Gevechten van linkse en rechtse betogers Ook gevechten in andere steden Hammarskjoeld herhaalt: alle Belgen Kongo nit C.N.S.: School der Reformatie Charges van politie na massa-vergadering EERSTE A-DUIKBOOT MET RAKETTEN VAN V.S. 15 NOV. OP ZEE Voorstel: premie voor ziekenfonds op 5J °fo C.N.V. passeert de 220.000 Telefoneren goedkoper TIENDUIZENDEN OP DE BEEN Nixon in Michigan met tomaten bekogeld Polaris machtiger dan A-bom m CNV ging er niet mee akkoord Stakers in OSS weer aan 't werk m T A EEN MASSA-VERGADERING voor „Vrede in Algerije" is pk het gisteravond in Parijs tot ongeregeldheden gekomen tussen A groepen linkse en rechtse betogers. De politie voerde charges *1 uit om de duizenden vechtende demonstranten meest stu- ■U denten te verspreiden. Honderdveertig mensen, onder wie vele agenten, zijn gewond. Ruim 500 personen werden gearresteerd. De vergadering werd gehouden in een zaal in de studentenwijk. Hier waren ongeveer drieduizend betogers bijeen, die zich uitspra ken voor „Vrede in Algerije door onderhandelingen". De bijeen komst georganiseerd door de Unie van Franse studenten en vakbonden van leerkrachten zou aanvankelijk gehouden worden op de Place de la Bastille. De autoriteiten verboden echter de open luchtbijeenkomst nadat extreem-rechtse organisaties, die een Frans Algerije willen, tegenbetogingen hadden aangekondigd. Hoogtepunt Woedend De „George Washington", de eerste Amerikaanse atoomonder zeeër die met Polaris-raketten uitgerust is, zal op 15 november klaar zijn voor actie op zee. Admiraal Burke, de chef Ope raties van de Amerikaanse ma rine, heeft gisteren deze datum, waarop de „George Washington" geheel operationeel wordt, be kendgemaakt in een rede te San Diego in Californië. Ook elders m Incident Satellietlanden ^IIDAG 28 OKTOBER 1960 Öirecteur: H. DB RUIG VJ NEGENTIENDE JAARGANG No.4741 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLUT Per 1 november zal het tele foneren goedkoper worden: de op 1 juli 1958 ingevoerde toeslag van vier procent op lokale en inter lokale gesprekken zal dan afge schaft worden. Nu déjverlctezingen üiArserfka steeds dich terbij ".komen, wordt dé-propaganda inten siever dan ooit gevoerd. Op alle mogelijke manieren trachten de. propagandisten hun kandidaat :'Bij de kiezers populair te maken. De organisatie, die de, campagne in handen heeft .voor. de kandidaat vande Republi keinse Partij, Richard Nixon, .telt In New York 8090 actieve leden. Op de foto ziet men een vijftal meisjes, die jurken dragen, waarop de naam <van Nixon staat te leren. (Advertentie) didaat voor het presidentschap, Nixon, zal volgende week woensdag in gezel schap van Eisenhower, op Broadway verschijnen. Bü de aanvang- van de vergade ring bevonden zich nor een klclce tienduizend studenten buiten het ge bouw. Ongeveer drieduizend agenten en politiemannen waren in de om geving geposteerd. Personen, die de bijeenkomst wil den bUwonen kregen kort na de aan vang geen toestemming meer om de politiekordons bij de Ingang van de zaal te passeren. De menigte bulten werd steeds ru moeriger en honderden tegen-de monstranten wierpen zich tegen de rijen van de politie om dé toegang tot de vergaderzaal te forceren. In de zijstraten leverden agenten ver spreide gevechten met kleinere groe pen betogers. Het rumoer bereikte een hoogtepunt toen de. studenten, dié in hét gebouw bijéén t^aren -»aar buiién kwamen stormen, nadat rookbommen jn, de ver gadering waren geworpen, door enkele jongelui, die achter in de zaal zaten. Het was een enorm gedrang toen de bommen ontploften, doch de suppoos ten zorgden voor een ordelijke afvoer, terwijl een dikke, witte rook zich door het gebouw verspreidde. 