„Nieuw samengaan met P.v.cLA. niet te verwachten" Nederland doet mee aan conferentie van de „Zes" So w jet-a mbassadeur werd zaal in Bonn uitgezet Tsjomhe eist vertrek van leiders VN. Regeringscrisis OOSTENRIJK m Geschil Kennedy-Nixon over aanpak Cuba Nog geen beslissing over kernwapens voor NA V0 „Socialistische misleiding' uw zekerheid Conflict over pensioenen Sydney r Wetenschappelijk onderwijs Voorzitter van K.V.P. op congres: - ivoedend over rede van Erhard - w Samenwerking met hen onmogelijk NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK W oordenwisseling in vierde tv.-debat Explosie op Noorse tanker: 15 doden? Matroos „Doorman" doodgestoken in Bootwerkers staken COMMUNIQUÉ IN WASHINGTON Geen commentaar op verklaring-Reynaud 5SATORDAC 22 OKTOBER I960 NEGENTIENDE JAARGANG No. 4736 Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J S. BKU1NS SLOT tujR. H. W. van Doorn, de voor- zitter van de KVP, verwacht dat van een spoedig opnieuw samengaan van zijn partij met de socialisten geen sprake zal zijn. Kikvorsen-onthaal op Parijs vliegveld ER ZIJN VEEL MOGELIJKHEDEN... om vooruit te komen in het leven ZWIJGEND „LEEDWEZEN" „Misleiding" In etappen Quemoy en Matsoe Oder—Ncisse-f^ren? Vertrek vliegdekschip v&rtraagd „Polaris"1 Witte de Wlthstraet 25 Teut. U5700 lit I Po.lbu* 1112 - Postgiro No." 24519. 1 Klaclttendienst abonnementen 48 3019.3Q hm. Zaterdag» 1718 uur. Telefoon 115700. Nuygenspleln 1 Telefoon 183487 (3 lijnen) Postbus 1091 Postgiro no. 424867, Klnchtendienst 18.30—19.30 Telefoon 382389 Spul weg 132 Telef, 4570. Bellstraat 7» Tel. 83181. Abonnementsprijs 61 cent per week. ƒ2,65 per maand, ƒ7 90 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. Rotterdam) •g-Srivenhage Dordrecht) Schiedam! /- (Geldig tot zondagavond) PLAATSELIJK REGEN Plaatselijk enige regen, morgen ook opklaringen. Over wegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7.18 Maan op: 10 33 Onder: 17.30 Onder: 19.47 rj zitten in c!e Tweede Kamer mid den in het debat over het wetsont werp op bet Wetenschappelijk Onder is (tot dusverre Hoger Onderwijs ge- keten). Het is een der ontwerpen die beho ren tot een systeem, waarmee minister CaJs bet hele onderwijs wil regelen. Dat systeem ontmoet in onze kringen ree! kritiek. B(j het ene ontwerp spreekt di« kritiek meer dan by het andere. BA het ontwerp op het voortgezet onder- rijs veel meer dan bij dat op het weten- jchsppelijk onderwijs. We hadden dan ook ligver gezien dat het ontwerp op het voortgezet onderwijs behandeld was vóór dat op het wetenschappelijk onder wijs. De heer Versteegh heeft in een, naar en» mening, duidelijke rede gezegd wat pM bezwaren zijn, zowel tegen het sys teem in het algemeen als tegen deze wet in het bijzonder. En hu heeft een en andermaal duidelijk gesteld dat ais de a.r. Tweede-Kamerfractie, na een be vredigend antwoord van de minister en indien de parlementaire behandeling ove rigens bevredigend verloopt, vóór dit ont werp zou stemmen dit bepaald niet be tekent dar zij ook haar stem aan het ontwerp op het voortgezet onderwijs zal geven. Minister CaJs gaf duidelijk blijk volkomen te hebben begrepen dat een eventueel stemmen voor deze wet door de a.r. bepaald geen precedent schept. T3EN bijzondere moeilijkheid doet zich •*J bij dit ontwerp voor door een amen dement van de heer Stokman dat de subsidiëring van de theologische facul teiten van de Vrjje Universiteit en van de r.k. universiteit te Njjmegen mogelijk wil maken. De minister had deze faculteiten van subsidiëring