'd, is voor Onhoudbare toestand door slechte dampen Schie bij Overschie volksgezondheid een gevaar Ook verkeer zou gebaat zijn bij dempen Feestelijke sluiting van liet schooltuinseizoen De politie I meldt: Neger hoogleraar aan Leidse universiteit Ned. schip aan de ketting in Zweden PHILIPS Apen in opstand: baas naar ziekenhuis Marokko sluit twee Franse consulaten VATERWEG Vlaardings politienieuws Minister Toxopeus in Manokwari „De Hoop" sleept logger binnen staking in Londen Delfshavens jeugd zong Evangelie S.B.L.O. gaat nieuwe acties bespreken Animo wil minstens 300 turners Ledenvergadering Chr. Beambtenbond „Kapitein bleef in gebreke", meent Raad Scheepvaart Stap dichter bij kern-ontwapening News Chronicle gaat op in Daily Mail iten- Joh» de Heer TROUW Dinsdag 18 oktober 196Q „Het is niet meer te harden meneer" ziedaar de reactie van een Overschiese huismoeder, die langs het stukje Schie woont, dat de laatste tijd nogal aanleiding tot klagen heeft gegeven. Deze huis vrouw vertelde dat de situatie al lange tijd minder gewenst was, doch dat de kwaliteit van het Schiewater sinds de afdamming wel veel reden tot klagen geeft. Zij is een van de velen die de laatste tijd talloze klachten hebben geuit ten aanzien van de toe stand, waarin het stuk Schie, tussen de Lagebrug en het viadukt bij Rijksweg 13, verkeert. Bron ellende Plan uit 1929 V Verkeersobstakel Grondkrimping Advertentie ANIMO-ZEGELS Nieuwe tanker voor Shell overgedragen Hoge onderscheiding voor J.. P. B. Verhey Pols Organist J. v. d. Heul overleden Residentie-orkest in Stadsgehoorzaal 7 Jeugdhengelcompetitie met feest afgesloten Vergaderingen C.N.V. Ledenvergadering N.C.V.B. afd. Nieuwland Sportschool Hulsker gaat feest vieren Begrotingsvergaderingen Willem van Iependaal voor Wilton O. en A. Bevredigende opbrengst reelasseringscolïecte Inzameling voor bazaar Promoties en examens CHINEZEN MOETEN MAO'S THEORIE LEREN radio en televisie Voor plaatselijk nieuws zie ook pag. Burgerlijke stand van Schiedam Ze vertelde'" van haar' vier kinderen, waarvan er twee astmatisch zijn en dus altijd met een geopend venster moeten slapen. Dé zolderverdieping waar deze kin deren slapen heeft slechts een dakluik, of ais men het zo noemen wil, een dakraam. Dit kan in negen van de tien nachten niet openstaan, omdat de geur die er dan boven de Schie en omgeving hangt, niet te genieten is. val komen. Daarom meent de heer Hartog dat de gemeente eerst de pan den zal moeten onteigenen. Dat het tot dempen moet komen, daarvan is ook dit wijkraadslid overtuigd. Als de panden bij de Schie gesloopt zouden worden zou men tevens een oplossing kunnen vinden voor nog een verkeersprobleem in Overschie, name lijk het probleem van de Baumann- laan. Het is toch ook vrij vreendd dat de Baumannlaan op een gegeven punt doodloopt. Dit probleem heeft echter de volle aandacht van de A.N.W.B., die tevens de aandacht blijft vestigen op de ver keersmoeilijkheden bij de Lagebrug. zo vertelde ons de consul van dit district, notaris A. Hoogenraad. Hij zei verder dat hij het wel zaak achtte, dat de gemeente zich over deze onnodige toestand, op verkeerstechnisch en estetisch gebied, zo spoedig mogelijk uitspreekt. In ieder geval zal de onfrisse geur, die op het ogenblik boven de omgeving van de Schie hangt, zo snel mogelijk moeten verdwijnen, wil men funeste gevolgen, wat betreft de volksgezond beid, voorkomen. Het opeengehoopte vuil in de hoek van de Schie, is een aanklacht tegen de gemeente Rotterdam en een chronisch gevaar voor de be volking. SCHIEDAM Zaterdag was het de laatste van de drie sluitingsdagen voor de Schiedamsc schooltulndertjes. Don derdag en vrijdag hadden er reeds 12 groepen voor het laatst de tuin be zocht, de laatste 3 gToepen waren nu aan de beurt. Met veel enthousiasme hebben ook de ze zomer de 590 kinderen weer getui nierd. De resultaten vielen niet tegen. Hoewel het voorjaar nogal droog was, waardoor de vroege produkten geen al te goede oogst opleverden, werd dit ver lies al gauw goedgemaakt door de la- Wat is namelijk het geval? Omdat het viaduct over de Rotterdamse Schie verbreed moet worden, is de Schie bij dit viaduct op twee plaatsen afgedamd Het stukje Schie van deLagebrug tot aan de Rijksweg 