Gemeentelijk strafrecht Ondanks kerkelijke verdeeldheid Jubileum-viering in UTRECHT Onderduikers van B.B. na week met muziek vrij Onderscheidingen 2 DODEN, 5 VRACHTWAGENS BOTSEN: GEWONDEN Ferhat Abbas optimistisch over strijd Generaal Salan in het geheim naar Spanje New Y orkse politie wil zich 8 november ziek melden Koopt op tijd uw zekerheid a LEVENSVERZEKERING-BANK Verhouding kerk en school ter sprake Werkvan Appel bekroond met 10,000 dollar Ravage op dijk bij Someren (L.) Ik ben hier als gewoon toerist Het weer in Europa Politiek geschil in Israël bijgelegd r Zo. o NATIONALE V'V'TrVfT'"^ DINSDAG 1 NOVEMBER I960 V fSÏSSEïua-MS." Telef00n ï82569 "N Directeur: H, DE RUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 4744 "V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J 8. BRUINS SLOT (Van een onzer verslaggevers) f)E vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs heeft -L'maandag, in tegenwoordigheid van vele notabelen uit de volksvertegenwoordiging en de kringen van het Nederlandse onder wijs, haar honderdjarig bestaan herdacht: 's morgens was er een herdenkingsdienst in de Domkerk te Utrecht, waarin de tweede voorzitter van CNS, dr. H. J. Honders, voorging en in het middaguur was men bijeen in het Utrechtse Tivoli, waar voorzitter prof. dr. H. Smitskamp de feestrede hield. Directeur Kanaalstreek „Nationaal' V-_ Feestdag Op de Kanaaldijk in Someren tussen Helmond en Weert is gisteravond een ongeluk ge beurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. Vijf anderen werden gewond. Overwinning Onbestendig en in Nederland „Handvest der 12F' CONFLICT OVER BIJBAANTJES ftotterdami Witt* <Js WlthjtTBsl 23 Telel U5700 fR t 1 £?St£" JF - P,,tgIro «0 424519 <S l Klachtendienst abonnementen 18.3019.30 uur Zaterdags 17-18 uur. Telefoon 1157Q0 Hnygensplein 1 Telefoon 183467 (3 lijnen, Pcatbus 1091 Postgiro no. 424867. Bellstraat 7a Tel. 63161 AbomeraenteprU» 61 cent per week, ƒ2,65 per maand, ƒ7 90 per kwartaal. Lotte nummert 15 cent. Verschijnt dagelijks •«-Graranhage Oordrechti Schiedam] (Geldig tot woensdagavond) MINDER SOMBER Aanvankelijk nog regen. Morgen veranderlijke bewolking en hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen ais vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 7.3G Maan op: 17.09 onder: 17.10 onder: 6.02 IN „De Nederlandse gemeente", het wekelijks orgaan van de Verenigin van Nederlandse gemeenten, heeft mr. J. van der Haar, burgemeester van Mijdrecht en Wilnis, enige tijd geleden een tweetal artikelen geschreven, die ons van dusdanig beiang toeschijnen, dat wij er hier de aandacht op vestigen. In het eerste artikel („Eerherstel aan het Gemeentelijk Strafrecht", 13 mei 1960, no. 20), gaat de heer Van der Haar uit van de toenemende vervui ling van onze openbare wegen en water wegen, een euvel dat ook door buiten landse toeristen is gesignaleerd en dat. zo het niet wordt tegengegaan, een on gunstige invloed zal uitoefenen op het vreemdelingen-verkeer.' Maar ook afge zien hiervan blijft die vervuiling een ernstig kwaad: zowel de volksgezond heid als de landschappelijke en stede lijke schoonheid lijdt schade. Wie erop gaat letten, staat versteld f*n de omvang die het gesignaleerde kwaad heeft aangenomen. Nederland is beslist niet een proper land. Onze water wegen worden niet alleen door de in dustrieën als riool gebruikt, zij wor den ook door particulieren als zodanig aangewend. Dit geldt vooral voor slo ten, vaarten en grachten. De straat en de weg worden in hoge mate ontsierd