MÊ&ËÊÊiÊ Eerste rooms-katholiek doet zijn intrede op het Witte Huis Verkaveling of Verscheidenheid? NEW YORK STEMDE DEMOCRATISCH Méér salaris voor burgemeesters van kleine gemeenten HUG KENNEDY'S PROGRAM Meerderheid van democraten in Congres kleiner Minister Luns: Vooroordelen verdwijnen Kennedy: Ik voel me fantastisch vieren feest WAAROM Pokken in Djakarta Reizigers melden relletjes in BAGDAD Gelukwensen Record-opkomst „Verpletterend" Roofdieren mogen in Amersfoort niet meer optreden r Surinaamse gouverneur terug in Nederland TWEE RUIMTEPROEVEN IN VS MISLUKT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 Directeur: H. DE ..RUIG NEGENTIENDE JAARGANG No. 475Ï "V V. J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT JOHN FITZGERALD KENNEDY, 43 jaar oud, is president van de Verenigde Staten. Na een aar zelend begin 0111 één uur vanmorgen bad Nixon nog een voorsprong op zijn rivaal nam Kennedy de leiding over. Om twee uur vanmorgen zette de demo- cratisclie kandidaat een machtige spurt in. New York, de grootste staat met 45 kiesmannen, was voor Ken nedy. Een verrassing was de uitslag van de zuidelijke staten, waar Kennedy's godsdienst - de rooms-katko- lieke - een handicap heette te zijn. Arkansas, Georgia, Louisiana, Noord-Carolina en Zuid-Carolina, met geza menlijk 52 kiesmannen, stemden voor Kennedy. Ofschoon Kennedy's overwinning, genieten naar het aan tal kiesmannen, overtuigend is, was zijn stemmenxneerderheid niet groot. Om 11.20 uur had Kennedy 27.737.913 stemmen tegen Nixon 26.854.484. Het was een verkiezing die rijk was aan schommelingen. Een aantal staten, die bijna alle voor spellers tevoren aan de een of ander hadden toegewezen, ging ceil, andere. weg^.Qhio zon het op Kennedy houden, zo werd gedacht, maar Nixon veroverde deze staat. Delaware zou een „Nixên-staat-' worden, maar het koos Kennedy. De president won niet alleen in de drie meest katholieke staten, Massachusetts, Rhode Island en Connecticut, maar ook in de drie meest protestantseNoord Carolina, Zuid Carolina en KOFFIE spaart hart en zenuwen! C Georgia. wwm Doden en gewonden? Kennedy was tot vanochtend vroeg opgebleven met zijn» vrouw Jacqueline in hun zomerverblijf inHyannis Pon. Achter zijn huis bevond zich een comman dopost van zijn broer Robert, die als leider van de campagne is op getreden. Vijf telexapparaten, meer dan dertig telefoons en een batterij tv-apparaten, gaven de resultaten en de analyses door. Toen de verkiezing van Kennedy vaststond, is de nieuwe president gaan slapen zonder een verkla ring af te leggen. DEMOCRAAT KENNEDY PRESIDERT VAN DE VERENIGDE STATER 1900 1904 1916 1920 1924 1923 1932 1535 13(0 1855 «48 1952 1956 i960 „jttertfin" wm? c*.f?"hstraSt 2S Te*®*- *15700 (6 Postbus 1X12 Postgiro Ho. 42431B. Klachtendienst abonnementen 18.301830 uur Zaterdag* 17—18 uur. Telefoon 115700. «^Jraeenhage Huygenaplein 1 Telefoon 183467 (3 lijnen» Postbus 1091 Postgiro no. 424867. Klachtendienst 18.30—10.30 Telefoon 3625S8 Dordrecht» Soui-weg 132 Telef. 4570. Schiedam! Bellstraat 7» Tel. 63161. Abonnementsprijs 61 cent per week, 2,63 per maand, T.flo „er kwartaal Losse nummer» 15 cent Verschijnt dagelijk*. J rwtM- (Geldig tot donderdagavond) .MEER WIND. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Ma tige tot krachtige later mogelijk harde en aan de kust stormachtige zuidelijke wind. Minder koud, vooral in de nacht en ochtend. Morgen: Zon op 7 50 onder: 1(5.57 Maan op: 22.54 onder: 13.18 KENNEDY PRESIDENT YAN DE V.S iHÏÏ»iiii)iïïiTiïiïïïiïïlMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii tjj de „Friese Koerier" vat de heer 1 Solium- vlam over de rede van de heer Van Ni erop in de Tweede Kamer wet de noodzaak van eigen prot. chr. hogere technische scholen. „De verkave laars" staat er boven het artikel van de heer Schurer. In zijn kritiek heeft hij een tegenover de antirevolutionaire redenaar krachtig argument, nl. de opvatting van dr. Kuy per die in zijn „Gemene Gratie" betoogd heeft dat