13 is daardoor een 1 grote bron van ergernis geworden. Het water gaf volgens de omwonenden toch .al reden tot moeilijkheden, maar zolang het zich tot in de huizen rondwande lende ratten en ondergelopen kelders beperkte ging het nog weL Nu echter is de misère compleet. Van de Delfshavense Schie drijft al- leriei vuil, hout en rot fruit, de Rot terdamse Schie - binnen, blijft dan voor 'de dam liggen en verspreidt daar een sterk onwelriekende geur. Zeker, van -gemeentewege wordt er wat aan ge- daan. Op gezette tijden komt een ploeg mannen het vuil uit de Schie vissen, doch het iszinloze arbeid. Na enkele uren ligt ery-opnieuw C een grote, hoe- veelheidïs,"bj^erëchtiEhêi3.)VJe !)-'■ BelaM^eéft: de. Rotterdamse Schie bier nagenoeg niets.méérivvoor de scheepvaart. Nog slechts één persoon maakt van het vaarwater gebruik. Over "het dempen is al veel gespro- ken doch tot daden is het tfog niet 0 -.gekomen., Het plan tot dempen van dit onbe langrijke stukje Schig is al oud. Het "dateert van 1929. Toen-is door de ver- leniging Óverschies Belang" een ver doek tot de Kroon gericht tot demping ,-van dit water. Weliswaar niet omdat de Schie toen al een' gevaar voor de 'Volksgezondheid opleverde, doch om verkeerstechnische redenen. i De moeilijkheden bestaan echter nog steeds. De Lagebrug over het genoemde stukje Schie, vormt een groot obstakel voor .het verkeer over de Dorpsstraat. Dit verkeer ondervindt toch al ernstige moeilijkheden van de smalle en boch tige weg. De brug is veel te smal. Omdat deze toch niet meer opgehaald kan worden, is onlangs de bovenbouw verwijderd doch de zogenaamde „bul ten" staan er nog. Dit 2ijn de betonnen blokken waarop de „bovenbouw" heeft gestaan. Deze blokken vormen nog steeds een gevaar voor de voetgangers. Als de Schie hier gedempt wordt zou èien tevens de verkeersmoeilijkheden in verband met de brug kannen oplos sen. De brug zou dan geheel kunnen verdwijnen. De demping van de Schie brengt eeh ter andere moeilijkheden. Hierdoor zou ■de grond in de buurt van het water gaan ..krimpen", zo deelde het wijk raadslid, de heer P. Hartog ons mee. Door de gTondkrimping zouden de on "beheide panden aan de Kleinpolderkade en aan de Zestienhovensekade gaan verzakken en binnen korte tijd tot ver- In de Comiesenlaan in het industrie- gebeid ten oosten van de Schie is gis termiddag om 5.45 uur de 17-jarige A. - B. uit Schiedam op de bromfiets aan gereden door de personenauto bestuurd door de heer J. D. uit Vlaardmgen, diee geen voorrang verleende. B. kreeg een kneuzing aan de rechterheup en is - door de G.G. en G.D. naar het gemeen- '"teziekenhuis gebracht, waarvan hij later weer naar huis is gestuurd. Uit de gemeenschappelijke kelder .van de grensflat aan de Rotterdamse- i3ijk is de' fiets van mejuffrouw A. J. >§e G., die niet op slot stond, verdwe nen. op het kruispunt Westhavenkade— Hrede Havenstraat vond zondagavond eén aanrijding plaats tussen een perso nenauto en een bromfiets. Be negentien- jarige arbeider H. v. d. H. verleende n-*?* zijn bromfiets geen voorrang aan ae van rechtskomende personenauto. Da bromfietser liep een beenfractuur op. Enige jongens waren zaterdagmid: 'dag aan het spelen op de Parkweg. Zij hadden van enige oude kranten een fakkel gemaakt en aangestoken. Met deze brandende kranten m bet rond zwaaiend werd de 7-jange D de J. door vonken ernstig aan het linkeroog ver wond. Het kind moest m het Algemeen Ziekenhuis worden opgenomen. De 22-jarige arbeider H. V. kreeg zaterdagmiddag ,b«rwerkzaamhedeni op het terrein van de N.A.M. aan de Maas- sluissedijk de koppeling van een slang tegen zijn hoofd. Met een hoofdwonde is de man naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Leidse nhivemiteit hééft prof. Busia het ambt van bijzonder ".P'W sociologie en cultuurkunde van Afrika vanwege fiet Afrika- Prof. Busia heeft in Afrika en int- Oxford gestudeerd en is in Engeland geruime tijd leraar geweest. Nadien was hy bestuursambtenaar van de Goudkust. Ook was hij gasthoogleraar ito Amerika, in Engeland en in Wa peningen. Hy is afkomstig uit Ghana, waar hij enige politieke moeilijkheden heeft ondervonden door zijn oppositie tegen het daar bestaande bewind. Prof. Busia sprak by zijn ambts aanvaarding over