door weggeworpen vuil, en min of meer onbegaanbaar gemaakt. Wat dit laatste betreft, wijzen wij op de ergelijke gewoonte van hondenbezitters hun huisdieren hun behoeften te laten doen op uitsluitend voor verkeer be stemde plaatsen. m WAT hiertegen te doen? De heer Van der Haar wijst er op, dat hierte gen veel te doen is, omdat de ge meenten strafwetgevende bevoegdheden hebben; de gemeenteraad kan op over- J ™- ^aand^cht voor de school ..n*. onww^anmoan irrv"7h. 1 - Samenwerking trots van 100-jarig CNS Advertentie Zon onder Daarin heeft hg met nadruk naar voren gebracht dat kerkelijke gedeeldheid geen beletsel behoeft te zijn voor samenwerking in de school. CNS, aldus prof. Smitskamp, stelt er een eer in dat diverse schakeringen van het orthodoxe pro testantisme In haar vertegenwoordigd züc en dat zg daarbij gelukkig het ge vaar van confessioneel indifferentisme kon ontwaken. In dit verband kwam uiteraard de verhouding van kerk en school aan de orde. CNS vraagt, zo zeide prof. Smits- kamp, onderscheid tussen kerk en school. Zeker, CNS ontkent niet dat de treding van zijn verordeningen voor ZO' veel daartegen niet bij een wet, een algemene maatregel van bestuur of een provinciale verordening is yoorzïcn hechtenis van ten hoogste twee maan den, of geldboete van ten hoogste drie' hondërd "guIden' "stelIen', alsmede ".open baarmaking van de rechterlijke uit spraak (art. 195 t/m 206 van de Ge meentewet). Dat is niet gering. Maar wordt nu door de gemeenten voldoende gebruik gemaakt van deze bevoegdheid, waar van de waarde door de auteur nadruk kelijk in het daglicht wordt gesteld? De praktijk is, dat. zo er al veror deningen zjjn, onvoldoende de hand ge houden wordt aan het opsporen en be straffen van overtredingen. De heer Van der Haar noemt enkele cijfers. In 1939 bedroeg het totaal aantal schuldverkla ringen en transacties wegens kanton gerechtszaken 521.175, waarvan 21.16 pet. wegens overtredingen van plaatselijke verordeningen. In 1956 was dit totaal bijna verdubbeld; het percentage van de bestraffing van overtredingen op communale verordeningen was echter teruggelopen tot 4.01. Het is duidelijk, dat deze teruggang niet te danken is aan een vermindering van overtredingen. Gelet op de stijgen de criminaliteit en ook gelet op de ervaring, die iedereen dagelijks kan op doen, moet hier geconstateerd worden, dat aan de plaatselijke verordening niet voldoende, laat ons het maar eerlijk zeggen, onvoldoende de hand wordt ge houden. Wij laten de oorzaken hiervan bul ten beschouwing, hoe belangrijk die ove rigens mogen zijn. Wjj willen hier slechts Met de auteur van het genoemde arti kel constateren, dat de Nederlandse ge meenten een wapen in de hand hebben, dat met succes gehanteerd kan worden tegen een euvel als de gesignaleerde vervuiling van de openbare weg. Nu is het zo, dat het voortreffelijkste wapen zonder effect blijft, als de hand die het hanteert, krachteloos is. Het is dus niet alleen van het grootste be lang, dat wordt nagegaan, of de ge meenteraden zich wel voldoende van hun mogelijkheden bewust zijn, maar vooral ook, of de handhaving van reeds bestaande verordeningen wel voldoende aandacht heeft. Heeft zij deze, dan moet getracht worden de belemmeringen op te heffen, die het handhaven van de verordeningen in de weg staan. Gaarne maken wjj de woorden van de heer Van der Haar tot de onze, als Iri zegt: „Hoofdzaak is, dat wij, en dit moge l.c, gelden het bestuur, de politie ea de justitie, het gemeentelijk strafrecht niet