^^tAkési^J^VAJERVE' Brandweerkazerne Sta-in-de-weg Randstad Instuifavond J. B. Oosterweldfer vertelde voor Schiedamse ing Schiedamse arts sprak voor N.C.VJB. hield herdenkingsavond Echtpaar Molenaar vandaag in het goud varia J. van Katwijk over: „Eenheid en actie" voor Arjos Od Voor uitvoering nieuwe stadsplan Advies van Rijksbrandweerinspectie voor nieuwe plaats aan B. en W. Klaproosdag Filiaalhouder veroordeeld Kapitein gestraft lm Weissen Rëssl voor Oranje Getrouw Laatste paal voor 49 woningen fROUW Donderdag 10 november 19( haxrwl (Van onze speciale verslaggever) Wanneer de slangen van de Schiedamse brandweerwagens zijn uitgelegd op de plaats van een brand en de brand wordt tegengegaan is daarmee nog lang niet het uitvoerige werk van de brandweer ge kenschetst. Als het hierbij zou blijven, dan zou het kantoor van de comman dant D. de Jager, en het bureau van administrateur J. Keuzenkamp niet elke dag volliggen met paperassen en tekeningen van diverse plaatselijke gebouwen. Dit is ons overduidelijk gebleken, toen we gisteren een gesprek hadden met deze leidinggevende figuren van de Schiedamse brandweer. Verschillende plaatsen Opleiding Verdwijnen -8- Redaktie Vlaardingen Spaarbank anno 1820 Oogstdiensten mm fc^yjÊÉiM Aanmelding Werkavond A.F.K. Mn Post naar Israël Burgerlijke stand Bezoek bij honderdjarige ITerfsttentoonstelling Bethlehemkapel opgeknapt Variant I V.D. V.-uitslagen Rozenburg Plari-Kret op Rozenburg Polio-collecte Benoeming Chr. school •Xs Jttn fe MvS!n.-slie?.e.r.e2^a^«sm?k- GULDENS VOORDELIGER! Op het kantoor in de kazerne hebben de heren De Jager en Keuzenkarap ons wegwijs gemaakt in het omvangrijke werk, dat de taak is van de brandweer. En dit is nog niet eens het belangrijk ste geweest. In bet kader van de Schiedamse stadsontwikkeling: zal de kazerne, en zal ook de rijks-h.b.s. met de grond worden gelijkgemaakt. Op dit grote stuk grond, zal dan (we weten nog niet precies wanneer) het nieuwe stadhuis verrijzen. Tegen die tijd zal de brandweer in een geheel nieuw gebouw, voorzien van alle com fort, worden gehuisvest. Er zijn natuurlijk verschillende plaat sen gesuggereerd, waar dit gebouw zou moeten worden opgetrokken, en wij heb ben verschillende plaatsen op de teke ning bekeken, maar ook in verband met de uitbreiding van de industrie ter plaatse is nog niet met zekerheid vast te stellen waar dat zal plaats vinden. Wei zal het brandweercorps dan worden uitgebreid „voor wat betreft het mate rieel, en is ook de mogelijkheid aanwe zig, dat het personeel „beroepsperso- neel" zal worden. Op het ogenblik werkt de brandweer met circa 90 man, die allen gediplo meerd zijn en steevast om de vier we ken in een ploegenstelsel vallen. Het (nog) vrijwillige corps heeft 3 telefonis ten en één reserveman in vaste dienst. De overige leden kunnen worden inge deeld bij A- B- C 1- of C II- groepen. Dit systeem geldt sinds 1940 en maakt van de leden een paraat onderdeel. De eerste twee groepen gelden voor de kleinere branden, terwijl de laatste twee de grote branden, b.v. scheeps branden etc.,*" omvatten. Behalve de commandant hebben alle leden'van dê brandweer twee functies. Men zou het kunnen noemen één functie op basis van vrijwilligheid en één in gemeentedienst. Voor de opleiding van de brandweer- heden (beginnende op het 21ste jaar) wordt gezorgd door de bevelhebber(s) van de brandweer. Ongeveer een half jaar heeft men nodig om deze studie af te ronden. Immers, men moet niet al leen de brand blussen, men moet ook zo weinig mogelijk waterschade aanrich ten. Ook kan het voorkomen dat het vloeistoffen zijn, die niet met water kunnen worden geblust. Zo bezien moet de brandweerman ook het nodige van scheikunde afweten- Bij deze opleiding hoort ook de trai ning aan de toren". Deze toren, die aan ie voorzijde van de kazerne staat. ordt gebruikt als slangendroogtoren en •ris springforen. De Rotterdamse brandweer en de .Ozsterreichische AJpenverein" kan .ten op gezette tijden