J udo-kampioenschappen Vlaar dingen 1960 Ruimer toewijzingsbeleid in Schiedam gewenst Op zondag KERK EN SCHOOI Geref. Bejaarden namen afscheid van directrice De politie meldt „Jeugd vliegt uit" uitgevoerd in Vlaardingen varia V.D.V. kwam zag en overwon LANGS VATERVEG Weinig publiek bij Taptoe E.T.L voor Zuid-Holland Anti-Jionger-aetie Vlaardings politie nieuws Kustvaarder in moeilijkheden Gedrag Vissers door hoog water verrast Modeshow Holeon Levend schaak op Delftse Markt TROUW Woensdag 21 september 196( tztzro Geweldig Volkstuiniers vergaderden gereformeerde kerken Bustocht NGRV naar Noord-Veluwe Voetgangster aangereden Maasland Beschikking over gronden in Dijkpolder Burgerlijke stand van Schiedam Hoek van Holland Vlaardingse schaak kampioenschappen Nationale Reclasseringsda^ Vlaardingen Barbecue overdekt Kappers treden in het strijdperk Variant SCHIEDAM. De Bejaarden van het Gereformeerde Rusthuis aan de Nieu we Haven, hebben dinsdagavond met het personeel op hartelijke, maar af en toe ontroerende wijze afscheid genomen van de directrice, T.r. C. van der Sijs. De directrice was dinsdag voor het laatst in het rusthuis werkzaam, ze is momenteel enkele dagen met vakantie en hoopt op 1 oktober haar functie te gaan vervullen van directrice van het nieuwe bejaardencentrum in Rijnsburg. Tijdens deze intieme avond, waarbij verschillende bestuursleden van het Ge reformeerd Rusthuis aanwezig waren, alsmede verschillende familieleden van de scheidende directrice en verder dr. en mevrouw Nijenhuis en ds. W. A. Krij ger, kwam de hechte band met zr, v. d. Sijs wel duidelijk tot uiting. De voorzitter, de heer C. van Noort- wijk voerde als eerste het woord en had alle lof voor de wijze, waarop zr. v. d. Sijs zich in de vier en een half jaar dat zij in Schiedam werkzaam is, heeft omgeschakeld. Voorheen was zij kleine kinderen behulpzaam, nu waren het de ouden van dagen. „Wij zien U node ver trekken en wensen U in Uw nieuwe werkkring veel goeds toe tot welzijn van de bejaarden in Rijnsburg", aldus de voorzitter. die namens het Rusthuisbe- stuur een fraai wandbord overhandig de. „Geweldig, ontzaglijk wat prachtig' dat waren de woorden, die zr. v. d. Sijs uitte na het aan haar overhandigde ge schenk. Zij bracht vooral dank aan me vrouw Nawijn, die dit geschenk had uit gekozen en besteld. In haar dankwoord tot het bestuur liet de directrice we ten. dat zij altijd veel steun heeft onder vonden van het bestuur en zij hoopte, dat vele vrienden en kennissen haar in Rijnsburg eens zouden komen Opzoeken. Zij nodigde ailen hiervoor reeds uit. Vervolgens bleek, hoe goed de band tussen de bejaarden en de scheidende zr. v. d. Sijs is, want alle „oudjes" traden vervolgens voor het voetlicht en een ieder had een apart woordje tot de directrice te spreken. Dat dit enkele malen met tranen gepaard ging, was te begrijpen en kenschetst alleen maar de uitstekende verhouding die in het Ge reformeerd Rusthuis reeds vele jaren hserst. De laatste spreker van de bejaarden was de heer D. Onverwagt. die zijn woorden op rijm had gesteld. Hij ein digde met: „Moge God u nog vele ja ren sparen. Tot vreugde van de bejaar de Rijnsburgenaren". Daarna mocht hij namens de bejaar den van Schiedam een geschenk over handigen, nl. een bureaulamp. Op voor stel van de heer Onverwagt werd door alle aanwezigen de zegenbede toegezon gen aan zr. v. d. Sijs. Ook de verpleeghulp zr. W. J. v. d. Hoek sprak waarderende woorden tot de directrice. Zij overhandigde namens het personeel enkele geschenken, die voor het bureau van zr. v. d. Sijsge- bruikt zullen worden, nl. een omslag agenda en een brievenstandaard. In haar dankwoord tot allen vertelde de ontroerde scheidende directrice, dat ze het Rusthuis, en bovenal haar be jaarden, met weemoed gaat verlaten. „Beste mensen, .bij dit afscheid, moet het mij .van het hart, dat ik u met een gevoel van weemoed ga verlaten. Ik heb -onder u prettig gewerkt, ook al heb ben we naast liefde ook leed meege maakt. We mochten de band der vriend schap in recht Christelijke sfeer bele- ven, waarvoor we allen dankbaar moe- - rtcn zijn". Deze woorden kwamen uit de mond van zr. v.d Sijs, dieook veel dank betoonde aan dr. W. T. P. Nijenhuis, die zeer veel zorg besteedt aan de 'verzor ging van de zieke bejaarden. Ook voor ds. W. A. Krijger had de directrice veel waardering, ook al was deze pre dikant pas sedert 1 januari van dit jaar de Rusthuispredikant. Zij overhandigde aan' ds.