als een quantité négligeable gaan beschouwen, doch het bij onze legisla tieve opsporende en berechtende activi teiten het volle pond geven". Tot directeur van het (intergemeen telijke) industrieschap Kanaalstreek te Stadskanaal is benoemd drs F. v. d. Eist, voorheen plv. directeur van het Nat. Rampenfonds en veelal werk- azam ge-,veest in de pubüc-relation- sfeer. Hij volgt mr. A M. de Lange op. heeft, integendeel, maar het standpunt van CNS is dat, hier en nu, de concre tisering van het christeigk belijden in de diverse samenlevingsverbanden het beste gediend wordt door speciaal daar toe gevormde organen. De school heelt als opvoedingsin stituut een eigen, taak en verant woordelijkheid. Deze wordt, merkte prof. Smitskamp op, het best behar tigd door samenwerking van christenen uit onderscheidene ker ken. In dit verband bracht de voor zitter naar voren, dat sedert de twee de wereldoorlog het aantal aangeslo ten scholen zeer is toegenomen: dit jaar passeerde men de duizend. Dr. A. A. Koolhaas, de praeses van de hervormde synode, sprak uit naam van de kerken (wij zagen o.a. zijn ge reformeerde collega) en hij zei dat de kerken CNS mochten danken voor het vele goede, door deze vereniging verricht. Anderzijds is het niet eenvoudig, vervolgde hij, ingaande op de opmer kingen van prof. Smitskamp op de ver houding van kerk en school, want vele kerken hebben een eigen geluid als het gaat om deze verhouding. Men heeft er verschillende visies op en in on ze tijd is er een kentering naar ver schillende, soms o-ngedachte kanten. Bij de gedeeldheid der kerken, zo meende dr. Koolhaas, is een zekere af stand tussen de kerken en de school nodig: anders zouden er evenveel schooltypen als kerkgenootschappen zijn. „Als kerken zijn wij dankbaa.r voor de samenwerking op schoolge- bieö". Deze samenwerking, zo besloot dr. Koolhaas, zal het besef van de abnor male gescheidenheid op kerkelijk ge bied levend houden: wél samen aan een bestuurstafel, niet samen aan een avondmaalstafel. Over het „nationaal" in de naam van CNS is ook gesproken. Prof. Smits kamp zeide daarvan o.m, dat het „na tionaal" altijd ondergeschikt moet zijn aan het „christelijk" en daardoor be paald wordt. Veel is veranderd sinds 1860, het prot. chr. volksdeel zal niet de pretentie hebben van het nationale te vertegenwoordigen, maar van kracht blijft dat en hier citeerde de voor zitter Groen van Prinsterer het waarlijk nationale wordt verkregen door het naleven van die beginselen, waardoor Nederland gevormd en her vormd is. Minister Cals ging hier in zijn toe spraak op in: het optreden van CNS was inderdaad christelijk en nationaal. Het verheugde de minister dat CNS de lijnen van het verleden doortrekt, doch ze in de werkelijkheid van nü wil ver werkelijken. t¥v35v:-: (Van een onzer verslaggevers) Minister Cals kon maandagmiddag in Tivoli te Utrecht, waar de ver eniging voor Christeigk Nationaal Schoolondetwüs haar honderdjarig bestaan herdacht, meedelen dat het H. M. de Koningin behaagd had twee personen uit de kring van CNS te onderscheiden: mr. D. W. O. A. Schut (links) is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau en de heer N. Heukels (midden) tot ridder in dezelfde orde. Mr. Schut is een kwarteeuw penningmeester van CNS en de heer Heu kels (..een onontkoombaar propagandist", zeide minister Cals van hem, doelend op de activiteiten van de heer Heukels voor de Unie-collecte) wlis een lange reeks van jaren inspecteur van CNS. Op de foto: minister Cals reikt de onderscheidingen uit. - ZE knipperden tegen het daglicht en deden bepaald een beetje we reldvreemd, maar dat was begrij pelijk, want zeven dagen en nach- - ten hadden deze 25 B.B.