'Buiten renden groepen betogers op elkaar in, terwijl de politie krachti ge charges tegen hen uitvoerde. Zij dreef hen in zijstraten en stations van de ondergrondse. De straat was bezaaid met glas van gesneuvelde winkelruiten. De prefect van de Pa- rijse politie, Maurice Papon, had zijn manschappen opdracht gegeven niet zachtzinnig op te treden. De tegenmauifestanten behoorden tot de extreem-rechtse „Jeune Na tion", de Nationale Unie vam Oud- strijders in Noord-Afrika en de Pa- rijse studenten federatie, een dissi dente groepering. Al deze groepen zijn tegen onder handelingen met die Algerijnse rebel len. Een groep demonstranten, woedend wegens de herhaalde charges vam de politie, drong op een politieman in en sloeg hem tegerv de grond. Bloedend en bewusteloos, werd hij door een col lega een apotheek binnengedragen. Toen fotografen daar wilden binnen gaan, werden zij weggeranseld door de politie. Op een kruispunt ging een groep jonge pacifisten op straat zitten. In spreekoor klonk het „Vrede in Alge- rije". Weer volgde 'n charge van de po litie. Uit de ramen van een eerste ver dieping wierpen vrouwen met toma ten naar de politie. De Place Maubert was na een ge vecht tussen politie en studenten be zaaid met schoenen, voor een deel in het strijdgewoel verloren, maar ge deeltelijk ook gebruikt als wapen tegen de politie. De studenten riepen strijdkreten als „Weg met de schijnheiligheid", „Geen doden meer van 18 jaar". De winkeliers in de studentenwijk hadden bij de eerste tekenen van onrust de ijzeren rolluiken voor de winkels neergelaten. Bijria alle cafés gingen dicht. Duizenden Parijzenaars stroomden toe om de krachtige char, ge van de politie gade te slaan. „Met dit machtige schip op zijn ba sis in volledig operationeel gebruik, zullen 16 raketten, die elk veel mach tiger zijn dan de eerste atoombommen in hun lanceerbuizen gereed staan om met de grootste nauwkeurigheid at te rekenen met een eventuele aanvaller. Ons land zal verzekerd zijn van een vergeldingsmacht, welke een eventue le onverhoedse aam-al kan overle ven," aldus admiraal Burke. De combinatie van het Polaris-systeem op lang gestationeerde ballistische pro jectielen en van bemande bommenwer pers zal ons een macht geven, welke „zelfmoord zou betekenen" voor elk land dat het risico van een algemene oorlog neemt. „Wij weten dit, onze bondgenoten weten dit en, wat het belangrijkste is, de communisten weten het. Dat is de reden waarom zrj het nooit zullen dur ven wagen een algemene aanval met kernwapens te ontketenen." Ofschoon Burke het niet in zijn rede vermeldde zal de tweede met Polaris- raketten uitgeruste onderzeeër, de „Pa trick Henry" vóór eind 196© de „Ceorge Washington" naar zee volgen; begin vol gend jaar komt daar een derde onder zeeër bij. Ook in andere Franse steden hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voorgedaan bij demonstraties en sta kingen om kracht bij te zetten aan de eis, dat door onderhandelingen een einde wordt gemaakt aan de oorlog in Algerije, die reeds zes jaar duurt. In Lyon werden ongeveer twintig mensen gewond en dertig gearresteerd. In Besangon, Le Havre, Angers, Brest en Nancy kwam het eveneens tot scher mutselingen tussen betogers en de politie en ook in deze plaatsen vielen gewonden. In Angers joeg de politie enkele duizenden personen, die na een ver gadering wilden demonstreren, met traangas uiteen. Verscheidene betogers werden gewond, van wie één ernstig. In Rennes woonden 4000 personen een bijeenkomst bij, die zonder inci denten verliep. In Nantes bleven bot singen ook uit, hoewel ongeveer 90 procent van de arbeiders der fabrieken en scheepswerven het werk had neer gelegd. Een bijeenkomst in Rouaan werd verstoord door traangasgranaten en gevechten tussen linkse en rechtse groepen. SWAN GEEFT t>E MODE AAN IN ZAKDOEKEN1 Naar schatting een kwart miljoen mensen hebben de democratische kan didaat voor het Amerikaanse presi dentschap, Kennedy, uitbundig toege juicht toen hij in New York donderdag het centrum van de kledingindustrie bij de 43ste straat bezocht. De lei der van het vakverbond van arbeiders in de kledingindustrie, Dubinsky, ver klaarde in „zijn" buurt nog nooit zo'n grote demonstratie te hebben ge zien. Toen vice-president Nixon vori ge week deze wijk bezocht waren slechts 20.000 mensen op de been. Het was het tweede bezoek van Ken nedy aan New York. Bij zijn intrede hadden zich acht dagen geleden op Broadway ongeveer een miljoen men sen verzameld. De republikeinse kan- Kennedy deed een beroep op zijn ge hoor „de republikeinen naar Califor nië te jagen". Deze uitroep werd met donderend gejuich en applaus be groet. Californië is de staat waar Nixon is geboren. De staat New York met zijn ruim vijftien miljoen inwo ners, is een van de belangrijkste sta ten in de verkiezingsstrijd. In de geschiedenis van de Ver. Sta ten zijn slechts vijf kandidaten voor het presidentschap gekozen zonder de steun van New York. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft opnieuw aan de Belgische rege ring verzocht om alle Belgische tech nici uit Kongo terug te trekken. Op een soortgelijk, eerder gedaan verzoek was tot dusver door de Belgische regering niet gereageerd. De Belgische regering heeft thans besloten de eisen van de secretaris generaal af te wijzen. Binnenkort reist een afgezant naar New York om het antwoord op de twee nota's aan Hammarskjoeld af te leveren. Brussel stelt zich op het standpunt dat inwilliging van Hammarskjoeld's verzoek zou neerkomen op discrimi natie tegen een lid van de V.N. Na kennis te hebben genomen van een door minister van Buitenlandse Za ken, Wigny, uitgebracht rapport, heeft de commissie van Buitenlandse Zaken van de Belgische Senaat gisteren een motie aangenomen, waarin spijt werd betuigd over de houding van Hammar skjoeld. Inmiddels is door de V.N. in Leo- poldstad een rapport opgesteld over „de massale terugkeer van Belgen naar Kongo en hun toenemende invloed in het Kongolese bestuur", dat, naar van betrouwbare zijde is vernomen, bin nenkort door de V.N.-vertegenwoordi- gers in Kongo aan de secretaris-gene raal gezonden zal worden. Het blijft onrustig in Leopoldstad. Moboetoe, diie woedend is over de be kendmaking van de V.N., dat hij het hoofdgebogen heeft voor hun ultima tum, is niet komen opdagen voor een onderhoud met generaal Rikhye aan wie hij verslag zou uitbrengen over de terugtrekking van zijn soldaten uit Leopoldstad. De kolonel heeft zich ver schanst in een groep villa's buiten de stad. President Tsjombe van Katanga heeft Hammarskjoeld inmiddels doen weten, dat Katanga een onafhankelijk land is, waarvan de regering technici kan betrekken uit het iand van haar keuze. Nixon deed donderdag tijdens zijn verkiezingsreis een minder prettige ervaring op. Tijdens een toespraak op het station van Grand Rapids in Mi chigan werd hij met eieren en over rijpe tomaten bekogeld. De projectie len misten hun doei. Nixon sprak vanaf het achterbal kon van zijn „verkiezingstrein" waarmee hij een rondreis maakt. Hij gaf geen enkel teken dat hij het inci dent had opgemerkt. Het was het tweede kleine incident dat zich tijdens de rondreis van de kandidaten voor 't presidentschap voor doet. Onlangs werd Kennedy door een. vrouw een glas whisky in het gelaat geworpen. In Muskegon, ook in de staat Michi gan, heeft Nixon donderdag verklaard dat hij, als hij tot president wordt ge kozen, alle communistische „satelliet- landen"'van Oost-Europa wil bezoe ken. Hij zei dat hij dit niet zou doen om aan de communistische leiders te be hagen of revoluties uit te lokken, daar deze slechts in een nutteloze afslach ting van moedige vrijheidsstrijders zouden eindigen, maar om opnieuw de vriendschap der V.S. voor de be volking van die landen en het vertrou wen dat deze volkeren uiteindelijk vrij zullen worden tot uitdrukking te brengen. Chic., Bnrl. Qulway rr Netto-wimt P^r aand. 26 (8'218,518) oi 3 (3.64) rrETT zal zondag honderd jaar geleden ijjn "dat in Amsterdam opgericht werd de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, in de.wande ling aangeduid met de letters C.N.S. Maandag, tijdens in Utrecht te houden tijwnkomsten zal deze Vereniging dit feit herdenken. De oprichting van C.N.S. in 1860 moet eigenlijk gezien worden als antwoord van je anti-revolutionaire of christelijk-his- lorische vrienden op de in 1857 aangeno men Schoolwet van Van der Bragghen. Deze Schoolwet toch had de gemeng de school voor héél de natie gehand haafd. En tégen deze school juist ging het verzet van Groen en de zijnen. Want iktgene wat voor hen juist in het cen trum van de school moest staan: het Kruis van Christus, werd bij deze wet als te exclusief bepaald buitenge nten. Slechts wat „aangelengde chris telijkheid, wat verwaterd Christendom" de typering