- Krijger het reeds toegezegde bedrag van f 77.50, bij- eengespaard door de bejaarden van het rusthuis en bestemd voor de nieuwa Zuiderkerk. Na nog haar dank betuigd te hebben aan alien, waarmede zij heeft samen- ■- gewerkt, besloot de directrice met de wens, dat God het Gereformeerd Rust huis in Schiedam tot in lengte van ja ren nabij mag zijn en dat de lampen brandende mogen worden gehouden, op dat zij mogen zien het lichtende Licht. Ds. W. A. Krijger kon daarna niet nalaten woorden van dank uit te spre ken voor de prachtige gift voor het c» techisatielokaal van de nieuwe Zuider kerk en bracht hulde aan zr, v. d. Sijs voor de wijze,, waarop zij herri steeds op de hoogte heeft gehouden van de gebeurtenissen in het- rusthuis, zoals bij verjaardagen en ziekten. Nadat alle aanwezigen nog gezellig van een kopje koffie met toebehoren geno ten, werd de rest van de avond gevuld met het afdraaien van het op deze avond gesprokene, - want alles was op de bandrecorder opgenomen. Onder dood se stilte heeft men alle toespraken nog eens beluisterd en nogmaals kwam vast te staan, dat de bejaarden hun direc trice, zr. C. van der Sijs met spijt zien vertrekken.. SCHIEDAM. Onder het toeziend oog van burgemeester, mr. J. W. Peek, hoofdinspecteur van politie W. H. Kloe- seman, wethouder Th. L. v. d. Berg en enkele anderen, heeft het Schiedams Politie Muziekgezelschap o.l.v. de heer M. Srilleman dinsdagavond om 9 uur op de Grote Markt een taptoe gegeven. Het regenachtige weer zal er wel aan hebben meegewerkt, dat zeer weinig Schiedammers hiervan eveneens getui ge wilde zijn; er waren nauwelijks 50 toeschouwers. Niettemin werd de taptoe volgens programma afgewerkt en is er -tijdens de muziek geen regen gevallen. Na de marsen, de Vaderlandse liederen het tromgeroffel en het spelen van het Wilhelmus, was de taptoe ten einde en kwam de regen weer te voorschijn. De toeschouwers waren toen vlug verdwe nen en ondanks alles was deze taptoe t.g.v. Prinsjesdag 1960 toch geslaagd te noemen. SCHIEDAM. In opdracht van het gemeentebestuur van Schiedam, heeft het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland een onderzoek ingesteld naar de wonfngsituatie in deze gemeen te. De bevindingen van het onderzoek de sitnatie in Schiedam meer reliëf te zijn in een rapport vastgelegd. Om aan geven, is deze zoveel mogelijk vergele ken met de toestand in enkele andere steden, te weten, Delft, Dordrecht en Vlaardingen, Uit het- rapport blijkt dat de woning- situatie in Schiedam in het tijdvak van 1947 tot 1958 slechter werd. Het statis tisch woningtekort nam namelijk in deze periode toe, terwijl deze in de gemeente Delft, Dordrecht en Vlaardingen terug liep. De gemiddelde woningbezetting daalde in Schiedam niet sterker dan de ideale woningbezetting, terwijl in de andere gemeenten dit wel het geval was. mach 34 In de volgende periode die in het rap port wordt toegelicht, die loopt van 1956 tot 1960, verbeterde de woningtoestand. Dit is af te leiden uit het feit, dat in dit tijdvak, de gemiddelde woningbezetting sterker daalde dan de ideale. Dit houdt echter niet in, dat in dit korte tijdsbe stek de volledige achterstand op andere gemeenten werd ingehaald. Het instituut concludeert, echter, dat Schiedam er thans wat het woningtekort betreft slech ter in toe is dan Vlaardingen en Dor drecht, doch beter dan Delft. Daar de werkgelegenheid In de Water wegstreek steeds toeneemt, verwacht het instituut dat de woondruk op Schie dam zal toenemen. Daarom acht zü dan ook de voortzetting van het contlnucon- tract onmisbaar voor de woningbouw op grote schaal. Dit temeer daar het contract in de laatste periode ten zeer ste heeft bijgedragen tot de wending ten goede in de woningtoestand. Tenslotte wijst het instituut erop, dat het toewijzingsbeleid in de komende ja ren erop gericht moet zijn, dat aan mensen van elders in ruimer mate dan tot nil toe het geval was, woningen moe ten worden toegewezen. Als men dat niet zou doen zou de bevolking niet meer toe nemen; hetgeen zeker zijn weerslag op de economische groei van Schiedam zal hebben. ÏTET einde ran Rotterdam ah Floriade- stad naden. De 20 vermaard geworden internationale tuinbouwtentoonstelling zal over enkele dagen haar poorten sluiten. Wij zijn t aak op uitnodiging van het alge meen bestuur vele malen in de gelegen heid gesteld de uitgestrekte terreinen te betreden. Behoudens een enkel uioord van kritiek dwongen de organisatoren der ex positie ons steeds lofwaardig te schrijven over deze fleurige en bonte wereld van de flora. Eenvoudig, omdat wij telkenmale de opzet van de