aan deze toren nen klimmen en springen. Bewoners, die de oliekachel niet uit kunnen krijgen: mensen die hun sleutel zijn vergeten en nog veel meer van de ze gebeurtenissen vergen de we mo gen zeggen kostbare tijd van de brandweerlieden. Vooral nu het tegen Kerstmis loopt, is een waarschuwing op z'n plaats. Ver geet u nu eens niet, om maar een voor beeld te noemen, bij de kerstboom net jes in een bakje, water of zand te plaatsen. Het voorkomt het nodige on gerief voor u en uw vriend de brand weer. We zouden meer voorbeelden kunnen aanhalen, maar iedereen weet per slot van rekening voor zichzelf, hoe een wo ning goed te beveiligen. De brandweer zal u altijd van dienst willen zijn, maar ook hier geldt: „alles met mate." Hiertegenover moet echter ook gezegd dat velen zich voorbeeldig gedragen, door wanneer ze niet exact weten, of een oliekachel b.v. wel op de goede plaats staat, het de brandweer te vra gen. Maar wanneer de brandweer uit moet rukken om een dakraampje of an tennemast even vast te zetten, kan het zeer goed gebeuren, dat elders een gro te brand woedt. En dat kan natuurlijk fataal zijn. Nu de kazerne moet verdwijnen heeft het college van B, en W. van Schiedam aan de Rijksinspectiedienst van het Brandweerwezen rapport gevraagd over de meest gunstige plaats t.a.v. de ka zerne. Deze uitslag zal evenwel groten deels adviserend zijn, en kan niet ver plicht worden gesteld. Ook hebben we een kijkje genomen in de grote garage van de kazerne. Achter grote opklapdeuren staan schoongepoetst en gewreven: twee lad derauto's. één hogedruk-nevelspuit, twee lagedruk-nevelspuiten, één bestelauto, één gereedschapwagen, één trekker, drie motorspuiten met klein vermogen en twee motorspuiten. Verder hebben twee auto's mobiiofoonaansluiting. Ook het alarmsysteem van de geneeskundi ge Dienst valt onder de brandweer. Niet te verwonderen dan ook, dat het meer dan eens voorkomt, dat de dienst doende telefonist de telefoonnummers van artsen of kraamverzorgsters moet doorgeven. De brandweerkazerne in Schiedam die voor de uitvoering van het nieuwe stads- plan moet verdwijnen. VLAARDINGEN. J am on a ■visit to my -father's grave in Holland", staat op het schildje dat groot geworden kinderen dragen die met hun. moeder het graf van hun vader in Neder land bezoeken. Alleen in Nederland liggen meer dan 30.000 geallieerde sol daten begraven. Zij kwamen vaak van ver, ons land niet eens kennend. Zij verloren het leven in de strijd om de bevrijding van Nederland. Q De Klaproos-actie (Klapro zen zijn veldbloemen; zij bloeien waar het bloed der soldaten vloeide) stelt nabestaanden in staat, het graf van man en va der te bezoeken. Het is onze ereschuld dit mogelijk te blijven maken. Daarom: jongelui en volwas senen: Verkoopt Klaprozen. Daarom: bevolking, handel en industrie van VlaaMingen: Koopt met royale hand klap rozen!! De burgemeester van Vlaardingen, H. K. VAN MINNEN. Loco- burgemeester. Onze redactie te Vlaardingen wordt waargenomen door de heer D. Mast, Petuniastraat 21b, telefoon 6225. Voor klachten omtrent bezorging wende men zich tót ónze agent, de heer F. F. Teichman, Röntgenstraat 12c. SCHIEDAM. Mede door het grote Inlegbedrag op de wereldspaardag over troffen bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam in oktober de Inleggingen met meer dan 400.000,de terugbetalingen. Ingelegd werd 1.254.250,67 en terugbe taald 851.093,80. g Ook het aantal inleggers vertoonde een spectaculaire stijging t.w. met 317 tot 48.555, De diverse diensten der spaarbank ontwikkelden zich zeer bevredigend. Spe ciaal moet hierbij worden vermeld het sparen ingevolge de jeugdspaarwet met 10 Rijkspremie. Op 31 oktober 1960 hadden 1513 deelnemers een gezamenlijk tegoed van 406.004,71 (31 oktober 1959 1162 met een tegoed van ƒ202.149, Het inleggerstegoed en de reserves waren per 31 oktober 1960 voor ƒ21.001.568.83 belegd in effecten, voos 4.745.716.75 in hypotheken en voor ƒ7.484.311,50 in onderhandse leningen. VLAARDINGEN. In de Grote Kerk op de Markt zal zondagmorgen om tien uur een oogstdienst worden gehouden waarin de Hervormde predikanten, ds. J. Bouterse en ds. D. Noordmans zullen voorgaan. Het meisjes- en kinderkoor van Jo Mulder zullen aan deze dienst eveneens hun medewerking verlenen. In de Nieuwe Kerk aan de Binnen singel wordt een Dankdienst voor de oogst gehouden. Ds. W. J. Schouten hoopt een toespraak te houden over het onderwerp: „Is danken een feest?" Aan deze dienst werken mee het Jon genskoor en het dubbelmannenkwartet, beide onder leiding van mevrouw Ver- hoeff-Torn. 