*ers in Berg en Dal bü Nqmegen onder de grond vertoefd om hun reacties in „oor- logsomstandigheden" te laten tes- ten. Er zgn psychische spanningen geweest, gaven ze toe, maar ove rigens is de oefening een succes geworden. De eerste bovenaardse klanken, die ze hoorden, waren van de Luchtmachtkapel die de „onderduikers" een muzikaal wel- kom toeblies. Aan de Nederlandse schilder Karei Ap pel is een prjjs van 16.000 dollar toe gekend voor zqn schilderij „De vronw en de struisvogel". De prijs is toegekend door de stienting Salomon H. Guggenheim te New York op advies van een internationale jury, waarin o.a. de directeur van het Am sterdamse Stedelijk Museum, jhr. W. J. H. B. Sandberg, zitting had. Appel, die In 1921 In Amsterdam ge boren werd en nu in Parijs woont, kreeg hiermee de hoofdprijs la een internationaal gezelschap van kunst schilders. De feestdag van CNS, we meldden het al, begon met een wijdingsdienst. Hierin hebben het koor van de chr. kweekschool „Rehoboth" te Utrecht en het Da Costasehool-kinderkoor gezon gen. Dr. Honders bepaalde zqn gehoor bij de woorden uit Genesis 22 vers 14: De Here zal er in voorzien". Hij zeide o.a. dat wij in elke situatie geroepen worden tot een nieuwe gehoorzaam heid, ook in al het werk voor de school. De predikant noemde het chr. onder wijs een machtig wapen tegen de ont kerstening. In Tivoli heeft prof. dr. G. P. van ttterzon gesproken als woordvoerder van de gezamenlijke organisaties van het chr. onderwijs. Na afloop van de bijeenkomst was er een ontvangst. Te anderer plaatse in dit blad doen wij mededeling van het hetgeen minis ter Cals zeide en van de onderscheidin gen, die twee personen uit de kring van CNS ten deel vielen. We vermelden nog dat de rede van prof. Smitskamp opgenomen is in het gedenkboek van CNS, dat vandaag verschijnt. Een vrachtauto met aanhanger van het groente-exportbedrgf Van Duyn uit Venlo heiaden met groente, botste op de dijk tegen een "vrachtwagen van het aannemersbedrijf voor kabelleg- ging A. C. van den Heuvel uit Heesch, •waarmee een directiekeet -werd ver voerd en waarin tien arbeiders zaten. De aanrgding gebeurde, toen de chauf feur van de wagen die met de directie- keet was beladen, een fletser wilde passeren. Deze auto kwam uit de rich ting Weert. De vrachtauto met aanhanger die van de kant van Helmond kwam, lag na de botsing dwars over de weg. Op de plaats van de aanrijding even ten noorden van de elfde sluis in de Zuid- Willemsvaart ontstond een geweldi ge ravage. Tot ongeveer tien uur van avond was de weg volkomen versperd. De twee mannen die bq het onge luk de dood vonden, waren de 50- jarige A. van Tilburg uit Nistelrode, gehuwd en vader van acht kinderen, en de 27-jarige J. van Leyen uit Heesch, gehuwd en vader van één kind. De vqf gewonden waren de heren Th van de Wetering uit Nistelrode, F. van den Braak uit Middelrode, A. Glaude-, mans uit Heesch, M. van de Moosdijk uit Geffen, allen in dienst bij het aan nemingsbedrijf uit Heesch en de chauf feur van de auto die de directiekeet vervoerde, de heer R. „Aan de vooravond van het zevende jaar van de oorlog is de internationale situatie niet ongunstig voor ons. De Algerijnse kwestie is dit jaar in dui- delijkcr termen bg de V.N. ter behan deling, W'ü hopen dat deze internatio nale organisatie eindeigk haar verant woordelijkheden onder