is van Groen mocht binnen'deze school voor allen toegela ten worden. Feitelijk triomfeerde in de schoolwet van Van der Brugghcn het beginsel der algemeenheid, der neutraliteit. Een be ginsel, dat wonderwel overeen kwam met datgene wat de liberalen van toen wilden. Het liberalisme toch wilde naar de woor den van Chantepie de la Saussaye zijn algemeenheden aanprijzen; het al dus deze woordvoerder .tracht u te winnen; wordt gij niet voor zijn stand punt gewonnen, ja, het zal de liberalen grotelijks leed doen om uwentwil, maar gij kunt niet eisen dat voor uw individue le geloofsovertuiging het geheel worde prijsgegeven. Houd uw geloof voor u als een heilige relikwie in uw binnenka mer, achter slot; maar de maatschap pij moet geregeerd worden naar begin selen van algemene zedelijkheid, alge mene menselijkheid, algemene godsdien stigheid. Algemeen, dat is het gelief koosd woord; dus dit algemene niet in dei binnenkamer, autar Ifl dfe ntaatachap- ptf, int de Officiële schoot,''*'—' "ÜSótzo ver De la Saussaye. Welnu tégen deze algemene school, tegen deze ideologie van de ene school bank ging het in 1S57 en daarna. Toen het Groen en de zijnen duidelijk werd dat de tijd voor herkerstening van deze éne openbare school voor heel de I natie voorbij was hebben zij zich met j hartstocht geworpen in de strijd voor de bijzondere school, waar binnen Chris tus wél als de enige Heer erkend werd. I Daarom werd C.N.S. opgericht. En I God heeft mede door deze vereniging ons land bezaaid met vele christelijke i acholen. In I860 waren er in ons land ICO. Thans tellen we rond 2400 scholen met de Bijbel, waarvan er 1015 bij Chris telijk Nationaal zijn aangesloten. PR is nog iets. Kenmerkend voor C.N.S. is dat in zijn kring christenen uit onderschei den kerkgenootschappen, maar alleen vaa reformatorische huize samen wer ken. Deze oecumenische samenwerking van kinderen der Hervorming op de ba sis van het apostolische Christendom is voor de zaak van het protestantisme in Nederland van grote betekenis geweest. Wat Groen in 1861 aan ds Moll schreef; „Het is steeds mijn bedoeling geweest alles te vermijden, waardoor vereniging van hen, die het reformato risch en apostolisch Christendom, die Jezus Christus tegenover bijgeloof en on geloof belijden, zou worden belemmerd. De kracht van het protestantisme ligt immers énkel in dat geloof, hetwelk, steunende op de onfeilbaarheid en ge- j wegzaamheid van de Heilige Schrift ian de vrije genade Gods in Christus getuigenis geeft" Is steeds het richt- snoer van C.N.S. gebleven. Daarom verdient C.N.S. vandaag de Sank van ieder wie de zaak van. het zo- veelszins verscheurde Protestantisme in Nederland ter harte gaat.' En daarom is het een bijzonder geluk- 1 Mg samentreffen dat juist op de Her vormingsdag C.N.S. zjjn eeuwfeest mag vieren. Voor ons besef is de C.N.S.-school de school der Reformatie. En door het binnen deze school cen traal stellen van de Christus der Schrif ten èn door het saarabinden op onder wijsterrein van de reformatorische chris tenen In Nederland heeft C.N.S. bijzon der zegenrijk gewerkt. Voor. deze dtenst aan de oecumene, voor deze dienst aan het christelijk on derwijs C.N.S. hartelijk te danken daarvoor is dit artikel geschreven. God stelle deze Vereniging ook in de voortgang der tijden tot bijzondere zegen. ^en bate van het volkskind, dat zij, evenals Groen van Prinsterer, wil hou den bij de bijbel. En ter verdieping van de reformatorische gedachte in deze lage landen. T. M. GILHUIS jatter daim l-Gravenhage Witte da Withstraat Z3 Telef. 115700 (8 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519. Klachtendienst abonnementen 1B.3019130 uur Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. Huygenspleln 1 Telefoon 183467 (3 lijneni Postbus 1091 Postgiro no. 424867. Klachtendienst 18.3019.30 Telefoon 362569 Spuiweg 132 Telef. 