's Middags om vij/ uur wordt in het zelfde gebouw een Jeugddienst gehou den. waarin hoopt voor te gaan de eer waarde heer J. van der Hoeven te Rot terdam. 5 SCHIEDAM De „Instuifavond", die de Schaakvereniging „Schiedam" woensdagavond in zaal I van gebouw „Irene" heeft gehouden, heeft niet dat resultaat gehad, die het bestuur er van verwachtte. Een tiental nieuwelin gen hebben hun krachten gemeten met de geroutineerde schakers van „Schie dam" en sommigen ervan hebben des kundig onderricht gehad van de secre taris, de heer J. S. J. M. Haring. Deze gaf wijze lessen aan beginnelin gen'. die hiervan veel leerden. We zagen hem in strijd met de heer B. J. v. d Steeg, en soms werden de reeds gedane Helaas is de vrijwillige aanmelding voor dit zo belangrijke werk erg laag, 'en is de nieuwsgierigheid soms groter dan het het zich actief instellen voor dit apparaat, dat bij de mensen nog altijd en terecht als een beschermer wordt gezien. Commandant De Jager, een reele man met de nodige ervaring is sinds 1 juni1959 de opvolger van de comman danten Aikema, Alexander en Moesker. Vol trots vertelt hij ons, dat voor de oorlog de Schiedamse kazerne door veel gemeentebesturen in den lande werd aangeduid als het voorbeeld van een modern en efficiënt brandweergebouw. Dat het de staf van de brandweerka zerne niet aan werk ontbreekt kunnen we met enkele voorbeelden staven: A. Alle aanvragen voor bouwvergun ningen als afrasteringen, flats, zieken huizen, garages, kerken en vult u maar aan, komen hier op het bureau binnen. - B. Door veel scholen wordt aange drongen op een onderzoek naar de vei ligheid. C. Dan nog de vele orandbeveiugin- ,'en, en preventiever werkzaamheden. Daar lussen door moet nog worden .itgerukt Veel te vaak moet belaas nog wor- en uitgerukt voor werkelijk onbe- mgrijke voorvallen. SCHIEDAM. De heer H. J. Linde- >f, voorzitter van de Algemene Foto ring (AFK) heeft woensdagavond op door deze vereniging georganiseerde °rka vond met voldoening gesproken /er de goede opkomst op deze avond i op het feit, dat gebleken is, dat ook eigen leden in staat zijn om een ond te organiseren. Het resultaat daarvan zou spoedig lijken, toen de heren P. Leeuwaarden n C G. Noordhoek, beide leden van o AFK. een uiteenzetting gaven van "e mogelijkheden bij het ontwikkelen en t gebruik van de ontwikkelaars. Verschillende punten hierover werden itvoerig besproken en na de pauze erden enkele vragen gesteld en beant- /oord. SCHIEDAM. De Gemeentesecretaris ->r. N. J. Post, zal in verband met het :hvonen van bet XVe Internationale cmeentencongres in Israël van 11 t.m. november afwezig zijn. Gedurende deze periode zal de waar- "■nend secretaris, de heer mr. n. iep, als zijn vervanger optreden. Geboren: Jan, z. van J. J. Verhoeven i A. C. van der Meijden. Ondertrouwd: J. Vcogt 24 j. en J. foree 25 j.: W. de Bloou 28 3. en J. W. Gille 20 J-: G. Versteeg 24 j. en J. J. de ^tfehuwdV Adam Varekamp en Aartje Varekamp' SCHIEDAM De kinderen van de Gereformeerde Zondagsschoolvereni ging „Laat de kinderkens tot Mij ko men" hebben met enkele ouders van hen woensdagavond een zeer geslaagde ouderavond meegemaakt in de grote zaal van Christelijk Sociale Belangen. Er was voor een afwisselend pro gramma zorg gedragen en nadat de presidente, mejuffrouw J. Aleman de vele aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd dit programma geopend