de „Sociologie en de cultuurkunde van Afrika en haar aard en doel". Door het bestuderen van de sociologie zullen wy, hoopte spreker, deelnemen aan de strijd van de Afri kaanse volkeren tegen armoede, ziekte en onwetendheid en aan bun strijd voor stabiliteit en harmonie, evenals aan hun streven naar scheppingsdrang op het gebied van kunsten en weten schappen en het verlangen om als gelijken in de menselijke samenle ving geaccepteerd te worden. Deze studie is een deel van 's mensen Boeken naar wederzijds begrip, sa menwerking en vrede. geven v-e-e-I meer! Alle Animo-zegeis blijven geldig tot 1963 Minister Toxopeus is dit weekeinde in Manokwari op Nederlands Nieuw- Guinea verwelkomd door een fluit- orkest, dat het Wilhelmus ten gehore bracht en een bord droeg met de naam van de Partai Orang Nieuw-Guïnea, met als onderschrift „Unieverband met Nederland", Ter begroeting waren, behalve een Europees ontvangstcomité, aanwezig het stamhoofd Lodewijk Mandatjan, voorzitter van de eenheidspartij Nieuw-Guinea, met enige tientallen dorpshoofden van de bergbevolking. Zij voerden spandoeken met zich, waarop in het Maleis geschreven stond: „Het Nederlands bestuur ver late ons niet voor wij het zelf kun nen" en „Laat de Nederlanders, Chi nezen en anderen niet weggaan, maar met ons samenwerken". De minister bezocht in Manokwari het agrarisch proefstation. Gisteren 'reisde de minister door naar Sorong. Na de motorlogger Sch 199 „Staal duin", die wegens motorscliade gister middag de haven van Scheveningen is binnengesleept door de sleepboot „Simp son", zijn maandag onnieuw twee neder- landse vissersschepen op de Noordzee komen rond te drijven. Zij moesten om assistentie verzoeken. Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat van de visgronden af naar IJmuiden stoomde om acht patiënten aan larrd te brengen van de vijfde reis in dit seizoen, bood haar hulp aan een stuurloos rond drijvende KW 138 „Wilhelmina II „De Hoop" maakte vast en sleepte de logger over een afstand van zeventig mijl naar de haven van IJmuiden. Vanmorgen om streeks elf uur kwam het transport daar aan. „De Hoop" gaat morgen weer uit IJmuiden naar zee om de onderbroken vijfde reis tot 27 oktober voort- te zetten. Voorts heeft de Vlaardingse trailer VL 131 „Petronellat" op de visgronden een defect aan de schroefas gemeld. Deze treiter is gistermorgen op sleeptouw ge nomen door de IJmuidense treuer ym 37 „Delft". Ook dit transport zette koers naar IJmuiden. Honderden ladingklerken in de Lon- dense havens, die maandag na een on officiële staking van vier weken het werk hadden hervat, zijn een paar uur later weer in staking gegaan. 129 ladingklerken zeiden maandag dat zij hadden gehoord, dat ze tot het einde van de week op een basis van dag tot dag moeten werken. La ter gingen 1043 ladingklerken in een groep havens in staking, waardoor op 36 schepen het werk stil kwam te liggen. In vier andere groepen ha vens besloten de ladingklerken te blijven werken en het resultaat van de onderhandelingen tussen vak bondsvertegenwoordigers en de werkgevers van de 129 ontevreden ladingklerken af te wachten. Voor de Delfshavense jeugd is zondag avond ïn de Gereformeere kerk aan de Franselaan een sfeervolle bijeenkomst gehouden. Het accent van deze dienst lag op de speciael manier van zingen die deze avond werd beoefend. De mo derne zanggroep „Canto id Vangelo" zong geestdriftig de voor haar karakte ristieke moderne geestelijke liederen. Ht geheel werd instrumentaal omlijst door het nog jonge gezelschap „Musica di Canto." Tevens brachten de leden van „The Surinam Spiritual Quartet".op ontroerende wijze en onder doodse stilte hun negro-spirituals ten. gehore. Het ge sproken Evangelie werd gebracht door dr J.' C. A. van Loon. die zijn jonge gehoor de vraag stelde: „Wat denk je van de zonde". Hij stelde dat het groot ste deel van de mensen heimelijk be paalde zonden bijzonder aantrekkelijk vindt. Hij paste dit toe op de z.g. zonden tegen het zevende gebod. Hij zei dan ook dat men de vraag beter zo kon stel len: Wat denk je van je eigen zonden? Voorts werd nog gedeclameerd door Willy de Jager. Vanmiddag om 12.30 uur is het 33.000 ton metende stoomturbine-tank schip „Videna" tijdens de officiële