uitgesloten. Uit een overleg met de twee bijzondere Instellingen waarover het hier gaat, was hem geble- s ken dat hierover geen eenstemmigheid bestaat. De minister vond het daarom beter deze zaak nog eens nader te be- zien. We zjjn het wat dit betreft met de i minister eens. De subsidiëring van theologische facul- j teïten aan bijzondere universiteiten hamer dit ook logisch «chjjnt te zijn waar de staat ook de theologische facul teiten van de rijksuniversiteiten bekos tigt—is een netelige zaak. Immers de andere faculteiten rjjn voor hun erkenning en bekostiging onder worpen aan de eisen die het Academisch Statuut stelt. En het Academisch Sta tuut ia een Koninklijk Besluit. De heer Stokman heeft daar wel In die rin begrip voor gehad dat hij In zijn amendementen de bepaling wtl opne men dat de besturen van de bijzondere faculteiten kunnen verklaren dat zij het onderwijs in de faculteit der godgeleerd heid, d&n wei een gedeelte van dat on derwijs niet In aanmerking wensen te doen komen voor erkenning en bekosti ging door de overheid. Maar dan bljjft de moeilijkheid be staan dat van de zijde van de staat wordt gezegd: Erkenning en bekostiging Tan het theologisch onderwijs is alleen mogelijk indien dat onderwijs gegeven wordt overeenkomstig het Academisch Statuut. Dtt achten wjj politiek niet juist. JJET nadeel van de amendementen ran de heer Stokman is dat zij zeer laat eergisteren werden ingediend, öe hele zaak is trouwens in een laat sta- dtum in de discussie gekomen. ht een godsdienstig en kerkelijk zeer verdeeld land als Nederiand is, kan men taken die de verhouding van Kerk en Staat raken alleen dan goed oplossen ais men er een rustig en breed overleg over voert. De minister heeft over zijn ontwerp uitvoerig overleg gepleegd met de bij zondere instellingen. Toen is deze zaak utet ter sprake gebracht. Later heeft 3e heer Stokman er over gesproken. De Minister heeft toen een suggestie ge daan, waarover tussen de bijzondere in stellingen geen overeenstemming bleek te bestaan. Daarom kwam de minister tot de con fusie: Laten we de zaak nu niet rege- maar laten we haar eens rustig be kken. Er zpn niet alleen Rooms-Katho- 'kïen, Hervormden en Gereformeerden to Nederland, Er zijn ook Luthersen, Doopsgezinden. Remonstranten en aller- M andere gereformeerde kerken. ^e achten het ook niet wel mogelijk om over de amendementen van de heer Stokman in de Kamer te beslissen, ter- W31 er over de Inhoud van die amende- bienten geen overleg is gepleegd met de ^sturen der bijzondere instellingen. Onze bedoeling is niet om aan Nijme gen de voet dwars te zetten. We willen 'ffieua naar een bevredigende oplos sing zoeken. We vrezen dat de haastige oplossing die de heer Stokman zoekt, teen goede oplossing is In verband met tet feit dat er zoveel verschillende ker- teljjk# schakeringen tn Nederland zijn. We vinden ook dat zjjn oplossing de Geologische faculteiten te zeer aan de everheid bindt, zodat b.v. de mogelijk- J Engetands eerste aloomduthboot, de Dreadnought(.7500 ton), is gisteren door koningin Elizabeth re water ge laten. Het schip verlaat de helling van de werj in Barrow-in-Farness, Lanca- shi-e. Officieel Is vrijdag in Den Raag ver nomen. dat de Nederlandse regering baar ambassadeur in Parjjs gemachtigd heeft de Franse uitnodiging voor een gesprek van de „zes" op regering* niveau op vjjf december te aanvaarden De minister van buitenlandse zaken, nir. Luns, zai de minister-president, prof. De Quay, naar Parijs vergezellen. Vliegtuigpassagiers op het Parijse vliegveld Orly