splitsing van technische scho len tegen de natuur en de aard van de jaak is. Hier is volgens Kuyper noch van neutraliteit noch van richting spra- iie. „De enige richting van deze scho len moet zijn dat ze zich richten op het Aanbrengen van de beste kundigheden, tm de gereedste en meest geoefende vaardigheid." VT.VAR onze overtuiging berust deze I' mening van Kuyper op een onder- schatting van de betekenis- van het technisch onderwijs. Kuyper zag dat on derwijs te vee! als alleen technisch en te weinig als onderwijs. Technisch on derwijs is niet het bijbrengen van bepaal de vaardigheden alleen, het is tevens mensen vormen. De technische kennis moet gehanteerd worden in de eigen tijd en in de eigen tijdse verhoudingen. Hoe men daar tegen over staat, wat men daarmee wil is voor elk onderwijs van beslissende betekenis en dat geeft al naar gelang men. zich daartegen opstelt aan de scholen hun ver- schillende' geestelijke structuur. -"'A-Y.-v - npj kunnen het aan Kuyper ontleen- de argument dus wel naast ons neer leggen. Trouwens' het artikel van Schurer is ondanks de mooie vondst uit de „Gemene Gratie", zo anti-Kuy- periaans als maar mogelijk is. Het ar tikel is nl. gericht tegen de splitsing in liet onderwijs in het algemeen. „De volksgemeenschap wordt op de ze manier steeds meer tot een gebied dat in verschillende jachtterreinen is verka veld. Bij de lagere scholen, waarvan er zonder schade verscheidene naast el kaar kunnen bestaan, valt dit niet mo op, maar net leidt tot bedenkelijke con sequenties bij de rayon-scholen."- De heer Schurer spint deze gedachte dan verder uit om te eindigen in de con clusie dat het volk er niet is om verka veld té worden en dat het leven er is om gezamenlijk geleefd te worden. JJEZE grondgedachte treffen wij in heel wat artikelen van Schurer aan. Hij brengt gaarne de volksgemeen schap en ook gaarne de dorpsgemeen schap naar voren, die dan door de „ver ruiling" worden belaagd. Van iemand als Schurer die zo duidelijk anti-nationaal- socialistisch is geweest, kunnen wij niet goed verstaan dat hij bet gevaar van bit domineren van deze gemeenschap-ge dachte niet voelt. Kan het zijn dat de auchtérheid van de politicus hier onder gaat in de romantiek van de dichter? Van een volksgemeenschap en een Awpsgem eenschap kan men o.i. slechts daa in goede zin spreken als zij de mo gelijkheid laten de verscheidenheid uit te leven. In de havenwijk bij Djakarta zijn gevallen van pokken geconstateerd en de autoriteiten in de Indonesische nooidstad hebben bevolen dat iedereen, oie de laatste drie jaar niet is ingeënt, moet worden gevaccineerd. Nixon leed nederlaag na spannende strijd C O RICHARD NIXON nederlaag Advertentie I omdat deze uitgezochte Koffie- honen gegarandeerd coffeïne- vrij zijn, dus onschadelijk omdat u er goed op kunt slapet» omdat Koffie Hag onbeperkt genot geeft zonder nadelige gevolgen importeur: HAG-Verkoopkan WO* K. Toetbu* 6*9 Haarlem (Van onze Haagse redactie) De salarissen van de burgemeesters van gemeenten, die minder dan 30.000 inwoners tellen, zullen verboogd worden. Dit is bepaald in een wijziging: van het bezoldigingsbesluit voer burgemeesters, dat in het staatsblad is opgenomen. Voor deze verhoging is verschillende malen in de Tweede Kamer gepleit. Van de verhoging zuilen het meest profiteren de burgemeesters van de ge meenten met ongeveer 4 5000 inwo ners, zo vernamen wij. Een bui-ge- meester van een gemeente met 5 6000 inwoners vertelde ons dat zijn salaris stijgt mee ongeveer ƒ60 per maand, doch, zo verklaarde hij, deze verho ging „gaat schoon op" aan de huur van zijn ambtswoning. Die huur is on langs voor alle burgemeesters vastge steld op twaalf procent van het sala ris. In veel gevallen zou de verho ging door deze meerdere huur teniet gedaan worden. In het wrjzigingsbesluit is ookbe paald dat .een, eerder toegekende toe slag van 6 pet. in het 'salaris van alle burgemeesters gencorporeerd zal wor den. De pas gekozen democratische pre sident'Kennedy