tentoonstelling, in het bijzon der die tan de binnenexposilies met hun schatten aan bloemen en planten, hebben bewonderd. De waarde van een tentoonstel ling als de Floriade kan niet hoog genoeg worden geschat. Immersmiddenin een wereldstad van steen en staal, van koele Rondom de Rijnmond zakelijke bedrijvig heid. lag daar een rustpunt: hel reus achtige bloemenperk Floriade. IFunrteer de stadsmens op een onnavolgbare wijze dich ter bij de natuur is gebracht en vele uren van verpozing kreeg voorgeschoteld, dan is het wel door middel van deze tuinbouw tentoonstelling geweest. En aan het slot van deze expositie mag met voldoening worden gesproken van een geslaagd evenement in de sfeer van de tuinbouw. De Floriade was niet alleen „bezienswaardig", bovenal kon de mats hier de regels van Cuido Cczelle verslaan: -Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd, mij groet hel alternate, dat Cod geschapen heeft. De mens is dichter bij die rijkdom van de schepping gebracht, die men onder de noe mer .flora" ttil samenvatten. Het algemeen bestuur van de Floriade heeft gemeend de tentoonstelling op zondag 25 september officieel te moeten beëindi gen. Er is voor deze dag een officieelen uitgebreid programma samengesteld. Minis ter mr. V. G. M. Marijnert, burgemeester mr. G. E. van Walsum en de F lor iade voorzitter, dr. A. Verhage, zullen het woord voeren en muziekkorpsen van Rot terdamse havenbedrijvenr verzorgen een taptoe. Het Park zal zondagavond fungeren als een feestelijk centrum. If ij kunnen helaas niet in waarderende zin schrijven over deze organisatie van de sluitingsdag. Waarom, zo rijst de vraag, is hiervoor de zondag gesteld? In dit opzicht had men rekening moeten houden met de levensbeschouwing ion het protestants- christelijk volksdeel, dal de rustdag met kott aanvaarden als een Floriade jeestdag. De daders -van de door ons vermelde diefstal aan boord van het m.s. „Geertje Buisman", dat bij Wilton Fijenoord in Schiedam' ligt, zijn door de politie ge pakt, Het zijn twee zeelieden uit Amster dam; de 22-jarige H. v. d. A. en de 27- jarige S. H. N. Zij hebben bekend het radiotoestel gestolen en dit daarna ver kocht te hebben voor 125. Het onder zoek naar de eveneens gestolen kostuums is nog gaande. De heer A. P. uit Rotterdam deed aan gifte dat uit zijn colbertjasje, dat hij in het kleedlokaal van de Ver. Glasfabrie ken aan de Buytenhavenweg te Schiedam had iaten hangen, zijn portefeuille gesto len is. Er zat voor 10 geld in en verder een paspoort en autopapieren. Miljoenen over dg gehele we reld worden onvoldoende of slecht gevoed en in verband met de bevolkingstoename staat hen een nog slechtere voedselsituatie te wachten. Een dringend probleemdat moet worden opgelost. De Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Na ties heeft een campagne tegen de honger ingezet, die voorlo pig S jaar zal duren. Men mag niet verwachten, dat in deze paar luttele jaren een volledige oplossing van dit probleem kan worden bereikt. Maar indien velen over de ge hele wereld hun wil zouden in brengen en zich aan deze taak zouden wijden, zou de vooruit gang naar een toestand zonder honger in belangrijke mate kun nen worden versneld. Een praanverbeteringsproject voor 11 landen in het Midden- Oosten verkeert in een verge vorderd stadium van voorbe reiding. De kosten worden be groot op rond 3.20Q.000 gulden. Door de uitvoering van dit pro ject kan de graanproductie in de betrokken landen met 20 tot 25 pet. stijgen. D.w.z, na 5 jaar zal zeker 800.000 ton graan per jaar meer geoogst kunnen wor den. Een simpel rekensommetje, maar met een geweldig per spectief voor miljoenen mensen, laat zien, dat voor vier Schie- damse guldens EEN TON GRAAN meer geoogst kan wor den. VOOR UW GULDEN DER HALVE 250 kg GRAAN MEER! V/at betekent di eene gulden voor u? Voor een ergens ter wereld hongerend mens ver tegenwoordigt die gulden 250 kg graan, voedsel voor een lan ge tijd. Toe vooruit neem ook 250 kg voor uw rekening en stort uw bijdrage op postreke ning 650419 tn.v. J. van Heer- de, onder vermelding: Anti Honger Actie. Reeds kwamen de volgende giften binnen f 3.05; 10 2x; f 2.50 2x; 5.75 en f 5. SCHIEDAM. De Schiedamse Volks- tuindersvereniging Klein Babberspolder heeft dinsdagavond in de Grote Zaai van Christelijk Sociale Belangen een druk bezochte vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. van Rosma len, wees in zijn openingswoord op het „Eendracht maakt macht", waarbij hij doelde op het lid zijn van een grote ver eniging, die