proeftocht op de Noordzee gedoopt en daarna door de Dok- en werfmaat- schappij WHton-Fijenoord N.V., aan de rederij Shelltankers N.V. overgedragen. De doop werd verricht door mevrouw M. A. Engelfriet-Broekhuijsen, echtge note van prof. dr. J. Engelfriet, direc teur van de n.v. Levensverzekering maatschappij Nillmij en voorzitter van de Nederlandse Vereniging ter bevorde ring van het levensverzekeringwezen. Een groot aantal levensverzekering maatschappijen, leden van voornoemde vereniging, heeft enkele jaren geleden deelgenomen aan de financiering van een aantal tankschepen, bestemd voor Shelltankers n.v. De „Videna" behoort tot deze serie tankschepen waarvan het merendeel reeds in de vaart is. VLAAK-DINGEN De amateur-foto grafen vereniging „Viaardingec" heeft van het bestuur van de bond van Neder landse Amateurfotograten Verenigingen bericht ontvangen, dat haar voorzitter, de heer J. P. B. Verhey Pols, als een der weinige Nederlanders is onderschei den met de titel A, Flop, afkorting van „Artiste Federation Internationale de l'art photografique". De bonden van amateurfotografenver- enigingen uit een groot deel van de we reld zijn bij deze internationale aange sloten, zo ook de Nederlandse bond. Deze onderscheiding wordt alleen toe gekend aan hen, die uitzonderlijk goede prestaties leveren op het -gebied van d- fotografie, hetzij in zwart-wit, hetzij in kleur. Dat de heer Verhey Pols ook op orga nisatorisch gebied zijn mannetje staat, moge blijken uit de uitstekende resul taten die de club in nationale wedstrij den gedurende de laatste jaren onder zijn bezielende leiding heeft weten te behalen. De kwaliteit van het werk van de leden is in die tijd sterk vooruitge gaan. Dit zal wel blijken uit de gedu rende 27 oktober tot en met 4 november in de Visbank tentoongestelde foto's, vooral ook in vergelijking met het werk dat drie jaar geleden werd geëxposeerd. De aandacht wordt bierbij gevestigd op het feit, dat er uitstekende foto's zullen hangen van leden die zich slechts enkele jaren geleden als prille beginnertjes meldden als lid. VLAARDINGEN. Zondagmiddag is op 74-jarige leeftijd overleden de be kende Vlaardingse pianoleraar en kerk organist, de heer J. van der Heul. En kele jaren geleden vierde hij zijn gouden jubileum als organist van de Remon strantse Kerk, waarbij hij koninklijk werd onderscheiden. Tot voor enkele maanden is hij als organist van de Re monstrantse Kerk werkzaam geweest. Een ziekte noodzaakte hem dit werk, dat hem zo lief was, op te geven. Ook ais pianoleraar genoot hy in Vlaardingen meer dan een halve eeuw bekendheid. Zijn neef en naamgenoot, Jacob van der Heul, een zoon van zijn broer Jan van der Heul Is hem als organist in de Re monstrantse Kerk opgevolgd. Woensdagavond om acht uur wordt in de Remonstrantse Kerk aan de Hoflaan een rouwdienst gehouden, welke door ds. J. G. J. van Iterson zal worden geleid. -VLAA RDINGEN„.Vrijdag zal ïnr de Stadsgehoorzaal het Residentie-Orkest voor het Vlaardings Kunst Centrum, in samenwerking met de Stichting Cultu rele Kring een concert geven. Dirigent is Louis Stotjhn. Soliste is de pianiste Christa-Maria Hartmann, SCHIEDAM'De Jeugdcommissie van de Hengelsportvereniging „Schiedam en omstreken" is er in geslaagd om voor donderdag 20 oktober een feestavond te organiseren in Musis Sacrum, waar tevens de prijsuitreiking zal plaatsvinden van de onlangs gehouden competitie-wedstrij den. Na de prijsuitreiking, die om 7 uur zal aangevangen wordt de rest van de avond gevuld met het optreden van, bet „Trio Trap" en „De Lido's" met goochelen, jong leren, clownerie, sketsjes en xylofoon muziek. SCHIEDAM Uitgaande van de Chris telijke Besturenbond zullen op donderdag 27 oktober en woensdag 2 november in gebouw „Irene" de jaarlijkse propaganda vergaderingen worden gehouden van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Op donderdag 27 oktober zal in gebouw „Irene" de voorzitter van de' N.C.B.B., de heer J. M. Hartboorn uit Amsterdam komen spreken over het onderwerp .Christen zijn in de Welvaart." Woensdag 2 november komt de pen ningmeester van de Chr. Metaalbewer kers Bond., de heer J. J. van Stapele eveneens naar gebouw „Irene", waar de tweede propaganda-avond zal worden ge houden. Na de pauze zal op deze avonden de C.N.V.