met samenzang. De heer E. Dubbeld, zoon van de organist van „De Ark" in Kethcl, verzorgde achter de piano op deze avond de begelei ding. Onder leiding van de heer B Zeiistra. de 2e voorzitter van deze in 1876 opge richte vereniging, kregen de aanwezigen vervolgens te zien. hoe de kinderen zon dags in de diverse scholen wordt verteld uit de Bijbel en wat zij daar nog meer te doen krijgen. Een „letters- en woordenspel" bracht de kijkers veel vreugde, omdat de twee groepen beproefd werden op hun intelli gentie bij het vormen van woorden. Voor al wanneer een woord verkeerd stond, (zoals we bemerkten bij „nest", waar „nets" voor de dag kwam), bezorgde dat de nodige hilariteit. Uiteindelijk werd bij dit door de heren L. Rietdijk en K. F. W. Groeneweg geleide spel de groep rood met. 18 punten winnaar, wat de 6 jeug digen een extra versnapering opleverde. De avond werd afgewisseld mot zang van een koortje van de school uit de Anth. Muijsstraat Tot zover het programma voor de pau ze. waarbij de „Openbare les" het doel duidelijk maakte, n.i.: Het Evangelie te verkondigen aan buitenkerkelijken. Het tweede deel werd verzorgd door de voordrachtskunstenaar, de heer J. B. Oostcrwelder, die een heel spannend ver haal vertelde over een zekere dengniet Maarten van Work urn. De heer Oosterwelder heeft met dit verhaal succes geboekt bij zijn jeugdige, maar ook bij de oudere luisteraars, waar voor hem na afloop van deze geanimeer de ouderavond veel dank werd gebracht. VLAARDINGEN. Loco-burgemeester de heer H K. van Minnen en zijn echt genote hebben gistermorgen in het Al gemeen Ziekenhuis onze oudste ingeze tene. de weduweM7-J.-C: "Glphart-Speet hun gelukwensen aangeboden met haar honderdste verjaardag. De heer Van Minnen zei. dat hjj zeer verheugd was.' dat Vlaardingen weer een honderdjarige onder zijn inwoners heeft. Een boeket bloemen, een taart en het fotoboek van Vlaardingen waren de ge schenken. die de heer en mevrouw Van Minnen, namens het gemeentebestuur aan de honderdjarige aan haar ziekbed moch ten overhandigen. v.. zetten weer teruggenomen, om zodoende tot de juiste zet te komen. De jeugdige ster van „Schiedam", J. v. Baarle was in strijd gewikkeld met de eveneens jeugdige „aankomend" scha ker R. A. Timmer. Hedenavond speelt Schiedam 2 tegen Schiebroek en op 25 n'ovember zal het tegen Chariols 3** uitwedstr!jci sPelen j medewerking worden- verleend. IJ ET NATUURSCHOON te Rotter. dam wordt meer en meer opgeslokt door de gehouwen die in de Maasstad verrijzen. Natuurlijk is dit in vele op zichten een verheugend feit, trant het beicijstdat de handel in deze wereld stad in volle bloei is. Toch brengt du enige nadelen mei zich mee, die wer kelijk niet te verwaarlozen zijn. Een hiervan is, dat 'eert groot gedeelte van .de jeugd vervreemdt van de natuur. Ook de Plantsoenendienst zag dit in en het gevolg hiervan tras, dat zij be sloot een herfsttentoonstelling in Croos- wijk te organiseren, die door de kin deren der lagere scholen zelf verzorgd sou moeten worden. Hierdoor zouden zij worden genoodzaakt de natuur in te trekken, waardoor de belangstelling hiervoor zou gaan ieven. De resultaten zijn dan ook niet uitgebleven. Op de tentoonstelling, die woensdagmiddag in het voormalige schoolgebouw aan de Croosivijkseweg 104 door ir. De Raadt van de Plantsoenendienst tverd ge opend, zqg Variant de vruchten hiervan. Tekeningen en boetseerprodukten tcaren er een levend bewijs vandat de tegenwoordige jeugd niet zo opper vlakkig is als men wel denkt. De kinderen van de school voor Bijzonder onderwijs te Crooswijk munt ten vooral uit in de affiches, die door hen otitworpen waren. De tentoonstelling, die tot zaterdag middag geopend zal zijn, biedt van 4 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur gelegen heid tot bloemschikken, hetgeen bij de jeugd bijzonder in trek blijkt te zijn. Naar Variant nog vernam heeft de Plantsoenendienst aan de schoolkinde ren het vorige jaar stekjes van plantjes