landelijk aangesloten be hoort te zijn. Hij heette in het bijzonder welkom de bondsvoorzitter, de heer P. Visser, die vervolgens een inleiding hield over het onderwerp: „Waar is Uw plaats?" De heer Visser verheugde zich over de activiteit van Ktein-Babberspol* der en legde de nadruk op het belang van het lidmaatschap van deze vereniging. Hoe groter wij zijn, des te meer invloed kunnen wij uitoefenenbij gemeentelijke instanties en des te meer kan er worden gedaan in het belang van onze volks- tuinders, aldus de bondsvoorzitter, die de noodzaak van permanente volkstuin complexen naar voren bracht. Wat dat betreft maakt Schiedam een gunstige in druk met haar volkstuinen. Tijdens de pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, die door de heer Visser werden beantwoord. Na de pauze werd eerst de film ver toond: „Langs ongebaande klingen". Deze film Iaat zien het organisatorische werk van de Ned. Heide Maatschappij vanaf de trekschuit-periode tot nu toe. De film „Der zee ontrukt" moest om des tijds wille komen te vervallen. Ten slotte werd de prachtige kleurenfilm: „Corso, Juliana Regina" vertoond, waar bij de aanwezigen de corso van 1952 nog eens in herinnering werd gebracht. VLAARDINGEN. Evenals de voor gaande Jaren worden ook nu, in het begin van het judoseizoen,de judokam- pioenschappen van Vlaardingen verwerkt. Het is te verwachten, dat vooral bij de jeugdwedstrijden volop spanning zal heersen. Na de reeds eerder gehouden selectiewedstrijden, zijn vier jongens uit de judo-bus tevoorschijn gekomen, die 25 jeugdige judo-ers achter zich lieten. Deze vier jongens zullen zaterdagmidda (aanvang half drie) in de Harmonie in een halve competitie tegen elkaar uit komen. Koos van Noort maakt goede kans, de titel te veroveren, maar de andere runner-up Piet de Kok. die in de selectie Gerard Vroegh verrastte, zal zich niet gemakkelijk gewonnen geven. De andere finalisten. Jan Teerds en Bas Bravenboer zijn wat lichter van gewicht, maar zij zullen hun mannetje zeker staan, zodat voorspellen hier een moei lijke zaak Is. Bij de judo-ers van 13 tot 14 jaar valt met geen mogelijkheid te voorspellen, wie de sterkste zal zijn. Hier werden de laatste vier gesdteerd uit 16 kandi daten en de knapen, dié er uit kwamen hebben stuk voor stuk moeten bewijzen uit het goede judohout gesneden te zijn. want de mededingers waren allen vrij pittige judoka's. Frans Kronemeyer, Tino Hogendijk John Bouwhuis en Ton Willemsteyn wa ren uiteindelijk de beste vier. De hoog ste band (blauw) is Tino Hogendijk maar d-eze is ook de lichtste in gewicht. Bij de jongens van 15, 16 en 17 jaar zal de kampioen van verleden jaar, Sjaak v. d. Meulen zijn titel niet ver dedigen. Zodoende zal de tweede aan komende van dat seizoen. Albert Both ongetwijfeld hoge ogen gooien, hoewel Huib Wijntje een zeer gevaarlijke tegen stander zal blijken. De andere kandida ten Theo Zijdebos en Kees Hartman zijn lager van band, maar zijn in staat voor een verrassing te zorgen. Bij de heren lichtgewicht kan de kam pioen vun vorig jaar, Wim van Klink zijn titel met verdedigen, want met zijn 73 kg. is hü ruim 4 kg te zwaar, waar door hij thans in de middengewichten zal uitkomen. Van de vier kandidaten, Jan van Unen, J. Valk. Aad' de Koning en Johan Wildt zal de eerste met de meeste wedstrijdervaring vermoedelijk aan het langste judo-eind trekken. De middengewichten bestaat uit vier judoka's, waarin het krachtsverschil minimaal te noemen ls. Dit zijn: Goof Hanstede, bruine banden kampioen van Zuid-Holland 1959, Johan Jongeneel, oranjeband kampioen 1958: Chris de Korte, kampioen middengewleht van Vlaardingen 1958 en de enige zwarte hand In het gezelschap, Wim van Klink, kampioen lichtgewicht 1959. Bij de zwaargewichten zal de reeds driemaal titelhouder en. ook driemaal kampioen alle categorieën van Vlaar dingen, Henk van Oosten het weer op moeten nemen tegen Theo Kool. die evenveel keren tweede werd bij de zwaargewichten. De derde kandidaat in dit trio is Arie Kok. -De kampioenen licht-, midden- en1 zwaargewicht maken na afloop een halve I competitie tegen elkaar, met als inzet' de titel: Algemeen kampioen van Vlaar dingen. Mocht Henk van Oosten bij de zwaargewichten niet kampioen worden, dan mag hij zijn titel toch verdedigen, zodat er dus vier kandidaten zijn voor deze titel. De wedstrijden worden afgewisseld met demonstraties, waarbij een gedemon streerde judoles, en dameszelfverdedi ging. Als scheidsrechter zal de .heer Ratten uit Rotterdam fungeren, die ge assisteerd