-Toneelgroep „Pernis" het grootse toneelspel „Verbroken banden" opvoeren. De bijeenkomsten beginnen om kwart voor acht. SCHIEDAM De Ned. Christen Vrou wenbond. afd. Nieuwland, houdt op don derdag 20 oktober een ledenvergadering in het wijkcentrum Nieuwland. aanvang 8 uur. Als spreker zal optreden de burge meester van 's Gravendeel, de heer C. J. Verplanke, die het onderwerp zal inlei den: „De plaats van onze Koningin, in ons staatsbestel." De secretaresse van de NCVB, Nieuw land, verzoekt ons mede te delen, dat het oorspronkelijk op de convocatie vermeide onderwerp: „De vrouw in de politiek" hiermede komt te vervallen. SCHIEDAM De sportschool Reinier Hulsker houdt op zaterdag 29 oktober examens voor de „zwarte-band"-com- petitie. In de avonduren zal dan het lS-jarig bestaan van de Sportschool her dacht worden met een feestavond in het Sportcentrum aan de Westvest. VLAARDINGEN. Op maandag 24. dinsdag 25 en woensdag 26 oktober zai de gemeenteraad om 14 en 19.30 uur bijeenkomen, ter behandeling van de ge meentebegroting en de bedrijfsbegro- tingen voor 1961. In de vergadering van maandag zal het nieuw benoemde raadslid, de heer M. Mooy worden beëdigd en geïnstal leerd. De heer N. H. Duinkerken zal als plaatsvervangend secretaris worden be ëdigd. tere produkten. Menig maaltje bonen en peentjes werd met vreugde mee naar huis genomen. Ook de aardappelen lie ten niets te wensen over. De laatste weken werd er zwaar gezwoegd onder de zakken kool en bestond er een' compleet vervoerprobleem. Op de laatste tuindagen ontbrak de spanning niet, want er waren voor el ke groep weer drie prijsjes beschikbaar. De Gemeentelijke Plantsoenendienst had weer voor een aantal mooie plan ten gezorgd. Na een korte toespraak van de ■hoofdleider, de heer F. J. Klapwijk werden de prijsjes uitgereikt en kregen allen, die trouw getuind hadden, een fleurig tuindiploma. Nadat de laatste kool was opgela den trok men huiswaarts terwijl van vele kanten een vrolijk „Tot volgend jaar" weerklonk. Wel een bewijs, dat het tuinieren door vele kinderen met plezier wordt gedaan. Voldaan over het afgelopen seizoen bleven de 15 leiders nog enige tijd met het bestuur napraten om daarna het schooltuirrterrein te verlaten met dezelf de groet „Tot volgend jaar." De prijswinnaars Schiedamse schooltuinen, seizoen 1960 waren: Cis Bakkes: Leo Bles- gxaaff; Johanna Blom: Toos Boks: Marja Breedijk: Hans v. d. Brugge: Tineke Brug- geman; Cintha Dries: Renae Duchateau; Har. rie Egberts: Hans van Est; Frans Giesen: Erna GUle: Willy den Hartogh; Rob Heme- rik; Hêlëne v. d. Hit: Kia Hoppen: Wil Hub: Nellie Huyzer; Jar. de Koster; Paula Koster; Marian van Leeuwen; Margr. Loo- huis; Herman Mandenmaker; Fred. Middel dorp: Maria van Naamen; Lydia Nahrlng; Hennie Noordhoek; Johan v. d. Pas; Ja cob Putters; Nico van Rhee; Han Ros; Lenie Schop; Eddy Schravenzande; Lenie Slaven burg; Theo Smits; Eüza Stenther; Rla Stti- ver; Henk van Tilborg; Andrè Vermaas; Coen verspeck: Gerard v. d. Vlies; Birgitte dc Vries: Lidy Walbeek; Louis de Wit. SCHIEDAM. - De Sebledamse Bond voor Lichamelijke Oefening (S.BX.O.) gaal op 20 en 21 oktober enkele Sectie vergaderingen houder De punten, die op deze diverse avon den besproken zullen worden zijn: 1 Zijn meerdere activiteiten van de SBLO gewenst?; 2. Contributiën; 3. Sporthal 4. Het eventueel organiseren van een sportdag. Donderdag zal in zaal Beyersbergen vergaderd worden met de afdeling Voet bal, Cricket en Honkbal en in een andere zaal van Beyersbergen tegelijker tijd met enkele andere sportafdellngen, Vrijdag komt de afdeling Korfbal en Handbal bijeen in Beyersbergen's zaal. terwijl de afdeling Gymnastiek ten huize van de voorzitter van D.O.K. zal ver gaderen, t.w. de heer F. E. Koelman, Rembrandtlaan 80. SCHIEDAM. De Christelijke Ver- eniging voor Lichamelijke Opvoeding „Animo" uit Kethel zal in de komende maanden weer zeer actief worden. Niet alleen is op de onlangs gehouden ledenvergadering besloten om naast de reeds op gang zijnde dames-senioren- afdeling ook een afdeling voor heren senioren op te. richten. Daarnaast is het jeugdbestuur' n.l. hard aan het sparen oin-uféêr een drumband' op-:te richten. Wegens..de. verouderde.en.voor