Eerste troepen van Loemoemba nu m a Helpt België Tsjombe op grote schaal? GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Loemoemba tot werk mee of vertrek Arbeiders kostbare Laatste tocht van roemrucht fregat vernielen machines Verbetering salarissen politie beneden de maat Geestelijk onderscheiden Senaat steunt premier Loemoemba: ik beu ook staatshoofd VIJFTAL WAS LIEVER LUI DAN MOE Jussi Björling overleden BONDEN TELEURGESTELD Bus in ravijn: 31 Turken gecloocl Schade in fabriek j twintig mille Jbrootj tveer r r r K VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4699 fe J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Protest Opheldering 500 soldaten? Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij 'föfl&lft' Koninklijk bezoek in olympisch dorp Koningin Juliana en -prins Bernhard hebben donderdag een bezoek gebracht aan het olympisch dorp in Rome. Terwijl de Prins in een van de restaurants van de heren- afdeling de lunch gebruikte, deed de Koningin dit bij de dames. Nadat de Koningin eerst zelf haar menu had sa mengesteld, vroeg zij belang stellend aan hoogspringster Nel Zwier hoe het wedstrijd- verloop was. Opzet Twin Pioneer verongelukt: geen slachtoffers Weggelopen Bang Oelioeroe! Rapport Overlopers sturen telegram naar ouders in Amerika Toeslag en Overleg Witte de Withstrast 33 Telet. 116700 16 U Poetbua 3,113 Postal co No utsu. Klachteodienst abonnementen 19.30 oef Zaterdag* 17—-18 uur Telefoon 11670(1. Huvsenuptelo 1 Telefoon 183+67 (3 8»mi Posöjiw 1091 Postgiro No 434867. Klaefttendfenst 18.3019.30 Telefoon 363560. Scul-wes 132 Telef +579. Thorna* I Ken7pisstraat 6 t T+lef. 65+51. Aboneementsprt!» «1 eenf oer week. t 3.63 oef maand, f TJO oef kwartaal. Losse ntmimere 13 oent. vewchBtw dogoltjK». Y ggttefdam: 's-öravenhage: Oordreeht: Schiedam (Geldig tot zaterdagavond) ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUREN. Droog weer met zonnige perioden, maar voornamelijk In het noorden van het land tijdelijk bewolking. Vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 6-06 Maan op: 21.41 onder: 19.01 onder: 11.46 ALS men het staan in de eigen tij ais criterium wil aanleggen om te beoordelen of mensen in hun ge dragingen aanvaardbaar en te waar deren zijn, dan kunnen wij daarin wel meegaan. gen mens die zijn eigen tijd niet aanvoelt, die niet bewogen wordt door de roerselen van zijn eigen tijd, is in de wereld waarin hij leeft een vreem de. Men moet met zijn tijd meegaan ais men wat aan zijn tijdgenoten meent te zeggen te hebben. En wij leven in een tijd, die wel zeer sterk aan veranderingen onder hevig is- Men zou kunnen zeggen da wij een grote stroomversnelling in d geschiedenis meemaken. Daarom stormen allerlei nieuwe problemen op ons aan. Wij staan voor ontwikkelingen, met name op het ge bied der techniek, die het levenspa troon geheel doen veranderen. En daarmoeten wij ons bij aanpassen. Wij moeten in menig opzicht een nieuwe houding vinden, waarbij traditie en verleden ons in de steek laten. Men denke b.v. aan het probleem van de zondag in de moderne samenleving zo- ais dat van C.N.V.-zijde aan de orde is gesteld. HET schijnt ons toe dat men met dit vraagstuk van onze eigen tijd toch altijd voorop moet stellen dat men die tijd moet proberen te herkennen in zijn geestelijke kwaliteiten. De gees telijke mens onderscheidt geestelijk, zegt de Bijbet. Het meegaan met onze tijd, het zich aanpassen aan de ver anderende omstandigheden is maar niet iets dat een simpele assimilatie aan wisselende feiten mag zijn. Het aanvaarden van de werkelijk heid van vandaag moet altijd gepaard gaan roet een kritisch ingesteld zijn daartegenover. En die kritische Instel ling moet genormeerd zijn vanuit