansen, die hem ook een geschenk offreerde. Namens de chefs en het kantoorpersoneel werd door de heer C. Elderkamp het woord gevoerd. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijke blijk van waardering, namelijk een deel van een zilveren tafeieassette. Het andere "deel van dc cassette werd door de heer W. van Mar wijk, namens het fabricksperscneel aan de jubilaris aangeboden, Namens dc Maatschappij voor Handel en Nijverheid deed mr. Roos' van zijn belangstelling blijken. Hij kon tevens aan de heer A. C. van Driel de oorkonde en legmedaille in verguld züver van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid mtreiken. SCHIEDAM. In de week van 24 lot 30 oktober I960 doen Novib Unesco Unicef een beroep op hel Neder- andse volk. om een bijdrage te geven j grote Anti-Honger-Actie, die over HL w5re.ld georganiseerd QtMjr de Voedsel en Landbouw Organi- satie van de Verenigde Naties, in samen werking met de andere VJV. organen en de internationale particuliere organi saties. De Anti-Honger-Actie wil een ernstige poging doen om in de komende 5 jaar wfzeniijk begin te maken met de bestrijding van het veelkoppige monster, dat honger heet: een halt toe te roepen aan de schandelijke situatie, dat in een wereld van rijkdom cn overvloed nog altijd miljoenen mensen gebrek lijden, ondervoed zijn, sterven van honger. Of de Schiedamse bijdrage er een zal zyn. in overeenstemming met onze rijk- aom en overvloed zal afhangen van U. die de collectebus voor U ziet. manr vooral van U. die de collectebus wilt hameren. Slechts een fünk aantal collec tanten kan een actie doen slagen. Gaarne roepen wij U op deze actie te steunen door U als collectant beschik baar te stellen. Aanmeldingen kunnen plaats vinden Dubbeldam, Burg. Knappertlaan ai ~ej 63627); Secr. Novib Afd. Alg. Zaken Stadhuis; J. van Heerde, Kembrandtlaan 97 a (tel. 63S02), .SCHIEDAM. In de maand augustus zijn de volgende leerlingen van sport school Bishoff voor hun examen ge slaagd: Jeugdjudo, gele slip: Kees Ammerant, Joop Kraam, Armant Kramer, -Freher Herman v. Veen. Ton Westhuis. Gele band: Wim Langhorst, Arie Schenk, Leo Simons. Oranje- slip: Koos Broere, Rinus de Ronde, Stef Stork, Koos v, d. Toom. Vogelezan-8'nd" Fnmk Rietd«k-Joop Heren, judo, gele band: J. Dool. R. Spronsen J Hertog' T' Rigters. E. v. T" dinsdag 6 sep- tember herdacht het echtpaar A. Korpel agoc>rt het feit dat het 25 jaar gele- rnkJ"" huwelijk trad. Op de huwe- hjksdag vestigde de heer Korpel zich ook als loodgieter an Maasland. loop'der'Jaren "is het bedrijf van Korpel belangrijk uitgebreid. toïJS ï""8' werd zi-'n winkelpand korigededen het .modernste in het .dorp. lémo id v-an het du-bel j'ibi- rt-m? Z dinsdag in het Trefpunt een hw, receptie gehouden. Veel d^n,^kJten werden aangeboden, maar To De KH.B.O. afdeling, in af 11^ 19. september om 7.30 u. ODlcidirvS?eet ?gJnnen raet een nieuwe kunrien°„'^ a dlP'oma. Cursisten kunnen zioh daar aanmelden.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2