kregen gistermiddag dschrik van hun leven toen zii rich, op de wandeling naar hu vliegtuig, plotseling omringd sagen door een grote „ducht" kikvorsen, die voor hun roeten terechtkwam. Enkele van de;e beesten kwamen zelfs met een geweldige smak tegen de passagiers terecht. Het raadsel werd echter opgelost toen bleek, dot als gevolg van het aanzetten van de straalmotoren van een in de buurt staande „Caravetle" en kele kisten met kikvorsenbestemd voor een laboratorium tn Algerije, i/earen ©mgetroaid en opengebroken, met gevolg dat de dieren door de rcind tegen de ot> mels bedacht zijnde passagiers teerden geworpen. -nB HET opzienbarende Incident In Bonn in beeld. Hier zien we de Rus sische ambassadeur tn West-Duitsland, Smirnow, de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard. interrum peren. nadat deze beschuldigingen aan het adres van het commnnistische regime had geuit. De Russische ambts- sadeur, wiens gedrag veel leek op dat van premier Chroestsjew tn de V-N., ion even later met gebalde vuisten op Erhard toelopen. Een zaalwachter leidde de hooggeplaatste Rus ten slotte de zaal uit. De president van Katanga. Tsjombe. heeft gisteravond terurroeping geëist van Berendsen. de hoogste V.N.-func tionaris in Katanga, en een deel van diens militaire staf. daar deze „zo on efficiënt en met zo'n kwade trouw te werk is gegaan, dat het onmogelijk is om op fatsoenlijke wijze met hem samen te werken." Tsjombe legde zijn verklaring af nadat Berendsen te Etisabethstad was teruggekeerd van een inspectie tocht, weïke hij met Tsjombe's mi nister van Binnenlandse Zaken, Moe- Advertentie) Ook tn een PSYCHIATRISCHE IN RICHTING ligt voor u een kans om iets te bereiken De opleiding tot VER PLEEGSTER kan de grondslag leggen voor ten goede toekomst in dienst van de mensheid De opleiding vindt thans plaats volgens nieuwe methoden aangepast aan de eisen van de tijd. Voor de arbeids- en bezigheidstherapie is er een opleiding tot THERAPÏELEIO- STER, die o.m bevat: muziek, zang volksdans, boetseren en speltherapie. BENUT EEN VAN DEZE KANSEN en schrijf vandaag nog aan de Geneesheer- Directeur van de Psvchlatrische tnrlch- ting ..IVolfheze" te IVOLFHEZE. U krijgt dan alle gewenste Inlichtingen heid die hij wtl scheppen om van de Vrije Universiteit een gedeelte bv. het onderwijs voor het doctoraal examen voor subsidie in aanmerking te doen komen, geen mogelijkheid maar een Il lusie Is. Het zou zeer te wensen zijn dat de heer Stokman zijn amendementen introk waarna wij - overeenkomstig de sug gestie van de minister naar een voor alten aanvaardbare oplossing zouden kunnen zoeken die op een breed overleg moet berusten. nongo. aan het hoofd van een ge mengde commissie gemaakt had naar Katalo, waar volgens Katangese be schuldigingen Ethiopische V.N.-troe- pen zouden hebben geplunderd. Toen de commissie van onderzoek terugkeerde, herhaalde Moenongo woedend de Katangese beschuldi gingen over het „wangedrag" van de V.N.-soldaten te Katalo. waarna hij verslag ging doen aan Tsjombe. De V.N.-leden gaven alleen een for mele verklaring uit. waarin de meeste van de Katangese beweringen ontkend werden, en waarin gezegd wordt dat de V.N.-troepen de toestand daar vol ledig in de hand hebben. Vóór zijn vertrek had Berendsen een brief ontvangen van premier Tsjombe. waarin deze weigerde toestemming te geven voor een parade op maandag (VN-dag) van de V.N.-troepen in Eii- sahethstad. Vandaag zijn patrouilles, bestaande uit V.N.