het Evangelie, vanuit het woord van Pre diker dat wij gisteren aanhaalden. En dat kan betekenen dat men met sfleTevensaanvaarding en volledig be zield van de begeerte om als christen- •nreits vaw~d«:ze tijd te zijn, het. moet aandurven om in verschillende dingen een radicaal .meen" te doen horen. Een mens die in zijn eigen tijd staat is maar niet een ja-broer tegenover de feiten. Wij geloven dat het zin heeft dit naar voren te brengen, omdat de assimi latie naar ons gevoelen wel eens wat te Itritiekloos plaatsvindt. In de eigen tijd staan betekent niet alleen meegaan met je tijd, maar ook: wat doen aan je tijd. En dat doen is een geestelijke arbeid die vanuit het Woord van God zijn richting ontvangt. N de tweede plaats zouden wij wil- len stellen dat men, sprekende over de eigen tijd, dat vooral niet moet beperken tot datgene wat er in onze eigen, maatschappij in Nederland, in het Westen gebeurt. Even teruggrijpende naar wat wij in artikel van verleden dinsdag heb- •tm geschreven, moeten wij opmerken dat het staan in de eigen tijd, vandaag niet maar gaat over de vraag hoe wij ons zullen welbevinden in een ac tuele cultuur- en welvaartssituatie en hoe wij onze eigen problems" daarin de baas kunnen blijven, maar hoe wij de westerse cultuurkring, die in een grote revolutie zijn positie in het we reldgeheel radicaal zag veranderen, weer zijn taak in dat wereldgeheel zullen kunnen teruggeven. Die taak zal een andere taak zijn dan voorheen. Maar ons praten over het staan in de eigen tijd heeft vooral zin als wij het over die taak hebben. Als wij daarin onze richting bepalen. Als wij daarvoor offers willen v brengen. Als wij onszelf, persoonlijk, nationaal ea maatschappelijk met het oog daar op willen herzien. Iri die zin spreken wij over de integratie van Europa, over Atlantische samenwerking, over internationale rechtsorde politiek- sociaal ove, de samenwerking met minder ontwikkelde gebieden. Tegen de achtergronden van verzakelijking, van modern levensgevoel, van de eufonie van de welvaartsstaat, wordt dat een strijd tegen het eigen vlees. Daarom kan dat niet zonder dat het Evangelie beslag logt op onze harten. Zo alleen geraken wij tot een waar- U)k christelijke politiek. Christelijke politiek, zo gezien, gaal van de bekering waardoor men zichzelf verzaakt en hot goede van de ander zoekt en probeert naar het recht van God te leven. Katang DE eerste troepen van de centrale Kongolese regering van pre mier Loemoemba zijn de afgescheiden provincie Katanga binnengetrokken. Zjj overschreden de grens in het gebied van Kongolo, in het noorden van Katanga, niet ver van de provincie Kivoe. Omtrent de sterkte van de invallers is niets met zekerheid bekend, maar men meent dat de Kongolese eenheid tweehonderd tot driehonderd man telt. Het is evenmin hekend of de eenheid reeds contact heeft gemaakt met troepen van het Ka- tangese leger van premier Tsjombe. In het gebied van Kongolo bevinden zich troepen van de Mali-federatie, die deel uit maken van de strijdmacht van de Ver. Naties. Wel is bekend, dat zich in deze stre ken botsingen hebben voorgedaan tus sen Katangese politiemannen en de plaatselijke bevolking. Twee dagen ge leden kwamen negen agenten met hun Belgische wachtmeester om bij een ge vecht tegen volgelingen van Loemoem ba in het gebied van Melemba-Nkoe- loe. Op andere piaatsen zouden eea Belgische kapitein zijn omgekomen en vier agenten gewond zijn geraakt. Een ernstige handicap voor de Ka tangese regering is het verboj van de V.N. om voor het vervoer van troe pen gebruik te maken van de vlieg velden. Premier Tsjombe van Katanga- en de Beigische consul-generaal in Eli- sabeihstad. Cuever, hebben inmiddnls bij de V.N. geprotesteerd tegen de slui ting van het vliegveld van Elisabeth- stad door de V.N, Dc consul-gene ra at heeft geprotes teerd omdat de Sabena de plaats nu niet meer kan aandoen. Tsjombe ziet het als woordbreuk. Hij zegt dat de V.N. had beloofd het vliegveld met de Katangese politie te zuilen beheren. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Ver. Naties heeft in een rap port de aandacht van de Belgische re gering verzocht voor een zending Bel gische wapens, die met een vliegtuig van de Sabena naar Elisabethstad in Katanga werd gebracht. Hij kondigde een krachtig protest aan voor het ge val de Belgische reger'ng hiervan op de hoogte was. Hammarskjoeld zegt: „Er zijn be vestigde berichten binnengekomen in houdende, dat een lading wapens ge merkt „Belgische wapens" of iets van die aard, is gelost op het vliegveld van Elisabethstad uit een verkeersvliegtuig van de Sabena. Ik zou willen dat, de Belgische regering onmiddellijk aan dacht schenkt aan dit rapport ten einde vast te stellen, of het waar is dat de Belgische regering op deze wijze wa pens uit België naar de provinciale autoriteiten van Katanga heeft gezon den, of daartoe verlof heeft gegeven. Zou dit het geval zjjn, dan zal ik het nodig achten een formeel, ernstig pro test in te dienen tegen deze zending, welke in strijd is met de letter en de geest van de resolutie van de Veilig heidsraad van 22 juli 1969". (In deze resolutie werd aan alle landen ver zocht zich niet in de Kongolese crisis te mengen.) Te Sint-Pancras (zuid), gemeente Koedijk, is donderdag het tweejarig zoontje van de loonploeger J. van Horick in het water gevallen en ver dronken. Toen men het kind enige tijd ver biste, heeft men gedregd in de ach ter de woning gelegen vaart. Men vond het kind echter drijvende in een sloot vlak bij de woning. Pogingen °tn dc levensgeesten op tc wekken door kunstmatige ademhaling hadden helaas geen resultaat. De correspondent In Brussel van het Britse blad „Daily Mali" zegt van „ge zaghebbende Belgische zijde" te heb ben vernomen dat ongeveer 500 Bel gische militairen dienst doen in het leger van Katanga en dat België Tsjombe ongeveer honderd ton wapens en 25 vliegtuigen heeft geleverd De strijdkrachten van Katanga zou den thans 89 Belgische officieren en onder-officieren tellen die vroeger deel uitmaakten van de Force Publi- oue, 326 onderofficieren en soldaten die vrijwillig dienst hebben genomen en officieren en onderofficieren va" de gendarmerie en gendarmes die uit Brussel zijn overgekomen. Tot de honderd ton wapens en mu nitie zouden mortieren, machinegewe ren en mitraillettes en fn-38 geweren behoren. De 25 militaire vliegtuigen werden direct na het uitbreken van de ongeregeldheden van Leopoldstad naar Elisabethstad overgebracht en zijn thans beschilderd met, de kleuren van Katanga, aldus de „Daily Mail". 14 rtveri en Hei bij Knorr soep bouillon. Pakket van fcfc$0 nu slechts f 1,03 Bij het Turkse dorpje Satsa, aan de Zwarte Zee, is een autobus met 47 in zittenden in een ravijn gestort. De bus vioog in brand en 31 personen kwamen in de vlammen om. De overige inzittenden hebben ernstige verwdn- dingen opgelopen. Premier Loemoemba heeft gisteren op een persconferentie gedreigd, dat hij de onmiddellijke terugtrekking van het leger van de V.N. uit Kongo zal eisen, als de Volkerenorganisatie haar beleid niet wijzigt. Loemoemba uitte de be schuldiging, dat de V.N. de Kongolese regering in haar werkzaamheden be lemmeren door de vliegvelden te slui ten en het radiostation te bezetten. Loemoemba uitte deze dreigementen nadat zijn positie in de loop van de dag zeer was versterkt. De Senaat had zich namelijk met zeer grote meerder heid achter zijn beleid geschaard, anders dan de Kamer, die