medegegeven, die zij in het afgelopen jaar hebben moeten opkweken. Deze plantjes toerden door een jury aan een deskundig onderzoek onderworpen en bij de opening werd de uitslag hiervan bekendgemaakt. J~\E HERVORMDE gemeente te Char- lois heeft deze laatste toeken zijn beste beentje voorgezet. Naar Variant vernam heeft men de Bethlehemkapel geheel opnieuw geschilderd en dit tvtu er dan ook de oorzaak van, dat gedu rende ongeveer tien dagen de kerke- raad. de president-kerkvoogd, de beide andere wijkvoogden en een groot aan tal gemeenteleden zich in overall sta ken om met vereende krachten de consistorie, het bijgebouw en de kapel zelf in een nieuw gewaad te steken. En dit was werkelijk geen kleinigheid wanneer men weet, dat de Bethlehem', kapel een houten gebouw is. Variant heeft dan ook alle respect voor deze ondernemende gemeente. Ds. Mulder deelde hem nog mede, dat er minstens 4.000 uitgespaard is, daar de verf voor niets werd aangeboden. Het idee van deze zelfwerkzaamhe den komt van enige dominees, die ervan overtuigd zijn, dat de uitgetrok ken bedragen voor de te boutoen her- 'ken onrustbarend hoog zijn, te hoog zelfs. Zij menen, dat men dit geld beter voor andere doeleinden kan be steden, zoals evangelisatie. Het kerk. gebouw behoeft geen artistiek monu ment te zijn, maar het is een werk plaats, die -juist door zijn eenvoud uit blinkt. Met deze opzet wil ook de Hervormde gemeente te Charlois ver der gaan. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een nieuwe Bethlehem kapel te doen verrijzen en ook dan zullen de meeste werkzaamheden door de gemeenteleden zelf worden ver richt. Een idee dat in alle opzichten het j navolgen waard is! Op zondag 13 november om half zeven vindt in de Hervormde kerk te Pernis een „Open Deur Dienst" plaats. Als spreker treedt op de bekende radiO' predikant ds. A. Klamer uit Hilversum. Door het christelijk mannenkoor „De Lofstem" (directeur P. Scholten) zal VLAARDINGEN „Geboren en iedere patiënt weer anders ligt. Vooral sterven, deze twee zijn voor een' Cljristen..eigenlijk hetzelfde. Geboren worden is leven; sterven is eemvig VLAARDINGEN. Voor de huishou delijke competitie van de Vlaardingse Damvereniging werden de volgende par tijen gespeeld: Groep A: W. T. Verburg-R. C. van Woerden 2—0. C. Biel-J. Vermeulen 1—1, G. v. Veelen-N. Voogt 11. C. L. den Boer-W. H. Niestadt 0—2, 'H. A. Lans- bergen-G. Janssen 20. Groep B: W. Achterberg-R. de Vries 20, P. Ïpema-G. Wapenaar 20, G. Vos-L. Boudewijns 02, P. Alblas-F. Dessens 2—0. J. Lücassen-S. M.' Korver 20, J. C. Elenbaas-J. Lee wis 1—1. leven." Met deze woorden begon de Schiedamse arts, dr. G. Sterk v. d. Weg- gisteravond zij 1» ,-foeApraak over het onderwerp: „Het laatste lijden", voor de afdeling Vlaardinger-Ambacht van de Nederlandse Christen Vrou wenbond. Het leven is net als de jaargetijden, lente (jeugd), zomer (vol leven), herfst (grijs worden) en winter (sterven), stel de dr. Sterk. We moeten God zien als de grote land man, ons leven is als in de natuur; soms wordt dat leven in de knop; geknakt of iets later in volle bloei. Herfst betfekent oud worden, maar de winter is sterven gelijk als in de natuur. De geneeskunde is in deze tijd zo ver gevorderd, dat haast alle ziekten kunnen worden bedwongen. De longontsteking, die vroeger vrijwel altijd dodelijk was, is heden ten dage in enkele weken tijds genezen. Wel vroèg spreker zich af wat men moet doen met ongeneeslijke ziekten. Moet men het de patiënt zeggen of moet hij onwetend blijven van zijn dodelijke kwaal. Hij stelde daarbij vast, dat dit bij ROZENBURG. Aanvankelijk heb ben dc Chr. Gymnastiekvereniging en de Chr. Korfbalclub in Rozenburg afzon derlijk gewerkt voor de inzameling van gelden voor het plan-Kret. Door deze afzonderlijke activiteiten zijn helaas enige misverstanden ontstaan. Thans wordt van deze zijde medegedeeld, dat voor inzameling van gelden voor het plan-Kret een volledige samenwerking tot stand is gekomen tussen