heeft in zijn verkie zingscampagne gepleit' voor een sterk Amerika, dat vanuit een positie van militaire en economische superioriteit met de Sowjet-Enie kan praten. Hij gaf als zijn mening ie kennen, dat de V.S. in het buitenland prestige hebben verloren en dat het tijd is de Ameri kaanse invloed in de wereld te ver sterken. Hij beloofde te zullen ijveren voor een. toenemende economische expansie en een verhoging van de nationale produktie. zonder de kracht van het land of de waarde van de dollar in gevaar te brengen. Ook sprak hij zich uit voor uitbrei ding van de taak der regering op het gebied van de sociale voorzieningen, zoals medische hulp aan mensen boven de 65 jaar en de bouw van woningen en scholen. Voorts is hij voorstander van subsidieverlening aan de boeren. In dit verband heeft hij beloofd de kwestie van vraag en aanbod ten gunste van de landbouw te zullen regelen. Gouverneur J. van Tilburg van Suriname is dinsdagavond uit Para maribo op Schiphol aangekomen, waar hij werd begroet door vice-minister- president drs. H. <L Korthals en de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Naar gemeld is de gouverneur naar Nederland teruggekeerd, omdat zijn gezondheid in Suriname is ondermijnd. Hij zal vermoedelijk geruime tijd rust moeten houden. Een woordvoerder van de Nepalese regering heeft ontkend, dat de be dwinger van de Mount Everest, Sir Edmund Hillary, nieuwe voetafdruk ken heeft ontdekt van de „verschrik kelijke sneeuwman". Hillary verblijft op het ogenblik in het Rolwall-ing- gebergte. dat tot de Nepalese Hima laya's behoort. V.%7, w. n-.'.t; s Dit is Lyndon B. Johnson, de democratische senator nit Texas, die vice-president van de Ver. Staten zal worden. Johnson, 52 jaar oud, is de lei der van de democratische frac tie in de Senaat. Hoewel Johnson de laatste paar jaar de reputatie heeft ge kregen van de invloedrijkste politicus in de V. S. na presi dent Eisenhower, zijn er dui zenden Amerikanen die waar schijnlijk niet weten wie hij is. Buiten zijn land is hij zeker niet erg bekend. Dit geldt echter niet voor het Kremlin. Premier Chroestsjew begroette hem na melijk eens hij een ontmoeting in Washington met de woorden: „Ik ken u weliswaar niet, maar ik heb al uw redevoeringen ge lezen cn geen enkele ervan be valt mij". Volgens reizigers die uit Bagdad cn Beiroet zijn aangekomen, hebben zich in het afgelopen weekeinde ongere geldheden voorgedaan in dc Iraakse hoofdstad, waarbij verscheidene men sen om het leven zouden zijn gekomen. Ongeveer veertig mensen zouden zijn gewond. Het aantal arrestaties zou zeker honderd bedragen. De relletjes zouden zijn ontstaan toen duizenden arbeiders in de tabaks industrie demonstraties hielden om te protesteren tegen de uitslag van on langs gehouden vakbondsverkiezingen, waarbij communistische functionarissen werden weggestemd. De betogers wierpen stenen naar militairen in pantserwagens. De hierop volgende gevechten duurden vers.heidene uren, aldus genoemde reizigers. De republikeinse kandidaat Nixon legde, na zich urenlang in zijn hotel in Los Angeles te hebben afgezonderd, nog voor de definitieve uitslag bekend was, een korte verklaring af voor de televisie. „Als de huidige tendens aanhoudt, zal Kennedy president van de V.S. worden", aldus Nixon, die er ondanks alle spanning en teleurstelling in slaag de te blijven glimlachen. „Ik wens dat senator Kennedy weet en dat u allen weet, dat hii stellig mijn volledige steun zal hebben. „Ik bied Kennedy mijn gelukwensen aan voor zijn mooie succes in deze campagne. Ik heb het volste vertrouwen, dat ons volk, re publikeinen, zowel als democraten, zich achter de president zal scharen, opdat Amerika de dreiging in de wereld van nu het hoofd zal kunnen bieden en daardoor het leiderschap van de hele wereld zal verwerven." Nixon besloot: „Ik heb de afgelopen nacht maar twee uur geslapen en de nacht daarvoor eveneens. Ik ga naar bed." Het was voor Nixon, die zijn poli tieke loopbaan veertien jaar geleden