de ogen zal zien", aldus heeft de premier van de Algerijnse rebellenregering Ferhat Ab bas, gisteravond verklaard, In een vraaggesprek met het'Sow- jet-persbureau Tass verklaart Belka- cem Krim, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van de op standelingenregering, dat hervatting van de onderhandelingen met de Franse regering weinig waarschijnlijk is. Zowel Abbas als Belkacem en an dere woordvoerders van de Algerijnse opstandelingen zijn het in interviews met communistische persbureaus er over eens dat het „Nationale Bevrij dingsfront" de uiteindelijke overwin ning zal behalen en dat de erkenning van de opstandelingenregering door de Sowjet-Unie en de materiële, morele en politieke steun van communistisch China, naast de houding van andere bevriende landen, belangrijke factoren zijn om deze overwinning te bereiken. EEN boven Scandinavië gelegen ge bied van hogedruk is de laatste 24 tiur sterk in betekenis toegenomen. Overal in dit hogedrukgebied komt vorst voor, in Midden-Zweden en Finland ongeveer 10, meer naar het noorden 15 tot 25 graden. Over West-Europa is daarentegen een krachtige zuidwestelijke stroming tot ontwikkeling gekomen, waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Van morgen vroeg werden in grote delen van Frankrijk temperaturen van 15 en 16 graden gemeten. Het warm- tefront, dat de voorste begrenzing van de zachte lucht vormt, wordt voorafgegaan door een zeer brede regenzone. Deze trekt vandaag over Nederland. De zuidelijke stroming wordt ver- oorzaakt door een actieve depressie, die over Ierland naar het noorden trekt. Ze doet de luchtdruk verschillen op de Noordzee sterk toenemen, ten gevolge waarvan daar de wind tot hard of stormachtig aanwakkert. Morgens bereikt het koufront van de depressie ons land. De wind neemt na het passeren van dit front weer af en ruimt dan naar zuidwest tot west, hetgeen aanvoer van koudere lucht tot gevolg heeft. De" neerslag- kansen blijven nog groot. De voormalige Franse opperbevel hebber In Algerije, generaal Salan, is eistermiddag in een hotel- in Barcelona opgedoken. De generaal had Frankrijk heimelijk, boewei volkomen wettelijk, verlaten. Zijn verdwijning had in Franse regeringskringen enige onge rustheid gewekt, vooral met het oog op hardnekkige geruchten over een aan staande revolte van rechtse Europeanen in Algerije en afdelingen van bet Franse leger. Zoals gemeld, heeft de Franse mi nister voor de Strijdkrachten, Messmer, de generaal onlangs verboden zich in Algerüe op te houden, nadat Salan zich als voorzitter van een groep voormalige frontmiiitairen afkeurend over de Gaulle's politiek ten aanzien van AI gerije had uitgelaten. Generaal Salan had zich, na zijn pen. sionering, in Algiers gevestigd. Op een persconferentie in rijn hotel in Barcelona zei de generaal: „Ik ben hier als toerist. Ik ben van plan een weekje in Spanje te blüven en dan naar Frankrijk terug te keren." Ilij weigerde antwoord te geven op vragen Betrek king hebbend op politieke onderwer ken. Op een gegeven moment zei Salan 'echter: „Denkt u eens in wat er zou gebeuren met Spanje en andere West- europese landen als Algerije communis tisch zou worden." - vvr, Naar uit welingelichte kringen - In Madrid vernomen wordt, was men daar Statten Weer Wind- Max temp. richting v. gisteren en snelheid enneerglag mtrp.see. oigel. 