de-open lucht -onbruikbare instrumenten. -is >er- niét minder dam 1000,nodig om nieuw materiaal aan te schaffen. Via verschillende groots opgezette acties tracht Animo de benodigde gelden bij een te krijgen, om zoin Kethel haar werkzaamheden voort te zetten. Op 3 januari 1961 bestaat „Animo' drie jaar en het bestuur hoopt dan de vereniging .Animo" met diverse uitvoe ringen goed voor de dag te laten komen. Men streeft naar een totaal van minstens 300 leden. In december zullen voor alle afde lingen wederom onderlinge wedstrijden gehouden worden. SCHIEDAM. De Nederlandse Chris telijke Beambtenbond, afdeling Schie dam houdt woensdag 19 oktober een ledenvergadering in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. Op deze avond zal de heer F. Wiegers spreken over het onderwerp: „Voor wat, hoort wat." Verder zal Actuala-Film haar medewerking verlenen door het vertonen van de spannende film: .Echo der hergen", in Agfacolor, De bijeenkomst begint om 8 uur. SCHIEDAM. De bekende Amster dammer Willem van Iependaal hoopt woensdagavond in Musis Sacrum in een vrolijke causerie zijn volkstaal en volks humor te komen vertellen voor de Af deling Ontwikkeling en Amusement van de Vereniging "Wilton Fyenoord. Op 27 oktober volgt een herhaling van deze causerie eveneens in Musis Sacrum. SCHIEDAM, De opbrengst van de op 1 oktober gehouden collecte t.b.v. de reclassering, heeft in Schiedam het totaal van ƒ3.043,57 opgebracht. De huis-aan- huis lijsten brachten ƒ2.142,54 op, de straatcollecte ƒ684,53 en per giro werd ontvangen ƒ216,50. Gironummer 17 40 91 t.n.v. de penning meester van het plaatselijk comité blijft open staan voor giften voor dit doel, waardoor misschien het verschil met vorig jaar (nu ƒ300.— minder) geni velleerd wordt. VLAARDINGEN. De huis-aan-huis inzameling voor de bazaar, ten bate van het nieuwe gebouw voor het Clubhuis De Haven", is een succes geworden, dank zij de medewerking van de vele leden van de verschillende organisaties en van het royaal heeft geholpen. Helaas ontbrak de tijd om alle stra ten te „bewerken", dit is de reden waar om het bestuur van „De Haven" het zeer op prys stelt, te mogen vernemen, bij wie nog iets gehaald mag worden. Het Nederlandse vrachtschip „Tiny" is in de haven van Gothenburg aan de ketting gelegd naar aanleiding van een ongeluk op 14 september ter hoogte van Halmstad, toen de „Tiny" een aan varing kreeg met het Zweedse motor schip „Anna", dat als gevolg daarvan zonk. De kapitein van de „Anna", Erik Harry Nilsson, kwam hierbij om het leven. De eigenares van de „Tiny" zou geweigerd hebben de schade te ver goeden. Gisteren dien-den de moeder van Nilsson en een Zweedse verzekerings maatschappij een aanklacht in tegen de kapitein van de „Tiny", Johannes A. Smit uit Nijmegen. Zjj verzochten de rechtbank het schip aan de ketting te leggen. De rechtbank willigde het verzoek in. De eisen tot schadevergoeding be dragen 40.000 kronen voor het verlies van het schip, 4.800 kronen voor de iading en 1.200 kronen per jaar voor de moeder van de omgekomen schipper. Bij de aanvaring bevond Nilsson zich in de stuurhut, "die niet meer geopend kon worden. Zijn Deense dekjongen deed vergeefs al het mogelijke, Nilsson te bevrijden. Toen de „Anna" zonk redde hij zich door in de mast te klim men, die water bleef uitsteker De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het m.s. „Soemba", de heer G. S. uit Zuidwolde (Gr.) ge straft door hem voor de tijd van twee weken de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 23 november 1958 is de „Soemba" in de Oslofjord aan de grond gelopen. Volgens de raad is er op de „Soemba" zorgeloos genavigeerd. De kapitein is in gebreke gebleven in de onzekere toestand, waarin hij ver keerde, dc hulpmiddelen te gebruiken waarover hij beschikte. DeJf.S.. Engeland en de Sowjet-Unie zijn hit gisteren in Genève eens ge worden- over de wettelijke aspecten van de controle os de kernontwape- ning. Na twee jaar onderhandelen is door deze overeenkomst een van de grootste struikelblokken op de weg naar de ontwapening weggenomen. In de documenten die zijn goedge keurd staan tot in de finesses de wettelijke reglementen vermeld, als mede het hoofd en de stafmedewer kers