-soldaten en Kongolese politie agenten, gezamenlijk een actie begon nen, die een einde mott maken aan de golf van misdadigheid, die over Leopoldstad is gespoeld. Kolonel Moboetoe heeft echter de beschuldiging van de hand gewezen als zouden zijn soldaten verantwoordelijk zijn voor vele van de gepleegde mis daden. Hij verklaarde, dat zijn soldaten „uitstekend gedisciplineerd" waren en beschuldigde terroristen aanhangers van Loemoemba ervan, gekleed xn uniformen de misdrijven gepleegd te hebben. Als bewijs hiervoor zou hij verschei dene jongelieden In uniform hebben laten arresteren. Volgens Moboetoe was het bekend, dat leden van de jeugd beweging in de nationale Kongolese partij van Loemoemba wapens en uni formen in hun bezit hadden. Enkele van deze wapens waren door het leger in beslag genomen, aldus Moboetoe. Het hoge commando van de V.N. te Leopoldstad heeft laten weten, dat de Ghanese politietroepen die samen met de Kongolese politie de patrouilles uit voeren, niet onder Kongolees bevel staan. Vrijdagmorgen Is het stoffelijk over schot van de 66-jarige A. van Opijnen uit Leerdam gevonden langs de spoor lijn In Nuth. De man moet de avond tevoren op weg naar zijn pension door de sneltrein Sittard— Heerlen zijn ge grepen. De Russische amb: eur in West- Dnitstsnd. Smirnow, heeft vrij dag- morgen in de BeethÉvenhal in Bonn door zijn optreden eeri-'opzienbarend in cident veroorzaakt dat ten slotte is re- sloten nadat de Bondsregering de Kus- sise.be ambassade haar leedwezen over het gebeurde bad betuigd. In de Beethovenhal had de openings zitting plaats van de „Afrika-week", welke in "West-Duitsland wordt ge houden. Op deze feestelijke bijeenkomst, waaraan werd delegenomen door de legaties uit vierentwintig Afrikaanse landen en door talrijke regeringsverte genwoordigers en leden van het di plomatieke corps, werd ook het woord gevoerd door de Duitse mi nister van Economische Zaken. Er hard. die o.m. opmerkte, dat „het im perialisme van communistisch-totaïi- tair stempel erger is dan het kolonia lisme". Op deze woorden sprong ambassa deur Smirnow opgewonden van zijn stoel op, liep met opgeheven vuisten op het spreekgestoelte toe, en riep minister Erhard in gebroken Duits toe: ,,In deze zaal zit de heer Heusinger (de inspecteur-generaal van de Duitse weermacht) en dan wordt er nog over vrijheid gepraat. Duitsland heeft bjj ons twintig miljoen mensen omge bracht." Onder "ehoon van talrijke der on geveer 2000 aanwezigen werd Smir now daarop door een zaalwachter uit de zaal verwijderd. De Afrikaanse gasten hadden zwij gend toegezien, maar applaudisseerden enthousiast toen Erhard zijn rede be ëindigde. Later i* In een officiële verklaring van de Westduitse voorlichtingsdienst gezegd, dat de minister van Federale Zaken, von Merkatz, in opdracht van bondskanselier Adenauer tijdens ren bezoek aan de Russische ambassade, zijn leedwezen heeft uitgedrukt, dat het „tijdens de opening van de Afrtka- week tot een incident gekomen is." De woordvoerder voegde hieraan toe, dat alleen het incident betreurd wordt en dat geen verontschuldigin gen zijn uitgesproken. Wat de rege ring betreurt, is dat door het optre den van de zaalwacher inbreuk is gemaak op de diplomatieke on schendbaarheid. In Bonn werd erop gewezen, dat de omstreden zinsnede van minister Er hard geenszins direct tegen de Sow- jet-Unie gericht was. De Sowjet-anibassade gaf naar aan leiding van het incident de volgende verklaring uit: „Gedurende het onder houd, dat ambassadeur Smirnow met bondsminister von Merkatz heeft ge had, heeft de Sowjet-ambassadeur van het door minister