zal worden door de heer D. v. d. Lee uit Maassluis. Een druppel benzine op een branden de iooplamp was de oorzaak van een klein brandje dat dinsdagmorgen de brandweer naar een garage in de Pe terstraat deed uitrukken. Met schuim- blussers was het vuur reeds geblust door werklieden. De 16-jarige Iceriing- monteur A. R. liep verwondingen op aan zijn linkerarm. r- De 15-jarige W. G.. die dinsdagmid- jA- M- Atntzeimis te Grootcgast. dag de Kethelweg nabij het Burgem de Bordesplein overstak, zonder op NED. HERV. KERK Beroepen tc Den Burg: D. J t- Froentjes tc Nijega N.O.; te AmersfJ!. fvac. dr A. A. Koolhaas): J. j van Grift te Ermelo; tc Waddinxvecn (var 1 van der Haar' P. J. F. Larncm Kamerik. 11 Bedankt voor Brouwershaven (toet) het verkeer te letten, werd hierbij aan- j Bcr°ePC» .tc Renkum-Heelsum: W. r - !"an den Brink !c s-Gravenhage 0- gereden door een motorrijder. Het meisje werd licht gewond aan het hoofd. 9 De 36-jarige arbeider M. H. is dins dagmiddag bij een bouwwerk aan de Gysbrecht van Aemstellaan van een stelling van 7 m hoogte gevallen. Hij kwam op het gras terecht. Met een bekkenfractuur moest hij in het alg. ziekenhuis worden opgenomen. SCHIEDAM - Een 90-tal leden van N.C.R.V. uit Schiedam en Kethel hebben dinsdag de vakantietoehten besloten met een zwerftocht over de Noord-Veluwe. Om ca. 8 uur vertrokken de twee bussen vanuit Schiedlam en via Woerden ging de reis naar Be Meem, waar koffie werd gepresenteerd. Vandaar reed men naar Hilversum, Baam, Voorthuizen, Apel doorn en Harderwijk, waar de pauze doorgebracht werd. Op de terugreis pas seerde men Bussum, Nijkerk, Utrecht, Woerden, Gouda en Rotterdam om zo "s avonds om 8 uur weer in eigen stad teug te keren. Ondanks de sombere vooruitzichten heeft men tot 's avonds 7 uur droog weer gehad en mocht deze zwerftocht door de Noord-Veluwe volkomen geslaagd heten. Bij de tramhalte op de Schiedamse- weg te Rotterdam bij de Wattierstraat heeft dinsdag een wielrijder de 72-jarI- ge mevrouw G. R.-R. van het Struweel aangereden, toen zij plotseling van het trottoir afliep om in de tram te stap pen. Met een gebroken rechterpols werd zij naar het Coolsingelziekenhuis ge bracht. Omstreeks acht uur is dinsdagavond bij het Uitvaren naar zee de 927 to* metende poolse kustvaarder „Llwlee" ter hoogte van de Zulderpter te Hoek van Holland in moeilijkheden geko men, Waarschijnlijk door .machineschade was het schip moeilijk manoeuvreer- baar. Buitengaats Icwam het mede daar door in niet ernstige aanvaring met een passerende kustvaarder. Na de mel ding hiervan is de reddingboot Konin gin Wilhelmina uitgevaren. Deze behoef de echter geen assistentie te verlenen. Ook is de' sleepboot Maas nog uitgeva ren. maar de Liwiec kon op eigen kracht naar Rotterdam terugkeren. De andere kustvaarder heeft de reis zon der meer vervolgd. SCHIEDAM. Geboren: Cornells zn vn M dn Engelsman en N L de Hoog, Diana dr vn D Mooiman en C van Mourik, Johan zn vn W van Doorn en M van Gerve. Maria W dr v J van der Waal en M Schipperus, Mo nique dr vn J Maan en J C Bijtel. Overlede: G A Matheron 44 jr. MAASLAND. Reeds enkele jaren was het gemeentebestuur van Maasland bezig om gronden in de Dijkpolder te verwerven, zulks in verband met uit breiding der gemeente. Eindelijk leek het in het begin van dit jaar, dat de moeilijkheden tussen het polderbestuur en gemeente tot een oplossing waren ge komen, althans het polderbestuur ver leende toestemming aan de gemeente tot het graven van een nieuwe poldersloot en andere voorbereidende werkzaamhe den. Na deze toestemming verkregen te hebben' is de gemeente overgegaan tot het aanbesteden van 13 woningwetwo ningen, welk aantal inmiddels is gestegen tot 21. Met de bouw hiervan zou direct begonnen worden. In de maand februari van dit jaar moest het werk op last van het polderbestuur worden stopgezet. De motieven van deze stopzetting waren, dat de gemeente zich niet hield aan de voorschriften van het polderbestuur en dat de waterhuishouding in gevaar was gebracht. Het gemeentebestuur besloot toen deze zaak aan hogere instanties ivoor te leg gen en tensloitte heeft de rechterlijke macht in deze zaak uitspraak gedaan. De rechtbank heeft nog niet toerist in zake de onteigening van gronden, doch bepaald dat de gemeente bezit mag ne men van de gronden en het werk mag doen, dat in het ibelang van de gemeente lijke huisvesting en uitbreiding noodzake lijk is. Hiermede is dus een einde aan de moeilijkheden gekomen. In het gedeelte dat de gemeente ter beschikking krijgt zullen