begon, de eerste nederlaag. Het Witte Huis is weer overgegaan in de han den der democraten, na acht jaar dooi de republikeinen beheerst te zijn ge weest. Jaren, waarin volgens Kennedy Amerika had stilgestaan en aan pres- De -Ei-jarige John Fitzgerald Kennedy, die tot dc 34e president van de Ver. Staten is gekozen. (Opnavie van de beroemde Canadese fotograaf Yousuf Karsh tige had ingeboet. Voor Nixon geldt, dat hij in jariühri terug moét- naar hét ambtloze leven. De opkomst van de Amerikaanse kiezers was verrassend groot. Zeven enzestig miljoen Amerikanen vijf miljoen meer stemmers dan vier jaar geleden brachten hun stem uit voor een nieuwe president. Lange rijen mensen stonden al vroeg voor de stem bureaus te wachten. President - Eisenhower heeft voor vandaag een kabinetszitting uitgeschre ven ter bespreking van de overdracht van zijn regering aan zijn opvolger. Op deze zitting zal de gang van zaken worden besproken wat betreft de over gangsperiode tussen de dag der verkie zingen en de 20ste januari, de dag dat de nieuwe president infunctie treedt. Radio-Moskou meldde vanochtend vroeg, in een uitzending voor het bin nenland, dat de regering van Eisen hower „een verpletterende nederlaag" in de Amerikaanse verkiezingen had geleden. De Russische radio baseerde zich op de New York Herald Tribune, die reeds lang voordat de uitslag be kend was, Kennedy de nieuwe presi dent der V.S. had genoemd. De Sowjet-Unie. de andere commu nistische landen en Cuba hebben geen gebruik gemaakt van een aanbod van president Eisenhower om de verkie zingen gade te slaan. Diplomaten uit 53 landen zonden waarnemers. De Ver. Staten waren gisteren droog gelegd: Er mochten op de verkiezings dag nergens alcoholische dranken worden verkocht, met uitzondering van het federale gebied van Washington en het terrein van de V.N. te New- York. De bevolking van Washington heeft geen stemrecht en het terrein van de V.N. is internationaal gebied. In Je V.S. zijn dinsdag twee proefne mingen op het gebied van <le ruimte, vaart mislukt. Vanaf Waliops-eiland, in de staa! Virginia, werd. met behulp van een little Joe"-raket, een ruimtecapsule van het type „Mercury" gelanceerd, die door het haperen van het af- seheidingsniechanisme. in de Atlanti sche Oceaan terechtkwam. De tweede mislukking deed zich voor toen een uit vier trappen bestaande „Blue-Scout"-raket voortijdig de reis in de ruimte beëindigde door het te snel opbranden van de brandstof van de tweede trap. {Van een onzer verslaggevers) Een dicht mistgordijn, dat vanmorgen over Schiphol lag, was er oorzaak van dat de DC-3 van de KLM, die van-; morgen om tién minuten over half ne gen uit New York zou arriveren, moest uitwijken naar het vliegveld Prestwick bjj Glasgow. Het zag er vanmorgen naar uit dat het toestel daar nog wel enige uren zal moeten wachten. De gehele morgen kon geen toestel de Amsterdamse luchthaven binnenko men. Het vertrek ging normaal door. De democraten hebben bij de ver kiezingen van dinsdag niet alleen het Witte Huis gewonnen, maar ook hun overwicht bevestigd in de beide hui zen van het Amerikaanse Congres, zij hel met kleinere meerderheden. Volgens de laatste cijfers zullen in de honderd zetels tellende Senaat 6p democraten zitten tegen 35 republi keinen. Dit betekent een verlies voor de democraten van één zetel, die naar de republikeinen, zal gaan. (Oude Senaat 66 democraten en 34 republi keinen). De vermoedelijke samenstelling van het Huis van Afgevaardigden zal zijn: 265 democraten (oude huis 283) en 172 republikeinen (oude huis 154). Hier zijn dus de verschuivingen gro ter, nl. 18 zetels, die van de demo craten naar de republikeinen gaan. Bij de verkiezing van 27 nieuwe gouverneurs leken de democraten vanmorgen winst te behalen. In een verklaring over de verkie zing van Kennedy tot president van de Verenigde Staten heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken he- denmidag in een radiotoespraak gezegd, he teen verheugend verschijnsel te achten