von Merkatz uitge drukte leedwezen der bondsregering kennis genomen en verklaard dat hij hoopte, dat dergelijke voorvallen in de toekomst niet meer zulten voorkomen". In Sinderen, een buurtschap onder Varsseveld, is de 21-jarige Gerrit Was- sink, vermoedelijk door dat zijn motor slipte tegen een boom gebotst. Voorbij gangers vonden hem bewusteloos langs de weg. Een arts moest de dood consta teren. Het slachtoffer was ongehuwd. Op het vandaag in Amsterdam ge houden tweejaarlijkse congres van de KVP zei mr. Van Doorn dat hij er nog net zo over denkt ais in 1957, namelijk dat de KVP een toekomstige samenwerking met de PvdA in de regering „niet als onvoorstelbaar moet zien". „Het moet mij echter van het hart, dat vrijwel niets in de socialistische methode, vrijwel niets in de wijze waarop de socialisten ais oppositie partij optreden, vrijwel niets in de allure bij de huidige socialistische politiek, een spoedig opnieuw samen gaan van de beide grote partijen in ons land kan doen verwachten," aldus mr. Van Doorn. De KVP-voorzitter zei, dat er weinig misverstand lijkt te bestaan over de vraag of de socialisten het er zelf naar hebben gemaakt dat zij uit de regering verdwenen zijn. „Het naoorlogse welvaartsbeleid was tot een ontwikkelingspunt gekomen waarop de christelijk-sociale visie duidelijk moest stellen dat de over heid een grotere verantwoordelijk heid moest overlaten aan het per soonlijk handelen. Daarbij kwam, dat het socialisme hier en in enkele andere landen in een crisis was ge raakt en niet in staat bleek zich ten aanzien van die ontwikkeling posi tief op te stellen." De KVP-voorzitter wees vervolgens op Pvd A-propagandamethoden en activiteiten, die toekomstige saoten- werklngsgedachten beslist in de weg staan. De stelling dat vooral het hui dige kabinet en de KVP schnld zon den dragen aan het mistakken van een zo ruim mpgelhki toto brandmerkte hij als een stak misleiding. In alle nuchterheid stelde hij vast dat alleen de KVP in haar geheel en de CHU in grote meerderheid het maximale gedaan hebben een toto te realiseren waarvan is aangetoond dat zij een. groot succes was.en zeer belangrijke bedragen aan de «port ten goede zou doen komen. Zie verder pag. 3. 6e kol.) f Advertentie» Zon ondor De Oostenrijkse regering van kan selier Raab is vandaag afgetreden, om dat de belde coalitiepartijen de r.-k. volkspartij en de socialistische partij het niet eens zijn kunnen worden over de begroting van het komende jaar. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de financiering van de voorgestelde pensioenverhoging een van de belang rijkste wrijfpunten tussen beide par tijen is. Krachtens de bepalingen van de grondwet had de begroting uiterlijk vandaag bij het parlement ingediend moeten worden. Men verwacht, dat beide coalitie partijen direct onderhandelingen zullen beginnen over de vorming van een nieuwe regering. Politieke waarnemers in Wenen me nen dat Raab met genegen zal zijn ooi weer kanselier te worden. Raab bekleedt deze post sinds 1953. Het geschil tussen beide partijen vloeit in eerste instantie voort uit de eis van de socialisten om het ouder domspensioen met ingang van 1 januari 1961 te verhogen. De vertegenwoordi gers van de r.