24 Helsinki onbew. no 5 -2 0 Stockholm. onbew. nno 2 3 0 Oslo onbew» no 3 3 0 Kopenhagen regen ozo 10 7 1 Aberdeen regenbui O 8 9 3 Londen motregen zo 4 12 7 Amsterdam regen zo 7 13 2 Brussel regen ozo 8 13 7 Luxemburg regen z 6 10 7 Parijs regen z 6 14 8 Bordeaux geh, bew. z 8 15 2 Grenoble zw. bew, no 2 18 0.1 Nice zw. bew. nnw 1 17 0 Berlijn mist z 2 9 3 Frankfort mist windst. 11 3 München zw. bew. zzo 3 12 0 Zurich regen w 2 15 1 Genève zw. bew. windst. 15 1 Locarno zw. bew. nno 1 14 0 Wenen mist zo 2 16 O Innsbruck geh. bew. zo 1 9 0 Athene zw. bew. n 2 24 0 Rome zw. bew. windst. 18 7 Ajaccio geh. bew. O 2 20 3 Madrid 1. bew. windst. 20 0 Majorca mist z 4 21 0 Lissabon regen zw 8 20 23 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg regen zo 5 13 5 regen zo 6 12 4 regen ozo 12 12 5 mist ozo 4 12 2 regen zo 4 13 1 regen ozo 4 12 1 regen ozo 4 13 3 regen O 5 13 5 S De leden van de politie in New York z«n van plan zich op 8 november, de dag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen, allemaal ziek te melden als zij op sociaal gebied hun zin niet krügen. De poiitie-agenten mogen niet staken. Generaal b. d. Salan niet op de hoogte van Salan's komst. Er werd echter op gewezen, dat Salan reeds verscheidene plaatsen aan de Costa Brava had bezocht. Een vijftigtal intellectuelen en hoge ambtenaren van het Franse ministerie van Culturele Zaken heeft een verkla ring uitgegeven waarin zij zich scharen achter degenen die „het handvest van de 121" hebben ondertekend. Volgens de verklaring is de tekst zo gesteld dat zij geen politieke oppositie inhoudt. De ondertekenaars, onder wie profes soren van de Sorbonne en andere uni versiteiten, verklaren zich vrijwillig bereid dezelfde administratieve maat regelen te ondergaan als de onderteke naars van het „handvest van de 121". De regering heeft zich namelijk bij een besluit van 28 september de be voegdheid gegeven leden van het over heidspersoneel, die het handvest heb ben ondertekend, te schorsen met uit betaling van drievierde deel van hun salaris. In de nieuwe verklaring wordt ge zegd dat dit besluit de ambtenaren blootstelt aan willekeur van de zijde van de regering. Het arbeidsconflict in de New Yorkse politie is ontstaan nadat de politiechef de leden van zijn korps verboden heeft een bijbaan te heb ben. Een onderzoek had namelijk aangetoond dat een groot deel volgens New Yorkse bladen het me rendeel van de agenten een twee de werkkring heeft en dat enkelen zich ziek meldden— met behoud van salaris om elders te kunnen wer ken. Verscheidene agenten zijn ont slagen. Het hoofd van de politie, Ken nedy, (geen familie van de demo cratische presidentskandidaat) heeft maandag, nadat het dreigement van de agenten bekend werd, een pers conferentie gehouden waarop hij zei, dat, indien de agenten hun plan uit voeren, h(j het leger zal verzoeken tijdens de verkiezingen politiedien sten te New York te doen. De Israëlische coalitie-regering heeft de geschillen bijgelegd, die een breuk hadden veroorzaakt in de socialistische party van premier Ben Goerion en in de coalitie-regering. Het kabinet besloot ministeriële commissie uit te breiden, die de zaak- Lavon moet onderzoeken. In het parlement hebben alle coali tiepartijen flater hun vertrouwen uit gesproken in de coalitie door een mo tie van goedkeuring voor de rede waarmee Ben Goerion een week ge leden de zitting van het parlement opende. De zaak-Lavon was het gevolg van een zes jaar geleden mislukte actie van de geheime dienst die leidde tot het aftreden m 1955 van de minister van Defensie, Pinhas Lavon, die verant woordelijk werd geacht. 9 X

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1