beide boven genoemde verenigingen, zodat eventuele misverstanden in het vervolg uitgesloten zijn. Aangezien deze actie nog steeds niet is gesloten kan men zich nog op geven als donateur bij een van de leden van bovengenoemde verenigingen. ROZENBURG. De collecte vorige week in Rozenburg voor Prinses Beatrix Poliofonds is gehouden bracht in totaal een bedrag op van 770,81. KORFBALNIEUWS ROZENBURG. Zoals ook wel te verwachten was door de vele regen ven de afgelopen week ging de wedstrijd. Rozenburg-Odo niet door j.l. zaterdag. Als de weersomstandigheden nu gunsti ger zijn dan staat voor zaterdag een wedstrijd op het programma Blauw Wit te Rotterdam. Aanvang 3.15 uur op het terrein aan dc Kanaalweg. ROZENBURG. Met Ingang van 5 december is tot onderwijzer aan de christelijke school aan de Bomend Uk te Rozenburg benoemd de heer W. Kramer te Medemblik. die het SCHIEDAM De voorzitter van de A.K. Kiesvereniging „Nederland en Oranje", de heer J. v. Katwijk, heeft woensdagavond in de bovenzaal van Chr. Soc. Belangen gesproken voor de leden van de ARJOS, de antirevolu tionaire jongeren in Schiedam.^ Het onderwerp was „Eenheid en actie". Bram Donkers opende deze matig be zochte avond en bracht naar voren, dat dit vervolg van de kort geleden gehouden vergadering nog even actueel is en met aandacht ging men luisteren naar wat de heer v. Katwijk te zeggen had. Spreker behandelde de eenheid in de politieke partijen en vond het nodig, dat hiervoor actie gevoerd zal worden. Hij achtte een absolute eenheid uitgesloten, omdat er altijd verdeeldheid van menin gen zal blijven bestaan: Toch was een reële eenheid zeker mogelijk, al zal deze bewerkstelligd moeten worden en niet automatisch tot stand komen. De heer v. Katwijk zag in de politieke strijd een mogelijkheid om te komen tot het stellen van eenzelfde kandidaat door de leden van de 4 grote Christelijke par tijen, n.l. de A.R., de C.H.U., het G.F.V. en de Staatk. Gerer. Partij. Met enkele voorbeelden uit het Oude Testament toonde spreker aan, dat een dergelijke eenheid zeer wel mogelijk moet zijn en ook gewenst is. Ook al blijft er verschil van inzicht en zal men uiteraard altijd verschillen blijven houden van kerkelijke richting, moet een candi daat toch door alle groepen gesteld wor den. De grondslag van zo'n kandidaat is immers Gods Woord en daarom moet meer samenwerking tot stand komen. Tijdens de zeer geanimeerde bespre king over dit onderwerp werd een voor stel gelanceerd, om een jeugdcommissie In het leven te roepen, die uit alle vier partijen gekozen moet worden en welke een coördinerende taak zal hebben bij het stellen van de candidaten voor de kiezerslijst. Voorzitters Donkers meende na afloop van de causerie van de heer v. Katwijk, dat de principiële vorming van deze jongeren door dit gesprek stellig weer gevormd zal zijn en dat daarmede de avond aan zijn doel zeker heeft beant woord. 1 De rechtbank te Rotterdam heeft van ochtend de 38-jarige J. H. B. J. uit Rot terdam veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, wegens verduistering meermalen ge pleegd. Hij had als filiaalhouder van V.'s schoenmagazijnen ruim 10.000.—, de waarde van 520 paar verkochte schoenen, in eigen zak gestoken. Er. was een jaar gevangenisstraf tegen hem geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. een mens gezond, dan is .hy vrolijk; zo dra hij zich moe voelt is^ij in de regel prikkelbaar. - -- Moeten wij op Iemand die vreselijk moet lijden euthanasie toepassen, dLw.z. Iemand pijnloos uit zijn lijden verlossen? Nee, zei dr. Sterk v. d. Weg, dat doen we als arts niet en zeker niet als Chris ten. Christus heeft ook als mens moeten lijden en wij moeten als Christen zijnde dat lijden eveneens aanvaarden. In ons land, waar het verboden is euthanasie toe te passen, kunnen artsen wel het lijden verzachten door middel van verdovingsmiddelen. Dr. Sterk v. d. Weg wees er op, dat we als Christen mogen en moeten bidden om gezondheid en gezonde