dat religieuze vooroordelen langzamerhand verdwijnen. Want het is de eerste maal dat een. Rooms-Ka- tholiek is gekozen tot president van de Verenigde Staten en daaruit blijkt dat liet geloof niet meer passies-oproept... die het in vorige eeuwen en toch tot betrekkelijk zeer kort nog ook in Ame rika "heeft opgeroepen. Daar kunnen we ons dus over verheugen, aldus mr. Luns. Minister Luns zet voorts: „Wij heb ben alle vertrouwen dat de Amerikaan se politiek, zoals die de laatste vijftien jaren is gevoerd met betrekking tot de geallieerden in Europa, onveranderd zal worden voortgezet. President Eisenhower had het na deel dat hij steeds moest werken met een congres waar een democratische meerderheid was. Thans heeft de pre sident een solide meerderheid van de eigen geestverwanten achter zich in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat,-hetgeen uiteraard zijn invloed en zijn mogelijkheden vergroot ALOM in Amerika vierden democra ten vandaag de overwinning van Senator Kennedy op zijn republi keinse tegenstander Nixon. In het Mayflower Hotel in Washington, waar de democraten hun hoofdkwartier hadden, hosten juichende partijgenoten door elkaar. Er waren deftige mannen onder, maar ook taxichauffeurs en postbeambten. Al lang voordat Nixon zijn neder laag had toegegeven, verklaarde Ken nedy, die in Hyannis Port in de staat Massachusetts het verloop van de strijd afwachtte, „zeker te zijn van de zege". Kennedy, die slechts zelden rookt, ge noot van een grote sigaar. „Ik voel me fantastisch", zei hij. Vice-president Nixon, die in een ho tel in Los Angeles verbleef, heeft de moed er lang ingehouden. Tegen ver slaggevers verklaarde hij een „rustig vertrouwen" in het verloop van de strijd te hebben, ook toen hij al een hopeloze achterstand had. Toen Nixon later in het hotel zijn nederlaag toegaf, glimlachte hij. Partijgenoten juichten hem uitbundig toe. Zijn vrouw, op van de zenuwen, barstte echter in snikken uit. Een grafische voorstelling van bet verloop der Ameri kaanse presi dentsverkiezin gen sinds 1900. .mitjoerr itemmin 35 DEMO GRATIS C Hl? MEEROERHEtO laEPUBUKEINENj DEMOCRATEN •nv *01S4 President Eisenhower heeft de eind uitslag niet afgewacht. Hij verliet om streeks middernacht (plaatselijke tijd) het hoofdkwartier van de republikein se partij in "Washington om zich te ruste te begeven. Zijn secretaris gaf hjj opdracht de overwinnaar een geluks telegram te sturen. De elektronische machines voorspel den reeds lang tevoren, dat Kennedy de nieuwe president van de Ver. Sta ten zou zijn. Om 05.00 uur Nederlandse tyd was het elektronische brein van de NBC niet meer in staat aan te geven hoe goed de kansen van Kennedy stonden. Het stelde de kans van Ken nedy tegenover Nixon op 333 tegen 1. ..Verder gaat de machine niet", ver klaarde een deskundige. Één elektronisch brein maakte een minder goede beurt. Het hield harth- nekkig vol, dat de zege voor Nixon zou zijn. De fabrikant zal deze verkiezings dag nog wel lang heugen. (Van onze correspondent) Circusnummers met roofdieren zijn voortaan in Amersfoort verboden, zo heeft het gemeentebestuur van deze stad beslist. Het gemeentebestuur heeft voorts aan de directie van het dieren park Birkhoven te kennen gegeven, dat het in het park niet meer toegestaan is roofdieren te laten optreden met an dere dieren, zoals in het vorige sei zoen is gebeurd. Het gemeentebestuur van Amers foort is van mening, dat het optreden van wilde dieren niet meer in overeen stemming is met de tegenwoordige be schavingsvormen. Het is beschamend, dat men bijvoorbeeld een voorstelling geeft waarin een olifant over oen ang stige ponny stapt, zoals enkele maan den geleden in een circus tc Amers foort gebeurde. Amersfoort is de tweede gemeente m ons land, di~ eeri dergelijk besluit heeft genomen. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft indertijd reeds be sloten elk circus al of niet met roof dieren te weigeren.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 1