van de controle-organisatie. De Amerikaanse afgevaardigde Stelle noemde het besluit .,;een mijl paal". „Deze artikelen zijn geen ga rantie-voor het efficiënt functioneren van het controlesysteem," zo zei hij, „maar zonder deze overeenkomst zou het niet kunnen functioneren". De president-directeur van de As sociated Newspaper Ltd., Lord Rother- mere, heeft bekendgemaakt dat van vandaag af de „News Chronicle", één van Groot-Brlttannië's grootste dagbla den, en „The Star" niet meer zullen verschijnen. De „News Chronicle" is opgenomen in de „Daily Mail" en „The Star" in de „London Evening News". De News Chronicle had een oplage van meer dan 1.200.000 en was op vijl na de grootste van Londens negen och tendbladen. The Star had een ODlnge van ongeveer 750.000 en was op een na de grootste van de drie in Londen verschijnende avondbladen. De Dailv Mail-groen zou f 10.SOQ.000 voor beide bladen hebben betaald. DELFT. Aan de Technische Hoge- school zijn geslaagd voor het kandex wiskundig ingenieur: P. J. Holewijn (Utrecht); voor het ingenieursex. voor scheikundig ingenieur C. J. Baas (Ba- rendrecht), J. J. Damen (Den Haaei C. den Dekker (Rotterdam), F. Duim (Rotterdam), A. Edelman (Rijswiik Z.-H.), A. J. Elshout (Delft), J. Fenim (Rotterdam), F. 1. M. van Haaren (Til burg), T. W. G. M. van Heivoort (Box tel), H. Keijzer (Bergen, N.-H.), W h van Lent (Vlaardingen), Liem Hoo Soei (Delft), C. J. Lugtmeijer (Delft L. -Maljers (Delft), W. T. van der Meer (Den Haag), Ouw Bian Gwan (Amsterdam), P. van de Putte (Har derwijk), A. Keekers (Appingedam) C. J. A. Roelands (Prinsenbeek, N-Br)' P. C. van Roermund (Dongen), p j' Seip (met lof) (Dordrecht), T. Spiè«e] (Delft), C. Stoppelenburg (met ion (Rotterdam), R. R. Tillema (Hooge- zand), E. van der Veen (Coevordeni P. de Vogel (Malden, Geld), K. J. a' de Waal (Amsterdam), NIJMEGEN. Aan de R,K. univer siteit te Nijmegen zyn geslaagd voor het artsexamen: de heer J. j. M. Bour (Nijmegen), voor semi-artsexamen: de heer J. G. A. M. Niesten (Nijmegen) en voor doctoraalex. Engels: de héér P. C. Tunissen (Weert). AMSTERDAM, V.U. Bevorderd tot arts: Mevr. C. A. v. d, Hoek-BakJser, Am sterdam, C. J de Weerdt, Hoorn (NHl .KAMPEN Aan de theot. nogescitool der geref kerken slaagden voor het proo ex: J v Buurcn, Den Haag; P v Dijk. R0,. terdani; R Kiers, Hogevecn; D Koon» Zeist; M A Noorioos. Gcldermalsen: j w Post. Veen wou de; A J v d Wiel, Gleisen- darn-Kardinxvcld: E v Wieren, Oudeva (Small); P Wijbenga Den Hulst; L v Zui- daro. Den Haag. NIJMEGEN Geslaagd voor kandl- daataexamen pedagogiek: me) A J C Ma joor (Venlo) DEN HAAG Voor het derde deel van het notarieel staatsexamen zijn geslaagd- M Abrna (Amsterdam-Z), J M J Balluven (Arnhem). P B J M van den Bosch (Woer- den), G P F Broekman (Westerhoven NB) M J M van Daatselaar (Achterveld 0), j' Deurloo (Breda). J Everacrt (Utrecht), Th SOM van Etjek (Arnhem), mej E j M de Greet (Harmeien). H A A van Ha- zendonk (Cuicinborg), W J Hilarius (Am sterdam), B J Huitnk (Amsterdam), c D Kniepstra (Schiedam) J J Kok (Scbayjc), r J M Lauwer» (Helmond). F C J Majoor (Utrecht). J G M Mlnke (Utrecht). M w G Overbeeke (Arnhem), F G Peters (Baar- le-Nassau). J W Sasburg (Utrecht), L c Schouw (Culemborgl, G Vruggtnk (Henge lo Gldl. J H Zegers lUtrecht). LEIDEN Gepromoveerd tot doctor m de wis- en natuurkunde op proetschrlft ge. titeld „De viscositeltscohfficiünt van gassen bi) lage temperaturen": de heer J M Coremans. geboren te Hu)jbergen en thans wonende te Leiden: tot doctor In de wh en natuurkunde op proefschrift getiteld „A study of functional morphology of the head of an Indian puffer fish. aphaeroides obtongus (blochj": de heer S P Sarkar, ge boren te Calcutta en thans wonende te Lei den Geslaagd voor het Kand ex Ned recht: mei JEM Bakker te Den Haag. mej H Lagerwey te Voorburg en de heren C N Jansen van RosendaaJ te Den Haag. J C Th Baat te Voorburg, J M Hudig (Rotter dam). F W Duyster (Hilversum), H J de B1J11 Nacheniut (Rotterdam). A C Nijsingti (Zwolle), A Ooorenbo» (Den Haagi, C E M van Niipen tot Sevenaer (Den Raig\ L D J l Ch de Bievre (Wassenaar), C M p Nijmeijer (Lelden). J C Lutje Schiphol» (Den Haag). E Harlnck (Den Haag), H M Mlchlels van Kessenlch (Utrecht!. Th