plm. 350 wo ningen gebouwd kunnen -worden. Het ligt in de -bedoeling van het gemeente bestuur hier 5 5 6 jaar over te doen. VLAARDINGEN Een langdurige staande ovatie werd dinsdagavond toe gebracht aan alle spelers van de Pro testants Christelijke Beroepstoneelgroep „Podium", nadat deze op bijzonder goe de wljre het toneelstuk „De jeugd vliegt alt" had vertoond. Eigenlijk kent ieder een dit toneelstuk wei. want het is de vertolking van het gelijknamige en po pulaire hoorspel van Jan de Vries, zo als duizenden, tienduizenden en wellicht nog meer hebben beluisterd via de N.C.R.V. die De Jeugd vilegt uit. als familiestrip heeft gebracht. De familie De .Wit, die een gemid deld protestants gezin vormt, met alle haken en ogen en met de conflicten, waaraan ieder gezin vreugde en ver driet beleeft, werd daarom oak niet voor niets de Christelijke familie Doorsnee genoemd. Het is de geschiedenis van een familie waarin vader De Wit probeert' principieel te zijn tn te blijven, in alle- opzichten. Dat gaat er bij zijn kinde ren, die met hun tijd mee gaan, niet zo gemakkelijk in en al grijpt moeder De Wit menigmaal in. aan botsingen ont komt men niet. Het heeft hier geen zin om de spelers aan - een beoordeling te onderwerpen, want het was één fami lie, die aangetoond heeft, dat de weg naar een gezonde ontwikkeling van christelijk toneel gevonden werd. En mede daarom mogen we bewon dering hebben voor het initiatief van „Podium" om het aangedurfd te heb ben een eigen, christelijk beroepstoneel gezelschap in het leven te roepen. Overigens was het bijzonder jammer, dat het publiek zich soms niet goed wist te gedragen. Dat begon al, toen men zich tijdens de voorstelling ging verplaatsen, hetgeen nogal vrij rumoe rig geschiedde. Het is nu eenmaal zo dat op enkele rijen van de Stadsgehoor zaal het gesproken woord slecht te ver staan is. Blijkbaar vergeet men. dat niet alleen het publiek, maar ook, en juist de toneelspelers veel hinder onder vinden van onregelmatigheden. Anderen weer wisten sommige ernsti ge gedeelten in het toneelstuk niet tc waarderen, door te lachen, wanneer dit juist niet de bedoeling was. Ook dat was hinderlijk voor de spelers en speel sters. De medespelenden van dit familiespel in vier bedrijven waren: Moeder De Wit (Emmy Scholte). Vader De Wit (Cees Pijpers), Willem (Tom van Ek), Annie (Mary Michon), Gerrit (Peter van Gestel), Maartje (Gerrie ManteD. een verhuizer (Tom van Ek d.) de heer Baks (Jo Nobel), Jan de Vries, die het hoorspel heeft omgewerkt tot toneelspel, was de regis seur terwijl het decor van Tom van Ek was. die een dubbelrol speelde. Nts W.D.: G. Clements, kand. te RotW dam: te Exmorra-Allingawicr en Tjerk werd: P. J. Wcsterncng, kand. te Edam CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: Chr. Verbase i Hilversum C. e BOND VAN VRIJE EV. REM. Beroepen te Rotterdam-Zuid: p v.. Vliet te Ofdebroek. Drie Rotterdammers die op de pier te Hoek van Holland zaten te vissen zijn dinsdagmiddag -door het hoge wa ter verrast. Eén van hen de 37-jarige PTT-ambtenaar J. Lussenburg uit de Chrysantstraat, die een oliepak aan had, is wadend door het water naar het strand -gelopen. De anderen de 37-jarige PTT-ambtenaar N. J. van Straaten uit de Korverstraat en de 47-jarige brand weerman J. Breevaart uit de Polder* laan zijn dinsdagavond om half acht door de reddingvlet Goudriaan van de pier gehaald. Het gebeurt wel meer dat vissers bij hoog water op de pier blij ven zitten, maar dinsdagmiddag was deze zo woelig, dat zij gevaar liepen er af geslagen te worden.. Schipper van Seeters van de reddingvlet vond het een bijzonder moeilijke redding. VLAARDINGEN, De modeshow, die het Modehuis Holcon in de Harmonie organiseerde, kenmerkte zich door een grote collectie aan modellen, waarbij jong en oud volledig aan hun trek kwa men. Beide hebben daar ruimschoots ge bruik van gemaakt, want alle plaatsen waren bezet en dat betekent, dat de Har monie stampvol was, T; T.S.. Volop keus was er voor de teenager, voor de jonge vrouw, maar ook voor toe komstige bruidjes werden aantrekkelijke en degelijke modellen geshowd. Bruin en zwart vormden de overheersende kleu ren, maar de regenmantels waren op vallend kleuriger dan men gewend is. De warme mantels bevatten ruime bontkragen, waarvan enkele bestonden uit zeehondenhuid. Een goede indruk maakten ook de grotere maten. Er is een tijd geweest, dat deze er nogal bekaaid afkwamen, maar Holcon liet duidelijk zien, dat deze tijd tot het verleden be hoort. Onder de zes mannequins