woensdag geen keus tussen Loemoemba en Kasa- voeboe had willen doen. De Kongolese Senaat gaf gisteren met 41 tegen 2 stemmen zijn vertrou wen in Loemoemba. Er waren 7 ont houdingen en 29 Senaatsleden waren absent. De Senaat keurde door Loe moemba te steunen, tevens het beleid van president Kasavoeboe af. Men moest zich namelijk uitspreken over het besluit van de president, waarbij Loemoemba uit zijn ambt werd ont slagen. De gang van zaken in de Senaat was merkwaardig. Aanvankelijk leek het erop, dat Loemoemba er geen been aan de grond zou krijgen. De minister van Buitenlandse Zaken Bomboko, die een felle rede tegen Loemoemba's beleid hield, werd lui de toegejuicht. Nadat Loemoemba zelf had gesproken zwaaide de hele senaat echter om. De Kongolese premier Loemoemba heeft het Kongolese leger vandaag meegedeeld, dat hü de functie van staatshoofd (president) op zich heeft genomen en derhalve ook opperbevel hebber der strijdkrachten is, Loemoemba's aanspraak op het opperbevel over het leger was vervat in een dagorder aan de Kongolese troepen, die vandaag werd uitgegeven De dagorder was kennelijk al gisteren of de dag daarvoor tijdens de strijd om de macht tussen Loemoemba en Kasa voeboe, opgesteld. (Van onze correspondent) VIJF jeugdige arbeiders van de steenfabriek van de filma Schul pen en Brouwers aan de Berger- weg te Sittard, hebben in de afge lopen maanden hun werkgever door sabotagedaden voor ruim 20.000.- schade .berokkend. Hun motief was: als hét bedrijf stagneert doordat de machines defect zijn, behoeven wé niet te werken. Het begon met een zware dieselmo tor die weigerde te draaien; de brandstoftank bleek bij onderzoek ten dele gevuld met leem. Vervol gens werd een kostbare, grote leem- molen door de vandalen onder han den genomen; men wierp stenen en stukken- ijzer in de molen waardoor deze onklaar raakte. De herstel lingskosten hiervan bedroegen bijna 4000. Kort na deze reparatie sneuvelde het grote kamwiel van deze molen om dat er opzettelijk een stuk staal tussen de in beweging zijnde kam wielen werd gestoken; de schade bedroeg toen ver over de 4000.' Daarna werd een mengmachine on klaar gemaakt doordat men er aller lei ongerechtigheden in deponeer de; de reparatiekosten bedroegen Jdijna duizend gulden.. De „indirecte schade van dit alles was aanzien lijk hoger dan de directie schade. De directie.van de steenfabriek vond het ten slotte wat vreemd dat bijna op gezette tijden de machines' on klaar raakten. Men vermoedde kwa de opzet-en nam toen de politie in de arm. Uit een onderzoek 'bleek spoedig dat voor de vernielingen vijf werkne mers uit het eigen bedrijf verant woordelijk waren. Zij verklaarden de machines onklaar te hebben ge maakt opdat ze dan het hun opge dragen werk niet behoefden te ver richten. De daders zijn de 16- en 18-jarige ge broeders H. en F. T. uit Sittard, de 16-jarige H. S. uit Born, de 17-jarige F. T. -uit Sittard en de 19-jarige C. H. uit (Geen. Zij hebben een beken tenis afgelegd en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Ook zal een civiele vordering worden inge steld. HET fregatschip „Van Spcük", dat vele wereldzeeën beva ren en vele wereldhavens aan gedaan heeft, begon gisteren aan zijn laatste reis: van Alkmaar voer het schip naar Amsterdam, waar het onder slopershanden zal vallen. Het fregat, dat in de oorlogs jaren in Duitse handen viel maar na 1945 teruggevonden en her steld werd, heeft o.a. verschil lende reizen naar de Nederlandse Antillen gemaaki. De naam van het schip zal ook als het ge sloopt zal zijn echter blijven voortbestaan: bü een Koninklijk Besluit van 1831 is nl. bepaald dat steeds een fregat dc naam van Van Speijk zal dragen. Deze „opvolger" is reeds aangewezen: voorlopig zal het fregat „Florls" deze roemruchte naam voeren. De bekende Zweedse operazanger Jussi Björling is deze nacht (van don derdag op vrijdag) overleden na een hartaanval. Hij was 49 jaar. De dood overviel hem op zijn zomerverblijf te Siarde in de omgeving van Stockholm. Johan Björling werd 2 februari 1911 geboren in het dorp Stora - Tuna in Midden-Zweden. Var kindsbeen af werd hij Jussi genoemd. In de laatste jaren tvas Björling her haaldelijk gedwongen aangegane ver plichtingen ter elfder ure at te zeggen wegens ziekte. Nog maar veertien da gen geleden was hij verhinderd op te treden in het Lunapark Grocna Lund in de Zweedse hoofdstad omdat hij opnieuw hartklachten had. Jussi Björling is van het begin af aan met de zangkunst getrouwd ge weest. Hij was de zoon van een opera zanger, stond voor het eerst op de plan ken toen hij vijf jaar was. Björling heeft geschitterd in uiteen lopende rollen als Don Jose in Carmen, Tamino in de Zauberflöte, de hertog in Rigoletto, Radames in Aïda en Lenski in Eugen Onegïn. Hij kwam in 1931 bij de Koninklijke Opera van Stockholm. Vier jaar daarna trouwde hij zijn schoolvriendin, de zangeres Anna-Lisa Berg. In 1938 ging Björ ling een contract aan met de Metro politan van New York en begon hij zijn onafgebroken concertreizen door Europa en door de Verenigde Staten. Sindsdien heeft hij zijn tijd voortdu rend tussen beide werelddelen ver deeld. Een tweemotorige Twin Pioneer is vanmorgen bij het landen in Epouto in het gebied van de Wisselmeren in Nederlands Nieuw-Guinea veronge lukt. Er zijn geen slachtoffers. Het toestel zakte door het landings gestel en boorde zich met de neus in de grond. Op hetzelfde vliegveld verongelukte vorig jaar een Cessna van de r.k.-mis- sie. Het toestel had behalve een twee koppige bemanning, twee paters aan boord. Praktisch alle sprekers, die tijdens het debat van zeven uur in ue Senaat, Loemoemba ervan hadden beschuldigd dat hij het land onder Sowjct-invloed wil brengen, waren voor de stemming weggelopen. De stemming in de senaat, welke be paald vijandig voor Loemoemba was toen hü verscheen, veranderde na een 2j/2 uur durende rede van de premier. Loemoemba zette de Senaat naar zijn hand met zijn beproefde methode: de huidige wanorde in Korigo wijten aan België en de Verenigde Naties. Eerder op de dag had de vice- voorzitter van de Senaat aan Loe moemba zelfs het recht ontzegd in de senaat te spreken. De stemming was openbaar. Toen zij begon, kwamen soldaten van het Kongolese leger, die Loemoemba steunden, de zaal binnen. Nadat on der indrukwekkende stilte de eerste twee stemmen „tegen" hadden ge luid, spraken de overige senatoren zich voor Loemoemba uit. Een aanhanger van Kasavoeboe merkte na de Senaatszitting op. dat de leden van de Senaat bang zijn voor Loemoemba. .,Zijn aanwezigheid in de senaat dwong hen voor hem te stem men. Bovendien zijn ze bang hun sa laris als Senaatslid te verliezen". f De persconferentie van Loemoemba wérd gisteravond oök bijgewoond door een aantal aanhangers van de., premier,,, die diens woorden herhaaldelijk onder braken door kreten van bijval éh net roepen van Oehoeroe onafhanke lijkheid. Op een gegeven ogenblik werd. eén naar schatting dertigjarige man bin nengebracht, die volgens Loemoemba een Belgische spion was. De premier zei, dat men de man, die bieek zag en trilde 'van de zenuwen, had aangetrof fen in een parachulistenuniform. „Zij zijn overal verborgen, zelfs in de Ver. Naties", zo riep Loemoemba uit. Zijn adjudanten brachten ook een kist bin nen, waarin zich een jachtgeweer en enige munitie bevonden. Een der adju danten vroeg de man, een zekere Albert Gilles, of hij niet administrateur in Cohuilhatstad was geweest. Toen