4570. Belistraat 7» Tel. 633S1 [iordrecht: Schiedam t ihonnementsprlje 81 cent per week, 2,63 per maand, 7,90 per kwartaal. Lome nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks (Geldig tot zaterdagavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrli krachtige zuid oostelijke wind. Morgen: Zon op: 7.29 Maan op; 15.24 Onder: 17.18 Onder: 1.19 ALGERIJE-REL IN PARIJS I H.M. KONINGIN' JULIANA, die donderdagmiddag in Den Haag het I nieuwe Rode Kruis-ziekenhuis opende, kreeg van de leerling-verpleeg- I ster D. van der Heyde een boeket rode cn gele rozen. (Van een onzer redacteuren) DE ziekenfondsraad zal aan.de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid adviseren de premie voor d«j,verplichte ziekenfondsverzeke ring met ingang van 1 januari 1961 te verhogen tot 5,1 proeent. De premie bedraagt thans 4,8 procent. Een hogere premie is noodzakelijk, omdat de uitgaven (an de ziekenfond sen voortdurend stijgen. De tarieven van de ziekenhuizen zijn gestegen als gevolg van de salarisverhoging voor het verplegend personeel. Salarisverhogingen zijn tevens de belangrijkste oorzaak van het feit,'dat ook de honoraria voor de medewerker; specialisten, apothekers, tandartser en vroedvrouwen per 1 januari a.s zullen worden verhoogd. Met de huisartsen, die niet akkooro konden gaan met een verhoging van hun honoraria met circa zes procent bestaat nog geen overeenstemming Tevens moet rekening worden gehou den met een mogelijke nieuwe uit; gavenpost, nu de raad aan de ministe: va.n Sociale Zaken heeft voorgesteld ook een gedeeltelijke vergoeding van verpleegkosten in verpleegtehuizen in de voorzieningen der ziekenfondsen op te nemen. Nader vernemen wij van welinge lichte zijde, dat over de thans voor gestelde verhoging van het premie percentage geen volledige overeen stemming bestaat. De vertegenwoordigers van het be drijfsleven achten een premie van 5,1 procent namelijk iets hoger dan be slist noodzakelijk is. In verband hiermee heeft de verte genwoordiger van het C.N.V. in de ziekenfondsraad voorgesteld met een verhoging tot vijf procent te volstaan. Volgens naar zijn meningveilige ra mingen zal dit voldoende zijn om de stijgende kosten te dekken en toch over een redelijkereserve te blijven beschikken. De ziekenfondsraad dient namelijk steeds te bedenken, dat de premie door werkgevers en werkne mers moet worden opgebracht en dat tegenover de premieverhoging geen enkele compensatie staat. Dit voorstel kreeg wel de steun der vertegenwoordigers van het bedrijfs leven, maar niet van de. overige le den van de raad (ziekenfondsbestuur- ders, ambtenaren, artsen en medewer kers). Deels wensten zij een premie- verhmoging tot 5,2 procent, een ander deel van de raad wilde zelfs een pre mie van 5,4 procent teneinde een grote „reservepot" te kunnen kweken. Uit eindelijk werd echter besloten tof een premie van 5,1 procent te adviseren. Het C.N.V. heeft het ledental van 220.000 gepasseerd: op 1 juli stonden bij de 24 aangesloten organisaties 221.305 leden ingeschreven. Het Verbond bereikte in 1957 de 218.000 maar kwam in de daarop volgende twee jaar niet boven de 219.000 uit. Nog altijd zijn er enige organisaties, die een gelukkig kleiner wordende achteruitgang boekten (in het eer ste kwartaal I960 een tiental, in het tweede 8). Daarentegen heeft zich bij andere die van hout en bouw, me taal, bedrijfsgroepencentrale en ver- voerspersoneel een stevige groei ingezet, die het verliescijfer van de andere overtreft, in het eerste kwar taal met 815, in het tweede kwartaal met 1.498. De tarieven van deze gesprekken zal dan teruggebracht zijn tot het niveau dat na de verlaging van novem ber 1955 werd bereikt. Volgens het hoofdbestufir van de PTT is deze tariefsverlaging, on danks de gestegen lonen, mogelijk geworden door de gunstige bedrijfs- uit komster1 over 1959 èn door het feit, dat ook in 1960 de gunstige ont- wikkeLing zich heeft voortgezet. De wilde staking bij de N.V .Hartog in Oss, die van vorige week vrijdag af heeft geduurd en waarbij sinds maandag 1.500 werknemers betrokken zijn geweest, is vanmorgen definitief gebroken. Een fabriek in Hannover, die reeds rijdende klinieken en hospitaalschepen heeft gemaakt, heeft thans een „vlie gende operatiekamer" gebouwd. Deze kamer kan per helikopter naar een rampgebied worden gebracht. Het eer ste exemplaar zal waarschijnlijk aan Argentinië worden verkocht.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1