bevond zich een Engelse. De toelichting werd gege ven door mevrouw Van 'Richter en de pianist Van de Heide zorgde voor de muzikale omlijsting. VLAARDINGEN. Na de zesde ronde begint in de strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Vlaardingen enige tekening te komen. Weliswaar heeft Korpershoek de leiding In de hoofdklasse met 5 punten uit 6 partijen, maar in deze groep geeft de stand geen tuist beeld van de krachtsverhouding. Door bepaalde omstandigheden is drs. Vreeken 3 partijen achterop geraakt. Slaagt hij er in deze In winst om te zetten, dan gaat hij de leider zelfs nog voorbjj. De uitslagen van de zesde ronde uit de hoofdklasse en die van de afgebroken partijen luiden: ,-s C.M. v. d. GaagP. Korpel afg." B Kwindaczdrs. P. Vreeken 01; dr. D. A. v. DorpA, Hoogerwerf liV): W. KorpershoekL. Visser 10: W. Kor pershoekC. M, v. d. Gaag I—0: L. Visserdr. D. A. v. Dorp 1—0; A. Hoo gerwerfB. Kwindacz 01. De sitand in deze groep ziet er als volgt uit: 1. W. Korpershoek 5 uit 6, 2. drs. P. Vreeken 3 uit 3; 3. A. Hooger werf 254 uit 4: 4. B. Kwindacz 3uit 6; 5. F. Korpel m uit 4; 6. L. Visser 1 uit 4: >7. df. D.' A. v.: Dorp 1V: uit 5; 8. C. M. v. d. Gaag 0 uit 4. In de promotieklassen werden de vol gende resultaten bereikt: Promotieklasse A: J. NagengasïJ. v. d. Vaart 01: D. Torn—A. Koopman afg.: J. den Boer— J. Akkermans VIVI; J. v. d. Vaart— J. Akkermans 0—1. Promotieklasse B: J. PoolmanJ. v. Witzenburg VI—1AL. VeldheerC. v. d. Mark 0—1: P. KornaatA, de Jong afg.; A. de JongC. v. d. Mark 01. J. PoolmanC. v. d. Mark 01; P. Kor naatJ. Poolman MK In deze groep slaagde Van de Mark er in om niet alleen zijn partij in de vijfde ronde in winst te doen omzetten, maar tevens won hij twee afgebrokei partijen. O VLAARDINGEN. Zaterdag 1 ckio. ber zal de Nationale Reclasseringsdar weer worden gehouden. Ook in Vlaar dingen! Het ls ditmaal voor de vijlen, twintigste maal. dat deze dag met de daaraan verbonden nationale reclasse- ringscollecte wordt georganiseerd. De op. brengst van de collecte komt ten goede aan de reclasseringsverenigingcn en in- stellingen van alle gezindten, die samen- werkten In de Vereniging van Reclasse- ringsinsteliingon. Zaterdag 1 oktober zal de huis-aan-huis- en straatcollecte ge- houden worden en in de weck van 25 september tot 1 oktober zullen dames en heren met lijsten rondgaan. Een be roep op aller offervaardigheid behoef! zeker niet gedaan te worden, omdat ze ker algemeen bekend is welk een belang, rijk en zegenrijk werk de reclassering!- instellingen verrichten. In Vlaardingen heeft men nog een tekort aan collectan ten Zij die bereid zijn hun schouders onder deze actie te zetten en dus zater dagmorgen- of zaterdagmiddag willen collecteren kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: G. Don, Hofsingel te, tel. 3139. K. van Halcvvijn. Jac. van Dijk- straat 7. Leger des Heils, Van Beetbo- vensingel 15, teief 3217. C. W. Combce, Binnensingel 12, tel. 6619. DELFT. Op de Markt ie Delft heeft gisteravond de studentenvereni ging „Sint Jansbrugeen partij schaak gespeeld met levende stukken Voor de Nieuwe Kerk was daartoe met behulp van vierkante dekzeilen, die de witte velden aanduidden, een schaakbord uitgezet. De donkere vlak ken werden gevormd door de straat stenen van de Markt zelf. Als stuk ken fungeerden de kandidaatleden. De pionnen warenuizgerust met fak kels, de koningen zaten in fraaie fan tasieuniformen. gestoken, in stoelen tn de beide dames waren bedlegerig, waarschijnlijk wegens - de weigering pan de Delftse vrouwelijke studenten-.' vereniging om voor dit schertsschaak: spel het „echte koninginnen-materiaal" te leveren. De raadsheren (de lopers) waren uitgerust met fietsen en de vier koppen, terwijl de torens 1varen opgebouwd uit stevig karton, die doet verplaatst. De verslagen stukken tverden pet brancard van et slagveld weggevoerd. De hoofdspelers, gesecondeerd doof een aanta assistenten, waren de pre sident van „Sint Jsnsburg" en ie voorzitter van het sociëteitsbestuur. Binnen drie kwartier wasahet pleit beslecht want toen sneuvelde de ko ning 'van de president. VLAARDINGEN Hei eerste tiental van de Vlaardingse Damvereniging heeft het seizoen voortreffelijk Ingezet door met 155 van D.O.S. en dat nog wel in Rozenburg ie winnen. Weliswaar waren de gastheren genoodzaakt niet minder dan vier invallers op ie slellën, maar ook een volledig D.O.S. zou ongetwij feld verloren hebben van hel homogene Vlaardingse team. Alleen Verburg keerde met een nul huiswaarts; in een goede stelling maak te hjj een fatale vergissing, hetgeen met een verlies voor de veteraan betekende. De uitslag luidt: D.O.S.