-k. volkspartij, die een Senator Kennedy en vice-president Nixon hebben gisteravond een scherpe woordenwisseling gehad over de wij ze, waarop het regime-Castro In Cuba aangepakt moet worden. In het vierde en vermoedelijk laat ste van hun nationale tv-debatten bleken zij het bovendien niet eens te zijn over Amerika's vooruitgang en plaats in de wereld. Nixon beschuldigde Kennedy van het afleggen van „gevaarlijke, onver antwoordelijke aanbevelingen" ter zake van Cuba. Hij doelde op het voor stel van de presidentiële kandidaat om de anti-Castro elementen te steunen. Dit zou de V.S al hun vrienden in Latijns-Amerika koeten, aldus Nixon. Ons land heeft verdragsovereenkom- sten tegen interventie in de binnen landse zaken van andere Latijns- Amerikaanse staten, zei hij. In zijn antwoord zei Kennedy, dat economische sancties alleen onvol doende zijn. Het grote probleem is, hoe te voorkomen, dat de invloed van Castro zich uitbreidt. De kwestie van de verdediging van Quemoy en Matsoe kwam opnieuw ter sprake, De standpunten, die de beide kandidaten reeds eerder ver dedigd hadden, werden opnieuw geuit. Kennedy tartte Nixon te ontkennen, dat de regertng-Eisenhower een aan tal missies uitgezonden had. die gene raal Tsjang Kai-Sjek moesten zien te overreden de nationalistisch-Chinese strijdkrachten van de voor de Chinese kust gelegen eilanden terug te nemen. Door de vorm van het programma had Nixon geen kans te antwoorden, maar hij had reeds betoogd, dat het gevaarlijk zou zijn gebied aan de Chi nese communisten af te staan. Op een ander front zei Kennedy, dat de Verenigde Staten een offensief voor de zaak van de vrijheid in Oost-Euro pa zouden kunnen organiseren. „Dit is het kwetstbaarste gebied van het communisme", zei hij. Nixon verklaarde, dat de Verenigde Staten het initiatief op de wereld slechts in handen kunnen houden door de volkeren van andere landen in te prenten, dat zij slechts om hunnent wille Amerikaanse hulp krijgen en niet om de eigen huid te redden, Nixon verklaarde op een gegeven ogenblik tot de conclusie gekomen te zijn, dat de Russen de wereld ter zake van de kernproeven wellicht beet nemen. In een eerder afgelegde verklaring had Nixon te verstaan gegeven dat in dien hij tot president zou worden ge kozen, hi} de huidige Oder-Neisse grens tussen Polen en Duitsland zal beschouwen als een voldongen feit. Polen achtte hvf de grootste natuurlijke bondgenoot van het Westen onder de door de communisten overheerste landen. De leider van Nixon's verkiezings campagne, Finch, heeft gisteren de medewerkers van Kennedy ervan be schuldigd te hebben geknoeid met een film over het eerste '-'-debat. De perschef van Kennedy ouukende, dat er „aan de film gedokterd was, maar wij konden natuurlijk niet de hele film draaien". „Misschien", zo voegde hij eraan toe, „toonde het program ma ons standpunt, maar wij betalen er voor". Aan boord van het Noorse tankschip „Polyana" (24.900 ton) heeft zich, ter wijl het schip cisteren in de Perzische Golf voer, een ernstige explosie voor gedaan. Van de veertig opvarenden worden er vijftien vermist. De „Po- iyana", die donderdag met een lading ruwe olie uit Bandar Masjoer vertrok ken was, explodeerde In de ochtend uren. De eigenaars van het schip, E. Ras mussen te Kristiansand, hebben mee gedeeld, dat het schip gisteravond om negen uur nog fel brandde en to?n door de bemanning al verlaten «ras. De Amerikaanse tanker „Texaco Iowa" en de Britse „Scottish Lion hebben de opvarenden van de „Pu- lyana" aan boord genomen. orthodoxe politiekvan budgettair even wicht voorstaat, hebben vergeefs ge tracht de socialisten te bewegen een pensioenverhoging in etappen te aan vaarden. Daarbjj komt nog, dat de r.