deze bevestigend antwoordde, riepen aanhangers van Loemoemba, dat hij een parachutist was. De man schudde alleen met het hoofd. Toen hij werd weggeleid, zei de premier tot de mili tairen: „U heeft niet het recht om tegen iemand bruut op te treden, ook al is hij schuldig. Geef de man te eten". (Van een onzer redacteuren) De bonden van politiepersoneel heb ben .thans de salarisvoorst-ellen van de regering ontvangen. De besturen der organisaties achten de voorgestelde verbeteringen echter onder de maat. Reeds lang heeft het Nederlandse politiepersoneel met spanning uitge zien naar een dringend noodzakelijk geachte salarisverbetering. Einde 1959 stelden de bonden aan de ministers Toxopeus en Beerman voor om, naast enkele andere verbeteringen, de sala rissen' der lagere politieambtenaren met tien procent te verhogen. Bernon Mitchell en William Martin, de twee voormalige leden van de Amerikaanse inlichtingendienst die in de Sowjet-Unie asiel hebben gekre gen, hebben hun ouders uitgenodigd hen in Moskou te komen bezoeken. Mitchell zegt, dat hij slechts split heeft omdat hij zijn ouders in moeilijkhe den heeft gebracht, hoewel die ten opzichte van de Anv-rikaams-e regering' en de Sowjet-Unie ten ander stand punt innemen dan hij, (AFP). De regering wilde hierover echter niet spreken, maar wachten op een werkelassificatierapport. Dit rapport werd in mei van dit jaar aan de regering uitgebracht. Te oor delen naar wat er in politiekringen van bekend werd, rechtvaardigde het rapport de verwachting, dat er voor verschillende groepen politiepersoneel een redelijke salarisverhoging uit de bus zou komen. Het lange uitblijven van concrete voorstellen leidde intus sen tot grote ontevredenheid en een geladen sfeer, die op vergaderingen van de politievakbonden tot felle kri tiek op het salarisbeleid van de rege ring leidde. Dit voorstel is thans door de bonden ontvangen. De besturen zijn tot ge heimhouding verplicht en kunnen dus de inhoud niet bekendmaken. Maar blijkbaar blijft de hierin opgenomen verbetering ver beneden de gevraagde salarisverhoging van tien procent. Dit heeft de bondsbesturen, die nu op korte termijn gezamenlijk overleg zullen plegen, ernstig teleurgesteld. Bovenal ziet men met bezorgdheid de komende ontwikkelingen tegemoet, want het ziet er niet naar uit, dat onder deze omstandigheden de grote span ningen in de politiewereld zullen af nemen. Nu blijkt echter, dat aan alle ver wachtingen de bodem ingeslagen is. In het begin van deze week bleek uit de mededeling van bet ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de regering van een werkelijke salarisherziening had afgezien en had gekozen voor toe slagen,, ter vergoeding van de incon- veniënten, die aan het vak verbonden zijn. Met game de lagere ambtenaren zouden hiervan profiteren. Boven West-EuroDa bevindt zich nu een hogedrukge'bied, dat maar weinig meer van plaats verandert. Het centrum ervan lag vanmorgen i ten noorden van de Alpen met c luchtdrukwaarde van 1029 mb. Het hogedrukgebied houdt de de pressies op grote afstand. Een van de zeedepressie passeerde de zuidpunt van Groenland op weg naar IJsland, terwijl een andere storing via het zeegebied tussen Schotland en IJs land naar het noordoosten trok. Het koufront van de laatstgenoemde de pressie heeft de Britse eilanden be reikt. Het bracht er plaatselijk 5 tot 10 mm regen. He* front trekt nog langzaam verder in oostelijke rich- Inaar regenzone ervan zal Nederland niet kunnen bereiken. Het ziet er naar uit dat het droge weer aanhoudt, waarbij de temperatu Ir zich °p ongcv.er hetzelfde niveau zal handhaven. De komende nacht zal er zich plaatselijk weer mist voiv men.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1