BU- i vanck (Haarlem). J Bo»ma (Borne). K Veenstra (Amsterdam). B W F van Riemt- dijk (Noordwijk), j G de Vos (Den Haag) W Koops (Den Haag), JN Sterrenburg (Rotterdam) en A N A M Joaephu* Jltta (Heiloo) Gealaagd voor het doet ex Ned Recht: de heer J de Bruijn (Den Haagt. üit bronnen die nauw contact on derhouden met de Chinese communis ten wordt vernomen, dat dé-' theorie van Mao Tse»taens. dat mankracht en niet kernwapens een volgende oor log rallen winnen op het ogenblik in elke commune in communistisch China er bij de leden wordt ingeha- tnerd. De theorie van Mao is neergelegd in een onlangs gepubliceerde selectie uit Mao's werken. Dit boek wordt thans in elke commune diepgaand behandeld Regeringsfunctionarissen in Peking hebben verklaard dat „de rol van kern wapens in een eventuele volgende oor log erg wordt overdreven". China met zijn 650 miljoen inwoners zal het mvge land zijn dat een kernoorlog „over leeft", zo wordt gezegd. Advertentie 'JOSTZtEOUK 330 - aOTTEKOAM - TEL I1S2S» vrouwen publiek, dat SCHIEDAM. Geboren: Sjaak zn vn W X5n^f,pe"e.a en,s Arensman, Willem S zn vn J WehJnk en W A Knoester, Lucienne dr vn W van Ipenburg en L Reine, Elizabeth M dr vn A de Jong en A P Petrus, Ca- tharina J dr vn B van Dorst en A C Post Marl J zn vn B van Dorst en A C Post Cornells H zn vn M A van Velzen en W Ch E van Buuren. (Van een onzer verslaggevers) Pimmie en Ukkie, twee apen van het i ras Mona Makako zeg maar „Meer katten" hebben hun baas wel wal aangedaan. Gistermiddag kregen ze het opeens te pakken. De baas, de 48-jarjge hoofdstedelijke caféhouder H. L. Faes- sen kon geen goed meer doen. Tot Ukkie kwam (Pimmie hadden ze bij de Faessens al vijf jaar) was al lés goed gegaan, maar niet zodra kreeg Firn zijn gemalin of het hek was van de dam. Gistermiddag bij het luchten rond het watersportoord „Bella Vista", na bij de Amsterdamse Nieuwe Meer na men Uk en Pim de benen. De baas, die ze weer te pakken rro beerde te krijgen had dat beter kunnen laten: de Meerkatten vlogen hem aan en beten hem zo geducht in benen en nek, dat hij naar een hoofdstedelijk ziekenhuis moest worden, gebracht en vol anti-tetanusserum en met gehechte wonden pas gistermiddag laat weer heel voorzichtig naar huis terug kon keren. Ondertussen richtten de apen bij het café een ware terreur aan: niemand durfde, de opgewonden, haast dolle beesten te benaderen. Twee agenten van het politiebureau aan de Overtoom slaagden er met WUs beleid in de bees ten in een schuur op te sluiten. Toen werd Artisgebeld. De apen- oppassers Jan Struik en Henk Wouda kwamen, en met een zak waren Ukkie en Pimmie ondanks veel geblaas en taaidengeblikker, snel gevangen. Nu zitten ze samen humeurig in een Artishok. „Hoe bestaat het", zei me vrouw Faessen gisteravond, nog in de war van deze apestreken. „Pim at gewoon bij ons aan tafel; we hebben hem al vijf jaar, nooit was hij lastig ep nu dit". „Tja", zei men bij Artis. „Meerkatten, nietwaar. Nauwelijks te vertrouwen en met enorme hoektan den. oppassen maar". En Uk en Pim, Hun felle, slimme oogjes keken de wereld al weer wal rustiger aan. Maar of ze opnieuw ven de vroegere vrijheid zullen gaan ge nieten? Levenslange kooistraf zou wel eens de straf kunnen zijn voor deze apenxevolutie. Marokko heeft het Franse consu laat-generaal ie Oujda en dat te Bon Arfa gesloten aangezien het personeel van deze consulaten zich met binnen landse aangelegenheden van Marok ko zoü hebben bemoeid. Een aantal ambtenaren Is uitgewezen. De Marokkaanse regering heelt permanent politietoezicht ingesteld op alle personeel van de Franse di plomatieke vertegenwoordigingen in Marokko. Bij het consulaat-gene raal te Oujda heeft de politie een afzetting ingesteld waardoor nie mand meer toegang heeft tot het ge bouw. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de maatregel een Marokkaanse re- prosaille is naar aanleiding van de sluiting van de Marrokkaans-Algerijn- se grens door de Fransen na een serie kleine grensincidenten in het grensge bied, waarbij Franse troepen betrok ken zijn geweest. Ook wordt het waarschijnlijk geacht, dat de Algerijn se rebellen druk op de Marokkaanse autoriteiten hebben uitgeoefend.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2