kinderen, en dat het verdere nageslacht uit gezonde kinderen zou mogen bestaan. De vergadering stond onder leiding van de presidente, zr„ M. v. d. Nagel. geestelijk kan dit van grote invloed zijn. Daarbij komt, dat het geestelijk lijden Tc heett beseft;-dat de bundels bij stam. De Raad voor de Scheepvaart heeft kapitein F. J. S. te Rotterdam gestraft door hem voor de tijd van negen maan den de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 10 mei is het m.s. Piet Schipper (121 brt), geladen met ijzeren staven in bundels, op de reis van Antwerpen naar Boston op de Noordzee scheef ge vallen en gezonken. De Raad is van oordeel dat'dit moet worden geweten aan een zeër ernstig falen van kapitein S. Immers de lading was zonder meer ifi lagen in het ruim opgestapeld. Stuwhout .of andere stof fen om wegglijden te-voorkomen zijn niet gtbruikt en de open ruimten van bijna een meter tussen de opgestapel de bundels en de zijden van het schip zijn nergens opgevuld. De Raad acht het onbegrijpelijk dat betrokkene niet kelijk in beweging zouden kunnenko men en gaan glijden.- Met zekerheid moet worden aangenomen dat dit ge schiedde op 10 mei terwijl er een har de O.NO.-wind stond. De Raad acht de schuld van de ka pitein, die zich reeds eerder terzake van schuld aan een zeeramp heeft moe ten verantwoorden, in dit geval zeer ernstig. De- AJR. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Rijsoord houdt op vrijdag 11 november haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw, Mauritsweg 1 te Rijs oord. Als agendapunten staan o.a. be stuursverkiezing, aftredend zijn de heren P. Wilschut en H. Hagendoorn. Beiden zijn niet herkiesbaar. Als spreker zal optreden de heer J. v. Vliet te Dordrecht, over het onderwerp „Het ABC der chris telijke politiek". Advertentie VLAARDINGEN Tijdens een goed bezochte bijeenkomst werd woensdag avond in de Grote Kerk aan de Markt een herdenkingsdienst gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Hervormde zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen". Ds. H. S. J. Kalf, uit Bennebroek sprak daarin over het onderwerp: „De oudste en blijvende zaak ter wereld". Verdere medewerking werd verleend door het jongenskoor van mevrouw Verhoef! Torn en de organist Gijs de Graaf. Ds. Kalf zei in zijn toespraak, dat de laatste wereldoorlog velen heeft geleerd hoe zij anderen moesten doden, maar dat niemand bijgebracht werd hoe hij ster ven moest. Heden ten dage is dat nog zo, want dat onderwerp wordt in het le ger immers niet behandeld. Iemand, die geleerd heeft waarachtig te leven, hoe te sterven. Op de catechisaties, op de vele jeugd clubs en jeugdkerkdiensten kan men le ren, datgene wat men in de wereld niet te weten komt. Voor jongens en meisjes is er daar om een toekomst weggelegd, waarin De Rotterdamse Christelijke Oranje Vereniging „Oranje Getrouw" organi seerde een grote feestavond in De Lan taren, Gouvernestraat 133. Daar sprak voorzitter C. van Kranenburg een ope ningswoord waarin hij naast de propa ganda voor nieuwe leden mededeling deed van komende aktiviteiten. Er staat weer een bustocht op het programma naar Holten en Giethoorn. Het hoofdmenu van deze avond werd gevormd door de opvoering van de operette „lm Weissen Rössl", door het Chr. Toneelensemble „Amusant et jolt" uit Barendrecht. MAASSLUIS. Vandaag is het 50 jsiar geleden dat het echtpaar P. C, Molenaar en M. MolenaarPo» in de echt werd verbonden. De heer Molenaar die zes dochters en een zoon heeft, is zeer bekend op het kerkelijk terrein. Zo was de thans 75 Jaar onde heer Mole naar vele malen ouderling In de Gere formeerde kerk. Dat de heer Molenaar onder dc Maas sluis» bevolking zeer gezien is Week gistermiddag wei uit de enorme belang stelling tijdens de receptie, die in het Jeugdhuis aan de Primekade werd ge houden. Evenals zijn vrouw geniet de beer Molenaar een goede gezondheid; hij Ss nog steeds zeer vitaal. Dc heer Molenaar is iwwnlang secre taris van de A.R. kiesvereniging geweest. Thans is hij nog steeds actief in deze vereniging maar hij beperkt zich mi tot het erelidmaatschap. Eenenvijftig jaar is hij kapper geweest. Eerst twee jaar om het te proberen, later permanent De heer en mevrouw Moleiwar—Pos hebben reeds meer in het imë cl punt der be langstelling gestaan. Dc*.