-k. volkspartij de benodigde gelden voor deze verhoging bijeen wilde krijgen uit een verhoogde bijdrage voor de sociale verzekeringen, hetgeen vooral van invloed zou zijn geweest op de lo nen en salarissen. De socialisten daar entegen wilden een directe heffing. Bij het ter perse gaan van deze editie werd vernomen, dat president Seharpf van Oostenrijk geweigerd heeft het ont slag van de Oostenrijkse regering te aanvaarden. Kanselier Raab heeft daarop inge stemd aan het bewind te blijven nieuwe onderhandelingen met de so cialisten te openen over het gerezen begrotingsgesehil. Een 25-jarige Nederlandse matrons van de „Karei Doorman", wiens naam wordt opgegeven als Alfonais Nicholas YiUanueva, is vanmorgen vroeg bij een twits in een café ia Sydney (Aus tralië) doodgestoken. -* -y.*. Volgens de pölitïe kreeg Villa neva met een jachtmes steken in borst -ia keel. -i De ..Karei Doorman" ligt voor een bezoek van vijf dagen in Sydney. Hef schip had vanmorgen nog moeten vér- trekken, maar het vertrek is door de gebeurtenissen enige uren vertraagd. Later is een andere Nederlandse zee man, de 22-jarige G. A. M„ tot maandag in preventieve hechtenis gesteld op be schuldiging van moord. Een verzoek van het Nederlandse consulaat om M. onder bewaking van de kapitein van het vliegdekschip "te stellen werd door de rechter afgewe zen. Mulder zou onder invloed van sterke drank verkeerd hebben, toen hem ver zocht werd de nachtclub te verlaten. Bij de club zouden M. en het slacht offer V. daarna ruzie gekregen heb ben. V. werd door een messteek ge troffen en was onmiddellijk dood. t ("Van onze correspondent) In de Zaandamse houthaven fa een confüct uitgebroken, wat ertoe leidde dat alle bootwerkersongeveer 18# het werk hebben neergelegd. Tijdens de uitbetaling van lonen aan de ochtendploeg ontstond de kwestie over de uitbetaling van een tarieftoe- slag. Ook de mïddagploeg ging niet aan het werk. De staking richt zich niet tegen de tarieven in het algemeen, maar tegen de tarieftoeslag bij de los sing van twee boten, waarvan één een z.g. slechte lading heeft. In de haven liggen twee schepen in lossing, terwijl een kustvaarder nog op lossing wacht. Vanmiddag zou in „Ons Huis" een vergadering van de bootwerkers plaatsvinden. De bonden hebben zich niet achter de staking gesteld. DE Ver. Staten hebben nog geen definitieve beslissing genomen over de plannen op lange termijn voor de NAVO, aldus heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washing ton meegedeeld. De Amerikaanse re gering heeft dan ook nog geen voorstel hiervoor geformuleerd. De woordvoerder zei, dat het boven staande, dat in een door hem voor gelezen communiqué stond, is mee gedeeld met het oog op persberichten in het bijzonder over een eventuele overdracht van Amerikaanse atoom wapens aan de NAVO De woordvoerder wilde geen com mentaar geven op een verklaring van de Franse politicus Reynaud in de Franse Nationale Vergadering, volgens welke president Eisenhower na de presidentsverkiezingen op 8 november bekend zou maken, dat de Ver. Staten de NAVO atoomwapens zou leveren. Van bevoegde zijde te Washington was vernomen, dat er plannen in studie zjjn om de NAVO uit te rusten met twaalf atoomduikboten voor het lan ceren van „Polaris"-raketten. Deze plannen zijn vervat in het rapport- Bowie. genoemd naar de auteur, de vroegere ambtenaar Robert Bowie van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het bevel tot het lanceren van ..Po laris -raketten met atoomlading ïoti door de NAVO-beveihebber kunnen worden gegeven zonder voorafgaand overleg met de Ver. Staten, aldua hat1 rapport-Bowle.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1