—V.D.V.: C. L. Pols—W. H. Niestadt 0—2; R. Baren- dregtC. v. Veelen 11; P. Kleywegt D. v. d. Kerkhoff 02; H. v. d. Knaap W. F. Verburg 20; A. Oosterman C. Biel 02; C. WezemerH. A. Lans bergen 11; W. F. de RondeN. Voogt 0—2; C. A. QuackJ. Vermeulen 02; A. v. DamC. L. den Boer 11; B, BockhoveR. C, v. Woerden 02. Totaal 5—15. Woensdag 28 september gaat V.D.V. naar Gouda om voor het eerst „Dam- lust" te ontmoeten. ARIAJST heeft tn deze kolommetjes eens geschrevenover een graag ge pleegde hobby van de Amerikanen, een picknickuurtje buiten in de tuin met gevogelte aan het spit. Zo'n hapje in de openlucht noemt de bewoner van het land aan de andere zijde van de Oceaan een barbecueHut tvoord is naar de overlevering toil, afgeleid ran een herkenningsteken van een van de grote ranches in Amerika, waar hot vee door de befaamde cowboys werd gemerkt met een cirkelt in tweeën ge deeld door een horizontale balk. Bo ven de balk prijkte de lotter Ben daaronder de Q. De cowboys noemden een balk vrij naar het Engels een bar vandaar dus bar B.Q.. ofwel barbecue. Die naam werdzo las Variant in een typisch Amerikaans kookboekjevoort aan gebezigd door de eerste aanrich- tirs van een maaltijd in de open lucht, Toen werden niet kippeneen den of ander gevogelte aan hei spit geroosterd, maar droegen de stangen boven het vuur een fors zwijn of een andere uiteraard jongevertegenwoor diger uit de veestapel. Variant heeft gisteravond aan een Amerikaanse barbecue aangezeten. In het Amerikaanse paviljoen op de Flo riadetaiwr mr. Karl F. Wedelt, com- missaris'generuat als een voortreffelijk gastheergehuld in een fleurig schortt bedrijvig aan het rooster werkte. Kip vermeldde het menu eri Variant kon, als wandelde hij in een zelfbedienings zaak, zijn bord vullen met oen slagar- neringheerlijke saus en lot slot een mals, goudbruin geroosterd stukje hout De regen trachtte een spelbreker te zijnmaar ook daarop bad de gastheer gerekend. De auto werd uit de gara ge gereden en deze parkeerruimte was in korte tijd bezet door een heerlijk smullende groep. Het bord op de schooteen stukje kip in de hand en een glas gerstenat onder de stoelt een genoeglijker maaltijd laat zich moeilijk denken. Koutend en kauwend brachten Variant m zijn collega's een gezellig uurtje doordat maar al te snel was verstrekenIn het gastenboek hebben de barbecuenhun dank betuigd. reusachtige raus, die zij amper kon torsenf vormde de beloning voor mevrouw M. E. Lutteken uit Rotterdam, omdat zij zich had onderscheiden .[1 dames tellende legertje bloemschiksters dat gisteren op de r/oriude om het kampioenschap streed. De voorzitter van de Maatschappij voor 111 inbouw- en Plantkunde, jhr. mr, L, M. E. roti Fisenne, reikte de verraste mevrouw Lutteken de eerste prijs uit. Meer over deze finale bloemschikken leest n elders op deze pagina. JN de grote zaal van gebouw Odeon was Variant gistermiddag getuige van activiteiten rondom het twaalfde regionale kapconcoitrs. Het hapseizoen staat weer voor de deurzo hoorde Variant, en daarom bood dit concours in het bijzonder aan de jongeren on der de figaro's een goede gelegenheid zich te wagen aan du nieuwe modet ien. Het hapseizoen duurt van septem ber Lot medio februari. Het festijn vun gistermiddag begon met een jeugd* wedstrijd. Jongelui tot en met acht tien jaar weren druk in de weer om hun model zo voordelig mogelijk te doen uitkomen. Voor de wedstrijd heersto er in de zaal een wat zenuw achtige stemming. De feestverlichting bescheen de in gekleurde jasjes gcsio ken adspirant-kappers. die in spanning op het startsein wachttenNa de rnedrr deling van de voorzitter vatt de Tech- nischo Ontwikkeltngs Club voor Heren kapperde heer IT. Steenbergen, gin gen allen in koortsachtige ijver van start. Die aanuungssnelheid was niet verwonderlijk, want Variant hoorde uit de mond van de tweede voorzitter van dc clubde heer H. JÏVillemse, dat de jongelui voor hun kapwerk êlechts dertig minuten kregon toebe deeld. Onder de groep jonge kappers tmren er enkelendie zich al zeer be dreven toonden in het hanteren van kant en schaur. De deelname aan het concours tias vrij groot. Vijftig herenkappers, vijfen twintig dameskappers en twintig leer lingen traden in het strijdperk. De wedstrijden duurden tot gisteravond laatVoor de uitslagen ervan verwijst T'uriant u naar elders op deze pagina

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2