-:. vandaag is het wel een bijzondere hoogtijdag voor de familie. Het echtpaar heeft 15 kleinkin deren, die het feest ook kunnen mee vieren. De heer Molenaar vindt nu dat hij aan zijn rust toe is. Hij heeft zijn kappersbedrijf verkocht en wacht nu tot hij een andere woonruimte krijgt toege wezen om daar in welverdiende rust, sa men met zijn vrouw, zija levensavond te genieten. Nu is dit een heel ondernemen dat zeker meerdere toneelervaring vereist. Ook dient men de beschikking te hebben over een grotere toneelruimte en vol lediger outillage dan De Lantaren biedt. Daarom was het niet te verwonderen dat de opvoering van dit veeleisende stuk in meer dan één opzicht schade leed, on danks de kennelijke toewijding van de spelers Natuurlijk „deed" de rijke tekst het wel en net publiek heeft zich, blij kens de reacties in de zaal, best geamu seerd, maar dat neemt niet weg dat mei dit stuk boven de beschikbare krachten is gegrepen. Het gemis van een orkest deed zich. vooral bij bepaalde scènes, waarvan we alleen maar noemen de aan komst van keizer Frans Jozef, soms pijn lijk gevoelen, wat Wim Hardenbol, die als pianist erg z'n best deed, waarlijk niet kon helpen. Maar het was een plezierige avond m dat maakt veel goed. het Rijk van de Messias wacht. Die komt. Ook wij zijn met onze kinderen in Israël ingelijfd, aldus ds. Kalf. Als er waarachtig geloof is voor Jezus, moet het vuur er ook zijn. "Vlaardin gen typeerde ds. Kalf als een stad van verhoring van veel gebeden. De stad, waarin men zich reeds 75 jaar be ijvert, de jeugd tot Jezus te brengen. Ds Kalf gaf een korte uiteenzetting van het wezen van de zondagsschool, waarin hij zei, dat deze aanvankelijk be gonnen werd met het geven van gods dienstonderwijs aan kinderen, die nooit naar een kerk gingen. Wij moeten in deze tijd echter niet gaan versplinteren van het geloof, want, dat leidt tot afval. De oprichters moesten in hun tijd ter dege vast op hun benen staan, en kondc-n er niet zo gemakkelijk over denken, als men tegenwoordig doet De oudste en blijvende zaak ter we reld bestaat uit het werk van God, dat Hij thans bezig is te doen met de mens. De Here doet slechts zijn woord gestand. Dat zij het doel waarvoor wij mogen le ven, tot de komst van het Rijk van Jezus, waarin God is alles en in allen. Laat ook uw kind niet gemist worden in het Rijk van Christus, stelde de Ben- nekomse predikant. Na afloop van de dienst, die werd bij gewoond door loco-burgemeester, de heer. H. K. van Minnen met zijn echt genote, werd er in het kerkeraadskan- toor aan de Maasslüissedijk een zeer druk bezochte receptie gehouden. Het zal niet vaak voorkomendat van het slaan van een laatste paal voor een wooncomplex een officieel gebeuren wordt gemaakt. In vrijwel alle gevallen gaat het staan van een eerste paai met enig offcieel vertoon gepaard. Toch zal het woensdagmiddag IS no. vember anders gaan, want dan zal de laatste paal worden geslagen van 49 vrije huizen in Lombardije en voor dat gebeuren zijn alle toekomstige kopers uitgenodigd. Het slaan van de eerste paal namelijk vond plaats In een periode dat slechte weersomstandigheden het niet mogelijk maakten daaraan enig cachet te geven. De 49 woningen worden door de N.V. Kon. Rotterdamse Beton- en aannemings maatschappij v.h. Van Waning Co ge-; bouwd op een terrein nabij dis Dordtse Straatweg in Rotterdam Zd. aan de Van de Woestijnestraat, Moüereweg en Dickensstraat. Het zijn vierkamerwonin- gen met voor- en achtertuin. Alle wo ningen zijn reeds verkocht Verwacht, wordt, dat de huizen in mei 1961 gereed I voor bewoning kunnen worden opge- j leverd.

Trouw / De Rotterdammer | 1960 | | pagina 2